NIEUWE ZUIVERINGEN IN TSJECHO- SLOWAKIJE Nationalistisch Marokko rijst op in fel verzet DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Vijf oud-ministers thans in ongenade gevallen Afschuwelijk drama na zes jaar opgehelderd K.L.M. bestelde nieuwste vliegtuigtype Bloedige Maandageist tientallen doden Haags wethouder neemt op staande voet ontslag Schippersgezin en arbeiders aan de dood ontsnapt Volgens Joego-Slavische berichten: Gevangenisoproer in Santa Fc Misdadiger verdronk 12-jarig meisje in de Nieuwe Vecht bij Zwolle Veldmaarschalken komen vrij Nieuwe president in Israël XOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Dinsdag 9 December 1952 48e Jaargang No. 12649 BELGRADO, 8 Dec. Naar het officiële Zuid-Slavische persbureau „Tanjoeg" meldt, zijn vijf Tsjecho-Slowaak- se oud-ministers en „vele anderen" in arrest gesteld bij een nieuwe golf van zuiveringen in Tsjecho-Slowakije. De vijf oud-ministers zouden zijn: Gregor (Buitenland se Handel), generaal Svoboda (Defensie), Kopriva (Politie), Erban (Arbeid) en Kliment (Industrie). Volgens Tanjoeg waren de ge- Mei 1950 benoemd tot hoofd van arresteerden vrienden van Ru- dolf Slansky, de secretaris-gene raal der Tsjecho-Slowaakse com munistische partij die vijf dagen geleden met tien andere voorma lige functionarissen werd terecht gesteld op beschuldiging van hoogverraad en spionnage. Van dr. Antonin Gregor meldde Radio-Praag zes dagen geleden, dat hij van zijn post van Minis ter van Buitenlandse Handel was ontheven. Er werd geen reden voor deze maatregel gegeven, doch twee van de beklaagden in het Praagse proces waren voor malige onderministers van zijn Ministerie. Gregor werd in Fe bruari 1948 tot minister benoemd en was lid van de commissie, die zich bezig hield met de zuive ring van alle politieke partijen van „reactionnaire- elementen". In Mei van het vorige jaar werd hij lid van het presidium van de Tsjecho-Slowaakse communisti sche partij. Hij bracht handels verdragen met Rusland en com munistisch China tot stand' en vloog in het afgelopen voorjaar naar Moskou teneinde, zoals in dertijd gemeld werd, moeilijk heden tussen de Sowjet-Unie en zijn land op handelsgebied uit de weg te ruimen. Generaal Udwig Svoboda was van 1945 tot 1950 partijloos Mi nister van Defensie. Hij werd in 1950 benoemd tot vice-premier, in September 1951 werd hij ech ter van deze post ontheven. In de oorlog commandeerde hij de Tsjechoslowaakse divisie in Rus land en verwierf in 1943 de Orde van Lenin. Vladimir Kopriva, lid van het presidium van de Tsjechoslowaak se communistische partij, werd in Op Vrijdag 12 December a.s. hoopt de Katholieke Economi sche Hogeschool te Tilburg haar 25ste Dies Natalis te her denken. De Rector-Magnifi- cus van deze Hogeschool, Prof. Dr. M. J. H. Smeets zal de feestrede uitspreken. SANTA FE Rebellerende gevangenen in het staatstucht- huis van Santa Fe (Nieuw Mexi co) hebben zich Maandag meester gemaakt van een cellenblok en namen 8 cipiers als gijzelaars ge vangen. De gevangenen, die met twee jachtgeweren en een legergeweer gewapend waren, kregen ook het ziekenhuis van de gevangenis in hun macht. Zij onderhandelden door een venster van hun cellen blok met de directeur van de ge vangenis en wilden de gijzelaars slechts vrijlaten als zij ongestraft konden vluchten en een auto kre gen. Bij een vuurgevecht tussen de opstandelingen en de politie werden drie gevangenen en een politieman licht gewond. Maan dagavond lieten de oproerlingen de gijzelaars echter vrij. het Ministerie van Nationale Vei ligheid. In Januari van dit jaar werd hij „op eigen verzoek" van zijn post ontheven. Eugen Erban werd in 1951 ont heven van zijn post van Minister van Arbeid. Hij was ook een van de socialisten, die na de staats greep tot de communistische par tij overgingen en een socialistisch manifest tekenden voor „het eli mineren van de rechtse elemen ten der partij". Augustin Kliment werd in Sep tember 1952 als minister vervan gen door Julius Maurer. KERSTBOODSCHAP VAN DE H. VADER Z.H. Paus Pius XII zal in de morgen van 24 December een kerstboodschap over de radio uitspreken, aldus werd gisteren door het Vaticaan bekend ge maakt. De Paus zal in het Italiaans spreken. De rede zal door radio Vaticana worden uitgezonden in vijf en twintig verschillende talen. MASSA-ARRESTATIES IN BANGKOK De politie te Bangkok heeft Maandag een grootscheepse ar restatie verricht van personen, die er van verdacht worden com munist te zijn. De aangehoudenen zijn merendeels Chinezen. Vol gens de politie is een grote hoe veelheid communistische docu menten in beslag genomen. Het aantal arrestanten is nog niet bekend. (Van onze redacteur) ZWOLLE Op Zondag 6 Oc tober 1946 werd te Zwollerker spel het 12-jarige meisje Hennie Koezen dood gevonden aan de oever van de Nieuwe Vecht in de nabijheid van een kazemat. Achttien dagen hierna werd als verdacht van schuldig te zijn aan de dood van het meisje de toen 27-jarige J. S., handelsvertegen- woordiger te Zwolle, aangehou den. Na vijf dagen moest hij echter weer in vrijheid gesteld worden, zonder dat de zaak was opgehelderd. De recherche zat echter niet stil. De ijverige nasporingen kwamen tenslotte op een dood spoor, totdat vier weken geleden dezelfde verdachte werd aan gehouden wegens verduistering van f28.000 ten nadele van een textielfabrikant te Tilburg. Tij dens dit onderzoek werd S. ook over het drama van zes jaar ge leden nog eens aan de tand ge voeld en eindelijk kwam vast te staan dat hij schuldig is aan de dood van het meisje. S. heeft op de bewuste Zondag het meisje, een vriendinnetje van zijn achtjarig zusje, lastig geval len waardoor het kind bewuste loos is geworden. Menende dat het slachtoffer dood was, heeft S., die een vrouw en drie kinderen heeft, de sporen van zijn misdaad trachten te bedekken door het kind met het hoofd in het water te leggen. Bij sectie bleek dat het meisje in het water nog adem heeft gehaald. Daarop is ver dachte naar huis gegaan, waar niemand hem had gemist. S. kwam naderhand van kwaad tot erger en liep tenslotte we gens verduistering tegen de lamp. Door uitstekend teamwerk van de Zwolse recherche is het ten slotte gelukt de ware toedracht van het afschuwelijk drama te achterhalen, dat niet nagelaten heeft diepe indruk te maken in wijde omgeving. Op pantoffeltjes door de lucht De K.L.M. zal binnenkort als speciale service aan haar passa giers op de intercontinentale lij nen pantoffels verstrekken. Deze pantoffels, die beschikbaar wor den gesteld in verschillende kleu ren en maten, kunnen door de reizigers worden behouden. Door Kerst-amnestie BONN. De westelijke ge allieerden hebben beloofd onge veer negentig oorlogsmisdadigers vrij te laten, onder wie drie veldmaarschalken, zo wordt van gewoonlijk welingelichte zijde te Bonn vernomen. De vrijlatingen zouden in de loop van de ko mende zes weken geschieden als deel van een kerstamnestie. De meesten worden in vrijheid ge steld op medisch advies. Onder hen bevindt zich de ge wezen veldmaarschalk Erich von Manstein (72). die op het ogen blik met ziekteverlof is na een oogoperatie. Hii heeft nog een half iaar gevangenisstraf te goed. Verder zouden in aanmerking komen veldmaarschalk Wilhelm List (72). veldmaarschalk Georg von Küchler (71). kolonel-gene raal Hermann Hoth (67). kolo nel-generaal Hermann Reinicke en generaal Walter Kuntze. De Amerikaanse. Engelse en Franse autoriteiten in West- Du itsland houden op het ogen blik nog 953 oorlogsmisdadigers gevangen. Van Britse cn Amerikaanse zijde werd vannacht het bericht tegengesproken. Wel zouden en kele tientallen minder belangrijke oorlogsmisdadigers worden vrij gelaten, wier straffen binnen enige maanden zijn uitgediend. JERUZALEM De candidaat van de Labourpartij van Israel, de Mapai, Itzhak Ben Tsevie is gisteren in de Knesset, de volks vertegenwoordiging tot president van Israel gekozen als opvolger van de vorige maand overleden Chaim Weizmann. Hij kreeg bij de derde en laatste stemming 62 van de 120 stemnjen, bij de beide vorige 48. Executies in Tunis TUNIS, 8 Dec. De Franse bevelvoerende generaal in Tune sië heeft vanochtend officieel be kend gemaakt dat in verband met de moord op een Franse gen- dame in het begin van dit jaar vanmorgen in alle vroegte drie Tunesiërs zijn geëxecuteerd. KIJK EENS GOED IN DE SPAARPOT! Vergeet niet deze week nog alle spaarpotten, collectebus sen e.d. na te gaan, raadt het Ministerie van Financiën ons allen aan. Zij bevatten mis schien -nog vele zinken centen. U weet, dat deze met ingang van 15 September 1952 buiten omloop zijn gesteld. Tot en met 15 December a.s. kunt u ze nog inwisselen bij alle Postkantoren, bij- en hulpkan toren der Posterijen en Post stations. Faanhof won 10e etappe in Ronde van Argentinië De tiende etappe van de Ronde van Argentinië van Cordoba naar San Francisco (210 km) is ge wonnen door onze landgenoot Faanhof. Nederlandse bloembollen te Londen LONDEN Dertigduizend Ne derlandse tulpenbollen, een gift van Nederlandse kwekers ter ge legenheid van de kroning, wor den Vrijdag te Londen geplant. Mr. D. U. Stikker, de Nederland se ambassadeur, zal samen met Nederlandse meisjes in nationale klederdracht de eerste bollen planten. A.V.R.O.-medewerkers naar Carel Briels (Eigen bericht) Naar wij vernemen is als naaste medewerker van de heer Carel Briels aan diens bureau verbonden de heer mr. J. den Daas oud-adjunct-directeur van de A.V.R.O, terwijl drs. Herman Jonker, eertijds chef gesproken woord van de A.V.R.O. als pers chef zal optreden. BURBANK De Lockheed Aircraft Corporation heeft bekend gemaakt, een nieuw type lijnvliegtuig te hebben ontwikkeld, dat zij „het snelste en elegantste transport vliegtuig, ooit in Amerika gebouwd, met de grootste actieradius" noemt. De K.L.M. zal de eerste maat schappij zijn, aan wie dit type wordt geleverd. Het vliegtuig is een verbete ring van de Super Constellation. Het wordt voortgestuwd door Turbo-Compound-motoren van het zuigertype met een hulp- exhaust-turbine. Deze motoren zijn 20 procent sterker dan de thans in gebruik zijnde. De kruis snelheid van het vliegtuig zal 350 mijlen per uur zijn (560 km), de maximumsnelheid bijna 400 mijlen (640 km). De toestellen die een lengte van 34,5 meter krijgen kunnen 35 pet meer passagiers en 65 pet meer vracht vervoeren dan de „Constellation". Er is een be manning van tien koppen. Het toestel wordt in compartimenten verdeeld. De Amerikaanse kun stenaar Henri Dreyfuss heeft het interieur ontworpen, terwijl de K.L.M. Nederlandse kunstenaars heeft verzocht decoratief werk Twee mannen en vrouw doodgevroren A.P. bericht uit Tours dat twee mannen en een vrouw doodgevro ren zijn ten gevolge van de in tense koude-golf die dit deel van Centraal-Frankrijk op het ogen blik teistert. bij te dragen. De stoelen in het vliegtuig zijn op rails gemon teerd zodat het interieur des gewenst snel kan worden gewij zigd al naar gelang het toestel wordt gebruikt voor luxe-, stan daard-, touristen-, emigranten- of vrachtvervoer. Maximaal kunnen bijna 100 passagiers met deze „Super Lockheed" worden ver voerd, maar het staat nog niet vast of ook de K.L.M. dit zal gaan doen. Heel West-Europa heeft twee dagen „potdicht" gezeten, zulks tot grote ergernis van het zwaar belemmerde verkeer. Dat de mist ook iets romantisch had, bewijst dit stem mingsbeeld op het Damrak in Amsterdam, waarboven de Oudekerkstoren zich wazig verheft. CASABLANCA, 8 Dec. Ondanks de veiligheidsmaat regelen van de politie, die in en rond Casablanca de stra tegische punten had bezet en met gevechtswagens pa trouilleerde, is het vandaag tot ernstige ongeregeldheden gekomen, die tientallen slachtoffers hebben geëist. De „Bloedige Maandag" van Marokko begon in de avond uren veel op openlijke rebellie te lijken. De politie is druk doende Franse burgers uit een van de stadswijken .te evacueren. Manschappen van politie en leger hebben een cordon getrok ken rondom 2.000 Marokkaanse Vakbondsleden, die zich in het hoofdbureau van de Marokkaanse C.G.T. in het centrum der stad verschanst hebben. Volgens de autoriteiten zijn Maandag meer dan 50 personen zeven Europeanen, drie Ma rokkaanse soldaten en ten minste 40 Arabische demonstranten om het leven gekomen. Een van de Europese slacht offers Louis Ribes, oud-burge meester van Agadir werd uit zijn auto gesleurd en gestenigd door een menigte van naar schat ting 6.000 Arabieren, die de Franse wijk van Casablanca trachtte te bestormen. Drie an dere Europese slachtoffers werden zo zwaar verminkt, dat zij onher kenbaar waren. Twee van hen waren onthoofd. Vanavond hebben twee Franse vliegtuigen boven de Arabische wijken van de stad gecirkeld en traangasbommen laten vallen op die plaatsen, waar zich Arabische menigten verzameld hadden. Het gebruik van deze bommen werd later van Franse zijde tegen gesproken. Daarvóór waren vakbondsleden er in geslaagd door het politie- cordon rondom een der Europese wijken te breken. De menigte van circa 2.000 personen trok op naar het hoofdbureau van de C.G.T. Geassisteerd door versterkingen van het leger grendelde de po litie het blok huizen, waarin het hoofdbureau gevestigd was, her metisch af. In de Rotterdamse Merwe- haven heeft gistermorgen het 1116 ton grote Britse stoomschip „Aire", dat met een lading stuk goed van Goole in dichte mist op zijn radar binnenvoer, de lichter „Risico" geramd. De 211 ton me tende lichter maakte zoveel wa ter dat zij onmiddellijk zonk. De vrouw van de schipper- eigenaar van de „Risico", de heer A. J. Schellaars te Rotterdam, stond aan dek toen zij plotseling uit de dikke mist het Engelse schip zag opdoemen dat recht op haar afvoer. Zij slaakte een luide gil. Haar man, die in het ruim bezig was, kwam naar boven, overzag de situatie en rende, zonder zich een ogenblik te be denken naar de roef, waar hij zijn drie kinderen naar boven trok, met zijn gezin in de roei boot sprong en zich zo in veilig heid wist te stellen. In het ruim van de „Risico" waren nog acht ai-beiders aan het werk, die, eveneens gealar meerd, hals over kop de benen namen en aan een wisse dood ontsnapten. Zowel de „Aire" als de „Risico" waren verzekerd. De omsingelde vakbondsleden bombardeerden de politie met stenen, die zij uit de muren van het gebouw haalden. Behalve de zeven vermoorde Europeanen bevinden drie andere zich, zwaar gewond, in handen der Arabieren. De politie heeft een avondklok ingesteld en bovendien voor on bepaalde tijd twee dagbladen en twee weekbladen verboden. Deze bladen waren uitgaven van de naar onafhankelijkheid streven de Istiqlal-partij. De demonstraties zijn begon nen naar aanleiding van de moord op de secretaris-generaal van de Tunesische arbeiderspartij in verband waarmede het Ma rokkaanse vakverbond een sta king van 24 uur had uitgeroepen. Zij spelen zich voor een groot deel af in de zgn. „Carrières Centrales", een Arabische wijk waar rond 60.000 Marokkaanse arbeiders in hutten wonen. Er werden tientallen arrestaties verricht. Een van de gearresteerde vak bondsleiders is geïdentificeerd als lid van de communistische partij. Volgens Franse diplomatieke kringen zijn de onlusten een rechtstreeks gevolg van het debat in de V.N. over Tunesië en Ma rokko. SCHEEPVAART OP HET IJSELMEER NOG MOEILIJK Voor de scheepvaart op het IJselmeer is het eer moeilijker dan gemakkelijker geworden. Hoewel de Lemmerboot Zondag nacht is binnengekomen, rappor teert deze, dat het ijs de tocht van Marken tot de Oranjesluizen zeer moeilijk maakt. Van en naar de Zuidwal ligt de vaart practiseh stil. (Van onze Haagse correspondent) De zitting van de Haagse ge meenteraad, waarin B. en W. gisteren door mr. H. Schiirmann (KVP) en de heer H. Smitskamp (A.R.) werden geïnterpelleerd over het beleid van de wethou der van Openbare Werken drs. C. A. A. van Luttervelt (VVD) over de bouw van een installatie voor de zuivering van rioolwater, is tot een dramatische ontknoping gekomen. Nadat de wethouder de inter- pellanten had beantwoord, legde burgemeester mr. F ,M. A. Schok- king, namens de grootst moge lijke meerderheid van het Col lege een verklaring af, waarin B. en W. zich distancieerden van het beleid van de wethouder, hetgeen voor deze aanleiding werd direct zijn ontslag als wet houder te nemen. Na een verwijt over de teamgeest in het Col lege en de houding van collega wethouder Dresmé, die Hoog heemraad van Delfland is, vroeg hij verlof de vergadering te mo gen verlaten. De voorzitter ging hieraan voorbij en schorste de vergadering. Na heropening hand haafde het College zijn verkla ring. De raad had op 10 Maart j.l. een plan van f27 millioen voor het aanleggen van een rioolzui veringsinstallatie met o.a. lozing op het boezemwater van het wa terschap Delfland aangenomen in de mening dat dit was opgemaakt in overleg met Delfland en het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater. Beide instanties hebben echter ernstige bezwaren, die met Delf land niet op bestuursniveau zijn besproken. De wethouder ver zuimde de raad en het College mede te delen dat het plan in verband hiermede nog op losse schroeven stond en vestigde in tegendeel de indruk dat alleen de financiering voor de uitvoe ring nog een hinderpaal vormde. De moeilijkheden zijn eerst onlangs in het openbaar geble ken, toen de wethouder twee Haagse dagbladen een interview toestond over deze kwestie. KERNPLOEG K.N.S.B. IN TRAINING Terwijl na de korte vorst periode alle ijsbanen hun poorten weer hebben moeten sluiten be schikt men in Vinkeveen over een uitstekend bruikbare ijsbaan. Het ijs is hier zelfs zo goed, dat men er in geslaagd is een prima 400 meter-baan uit te zetten. Op deze baan zullen de leden van de K.N.S.B. kern-ploeg vandaag een training beginnen, die zo mogelijk verder dagelijks zal worden gehouden. De oefe ningen staan onder leiding van de voorzitter van de Technische Commissie lange baan van de K.N.S.B., de heer H. Roos. 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1