Politieke crisis in W est-Duitsland Commissie-onderzoek naar spoorweg-ongelukken DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Reg Opp ering in verzet tegen erste Gerechtshof OOST DUITSLAND BEREIDT ZUIVERINGSPROCES VOOR Gaullisten heren zich tegen Franse regering Grotewohl vindt zondebok voor voedselchaos agblad werk! boller Lid Politburo gearresteerd Casablanca rustig Levenslang geëist tegen dader Kabinet-Pinay aan zijden draad Tram Alkmaar-Bergen kwam ter sprake Eisenhower vraagt McArthur Winston volgend jaar naar Ike ITALIAANS HUIS INGESTORT In de N.O.P. Minister en Staatssecretaris geschorst warte glans I bijzonder e gezond- ten en van op is gelegen, •id, gebrek n de rug, n verband invloed het zij, ais e overdag wordt tegen bewijs chelraedete* bben bun in» cl' op het i spiraal-ma- ordien span- stateerdwei» meer te, van afschel» arabearaspit span- Ie wijze rijft men imiiiiiiimiiiiiiiii£ ieide Piet op echte rap werd hij afge- 5t nijdig keek, doch en zwarte Piet een t U een grappige ze. „Ik dacht dat maar helemaal 'an iet met een zware de rug in een ginnegapte het openmaker. Gaat U U gewoon de zol- kelijk in de schoor- vanzelf wel." Het ;t en hij ging zijn irart geworden Piet, nt en zich aan de eger met de rang NOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimam f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct„ resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stampei. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Woensdag 10 December 1952 48e Jaargang No. 12650 Buiten Cod is 'l nergens veilig (Vondel) BONN, 9 Dee. Een beslissing van West-Duitslands Opperste Constitutionele Gerechtshof te Karlsruhe, dat hedenochtend op verzoek van president Heuss begon met het onderzoek naar de vraag of de Duitse verdedi- gings- en bewapeningsverdragen in overeenstemming zijn met de Westdnitse Grondwet, heeft tot een scherpe con stitutionele crisis geleid, waardoor de plannen om West- Duitsland in de Europese Defensie-gemeenschap op te nemen, dreigen te mislukken. Toen de gezamenlijke zitting van de beide Kamers van het Hof werd geopend, verklaarde de president van het Hof, Höp- ker-Asschoff, dat de door Bonds president Heuss gevraagde uit spraak voor de beide Kamers van het Hof bindend zal zijn voor alle latere beslissingen over hetzelfde standpunt. Onmiddellijk daarop vroeg de vertegenwoordiger van de rege ring, Staatssecretaris Walter Strauss om onderbreking van de zitting, teneinde nader overleg te kunnen plegen. Het bericht van de beslissing van het Hof sloeg in Bonn in als een bom. Bonds kanselier Adenauer w„s woedend en gaf een scherp- verklaring uit middels Staatssecretaris Otto Lenz. Lenz verklaarde aan de pers, dat de regering zich op het stand punt stelt dat deze" beslissing van het Hof niet wettig is gefundeerd, daar zij de vrijheid van de rech ters in de beide Kamers van het Hof besnoeit. Adenauer's Chris- teiijk-Democratische partij noem de de beslissing „onmogelijk". De socialistische partij achtte de cri sis zo diep, „dat zij zich ervan zou weerhouden olie op het vuur te werpen". Dr. Adenauer besprak terstond de niet-voorziene situatie met president Heuss en riep zijn des kundigen uit Karlsruhe terug en de fracties der regeringspartijen bijeen. P- '--"deling van de zaak is op verzoek der regering 24 uur uitgesteld. Het is g niet duidelijk welke instantie een beslissin» zal - ten veilen, nu de me van Gerechtshof en regering lijnrr-'it tegenover elkaar staan. De toe stand wordt als zeer ernstig be schouwd. Aan het eind van een buiten gewone zitting van het West- duitse kabinet, welke vanavond is gehouden, heeft kanselier Adenauer zich voor de tweede maal vandaag naar president Heuss begeven voor het voeren van besprekingen. In goedingelichte kringen is vernomen dat men zal trachten Heuss er toe te bewegen zijn ver zoek om advies aan het Hof te Karlsruhe in te trekken. Presi dent Heuss zal Woensdag zijn bestuit mededelen. (Zie ook pag. 3) TREIN BESCHOTEN IN TUNESIE TUNIS Tussen Kalaa Kebira en Kalaa Srire in Tunesië is Dinsdagavond de trein van Tunis naar Sousse met machinegewe ren beschoten. Een Tunesiër kwam om het leven en een aan tal reizigers werd gewond. Dr. W. L. P. M. de Kort lid van de Tweede Kamer 's GRAVENHAGE In de vacature-P. J. J. Serrarens is tot lid der Tweede Kamer be noemd verklaard dr. W. L. P. M. de Kort te Goirle. BERLIJN, 9 Dec. Het West- Berlijnse dagblad „Die Telegraf" berichtte vandaag, dat Hermann Matern, een lid van het Oost- duitse Politburo gearresteerd is, wegens betrekkingen met de te rechtgestelde Tsjechische com munistische voorman Rudolf Slansky. Volgens het blad zal Matern, die het hoofd was van de con trole-commissie van de commu nistische eenheidspartij en vice- voorzitter van de Volkskamer, waarschijnlijk de voornaamste be klaagde zijn in 'n, Oostduitse zui veringsproces in de geest van het proces dat onlangs in Praag gehouden is. Matern is tot dusverre be schouwd als één van de mach tigste leden van het Politburo. Hij is al 30 jaar communist. In September stond hij aan het hoofd van een Oostduitse parle mentaire delegatie welke in Bonn voorstellen voor de Duitse eenheid overhandigd heeft. Andere hoge communisten, die zich als „agenten" voor het ge recht zouden moeten verantwoor den, zijn Paul Merker, een lid van het Politburo, die in 1950 uit de partij gestoten werd en Willi Kreikemeyer, die directeur is ge weest van de Oostduitse spoor wegen. Kreikemeyer werd in Septem ber 1950 gearresteerd op be schuldiging van, het onderhouden van verbindingen met Westelijke spionnage-organisaties. Merker werd volgens de West- Berlijnse bladen de vorige week Oproerlingen gaven zich over SANTA FE De oproerlin gen in de gevangenis van de staat New Mexico hebben zich na de toezegging van een milde straf overgegeven. Zij hadden er een belegering -Van 20 uur op zitten. gearresteerd. Hij werd tijdens het proces te Praag „Trotzkyist" ge noemd. Twee jaar geleden werd hij afgezet ais Staatssecretaris voor land- en bosbouw. Sinds die tijd werkte hij als verkoper in een staatswinkel. Er worden nog twee gewezen functionarissen als beschuldigden genoemd. Het zijn Bruno Gold- hammer voormalig functionaris bij de Voorlichtingsdienst en Leo Bauer, voormalig chef van de Oostduitse radio. beiden van Joodse afkomst. MAU-MAU PLEEGT OPNIEUW MOORD NAIROBI Leden van de Mau Mau hebben Dinsdag weer een moord gepleegd. Het slacht offer was Hoessein Kandji Dossa Madhani, een lid van een voor aanstaande Mohammedaanse fa milie te Ismailia, in de provincie Thika. Zijn vrouw is met ern stige verwondingen naar het zie kenhuis gebracht. Drie van zijn zeven kinderen werden eveneens aangevallen. Eerder op de dag zijn nog twee Mau Mau-moorden gepleegd, op een blanke winkelier en een Afrikaan. In Casablanca is het na de relletjes van Maandag die in to taal 30 jot 50 doden hebben ge- eist, Dinsdag rustig gebleven. In totaal zijn 500 arrestaties ver richt. Resident-generaal Guillau- me bracht een bezoek aan de Arabische wijk „Carrières Cen trales" waar de onlusten zich in hoofdzaak afspeelden en aan verschillende ziekenhuizen waar gewonden werden verpleegd. Met Lancaster en Junker-bommen- werpers zijn versterkingen van het Franse vreemdelingenlegioen naar de stad overgebracht. De avondklok is opgeheven. Dinsdagavond ontstond op nieuw een gespannen toestand te Casablanca toen Mohammedaanse sprekers op hoeken van straten bijeenkwamen en voorbijgangers tot gewelddaden tegen de Fran sen trachtten op te zetten. De politie verrichtte enige arresta ties. ATLANTISCH PACT Bewapeningsplan van Grote Drie Ruim 30 nieuwe vliegvelden De Grote Drie van de N.A.V.O., de V.S., Engeland en Frankrijk hebben besloten een uitgebreid programma voor 1953 op te stel len voor de aanleg van militaire installaties. Het gaat in hoofd zaak om de bouw van 31 tot 35 vliegvelden, tot een totaal bedrag van 400 millioen dollar. In Parijs worden thans de voor bereidingen getroffen voor de bijeenkomst van de Atlantische Raad op 15 December. In be voegde kringen is men van oor deel, dat het plan tegenstand zal ondervinden, omdat vrijwel alle N.A.V.O. landen hun militaire be grotingen willen besnoeien. DE MOORD TE VARSSEVELD De officier van Justitie van de Arrondissements - rechtbank te Arnhem eiste gistermiddag le venslang tegen de dagloner L. te Varsseveld die terecht stond wegens vergiftiging van een drie tal leden der familie te Lindert aldaar. In begin Augustus vond het afschuwelijk drama plaats. De man had een insectendodend middel in het eten van zijn slachtoffers gemengd. Reeds het inademen van het gif kan de dood veroorzaken. De drie slachtoffers, de twee broers D. G. te Lindert en B. te Lindert en hun zuster W. J. te Lindert stierven na een hevig lijden. De moordenaar die in de buurt zeer ongunstig bekend stond, werd reeds geruime tijd door de fam. te Lindert gewantrouwd. L. was bij de familie in dienst. Zij handhaafden hem om er zeker van te zijn wat hij uit voerde. In 1929 kreeg hij drie maanden gevangenisstraf voor een kippendiefstal. die hij pleegde bij dezelfde mensen, dié hij vermoordde. Hij verklaarde ter rechtzitting, dat hij in de veronderstelling verkeerde, dat gif alleen maar bedwelmde. Hij wilde intussen het huis doorzoeken naar geld. Zijn broer had het gif gekocht en hem gewaarschuwd er voorzich tig mee te zijn. Er waren zeven getuigen op geroepen, o.w. dr. Hulst, die de sectie op de lijken had ver richt. In Casablanca, waar het gisteren weer rustig was, hebben Maandag relletjes tientallen slachtoffers geëist. Een tele-foto toont de arrestatie van een van de 500 Marokkaanse opstan delingen, die werden ingerekend. PARIJS, 9 Dec. Na langdu rige en soms verhitte debatten tijdens welke het leven van de regering-Pinay soms aan een zij den draad hing, won Pinay van avond in de Nationale Vergade ring een vertrouwensvotum met een meerdeftteid van slechts ne gen stemmen: 300 om 291. De aanhangers van generaal de Gaulle die zich de vorige week van stemming onthielden, waar door Pinay een 314-207 meerder heid kon behalen, keerden zich vandaag tegen zijn bewind. Zijn val werd slechts verhinderd doordat de coalitie-partijen, hoe wel zij bezwaar hebben tegen verschillende punten van de be grotingsvoorstellen, zich tenslotte achter hem schaarden met het oog op de ernstige toestand in Indo-China en Noord-Afrika en de komende NAVO-vergadering. Pinay won mogelijk enkele stem men door een laatste pleidooi van 5 kwartier, waarin hij o.a. tegenover een socialistische aan val dat hij te vaag was geweest in zijn beloften om geld beschik baar te stellen voor de woning bouw, met verstikte stem ver (Van onze parlementaire redacteur) De spoorwegongelukken van de laatste tijd werden gis teravond in de Tweede Kamer ter sprake gebracht door de heer Maenen (K.V.P.) bij de behandeling van de begroting van „Verkeer en Waterstaat". Hij liet ruimte voor de mogelijkheid, dat ook de hogere snelheden, de opgevoerde frequentie en de inkrimping van personeel een rol zouden kunnen spelen. Anderzijds staat Neder land het laagst genoteerd wat spoorwegongevallen be treft. Onderzoek door een onpartijdige commissie zou een suggestie kunnen zijn, die overweging verdient. De heer Posthumus (PvdA.) maakte zich zorgen over de ver keersongevallen op de weg. Hij had de indruk, dat de politie, die hij overigens uitgebreid wilde zien, teveel werk maakt van kleine overtredingen. De heer v. d. Zaal (A.R.) wenst strengere straffen voor verkeersgebruikers die de flikkerlichten op de on bewaakte overwegen negeren. Ook de heer Zegering Hadders (V.V.D.) sprak van roekeloze on verschilligheid. Waarom is voor bromfietsers geen examen moge lijk? Onrendabele lijnen Onrendabele lijnen wilde de heer Posthumus niet te vroeg op heffen. Er zou eerst nog een proef genomen kunnen worden met ander materiaal. De heer v. d. Zaal noemde in dit verband de tramlijn Alkmaar -Bergen, maar dit was niet be doeld als een poging tot behoud Voor hen, die hiervoor wèl plei ten, aldus deze woordvoerder, schijnt het geen rol te spelen dat bedoelde tramlijn de weg ver nauwt. De heer Zegering Hadders verklaarde zich accoord met het plan om de lijn gedurende de zomermaanden te exploiteren Door de aanleg van een weg zou het landschap worden geschaad. Door de heren L. Fok- kema, directeur van Spoor's mosterdfabriek .n Culemborg (mid den) en G. J. Mars man, directeur van de schuimrubberf abrie ken „Rubatex" in Nigtevecht (uiterst rechts), leden van een Nederlandse export combinatie die mo menteel verkoop shows in Cairo en Alexandrie organi seert, werd aan de premier van Egypte, generaal Naguib (links) een fraai wandbord overhandigd. Het werd vervaardigd door de N.V. Hoornse Metaalwaren fabriek v.h. G. Scholten, ontworpen door de heer Jaap Langereis uit Hoorn en geciseleerd door de firma Dijkstra in Srteek. De heer v. d. Heuvel (K.V.P.) betreurde het, dat aan zijn motie inzake wijziging Richtlijnen Autovervoer Personen nog geen gevolg is gegeven. Zulks dient nu op korte termijn te geschieden. Voorts pleitte de heer v. d. Heu vel o.a. voor een groter aandeel van de binnenvaart aan het ko- lenvervoer. PLAN VOOR KOREA BEKEND TE MAKEN Aan boord van de kruiser Helena De nieuwgekozen pre sident Eisenhower heeft een tele gramwisseling met generaal Dou glas Macarthur gehad en naar Macarthurs plan voor de beëin diging van de Koreaanse oorlog gevraagd. Eisenhower heeft thans om een onderhoud verzocht Toen gevraagd werd, of Mac arthur zijn plan reeds ingediend had, zei Eisenhowers perschef James Hagerty: „Neen, het was een uitwisseling van telegram men." Vrijdag heeft Macarthur in een rede voor de nationale vereni ging van fabrikanten verklaard, een dergelijk plan te bezitten, maar het alleen dan aan Eisen hower te willen geven, indien deze erom vroeg. Hagerty deelde de correspon denten aan boord van de krui ser mede, dat „de nieuwgekozen president natuurlijk Macarthurs standpunt en gedachten over Korea wenst te vernemen". Naar verluidt, heeft Eisenho wer, toen hij het nieuws van Macarthurs aanbod vernam, een telegram naar New-York gezon den, waarin hij verklaarde, grote belangstelling voor het plan te koesteren. Van de Amerikaanse kruiser „Helena" aan boord waarvan de aanstaande president van de Ver enigde Staten Eisenhower op de terugreis is na zijn bezoek aan Korea werd vannacht gemeld dat Eisenhower sinds hij Korea had verlaten, in telegrafisch con tact heeft gestaan met generaal MacArthur om kennis te nemen van diens plan voor beëindiging van de Koreaanse oorlog, waar over beiden van gedachten heb ben gewisseld. LONDEN, 9 Dec. Premier Winston Churchill, waarschijnlijk vergezeld door de ministers Eden, Butler en Lord Alexander zal in April of Mei volgend jaar een bezoek aan president Eisenhower brengen om een plan van het Britse Gemenebest voor herstel van de wereldeconomie voor te stellen. Men wil o.a. komen tot inter nationale producten-overeenkom sten, herstel van de omwissel- baarheid van het Pond Sterling en vrijmaking van de interna tionale handel. Men verwacht ook dat er on derhandeld zal worden over de wens van Groot Brittannië om weer te komen tot uitwisseling van geheime gegevens over de atoombom. NEDERLANDBELGIE OP 25 OCTOBER 1953 In gezamenlijk overleg hebben de K.N.V.B. en de Belgische Voetbalbond de ontmoetingen tussen de Oranjeploeg en het Belgische elftal voor het seizoen 19531954 op de volgende data vastgesteld: 25 October 1953 te Amsterdam of Rotterdam: NederlandBelgië. 4 April 1954 te Antwerpen: BelgiëNederland. klaarde: „Wij zijn fatsoenlijk en zullen om een paar stemmen te winnen nooit verbintenissen aan gaan, waarvan wij weten dat wij ze niet na kunnen komen." Toen Pinay in een vroeger betoog over de prijsverlaging van verschillende producten sprak, riep een communist „Vertel eens wat over huiden". Pinay, die in het particuliere leven in leer handelt (waarvan de prijzen niet zijn gedaald) repliceerde „Iedereen kan zijn dagelijks brood verdienen zo als hij wil. Ik verkoop leer en jullie touw". De toespeling op de executie van Slansky c.s. was duidelijk. En de prik kwam aan: er ontstond een tumult dat eerst na lang hameren be daarde. Zeventien doden In Barletta, Italië, aan de Adriatische Zee, is gisteren ten gevolge van een zware storm een groot huis ingestort; van de 32 personen, die in het huis woon den, werden er 17, onder wie zeven kinderen gedood en dertien gewond. Slechts twee bewoners bleven ongedeerd. Een van hen was de vierjarige Lina di Leo, wiens vader, moeder en vier broers en zusters onder het puin begraven werden. De storm veroorzaakte ook een aantal aardverschuivingen in de omgeving. 160 NIEUWE BEDRIJVEN Deze week is de beslissing ge vallen over de toewijzing van 160 nieuwe akkerbouwbedrijven, waarvoor zich weer duizenden gegadigden hadden gemeld. Een groot deel van de nieuwe pach ters was reeds werkzaam in de Noordoostpolder, de overigen komen uit vrijwel alle provin cies. De Walcherse boeren wor den niet misdeeld, want op nieuw zijn 22 pachters uit Wal cheren voor een bedrijf in aan merking gekomen eri vermoe delijk zullen er nog 16 volgen. Dinsdag brachten vele nieu we pachters met hun gezinnen een bezoek aan de N.O.P., om hun nieuwe bedrijf in ogen schouw te nemen. DOOR MIST EN IJS Het zal in deze dagen van mist, ijzel en sneeuw nogal eens voor moeten komen, dat onze lezers hun krant later dan gewoonlijk in de bus vin den. Dat is wel jammer, maar niettemin onvermijdbaar aangezien de transportauto's, de treinen en de bussen vaak met vertraging te kampen hebben. Wij hopen en ver trouwen, dat de lezers de ietwat latere verschijning van hun „huisvriend" voor een korte spanne tüds voor lief nemen en verzekeren van on ze kant, dat al het mogelijke wordt gedaan de vertraging tot een minimum te beperken. Noorderpers, directie BERLIJN, 9 Dec. De Oostduitse premier Otto Grote wohl heeft vandaag bekend gemaakt, dat de Oostduitse Minister van Voedselvoorziening Karl Hamann en de Staatssecretaris voor Voedselproductie Rudolf Albrecht geschorst zijn. Deze mannen zijn volgens Grotewohl de oorzaak van het nijpend tekort aan vlees en vet in de Sovjetzone van Duitsland. Grotewohl deelde dit nieuws mede in een artikel dat in alle onder Sowjet-controle staande bladen is verschenen. Hij gaf toe dat er bijna geen boter is in Oost-Duitsland en lang niet ge noeg margarine en vlees. Minister Hamann staat al enige tijd bloot aan de critiek van de communistische pers om dat hij er niet in geslaagd is de voedselpositie te verbeteren. Hij is voorzitter van de Liberaal - Democraten, die met de com munisten samenwerken. Volgens Grotewohl veroorzaak te Hamarm's rechterhand Fritz Hantke, die onlangs naar het Westen is uitgeweken het mar garinetekort door allerlei sabo tagedaden. Het gebrek aan boter weet hij aan het niet nakomen van import-overeenkomsten door de kapitalistische landen. Maar alle maatregelen zouden nu ge nomen worden, zonder aanzien des persoons. In Westerse kringen is men geneigd aan te nemen dat Ha mann zijn onlangs ontslagen communistische agent Paul Bander en Albrecht voor het ge recht gedaagd zullen worden en als zondebok zullen dienen voor de voedselchaos die momenteel in, Oost-Duitsland heerst. Grotewohl heeft bekend ge maakt dat vijftien ministers en staatssecretarissen door het land zullen trekken en de boeren aanmoedigen meer boter melk, vet en vlees te produceren. Boter zal voortaan niet meer door de Staatswinkels verkocht worden. De regering heeft 80.000 ton suiker uit haar reservevoor- raden genomen, teneinde tege moet te komen aan de behoeften voor Kerstmis.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1