Roomsen hebben 't weer eens gedaan Eno] Ned The Church of England Voor Mct conflict in de Brandweer Nieuw laddercorps Kaasdra gers- tournooi WUNEN Ijsbaan Heiloo vergaderde DONDERDAG li DECEMBER 1952 Drs. Zwartkruis sprak voor St. Adelbert Agenda Uitbreiding U.L.O. Krelagestraat Het conflict in de Brandweer Mislukte afleidingsmanoeuvre P.T.T.-tarieven hoger Buiten not ALKMAAR. Een twintigtal leden van de St. Adelbertvereni- ging heeft gisteravond in de Mar grietzaal van Hotel Victory een uiterst boeiende lezing kunnen beluisteren, die gehouden werd door Drs. Th. Zwartkruis, leraar aan het Klein Seminarie Hage- veld te Heemstede over de Angli caanse kerk. Door zijn vele con tacten in de Katholieke en Angli caanse kringen in Engeland, door zijn interessante ontmoetingen, zijn honderden gesprekken met talloze verschillende figuren kon Drs. Zwartkruis zijn relaas tel kens onderbreken met dikwijls komische eigen ervaringen, die het onderwerp voor zijn toehoor ders een bijzondere aantrekke lijkheid en actualiteit verleenden. Er bestaat, door het gemis aan gezag en uniformiteit van leer, binnen de Church of England een wijde divergentie, die de Staats kerk voor de buitenstaanders bij zonder ingewikkeld en onbegrij pelijk heeft gemaakt. Men gaat daar in Engeland, waar een scher pe tegenstelling bestaat tussen alles, wat wel en niet tot de Church of England behoort, nog al prat op. Gemis aan gezag. Het enige lichaam, dat de be voegdheid heeft om wetten in te voeren, veranderingen aan te brengen in The Book of Common Prayer, is het Parlement. Daar onder bestaan enkele andere lichamen, die geen bevoegdheden bezitten —zelfs de Bisschop kan geen gehoorzaamheid eisen van de priesters, doch slechts een zekere leiding geven bij wijze van adviezen. Dat zijn o.a. een be- (Ingezonden) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek xk U enige plaatsruimte in Uw dagblad te willen afstaan voor het navolgen de: Na lezing van Uw twee artike len inzake „Breuk in de brand weer" merk ik op, dat hoewel ik reeds van een en a 11 der iets had vernomen, ik toch met groote ver wondering kennis heb genomen van de juiste gang van zaken bi.i onze Aïkm. Brandweer. Ik voor mii vind het diep te betreuren, dat voor de benoeming van een ad junct-brandmeester zoveel moet worden stukgegooid in de A.V.B., die in de wilde omtrek een pracht reputatie bezat. Ik schrijf bezat want deze reputatie kan nu wel gelijk, met de kleding der brand weerlieden welke ontslag hebben genomen, aan de kapstok gehan gen worden. Over het geheel genomen krijgt men de indruk, dat de leiding der AV.B. in een zekere richting be loften heeft gedaan en zich hier aan niet meer kan of mag ont trekken. Anders moest het m.i. toch mogelijk zijn geweest om de ze kwestie op te lossen. Het ziet er dan ook naar uit, dat hier van een z.g. vriendjes-politiek ge bruik wordt gemaakt. Waarom benoemt men anders een admini stratief ambtenaar in loondienst, in plaats van een deskundige op het gebied van bouwwerken met een zeer ruime brandweererva ring? Het komt mii voor, dat bij de leiding der A.V.B gestreefd wordt naar een gezellig onder onsje, terwijl het toch zo moet zijn', dat men terzake kundig lei dinggevend personeel moet heb- Ik voor mij vind, dat de door B en W. genomen beslissing ab soluut foutief is. Practisch 1/3 ge deelte van de A.V.B. heeft thans bedankt en ik moet nog zien, dat hiervoor een aantal gelijkwaar dige manschappen in de plaats komen. Ik ben dan ook van me ning, dat indien men de zaak laat zoals zij is, de bewoners van deze Gemeente aan onnodig gevaar worden blootgesteld. Immers: er varen en deskundige manschap pen zowel uit de leiding als van het laddercorps gaan vertrekken: wat gaat er dan gebeuren als er brand komt? Het noodzakelijkste corps is er niet meer en dit alleen om één persoon, welke niet eens in onze gemeente woonachtig is en derhalve geen alarminstallatie in zijn woning heeft. Waarom nog nieteen paar leidinggevende functies uitgedeeld aan inwoners van andere gemeenten? Het is toch werkelijk al, te dol. Denkt men op deze wijze de brandweer te behouden? Als dit zo is, dan kan ik de verzekering geven, dat dit op een janboel uit zie 'vraag mij af, wat de oorzaak is dat vroegere commandanten derA.V.B. steeds veel geschillen HenljfihdiaeS co^ramdmit°niet. Is gezwegen, ware het niet, dat De dit misschien toe te schrijven aan Waarheid, die er zich over ver- gebrek aan tact of is hier mis-wondert, dat wu m ons blad schien van toepassing Bent U die grote mijnheer Ik? Maar een ding is zeker: met een dergelijke handelwijze wordt, niets opge bouwd. doch alleen afgebroken. roepscollege van leken, het hoog ste beroepslichaam in de kerk, de Convocations of Canterbury en York, de Provinciale Synode en de grote imperiale Conferentie van alle Anglicaanse Bisschoppen. Stromingen. Binnen de kerk zijn verschillen de stromingen, tendenzen, the Low Church, the High Church en the Broad Church, geen afzonder lijke kerken dus. Drs. Zwartkruis, van mening, dat deze 'terminolo gie niet meer gebruikt kan wor den, omdat ze niet meer volledig uitdrukking geven aan wat be doeld wordt, bediende zich resp. van de termen Evangelische en Anglo-katholieke kerk, waarvan de eerste de nadruk legt op de kerk als zichtbaar instituut, de andere op de kerk als gemeen schap van allen, die in Christus geloven, welke laatste, voortge komen uit de Oxford Mouvement van het midden der negentiende eeuw, dat terug wilde keren tot de Apostolische leer en als reactie op de volkomen rationalisering van de Church of England, met zijn fox hunting pastors en romanschrijvende dochters het meest sterk naar voren treedt. Men begon in deze stroming spe cifiek Roman Catholic gebruiken in te voeren, hetgeen dikwijls met een comisehe strijd gepaard ging. Hierdoor komt het tenslotte, dat niet ingewijden op eerste visie geen verschil constateren met de Rooms Katholieke Kerk. Men heeft de H. Mis, die in het Engels wordt gelezen, soms echter al vol gens het Missale Romanum. Men gelooft in de H. tegenwoordigheid van Christus onder de gedaanten van brood en wijn, men kent de Sacramenten, de biecht en het Oliesel niet uitgesloten. De Leer. Men gelooft in de Zaligmaken de Kerk, men houdt de H. Schrift, de overleveringen van de kerk vaders en de traditie der kerk. Men houdt de Sacramenten als uitwendige tekenen, die genade geven, en men leeft in het besef van het bestaan van een continue band met de Apostelen. Men er kent echter geen aflaten. Ook niet de verplichting van het biechten der doodzonden en de eeuwigheid van de hel. Dit alles geldt niet voor iedere Anglicaan in gelijke mate. Er zijn ontelbare schakeringen en frap pant is het gemak, waarmee men daar als het ware overheen glijdt, door een gemis aan dogmatische theologie, waaraan men weinig waarde hecht. De Evangelische richting zou men een compromis kunnen noe men tussen Lutherse, Calvinisti sche en Rooms Katholieke over blijfselen. Men houdt de recht vaardiging alleen door het Geloof en ontkent o.a. de Realis Presen tia. Voorts is er een uiterst linkse groep, te vergelijken met de evan gelische maatschappij hier te lan de, en de hoogst onbelangrijke groep van de National Union of Protestants, die Drs. Zwartkruis met name noemde, omdat men zich nogal eens laat imponeren door de wijdse titel van deze ove rigens zeer kleine en te verwaar lozen groep, die aan allerlei non- sensachtige beweringen over het Rooms Katholicisme nog serieus geloof hecht. De wijdingen in de Anglicaanse DONDERDAG 10 DEC. Bioscopen: HARMONIE: „Muziek voor millioenen". VICTORIA: Paljas". REX: „Vrolijke avonturen van Lady Godiva", 14 j. CINEMA AMERICAIN: „Nacihtwadhe", 14 j. Voorstellingen om 8 uur. Apotheken: Na 6 uur hedenavond voor spoedgevallen bereikbaar Apotheek Kruisiniga, Koor- straat 59, Apotheker G. Kruisiniga. GULDEN VLIES: Concert Haarlemse Orkest-Vereni ging, dirigent Toon Verthey. Solist Eugen Prokop. Vrijdag: Hoog water 2.20 en 15.15 uur. Laag water 9 en 21.15 uur. PRIJSUITREIKING ST. NICOLAAS- ATTRACTIE ALKMAAR. Dinsdagavond werd wederom de prijsuitreiking van de St. Nic.-attractie van de plaatselijke middenstand gehou den. De omzet wsa f 50.400. De verloting zou eerst geen doorgang kunnen vinden, aange zien de Loterij wet dit verbood, doch men besloot de opbrengst ten bate van het Ouden van Da genfonds te brengen. Dit werd dan een bedrag van ong. f 50. De 58 prijzen, die beschikbaar waren gesteld, bestonden uit al lerlei nuttige huishoudelijke ar tikelen en 'etenswaren. Ook de rookartikelen en andere ge bruiksvoorwerpen waren hierbij niet vergeten. De hoofdprijs, 'n prachtige fiets, was er bij het derde lot al uit, zodat toen meteen de spanning verbroken was. De prijzen kunnen worden afgehaald bij de heer C. Schut. kerk zijn ongeldig, omdat o.a. bij de wijdende bisschoppen niet meer de intentie bewust aanwezig is of liever bewust wordt ge negeerd om priesters te wij den, die het H. Offer kunnen op dragen. In de formule van het wijdingsgebed zijn de termen „priester" en „offer" zelfs gedu rende 100 jaar geschrapt geweest. Het aantal individuele bekerin gen tot het R. K. Geloof stijgt gestadig, vooral onder de intel lectuelen, en ook onder de gees telijken sinds Newman 2000 voor wie een bekering een gewel dig grote stap betekent, gezien de maatschappelijke gevolgen o.a. Het aantal katholieken in Enge land is momenteel ongeveer 4 millioen en Drs. Zwartkruis be sloot zijn inleiding met het hoop vol geluid, dat de Rooms Katho lieke Kerk in Engeland in aan zien stijgt en zelfs al wordt aan gezien als een real, British Oorn, Subject en dat het aantal indivi duele bekeringen nog zal stijgen, ja, zelfs, dat vele Anglicaanse figuren hopen, dat men en bloc tot de Katholieke Kerk zal over gaan. Bij de discussies kwamen nog enkele aardige en interessante kwesties voor de dag, die door de heer Zwartkruis kort en bon dig werden opgelost, waarna de heer A. J. M. Leesberg met een dankwoord tot hem gericht, de bijeenkomst sloot. bij Brandweer geformeerd ALKMAAR Gisteravond kwam de Alkmaarse Vrijwillige brandweer in café Tom in verga dering bijeen ter bespreking van de situatie, ontstaan door het be danken van het laddercorps. De vier hoofdlieden en de leden van het laddercorps die hun ontslag aan B. en W. hadden aangeboden welk ontslag inmiddels is ver leend onder beding dat tot 1 Jan. in geval van nood nog een be roep op hen kan worden gedaan waren niet voor deze verga dering uitgenodigd. Ter vergadering werd de eigen lijke kwestie van het laddercorps vrijwel niet besproken. Een po ging vanuit de vergadering om deze kwestie ter sprake te bren gen werd door de Commandant verijdeld. Aan de orde kwam het for meren van 'n nieuw laddercorps waarvoor vrijwilligers werden aangezocht. Verscheidene brand weerlieden wensten deze open gevallen plaats niet te bezetten, doch tenslotte had zich toch een voldoende aantal bereid ver klaard zodat weer een ladder corps gevormd kan worden. Het nieuwe laddercorps zal di rect met de ladder gaan oefenen. De vergadering had een vrij rustig verloop. van B.V. Alcmaria Victrix ALKMAAR Op de tweede dag van het tournooi zijn we al een stap nader gekomen wat be treft het verkrijgen van een overzicht. Een overzicht waarin de sterken zich onderscheiden van de zwakken. De tussenmoot moet dan voor de verrassingen zorgen. Het laat zich aanzien dat Poestkoke zich niet thuis voelt in dit sterke milieu. Drie ver- liespartijen is te zwaar. Kamp heeft zich van zijn eerste neder laag hersteld en wist gisteravond twee winstpartijen in de wacht te slepen, tegen Sluys en Poest koke. Dat Rolie van Schot ver loor was een verrassing. Schot heeft hiermede zijn tweede winstpartij te pakken. Dat Hoog land zich kiplekker gevoelt op bekend terrein bewees hij in z'n partij tegen Poestkoke. Een moyenne van 5,17 begint ten minste ergens op te lijken. P. Kamp 150 42 14 3.57 J. Sluys 90 42 9 2.14 P. Hoogland J. Poestkoke 150 29 42 5.17 102 29 16 3.51 P. Kamp 150 40 16 3.75 J. Poestkoke 129 40 16 3.22 Th. Schot Sr. 150 40 30 3.75 P. Rolie 120 40 13 3.00 Ook de laatste partij tussen Sluys en Dekker was geen open baring. Zowel Sluys als Dekker speelden onder hun kunnen. Tot de 34ste beurt gingen beiden vrij wel gelijk op, doch toen voelde Sluys zich iets sterker en liep gestadig van Dekker vandaan. Hedenavond worden de partijen voortgezet. J. Sluys 150 45 18 3.33 A. Dekker 124 45 12 2.75 Stand. 1. P. Hoogland 2 2 0 4 2. Th, Schot Sz. 2 2 0 4 3. P. Kamp 3 2 14 4. J. Sluys 3 2 14 5. C. Beèrs 110 2 6. A. Dekker 2 0 2 0 7. P. Rolie 2 0 2 0 8. J. Poestkoke 3 0 3 0 (Advertentie) (Bij elke fles wijn een MINIATUURFLESJE GRATIS) ALKMAAR. Gisteravond is in de ULO-school aan de Kre lagestraat officieel een einde ge maakt aan het lesgeven op zol der. De Wethouder van Onder wijs, de heer R. Bakker, kon nl. in een speciale bijeenkomst, waarbij verschillende figuren uit onderwijskringen alsmede ver tegenwoordigers van het ge meentebestuur aanwezig waren, de zojuist gereedgekomen nieuw bouw openen. In zijn openingswoord rele veerde wethouder Bakker de moeilijkheden, die de uitvoering van de reeds lang bestaande plannen in de weg hebben ge staan. In Maart van het vorig jaar besloot de Raad echter tot de bouw van een drietal nieuwe lokalen, waarmee de moeilijk heden goeddeels waren opgelost. In het vervolg van zijn rede belichtte spr. de huidige positie van het U.L.-Onderwijs, waarbij hij de leerkrachten aanspoorde de veelbesproken onderwijs-ver- nieuwing reeds nu zoveel moge lijk in practijk te brengen. De gemeente zal dit streven zo nodig steunen door het geven van subsidies. Tenslotte wenste hij het hoofd der school, de heer J. Hoekstra, veel succes met de nieuwe aanwinst, waarmee de overdracht een feit was gewor den. Verschillende sprekers voerden hierna nog het woord, zoals de heer K. de Vries, die de afd. Alkmaar van het N.O.V. verte genwoordigde, Broeder-Overste Amadeus, namens de R.K. ULO, de heer P. Buis voor de Linden- school en de heer H. Haytema, namens de Ver. tot Bevordering van het Christelijk Onderwijs. Nadat de heer Hoekstra de verschillende sprekers had dank gezegd, werden de aanwezigen in de gelegenheid gesteld de nieuwe aanwinsten in ogenschouw te nemen. R.K. Tafeltennis ALKMAAR Zoals reeds op de demonstratieavond van 28 November is bekend gemaakt zal er Vrijdag 12 December om 8 uur eén ledenvergadering wor den gehouden in het R.K._ Mili tair Tehuis, voorheen cafe Ha ring, Oudegracht. Op deze bijeenkomst verwacht het bestuur allen die zich reeds hebben laten inschrijven en ook degenen die zich nog als lid wil len opgeven. Burgerlijke stand ALKMAAR. Geboren: Ka rin D. M., zn. van J. H. Simons en A. M. J. Zijlstra; Martinus, zn. van H. Jorritsma en M. Hop man; Gerrit, zn. van T. v. Wan- rooy en R, T. Swertz; Adrianus H.. zn. van P. J. Haring en H. G. M. Plas; Robert, zn. van A. Vogelpoel en M. de Rijke; Eve line, dochter van J. Bakker en A. T. Appel. Gehuwd: B. Koorn en D. Fahner. WIJ HEBBEN TOT DUSVER in hetgeen wij in verband met het conflict in de Alkmaarse Vrijwillige Brandweer meenden te moeten schrijven, er de confessionele tegen stellingen, die er door enkele personen in de Brandweer bij gesleept zijn, buiten gelaten, Om de doodeenvoudige reden, dat in deze kwestie confessionele tegenstellingen de kern van de zaak niet raken, Het is alleen te ivijten aan diegenen, die overal het Roomse spook menen te zien, dat deze confessionele tegenstellingen in het geding zijn gebracht. Wij zijn het echter met burgemeester Wytema eens. die in de persconferentie van Zaterdag j.l. benadrukte, dat de confessionele tegenstellingen buiten dit conflict staan, Wij hadden er ook verder over dat wij in hierover gezwegen hebben, meen de de vermoedens, dat de katho lieken de oorzaak zijn van dit conflict, voedsel te moeten geven. Niet omdat wij het artikel in N u is het bij het laddercorps, j>e Waarheid zien als een poging straks wellicht weer bij een (ot oplossing van het conflict, ander corps en de A.V.B. Haat tegendeel is de bedoeling: Tlr innrl hot -i -ri v mooi over de straat. Ik vind het in de huidige omstandigheden een schande, dat met de wensen van manschappen. welke jarenlang geheel vi'iiwillig hun krachten hebben gegeven aan het belang der Gemeente, geen rekening wordt gehouden. Een mens heeft plichten en dit zijn er bij de Brandweer velen, doch deze mensen hebben ook rechten en indien men deze met voeten wil treden, dan is er een oplossing, dat men dergelijke personen ver- vervangde door diegene die weten waarering te hebben voor de ver langens van hun minderen. Ik spreek de wens uit, dat de steun, welke U aan de ten on rechte achtergestelde manschap pen heeft gegeven, zijn vruchten zal afwerpen en de oplossing, welke voor dit geschil voor het grijpen ligt. nog ter hand zal wor den genomen. U mijnheer de redacteur harte lijk dankend voor de afgestane plaatsruimte, verblijf ik. het vuurtje in de Brandweer op te stoken en onrust te zaaien, zoals men dat van communisten alleen maar kan verwachten. „Niet iedereen is er wel zeker van", aldus De Waarheid, „dat hier van confessionele tegenstel lingen geen sprake is". Wij zullen thans die onzeker heid trachten weig te nemen. En dan moeten wij weer be ginnen met de aanleidende oor zaak van het conflict: de aan beveling van het Laddercorps. Daar prijkten twee personen opmet ca. 20 dienstjaren, door het gehele corps (de thans-be- noemde adjunct incluis) als de meest-bekwame naar voren ge bracht. De een was katholiek, de ander niet; overwegingen, die bij het Laddercorps echter geen rol speelden. Deze aanbeveling werd terzijde gelegd en de heer Uyttenbogaard die zich, zonder zijn corps er in j. DUIN te kennen, bereid had verklaard' een eventuele benoeming te zul len aanvaarden, werd met 7 te gen 3 stemmen op de voordracht geplaatst. Achteraf blijkt steeds duide lijker, dat deze man al voor deze functie bestemd was, vóór het Laddercorps in de gelegenheid werd gesteld een aanbeveling in te dienen, zodat deze hele aan beveling als een paskwil moet worden beschouwd. De drie Hoofdlieden, die op de katholieke candidaat gestemd 'hadden, nadat de niet-katholieke, omdat hij wel eens een fout ge maakt had, niet in aanmerking kwam, deden dat omdat zij deze candidaat (in tegenstelling met de door de commandant voorge- dragene) wèl bekwaam achtten voor de functie van adjunct bij het Laddercorps. Toen verscheen het Roomse spook ten tonele. De heer Uyt tenbogaard, die kennelijk de ver slaggever van De Waarheid in- sipreerde. zocht naar een aflei dingsmanoeuvre en liet zich tegenover twee leden van zijn corps in deze geest uit: „de Roomsen zitten hier achter, dit is een katholieke rel". Dit ver klaren bedoelde leden van het corps pertinent, ondanks de ont kenning van de heer Uyttenbo gaard. Ook anderen in de Brandweer tot zelfs in het corps Hoofd lieden toe hebben zich niet ontzien dit dwaze gerucht te ver spreiden. Er is zelfs gezegd: „als 't Laddercorps gaat, staan er 12 katholieken klaar om de plaatsen in te nemen". Wie ook maar enig gezond ver stand heeft, zal de barre non sens van deze enormiteit aan voelen. Hier blijkt alleen uit, hoe dom men gaat praten, als men overal het Roomse spook ziet. Misschien is het ook het geweten, dat spreekt, want, als men n<u per se het principe er bij wil slepen, dan spreken de cijfers een duidelijke taal: ter wijl de katholieken ruim 30 pet. van de bevolking uitmaken, zijn zij in het corps Hoofdlieden slechts voor 25 pet. en in het hele brandweercorps voor slechts 17 pet. vertegenwoordigd. Wij staan echter op 't stand punt en dat hebben wij ook tegenover de commandant ver klaard dat men niet iemand in de Brandweer moet benoe men, alleen omdat hij tot een bepaalde confessionele groep be hoort Evenmin staan wij op het standpunt, dat de anciënniteit steeds in acht moet worden ge nomen. De bekwaamheid moet in het belang van de Brandweer de doorslag geven. Men moet dan echter niet van het stand punt uitgaan, dat bekwame func tionarissen alleen maar bij niet- kafholieken te vinden zijn; een opinie, die in sommige kringen óók opgeld doet. Deze anti-katholieke uitlatin gen nu kwamen de katholieke Hoofdlieden ter ore. Vooropgesteld dient te worden, dat de heer M. Erkamp, brand meester van „Burgerplicht", reeds direct in het passeren van het Laddercorps aanleiding had ge vonden zijn ontslag aan te bie den. De uitlatingen van de heer Uyttenbogaard en anderen vorm den echter voor de hoofdbrand meester, de heer J. v. d. Idsert en de adjunct-brandmeester van ..Kwiek", de heer N. Koelman, een nieuw bezwaar, om met deze nieuwe adjunct aan de tafel der Hoofdlieden te gaan zitten. Zij wendden zich tot twee-maal toe (tot de commandant met het ver zoek dit te onderzoeken, hetgeen de commandant toezegde; tot heden toe wachten zij nog steeds op de uitslag van dit onderzoek en menen, nu dit is uitgebleven, dat de heer U. deze uitlatingen inderdaad heeft gebezigd. Zij ver klaarden zich daarop solidair met de heer Erkamp, met het bekende gevolg, dat zij mede bun ontslag zouden aanbieden, voor het geval, dat de voorge- dragene door B. en W. benoemd zou worden. Daarvan hebben zij de consequentie aanvaard. Ontwikkelingsavonden R.K. Middenstand ALKMAAR. Wij verwijzen onze lezers naar een advertentie elders in dit blad, waarin me dedelingen worden gedaan over de ontwikkelingsavonden, die 't R.K. Middenstandsbestuur bin nenkort hoopt te organiseren, mits er voldoende belangstelling bestaat. Obers gaan zich oriënteren ALKMAAR De gezamenlijke obers en ander hotelpersoneel gaan zich oriënteren, en wel in een speciaal daartoe belegde ver gadering, welke Maandag a.s. in Paviljoen Kinheim zal worden gehouden. De vergadering begint om half 3 en wordt opgeluisterd door een lezing met lichtbeelden van de fa. Bols. Schaakclub F.I.T. HEERHUGOWAARD Uit slagen 7e ronde: W. AppelmanJ. Duijn Jr 01 N. SchoutenS. Appelman 10 J. Duijn SrF. Greidanus 10 D, KonijnA. Kuilboer 10 C. SchoutenJ. Komen 10 8e ronde: J. KonijnD. Konijn 10 A. KuilboerJ. Duijn Jr 01 Fr. BlokdijkN. Schouten 01 S. AppelmanJ. Duijn Jr 01 F. GreidanusC. Schouten 01 9e ronde: D. KonijnC. Schouten 10 S. AppelmanW. Appelman 10 J. Konijn-N. Schouten afgebr. 10e ronde: F. GreidanusW. Appelman 01 N. SchoutenA. Kuilboer 10 C. SchoutenJ. Duin Jr 01 J. Duin SrJ. Komen 10 Fr. BlokdijkS. Appelman 10 Weersverwachtina medegedeeld door het KNMI te De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. DOOI DE BILT, 11 Dec. Wisselende lewolking met voornamelijk in de kustgebieden enkele buien. Matige tot vrij krach tige wind tussen Zuid-West en West. Vannacht in het bin nenland plaatselijk tempera tuur om het vriespunt, ove rigens flinke dooi. 's-GRAVENHAGE In de Memorie van Antwoord over de ontwerp-begboting 1953 der P.T. T. wordt nader ingegaan op de voorgestelde verhoging van de post-tarieven. De verhoging zal worden beperkt tot locale brieven en locale en interlocale briefkaar ten, die 1 ct hoger moeten wor den gefrankeerd, wanneer de Ka mer zijn toestemming geeft. In het buitenlands verkeer zullen brieven t/m 20 gram een tarief verhoging ondergaan van 5ct. zo dat de frankeer waarde stijgt van 20 op 25 ct, met verdere verho gingen bij groter gewicht. De frankering van briefkaarten in het buitenlands verkeer stijgt van 12 op 15 ct, terwijl gedrukte stukken, monsters en acten per 50 gram van 4 op 5 ct komen. Voorts worden nog enkele verho gingen in het luchtrecht, in de tarieven van postwissels en post pakketten met aangegeven waar de aangebracht. Telefoon Ook in de telefoontarieven komt een wijziging, die echter to tale uitkomsten ongewijzigd zal laten. Locaal telefoneeren wordt duurder van 3 op 4 ct en interlocaal telefoneren wordt ge lijktijdig goedkoper. De verhoging van de posttarfe- ven heeft tot gevolg, dat de ba ten van de P.T.T. per jaar naar schatting 7.400.000 meer zullen bedragen. Voor 1953 schat de mi nister de meer-opbrengst op 3.700.000. Een tiental leden woonde gis teravond de jaarvergadering bij van de Ijsbaan Heiloo, welke onder voorzitterschap van de heer W. v. d. Vall in Restaurant Koekenbier werd gehouden. Blijkens het uitgebrachte jaar verslag bedraagt het ledental thans 2128, waarvan 866 uit Alkmaar, 1144 uit Heiloo en 113 van elders. De ontvangsten bedroegen f 2.583.47, de uitgaven f 2.314.72; alzo 'n saldo van f 268.75, waar door de reserve steeg tot f 3001.90. De toestand van de baan en het materiaal, waaraan circa f 850.— was uitgegeven, werd goed genoemd. De aftredende bestuursleden, de heren W. v. d. Vall en Oli vier werden herkozen. Opge merkt werd, dat het reglement, dat bepaalt, dat het bestuur al leen candidaten voor het be stuur aanwijst, niet bepaald de mocratisch is. De voorzitter zeg de toe, dat het reglement op dit punt zal worden herzien. De penningmeester werd, na dat de heer Dingemans gunstig rapport had uitgebracht namens de financiële commissie, gedé- chargeerd, onder dankzegging voor zijn financieel beheer. De heer Nap (Heiloo) werd tot lid van de fin. commissie benoemd in de vacature Toepoel. De voorzitter besprak de reor ganisatie van de K.N.S.B., waar het bestuur volkomen achter staat, zoals de meeste baanbs- sturen in Noord-Holland. De K.N.S.B. aldus spr. is een levende organisatie en spr. ver trouwde, dat het nog hangende geschil in de toekomst tot 'n oplossing zal komen. Na enige discussie over de toestand van het gebouw, wer den de bestuursleden Man, Greeuw en Holtes en de heren Nap, Verhoeven en Dingemans benoemd in 'n restauratie-com missie, die plannen zullen ont werpen tot verbetering van de tent. De voorzitter deelde mede, dat het buffet verpacht is aan de heer Blackborn. Gevraagd werd ook om ver betering van de ondergrond van de baan; dit zal echter moeten wachten tot na de verbetering van de tent. Nadien heeft de heer Uytten bogaard, door de burgemeester en de commandant op het stad huis in tegenwoordigheid van de hoofdbrandmeester v. d. Idsert ter verantwoording geroepen, wei ontkend, dat hij deze ver dachtmaking aan het adres van de katholieken gedebiteerd had en de heer v. d. Idsert heeft dat ook wel willen accepteren doch twee leden van het Ladder- coros, beide nie.t-katholiek, die niet door de commandant ge hoord zijn houden pertinent staande, dat hij zulks w 1 ge daan heeft. Zoals het hele Lad- derconos staande houdt, dat de nieuwbenoemde adjunct zich aan gezagsondermijning heeft schul dig gemaakt, door zich in bele digende bewoordingen uit te la ten over het coros Hoofdlieden en de commandant, hetgeen hij evmzo ontkent. Het Laddercorps distancieert zich terecht van de principiële kwestie, omdat confessionele te genstellingen in de boezem van het Laddercoros niet aanwezig zijn en de leden van dit corps er van overtuigd zijn, dat deze principiële kwestie ook bij de katholieke Hoofdlieden, die hun aanbeveling respecteerden, niet de drijfveer was voor hun hou ding. Bij d-e onderhandelingen om tot een oplossing van het conflict te komen, is wel veel over deze confessionele te «en stellingen ge sproken, doch dit was o.i. een afdwalen van de hoofdzaak, die wij in ons artikel van Dinsdag uitvoerig hebben belicht. Wèl moet geconstateerd worden, dat deze vertroebeling van de eigen lijke oorzaak van het conflict op de houding van de hoofdbrand meester v. d. Id.sert en de ad junct-brandmeester Koelman van invio.ed is geweest. Met nadruk willen wij vast stellen. dat niet van katholieke zijde de principiële kwestie in het gedin? is gebracht: het was de man. die uiteindelijk de oor zaak is van dit hele conflict, die het Roomse spook zag rondwa ren en het als afleidingsmanoeu vre ten tonele voerde, daarmee grote onrust in de boezem van de Brandweer veroorzakend. En als nu De Waarheid sug gereert, dat „de aanhangers van Romme de drijvende kracht zijn achter deze collectieve ontslag aanvrage en er zelfs niet voor terugschrikken tweedracht en scheuring in een brandweercorps te veroorzaken, wanneer dit hun politieke machtsstreven dient", dan menen wij deze nieuwe ver dachtmaking ais klare nonsens te moeten kwalificeren en er onze schouders voor te moeten op- feestelijk ontbijt en jaarverga halen. Fr.O. derinig. L.T.B.-VERGADERING HEËRHUGOWAARD-NRD. Op de laatste L.T.B.-vergadering is het ten zeerste betreurd, dat er in Heerhugowaard zo weinig animo bestaat voor een cursus voor emigranten. Toch toonde men op deze vergadering veel belangstelling voor de lezing van de heer J. G. M. Bosman uit Haarlem, die o.a. zeide dat voor een emigrantencursus' slechts 20 deelnemers nodig zijn. Het bestuur deelde mede, dat het bij de gemeenteraad van Alk maar zal aandringen op stich ting van een Kath. Ambachts school aldaar. Voorts spoorde het bestuur de jongeren aan, de R.K. land- en Tuinbouwschool te Hoorn te bezoeken. Aan de stichting Hulpverlening Hongarije werd een bijdrage van f 25.verleend. De Kernclub werd eveneens met een gift van f 25.verblijd. De gemeente zal een subsidie geven van f 75.— tei bestrijding van de kosten voor licht en warmte aan de tuinbouwcursus verbonden. Men hoopt een bedrag van f 150.te ontvangen, omdat hier twee cur sussen worden gegeven. Ten slotte spoorde het bestuur de le den aan de retraites voor land en tuinbouwers te bezoeken, die gegeven zullen worden van 6 t.m. 9, 13 t.m. 16 en 27 t.m. 30 Januari a.s. Opgave bij de secre taris, de heer D. Koomen. De Oogst dank dag zal eind Januari of begin Februari worden ge vierd. Er zal een plechtige H. Mis worden opgedragen, waarna Ook het houden van wedstrij den kwam ter sprake; hier be- staat echter niet' veel belang stelling voor, omdat de meeste leden liever rijden dan kijken. Er zullen echter wel demonstra ties in het kunstrijden worden gehouden; mogelijk ook wed strijden. De heer Koelemey bracht na mens DOVES dank voor het be schikbaar stellen van de baan voor oefeningen. Geslaagd HEILOO. Te Delft slaagde aan de T.H.school voor Werkt.k. Ingenieur, de heer B. B. Schier- beek, alhier. CONTACTAVOND N.A.K. HEERHUGOWAARD-NRD. Teneinde meer contact tot stand te brengen tussen het bestuur van de N.A.K. en de aangesloten leden werd dezer dagen een ver gadering belegd, waarop de di recteur van de Dienst Noord- Holland een en ander over de organisatie en de werkwijze van de N.A.K., welke in 1932 werd opgericht, heeft verteld. De Noordhollandse aardappel teelt is dermate belangrijk, dat een .dergelijk contact met de N.A.K. niet gemist kan worden. De heer Beeler illustreerde dit met enkele cijfers. Van de 28.000 ha in 1952 in Nederland ver bouwde aardappelen, verbouwde Noord-Holland er 7000. Voorts gaf Noord-Holland in het afge lopen seizoen 3400 ha eerstelin gen voor keuring aan. De teelt van Bintjes is belangrijk min der; slechts 1200 ha in Noord- Holland tegenover 9700 ha in Nederland. Ir. Beeler spoorde de aanwe zigen aan eerder met selecteren te beginnen, teneinde zieke plan ten zo spoedig mogelijk te kun nen verwijderen. Momenteel wordt gezocht naar een middel dat het looftrekken bij de Bint jes kan vervangen, zo deelde hij terloops mede. In de toekomst dient de handsortering nauwkeu riger te geschieden. De heer Band hield nog een korte inleiding over het selec teren en bewaren van de gewon nen vruchten, waarbij hij o.m. aangaf dat direct na het rooien de aardappelen in de poterbe waarplaatsen moeten worden ge bracht. Tenslotte werd over de Keuringsdienst en haar werk- zaamlheden een filmpje gedraaid. K.A.B. HEERHUGOWAARD Maan dagavond a.s, 15 Dec. is de derde bijeenkomst v.d. Credo Pugno- club in de zaal van de heer H. Veenbaas. Aanvang 8 uur s.v.p. op tijd aanwezig. Burgerlijke stand EGMOND AAN ZEE. Ge boren: Jacob, z.v. W. C. Gouda en A. Kok; Johan, z.v. KI. Stam en F. Zwart; Albert S., z.v. G. M. A. de Baar en M. R. de Leeuw; Franciscus Th., z.v. D. N. de Rijk en J. Stoker; Petrus J., z.v. J. C. Liefting en H. P. M. Koopman. Ondertrouwd: A. C. Schoen maker (Alkmaar) en L. Zwart. Getrouwd: W. Couwenhoven (Alkmaar) en N. Visser; W. A. Kromhout van der Meer (Vel- sen) en A. E. Prins; Ph. Zwart Egmondbinnenen K. C. Stam. Overleden: M. Groen, 87 jaar, wedn. van W. Stoker; Kn. Prins, 71 jaar, wed. van T. Sdhong. Burgerlijke Stand HARENKARSPEL. Gebo ren: Johannes Petrus Augustinus z.v. P. Burger en A. M.' Stam; Hendrikus Longinus, z.v. A. N. Nolten en C. Moras. Ondertrouwd: Cornells Albert Spaans, 26 jaar, te Bansingerhorn en Elisabeth Burger, 25 jaar, te Harenkarspel. „Wat mij op bijzonder ha in die landen klaarde gistei rentie in De vertelde de P Midden- en I Columbia en ingenieurs, v sche planten, lijk een klim( het klimaat v Daarom ziet n graag Nedenlamc nesië in de suil koffie of rijst Men zal hen, al> mogelijke mede om plantages een goede irrig er zeer vruchtb in Columbia en interesseerd in De Prins verteli na de opheffing verbod van Ned een een K.L.I charteren om F derland op te li De Prins waa ter voor. dat vo H Wat deze da{ beurt verbaast terecht. Want c moeilijk te ont wat zich afspi behandeling va der E.D.G. in d( de Saarstemmin. dag het besluit in tweede en de weken uit te s was daar tegen zin. En de vori dag begon het ratificatie. Een het bericht van president Heuss ste gerechtshof i hield in het grondwet te tc gering en parler aan een uitsprr perste hof te hc dezelfde grom hierover niet g dacht. Op die dag bleek, dat verdrag niet ac Dit sloeg in a vandaar de ah tenkoppen van tieke crisis in Alarmerend, on gering tegenove: te staan en er stantie bestaat, van Duitse mi aan de E.D.G. schroeven te s wat Adenauer nieuwe verkiezir Tot zover het v< de bominslag gi President Heuss zoek aan het hc leen maar om en allerminst i definitieve uitsp zou zijn voor c kwesties. Hier achtig onderhou sident en de bc te zijn vooraf g blijkt het pleit wonnen. Het ééi de socialistische en vlam gezet, listen hebben s gen op een ui hof. Dit hof l kamers. In één ringspartijen c D.w.z. dat de r ringspolitiek zij de andere kam wicht bij de s< beide kamers f den de aanhanj positie de meei Nochtans mogen niet laten beïnv politieke overtu bevoegde zijde 1 kennen gegeven behalve is uitg wel de regerin: oppositie een po met dit stuiver „uitstel", „geer nieuw uitstel" „geen uitstel". 1 den op deze m; prijs willen bei Westen voor hui de Westerse vei gelijk is dit n immers weet t< zonder Duitse ee En de Duitsers dat zij, zonder dode zijn opges< gehele kwestie de Duitse neder de Franse bezv al te haastig late Duitse troepen heid in Amerika: te weinig voort maakt. In ieder sis thans bezwr Adenauer met d een appeltje hel Want de laatste bondskanselier dat hij druk h op president H< functie boven dient te staan, ook zeggen, da landsbelang en West-Europa b( politiek in West gesteld. Waarscl over met Heuss niet anders da: dig is.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2