Enorme belangstelling voor Nederlandse immigranten Zuivering woedt in Oost-Duitsland Installatie van Gerechtshof voor kolen en staal TWEEDE KAMER De eerste helft van dit jaar bracht een groot overschot Vooral voor ex-planters uit Indonesië Straks ook van politieke betekenis Het dollartekort blijft echter nog een probleem Prins Bernhard over Zuid-Amerika Buitenlandse notities Sabotage bij de mijnen? Ministers toonden geen belang in communistisch betoog Nieuwe Grondwet voor Egypte Verjaardag korps Mariniers „Burgerrecht" dagvaart de Staat Gunstige betalingsbalans Overschot voor één keer? DONDERDAG li jl Pagina 3 Wat mij op mijn reis door Columbia, Equador en Peru bijzonder heeft getroffen teas de enorme belangstelling in die landen voor Nederlandse emigranten"aldus ver klaarde gistermorgen Prins Bernhard op een persconfe rentie in Den Haag. Gedurende deze persbijeenkomst vertelde de Prins een en ander over zijn laatste reis naar Midden- en Zuid-Amerika. Hij zette uiteen, dat Peru, Columbia en Equador vooral belangstelling hebben voor ingenieurs, vakdeskundigen en deskundigen voor tropi sche planten. Grote delen van deze landen hebben name lijk een klimaat, dat veel overeenstemming vertoont met het klimaat van Indonesië. Daarom ziet men in die landen graag Nederlanders, die in Indo nesië in de suiker, rubber, tlhee, koffie of rijst hebben gewerkt. Men zal hen, aldus de Prins, alle mogelijke medewerking verlenen om plantages te beginnen. Bij een goede irrigatie is de grond er zeer vruchtbaar. Ook is men in Columbia en Equador zeer ge ïnteresseerd in Nederlands vee. De Prins vertelde, dat een boer, na de opheffing van het invoer verbod van Nederlands vee, met een een K.L.M.-madhine wilde charteren om Fries vee uit Ne derland op te laten halen. De Prins waarschuwde er ech ter voor. dat voor emigratie naar Het spel in Bonn Wat deze dagen in Bonn ge beurt verbaast de wereld. En terecht. Want een vaste lijn is moeilijk te ontdekken in alles wat zich afspeelt rondom de behandeling van het verdrag der E.D.G. in de Bondsdag. Voor de Saarstemmin.g nam de Bonds dag het besluit deze behandeling in tweede en derde lezing enkele weken uit te stellen. Adenauer was daar tegen. Hij kreeg zijn zin. En de vorige week Woens dag begon het debat over de ratificatie. Een dag later kwam het bericht van het verzoek van president Heuss aan het opper ste gerechtshof in Karlsruhe. Het hield in het verdrag aan de grondwet te toetsen, want re gering en parlement hebben zich aan een uitspraak van het op perste hof te houden, zo bepaalt dezelfde grondwet, alhoewel hierover niet gelijk wordt ge dacht. Op die bewuste Donder dag bleek, dat het hof met het verdrag niet accoord zou gaan. Dit sloeg in als een bom. En vandaar de alarmerende kran tenkoppen van gisteren „Poli tieke crisis in West-Duitsland Alarmerend, omdat hof en re gering tegenover elkaar kwamen te staan en er geen beroepsin stantie bestaat. Het deelnemen van Duitse militaire eenheden aan de E.D.G. kwam op losse schroeven te staan. Het enige wat Adenauer overbleef ,,was nieuwe verkiezingen uitschrijven. Tot zover het voorspel. De twee de bominslag gebeurde gisteren. President Heuss trok zijn ver zoek aan het hof in.. Hi.i had al leen maar om advies gevraagd en allerminst verzocht om een definitieve uitspraak die bindend zou zijn voor de nog hangende kwesties. Hier schijnt 'n storm achtig onderhoud tussen de pre sident en de bondskanselier aan te zijn vooraf gegaan,. Adenauer blijkt het pleit te hebben ge wonnen. Het één en ander heeft de socialistische oppositie in vuur en vlam gezet. Juist de socia listen hebben steeds aangedron gen op een uitspraak van het hof. Dit hof bestaat uit twee kamers. In één hebben de rege ringspartijen de meerderheid. D.w.z. dat de rechters de rege- ringspolitiek zijn toegedaan. In de andere kamer is het over wicht bij de socialisten. En in beide kamers gezamenlijk zou den de aanhangers van de op positie de meerderheid hebben. Nochtans mogen de rechters zich niet laten beïnvloeden door hun politieke overtuiging. Van zeer bevoegde zijde heeft men ons te kennen gegeven, dat het alles behalve is uitgesloten, dat zo wel de regeringscoalitie als de oppositie een politiek spel spelen met dit stuivertje-wisselen van „uitstel", „geen uitstel", „op nieuw uitstel" en tifislotte „geen uitstel". De Duitsers zou den op deze manier de hoogste prijs willen bedingen van het Westen voor hun deelnemen aan de Westerse verdediging. Onmo gelijk is dit niet. Het Westen immers weet te goed, dat het zonder Duitse eenheden niet kan. En de Duitsers zijn overtuigd dat zij, zonder het Westen ten dode zijn opgeschreven. In deze gehele kwestie spelen nog mee, de Duitse nederlaag in de Saar, de Franse bezwaren tegen een al te haastig laten marcheren van Duitse troepen en de ongerust heid in Amerikaanse kringen, dat te weinig voortgang wordt ge maakt. In ieder geval is de cri sis thans bezworen. Alleen zal Adenauer met de socialisten nog een appeltje hebben te schillen. Want de laatsten nemen het de bondskanselier hoogst kwalijk, dat hij druk heeft uitgeoefend op président Heuss, die in zijn functie boven de partijpolitiek dient te staan. Maar men kan ook zeggen, dat Adenauer het landsbelang en dat van geheel West-Europa boven de partij politiek in West-Duitsland heeft gesteld. Waarschijnlijk is daar over met Heuss gesproken. Wat niet anders dan zeer verstan dig is. Zuid-Amerika kapitaal nodig is voor de eerste aanlooptijd. Kapi taalarme landen als Equador en Columbia zullen de emigranten niet aan voorschotten kunnen helpen. De Prins verklaarde in dit verhand, dat hij er bij de regering op had aangedrongen de deviezentoewijzingen voor emi granten te verruimen. Ook acht te hij emigratie in groepsverband gewenst. Prins Bernhard verklaarde voorts, dat hij op zijn laatste reis mogelijkheden ontdekt meende te hebben voor de Nederlandse industrie. „Banken in de door mij bezochte landen willen graag met Nederlandse bankinstellingen sa menwerken om gezamenlijk in vesteringen en emigratie te fi nancieren". De Prins was verder zeer te spreken over het resultaat van de Nederlandse tentoonstelling in Mexico. „Wij zullen met deze tentoonstelling ook andere lan den in Zuid-Amerika moeten be zoeken. Wij mogen daarom niet te lang wachten, want de Duitse industrie probeert met alle macht vaste voet te krijgen in die landen". Vol lof was de Prins voor de wijze, waarop hij overal op zijn laatste reis werd ontvangen. De havenarbeiders in Vera Cruz hefoben zelfs tijdelijk een staking GEEN VERVOLGING VAN PROTESTANTEN „Berichten als zouden de protestanten in Columbia door de overwegend katholieke be volking vervolgd worden zijn overdreven", aldus vertelde Prins Bernhard gisteravond op een in Den Haag gehouden persconferentie. Er zijn wel enige moeilijkheden geweest met een Amerikaanse domi nee, die de katholieken wilde beheren, zo zei de Prins, maar het rumoer, dat daarover is ontstaan, kan waarschijnlijk beter beschouwd worden als een anti-Amerikaanse uiting. De Prins vertelde nog, dat protestantse Nederlanders hem verteld hadden, dat zij in het geheel geen moeilijkheden on dervonden. Bij emigratie wordt ook geen onderscheid gemaakt tussen katholieken en protes tanten. onderbroken om Nederlandse schepen, die goederen aanvoer den voor de tentoonstelling, te lossen. Het was echter wel een vermoeiende reis, vertelde de Prins. „Bij aankomst in Mexico stapten wij dadelijk in een zwaar programma. 's Avonds waren wij zo vermoeid, dat ver scheidene van ons tijdens het diner in slaap vielen. Ook ik had de grootste moeite om wakker te blijven. Over de datum van een volgende reis kon de Prins nog geen mededelingen doen. „Als de regering mij weer uit zendt, zal het wel een herbe- zoek worden aan Zuid-Amerika" zei Prins Bernhard. De S 14 De Fairchild-fabrieken in de Verenigde Staten zijn optimis tisch gestemd ten aanzien van de mogelijkheid, dat de Amerikaan se luchtmacht de Fokker S 14 zal bestellen, aldus vertelde Prins Bernhard. De Prins herinnerde er aan, dat de Fairchild-fabrie ken de Fokker S 14 in licentie zullen gaan bouwen, als de U.S. A.F. het toestel bestelt. De enige S 14, waarover de Fokker-fa brieken op het ogenblik beschik ken, zal deze winter nog haar Amerika worden overgebracht om daar gedemonteerd te wor den. BERLIJN, 16 Dec. De crisis in de Sow jetzone is thans uit gebreid tot de steenkolenindustrie en de communistische leiders hebben vandaag bekend gemaakt dat enkele hoge functionarissen in deze industrie zijn gearresteerd als „saboteurs". Het partijblad „Neues Deutschland" publiceerde de bespreking van het centrale comité over de steenkolenindustrie waaruit blijkt dat er een ontzaggelijk tekort is aan brandstof en de samenwerking alles te wensen overlaat. Vier van Carmelitessen het klooster te Kabwe (Loeloeaburg) en een van hun mede zusters, die onlangs uit Blankenberge (België) is aangeko men, zullen te Zaza, bij Oesoemboera een nieuwe Carmel stich ten. Dit nieuwe kloos ter zal in het bijzon der bestemd zijn voor de Congolezen, die zich aan het beschou wende leven willen wijden. 's-GRAVENHAGE, 10 Dec. Hedenmorgen is te Luxemburg het Gerechtshof van de Europese Gemeen schap voor Kolen en Staal geïnstalleerd. Dit hof is in gesteld ter verzekering van de naleving van het verdrag tot oprichting van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en voor de controle op een juiste interpretatie daarvan. Voor een gedeelte kan het worden beschouwd als een soort Raad van State van de Gemeen schap voor Kolen en Staal en later wellicht van enig andere Europese gemeenschap van meer algemene betekenis, aan wie be sluiten der „politieke" organen der gemeenschap kunnen wor den voorgelegd. De rechtsmacht van het Hof is echter niet tot een en ander beperkt maar strekt zich ook uit tot veel andere mogelijkheden van activiteit, zowel van de kant der regeringen, als zelfs van par ticuliere ondernemingen. In overeenstemming hiermede hebben de zes landen bij het in onderlinge overeenstemming be palen van hun keuze der perso nen, die lid van het Hof zullen zijn, gezocht naar figuren, die niet uitsluitend hun sporen ver diend hebben op internationaal rechterlijk en staatsrechterlijk gebied, maar tevens op het ter rein van de daadwerkelijke eco nomische politiek en de econo mische verhoudingen en belangen. Van Nederlandse zijde is uit de zen hoofde candidaat gesteld en door -de andere regeringen aan vaard mr. A. van Kleffens, plaats vervangend directeur-generaal van de buitenlandse economi sche betrekkingen. De heer van Kleffens heeft behalve op de beide genoemde gebieden ook Adalbert Hengst, die in het comité de brandstofproblemen behandelt, deelde mede dat de productie van steenkool van maand tot maand is teruggelopen en dat de talrijke branden en on gelukken er op wijzen dat vijan dige elementen aan het werk zijn. Hengst verklaarde dat bij onder vraging van de mijnwerkers bleek dat een wijdvertakte orga nisatie van „vijanden van de Oostduitse republiek" aan het werk is in de mijnindustrie. Hij voegde hieraan toe dat verschil lende leden van deze organisatie, die voor het grootste gedeelte belangrijke functies in het mijn- Als de officieren maar praten kunnen. LONDEN, 10 Dec. Een La bour parlementslid heeft ver klaard dat de Engelse officieren niet worden uitverkoren op grond van hun geschiktheid, maar wegens hun goede accent. George Wigg las in het Lager huis een communiqué van het leger voor, waarin wordt ver klaard dat 80 procent van de sol daten die tot de officiersopleiding worden toegelaten ten zuiden van de lijn wonen, welke door het land loopt door Birmingham. De minister van oorlog Antony Head bevestigde dit. Hij zei: „Dit is een feit dat reeds jaren bekend is". Steenfabrikant ontslagen van rechtsvervolging ARNHEM, 9 Dec. De Arn hemse rechtbank heeft de Velp- se directeur van een steenfabriek, D. V., die veertien dagen geleden terecht stond, omdat hij over 1949 en 1950 aangiftebiljetten van de inkomstenbelasting onjuist zou hebben ingevuld, ontslagen van rechtsvervolging. De recht bank overwoog in haar vonnis, dat de na-aangifte nog binnen de wettelijk gestelde termijn was gedaan. Het ging hierbij om een bedrag van ruim f25.000. „M'n portemonnaie FALLS CHURCH, Virginia, 10 Dec. De 67-jarige mevrouw Claudine M. Cassidy werd in veiligheid gebracht, toen haar huis in vlammen opging. Toen ook haar vier kinderen en ande ren in veiligheid werden gebracht rende ze het huis weer in, schreeuwende „ik ga terug voor m'n portemonnaie". Zij kwam in de vlammen om. De portemonnaie werd gevon den, onbeschadigd. Er zat 11 dol lar in.... wezen vervulden, waren gear resteerd. Dit is de tweede maal dat bin nen twee dagen tijds uit officiële rapporten blijkt dat in Oost- Duitsland een sterke anti-com munistische onderstroming valt waar te nemen. Oplichter aangehouden De recherche te Deventer heeft de 41-jarige commissionnair in granen, E. te Deventer, aan gehouden wegens verduistering van f2000. Hij werkte o.m. voor een firma te Meppel, voor welke hij voorgaf geld te innen. Zo kreeg hij in Terwolde, gemeente Voorst, bij de gebrs. W. f 1100 los en bij een firma in Holten op dezelfde manier f900. (Vervolg van pag. 1) Over overdracht aan Indone sië praatte de heer Goedhart (PvdA.) intussen niet meer. Als „de warboel" ginds wat achter de rug was, zou men het vraag stuk z.i. op internationaal plan moeten brengen. Paul de Groot (com.) schaarde zich, wat Nieuw Guinea betreft, vanzelfsprekend nog volledig achter de Indonesi sche eisen. Inzake Ambon heeft de rege ring te kennen gegeven, dat zij bij nieuwe onderhandelingen het zelfbeschikkingsrecht maar liever buiten beschouwing zou laten. Mr. de Graaf (K.V.P.) kwam echter verklaren, dat zijn fractie dit standpunt geenszins deelt. De heer Ritmeester (V.V.D.) pleitte voor een volksstemming in de Zuid-Molukken onder toezicht van de Ver. Naties. De heer Goedhart (PvdA.) zag hier slechts één oplossing: terug naar Indonesië. De betrokkenen begrepen z.i. hun eigen belang niet, al dan niet opgehitst door Nederlandse elementen. De heer Goedhart (PvdA.) keek hierbij naar de bank van de KVP-afge- vaardigde van Rijckevorsel, die juridisch raadsman van de Am bonezen is. Op het internationale terrein waren ds. Zandt (St. Ger.) en Mevr. Lips-Odinot (com.) het in zoverre met elkaar eens, dat bei den geen verwachtingen hadden van de Ver. Naties en de Euro pese samenwerking. Volgens de felle communistische woordvoerd- ster voert „Sovjet Rusland een consequente vredespolitiek tot zegen van de mensheid" en vol- gouds" die aan „de Volkenbond" worden besteed, weggegooid geld. Toch wil ds. Zandt echter wel een^terke verdediging, maar dan bestaande uit legers, die bezield zijn met „de geest van de legers van Cromwel en van Gustaaf Adolf". Ministers lazen kranten Bij de rede van de communis tische woordvoerdster legden de drie ministers achter de rege ringstafel weinig belangstelling aan de dag, ze zaten de krant te lezen. Maar mevr. Lips-Odinot (com.) is voor geen kleintje ver vaard: „Als de heren geen inte resse hebben, kan ik er beter mee ophouden", aldus haar „te rechtwijzing"Haar betoog was er intussen vooral opgericht om de slechte indruk van het proces te Praag weg te nemen. Het anti-semitisme, dat daar tot uiting kwam, schoof zij de P. v. d. A. in de schoenen. Integratie De heer De Kadt (P.v.d.A.) bezag de internationale situatie in groot verband. Nodig 'is een Europa, dat bewust blijft van de noodzaak om zich in velerlei opzicht sterk te maken en dat hierbij de steun van Amerika heeft ontvangen. Zou aan het een of het ander iets komen te ontbreken, dan verwachtte hij over enkele jaren „een vreselijk ontwaken". De heren Blaisse (K.V.P.) en Bruins Slot (A.R.) hielden be spiegelingen over het integratie vraagstuk. Mr. Blaisse (K.V.P.) deelde het standpunt van de regering, dat politieke integratie zonder economische integratie allerminst wenselijk is. maar minder absoluut. Hij kon zich omstandigheden denken, waarin men hiermede toch tot op zekere hoogte genoegen zou moeten nemen. Dr. Bruins Slot (A.R.) wilde echter volkomen „zuiver in de leer" blijven. Mr. Blaisse (K.V.P.) was z.i. een tikkeltje gens ds. Zandt zijn „de tonnen teruggekomen op het standpunt. rechterlijke ervaring, hetgeen in casu uiteraard als een combinatie van veel betekenis werd be schouwd. Wat betreft de benoeming van een tweede Nederlander tot lid van het Hof, namelijk de benoe ming van de heer P. J. S. Serra- rens, dient te worden geconsta teerd, dat zijn Nederlanderschap met betrekking tot zijn lidmaat schap een toevallige omstandig heid is, aangezien hij niet door enige regering candidaat werd gesteld, doch door de zes landen gezamenlijk voor de zevende re geringsplaats in aanmerking werd gebracht, als secretaris-generaal van het Internationaal Christelijk Vakverbond. Dit laatste, naar valt aan te nemen, rekening hou dende met het feit, dat de secre taris van het Internationaal Ver bond Van Vrije Vakverenigingen (I.V.V.V.) de heer Paul Finet, reeds eerder was benoemd tot lid van de hoge autoriteit der Ko len- en Staalgemeenschap, zijnde het uitvoerend orgaan. CAIRO, 10 Dec. De Egypti sche premier, generaal Naguib, heeft Woensdag via radio-Cairo „in naam van het Egyptische volk" de intrekking van de grondwet van 1923 bekend ge maakt en verklaard, dat de re gering een commissie heeft ge vormd, welke een nieuwe grond wet die voor het volk aanvaard baar zal zijn. zal opstellen. De nieuwe grondwet zou „grondwet van het volk" heten. De grondwetscommissie zou be staan uit vertegenwoordigers van alle klassen en richtingen, die waarschijnlijk door de re gering gekozen zouden worden. Generaal Naguib verklaarde ten slotte dat de grondwet aan een uitspraak van het volk onder worpen zal worden. Naar verluidt zal de regering haar actie tegen zekere leden van politieke partijen, waaronder de Wafd niet voortzetten. Nieuwe president van Israel beëdigd JERUZALEM, 10 Dec. De nieuwe president van Israël, Ytzhak Ben Zvie, is vandaag in het parlement beëdigd. De presi dent betrad het parlements gebouw in Jeruzalem onder de schrille tonen van ramshorens. Na de eedsaflegging vuurden 21 kanonnen een salvo af en werd de vlag van de president gehesen. Gisteren vierde het korps ma riniers zijn 287ste verjaardag. In de ochtenduren heeft de commandant van het korps, ge- neraal-majoar mr. De Bruyne, in aanwezigheid van deputaties van de afdelingen van de mari niers, een deputatie van de ver eniging „Contact Oud-Strijders" en „Contact Oud-Mariniers" en oudstrijders van 1940 een krans gelegd bij het monument voor de gevallenen op de algemene be graafplaats „Crooswijk" te Rot terdam. Vervolgens werd er een défilé gehouden door de mariniers voor het hoofdkwartier, dat werd af genomen door generaal-majoor M. R. de Bruyne. die vergezeld werd door zijn adjudant en staf officieren. Voorts waren aanwe- zich de commandant van de Van Ghentkazerne en de deputatie van de vereniging „Contact Oud- Mariniers". AAN DE GRENS VAN TIBET NEW DELHI, 10 Dec. Pre mier Nehroe heeft vandaag in het Indische Hogerhuis verklaard dat hoewel de grenzen op som mige plaatsen in de West Hima laya tussen India en communis tisch Tibet niet erg duidelijk zijn aangegeven, er toch geen twijfel bestaat over de vraag hoe die grens precies loopt. Nehroe deelde in antwoord op vragen mede, dat de Tibetanen onlangs een permit-systeem in gevoerd hebben, waardoor het reizen voor Indiërs naar Tibet bemoeilijkt wordt. Hij zeide dat volgens geruchten de Tibetanen pogingen gedaan hadden belas tinggelden te innen van Indische grensbewoners, maar dat zij ver trokken .waren, zodra zij hoorden dat er Indische troepen in aan tocht waren. Het comité „Burgerrecht" heeft de Staat in kort geding gedag vaard voor de president van de Haagse Rechtbank, omdat de P.T.T. geweigerd zou hebben ge heel of gedeeltelijk de bestelling uit te voeren van een extra nummer van het weekblad „Bur gerrecht", dat geheel gewijd was aan critiek op het Welvaartsplan in het N.V.V. Het betreft hier de verzending en huis-aan-huis-bezorging van ongeadresseerde stukken. Hoewel de P.T.T. een groot deel van de oplaag reeds had geëxpedieerd, werd een ander deel daarvan op gehouden. Hoewel de P.T.T. zich bereid heeft verklaard de reste rende exemplaren alsnog te be zorgen, meent „Burgerrecht", dat deze vertraging schade heeft op geleverd. De dagvaarding is he denmorgen uitgebracht. Het kort geding zal Dinsdag 16 December des morgens om 10 uur dienen. Nederland heeft in de eerste helft van 1952 op de lopen de rekening van de betalingsbalans een overschot ge boekt van f 1.006 mill., dat betekent tegenover het eer ste halfjaar 1951 een verbetering van f 1.812 mill., want in die periode was er een tekort van f 806 mill. Deze verbetering is voor het grootste deel veroorzaakt door een vermindering van de invoer met f 791 mill., aldus de minister van Financiën in een nota aan de Tweede Kamer. De uitvoer heeft echter ook haar bijdrage geleverd, want deze is met 30 pet f565 mill. ge stegen. In het particuliere dien stenverkeer viel een verbetering te constateren van f456 mill, on der meer als gevolg van hogere ontvangsten in de vrachtensector, aan scheepsreparaties en in het toeristenverkeer. Tenslotte stond tegenover een achteruitgang in het resultaat van het diensten verkeer van de overheid met f 19 mill, een vermeerdering van de kapitaalopbrengsten onder an dere van coupons en dividenden met eveneens f 19 mill. De verbetering ad f1812 mill, bestaat voor f108 mill, uit U.S.-doIlars, voor f1493 mill, uit E.B.U.-valu- ta's en voor f211 mill uit ove rige valuta's. Hoewel de uitvoer ruim een half milliard groter is dan in de corresponderende periode van dat hij zelf voor het internatio nale forum had verdedigd. Bii dit „Buitenlandse Zaken"- debat zal misschien het gezant schap bii het Vaticaan nog eens ter sprake komen. Ds. Zandt (St. Ger.) is van plan. in navol ging van ziin roemruchte voor ganger Kersten een amendement in te dienen, waarbij de gelden voor dit gezantschap zouden worden geschrapt. Ds. Kersten bracht hiermede in 1925 het eer ste kabinet-Coliin ten val. maar dit gevaar is thans zeker niet aanwezig. Hoogstens zullen er enkele C.H.-afgevaardigden een moeilijke dag door krijgen.... Minister Beiien leidde ziin be schouwingen reeds in. Heden gaat de behandeling verder. 1951 merkt de minister van Fi nanciën op, dat deze toeneming niettemin een vermindering van het tempo der exportstijging in houdt. De toeneming van het eerste halfjaar 1951 ten opzichte van de eerste zes maanden van 1950 bedroeg namelijk f823 mill., dit is f258 mill. meer. Zowel de stijging van het volume als van de prijzen droeg tot de vermeer dering bij. De vermindering van de uit gaven voor dé invoer daarente gen komt volgens bereke ningen van het C.B.S. geheel voor rekening van, de volume daling. Deze vermindering deed zich voornamelijk voor in de sec tor van de Ê.B.U.-valuta's en wel voor een bedrag van f 655 mill. In de overige valuta's lie pen de uitgave met f 200 mill, terug, hetgeen voor de helft ver oorzaakt werd door invoerver- mindering uit Indonesië. De in- voerbetalingen in dollars zijn echter met f 64 mill, opgelopen, doordat in de eerste helft van 1952 meer kolen en graan uit de Verenigde Staten zijn ingevoerd. Hoewel deze ontwikkeling wel licht aan incidentele factoren te wijten is blijkt hieruit vooral daar de toename van de export voor het overgrote deel in de EBU-valutasector gezocht moet worden dat het dollartekort nog steeds een structureel pro bleem vormt. Het eerste kwartaal 1952 heeft in veel grotere mate tot het over. schot van het eerste halfjaar bij gedragen dan het tweede. De vermindering van het re sultaat in het tweede kwartaal werd practisch geheel veroor zaakt door een sterke achteruit gang in de uitkomst van de E.B.U.-valuta's (f 652 millioen tegen f 318 millioen). Het te kort in U.S.-Dollars was in de beide kwartalen nagenoeg ge lijk namelijk f 89 mill, en f 82 mill. Bij de overige valuta's werd tengevolge van het ver keer met Indonesië een over schot van f 158 mill, bereikt te gen f 49 mill, in 't eerste kwar taal. Deze ontwikkeling zal er naar de mening van de Minister toe leiden dat voor het tweede half jaar een overschot zal worden bereikt, dat ligt op het niveau van het tweede kwartaal. Dit temeer daar de opbrengsten van het dienstverkeer in verband met de dalende vrachtenmarkt waarschijnlijk niet boven het niveau van het tweede kwartaal zal stijgen en de toeneming van de uitvoer door seizoenfactoren mogelijk door vermeerdering van de invoer zal worden ge compenseerd. Tenslotte concludeert de minis ter. dat de lonende rekening over het eerste halfjaar 1951 ten gevolge van „Korea" extra on gunstig is geweest, terwijl die van 1952 door een aantal fac toren is be-invloed. die in de nabije toekomst zich in veel mindere mate zullen doen gel den. De invoer daalde snel onder invloed van de prijsdaling van de grondstoffen, terwijl de rela tief zwakke positie van bepaalde valuta's de uitvoer begunstigde. Hierdoor werd de positie van de gulden versterkt, hetgeen som mige sectoren van het dienst verkeer ten goede kwam. De afnemende voorraden in het binnenland en de toekom stige ontwikkeling van de over heidsfinanciering zullen er ech ter toe bijdragen, dat binnen afzienbare tijd grote overschot ten, zoals die van de eerste zes maanden van 1952, tot het ver leden zullen behoren. DOOR HET VENSTER... In onze tiid wordt alle ge zag ondermijnd, omdat de mens van hoog tot laag, oud en jong, valse opvattingen van vrijheid huldigt. Wat is de mens toch ver afgeweken van het plan, dat Christus op aar de voor de mensen heeft op> gezet: Hij werd immers om ons een voorbeeld te geven gehoorzaam tot in de kruis- „dood". Niet mijn wil, maar de Uwe". Doch welk 'n vreugde voor Jezus, te kunnen zeggen: „Ik heb U verheerlijkt op aarde door het werk te vol brengen. dat Gij Mij hebt op gedragen". Zullen wij Hem dat eenmaal kunnen nazeggen? SACERDOS

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3