goed ,Yoor minister Zijlstra geen gard maar de koek" „Vliegdekschip der lucht m g wordt gd met straaljagers onder de vleugels Grote werkloosheid onder Britse havenarbeiders Financiën en Economie ngeren >testeren Het geleide projectiel Hitler's constructeurs werken achter de Oeral L TWEEDE KAMER Een tweede minister v, d. Brink? Succesvol debuut van de benjamin De sprookjes van Grimm Structuur K.N.S.B. deugt niet Monument F ebruari-staking De nieuwe Sovjet-luchtmacht Sinterklaas bij de Commando's... Beursoverzicht „Gezin als basis voor gezinspolitiek" De ketterij van de actie Vrijdag 5 Uecemue» ig van Alkmaar was ruk gekomen. De toliek J. A. v. d. eerste kerkmeester irentiusparochie en nder van het herstel schoppelijk bestuur leze onreehtvaardig- etje op in de ge hoon men op alle tholieken nodig had, de toonaangevende gekant tegen die door de belangrijke in het handelsleven economisch gebied aven in de stad. De die hen zo kinder- emaakt in het jaar nu de overhand: en olieken in het ge- even hoe langer hoe un punten gingen n de leiders van de e langer hoe hatelij- erschillende gelegen- zij dat openlijk blij- e katholieken lieten het veld slaan: ze van hun kracht be en en rusten niet noegdoening hadden wel in de eerste iet bezit van een hie. r bepaling der ver- ssen het getal pro- en katholieke amb- n jare 1847. F. de lolieke herdrukken, irgers van de tweede B. Voets Kapelaan, Alkmaar jker groenten- veiling P LANGENDIJK tijd van het jaar vrij inval was voor vele de Lanigedijk een Vrij veel kool staat Hoewel niet waarde loze kool toch grote len. Afgewacht moet >ij snel ontdooien de ar consumptie bruik- hoeveelheid, die zich bevindt, zou volgens :a 10 procent van de Iragen. hetgeen neer tót 700 wagons. De de veilingen was de toevoerwegen waren en de kool- lag zijn voor vracht- Naar grote Deense iras enige vraag voor zodat de prijs kon i cent. aliteit kleine rode maximaal 12.50 cent kleine gele kool was De prijs liep op tot rstvrije groene kool voor bevroren groe- d 7 a 8 cent betaald, andijvie was duur- steeg tot 30 cent. bi et enp rij zen waren ingingen geen belang ing. Witlof werd in eelheden aangevoerd, cent. »n, mogen deze blij- sohreef. dat hii het en plicht beschouwd moeilijke tijden van te streven naar een staat voor de gees- n dat hijzelf georo- een voorbeeld te uiterlijke wijzigingen ngen bii de uitoefe- ijn apostolische waar door vereenvoudiging ehtigheden. de eerste om blij te de Paus. „dat ver- nensen tegenwoordig gd ziin in personen ïgen in het openbare org voor iedere men- oefte dan uiterlijke wonderen." prees de kardinalen wier dagelijkse leven, aus. vreemd van luxe veelvuldig van hun middelen een edel- ruik gemaakt hebben. antisemitisme Oost-Europa DAM, 4 Dec. Het jestuur van de Poli eren Contact Raad, n aangesloten de fede- Christelijke-Historische oepen, de Jongeren- in de Katholieke de Jongerenorgam- Partij v. d. Arbeid, met klem tegen de recessen en tegen do ;he tendentie, welke heeft geopenbaard verontwaardiging heeft genomen van de be- laruit onweersprekelijk de machthebbers in trachten de haat oodse volk, dat in de le tweede wereldoor- rna toch al door zo veel leed is heenge uw te wekken, daar de leuze van het an- wordt gebruikt, ver- aan de feiten". ;n bij ontploffing ii Genua - Bij een ontploffing iek te Genua, welke kt van de grote Hil- eken, zijn drie ar- het leven gekomen gewond. (Van onze parlementaire redactie) „Minister Zijlstra krijgt niet de gard, maar de koek", aldus de heer Roemers (P.v.d.A.) aan het slot van het Kamerdebat over „Economische Zaken". Maar ook van andere kanten kwam eveneens waardering. De heer Janssen (K.V.P.) was getroffen door de helderheid van de grote maidenspeech, die de benjamin onder de minis ters die middag gehouden had. Ook de heer Nederhorst (P.v.d.A.) noemde die rede „interessant en helder". De heer Ankersmit (VVD) ge tuigde van zijn „grote bewonde ring" en de heer van Leeuwen (VVD) bracht alle waardering op voor de toon, „die ook in libe rale oren goed had geklonken". De heer Schouten (AR) kwam de rij sluiten met de verklaring, dat hij eigenlijk niets voor de replieken had, maar bij zoveel hulde van alle kanten zou het misverstand kunnen wekken, wanneer juist hij geen uiting zou geven aan zijn waardering. Hij Jong en oud luistergraag Zij waren kinderen van hun tijd maar wie is dat niet? Hun tijd was de periode die in de geschiedenis bekend staat als de Romantiek maar wie ont snapt daar geheel aan en is ooit zonder romantiek? Altijd is de werkelijkheid van het leven anders, harder dan men zich koesterend droomt. En ziedaar de romantische wereld van het sprookje geboren. Sprookjes ziin dan ook van alle tiiden. Zij komen voor m alle landen en streken. En altud zullen zij overal luistergrage toehoorders vinden. Verzameling. Als echte romantische geesten en bovendien als ras-echte Duit sers hebben de gebroeders Jakob en Wilhelm Grimm in de eerste helft van de vorige eeuw. toen de tijdsomstandigheden na al de onrust en verwarring van revo luties en oorlogen als vanzelf naar de goede oude tijd deden verlangen, de sfeer geschapen waarin welhaast iedereen zich behagelijk thuis gevoelt. Moei zaam en liefdevol heeft vooral de ene der gebroeders. Wilhelm van overal vandaan de stoffen bijeengebracht die uitgegroeid ziin tot de bekende verzameling Kinder- und Hausmarchen. Zn hebben de naam Grimm voor altijd bekend en beroemd ge maakt. De verzamelaars gingen op zuiver wetenschappelijke grond slag te werk: zii hebben de rich ting aangewezen waarin jaren lang de sprookjes-studie en die van de folklore in Europa zich zou bewegen. Doch dit nietal leen: zij hadden ook een fijne smaak en gaven blijk de kinder lijke fantasie juist aan te voelen. Zo konden zij de dikwijls ver minkte brokstukken der oude verhalen die zii verzameld had den. aanvullen en somtijds op hun eigen wijze navertellen. Met recht mag Wilhelm Grimm dan ook als een der beste kinder schrijvers gelden. Ziin broer Ja kob was wel ziin meerdere in geleerdheid en schranderheid: hij is de grondlegger van de permaanse ohilogie en de his torische taalbeschouwing. Ziin werk is in velerlei opzicht .baan brekend geweest. Maar vele zijner werken gaf hij samen met ziin broer Wilhelm uit. Zo ook de Kinder- und Hausmarchen en de Deutsche Sagen. De volledige Sprookjes. De gebroeders Grimm maak ten geweldige opgang en wer den door vele schrijvers nage volgd. Nog altijd worden hun sprookjes in Duitsland zelf voortdurend geheel of gedeel telijk heruitgegeven. In vele talen ook werden ze vertaald. Ook ten onzent ziin zij bekend. Nog onlangs heeft de bekende uitgeversmaatschappij W. de liaan N.V. te Utrecht de vol ledige uitgave van „De Sprook jes van Grimm" bezorgd in de vertaling van M. M. VriesDe Vogel en met niet minder dan 150 gekleurde en zwarte illu straties van Anton Pieck. Dit is reeds de zevende druk die ver schenen is en het moet een wel zeer bijzondere aanbieding ge noemd worden dat dit fraai ge bonden boek. dat 468 bladzijden telt. voor de naar verhouding zeer lage prijs van 8.90 ver krijgbaar is. De herkomst der sprookjes door de gebroeders Grimm ver zameld. is het grote Duitse ge bied: Hessen, waar zii zelf ge boren en getogen waren. West- falen. Noord-Duitsland met Sieeswiik-Holstein, Mecklenburg en Pommeren. West-Duitsland met Corvey. het Lippe-gebied. Mühlheim, het Sauerland. de streek van Trier en Lorsch bij Worms, en verder Zuid-Duits: land: Thiiringen. Saksen. Silezië. de Ooner-Lauritz, jazelfs Bohe- men. Oostenrijk. Zwitserland en tenslotte Zevenburgen. Maar bii vele sprookjes kan ook de verwantschap met Neder landse verhalen worden aange geven. Andere, zoals Doornroos je. Sneeuwwitje, de wolf en de zeven geitjes ziin bii ons ook zeer bekend, dat men ongetwij feld graa® naar de overige zal willen luisteren. Wie met Sint Nicolaas ziin kinderen dit mooie boek ten geschenke wil geven, geeft het eigenlijk zichzelf cadeau. Jong en oud zullen im mers van dit echt-huiseliike boek genieten. H. J. waarschuwde zijn jonge minis teriële partijgenoot echter, dat het niet alle dagen zulk mooi weer in de Kamer is. In het eerste deel van zijn rede had de minister, die bij zijn op treden enerzijds als een half doorgebroken socialist werd voor gesteld en anderzijds als een be ginselvast vooruitstrevend anti- revolutionnair, een inderdaad zeer duidelijk politiek credo laten ho ren. En dan kaïn men zicih 't beste voorstellen, dat zich een tweede minister v. d. Brink aan ons voor deed. De gelijkenis was treffend. Een jonge man met kennelijk brillante capaciteiten, die al in eerste aanleg de indruk vestigde, dat dit zeer belangrijke depar tement bij hem in goede handen is. En verder ook dezelfde ge- dachtengang. De socialisten mochten hem prijzen, een socia list is hij nochtans zeker niet. Hij ziet het Nederlandse economische leven als opgebouwd en aange dreven vanuit de particuliere ondernemingen. De Staat heeft hierin ongetwijfeld een taak, maar een gedetailleerde over heidsbemoeiing wijst minister Zijlstra principieel af. Ook hij wil, evenals minister v. d. Brink, de z.g. „globale methode" volgen, waarbij de overheid niet meer doet dan, zo nodig, op de kruis punten het economisch verkeer regelen. Werkgelegenheid Dit politiek credo was eigen lijk het belangrijkste. Op con crete punten blijft het wachten op de aangekondigde maatregelen. Met betrekking tot de opvoering van de werkgelegenheid achtte de minister zowel een conjunc turele als een structurele poli tiek noodzakelijk. De laatste moet uitgaan van de bevolkingsaan was, in het kader van de eerste moet gedaan worden wat de be talingsbalans toelaat. Wat dit be treft kan men, gezien onze geste gen deviezenreserve, niet meer zeggen, dat er niets kan gebeu ren. En bij hetgeen wel moet ge beuren, zal het bedrijfsleven in elk geval voorrang moeten heb ben. Hierbij dacht de bewinds man aan een zodanige belasting herziening, waarbij het mogelijk wordt om de winsten en verlie zen over een aantal jaren tegen elkaar af te wegen. De export is groter, maar zal nog groter moeten worden. De heer Wel ter kreeg een pluim voor de bemoeiingen, die hij zich heeft getroost in verband met de ten toonstelling in Mexico en zijn verdere wensen in dat verband zouden 's ministers ernstige aan dacht hebben. N.IJ.B. vergaderde „Natuurlijk zouden wij ook graag een grote schaatsbond zien, niets zou mooier zijn dan weer een volledige eensgezindheid in de nationale schaatswereld. Maar als het nog zover zou komen, moet er eerst heel wat verande ren". Mr. C. H. Telders, bestuurslid van de N.IJ.B., vertelde ons, dat de organisatorische structuur van de Kon. Ned. Schaatsbond eigen lijk de oorzaak is van alle hui dige ellende. Het is absoluut te gen elke regel in, dat de grote langebaan-clubs, zeventig stuks, eigenlijk niets te zeggen hebben in de bond. Bij de jongste ver gadering van de K.N.S.B. wer den de voorstellen weggestemd door de toerrijders en de korte- baan-clubs, die in stemmentotaal de rest overheersen, maar die ver van het hardrijden staan. Met deze voorstellen van het gewest Zuid-Holland kan het N.IJ.S. zich geheel verenigen, maar zij zullen volgens de heer Telders altijd schipbreuk lijden zolang er geen verandering komt in de structuur van de K.N.S.B. De voorzitter van de N.IJ.B., mr. C. H. Muntz, heeft een infor matief onderhoud gehad met de voorzitter van de Schaatsbond, mr. Vliegen. Het resultaat daar van was noch positief, noch ne gatief, hetgeen wil zeggen, dat de N.IJ.B. op haar standpunt blijft staan. „Wij houden vast aan onze belangen. Zolang de K.N.S.B. niet met een goede op lossing op tafel komt, is er van terugkeer geen sprake. Ik hoop echter, dat men nog zal bij draaien". Intussen ziet de N.IJ.B. met spanning uit naar het resultaat van de vergadering, welke op 20 December door het gewest Zuid-Holland zal worden gehou den en waarvan min of meer het wel en wee van de K.N.S.B. zal afhangen. De N.IJ.B. zegt het niet direct, maar naar bepaalde uitlatingen kan worden aange nomen, dat het bestuur van de N.IJ.B. zich, wat er ook mag worden beslist op deze vergade ring, geheel achter het gewest zal scharen. Met betrekking tot de inte gratie stelde ook de minister zich op het standpunt: geen politieke integratie zonder economische integratie. Over verdere Benelux- besprekingen zal de Kamer op de hoogte worden gehouden. Op het ogenblik plegen verschillen de Belgische en Nederlandse be drijfstakken overleg: sigaren, schoenen, papier, papierwaren, grafische industrie, houten meu belen, kachels, geëmailleerde ar tikelen en de confectie. Over de kwestie van het aardgas kondig de de minister een gasnota aan. De heer Sohmal, die geïnformeerd had naar de adviseurs van de minister, kreeg medegedeeld, dat dit prof. Kaag, prof. v. Berkum en prof. Kreukniet zijn. Middenstand Dr. Veldkamp, de staatssecre taris voor de middenstand, maak te eveneens een goed debuut. Hij toonde zich een vlot spreker, die met kennis van zaken over de middenstandsaangelegenheden sprak. Hij deelde mede, dat de middenstandsnota een documen tatie van het middenstandsvraag- stuk zal inhouden, het resultaat van een algemeen onderzoek in de diverse geledingen en voorts een doelstelling voor de midden- standspolitiek. Daarmede was de Kamer het wel eens, maar de datum waarop deze nota ver wacht kon worden, begin 1954, viel uiteraard minder in goede aarde. Het moet toch mogelijk zijn om hiermede beduidend eer der gereed te komen, aldus de heer v. d. Heuvêl (KVP); dan maar wat minder perfectionis tisch, zei de heer Schilthuis (Pv dA) en de heer Cornelissen (VVD) wilde niet nog eens een begrotingsdebat zonder de grond slag van de toegezegde nota. De staatssecretaris zegde in tweede instantie dan ook toe zoveel mo gelijk haast te zullen maken. De heer v. d. Heuvel (KVP) was voorts minder voldaan over de gereserveerde houding, die de bewindsman had aangenomen te genover zijn verzoek om een sjeciale sectie „Ambacht" bij het directoraat-generaal in te stellen, maar ook hier deed de staats secretaris in tweede aanleg wat water in de wijn. Voor het ove rige had hij dingen gezegd, aldus de heer Cornelissen (VVD), die aangenaam klinken in het oor van de middenstander en waarbij hij vooral doelde op de princi piële afwijzing van het behoefte element. Belangrijk was voorts nog de mededeling, dat er plannen in voorbereiding zijn om dienst plichtige middenstanders in staat te stellen om zich tijdens hun diensttijd voor de vestigings eisen te bekwamen en dat het in het voornemen ligt om de cre- dietverlening in een wettelijke regeling vast te leggen. Beide begrotingen werden z.h. st. aangenomen. De heer Reuter (com.) was, als enige aanwezige communist, tegen. Heden zal de Kamer niet vergaderen. Dr. Kor- tenhorst sloot met de wens voor een prettig St. Nicolaasfeest. SURINAAMS PREMIER PLOTSELING OVERLEDEN 's-GRAVENHAGE. De heer A. C. J. M. Alberga, preimier van Suriname is plotseling overleden Hij was 65 jaar oud. Hij begon zijn carrière als griffier-ambtenaar. Hij deed het praktizijnr-examen en ging ver volgens over in bestuursdienst. Na zijn pensionnering vestigde hij zich als advocaat te Parama ribo was tijdelijk lid van Hof van Justitie en werd landsminis- ter van justitie en politie. Na het aftreden van dr. Buiskool werd de heer Alberga voorzitter van de Regeringsraad van Suriname, tevens landsminister van algeme ne zaken. wordt nog deze maand onthuld Op een nog nader te bepalen dag, doch zeker in de tweede helft dezer maand, zal H.M. de Koningin het monument onthul len, dat de gemeente Amsterdam op het Jonas Daniël Meyerplein doet verrijzen ter herinnering aan „de Februari-staking". De beeldhouwer Marius An- driessen vervaardigde het monu ment. SAN FRANCISCO, 4 Dec. De voorzitter van de Amerikaan se vliegtuigfabriek „North Ame rican Aviation Company", Kin- delberger, heeft Donderdag medegedeeld dat het ontwerpen en bouwen van een geleid pro jectiel dat van het ene continent naar het andere zal kunnen wor den gestuurd, „nog juist beneden de horizon is". Een dergelijk projectiel zou in staat zijn met grote trefzeker heid „op elk punt van de aarde zeer grote vernietigende kracht te plaatsen". Het zou onmogelijk zijn een projectiel dat met een dergelijke snelheid en op zeer grote hoogte naar het doelwit ijlt te onderscheppen. Kindelberger- deelde mede, dat zijn fabriek met geheime op drachten op het gebied van ge leide projectielen bezig is. Een zeer groot probleem was de „hittebarriere". Bij zeer hoge snelheden treden namelijk hoge temperaturen op. Verder zou voor snelheden van 1.600 km per uur en hoger alu minium dat jarenlang voor het bouwen van vliegtuigen werd gebruikt, niet sterk genoeg zijn. Post voor Korea- vrijwilligers or> thuisreis 'S-GRAVENHAGE, 4 Dec. Een groep militairen van het Ne derlandse Detachement Verenig de Naties, hoofdzakelijk samen gesteld uit vrijwilligers die op 8 Januari 1952 via Engeland naar Korea zijn vertrokken, zal on voorziene omstandigheden voor behouden op 6 December a.s. per troepentransportschip naar Nederland terugkeren en begin Januari 1953 aankomen. Post. bestemd voor de militai ren dient wil zij in de tussen havens kunnen worden uitgereikt uiterlijk op 5, 9, 21 en 28 De cember a.s. in Nederland ter post worden bezorgd. De adres sering moet als volgt geschieden: Rang, naam en voorletters, le- gernummer, aanvullingsdetache ment N.D.V.N., op thuisreis naar Nederland. Amsterdam-Schiphol- militair. De naam van het schip en de tussenhavens mogen niet wor den vermeld. Kerst- en Nieuwjaars- gesprekken met Indonesië 'S-GRAVENHAGE, 4 Dec. Van 15 t/m 20, 22 t/24, 27, 29 t/im 31 December 1952 en op 2 en 3 Januari 1953 zijn Kerst- en Nieuwjaarsgeisprekfcen (fami'lie- gesprökken) met een maximale duur van drie minuten tegen verlaagd tarief toegelaten over de rechtstreekse radiotelefoon- verbindingen met Indonesië. Aanvragen die op 3 Januari 1953 bij het sluiten van de dienst nog niet zijn afgedaan zullen op volgende dagen worden afgewik keld. Aanvragen voor Kerst- en Nieuwjaarsgesprekken kunnen van 8 December a.s. af worden ingediend bij de telefoonkanto ren. Gesprekken tegen vol tarief zijn in genoemd tijdvak eveneens toegelaten. Deze genieten uiter aard voorrang boven de Kerst en Nieuwjaarsgesprekken. In het verkeer met Suriname, Curacao. Aruba en Nederlands Nieuw-Guinea zijn permanent fa- miliegesprekken toegelaten. LONDEN, 4 Dec. Het nieuwe luchtvaart jaarboek van Jane onthult het bestaan van een Russisch moedervlieg tuig, dat met twee straaljagers onder zijn vleugels op grote hoogte kan rondkruisen, totdat deze nodig zijn voor aanvallen op vijandelijke bommenwerpers. Het gezaghebbende handboek, getiteld „All the World's Air craft", omschrijft het vliegdekscliip der lucht als een gewijzigde constructie van de vier-motorige Tu-4, een Sovjet copie van Amerika's superfort van het type B-29. In de vandaag gepubliceerde uitgave 19521953 van het boek wordt gezegd, dat aan de voor kant van elke vleugel een soort rail is aangebracht voor een MIG-15, de straaljager.' waarmee de Amerikaanse piloten boven Korea zich meten. De jagers kunnen zich loskop pelen, nadat vijandelijke vlieg tuigen waargenomen zijn. Het doel van de combinatie is de besparing van brandstof, wel ke de straaljagers met hun be perkte actieradius anders zouden verbruiken bij het klimmen voor een gevecht op grote hoogte. Verder vermeldt het jaarboek) dat een nieuwe Russische straal jager, de Sazpta, in productie is genomen, welke iets sneller is dan de MIG-15. De Sazpta zou grote gelijkenis vertonen met de Fooke-Wulf Ta 183, aan de ontwikkeling waarvan de Duitse meester-ontwerper Kurt Tank werkte toen zijn vaderland in 1945 tot de capitulatie gedwon gen werd. Volgens Jane zijn kleine aantallen van dit type boven Oost-Duitsland waargeno men. Zesmotorig monster Het Handboek bevatte ook enige nieuwe bijzonderheden over de Russische bommenwer per van het type 31, een zesmo torig monster, waarvan de Ame rikaanse luchtmacht aanneeeimt, dat het van Rusland naar Ame rikaanse doelen en terug kan vliegen. Dit jaar hebben de Ame rikaanse minister voor de Lucht macht, Thomas Finletter, en staf chef Gen. Hoyt Vandenberg het bestaan van dit toesel bevestigd. Het zou achteruit staande vleu gels hebben, aangedreven wor den door zes straal- of turbine motoren en in productie zijn in een fabriek in midden-Rusland. Bij deze laatste motoren wordt het vermogen van de straalmotor gebruikt voor de aandrijving van een propeller. Hierbij treedt enig verlies in snelheid op. maar het grote voordeel is de brandstof besparing, vergeleken bij een zuivere straalmotor. De bommenwerper is uitge voerd met vijf gevechts torens en kan twee volledige bemanningen van elk 11 leden vervoeren, welke op lange vluch ten om de beurt dienst doen. De spanwijdte van de vleugels zou 67 meter zijn en de lengte 50 meter. Volgens Jane zou de ontwerper dr. Inge Baade, vroe- fer één van de topmensen van unker zijn geweest. VIER GEVALLEN KINDERVERLAMMING Het aantal aangegeven geval len van kinderverlamming in de week van 23 t/m 29 November jl. bedroeg 4 gevallen, als volgt verdeeld over de provincies: Gel derland 1 (te Apeldoorn), Noord- Holland 1 (Diemen), Zuid-Hol land 1 (Rijnsburg), Limburg 1 (Simpölveld). NOG NADER OVERLEG OVER MELKPRIJS (Van onze parlem. redacteur) In antwoord op mondelinge vragen van de heer Bieuwenga (A.R.) heeft minister Mansholt gisteren in de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij met de Stichting van de Landbouw be sprekingen heeft geopend over de melkprijs. Eerst daarna zal een beslissing worden genomen over de hoogte waarop de ga rantieprijs zal moeten liggen. Zo luidruchtig zal Sint Ni colaas nooit een stad veroverd hebben als dit jaar Roosen daal.... maar het was wel in stijl, want het ging er zo „Spaans" toe als, naar ver luidt, destijds in de slag bij Heiligerlee. Donderslagen rinkelden aan de ruiten en sloegen tot rook en pulver op de straatstenen. Boven op de koepel van een pantserwagen troonde de Sint, in vol ornaat. Acht zwarte motor-ordonnansen ronkten om hem heen. Een bren-car- rier reed voorop, gedreven door zwarte pieten. Zo begaf deze „goedheilig- man", toegejuicht door de jeugd, zich naar de kazerne van de commando's, waar hij eregast zou zijn op een feest dat voor de kinderen van de militairen en van de marechaussees was georgani seerd. daarmee gecrediteerd. Het stemt tot voldoening, z-egt 'het verslag, dat. gezien de grote kapitaals uitgaven in 1951 wegens de wederopbouw van het bedrijf in Indonesië. de exloitatie- resultaten zodanig waren, dat rp. 1.145.000 kon worden afge schreven. Dit is nodig om de bedrijfsvoering te voorzien van de gewenste middelen ter finan ciering van de exloitatie. Het laatste dividend van de Lampong-Sumatra werd uitge keerd in 1939 en bedroee 2% procent. Turkse Unileverfabriek volgende maand geopend De fabrieken van de Unilever Is-Turk Limited, een aamtschap- pii die in 1950 door Unilever in samenwerking met de Is-bank in Turkije werd opgericht, zul len op 5 Januari 1953 officeel door de president van de Turkse republiek Celal Bayar owrden geopend. De fabrieken, die gelegen ziin te Bakirkoy. niet ver van Istan- boel, zullen zich bezighouden met de productie van margarine en andere spiisvetten. Belangrijke reductie lening Den Haag Naar wij vernemen is op de uitgifte van nominaal f 20 mil- lioen 4</< procent 40-jarige obli- gatiën ten laste van de gemeen te Den Haag. waarvan f 10 mil- lioen was voorgeplaatst voor een zodanig bedrag ingeschreven dat bii de toewijzing een zeer belangrijke reductie zal moeten worden toegepast. OLIE AARZELEND. RUBBER VAST AMSTERDAM. 4 Dec. De dien notvangen. wordt de ver- séhrik over de onrust in Vene lies- en winstrekening over 1952 zuela is er nog niet uit. Dat „De Bijenkorf" verwacht bevredigend resultaat In de gisteren gehouden bui tengewone algemene vergade ring van aandeelhouders van magazijn „De Bijenkorf' kon over het voorstel tot statuten wijziging geen beslissing wor den genomen, omdat het quorum ontbrak. Op 18 December zal een tweede vergadering worden gehouden. Desgevraagd deelde de direc tie nog mede, dat, zoals het zich thans laat aanzien, de bedrijfs resultaten over het lonende jaar niet onbevredigend zullen ziin. De Sinterklaasverkopen ziin tot nu toe niet teleurstellend. Ook voor aandeelhouders zal 1952 niet onbevredigend ziin. Zuid-Sumatra Rubber Maatschappij De N.V. Zuid-Sumatra Rubber Maatschappij heeft over 1951 in Nederland een netto-winst ge maakt van 3.794. In Indonesië bleef een saldo over van 375.694 roepiah. Geoogst werd 466.306 kg rubber. De opbrengst bedroeg dooreen per kilogram rp. 6.43. Er waren aan het eind van het verslagjaar werkzaam op de beide ondernemingen te samen 686 arbeiders. De voedselvoor ziening leverde geen moeilijk heden op. De rubberoogst over '52 wordt geraamd op 570.00 kg. Lampong-Sumatra Rubber Maatschappij De N.V. LampongSumatra Rubber Maatschappij heeft over 1951 in Nederland een netto winst gemaakt van f 628. Dit saldo wordt gestort in de reser ve voor diverse belangen. In In donesië is een saldo-winst ge maakt van rp. 295.950. Hiervoor werd transfer aangevraagd. In. bleek vanmorgen toen Konink- liike vernomen werd op 302. Vanmiddag echter trad een klein herstel in en werd 303 1/2 genoteerd. Erg spontaan ging het echter nog niet. Er werd zeer voorzichtig geopereerd en in de hoek was het opvallend rustig, waarbij het hoofdfonds zich bui ten de marge 303 tot 303 1/2 niet bewoog. Levendiger ging het toe in de rubberafdeling, waar een ver rassende koersverbetering intrad van bijna drie procent voor Am sterdam Rubber. De jongste pro ductiecijfers ziin gunstig en dui den op een aanmerkelijk grotere oogst dan verleden jaar. Daar komt bij. dat het 8 procent divi dend van Ambadoetoe een zeer gunstieg indruk heeft gemaakt en een betere stemming voor rubberwaarden in het algemeen m de hand heeft gewerkt. Van de suikerfondsen was H.V.A. goed prijshoudend zonder meer. Sumatra tabakken konden van daag wat moeilijker meekomen. In de claimhandel ging het rustig toe. Van Ommeren aan delen en claims lagen vrijwel onveranderd. De claims Holland se Bank Unie waren een kleinig heid beter. De lappen Nedam handhaafden zich op het hoogste oeil van gisteren. Op de scheep- vartmarkt waren de veranderin gen niet groot. De koersontwik keling was daar enigszins on regelmatig. Aandelen K.N.S.M. waren aan de zwakke kant. maar Paketvaart boekte enige vooruitgang. De grote internatio nale fondsen lagen min of meer verdeeld en de affaire was klein. Algemeen zag het er trouwens naar uit. dat de omzetten van daag niet omvangrijk waren. Ook op de beleggingsmarkt ging het rustig toe. De koers- vorming was evenwel goed prijs houdend. vooral voor de inves teringscertificaten. Er heerst veel voldoening over de ge slaagde obligatie-uitgiften van de laatste dagen. Ook de lening 's Gravenhage is er goed inge gaan. In het verdere verloop deden zich geen grote verande ringen meer voor en de markt sloot uitermate kalm. LONDEN, 4 Dec. (Reuter) Aan duizenden Britse haven arbeiders. die als ®evoig van een aanzienlijke achteruitgang van de bedrijvigheid in de Engelse havens werkloos zijn geworden, zal binnenkort waarschijnlijk verzocht worden vrijwillig ander werk te aanvaarden. In totaal zijn 16.000 van de 80.000 Britse havenarbeiders werkloos. De oorzaak hiervan is voornamelijk de sterke verminde ring van de Engelse uitvoer, doordat de landen van het Ge menebest om het pond sterling te redden minder van Engeland 'kopen en doordat de Engelse af zet in andere landen grote con currentie ondervindt van de Duitse en Japanse industrieën. Deze toestand duurt fhans reeds 8 maanden, en wordt nog verer gerd door de invoerbeperkingen, die de Engelse regering heeft in gesteld. Voor de werkgevers is de grote moeilijkheid dat de ha venarbeiders een garantieloon van minstens 45 gulden per week By het Algemeen Secretariaat der K.V.P. is thans verschenen het rapport, samengesteld door de heer Drs. Th. Platenburg (de schrijver van het 2e rapport van de Commissie Middengroepen der Partij) getiteld: „Gezin als basis voor Gezinspolitiek," waar over wij reeds spraken in de „Kroniek van Zaterdag" in ons nummer van 29 November. Ofschoon dit rapport geen vervolg is op de in de afgelopen maan den verschenen rapporten over do Middengroepen, zijn laatsge- noemde rapporten er toch de di recte aanleiding toe geweest. In het tweede rapport immers werd door de heer Platenburg aan getoond, dat het gemiddelde aan tal kinderen van de zogenaamde leger-gezinnen 5,28 bedroeg, het geen door verschillende instanties zo niet ontkend ,dan toch ten minste in twijfel werd getrokken In de brochure .welke rijk met tabellen en grafieken is voor zien, wordt bovenstaande grond slag niet alleen bevestigd, maar bovendien een aanvulling gege ven op de nagenoeg alléén be kende cijfers over 't standaard gezin van 2,03 kinderen, dat in derdaad het gemiddeld aantal kinderen is van alle huwelijken met kinderen, die op een be paald moment bestaan. Teneinde meer bekendheid te geven aan de feitelijke huwe lijksvruchtbaarheid en de conse quenties daarvan heeft de sa mensteller van de brochure alle in Nederland gedane onderzoe kingen vanaf 1930 nader geana lyseerd en daaruit telkens die gegevens naar voren gebracht die voor een juiste gezinspoli tiek noodzakelijk zijn. Uitermate belangrijk in dit opzicht zijn de onderzoekingen naar de huwelijksvruchtbaarheid van die huwelijken, die op een bepaald moment bestaan en meer dan 20 jaren hebben ge duurd, waarvan de vrouw bij 't aangaan van de verbintenis 24 jaar was of jonger. Een gezinspolitiek op hieruit voortgekomen cijfers gebaseerd moet dan ook daarom een voor Nederland rechtmatige ge zinspolitiek genoemd worden, omdat in dat geval ieder wor dend gezin een redelijke kans maakt daarvan te profiteren. De door de heer Platenburg geanalyseerde cijfers over de ge zinssituatie in Nederland zouden niet volledig geweest zijn, in dien hij zijn matriaal niet ge groepeerd had naar maatschap pelijke groeperingen, naar reli gieuze overtuiging en naar geo grafisch milieu .Vele zijn in dat opzicht de vergelijkingsmogelijk heden van de maatschappelijke groeperingen onderling en van deze met de kerkelijke- en on kerkelijke groeperingen en stad- platteland. Het rapport verschaft ook ge gevens over de kinderloosheid alsmede over de zuigelingen- en kleutersterfte, waardoor het aan waarde belangrijk heeft gewon- pen. moeten ontvangen, ook al is er geen werk voor hen. De minister van Arbeid zal in het parlement bekend maken welke oplossing hij voor dit pro bleem heeft gevonden. Waar schijnlijk zal hij de arbeiders verzoeken elders werk te aan vaarden. totdat de toestand in de havens beter zal zijn geworden. Priesters en leken ontmoeten elkander elke maand in het tijd schrift „De Nieuwe Mens" maandblad voor beleving van het christendom en zii wisse len er openhartig van gedachten i over wat de kern van ons ge loof en zijn practische beleving is. Het October-nummer is deze keer gewijd aan het misschien niet verwonderlijke, maar toch zo broodnodige onderwerp: het geduld. De stroom immers van uit wendige activiteit is in het moderne leven, vooral in de jaren na dé oorlog met hun bijna eindeloze noden, zo mee sleurend, dat het niet zelden voorkomt mensen te ontmoeten die menen dat de wereld gered kan worden door wat met recht en reden „de ketterij van de actie" genoemd wordt. Zo sprak Paus Pius XII en Hii bedoelde daarmee elke actie die niet steunt op de hulp der goddelijke genade en die niet voortdurend gebruik maakt van de noodzake lijke hulpmiddelen om de heilig heid te verwerven die Christus ons gegeven heeft. Koortsachtige gejaagdheid en steeds voortgedreven rusteloos heid zijn een belemmering voor rustige bezinning. Het maand blad „De Nieuwe Mens" is ech ter iedere keer een oproep tot stilte: het leidt in ziin altijd lezenswaardige artikelen tot in nerlijke verdieping. In het October-nummer staat ten opwekking om gratis-abon nementen beschikbaar te stellen voor missionarissen. Een sympa thieke gedachte waaraan inder daad zeer veel gevolg moge wor den gegeven! BIBLIOTHECARIS Verzending zeepost 'S-GRAVENHAGE, 4 Dec. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden De data waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn be zorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip ver meld. Indonesië m.s. Weltevreden (11 Dec.). Ned. Nw. Guinea m.s. Oranje (23 Dec.). Ned. Antillen m.s. Helicon (8 Dec.). Suriname m.s. Stenton (10 Dec.). Unie van Z. Afrika m.s. Win chester (6 Dec.). Z.W. Afrika Castle. Canada s.s. Nw. Amsterdam (8 Dec.); m.s. Noordam (11 Dec.). Australië en Nw. Zeeland via Engeland (6 Dec.). Argentinië, Uruguay, Bolivia, Chili, Paraguuay s.s. Presedente Peron (10 Dec.) Brazilië m.s Alnati (10 Dec.). MARKT BARNEVELD BARNEVELD. 4 Dec. - Pluim- veemarkt. Aanvoer ca. 22.000 stuks. Trage handel met behalve voor de oude kippen lagere prij zen dan vorige week. De aanvoer van kalkoenen was groot met aanmerkelijk lagere prijzen. Vele partijen bleven onverkocht. Prijzen: oude lichte kippen 2 2.15; oude zware kippen 2.20 2.30; N.H. Blauwe kuikens 2.50 2.75: kalkoenen 2.602.85. alles per kg: overige per stuk: gan zen 6—8; oude hanen 3.505.50: tamme konijnen 3.508; tamme jonge duiven 0.700.75; hazen 4 6.50; wilde konijnen 1.752,20; fazanten 34.75; patrijzen 1.25 2.50. Eiermarkt. Aanvoer ca. 825.000 stuks. Handel vlug. Prijzen, kip peneieren 2020.70; algemene prijs 20.40 per 100 stuks, kiloprijs 3.23; henneneieren 17.5019.50; algemene prijs 18.75 per 100 st„ kil oprijs 3.30. Eierveiling Barneveld Aanvoer ca. 550.000 stuks. Han del vlug. Prijzen: kippeneieren van 61/65 gram 20.20—20.88, hen neneieren van 52/59 gram 18.20 19.64, alles per 100 stuks.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7