Eisenhower bezocht Korea S.E.R.meerderheid adviseert huurverhoging tot 150 pet. Stafchef Nasoetion ontslagen „Om de toestand te DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Uitbreiding van conflict liecft geen nut Meisje en haar redder door stroom meegesleurd E.V.G.-verdrag goedgekeurd MOORD IN TUNIS REIS IN HET DIEPSTE GEHEIM: „IK MAG IKE NIET MEER..." In de frontlijn DRAMA TE WA MEI. Ondergelopen weg eiste 2 doden Noors schip ramde Arendsdijk Compensatie te vinden in drie procent loonsverhoging Minderheid voor belastingverlaging Beiieluxgesprek in Anneville Indonesische regering heeft krachtig ingegrepen Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten Cod is 't nergens veilig Vondel Zaterdag 6 December 1952 48e Jaargang No. 12647 SEOEL, 5 Dec. Eisenhower heeft 125 journalisten vandaag verteld, dat hij geen middel weet voor een vlugge beëindiging van de Koreaanse oorlog. Hij maakte het duidelijk, dat hij naar Korea was gekomen om de toestand te bestuderen. Ike sprak de journalisten van vele landen vanmorgen geduren de 10 minuten toe. De journalisten, die de gehele tijd zaten te popelen om vragen te stellen, daar het tijdstip voor het vertrek van Eisenhower na derde, kregen een douche toen hij verklaarde: „U weet allemaal, die mij vroeger hebben meege maakt, dat het mijn gewoonte is na een dergelijke conferentie om vragen te verzoeken. Dit ga ik vandaag op grond van een zeer bepaalde reden niet doen. Het is een grote conferentie en de tijd die mij rest is te kort". Een ogenblik later was hij ver dwenen. Met hem verdween de hoop van de correspondenten, die gehoopt hadden hem het vuur na aan de schenen te leggen. Er heerste een ietwat geprikkelde stemming. En een niet-Ameri kaanse journalist merkte op: ,Well i do not like Ike anymore" („Ik mag Ike helemaal niet meer"). Strikt geheim In het geheim was Eisenhower Zaterdag voor het aanbreken van de dag uit New York vertrokken. Hij ging per auto naar de lucht basis Mitchell Field op Long Is land en ging daar aan boord van een militaire Constellation. Om Eisenhower ongemerkt te laten vertrekken, werd zelfs de politie-agent, die dienst deed voor he"t huis van Eisenhower, mis leid. Een lid van de geheime dienst leidde de aandacht van de agent af en in die tijd sloop Eisenhower het huis uit. Eisen hower kwam Dinsdag om 19.57 uur plaatselijke tijd in zeer grote kou op het vliegveld van Seoel aan. Van enige soldaten van de Verenigde Naties zijn lichaams delen bevroren toen zij van zeven uur af moesten wachten op Eisen hower. Duizenden Koreanen hebben tevergeefs in de kou gewacht om Eisenhower te zien. In Seoel was men bitter teleur gesteld. Donderdag woonden bij na een half millioen personen een demonstratie in Seoel bij. Uren lang stonden zij pover gekleed te wachten in een temperatuur even boven het vriespunt. Zij zagen Eisenhower niet en hoorden geen verklaring waarom hij er niet was. Toen Eisenhower aan 't front was, was het er tamelijk rustig. Generaal Mark vroeg Eisenho wer: „Is dit wat u wenst?" Eisen hower antwoordde: „Ja, het is een prachtige tocht. Het geeft mij de kans mensen te ontmoeten en met hen te praten". Soldaten waren verbaasd toen de militaire adviseur van Eisen hower, Wilson, vroeg: „Wat zijn dat voor rode ballen?" Het was lichtspoormimi tie. Het Amerikaanse leger heeft bekend gemaakt, dat Eisen hower zijn inspectiereis naar Korea heeft voltooid. Hij kwam Dinsdag aan en Vrijdag vertrok hij. Alles heeft zich in het geheim afgespeeld. Niemand was van de reis van de toekomstige president op de hoogte. Eisenhower gaf te verstaan, dat hij niet geloofde in het nut van een aanval op Rood-China of aan een andere uitbreiding van het conflict. Voor zijn vertrek zeide Eisenhower: „Wij zijn hier geweest om te leren. Wij hebben geen lover middelen om een probleem op te lossen". (Reuter/A.P.) Ofschoon'hij niets heeft laten doorschemeren over zijn even tuele plannen, heeft hij wel te verstaan gegeven, dat één van zijn eerste maatregelen zou zijn de opleiding van de Zuid-Korea- nen te versnellen, zodat zij zo veel mogelijk de frontdienst van de Amerikanen kunnen overne men. De bij de Zuid-Koreaanse een heden ingedeelde Amerikaanse officieren zijn van mening, dat er op dit terrein veel gedaan kan worden, maar dat men, on danks de geweldige vooruitgang, die de laatste twee jaren ge maakt is bij de opleiding van de Koreanen, niet te veel in eens mag verwachten. Eisenhower was van oordeel, dat er veel gedaan zou kunnen worden om de toestand te ver beteren en hij voegde er, kort voor zijn vertrek naar de V. S. aan toe, dat er ook veel gedaan zal worden. Hij voerde tijdens zijn terugreis besprekingen met zijn staf. Eisenhower heeft bij president Ree zijn opwachting gemaakt. Het onderhoud bete kent. zo wordt aangenomen, een verhoging van het Amerikaanse prestige in Azië. Eisenhower sprak met de ge neraals, zowel als met de sol daten van alle naties. Hij be zocht de fronten en riskeerde de dood uit de lucht door de straaljagers van, Russisch maak sel. De generaal was ongewa pend. Strenge maatregelen wa ren genomen voor zijn veilig heid. Hij werd in lichte vlieg tuigen van commandopost naar commandopost gebracht. Hij nam een parade af. bij het hoofd kwartier van het eerste leger, waar troepen van alle 17 naties aan deelnamen. Eisenhower was vergezeld van een groot aantal autoriteiten, w.o. de komende minister van defensie, Charles TIEL Een meisje, dat gis termiddag omstreeks half zes over de overstroomde veerweg te Wamel fietste, werd door het 30 cm hoge water van haar fiets geslingerd en verdronk. Een man, die achter haar fietste en het ongeval zag gebeuren, trachtte het meisje te redden. Ook hij verdronk in het stro mende water. Ondanks herhaalde waarschu wingen reed gistermiddag om streeks half zes een aantal wiel rijders over de ondergelopen Veerweg. Zij stoorden zich niet aan de waarschuwingen van het veer- personeel. Op de Veerweg ver loor plotseling een van de wiel- rijdsters de macht over 't stuur. Zii kwam te vallen en werd door de sterke stroom meege sleurd. De 32-jarige V.M.. vader van één kind. die achter haar reed en het ongeluk zag gebeu ren. wilde het meisie hulp bie den. Ook hij werd door de stroom meegesleurd. Het perso neel van de veerdienst, dat het drama op enige afstand zag ge beuren. spoedde zich naar de Veerweg om de drenkelingen hulp te bieden, doch hun poging faalde. Men heeft de lichamen van de slachtoffers nog niet ge vonden. SINT NICOLAAS OP MARKEN Reikhalzend stond bij- H na de gehele bevól- king van Marken uit I te zien naar Sint Nico- I laas en zijn knecht, die per boot zouden arriveren. „Zou hij komen?" vroeg men zich af. „Zou het ijs geen beletsel zijn?" Het viel gelukkig mee. De boot arriveerde prompt op tijd en de Sint werd met gejuich ontvangen. Hier zien we de „Goed Heilig- man" en Zwarte Piet, omstuwd door een bonte menigte, zijn intrede op Marken doen. Wilson, generaal Bradley, en enkele vlagofficieren. Zijn zoon majoor John Eisen hower fungeerde als adjudant. Eisenhower maakte te land zijn tocht met een jeen. Op de heen reis was een dubc V bemanning in het vliegtuig. Het volgende toestel vervoerde de journalis ten en de perschef James Ha- gerthy. Sinds Eisenhower voor een wandeling het hotel Commo dore verliet was hij niet meer gezien. Op Goeam Eisenhower is Zaterdagochtend vroeg per vliegtuig uit Korea op het eiland Goean in de Stille Oceaan aangekomen. Direct na aar komst van het vliegtuig begaven generaal Eisen hower en zijp, gezelschap zich naar de kruiser „Helena", waar mede zij de rt is naar Hawaii zullen voortzetten. Door W.-Duitse Bondsdag BONN, 6 Dec. (DPA). De West-Duitse Bondsdag heeft he denochtend de overeenkomst van Bonn, waarbij West-Duitsland bijna geheel souvereine staat wordt, met 218 tegen 164 stem men, bij vier onthoudingen, in tweede lezing goedgekeurd. De Bondsdag hechtte vervolgens met 216 tegen 165 sttmmen zijn goed keuring aan het verdrag voor een Europese verdedigingsgemeen schap. Er is niet gestemd over de ratificatie-ontwerpen met betrek king tot de twee verdragen in hun geheel, daar het West-Duitse parlement ze nog in derde lezing moet behandelen. De 12 clausules van de ratifica tie-ontwerpen zijn met een ge middelde stemmenverhouding van 222 voor, 164 tegen en 3 ont houdingen aangenomen. Bulgaars vliegtuig verongelukt BELGRADO Een vliegtuig van de „Tabso". de Russiseh- Bulgaarse luchtvaartmaatschap pij. is op een vlucht tussen Sofia en de haven Varna (thans Sta- iin geheten) tegen een berg ge vlogen. Achttien inzittenden ziin hierbij om het leven gekomen. Duizenden arrestaties in Nairobi NAIROBI Te Nairobi zijn vandaag verscheidene duizenden Afrikanen ter ondervraging aan gehouden nadat bij de politie be richt was binnengekomen over een gestadige trek naar de stad van Afrikanen uit het Kikoeioe- reservaat. 's-GRAVENHAGE. Gister avond omstreeks half twaalf zijn de „Arendsdijk" en de Noor „Ragni" met elkaar in aanvaring gekomen. De aanvaring, die zich aan vankelijk ernstig liet aanzien, is nogal goed afgelopen. De „Ragni" heeft geseind, dat er geen ge wonden aan boord zijn. De Noor zou door uit te wijken een aan varing hebben willen voorkomen. Het schip zit thans aan de grond en een havensleepboot is onder weg om assistentie te verlenen. In Maassluis is vernomen, dat beide schepen geen ernstige ave rij hebben opgelopen. De „Ragni" had schade aan verschansing en railing op 't achterdek. De „Arendsdijk" meet 7639 ton en vaart onder de vlag van de Holland-Amerika Lijn. De „Ragni" meet 1828 ton. |§§g|» VLOOIEN IN HET PARLEMENT BRUSSEL. 5 Dec. - De ver gaderzaal van de Belgische Kamer van Afgevaardigden wordt bedreigd door een in vasie van vlooien. Aangenomen wordt, dat de vlooien zich in de vochtige warmte van de kelders van 't Belgische parlement snel ver menigvuldigd hebben. De rust in hun paradijs werd van de week verstoord, toen men begon de schotten in de kelder opnieuw te be schilderen. Door gassen en D.D.T. bommen hoopt men de vergaderzaal van de af gevaardigden voor een inva sie te behoeden. Soms blijkt, dat ook hulpmiddelen, die de Nederlanders aan wenden om hun aartsvijand (het water) te verstaan, niet toereikend genoeg zijn. De bewoners van Zierikzee weten er sinds kort van mee te praten! Daar stond n.l. door de buitengewoon hoge waterstand en de N.W. wind, de straat, die toegang geeft tot de ponton van de Prov. Boot te Zierik zee, geheel onder water. Hoog op de wielen staande vracht wagens konden de boot nog wel halen, maar de „kleintjes" zie foto bleven hopeloos steken! TUNIS, 5 Dec. Fehrat Ha- ched, de Tunesische vakbonds leider en uitgesproken aanhanger van het Tunesische nationalisme, is gisteravond laat op de hoofd weg ten zuiden van Tunis ver moord. Het stoffelijk overschot werd gevonden niet ver verwijderd van de met kogels doorzeefde auto. De Franse autoriteiten heb ben onmiddellijk de avondklok in Tunis ingesteld. Toen de Hauteclocque 't nieuws hoorde vertrok hij onmiddellijk per vliegtuig naar Tunis. „Daden van terrorisme, van welke aard die ook mogen zijn, zullen tegen gegaan worden zonder spoor van zwakheid", verklaarde hij. Hached is lange tijd een doorn in het Franse oog geweest wegens zijn felle nationalistische uitla tingen. Het algemene vakverbond van Tunesië hgeft een algemene sta king van drie dagen voor het gehele land afgekondigd als pro test tegen de moord. De C.I.O. gaf in een verklaring uitdrukking aan zijn „afschuw" en verontwaardiging" over de moord op Hached. „Deze moord zal ons gevoel van saamhorigheid met het Tunesische volk in zijn strijd voor vrijheid en sociale vooruitgang verster ken", aldus de verklaring. (Van onze correspondent) DEN HAAG, 5 Dec. Naar wij vernemen heeft de meer derheid van de Sociaal Economische Raad aan de rege ring geadviseerd het hnurpeil te verhogen tot 145 a 150 procent van het vooroorlogse peil. Deze verhoging zou dan ook woningen betreffen, die na 1940 gebouwd zijn, wat intussen niet wil zeggen, dat de huren, die op het ogenblik boven het vast te stellen peil liggen, omlaag ge bracht zouden moeten worden. Deze meerderheid van de S.E.R. zou verder aan de regering hebben geadviseerd zij ziet dit gis een werkelijke mogelijkheid een compensatie van drie procent te verlenen aan allen, die in loondienst zijn. Dit zal in het algemeen neerkomen op een volledige compensatie. Om te voorkomen, dat het bedrijfsleven de nieuwe huur verhoging zou moeten dragen is aan de regering voorgesteld de Vereveningsheffing voor de werkgevers te verlagen. Een week geleden hebben wij reeds bericht," dat de meerderheid van de S.E.R. aan de regering zou hebben geadviseerd niet over te gaan tot een z.g. afroming van de huren, zodat er dus geen huurbelasting zal komen. Overigens zijn de meningen in de S.E.R. nogal verdeeld. Zo zou een andere, kleine groep van vertegenwoordigers, die eenzelfde huurverhoging voorstaat, aan de regering willen voorstellen, de hele rompslomp, die aan een loonsverhoging cn aan een ver laging van de Vereveningshef fing vastzit, te omzeilen. Dit zou dan moeten gebeuren door de compensatie uitsluitend te laten bestaan uit een belastingverla ging. Voor degenen, die in loon dienst zijn, zou dit kunnen die nen als tegenwicht voor de a.s. huurverhoging, voor vele ande ren niet, o.a. niet voor grote ge zinnen die reeds weinig of geen loonbelasting betalen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 5 Dec. De bij eenkomst van Benelux-ministers, waarop de Belgische minister van Economische Zaken, de heer Meu- .rice, een dezer dagen doelde, zal, zo vernemen wij, zeer waarschijn lijk gehouden worden in Anne ville. Als conferentiedatum zal vast gesteld worden 20 December a.s. Het betreft hier een klein comité van Benelux-ministers, waarvan men ons de samenstelling nog niet kon mededelen. Van Belgi- gische zijde is medegedeeld, dat de besprekingen gehouden zullen worden door de ministers van economische zaken en van „ar beid". Op de agenda zouden ge plaatst worden vraagstukken, die verband houden met het loon- en prijspeil en met de levensstan daard in de drie landen. Socialisten willen nivelleren Zijn wij wel ingelicht, dan zou men zich van bepaalde socialis tische zijde in de S.E.R. uitge sproken hebben voor een nivel lering van alle huren tot een peil, dat overeenkomt met 130 procent van het vooroorlogse peil. Hiervan zou het gevolg zijn, dat nieuwe huizen met een ho gere huur, in huurprijs zouden dalen. Hiertegenover behoeft dan geen compensatie te staan. Het Rijk, dat, hoe de huurverhoging ook zal uitvallen, tenslotte de Advertentie1 stoot zal moeten opvangen, zou volgens het advies van deze socialistische minderheid een aanzienlijk hoger bedrag voor subsidies moeten uittrekken. Beslissing aan regering. Gezien het feit, dat de me ningen over het zeer ingewik kelde vraagstuk van de huurver hoging in de S.E.R. uitermate verdeeld zijn, is het niet te ver wachten, dat het rapport over de huurverhoging door de So ciaal-Economische Raad gepubli ceerd zal worden. Een beslis sing hierover is overigens nog niet genomen. De indruk bestaat dat men het aan de regering wil overlaten met de inhoud van het rapport te handelen zoals het haar goeddunkt. WAT IS HET „K.B." In deze dagen bestaat er veel belangstelling voor doel en taak van het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg. Wat dat allemaal inhoudt, leest men in de Kroniek van Zaterdag in dit nummer. NOODWEER IN INDIA Wervelstorm eist 134 doden MADRAS. Een wervelstorm, die de oostkust van de Indiase staat Madras teisterde, heeft 134 personen van het leven beroofd. Verder zijn naar schatting 1000 stuks vee omgekomen. De wer velwind kwam opzetten uit de richting van de Golf van Benga len en ontwrichtte de verbindin gen te land, ter zee en in de lucht. DJAKARTA, 5 Dec. De Indonesische regeringscrisis werd vandaag tijdelijk afgewend met de bekendmaking, dat de stafchef van het leger kolonel Nasoetion en enkele andere hooggeplaatste legerofficieren van hun comman do ontheven zullen worden. Dit is de eerste stap op de weg naar een regeling van het conflict in de schoot van het leger, dat nog steeds een bedrei ging vormt voor de regering Wilopo. De minister van voorlichting Arnold Mononoetoe las vanavond na een kabinetszitting, die twee uur geduurd had een verkla ring voor, die als volgt luidde: Na het besluit om tot een in tegrale regeling te komen (van het huidige defensie probleem), zoals uiteengezet in de regerings verklaring van 22 November, heeft de regering thans uitge maakt, dat als eerste stap ver scheidene hooggeplaatste officie ren van het opperbevel van het leger, o.m. de stafchef van, het leger, van hun functie ontheven zullen worden. Laatstgenoemde zal binnen korte tijd van zijn plichten ont slagen worden. De bekendmaking van verdere maatregelen zal binnen enkele dagen volgen. Minister Mononoetoe weigerde commentaar op persberichten, volgens welke de minister van defensie, sultan Hamengku Bu- wono zijn ontslag zou hebben ingediend. De minister zeide wel, dat de sultan van Jogja aanwe zig was op de vergadering van het kabinet van, Vrijdagmiddag.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1