Elk plan tot beëindiging moet mij worden voorgelegd Nieuwe ongeregeldheden in een Ambonees woonoord Marken geisoleerd Zorgen over de toestanden in Indonesië nemen toe DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Aclieson zoekt naar een oplossing van het geschil Gemoederen gespannen in Vught Reactie op telegramivisseling tussen Eisenhower en MacArthur Ook de heer Goedhart (PvdA) in hoge mate teleurgesteld 160 doden door de mist ij ImÈÈÈÈÊÈÊÈÈ t Truman over de Koreaanse oorlog: 40 mille verdwenen uit postkantoor Bey van Tunis niet gehoord In 1953 zestig N.A.V.O.-divisies? De Brits-Perzische oliekwestie Vuurgevecht in New-York Verklaring van president Heuss Nieuwe Britse straaljager Uitreiking van Nobelprijzen Tsjang's troepen Gezant van Israël moet vertrekken Veerdienst is gestaakt Debat Tweede Kamer NOORDHOLLJ Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. B»j contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Bitsevoort 52, teL 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Donderdag 11 December 1952 48e Jaargang No. 12651 - r -1 x N V vfs 1 Op de ijsbaan van Vinkeveen is een 400 meter baan uitgezet, waarop de leden van de „kernploeg" van de KNSB, onder leiding van de Technische Commissie trainen voor de komende kampioenschapswedstrijden. Van links naar rechts: Jan Langendijk, Wim van der Voort, C. Kortenoever, A. van der Voort, J. Breed, T. Ekelschot en John in actie op de baan. Aan boord van Trnman's speciale trein, 10 Dec. (A.P.) President Truman heeft vandaag verklaard, dat generaal Douglas MacArthur hem onmiddellijk elk te zijner be schikking staand eervol en „redelijk" plan ter beëindi ging van de Koreaanse oorlog behoort voor te leggen. „Als wij deze strijd op Korea met ook maar één dag kunnen bekorten, moeten wij dat doen", zei president Truman in een ver klaring, geschreven in zijn spe ciale trein, waarmede hij na de begrafenis van zijn moeder uit Independence (Missouri) naar Washington terugkeerde. Truman noemde MacArthur niet bij name. Zijn adjunct-pers- chef Roger Tubby zei, dat hij „buiten kijf" doelde op de „dui delijke en definitieve oplossing", welke MacArthur zegt te weten. De verklaring van de president begon met de woorden: „Ik ge loof, dat indien iemand beschikt over een redelijk plan om de Ko reaanse strijd te beëindigen op een eervolle wijze, welke niet onmiddellijk een grote oorlog veroorzaakt, dat plan onmiddel lijk aan de president voorgelegd behoort te worden." In Boxmeer Drie postambtenaren van de binnendienst op het postkantoor te Boxmeer waren bezig het geld in te pakken dat op die dag was ontvangen. Een pakje was er ge maakt met bankbiljetten ter waarde van f39.000. Bovendien was er nog wat los geld ter waar de van f60 in een trommeltje ge legd. Dit geld werd geplaatst in de safe. Het schijnt dat de betrokken ambtenaar de deur van de safe niet heeft gesloten, maar op een kiertje heeft laten staan. Even daarna gingen de drie ambtenaren naar het kantoor van de direc teur om iets te bespreken. Toen zij later terugkwamen ontdekten zij tot hun schrik, dat de safe openstond en dat het geld, dat daarin had gelegen, was verdwe nen. KAPPERSWINKELS TOT HALF ZEVEN OPEN Een aantal organisaties in het dames- en het herenkappers- bedrijf heeft destijds bij de re gering het verzoek ingediend om te bepalen, dat het verbod, een winkel op werkdagen na 18 uur voor het publiek geopend te heb ben, niet geldt van 18 tot 18.30 uur voor winkels, waar het be drijf van dames- of herenkapper pleegt te worden uitgeoefend. Bij Kon. Besluit is dit verzéek thans ingewilligd en bepaald dat dit latere sluitingsuur uitsluitend geldt voor zover betreft het ver richten van kapperswerkzaam heden. Het besluit treedt 11 De cember in werking. Twee zinnen werden gedic teerd nadat Truman volgens Tubby „met grote belangstelling" de krantenberichten gelezen had volgens welke er een telegram wisseling zou hebben plaats ge had tussen MacArthur in New York en de nieuw gekozen pre sident Eisenhower op de kruiser Helena op de Stille Oceaan. Politieke Commissie V.N. NEW YORK, 10 Pee. (Reuter) De politieke commissie van de algemene vergadering der V. N. heeft vandaag een voorstel van Pakistan verworpen om een vertegenwoordiger van dè Bey van Tunis uit te nodigen bij het debat over het Franse bewind in Tunesië. 26 stemmen werden tegen het voorstel uitgebracht en 24 voor. Er waren zeven onthoudingen. Nederland stemde tegen. Gistermiddag zijn er in het Ambonese woonoord „Lunetten" te Vught nieuwe ongeregeldheden voorgekomen, waardoor het nood zakelijk werd geacht extra poli- tieversterking naar het kamp te zenden. De gemoederen der Am bonezen waren de laatste dagen nogal gespannen wi 'ens de po litieke tegenstellingen tussen de C.R.A.M.S. (Commissie repatri ëring Ambonese militairen en schepelingen) en de B.P.R.M.S. („Badan perwakilai rajat Malu ku selatan" of vereniging tot be hartiging der belangen van het Zuid-Molukse volk in de kam pen). De aanhang van de C.R.A.M.S. in het Vughtse woonoord, waarin 4.000 Ambonezen zijn onder gebracht, bedraagt ongeveer een derde van het aantal bewoners. De indirecte aanleiding tot deze ongeregeldheden moet mogelijk worden gezocht in de recente pu blicatie over de Indonesische kwestie en de positie der Ambo nezen. Een der aanhangers van de B.P.R.M.S. ,die zijn politiek inzicht tegenover een lid van de C.R.A.M.S. kenbaar maakte, werd op hardhandige wijze aangepakt PARIJS, 10 Dec. (Reuter) Volgens voorlopige ramingen van de militaire commissie van de N.A.V.O. zal het leger van het Atlantisch Pact aan het einde van het volgende jaar 60 divisies om vatten, ri.l. 30 in 'actieve dienst en 30 in reserve, tegen 50 divi sies, waarvan eveneens de helft in reserve, tegen het. einde van het lopende jaar, aldus is uit ge woonlijk betrouwbare bron te Parijs vernomen. In Februari van dit jaar had de N.A.V.O.-raad plannen ge maakt voor 70 divisies tegen het einde van 1953. Ook het toen ge stelde doel van 7000 vliegtuigen tegen het einde van dat jaar zal, aldus deze bronnen, wel niet be reikt kunnen worden. Dean Acheson heeft verklaarddat autoriteiten van het Ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington be- sprekingen hebben gevoerd met vertegenwoordigers van grote Amerikaanse oliemaatschappijenteneinde een op lossing te vinden voor het oliegeschil tussen Engeland en Perzië. Acheson voegde eraan toe, dat hij de volgende week, wanneer hij Eden in Parijs ontmoet met hem over de kwestie van gedachten zal wisselen. Acheson liet zich er niet over uit, wat besproken was op het departement. Deze besprekingen hebben slechts een informatief karakter, aldus de minister. Inmiddels is een vertegen woordiger van Acheson, Paul Nitzen, naar Londen vertrokken. Nitzen heeft de opdracht gekre gen te zoeken naar een oplossing van het geschil Engeland-Perzië. Naar verluidt zou hij een han delsmaatschappij willen oprich ten, waarvan zowel de belang rijkste V.S. oliemaatschappijen als de Anglo-Irian deel zouden uitmaken. Acheson zei verder in antwoord op vragen, dat er aanwijzingen zijn dat de Atlantische Raad, die Maandag jn Parijs bijeenkomt, NEW YORK, 10 Dec. In de vroege morgenuren is in de stra ten van New York, vlak bij Ti mes Square een hevig vuur gevecht geleverd door drie poli tiemannen en een 37-jarige ge wapende misdadiger. De vier be trokken personen en twee voor bijgangers liepen verwondingen op. De drie politiemannen liepen ernstige verwondingen op en de misdadiger zelf, die later ge ïdentificeerd werd als Clarence O. Simms, een neger uit Cleve land, werd met ettelijke schot wonden in het lichaam overmees terd. Geen van de voorbijgangers werd ernstig gewond. geen definitieve besluiten zal kunnen nemen over de defensie plannen van 1953, omdat de rap porten van alle regeringen nog niet zijn ontvangen. Acheson ver klaarde eveneens dat het nooit de bedoeling van de V.S. is ge weest om in het conflict Korea gebruik te maken van Japanse troepen. BONN, 10 Dec. (AP) Presi dent Heuss heeft vanavond in een radiorede een toelichting ge geven op zijn besluit, om het verzoek dat hij tot het constitu tionele hof had gericht, na te gaan of de ratificatie van de ver dragen met het Westen niet in strijd was met de Duitse grond wet, in te trekken. Hij gaf toe, dat zijn besluit in sommige kringen verbazing, in andere afkeuring had gewekt en in nog andere gunstig was ont vangen. Hij ontkende, dat hij uit poli tieke overwegingen had gehan deld, teneinde de regering Ade nauer te steunen. „Ik neem mijn besluiten uit eigen vrije wil", aldus de presi dent, „en niemand kan mij ten overstaan van de geschiedenis en mijn eigen geweten, van dit recht beroven." „De federale president zo goed als het constitutionele hof zijn bewakers van de grondwet. In zaken, die de staat en het recht raken, moeten wij echter tot overeenstemming zien te komen." Dr. Philipp Etter, hoofd van het Zwitserse departement van Binnenlandse Zaken en vice-president van de Bonds raad in dit jaar, is door de Bondsraad te Bern gekozen tot president van de Zwitserse bondsrepubliek voor het jaar 1953. Dr. Philipp Etter is reeds driemaal tot deze be langrijke post gekozen, n.l. in 1939, 1942 en 1947. LONDEN, 11 Dec. (AP) De „Hawker Aircraft Company" heeft bekend gemaakt geslaagde proefvluchten gemaakt te heb ben met een nieuwe straaljager met achterwaarts gestrekte vleu gels en de krachtigste straal motor ter wereld. Volgens de fabriek is het vlieg tuig de „Sapphire Hunter" uitgerust met een Armstrong Siddeley Sapphire motor, die een stuwkracht heeft van 8.300 En gelse ponden. Volgens een woord voerder voor de fabriek is deze stuwkracht groter dan die van enige andere in een vliegtuig beproefde gasturbine of straal motor. en aan het gezicht gewond. De C.R.A.M.S.-man werd vanmorgen door de politie gearresteerd, waarop de aanhangers van deze laatste groep zich tegen de po litie keerden. De burgemeester van Vught Jhr. Mr. F. v. Rijcke- vorsel heeft daarop de rijkspolitie om versterking verzocht. Onge veer 150 man politie met hand vuurwapens uitgerust hebben daarop het kamp bezet. De pro cureur - generaal mr. baron Speyart van Woerden en de ge westelijke commandant der rijks politie kolonel van den Vliervoet bevonden zich eveneens ter plaatse. Op het ogenblik is het vrij rus tig in het woonoord. De politie heeft de verschillende barakken aan een onderzoek onderworpen.. Middelzwaar drijfijs op IJselmeer De Nederlandse IJsberich tendienst deelt mede, dat ten gevolge van de Zuidelijke wind het ijs aan de zuidrand van het IJselmeer in bewe ging begint te komen en in Noordelijke richting afdrijft. Om 15 uur gistermiddag kwam tussen Enkhuizen en Urk reeds middelzwaar drijfijs voor. Bij Amsterdam kwamen grote stukken blank water vrij. PARIJS BESPREEKT KWESTIE TUNIS PARIJS, 10 Dec. (Reuter) Naar in goed ingelichte politieke kringen in Parijs is bekend ge maakt heeft de Franse regering Woensdag de mogelijkheid om de Bey van Tunis af te zetten we gens gebrek aan samenwerking met Frankrijk besproken. Er wa ren geen besluiten genomen, aangezien de meeste ministers een dergelijke maatregel op dit ogenblik ongewenst achtten, al dus deze kringen. Nederlandse delegatie zitting N.A.V.O. Te Parijs begint op 15 Decem ber a.s. de tiende ministeriële zitting van de Noord Atlantische Raad. De Nederlandse delegatie zal bestaan uit: de minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beyen, de minister van Finan ciën, de heer J. van de Kieft en de minister van Oorlog en Ma rine, ir. C. Staf, die vergezeld zullen zijn van verschillende mi litaire en civiele adviseurs. LIE ONDERSCHEIDEN LONDEN, 10 Dec. (A.P.) Tijdens de derde algemene ver gadering van de Wereldorganisa tie van Oorlogsveteranen is van daag besloten aan de secretaris generaal van de Ver. Naties, Trygve Lie de vredes-onderschei- ding uit te reiken. De organisatie besloot hiertoe wegens de „uitstekende bijdrage" die Lie tot de wereldvrede heeft geleverd. STOCKHOLM, (Reuter) Koning Gustaaf Adolf van Zwe den heeft Woensdag in het Con certgebouw van Stockholm de Nobelprijzen voor geneeskunde, scheikunde, natuurkunde en litte ratuur voor het jaar J.952 uit gereikt. De Amerikaanse hoogleraar van Russische afkomst prof. Sel- man Waksman kreeg de prijs voor geneeskunde wegens zijn ontdekking van streptomycine, een belangrijk middel in de strijd tegen tuberculose. De Britse scheikundigen dr. Archer Porter Martin en dr. Millington Synge ontvingen samen de prijs voor chemie op grond van hun werk op het gebied der analyse. De Amerikaanse geleerden prof. Ed ward Purcell en prof. Felix Bloch deelden de prijs voor natuur kunde wegens hun werk op het gebied van het kernonderzoek. De Franse auteur Francois Mau- riac tenslotte ontving de prijs voor litteratuur. Frans Wessels aangereden De 71-jarige journalist Frans Wessels, oud-chef-redacteur van „De Maasbode" is te Rotterdam bij het oversteken door een wiel rijder aangereden. Door de val brak zijn rechterdijbeen. De heer Wessels moest in het St. Fran- ciscus Gasthuis te Rotterdam worden opgenomen. Geoefendheid niet veel zaaks? EUGENE, Oregon, 10 Dec. Senator Wayne Morse heeft in een redevoering verklaard, dat de troepen van Tsjang Kai Tsjek niet in de Koreaanse oorlog ge bruikt dienen te worden. Morse zei, dat generaal Omar Bradley, de voorzitter van de commissie van stafchefs, hem de vorige zomer verteld had, dat Tsjang „veel moeite zou hebben 100.000 man, of 50.000 militairen met schoenen of 30.000 man, die in de laatste twee jaar 10 schoten gelost hebben bij elkaar te .bren gen". Het gebruik van Chinese na tionalistische troepen, waarvan sommige de sterkte op 650.000 man stellen, is voorgesteld als een manier om de geallieerde verliezen op Korea te verminde ren. Morse zei, dat het gebruik van deze troepen waarschijnlijk een grote oorlog zou veroorzaken. Uit Warschau WARSCHAU, 10 Dec. De Poolse regering heeft de Israëli sche regering verzocht haar ge zant in Polen terug te roepen. De Poolse pers deelde vandaag mede dat op 8 December het Poolse ministerie van Buiten landse Zaken een nota heeft overhandigd aan de Israëlische zaakgelastigde, waarin verklaard wordt dat de Poolse regering de Israëlische gezant Arieh Kubovy beschouwt als persona non grata omdat „hij zijn diplomatieke pri vileges aanwendde ten nadele van het Poolse volk". De veerboot van de dienst Monnikendam-Marken, die gis termiddag uit Monnikendam was vertrokken, moest wegens krui end ijs terugkeren. Een paar hon derd arbeiders en scholieren kunnen tengevolge hiervan het WILLEM VOGT Administrateur Nozema De Raad van Beheer van de Nozema (de Nederlandse Omroep Zender Maatschappij) waarvan prof. mr. P. S. Gerbrandy voor zitter is, heeft de heer Willem Vogt benoemd tot administrateur dezer vennootschap. De heer Vogt is in samenwerking met P.T.T. belast met de voorberei ding van de totstandkoming van het nieuwe zenderpark van de wereldomroep te Lopik. De ter reinen voor het oprichten van zendergebouw en antennesyste men zijn inmiddels definitief aan gewezen. eiland niet meer hereiken en moeten trachten elders onderdak te verkrijgen. Oorzaak van deze stagnatie is de toenemende wind. Veertig Amerikanen, die juist op Marken waren, kunnen het eiland eveneens niet meer ver laten. De veerdienst is gestaakt. De Amerikanen, voor het me rendeel militairen, die de on voorziene logeerpartij zeer spor tief opnamen, zijn ondergebracht in een hotel, in een lunchroom en bij burgers, o.a. bij Sijtje Boes. Vanmorgen is getracht naar Monnikendam terug te va ren. Gistermiddag zijn vier be woners van Monnikendam per schaats de Gouwzee overgesto ken. Aangezien geen post op Marken is bezorgd, heeft een aantal Markers gepoogd per slede de vaste wal te bereiken. De burgemeester van Marken, de heer van 't Hout en zijn echt genote moeten in Monnikendam blijven. Zij zijn ondergebracht bij de burgemeester van die ge meente. De Noord-Zuidhollandse Ver voer Mij. voerde gisteren bespre kingen om een sleepboot met ijsbreker te laten uitvaren om de vaargeul open te maken. (Van onze parlementaire redacteur) Ook in het socialistische kamp gaat men zich zorgen maken over de ontwikkeling in Indonesië. Zulks bleek gisteren in de Tweede Kamer uit de rede, die de heer Goedhart (P.v.d.A.) bij de voortgezette behandeling van de begroting van „Buitenlandse Zaken" hield. Met de Indonesische leiders is juist deze afgevaardigde altijd zeer bevriend geweest en nog onlangs werd hem dan ook de gelegenheid geboden om een reis door Indonesië te maken. Maar de indrukken, die de heer Goedhart hiervan in „Het Parool" publiceerde, zijn ginds slecht ontvangen en hetgeen hij gistermiddag in de Kamer zei zal hierin zeker geen wijziging heb ben gebracht. De technische apparatuur op de olievelden, aldus één van zijn ervaringen, wordt als oud ijzer verkocht. Van een normale olie winning is geen sprake meer. Een groepje ondeskundigen haalt er nog iets uit en dat wordt uit gegeven. De heer Goedhart kwam er daardoor zelfs toe om zich als pleitbezorger voor de rechtma tige aanspraken van de B.P.M. op te werpen, hetgeen vanzelf sprekend koren op de molen van de communistische woordvoerder Paul de Groot was. Volgens hem was de hele Indonesische econo mie nog in Nederlandse handen. Wat het rumoer rond onze mili taire missie in Indonesië betreft was de heer Goedhart (PvdA.) nog scherper dan mr. de Graaf (KVP). Deze stelde zich op het standpunt, dat de agitatie in de Indonesische pers niet beslissend is. Zolang de Indonesische rege ring op de naleving van de bij de R.T.C. aangegane overeen komst prijs blijft stellen, kan er voor ons geen aanleiding zijn om de missie terug te roepen. De heer Goedhart (PvdA.) vorderde de regering echter op om de missie tegen het geschimp in bescherming te nemen. Nieuw Guinea Wat Nieuw Guinea betreft bleek er in het P.v.d.A.-standpunt echter nog geen wijziging te zijn gekomen. De openlegging van dit gebied noemde de heer Goedhart (PvdA.) een avontuur, waaraan men slechts misère zou kunnen beleven. Zij, die hiervoor des ondanks geporteerd zijn,, moesten dan ook maar in een speciale Nieuw-Guinea-belasting willen bewilligen. Vervolg op nag. 3. LONDEN, 10 Dec. Voor zo ver bekend zijn er tijdens de vier dagen mist in Londen 160 bejaar den om het leven gekomen. Verwacht wordt, dat het aan tal slachtoffers de 200 zal over schrijden. De meeste slachtoffers leden aan storingen in de ademhalings organen of hartkwalen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1