Eens een toevlucht voor militairen en Dominicanen Rosa Campoli, beschermelinge van de Heilige Vader paard werd gevorderd Omnibus-service tot j een PRIMA WERKMAN) JUIST INZICHT Koopt bij SCHOUTEN Vier jaren in Pauselijk ziekenhuis schonken kind weer levensvreugde Hotel Heerenlogement Zivolle WORMPJES Maden) ISO GRATIS GEKOCHT Bruine en blauwe stof voor broeken p. mtr. 9.50 alg. vergadering Te koop gevr. Nog steeds f 139.50 Maakt geen fouten NAAIMACHINES en KINDERWAGENS Heren Confectie VAKKUNDIGE VERKOPER Kledingmagazijn „Q" RK. MEISJE Wij verhuren Algem. leden vergadering l'ujgiiia 6 Vrijdag December 1952 wanneer U Uw advertentie in het NOORDHOLLANDS DAGBLAD plaatst U bereikt immers hiermede de ruim 20.000 R.K abonné's van ons blad; dus Uw advertentie wordt gelezen in de grootste gezinnen in Noordhollano boven de Zaanstreek tot aan Den Helder. GROTE GEZINNEN GROOT VERBRUIK (Van onze correspondent) Op de lijst van bijzondere audiënties, die de H. Vader vorige week heeft verleend, stonden Woensdag de na men van Dr Julius Serafini, Zuster Paula Marchesi en Rosa Campoli. Deze korte, officiële aankondiging ech ter verbergt in zich het gelukkige slot van een drama, waarin een kind de droevige hoofdrol speelde. Woens dag 26 November was voor de vijftienjarige Rosa de grootste dag van haar leven, omdat zij met een glimlach om haar lippen de H. V ader kon bedanken voor Zijn liefderijke zorg, waardoor haar leven een geheel andere, gelukkige wending kreeg Het is de geschiedenis van het meisje, dat zioh met recht de bij zondere beschermelinge van Paus Pius XII mag noemen. Rosa Campoli werd geboren in een boerderij in de omgeving van 't stadje Rieti. Als baby van slechts enkele weiken oud lag zij in een kistje, dat als wiegje diende. De ouders met de oudere kinderen werkten op het veld. Op 'n on verwacht ogenblik glipte 'n var ken de kamer, waar het kind lag. binnen. Het dier vrat een gedeel te van het gezichtje weg: boven lip. een gedeelte van de wang, de neus en een oor. Het leven van het kind werd gered, omdat toevallig de ouders binnenkwa men. Dit was het verschrikke lijke voorspel van een meisjesle ven, vol verguizing, eenzaamheid en verdriet. De kleine Rosa was te klein op het moment van het ongeluk om er zich iets van te herinneren. Maar het lijden van de eerste elf jaren van haar le ven staat Rosa nog levendig voor de geest. Als gevolg van de verminking was zij een eenzaam kind. Wan neer zij wilde spelen met de meisjes in de buurt, dan keerden dezen zich af met kinderlijke, maar toch niet minder pijnlijke wreedheid. Op school, op straat, overal werd zij vermeden. Wan neer zij in de spiegel keek, dan zag zij dat haar gezicht was ver tekend door diepe lidtekens. Haar neus was als een skelet, haar tanden lagen steeds bloot, omdat zij de hele bovenlip miste. Iedere avond weer opnieuw sneed de pijn door haar kinder ziel, wanneer broers en zusters haar ouders goedennacht kusten, omdat zij zelf daarbij steeds moest achterblijven. Iedere nacht weer opnieuw huilde zij zich in slaap. Nu ongeveer vier jaren geleden vernam de H. Vader van het rampzalige leven van de toen 11- jarige Rosa en Hij zorgde ervoor 'dat zij werd opgenomen in het kinderziekenhuis van de H. The- resia, het eigendom van de H. Stoel. In 1945 had Dr. Serafini 'n afdeling voor plastische chirurgie opgericht ten behoeve van de ve le in de oorlog verminkte kinde ren. Rosa bleef vier jaar op de ze afdeling en onderging niet minder dan 30 operaties. De ont brekende gezichtsdel en werden aangebracht en de lidtekens weg gewerkt. Na deze zeer moeilijke jaren onderging zij enkele maan- geleden vol goede moed de laat ste operatie, die de kroon op het werk zou moeten worden, maar die ook kon mislukken. Zij slaag de echter buiten alle verwachting zodat, toen de laatste hechtsels en pleisters waren weggenomen, Rosa een volkomen normaal meisjesgezicht in de spiegel zag. Haar eerste gang, die zij wilde maken, was naar haar grote wel doener. om Hem haar onuitspre kelijke dank te betuigen, haar vreugde, dat voor haar wederom een normaal leven mogelijk was. Aan de H. Vader wilde zij haar eerste glimlach geven, zelfs vóór haar ouders en familie. De H. Vader ontving haar met grote, vaderlijke tederheid in Zijn zomerresidentie in Castel Gandolfo. Zelden zagen de pre laten. die de H. Vader vergezel den, zulk een treffend schouw spel, als toen Rosa Campoli haar donkere ogen naar de H. Vader opsloeg en voor de eerste maal een glimlach haar lippen plooide. Rosa werd vergezeld door Dr. Serafini, die het wonder aan haar uiterlijk had gewrocht en zuster Paula, die haar vier jaren had verpleegd. Het Verenigingsgebouw BURGERBRUG Men zal zich herinneren, dat de gemeen teraad van Zijpe enige maanden geleden besloten heeft er toe over te gaan de voormalige openbare school voor gewoon lager onderwijs te Burgerbrug in te richten tot verenigingsge bouw. In een der lokalen zou de gemengde kleuterschool ge vestigd kunnen blijven, terwijl door samentrekking van de 2 andere lokalen een gymnastiek lokaal voor o.l. school, de r.k. school en de plaatselijke gym nastiekvereniging zou zijn te maken. Gedeputeerde Staten hebben dezer dagen te kennen gegeven tegen de voorgenomen verbouw van de oude school geen be zwaar te hebben. KAASMARKT ALKMAAR 4 Stapels Boerenkaas 1800 kg. 2.16 per kg. Beursnotering Fa- brieksikaas: 2.15 per kg. Handel goed. LANGENDIJK, 5 Dec. 9500 kg rode kool I 6.7010.60; 6500 kg gele kool I 6.109.40; 20000 kg groene kool A 8.4010, B 7.50 7.90; 35000 kg Deense witte 6.20 6.40; 11000 kg uien 2020.80, grof 18.7020. drielingen 23.70 24.70; 3000 kg peen B 8.40, C 11.6012.10; 1500 kg bieten A 13.80, B 13; 5000 kg andijvie 20 26: 400 kg witlof 57; 350 kg spruiten I 4448. I BRIGADIER PIET en de wondervoetballer S 134. De brave, maar oersterke knecht van de firma Comesti- 5 blo en Zoon ging nu weer ijverig aan de slag. Hij nam we- 5 derom twee vaten op zijn nek, doch deze maal waren het 5 toevallig juist de vaten, waarin brigadier Piet en Wubbo 5 Hengstra zich verborgen hadden. Vervolgens wandelde hij met S dïe vaten het pakhuis binnen, waar hij ze een oude zolder- trap opdroeg. En eerlijk, hoor, de man was zó gruwelijk sterk 5 wat je trouwens wel aan zijn gespierde armen kunt zien dat ie niet eens merkte, dat-ie nu een paar volle in plaats 5 van een paar lege vaten op zijn schouders had. Met een bons 5 zette hij de vaten op zolder neer en dat was een opluchting S voor de twee verstekelingen, want zij voelden zioh helemaal niet zo bar plezierig in die vaten. Die vaten hadden namelijk S vroeger gediend tot het vervoeren van stroop en dan weten 5 we het wel. Het was dan misschien wel lekker zoet in zo'n «j vat, maar het was er erg kleverig bovendien en dat was min- 5 der prettig. Snel kropen Piet en Wubbo uit hun kleverige schuilplaats. „Jasses", zei Piet „ik kleef helemaal." En dat was ook zo. De arme kerel zat vol trekkerige draden van taaie 5 stroop. Zijn vriend Wubbo was er trouwens geen haartje I beter aan toe. „Nou ja, kleverig of niet, we moet'n zien, dat we d'r weer vandoor komm'n," merkte deze flegmatiek g op. „Laat'n we ons nou maar zo goed en zo kwaad als het g gaat schoonmaak'n en als we dan eenmaal veiliger oord'n be- g reikt hebb'n, dan zien we wel weer verder." „Daar heb je 5 gelijk in", zei brigadier Piet, die ook begon zich zoveel moge- 5 lijk van die taaie stroopdraden te ontdoen. „Laten we er maar vandoor gaan. Eens even zien. Jalangs dit takeltouw 5 kunnen we naar beneden klimmen en dan staan we weer op S straat aan de andere kant van het gebouw. En de kust is vrij ook, zie ik. Kom mee, Wubbo." Zo gezegd, zo gedaan. Bri- gadier Piet greep het takeltouw, dat in het zolderraam hing en slingerde zich naar buiten als een aap. En toen begon de g afdaling naar de begane grond. IIHIHI Daarnaast waren er ook wel oDzienbarende gasten. Zo b.v. de internationale kwakzalver Se- aua, die volgens de overlevering rheuma-lijders op nogal hard handige wiize „genas". In 1912 waren tijdens de landenwed- strijden de Nederlandse en de Duitse voetbalelftallen met hun officials te gast in het Heeren logement. In die dagen werd meer aandacht geschonken aan eten, drinken en feestvieren dan aan voetballen. Twee jaar later stond het Hee renlogement andermaal in het middelpunt der publieke be langstelling. De eerste wereld oorlog was uitgebroken. Het ho tel op de Markt werd de zetel van de territoriaal bevelhebber kolonel v. d. Brugge met zijn staf. Een schaduwzijde was de paardenvordering. De schimmel, die zijn leven lang niet veel meer had gedaan dan goed eten en drinken en enkele malen per dag op een sukkeldrafje de gas ten in een omnibus van het sta tion naar het hotel brengen, werd goed genoeg geacht voor legerdienst. De omnibus. die kreunde en kraakte als er meer dan twee gasten tegelijk ver voerd moesten worden,- was geen nieuw paard meer waard en werd tot aan de sloop opgebor gen in de stal aan de Nieuw- straat. En van Dijk, die alleen maar reageerde, als hii met „van Diek" werd aangesproken, moest zijn decoratieve livrei door de tijden ontglansd en kaal gevre ten verwisselen voor het Een lief ding zou het ons uaard zijn, iveer eens een weekje te worden opgenomen in het Zwolse leven van een halve eeuw terug, toen niemand nog dacht aan zake lijkheid en efficiency. Een eindeloze rit met de liotse- botsende paardetram over de deftige Veerallee naar het Katerveer ivas toen een zeldzaam feest. De wekelijkse mars van de prachtig uitgedoste Schutterij van de manege naar het excersitie-terrein de Turfmarkt, was wanneer de haveloze omnibussen van „Heerenloge- een brok martiale romantiek om van te smullen. En menten „Kiezerskroon" krakend van hoge ouderdom in sukkeldrafje naar de stallen terugkeerden, dan had den de oud-gedienden in versleten livrei op de bok, meer aandacht voor ongenode jeugdige lifters, dan voor het verkeer. In die dagen telde Ztvolle méér dan de zeven bezongen Zwolse typen. Met weemoed kan de oudere Zwollenaar aan die romantische tijd terugdenken. Wij werden eraan herinnerd door het be richt, dat de familie J. G. Jan sen, die van geslacht op ge slacht het „Heerenlogement" heeft geëxploiteerd, op het punt staat Overijssels hoofdstad te verlaten. In 1907 nam de heer J. G. Jansen het hotel van zijn hoogbejaarde grootvader over. maar toen in 1933 het moderne hotelwezen zich ernstig liet gel den, het oude „Heerenlogement" niet dan met enorme kosten gemoderniseerd zou kunnen worden, werd het hotel, dat, in oude stijl opgetrokken, sfeer gaf aan de Grote Markt, verkocht, om tot moderne zakenpanden te worden omgebouwd met daar boven een modern hotel. Dit denkbeeld heeft niet aan de ver wachtingen beantwoord en toen durde het niet lang, dat de twee winkels werden opgeheven en werden gevoegd bij het hotel restaurant Peters. De familie Jansen voor wie de exploitatie van een ouderwets hotelgebouw met veertig kamers tenslotte een te zware opgave was ge worden, opende in 1933 op de hoek Stationsweg-Van Nagel straat een restaurant van be scheidener omvang, dat dezer dagen in andere handen is over gegaan. Op nevenstaand plaatje ziet mén het Heerenlogement in zijn oude glorie afgebeeld. Het bo venstuk van de gevel, bekroond door een zonnewijzer, is onver anderd gebleven. De rest werd in 1934 grondig gemoderniseerd. De wit-geschilderde hekjes moesten de gasten-onder-de-lin- den beschermen tegen al te grote nieuwsgierigheid van het jonge volkje, dat indertijd bal dadiger was dan heden ten dage. Het Heerenlogement op de Grote Markt was Zwolle's voor naamste hotel, waar gasten van standing een voortreffelijke keu ken en goed onderhouden ouder wetse slaapkamers vonden. Om streeks de eeuwwisseling, toen het type handelsvertegenwoordi ger nog moest geboren worden en de vervoersmogelijkheden zeer beperkt, was het regel dat de gasten een paar weken ach tereen in het Heerenlogement verbleven. Dat waren dan meest fabrioueurs en handels lieden, die vanuit Zwolle jaar lijks. dan wel halfjaarlijks hun Overijselse klanten bezochten. nuchtere werkpak van de hotel- knecht. Mevrouw Jansen, die haar cu linaire taak als een kunst be oefende, kwam in de eerste na oorlogse jaren de tiid van distributie en zwarte handel voor een moeilijke opgaaf te staan. De gasten mochten niet bemerken, dat er schaarste was. maar evengoed ging het haar aan het hart. om maar even „twee gulden" neer te tellen voor een pondje boter. En dat in een tijd, dat het liedje „een pond boter kost een stooter" nog niet helemaal aan de vergetelheid was prijsgegeven. Omstreeks de twintiger jaren keerden normalere verhoudingen terug. Het was alweer mogelijk de aartsgokker Broekhuis, uit vinder van 't sneeuwbalsysteem, en diens talloze gasten die aan de later ontmaskerde oplich ter hun volle vertrouwen schon ken een weelderige maaltijd voor te zetten, waarover heden ten dage nog wordt gesproken. Tien jaar later tekende zich het begin van het einde af. De trek van de gasten richtte zich meer en meer naar de inmiddels verrezen luxueuze hotels en de exploitatie van een ouderwets hotel met 40 kamers was niet lonend meer. In 1933 werd het Heerenlogement verkocht, gron dig verbouwd tot twee winkels, waarboven een hotel. Kort voor de sluiting, werd het Dominica nenklooster grotendeels door brand verwoest. De paters von den tijdelijk onderdak in het Heerenlogement, maar in het na jaar van 1933 kwamen de slo pers. Het Heerenlogement trad van het heden in het verleden. De familie Jansen bleef voort gaan in Zwolle haar rol van gastvrouw en gastheer te ver vullen, zij het in }>escheidener omvang. Gedurende enkele ja ren werd die onderbroken, toen achtereenvolgens het restaurant aan de Stationsweg gevorderd werd door de Duitsers, Engelsen. Canadezen en een of ander re patriëringsorgaan. Na een 45- iarige werkzaamheid als gast heer in Zwolle, trekt hij zich uit het bedrijfsleven terug, om el ders een weldadige rust te ge nieten. Maar ook dit schept pro blemen. want zonder een claim van de woningbeurs is het orac- tisch niet mogelijk elders een vestigingsvergunning te krijgen. Wie er zich op beroemen kan 45 jaar lang gastheer te zijn ge weest voor vreemdelingen, die Zwolle kwamen bezoeken, die mag, dunkt ons, met vertrouwen de oplossing van dit probleem tegemoet zien. Nog meer ALKMAAR De 36-jarige D. uit Grootebroek, die enkele da gen geleden gearresteerd werd wegens oplichting van een han delaar in muziekinstrumenten, blijkt bij nader onderzoek nog meer slachtoffers gemaakt te hebben. Zo is thans uit het onderzoek komen vast te staan, dat ten minste 9 andere winkeliers in Alkmaar door D. werden opge licht. De artikelen varieerden van kleding, via schoeisel tot ge- never. Zenuwen ALKMAAR De 52-jarige Rotterdammer B. had in zijn i woonplaats een costuum gestolen en van de hand gedaan voor 80 gulden. Gisteren werd het hem blijk baar te machtig want hij kwam zich persoonlijk bij de Alkmaar- se politie melden waar hij werd ingesloten. Burgerlijke Stand ALKMAAR Geboren: Amy G. d.v. F. Bisel en E. Philippi, Laurentius J. M. z.v. J. L. Brink man en A. E. Schilder. Elisabeth M. d.v. K. van Duin en M. M. Ravensti.jn. Dirk z.v. J. Vogelpoel en M. Schoenmaker. Ondertrouwd: Leonardus C. J. v. d. Meulen en Catharine M. v. Latum. Johannes Ooijevaar en Mariana Gilles, Klaas K. van Vervelde en Catharina A. Lange- reis. Lourentius C. Mulder en Ida G. Rieken. Cornelis Bakker en Hertha C. M. Kozlik. Overleden: Paulus J. v. Duijn 5 jaar. De Berger tram Het Comité van actie voor be houd van de tramverbinding AlkmaarBergenBergen aan Zee, komt dezer dagen bijeen om zich te beraden over de situatie ten aanzien van de tram. De Di rectie van de Ned. Spoorwegen heeft nl. aan de regering ver zocht de tramlijn AlkmaarBer gen te mogen sluiten en Minister Algera heeft de Kamer medege deeld dat hij binnenkort over deze kwestie een beslissing zal nemen. Op Zaterdag 6 Dec. a.s. hopen onze geliefde kinderen, broers en zusters W. SLIJKERMAN A. SLIJKERMAN- DEKKER en A. KOOIJMAN J. KOOIJMAN- SLIJKERMAN hun 12jarige Echtver eniging te herdenken. Dat God hen nog vele jaren moge sparen, is de wens van hun vader, broers en zusters Receptie op 6 Dec. in Café Slijkerman te 't Veld van 56.30 en op 9 Dec. in Café Pronk te 't Zand. 's avonds vanaf 7 uur. O. Niedorp—Spanbroek, 5 December 1952 <- *1" -> •{«j.*»;. 7 December a.s. hoopt onze geliefde zoon en broeder de zeereerw. heer C. BIJMAN pastoor te Wamin (Frankrijk) i zijn 12'/ï- jarig priesterfeest te vieren. De H. Mis van dank baarheid zal aan God worden opgedragen in de parochiekerk van de H.H. Cyriacus en Fran- ciscus te Hoorn om 10 uur. Familie Bijman. Gelegenheid tot felici teren van 14.30-15.30 uur in het Weeshuis, Achterom, Hoprn. >t >t«fr Advertentiën BIJ KINDEREN Een uitstekend en on schadelijk afdriifmiddel voor aarsmaden is FATALIN Deze tabletjes alleen zijn niet afdoende. De kinderen hebben jeuk aan de anus. gaan krab ben en besmetten zich zelf opnieuw met de eitjes. Dit wordt voor komen door FATALIN- anti-ieukzalf, die tege lijk desinfecteert en uit breiding verhindert! FATALIN WORMKUUR (tabletten en zalf) fl.45 bij apothekers en dro gisten. Fabr. Pactopharm Amsterdam. v. d. L., v. d. Kaasstraat 5, Alkmaar Bon no. 35/18 f 3.83 B., Parkstraat 18, Alkmaar Bon no. 976/28 f 5.05 v. d. Br., Baanstraat, Alkmaar Bon no. 992/7 f 10.30 V., Baanpad 27. Alkmaar Bon no. 993/20 f 1.68 Laat 130 Alkmaar Kerkweg 6, Limmen De dijkgraaf v. h. Hoog heemraadschap Noord- holl. Noorderkwartier maakt bekend, dat een van het bestuur is be legd op Vrijdag 19 Dec. 1952, des voorm. 11 uur precies in het Gemeen- landshuis te Alkmaar. Alkmaar, 5 Dec. 1952 De dijkgraaf voorn., KAMP Alle merken raalo-appa. raten van na 1936. De fect geen bezwaar Radio JELLEMA, Zuidstr. 3 bij de Keizersbrug, Tel. 2182,-Den Helder. voor z'n R.S. Stokvis rijwiel. Desgew. betaling als volgt: eerste betaling 10.50, vervolgens 15. p. mnd. of 3.50 p. wk. Fa. MOREE, Rijwielspecialiste Ruyghw. hk. Sluisdijk straat Den Helder Aangeboden 1II en 5/4 VLOERHOUT, kippen hok 5x4 m., houten WC. kippenhok pl.m. 15 kippen, varkenshokken, brandhout franco thuis. G. Prins en Zn., Necker. straat 119, tel. K 2990- 712, Purmerend. NIEUWSTE SORTERING AMSTERDAM ALKMAAR 2e Hugo de Grootstr. 22 Langestr. 73 F amilieberichten De Ouders van TINE VAN LATUM en LEO VAN DER MEULEN geven kennis van het voorgenomen huwelijk van hun kinderen, waar van de voltrekking zal plaats hebben op 27 December a.s. om 9.30 uur in de Parochiekerk I van de H. Joseph, Ken- nemersingel te Alkmaar Gelegenheid tot felici teren op de huwelijks dag van 14.3016.30 uur in „Huize Arendshof" Geestersingel 11 te Alkmaar Alkmaar. 4 December 1952 Voor spoedige indiensttreding vragen wij een PRIMA Leeftijd pl.m. 25 jaar. Brieven met uitvoerige inlichtingen, ver langd salaris enz., aan LANGESTR. 12 - ALKMAAR Persoonlijke aanmelding alléén na oproep |l!UIIIIIII!;i1H.!llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllll!l!lli!IIMIII9 GEVRAAGD: vanaf 1 Maart 1953 of eerder Huis is beschikbaar. 1 Aanmelden bij BELLE en TEEUWEN, S Langevliet 17 Julianadorp s illlllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIilUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIMIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ Gevraagd: een flink voor dag en nacht Mevr. NOODER, Den Haag, Margrietstr. 18 Tel. 396527. SCHRIJFMACHINES XV. MOLL, Kantoorboek handel, Keizerstraat 33, Den Helder Ver. „Ambachtsschool voor Den Helder en Omstreken" te houden op Woensdag 10 December 1952 des avonds 8.15 uur in het gebouw der Nutsspaar- bank. Agenda: 1. Opening en notulen 2. Bestuursverkiezing 3. Verkiezing van drie leden en drie plaatsver vangende leden voor het t. z. t. nazien der rek. en verantw. 1952. 4. Rondvraag en slui ting. Het Bestuur.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 8