RADIO Vertrouwensman bezwendelde relaties voor tienduizenden J0?>G Financiën en Economie D.D.D. Manipulaties van een verzekeringsinspecteur Rijkste man van Sittard" bekent grootscheepse fraude Graanhandelaar ergst de dupe programma UW PUZZLE voor vandaag EEN PANNEKOEK REIST NAAR DE MAAN Beursoverzicht EEN ZONDAGSKIND Aantel L.T. Uajiina 4 woivn&DAG 10 DECEMBER J v.»^, (Van onze verslaggever) Een zwendelaffaire van zeer grote afmetingen, tvaarbij tienduizenden guldens teerden verdonkeremaand, is door de Kerkraadse en Venlose politie aan het licht gebracht. Dank zij het energieke optreden van de Kerkraadse rechercheur P. en in samenwerking met de Belgische politie is een schriftelijke schuldbekentenis verkregen van een zekere Victor L. uit Sittard, tvaarbij deze bekent zich op ongelofelijk grote schaal onrechtmatig geld te hebben toegeëigend. Aan hem betaalde premies voor polissen teerden door hem niet aan zijn maatschappij afgedragen. Door dergelijke practijken heeft hij een graanhandelaar uit Ven- lo benadeeld voor bijna een hal ve ton en een dokter uit Kerk- rade voor ruim f 10.000.Het onderzoek naar de manipulaties van L., die de rijkste man van Sittard werd genoemd, wekt de verwachting, dat het bii deze twee gevallen niet zal blijven. Toen het L. in April van dit jaar te heet onder de voeten werd, nam hij de wijk naar Genck in België waar hij vorige maand een bekentenis aflegde tegenover de Belgische politie en de Kerk raadse rechercheur, de heer P. Zeldzaam raffinement. Uit het onderzoek door de po litie en reconstructie van het geheel is gebleken, dat L. met zeldzaam raffinement zijn prac tijken uitvoerde, en dit over een groot aantal jaren. In zijn kwa liteit van inspecteur van. een der grootste Nederlandse verzeke ringsmaatschappijen kwam hii in 1936 voor de eerste maal in con tact met de Venlose graanhande laar die bij hem een polis afsloot op eigen leven, ter waarde van totaal f 40.000.In 1944 sloot de graanhandelaar een studie polis voor zijn kinderen ter waar. de van f 16.000. Dit bedrag werd inderdaad volgestort, maar door L. nimmer afgedragen. In Dec. 1944 evacueerde de Venlose graanhandelaar. Hij keerde in September 1945 terug. Hij vond zijn huis gebombardeerd én zijn hele administratie vernietigd. Deze omstandigheid heeft L. tot op de bodem uitgebuit toen hij in, 1945 opnieuw ten tonele ver- jf DONDERDAG 11 DECEMBER. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 KRO; 10.00 NCRV; 11.00 KRO; 14.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en Liturgische ka lender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Gram,; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zie ken; 11.45 Gram.; 11.50 „Als de ziele luistert," causerie; 12.00 An gelus; 12.03 Lunchconcert; (12.30 -12.33 Land- en tuinbouwmedede- lingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Gram.; 13.40 Contrabas en piano; 14.00 Metropole orkest; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Om roeporkest en soliste; 16.00 Bij bellezing; 16.30 Sopraan, fluit en clavecimbel; 17.00 „De stroper uit de oude molen," hoorspel; 17.30 Gram.; 17.40 Voordracht; 18.00 Marinierskapel; 18.35 „Op de Stelling;" 18.45 Gram.; 19.00 Nieuws en weerberichten; 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevarieerd programma; 21.45 Interviews; 22.15 Koorzang; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten; 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM 11 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00— 24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gramofoonmu- ziek. 7.15 Ochtendgymna stiek. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gramo foonmuziek. 9.25 Voor de huis vrouw. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.35 „Ik weet, wat U niet weet" 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Ka merorkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spion netje". 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen. 12.33 Orgelspel. 12.50 „Uit het Bedrijfsleven". 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek. 13.20 Dans muziek. 13.55 „Londen en Parijs" hoorspel. 14.35 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gramofoon muziek. 16.15 „Van Pepita's en Mantilla's". 16.30 Gramofoon muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Militaire causerie. 17.40 Gramofoonmuziek. 17.45 Rege ringsuitzending: Ir. G. Santing: „Weer, wind en water op de Be nedenwindse eilanden". 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Lichte muziek. 19.00 Ge sproken brief uit Londen. 19.05 Discogram. 19.40 Rondetafelpar- lement. 20.00 Nieuws. 20.05 Gra mofoonmuziek. 20.20 Concertge bouworkest en soliste. 21.05 21.30 Voordracht met muziek). 22.15 Gramofoonmuziek. 22.25 Joegoslavische volksmelodieën. 23.00 Nieuws. 23.15 Sportactua- liteiten. 23.3024.00 Gramofoon muziek. scheen en wederom grote premie betalingen ging innen. Inmiddels echter was de graan handelaar in contact gekomen met een assurantiekantoor in Kerkrade waar men al direct argwaan kreeg en een eerste onderzoek begon. Nimmer polis in handen. Sindsdien werd L. steeds nau wer ingesloten. Hoe geraffineerd hij bij zijn zwendel te werk ging kwam aan het licht toen de graanhandelaar in Mei 1950 voor aankoop van een magazijn de afkoopwaarde aanvroeg van zijn polissen en hij tón antwoord kreeg dat deze slechts f27.000. bedroeg in plaats van de werke lijke waarde f 53.000. Ook de studiepolis was niet aan te spre ken want volgens L. was dit geld geblokkeerd. Hij schreef een brief aan de graanhandelaar, dat deze ook geen hypotheek kon op nemen omdat hij niet academisch was gevormd. Listig suggereerde L. in de jaren '47, '48 en '49 premieschulden ten bedrage van totaal f 20.000.Het Kerkraadse assurantiekantoor zette intussen zijn onderzoekingen voort en vroeg de pólissen op. De bedra gen klopten niet. In 1951 werden de polissen gerectificeerd en sa mengevoegd tot één. Er waren- toen echter allerlei vreemde symptomen. Alle correspondentie die de graanhandelaar met de maatschappij voerde, werd be antwoord door Victor L. zelf, kwitanties werden door L. zelf ondertekend, maar het ergste was wel, dat de verzekerde, thans gedupeerde, nimmer zijn polis heeft gezien of zelfs maar in handen gehad. Men bedenke hierbij echter, dat L. in de fa milie van de graanhandelaar als een huisvriend werd beschouwd en hij dus het volledige vertrou wen genoot. Op het ogenblik echter dat de graanhandelaar een polis had lo pen van f 100.000.bleek hij bii de maatschappij slechts voor enkele duizenden guldens te zijn verzekerd. Op een werkelijk on gelofelijke manier was er door L. geknoeid. En het stramien van de zgn. beleningen was op een geraffineerde manier uitgewerkt. Door de mand. De administratie van de inspec teur stond op krantenmarges en Millioenen-erfenis voor kloosterzusters NEW YORK. De „Arme Zusters van de H. Franciscus" te Mineala in de staat New York, die in Amerika sterk verbreid zijn, hebben een bedrag van meer dan twee en een kwart millioen dollar geërfd van de in 1948 gestorven Margaret Davies, een bekende Amerikaanse multi- millionnaire. Voor dit geld moet zo heeft de erflaatster bii tes tament bepaald een moeder huis worden gesticht in Colorado. Het geld zal niet alleen toerei kend zijn voor de bouw van dit huis doch ook voldoende om an dere kloosters te restaureren en uit te breiden. WASINDUSTRIEEL VRIJGESPROKEN De arrondissementsrechtbank te 's-Gravenhage heeft de wasindu- strieel F. H. W. K. vrijgesproken. K. was ten laste gelegd, dat hij te hoge rekeningen had uitge schreven voor de wasbehandeling van het Marinecentrum en dat hij aan een ambtenaar van dit cen trum cadeaux had gegeven. De officier had 10 mnd. gevangenis straf geëist doch de Rechtbank achtte de ten laste gelegde fei ten niet wettig en overtuigend bewezen. Advertentie Onbetwist de beste tandpasta DOOR HET VENSTER... Vol bewondering heeft de gehele wereld bij de 300-jarige viering van het afsterven van Franciscus Xaverius stil ge staan bii de heldenmoed van deze christen-missionaris. Men heeft zich afgevraagd, wat precies het beginsel was, waar uit hij zijn kracht heeft geput. Het is heel eenvoudig: de wil om gelijkvormig te worden aan Hem, die de grootste lief de voor de mensen heeft ge had. omdat Hij Zijn leven voor hen heeft gegeven. Bid den wij om de moed, om ook door dit beeld van de Heiland richting te geven aan ons den ken en doen. SACERDOS onogelijke stukjes papier. Op 18 April 1952 tekende L. in het nauw gedreven o.a. door de ont hullingen van een bekende Dort- se telepaath een schuldbekente nis waarbij hij verklaarde de Venlose graanhandelaar een be drag schuldig te zijn van n.iet minder dan f 55.000.Een be drag van f 10.000.voldeed hij onmiddellijk. Voor 31 Aug. van dit jaar moest het gehele bedrag zijn aangevuld maar in Mei nam L. de wijk naar België. Ondertussen had ook een dok ter in Kerkrade argwaan gekre gen en na onderzoek bleek al spoedig dat ook hij voor tien duizend guldens was benadeeld. Een Kerkraadse rechercheur ging naar België waar L. inmid dels in een ziekenhuis was op genomen. Aanvankelijk gaf L. niet thuis aan de Nederlandse politie, maar toen ook de Belgische politie er bij werd gehaald onder motief van passencontrole kwam er een bekentenis los. L. bezit een doktersbewijs dat hij wegens ziekte niet mag wor den vervoerd. Procedure ingesteld. De Venlose graanhandelaar heeft inmiddels aan zijn advo caat opdracht gegeven een pro cedure in te stéllen tegen de verzekeringsmaatschappij en deze aansprakelijk te stellen voor de schuld. Deze geslepen opgeaette zwendel heeft ondertussen grote onrust veroorzaakt onder de cliënten van de gewezen verze keringsinspecteur. die op ver vroegd pensioen werd gesteld. f Advertentie) PUZZLE No. 138 Horizontaal: 1 onder andere 3 familielid 6 bijwoord 8 groente 10 pi. in Duitsland 12 land in Azië 14 gast 15 sportterm 16 kloostervoogd 18 steenkoolproduct 20 te zijner plaatse (lat.) 22 vogelproduct 23 bijwoord 24 rangtelwoord 25 waterhoogte 26 herkauwer 27 heilige 29 paard 31 sportartikel 33 boom 35 vette vloeistof 37 inwendig orgaan 39 strijkijzer (Eng.) 41 moerassig 43 de somma van 44 strijdperk 45 vogel Verticaal: 1 voorzetsel 2 jongensnaam 3 voorzetsel 4 door Gods genade (lat) 5 knaagdier 6 ijle 7 voegwoord 9 delfstof 11 hoofddeksel 13 voorzetsel 14 voegwoord (Fr.) 15 deel v. muziekinstrument 17 houten gebouw 19 bedvulling 21 onderricht 22 gravure 26 plaats in Noorwegen 28 steenkoolproduct 30 plaats 31 selenium (afk.) 32 voorzetsel 34 land in Azië 36 meisjesnaam 38 meisjesnaam 39 dierengeluid 40 lidwoord (Fr.) 42 naaml. vennootschap (Fr.) OPLOSSING KRUISWOORD No. 137 Horizontaal: 1 lap. 4 dal. 7 atol. 9 ergo. 10 kales. 12 uniek. 13 pe. 14 ton. 16 el. 17 nn. 19 os. 20 ik. 21 do. 22 ss. 24 nu. 26 ot. 27 ulo. 29 la. 31 klier. 33 psalm. 36 riet. 37 halt. 38 oer. 39 nes. Verticaal: 1 lak. 2 atap. 3 polen. 4 dries. 5 egel. 6 lok. 8 le. 9 en. 11 st. 12 un. 15 ok. 18 nis. 19 pon. 22 stier. 23 el. 25 ulaan. 26 olie. 27 ur. 28 op. 30 alle. 31 kro. 32 et. 34 sh. 35 mts. i fr ANG, heel lang geleden I |,l J stond er ergens een ipannekoekenhuisje. Het was een laag en rond ge- houwtje met een plat dak. Dat dak was goudbruin geschilderd, zodat het wel een pannekoek leek. Als er rook uit de schoor steenpijp kwam, zeiden de mensen dan ook dikwijls tegen elkaar: „Kflk eens, de pannekoek dampt weer!" i Nu, als het zover was, dampte er niet één panne koek, maar minstens honderd. In het pannekoe- kenhuisje werden dan pannekoeken gebakken, dat de stukken er af vlo gen. Het rook er heerlijk naar boter, bloem en eie ren en er klonk een vrolijk gespetter in de koekepan- nen. Bedienden met witte mutsen op brachten scha len met torentjes van pannekoeken naar binnen en als ze weer terugkwa men, zeiden ze: „nog drie stuks voor die koopman" of „nog een vette voor de baron." Dan droogde de kok zijn verhit gezicht met een witte zakdoek en zuchtte hfl twee maal, een maal van moeheid en een maal van trots. Was het eigenlijk niet heerlijk om zulke lekkere pannekoe ken te bakken, dat nie mand er genoeg van kon krijgen? De rijkste men sen zochten het pannekoe- kenhuisje op. Daar had je bij voorbeeld de baron, die toch de voornaamste man was in de streek. Ja, de baron was 'n beste klant, maar ook een moei lijke klant. Elke dag wil de hij een pannekoek eten, zoals hfl er nog nooit een gezien had, en je begrijpt, dat dit onze kok wel eens hoofdpijn bezorgde. Hij had al eens een pannekoek gemaakt met een gezicht er op en ook wel eens eentje met een klein vrij werkje er in, maar tja, een mens kon toch niet Iedere keer iets nieuws verzinnen! Nee, dat kon ook niet, maarde ba- ron eiste het. „En als ik geen nieuwe pannekoek zie" zei hfl soms, „dan loop ik weg en dan blflf ik weg." Dat wilde de kok na tuurlijk helemaal niet en daarom peinsde hij elke dag wel een uur lang, of hfl iets bijzonders kon be denken. OP zekere keer wilde dat peinzen maar niet helpen. Hoe onze kok ook prakkizeerde, hij kreeg geen idee voor een nieuwe pannekoek. Er gingen een paar uur voorbij en nog had hij niets gevonden. Ten slotte werd het te laat om nog langer na te den ken en toen nam de kok maar het besluit om dit maal eens een extra dikke en extra goede pannekoek te bakken. „Ik zal er acht eieren in doen" sprak hij bij zich zelf, „de heerlijk- wachten. „Laat eens kij ken" zei hij nieuwsgierig, „wat is het er vandaag voor een?" Toen Dij ech ter zag, dat het een heel gewone pannekoek was, al zaten er dan de meeste eieren, de beste melk, bloem en boter in, was hij diep teleurgesteld en verontwaardigd. „Weg met die alledaagse panne koek!" riep hij en na een nijdige ruk aan het on schuldige bord liep hij kwaad de deur uit JE begrijpt, dat de kok onthutst was. Versla gen nam hij de pannekoek ste roomboter, de mooiste bloem en de beste melk." Zo gezegd, zo gedaan. De kok maakte de verruk kelijkste pannekoek, die hij ooit gebakken had, en zette zijn koekepan met de kostelijke inhoud toen op een heel laag pitje op het fornuis. „Dan blijft mijn fijne pannekoek lekker warm, tot de baron komt" dacht hij vergenoegd. Hij was zo benieuwd, wat de deftige klant van zijn koek zou zeggen, dat hij vast de eetzaal binnenliep om te kijken, of meneer de baron er soms al was. Onderhand staarde de kostelijke pannekoek van uit de koekepan het keu kenraam uit. Het was al donker, maar toch was er buiten iets te zien. Wat dat was? Ik zal het je vertellen. Er stond een prachtige, zilVeren maan aan de donkerblauwe he mel. Ze was zo rond alsja als een panne koek en daarom dacht onze pannekoek beneden op het fornuis ook werke lijk, dat hfl een andere pannekoek zag. „Wat is dat een mooie" zei hfl zuchtend, „daar zou ik graag naar toe gaan." Hij had het nog niet ge zegd, of de kok kwam haastig de keuken ln en nam hem mee, mee naar de eetzaal, waar de baron al met ongeduld op zijn nieuwe pannekoek zat te op en zette hem weer op zjjn oude plaatsje ln de keuken neer. De pannen koek zelf was echter hele maal niet verslagen. „Nu zal mijn reisje naar die andere pannekoek aan de hemel toch nog door kun nen gaan" dacht hij op wekt, „wacht, laat ik maar meteen gaan vóór het te laat is." Aangezien de panne koek uit acht eieren, de beste melk, bloem en bo ter was gemaakt, was hij bijzonder krachtig en sterk. Daarom kon hij rustig vanuit het keuken raam op een maanstraal strappen en daarover naar boven lopen. Hij marcheer de met flinke pas en vor derde dan ook flink op zijn weg. Hoe dichter hij ech ter bij het doel van de reis kwam, des te vreemder zag de zilveren pannekoek aan de hemel er uit. „Mis schien is het niet eens een pannekoek" zei onze kos telijke pannekoek ver baasd, „maar enfin, hoe het ook zij, ik moet er het mijne van hebben." Enhij kreeg er het zijne van. Nauwelijks had hij de maan daar boven betreden, of een vreemd mannetje met een takke- bos op de rug kwam op hem af. „Waar ben ik hier?" vroeg de pannekoek. „Op de maan" zei het manne tje, „en vertel eens, wie ben jij „Een pannekoek" was het antwoord. Bij die woorden riep het manne tje luid en blij: „Aha". Zijn oogjes begonnen te glinsteren en zijn handen strekten zich al uit. „Een pannekoek?" zei hij, ter wijl hij naderkwam, „dat moet een lekkernij van de aarde zijn, ja, zo'n panne koek wil ik ook we] eens proberen." Onze pannekoek had al genoeg begrepen. Hij voel de er niets voor, om door het maanmannetje opge geten te worden! „Dan maar terug naar mijn pannekoekenhuisje" zei hij bij zich zelf. In een wip stapte hij op een mane straal en toen rolde hij ln vliegende vaart naar de aarde terug, boem, zó in de keuken van het panne koekenhuisje! De kok, die nog bij het rode schijnsel van het for nuis zat te treuren, schrok ineens op. Wat was dat? Kijk, daar lag zijn panne koek zijn overheerlijke pannekoek, die de baron zo maar alledaags had ge noemd. Maar nu zag die koek er allesbehalve ge woon uit. Want hij straal de een zilveren licht uit, alsof hij de maan zelf was. Weet je|, hoe dat geko men was! Door de maan, waar de pannekoek was geweest. De maan had haar schijnsel terugge worpen op de pannekoek, zodat de kostelijke koek blonk en schitterde, dat het een lieve lust was. NOG geen vijf minuten later liep de kok met zijn lichtgevende panne koek buiten en het duurde niet lang, of h(j had de baron gevonden. „Uw pannekoek" zei hfl hij gend. De baron zette ogen als theeschoteltjes. „Dat Is iets heel bijzonders" zei hfl verheugd, „iets heel en heel bijzonders." Hij spoedde zich met zijn nieuwe koek naar huis, want die moest iedereen zien. De kok bleef opeens alleen achter, maar dit maal treurde hij niet, o nee. „De baron is wel weer haastig weggelo pen" zei hfl bfl zich zelf, „maar morgen zal hij te rug komen, dat weet ik zeker!" Geslaagde emissie T ank vaartrederij Naar wij vernemen is op de uitgifte van nominaal f 25.000.000 4V2 procent obligatiën ten laste van de N.V. Verenigde Nederland se Tankvaartrederii, waarvan reeds f 12.000.000.was voorge plaatst, voor zodanig bedrag in geschreven, dat de toewijzing uiterst gering zal zijn. Verkoop Lahad Datu nog niet zeker De N.V. Lahad Datu Cultuur maatschappij te Leiden heeft, na afboeking der onkosten en reser veringen over 1951, een winst be haald van f 44.413 (f 12.416). Voorgesteld wordt een dividend van 8% pet. op de preferente aandelen, waarvan 7 pet. in con tanten, terwijl IV2 pet. zal wor den gebruikt om het preferente aandelenkapitaal volgens de aan de algemene vergadering voor te leggen plannen uit te breiden met f 22.000 tot f 132.000. Op de gewone aandelen kan on veranderd 21 pet. in contanten en op de winstbewijzen wederom f 17.worden uitgekeerd. De directie schrijft in haar ver slag onder meer, dat indien de onderneming yiet tegen een aan nemelijke prijs verkocht kan wor den. in de komende jaren nog di-1 verse aankopen gedaan en verde re verbeteringen moeten worden aangebracht. Zolang echter nog niet met zekerheid gezegd kan worden, of de onderneming al dan niet verkocht wordt, acht men het beter met de vernieu wingen te wachten tot dat een en ander vastere vorm zal hebben aangenomen. Stoomspinnerij Twenthe 60 jaar De N.V. Stoomspinnerij „Twen- the" te Almelo bestaat op 14 De cember a.s. 60 jaar. De N.V. Stoomspinnerij „Twenthe" is een voortzetting van de in 1862 opge richte fa. J. J. Engberts en Co.. welke firma een bedrijf uitoefen de van stoomkatoen-spinnerii en -sterkerii. „Goalpara" had een ongunstig jaar In het verslag over 1951 van de N.V. Cultuur Maatschappij „Goal para" wordt o.m. medegedeeld, dat de blister-blight, de onveilig heid en de sterk gestegen rijstprij zen tegen over de gedaalde thee- prijzen. in het verslagjaar zeer ongunstig geweest zijn voor de theecultuur. Ook de vooruitzich ten voor het lopende jaar zijn on gunstig. Mede in verband met de slechte liquiditeit wordt dan ook voorgesteld het gehele bruto ex ploitatie-overschot ad. rp. 507.493 te besteden voor afschriiving. Uit eigen oogst zijn totaal verkregen 352.837 halve kg thee en uit op koop 961.177 hkg. De schuld aan Geo Wehry en Co. N.V. te Djakarta bedraagt thans rp. 720.00Ó. Een deel van 't effectenbezit in Nederland is in 1952 verkocht. De opbrengst is naar Indonesië ge transfereerd. teneinde in het te kort aan middelen aldaar te voor zien. Philips Gloeilampen fabrieken In de gisteren gehouden bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Phi lips' gloeilampenfabrieken werd tot commissaris benoemd vice- admiraal Jhr. E. J. Holthe te 's-Gravenhage. Jaarvergadering „Kertowono" In de jaarvergadering van de N.V. Cultuur-maatschappij „Ker towono" werden de stukken over 1951 goedgekeurd. Desgevraagd verklaarde het be stuur, dat de koffiecultuur op de onderneming „Kertowono" pas op de tweede plaats komt. De grond aldaar is er niet zo voor geschikt als op de onderneming „Goenoeng Riggit". De grote investeringen staan in rechtstreeks verband met de kostbare installatie voor de theeproductie. De thee van „Kertowono" wordt over 't algemeen als prima be oordeeld, aldus de directie. Wat de resultaten in 1952 betreft, werd opgemerkt dat t. o. v. 1951 waar schijnlijk van een kleine verbete ring gesproken kan worden. Staatsfondsen vast, olie's beneden 300 AMSTERDAM 9 Dec. Kon. Olie opende vanmiddag op het slotpeil van gisteren, dat nog juist een fractie beneden de 300 lag. Moeizaam kwam het hoofd fonds een gelijke fractie boven dit niveau uit en aan de stilte in de hoek viel wel te bespeu ren, dat er van enige verbete ring in de stemming nog geen sprake was. In het verdere ver loop bleek ook duidelijk, dat de koers onvoldoende steun ontmoet te, wan.t tegen het sluiten van de markt werd de 300 weer in be nedenwaartse richting gepas seerd. De overige afdelingen bleven hierdoor niet onbeïnvloed, maar desondanks was er voldoende weerstandsvermogen om een betrekkelijk vriendelijke onder toon te handhaven. Internationa le waarden konden echter niet zo goed meekomen als gisteren en waren maar nauwelijks prijshou dend. In Cultuurfondsen ontbrak de belangstelling voor rubbers, die gisteren aan deze hoek een levendiger aspect had gegeven, daarentegen lagen Deli Mij. iets vaster. De handel was algemeen van feringe afmeting. ook voor cheepvaartpapieren, die anders nog wel eens voor Variatie ple gen te zorgen. Stockdividenden Holland Amerika-lijn noteerden iets beter en hetzelfde was het geval voor claims Van Omme ren. Het was de laatste dag der verhandeling van claims Ho 11. Bank Unie. Het lijdt geen twijfel dat aandeelhouders van hun, claimrechten gebruik zullen ma ken. De inschrijving op de Ned. Tankvaartrederij is een groot succes geworden. Vandaag stond de inschrijving open op de 3% procent 10-jarige obligatielening Dordrecht a pari, waarvan 2"'« millioen gulden werd aangebo den. Bankaandelen, die gisteren nogal enige activiteit vertoon den, waren vandaag prijshou dend zonder meer. De staatsfond- senmarkt had een bepaald vast verloop, maar de omzetten wa ren uitermate schaars. AdvprtpntiP* ¥-¥lTï<fl- Krabben en peuteren maakt de kwaal steeds erger. De helder vloeibare UilBimj d>d.d. dringt diep in de poriën door. zuivert, ontsmet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN FEUILLETON: 43. En jij zou helemaal niet zo'n beroerde se cretaris zijn. Desondanks zou ik je aanraden: haal eerst je eind examen." „Mijnheer," zei Theodoor, „hij heeft me als concertzanger nodig! De heer Laagveld hield een rook wolk binnen, verslikte zich en kreeg een hoestbui. Na veel kok halzen en kuchen wist hij te zeg gen: „Concertzanger? Jij? Kun je dan zingen?" ,,'n Beetje," zei Theodoor. „Goed, dat kan ik ook, dat kun nen we allemaal. Maar toch niet óm als concertzanger op te tre den! Wat heb je je nu weer in het hoofd gezet? Probeer in 's he mels naam niet de rijkste man van de Baronie voor de gek te houden. Hij zou in staat zijn je de Para- rluie in te draaien." Door Toon Kortooms „Ik houd hem niet voor de gek, ik houd niemand voor de gek. Binnenkort treed ik op in zijn Amsterdamse schouwburg." Een ogenblik wist de heer Laag veld niet of hii verbolgen moest zijn over zoveel fantasie. „U gelooft mij wéér niet," zei Theodoor, „zal ik bewijzen dat ik zingen kan? Haalt u Christ Mo- rees maar eens hier. die jongen met dat bultje. Hij zit in de klas naast me. Ze zeggen, dat hij heel aardig piano speelt." De heer Laagveld begon te wankelen onder de woorden, die Theodoor met zo'n rust en over tuiging uitsprak. Hij haalde Christ Morees. Deze kwam bedeesd ach ter hem aan en tobde zijn arme hersens af over wat hij toch mis daan kon hebben. Met z'n drieën gingen ze naar de aula. „Christ." zei de heer Laagveld, jij speelt piano, hè? Bronkhorst wil wat zingen. Kun je hem even begeleiden?" Christ ging op de pianokruk zitten. Hi.i was maar een klem, krom ventje en door al de vreem de dingen, die zich rond hem af speelden, werd hij nog kleiner en krommer. Hij zat zielig over de toetsen gebogen en keek nu en dan smekend, ja angstig, naar ziin machtige directie op. „Speel jij ook wel eens opera muziek?" vroeg Theodoor. „Jawel, soms wel," fluisterde Christ. „Dan moet jij de aria „Ich bin das Faktotum" uit de „Barbier van Sevilla" eens voor me spelen. Christ keek nog eens vergiffe nis vragend naar zijn directie, doch deze knikte hem aanmoedi gend toe. „Speel maar wat Bronkhorst ie vraagt, jong," zei de heer Laag veld vriendelijk. Christ zette zjjn magere witte vingers op de toetsen en speelde. Zelden had Theodoor iemand zó volkomen en zó plotseling zien veranderen. Van een slome, krom me knaap werd hij in datzelfde merkwaardige ogenblik een vin nige piano-virtuoos. Hij speelde! Hij kan spelen, dacht Theodoor, beter dan ik zingen kan. Waar om maakt zo'n jonkheer zich dan niet even dik om Christ Morees? Het gaat toch immers niet om de persoon, het gaat om het talent. En wat is talent anders dan een gave. die jou onverdiend door de Hemel wordt toegeworpen? „Nu moet u achter in de zaal gaan staan," zei Theodoor zacht tegen de heer Laagveld. Deze zat zó vol spanning over het experiment, dat hii zich on middellijk terugtrok. Toen hii achter in de zaal stond, legde Theodoor zijn hand op de gebogen rug van Christ en fluisterde: „Dat is prachtig, Christ. Begin nu eens opnieuw." Christ was voort zo wijd van huis af, dat hii als een gehypno tiseerde alles deed wat hem ge vraagd werd. Plotseling draaide Theodoor zich om naar de wach tende directie en begon fortissi mo te zingen. De arme Christ schrok. Hij wipte een heel eind omhoog én raakte de toetsen kwijt. Maar Theodoor zong ver der. Ha, dat was toch wel schoon, de macht van een prachtige, volle baritonstem! De heer Laagveld stond tegen de achterwand van de zaal. kaarsrecht, zwijgend, een beetje bleek. Zijn ogen waren groot van verbazing. De ruime aula buitelde vol zang. Theodoor voelde, dat zijn keel nog nooit zo volmaakt los was geweest. Hij liep zingend naar het podium, be klom het en zong voor zijn direc teur. Niet voor hem alleen, want na een wijle ging de deur van de aula open, Theodoor zag. dat de hele gang vol studenten stond. En voorop de leraren, die elkaar ver wezen aankeken. Hii zag de strak ke gezichten van zijn kameraden. Dit zou de zure vader van Cla rence moeten aanschouwen, dacht hij. En onder het zingen door, groeide in ziin hart de zekerheid der overwinning. Hij werd beze ten van vreugde, want hij wist, dat hij ééns zó de wrede heer Legrande onderste boven zou zin gen. Hij wist, dat hij deze onbe kende beul al zingende zou over rompelen. Hem met stomheid slaan. Hem dwingen. Voetje voor voetje schoven de studenten naar binnen en vulden de aula. De school stond klaar blijkelijk op uitgaan, want de meesten hadden hun overjas bij zich. Zij namen zwijgend plaats en kekén en luisterden. Wellicht was nooit ter wereld zulk een vreemd concert gegeven. Christ Morees had zich allang geheel hersteld. Het ventje keek nu en dan vluchtig op. Zijn arme lijk bleek gezicht straalde. Hij verdronk in de muziek en zang. Toen de aria uit was, begonnen de studenten te applaudisseren en te stampen. Nadat dit rumoer be daard was, zette Theodoor de bal lade van de twee grenadiers in. Christ liet even zijn smalle han den zoekend over de toetsen gaan en plotseling fleurde hii weer op: hii had de begeleiding te pakken. „Die zwei Grenadieren" was een heel ander soort lied dan de aria. maar Theodoor had zich nooit om de theorie bekommerd; hij zong wat hij graag zong. Daarom koos hij vlak na de ballade het ghetto- lied „der Rebbe" en als volgend nummer de Russische „Boeran". Een student riep „Old man River" en Theodoor zong. Toen hij lachend het podium afkwam en Christ bij de arm nam zag hij de opgetogen gezich ten van de docenten en leerlin gen Wordt vervolgd. WIE DE gen, dat de grote Bc L.T.B. te woord op Kring Leid alles met kannen en dere mome komst van zijn. Zo w< geleverd 01 Adviseur, streekse ta nisatie is, in te laten, wel de taa zeker van lijk, om te Jongeren wor zoals dat tegi Er is van op propaganda actie, de Jong het „Jongeren drongen, zowel optreden van hun zoons, door verdere steun. Ook met name he nog wel wat den. Een inslaai nieuwe voon in het bisdoi Korting, die van Overleg digen. Hij he iemand te boodschap kar zeggen: met voorzitterscrisis Haarlemse i pende is ge afdoende op over het g< Raad van C saan kan d( selijk moet bevorderen, ding tussen dwijnt. En opmerking, dering van m« deel van hun met werk op vrije uitzioht U dan ook een: die de hemel opeengepakte in de grootstad Het is, zeker een jaar, de van het In- van de Zaadt van de L.T.E zet door de L.T.B. Op deze al belangrijke moet nu ook beuren, door selijke coöper althans van d dat het niet had men mr. teur van de C bank te Eind nog eens het op de plaats coöperatie in het verband standsorganisatie bij o.m. de drin, gen over de be Standsorganisatii meimans uit het jongste Bon hand van diens A.B.T.B. vermei: Er moet mee zijn in het Haarl Campen, op he landbouwcoóper eenmaal een sen het werk economische in coöperatie. Zij niet missen. De een opmerkelijk nieuw is, maar nering werd markt-systeem maatregelen van dreigd door de spraken door tri hoog-gekapitalise dat is de werk< economische lev is ten deze wel het wapen der klaring van onde kan pas gehant het algeméén niet het specifie „er dik boven boeren en tuind menlijk hun eige kelen, om teger men en dat bet van aankoop en In dit verband persoonlijke erva ka, waar coöpe succes werken concerns bijv. moet het wellio aldus spr., doele in olie en benzi woordig in de zo veel benut w< Een standsor een kring van co ten, is vleugella Campen. Maar nadelen, werd gadering gevraa ker, die zitten elke bedrflfsvoe ook plaatselijk, stuur en voor d( heer zofgen. Eei de zich de toesp van enige jaren stelling over liever niet coöp het nodig is, doe Dit in verband belangen van Hoe moet het ni als de bonafide goed doet, ter j zitter zei daarop val van moei moest plegen m adviseur. Van de reeks sociale aard vei daag nog even ningen over de vereenvoudiging stratie, verbond voering van div ten. Daar wordt Maar het moet

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4