Geen illusies meer over de verhouding tot Indonesië Als kranten jongen begonnen 40 schepen op de Rijn met elkaar in botsing Conflict regering-Hof in West-Duitsland Geen archieven naar de Verenigde Staten dagen ASDAM anvaring RIJZEN!! Goudvoorraad blijft stijgen r Wedden bij paardencourses door rechter bestraft ;e doden? 8 TOEN 0/ Kousenbar Buitenlandse notities Tweede Kamer behandelde Buitenlandse Zaken Tweeling-experiment goed ontvangen Eerste Kamer Juridische puzzle Nederlandse regering besluit: Na 15 DECEMBER ZINKEN CEN WAARDELOOS j is de CARTO i* j <z ||k - Eisenhower, BradleyVinson, Douglas en niet te vergeten: Franklin en Edison Naar wij vernemen Door mist misleid verdronken Robert Schuman naar Nederland Dames! Vooral nu A. P. du Mee overleden ^verwachting d door het KNMI geldig van Woens- ót Donderdagavond. ;re stijging emperatuur 10 Dec. Veran- «wolking met tijde- neerslag. hoofdzake- vonm van regen, krachtige wind rui- Zuid naar Zuid- srdere stijging van i, maar voorname- Oosten van t land vorst. (AM, 10 Dec. De van de Holland-Ame- vaiwnorffen omstreeks op de Nieuwe Water- ogte van Vlaardingen ie gekomen met een «hip, de „Ellen". De was op weg naar Het schip had gister- s moeten vertrekken, ertrek werd door de teld. ze aanvaring, aldus eerste berichten, zou- jersonen te water zijn ök deelde men ons er enkele personen zouden zijn, hoewel ;en zekerheid bestaat, giers hadden zich gis- op de normale wijze zodat het schip klaar rtrek wanneer de toen mist zou optrekken, .■varing niet de „Ellen isdam" bij Pernis ter i de Albatros Super- ek ten anker gegaan, sse tankschip had bij Matex te Vlaardingen n en was ongeveer 5 s van de kant toen de geschiedde. ;n" werd stuurboord- dscheeps aangevaren, was zo hevig, dat het eepje langzaam maar diepte verdween. Di- Len reddingspogingen vanzelfsprekend ook ie van de „Maasdam", van in de nabijheid pen en het gelukte de „Amerika" van de P. Smit en Co. twee oord te nemen, terwijl >t „Pernis" van L. Smit ernationale Sleepdienst wist te redden, onder ds J. Jansen. Een van ie sleepboot „Pernis" is de eerste stuurman Ellen", die er ernstig Jhijnt te zijn. Volgens Te bekende gegevens ig vijf man vermist. i zo juist vernemen, is irman van de „Ellen" Hij was reeds bewus- i hij -uit het water werd r«f leden van de be- worden nog vermist, ■vordt, dat zij zijn ver- zasdam" liep weinig en heeft haar reis naar voortgezet. gerlijke stand JIJK. Geboren: hn. Chr., d.v. P. Bruin i Kleef; Johannius Th. Quax en C. Krom; v. T. Plugboer en H. Gerard P. A., z.v. J. C. Metselaar; Chris- R. de Gooijer en J. Gerardus M., z.v. W. mersveld en G. Stip. in: Dieuwertje Peije, ■ed. van A. Vlug. )uwdThames n C. de Lange. Th. andag Dinsdag ntie i van Gp 0 UIS Langestraat 103 ALKMAAR U prettig bedient! WOENSDAG 10 Dla Pagina 3 Vuurhaard in /V.-Afrika Tunis en Marokko staan in vuur en vlam. Opstanden en sta kingen ziin aan de orde van de dag. Mensen worden op af schuwelijke wiize vermoord en ondanks de verklaringen van de Franse autoriteiten, dat men de toestand meester is. duurt de onrust voort. De demonstraties ziin het gevolg van de algemene staking, die werd afgekondigd als nrotest tegen de moord op de arbeidersleider Hached. De werkelijke achtergrond van de onlusten in Noord-Afrika is de politieke situatie. De bestaande spanningen tussen de Fransen en de nationalisten, die het ge hele iaar hebben geduurd, ziin tot het hoogtepunt geraakt. Het één en ander valt samen met het debat in de Verenigde Naties over Tunesië en Marokko. Er be staat tussen deze twee feiten dan ook een innig verband. Parijs heeft meer dan eens getracht hervormingsplannen in te voe ren. In dit kader is er destijds nog een brief geschreven door president Auriol. door Schu- man ongesteld om tot een rustige bezinning te komen. De opzet was de toestand o.m. met de Bey van Tunis onder ogen te nemen. Het tragische van dit alles is. dat de goede bedoelin gen van Pariis steeds door de Franse inwoners van Tunis zijn gedwarsboomd. Het geheel heeft nu een wending genomen, waar men practisch gesproken niet meer uitkomt. Dit dralen heeft de geest van verzet onder de nationalisten aangemoedigd. Zii beschuldigen de Franse regering van kolonisatie in de meest er gerlijke vorm. Deze nationalisten weten zich gesteund door de ge hele Arabische wereld. De ver warring is nog groter geworden van het moment af. dat de Ver enigde Staten hun sympathie voor dit streven niet onder stoe len of banken staken. Gevoelens ir Washington die niet voort spruiten uit medelijden, maar van de overweging, uitgaan, dat onrust en onveiligheid in dit zo vitale gebied voor de Westerse verdediging fnuikend kunnen ziin. Achter de schermen ziin het dt communisten die aan de touw tjes trekken. Zij hebben een grote invloed op het algemeen vakverbond. En het is lang zamerhand tot de wereld door gedrongen. dat de Sovjet-Unie orofiit wil trekken uit de toe standen in Afrika. Het nationa listische streven wordt in hoofd zaak gevoed door de bijzonder slechte levensomstandigheden waarin grote bevolkingsgroepen verkeren. Het wereldcommunis me ziet hier een voedingsbodem om deze mensen het heil van het materialisme voor te houden, met de uiteindelijke opzet in Afrika vaste voet aan de grond te krijgen. Wat thans in Tunesië en Marokko gebeurt, is een tvoisch uitvloeisel van de bot singen tussen de grote wereld machten. En daarom ook zo ge vaarlijk. Churchill-Eisenhower Churchill zal in het begin van het komend iaar Eisenhower ontmoeten. Hoewel slechts in vage trekken is aangegeven, waarover de beide staatslieden met hun adviseurs van gedach ten zullen wisselen, mag worden aangenomen, dat op de eerste plaats de economische betrekkin gen tussen het gemenebest en de Verenigde Staten aan de orde zullen komen. Londen schijnt plannen te hebben de wereld handel te vereenvoudigen, om zodoende tot een gemakkeiiiker samenwerking te geraken. Daar- bii is de steun van de Verenigde Staten onmisbaar. Wat ook kan leiden tot uitbreiding van de wereldhandel. Het laatst is voor de vriie volkeren van het hoog ste belang. De gezamenlijke krachtsinspanningen worden nu nog al te vaak te niet gedaan, door de bestaande belemmerin gen over en weer. Men denke alleen nog maar aan de betrek kingen van het dollargebied met de rest van de wereld. Een an der punt zal waarschiinliik ziin de coördinatie van de atoom- politiek. Sedert de Britse expe rimenten. bestaat voor uitwisse ling van gegevens in de Ver enigde Staten een grote belang stelling. Ook een uiting van de wil naar nauwer samenwerking. Wanneer de onderhandelingen tussen beide „oorlogsveteranen" met dit oogmerk worden gehou den. kan het een lichtpunt ziin aar de duistere internationale politieke hemel. (Van onze parlementaire redacteur) Ook gisteren brandde weer de gebruikelijke extra-ver lichting bij de behandeling van de begroting van „Bui tenlandse Zaken", maar wat de internationale verhou dingen betreft, kon de Kamer nog niet veel lichtpunten ontdekken. De beste ervaring van de laatste tijd is wel licht, zei mej. Klompé (K.V.P.), dat het Westen en Azië in de Ver. Naties naast elkaar hebben gestaan bij het voorstel van India inzake Korea: geen uitlevering van krijgsgevangenen tegen hun wil op de punt van de bajonet. AMSTERDAM, 9 Dec. Pre cies een maand geleden was op deverkorte balans van de Ne- derlandsche Bank de eerste stij ging te bespeuren van de goud voorraad. Sindsdien heeft onze centrale bankinstelling haar voor raad geel metaal vermeerderd met f334 millioen, inclusief de toeneming van de afgelopen week. Immers, blijkens de Weekstaat per 8 December is wederom naar men mag aannemen als ge volg van de omzetting van con- vertibele valuta aan het goud de voorkeur gegeven, een ver schijnsel, dat inmiddels ook in ternationaal de aandacht heeft getrokken. Dientengevolge heeft de goudvoorraad der bank de f IV2 milliard thans verre over schreden en bedraagt hij f1569 millioen. Met het zilver, dat eveneens iets is toegenomen, is samen een bedrag van f1582 mil lioen bereikt. Goud en valuta bij elkaar belopen nu het record van f3646 millioen tegen f3553 mil lioen een maand geleden. Interim dividend Philips De N.V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eindhoven keert over het boekjaar 1952 een inte rim-dividend uit van 6 pet op de preferente en 6 pet op de ge wone aandelen. Eenzelfde dividend wordt uit gekeerd door de N.V. Gemeen schappelijk Bezit van aandeelen Philips Gloeilampenfabrieken te Den Haag. Wat de Ver. Naties als insti tuut betreft, constateerde de heer Welter (K.N.P.) echter een ken tering in de waardering, ook bij hen, die totdantoe de fouten voorbij wilden zien. Andere woordvoerders, mej. Klompé en dr. Korthals (V.V.D.) wilden hier tegenover stellen, dat het insti tuut toch belangrijk blijft als gesprekcentrum. De heer Welter had, wat de kwestie Tunis betreft, Frankrijk krachtiger willen steunen. Ook de heer van Baal (A.R.), die zijn maidenspeech hield, legde er de nadruk op, dat het in Noord- Afrika tegen Frankrijk gaat. Dr. Korthals was van mening, dat de Franse politiek niet steeds'ge lukkig is geweest, maar de Ver. Naties konden er zich, z.i., toch maar beter buiten houden. Het zelfde standpunt nam deze woordvoerder in ten opzichte van de rassenstrijd in Zuid Afrika. De heer van Baal zag hier de blanken met de rug tegen de muur staan en, evenals de heer Welter, was hij van mening, dat Zuid-Afrika deze moeilijkheid zelf zou moeten oplossen. Samenwerking Ook in de Westerse wereld vond de Kamer nog problemen te over. Het gaat om gezonde so ciale en economische verhoudin gen, was van de zijde der rege ring in de stukken betoogd. Maar daarom niet alleen, zei Mej. Klompé. Waarom worden men sen communist? Zij moeten iets zoeken, wat de Westerse mens is komen te ontbreken. Zij dacht daarbij vooral aan het losraken van de Christelijke voedings bodem. Vervolgens werd de opbouw, zowel van de Atlantische als van de Europese samenwerking in beschouwing genomen. Mej. Klompé en dr. Korthals begeer den ook in Atlantisch verband contact tussen de parlementen. Laatstgenoemde wenste de eco nomische samenwerking uitge breid te zien. Dat Duitsland bij de Atlantische samenwerking moest worden ingeschakeld, daar waren hij en de heer v. d. Goes van Naters (PvdA.) het over eens, maar de laatste stelde hierbij toetreding tot de Euro pese integratie als voorwaarde. Hoe zal deze zich verder moe ten voltrekken? De heer Weiter achtte haar nodig als tegenwicht „tegen de turbulente en onrust- verwekkende politiek van de Ver. Naties". Alle woordvoerders waren het met de regering eens, dat politieke en economische in tegratie samen moeten gaan. In tussen geen overijling, zei de heer Schmal (C.H.). De gang van zaken met betrek king tot de Benelux spoort aan tot matiging, aldus de heer Wei ter en allen billijkten het stand punt, dat de tijd zeker niet rijp is voor een door de volkeren zelf gekozen Europese Assemblee. Wel kan onderhand, aldus mej. Klompé gestreefd worden naar partij- en fractievorming op Euro pese basis. Het onderwijs zou voorshands zeker niet in de in tegratie mogen worden betrokken. Hier zijn wij andere landen mij len vooruit, aldus mej. Klompé. Verhouding tot Indonesië Op de verhouding tot Indone sië, die dit jaar voor het eerst bij dit begrotingshoofdstuk werd besproken, (als overgang zat mi nister Kernkamp mede achter de regeringstafel), klopte de extra verlichting zeker niet. De heer van Baal constateerde, dat de be richten over de toestand ginds uiterst somber zijn. De heer v. d. Wetering (C.H.) had gewenst, dat de regering al onomwonden te verstaan zou hebben gegeven, dat wij onze militaire missie, bij een aanhouden van de agitatie, zouden terugtrekken. Meer in het algemeen maakte geen van de woordvoerders, die gistermiddag aan het woord kwa men, zich nog illusies. De Unie gedachte is een onwaarachtigheid gebleken, aldus de heer van Baal en zelfs in het nastreven van cul turele samenwerking zag hij voorshands weinig nut. Dat wordt toch maar uitgelegd als cultureel imperialisme. Pure zakelijkheid is onder de huidige omstandigheden het beste. Ook prof. Lemaire (K.N.P.) was van mening, dat de finan- ciëel-economische verhouding de hoofdschotel zal moeten zijn. De heren van Baal, v. d. Wetering en prof. Lemaire wilden het bil lijken, dat de regering de oplos sing van kwesties als die van de gevangen .gehouden Nederlanders en de in beslag genomen wapens niet als voorwaarde wil stellen voor het hervatten van de onder handelingen, maar de regering moet wel bedenken, zeiden zij, dat deze onverminderd zwaar blijven wegen. De Ambonezen Voor de hier vertoevende Am bonezen zag prof. Lemaire geen oplossing. De heer van Baal com stateerde, „dat ons de macht en middelen ontbreken om de Repu bliek der Zuid Molukken recht te verschaffen". De oplossing zou gezocht moeten worden binnen het kader van de autonomie. De heer v. d. Wetering zag echter ook geen heil in een terugkeer naar Ambon. Velen zijn nimmer op Ambon geweest en de econo mische positie van Ambon is toch al kwetsbaar. De oorzaak van de ellende zag hij voor een belangrijk deel in de ontneming van de militaire status aan de Ambonezen. De kwestie van de achterstal lige betalingen aan Indische amb ten8ren is nog weinig gevorderd. Prof. Lemaire pleitte voor een arbitrale oplossing. De ministers Beyen en Luns viel bij hun eerste aanwezigheid in de Kamer een welwillende be groeting ten deel, al stonden de heren Schmal, Korthals en v. d. Goes van Naters nog wel wat aarzelend tegenover dit „twee lingexperiment". BONN, 9 Dec. Twee Neder- gekomen met een voor hem va- Advertentie) Een lekkernij; verrukkelijk van smaak, pittig van aroma, croquant van samenstelling. 35 ct. per 100 gr. KINGFABRIEKEN TONNEMA N.V. landse schepen, de Damco X en het m.s. Rijnburg zijn licht be schadigd bij een massale aanva ring, die Maandagochtend op de Rijn nabij Krefeld tengevolge vau de dichte mist heeft plaats gevonden. Eerst Dinsdagmorgen, toen de nevel iets was opgetrok ken, kon de waterpolitie van Duisburg een overzicht krijgen over de opstopping in de rivier doordat niet minder dan veertig schepen op elkaar voeren. Naar de politie hedenmiddag mededeelde waren bij de lange reeks botsingen, voorzover thans viel te overzien, in totaal elf schepen beschadigd. De schade was echter bij alle vaartuigen gering. De botsing is ontstaan toen en kele kilometers van de brug van Krefeld-Urdingen plotseling een Zeer zware mistbank over de ri vier kwam. Het Nederlandse schip Damco dat stroomafwaarts voer, trachtte bij te draaien om dat het plotseling alle zicht ver loor. Het is daarbij in botsing (Van onze parlem. redactie) Tijdens de gistermiddag ge houden vergadering van de Eer ste Kamer is mr. L. Regout uit Maastricht gekozen tot lid van de vaste commissie voor inter nationale samenwerking. In deze commissie was een vacature ont staan door het overlijden van mr. A. Steinkühler uit Eindho ven. De heer Regout is lid van de K.V.P. Na het afhandelen van een aantal hamerstukken gingen de Kamerleden in de afdelingen voor het onderzoek van een aan tal begrotingshoofdstukken. De gehele openbare zitting duurde slechts 20 minuten. Op Dinsdag 16 Dec. a.s. zal de Eerste Kamer opnieuw bijeen komen. rend schip. Daarna zijn verschil lende in beide richtingen varen de slepen in elkaar verstrikt ge raakt. Het eerste schip, waarmee de Duisburgse politie per radio contact kon krijgen was de Dam co, Schipper Volk verklaarde dat hij generlei mening had over het gebeurde en zelfs niet wist welk schip hij had aangevaren. Eerst Dinsdagmorgen kon de knoop in zoverre worden ontward, dat het verkeer stroomopwaarts kon wor den hervat. Het verkeer in de- richting Nederland bleef echter nog gestremd. Per chartervliegtuig vertrokken gistermorgen een groep Ne derlandse missionarissen, en de bekende Roermonds§ arts Dr. Tiny Imkamp, die de medische verzorging in het Afri kaanse missiegebied op zich heeft genomen in het ziekenhuis dat Mgr. Teunissen, bisschop van Tanganjika gaat stichten, naar Afrika. Links Pater Reynaerts uit Valkenburg. O O (Vervdlg van pag. 1) De zaak is, dat de Bondsrege ring, de Rijnpalts en Sleeswijk- Holstein van mening zijn dat de verdragen met het Westen zon der grondwetswijziging kunnen worden geratificeerd. Neder-Sak- n, Hessen, Hamburg, de socia listen en de Federale Unie zijn van tegengestelde mening. Indien zij gelijk krijgen, zullen Adenau er's pogingen schipbreuk lijden, omdat voor grondwetswijziging een meerderheid van twee-derde nodig is, die de regering zich in de Bondsdag niet kan verwerven. Zij heeft nu getracht van de Tweede Kamer van het Hof waarin zij verwacht een meerder heid voor haar standpunt te zul len vinden, een beslissing te krij gen. De pas dreigt haar echter door eerder genoemde uitspraak van het volledige Hof te worden afgesneden. Zij moet n.l. vrezen dat de verenigde zitting van de 23 rechters van de beide Kamers van het Hof voor het regerings standpunt géén meerderheid zal opleveren, daar deze meerder heid het socialistisch standpunt zou zijn toegedaan. Acht het voltallige Hof de ver dragen ongrondwettig, dan zal president Heuss ze niet willen ondertekenen, neemt men aan. Volgens de regering kan een voltallige zitting van het Hof echter eerst bindende besluiten nemen, wanneer beide Kamers afzonderlijk een tegengesteld oordeel hebben uitgesproken Aangezien daarvan op dit ogen blik nog geen sprake is, verzet de regering zich ten sterkste te gen de vandaag medegedeelde beslissing van het Hof. WEER EEN PRIESTER NAAR MOSKOU De Sowjetrussische ambassade te Washington heeft een visum voor de Sowjet-Unie verstrekt aan de WelEerw. heer Georges Bissonette, die als enige Katho lieke priester in Moskou de Wel Eerw. heer Arthur Brassard zal opvolgen. Bissonette zal de zorg op zich nemen van de Katholieke Mis sie, welke volgens het Ameri kaans-Russische Verdrag van 1933 te Moskou gevestigd is. Bij genoemd verdrag erken den de V.S. de Sowjetrussische regering. Bissonette zal de vierde Amerikaanse geestelijke sedert 1933 in Moskou zijn. 's-GRAVENHAGE, 9 Dec. Naar wij vernemen heeft de wijze, waarop in Nederland gevestigde vennootschappen indirect betrok ken ziin geworden in de thans in de Verenigde Staten van Noord- Amerika tegen de grote olie maatschappijen aanhangig ge maakte anti-trust-procedure de bezorgdheid van de Nederlandse regering gewekt. Door de behandelende recht bank is n.l. aan deze oliemaat schappijen opgedragen over te leggen bepaalde, in algemene termen aangeduide categorieën van documenten of copieën daarvan, welke deel uitmaken van de archieven van in Neder land gevestigde maatschappiien waarin Amerikaans aandelenbe zit is vertegenwoordigd. De Ame rikaanse rechter gaat, op grond van dit aandelen-bezit uit van het standpunt, dat hij het recht heeft overlegging van de archieven der in Nederland gevestigde maat schappijen te eisen. De Nederlandse regering stelt hiertegenover, dat in een proce dure tegen de Amerikaanse aan deelhouders gevoerd, de overleg ging van Nederlandse archieven niet kan worden gevergd. De re gering heeft daarom te Washing ton haar bezorgdheid tot uitdruk king gebracht en daarbij mede gedeeld. dat zii zich van mede werking bij overbrenging van archieven van Nederland naar Amerika zal onthouden. Toen de ingezetenen van het plaatsje Paducah in Kentucky op een goede morgen de voordeur open deden om hun dagblad in ontvangst te nemen, zagen zij de vice-president van de Ver. Staten voor hen staan. Alben W. Barkley. die op één na de hoog ste functie in het land bekleedt, nam die dag de krantenwijk waar voor ziin achterneef om op ziin wiize de „Dag der Kranten jongens" luister bii te zetten. Voor zover bekend heeft nog nooit een andere vice-president der Ver. Staien de krantentas over zijn schouder gedragen om kranten te bezorgen, maar tal van bekende Amerikanen hebben dat wel in hun jeugd gedaan. Dwight D. Eisenhower. Gene raal Omar Bradley en de rech ter van het Opperste Gerechts hof Fred Vinson. William Dou glas en Tom Clark hebben in hun jeugd kranten bezorgd. Een groot aantal Gouverneurs, waar onder die van Californië, Earl Warren, en die van. New York, Thomas E. Dewey, verdienden daarmee in hun jeugd een aar dig zakgeld. Ook de bekende honkbalspelers Jackie Robinson, Joe Dimaggio en Ralph Kiner hebben als jongens ook tiendui zenden kranten rondgebracht Van het kwart millioen kran tenbezorgers, die dagelijks op pad gaan, behoren 97 procent tot de zelfstandige verkopers, tot de kleine kooplieden dus. Zij doen op deze wijze hun. eerste erva ringen in de „handel" op, want zij kopen de kranten voor eigen rekening in en verkopen ze met een kleine winst. Hoe meer kran ten zij dus weten te verkopen, des te groter zijn hun inkomsten. De meesten van. hen verdienen daarmee tussen de 9 en 15 dol lar Der week: naargelang zii al dan niet Zondagsbladen verko pen. Een hoge ambtenaar van het Ministerie van Financiën is van mening dat de verkoop van kran ten en alles wat daarmee samen gaat van grote invloed is op de vorming van het karakter. „Ik geloof", zo zegt hij, „dat de mees. te ouders, als zii daarvan even gced doordrongen waren als ik. de deur bij de krantenbureaux zouden plat lopen om te vragen of er voor hun jongens geen krantenwijk ter beschikking staat." De eerste. Krantenjongens waren er al tegen het eind vap de 18e eeuw. De bekende staatsman en filo soof Benjamin Franklin die mis schien wel als de eerste Ameri kaanse krantenjongen mag wor den beschouwd, schreef later in zijn auto-biografie: „Wanneer ik geholpen had met het zetten van de copie en het afdrukken van de vellen papier, was het mijn, werk om de kranten bij de le zers thuis te bezorgen." Van Thomas Alva Edison weet bijna iedereen wei, dat hij zijn eerste proefnemingen al deed, toen hij als krantenjongen in de bagagewagen van de trein mocht meereizen. Een ander bekend man., die in zijn jeugd kranten verkocht, is B. F. Fairless. de President van de United States Steel Company. „In het verkopen van kranten." zo zegt hij, „kan sedert de tijd dat ik het deed wel niet veel veranderd zijn. Ik weet npg maar al te goéd, dat het een koud ongemakkelijk baantje kan zijn. maar dat neemt niet weg dat het ook een dankbaar werk is dat van grote waarde is voor de vorming van iemands karakter en het opdoen van mensenken nis." In de Verenigde Staten kun nen jongens, afkomstig uit alle standen en lagen der bevolking er later trots op zijn, dat zii kranteniongens zijn geweest. De nieuwe, 68 jarige president van Israël, Isaac Benzvi. heeft de verdediger van de we gens moord op Keesje Schreurs door het Gerechtshof te Den Bosch tot twaalf jaar veroordeel de 42-jarige weduwe J. M. G.-H. uit Zierikzee, beroep in cassatie aangetekend noteerde de Amsterdamse politie Maandag 54 ongevallen, die ech ter niet voor het grootste deel aan de mist waren te wijten, maar aan onvoorzichtigheid. Slechts één persoon werd slacht offer van de mist.... werd door de ministers Beyen en Luns Maandagavond in „De Witte Brug" te Wassenaar een diner aangeboden aan Dr. H. M. Hirsch- feld, in verband met diens af scheid als Regeringscommissaris voor het Europees Herstel program. is een 24-jarige chauffeur bij een groothandel te Rotterdam aan gehouden, omdat hij een zeshon derd gulden, die hij van een klant had geïncasseerd, niet aan zijn patroon had afgedragen, maar had verbrast veroordeelde de Haagse Recht bank de ambtenaar op de Griffie van die Rechtbank, J. P. K., tot zes maanden gevangenisstraf we gens onregelmatigheden in de administratie, waardoor een te kort van zes a zevenduizend gul den was ontstaan Een landarbeider uit 's Heer Hendrikskin c'.cren heeft gister ochtend in een sloot langs Je Rijksweg Goes-Middelburg het stoffelijk overschot gconden van de heer B. ^r-ansen uit Heinkens- zand, handelaar in goud en zil ver. De heer Fransen is waar schijnlijk Maanu^^/ond door mist en duisternis misleid, van de weg af geraakt toen hij per fiets uit Kapelle terugkeerde, waar hij zijn zuster had bezocht. Hij lag voorove- *">et het hoofd in de modder en moet onmiddel lijk zijn gestikt. Hij laat een vrouw en drie kinderen achter. Eredoctoraat Tilburg PARIJS Robert Schuman, de Franse Minister van Buiten landse Zaken, zal Vrijdagmiddag uit Parijs naar Nederland ver trekken. Zaterdag zal hij in Til burg de bul in ontvangst nemen waarbij hem het eredoctoraat van de Tilburgse R.K. Economi sche Hogeschool wordt verleend. Zondag keert Sohuman naar Pa rijs terug waar hij Maandag in het Palais de Chaillot de bijeen komst zal bijwonen van de raad van de N.A.V.O. Er zijn weer tulpen Aan de Coöp. Centrale West- landse Snijbloemenveiling te Naaldwijk zijn gisteren door de kweker P. C. Vijverberg uit 's Gravenzande de eerste tulpen aangevoerd van het soort „Kre- lage's Triumph". Zij brachten f2.25 per bos op. (Advertentie) Hamea-Gelei voor Uw handen (Van onze correspondent) Conform de eis van de officier van justitie veroordeelde de Utrechtse politierechter de 52- jarige koopman H. J. P. G. uit Den Haag, wegens het gelegen heid geven aan het publiek tot het afsluiten van weddenschap pen tijdens paardenrennen op Mereveid en op Duindigt tot 144 dagen gevangenisstraf met af trek van voorarrest, waarvan de helft voorwaardelijk. Wegens het verlenen van medewerking bij het afsluiten van deze wedden schappen werd de 68-jarige vee handelaar A. V. S. uit Monster (Z.-H.), eveneens een bekende figuur op de wedstrijdbanen, tot 84 dagen gevangenisstraf ver oordeeld met aftrek van voor arrest, eveneens de helft voor waardelijk. Aan beiden was ten laste ge legd. dat zii od 7 September od Duindigt en od 21 September od Mereveid met andere personen weddenschappen hadden afgeslo ten od de daar in het veld ge brachte paarden. De verdedigers bestreden od iuridische gronden de aanklacht en concludeerden tot vrijspraak. De advocaat van de koopman merkte o.m. od. dat niet ziin cliënt gelegenheid had geschon ken tot het afsluiten van wed denschappen. maar dat zulks was geschied door de tweede verdachte, die als bemiddelaar optrad en de eigenlijke trans acties afsloot. Aan zijn cliënt kon men hoogstens ten laste leggen ..gelegenheid geven tot het geven van gelegenheid tot het afsluiten van weddenschap pen". i.e. mede-daderschap. Maar dit. was niet in de dagvaarding gesteld. Nog wees de raadsman er od. dat de regering door het toelaten van weddenschappen via de totalisator een gebruik had gesanctionneerd. dat zij voorheen als strafbaar had be schouwd en zulks nog be schouwt. wanneer het door par ticulieren wordt uitgeoefend. De raadsman van de tweede verdachte voerde aan. dat van het aan ziin cliënt ten laste ge legd „uitlokken" tot het afslui ten van weddenschappen niets bewezen was. Voorts merkte hii nog op. dat men het wedden tijdens paardenraces niet op de eerste plaats moet zien als een clandestiene bezigheid, maar als een nu eenmaal noodzakelijke factor voor het instandhouden van de paardenraces. Deze weddenschappen vormen een bron van inkomsten voor de houders van renpaarden en zon der deze zou het niet mogelijk zijn in ons land dergelijke luxe paarden op stal te hebben. De onkosten voor het houden van racepaarden zijn nu eenmaal zeer hoog en alleen als de eige naars een beetje verstandig en gelukkig gokken, kunnen zij quitte spelen. In de ouderdom van 71 jaar is gistermorgen, na een ziekte van enkele weken, in het Wilhelmina- ziekenhuis te Amsterdam over leden de heer A. P. du Mee, die meer dan dertig jaar directeur is geweest van het Rialto-bioscoop- theater in de hoofdstad. De overledene, die Officier d' Académie Francaise was, be hoorde tot de oprichters van het Bio-Vacantieoord te Bergen en was in ons gehele land bekend om zijn werk op het gebied der liefdadigheid. De teraardebestelling zal plaats hebben as. Vrijdag te 14.30 uur op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3