Amerikaanse luchtbases ten Westen van de Rijn RADÏO 12-jarige kadet ter dood gebracht 01^" Oprichting monument voor Tante Financiën en Economie Opwinding onder Engelse katholieken steeds groter Schakel in Westerse verdediging programma Het vrede Moskou Nationaal ballet in wording Trouw a n het georganiseerde verzet Het bezoek van Tito aan Engeland Beursoverzicht Naar wij vernemen UW PUZZLE voor vandaag Aantel Pagina 4 DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 FRANKFORT, 9 Dec. (A.P.) De Amerikaanse bases voor straaljagers in Duitsland bevinden zich thans alle ten Westen van de Rijn. Hiermede is een belangrijk be sluit met betrekking tot de versterking van de Europese defensie tegen de dreiging van een Russische aanval verwezenlijkt. De twee grootste Amerikaanse bases voor straaljagers in Euro pa waren die te Fuersten feld- brueck en Neubibeng bij Muen- chen. Deze bases lagen slechts enikele minuten vliegen van de communistische luchtbases in Tsjecho-Slowakije. Door 'n ver rassende luchtaanval zouden zij snel uitgeschakeld en in het ge val van een snelle Russische op mars naar de Rijn afgesneden en omsingeld kunnen worden. Nu bevinden zij zich achter de Rijn veiliger tegen een on verwachte aanval uit de lucht en door de rivier beschermd te gen een offensief der landtroe pen. Toch bevinden zij zich nog dicht genoeg bij het front om in geval van het uitbreken van een oorlog hun rol volledig te spelen. In hun nieuwe positie voegen de Amerikaanse eska ders straaljagers zich in een for midabel nieuw stelsel der gealli eerde luchtverdediging. Langs de Frans-Duitse grens, waar de forten en kanonnen van Hitler's „Sieigfriedljjn" en Frawk- rijk's „Maginotlijn" voor de tweede wereldoorlog op elkaar gericht waren, is thans een „Ma ginotlijn der luchtstrijdkrachten" aangelegd. De laatste volledige eenheid, die zich ten Westen van de Rijn terugtrok was het 36ste eskader gevechtsbommenwerpers, dat vroeger te Fuerstenfeldbrueck lag. De drie eskadrilles F-84 Thunder,jets van deze bases zijn reeds maanden geleden begon nen weg te trekken. Hun nieuwe bases is Bitburg bij Trier, Het 86ste eskader geveehts- bornmenwerpers kwam weken VRIJDAG 13 DEC. 402 m. 7.00 Hilversum 1. 24.00 NCRV 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer berichten; 8.15 Gramofoonmuz.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gramofoon; 10.30 Morgen dienst; 11.00 Pianorecital; 11.30 Gramofoon; 12.05 Idem; 12.30 u. Land- en tuinbouwmededelin- gen; 12.33 Lichte muziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Pianoduo; 13.45 Orgelspel; 14.05 Gramofoonmuz.; 15.15 Boekbe spreking; 15.35 Sopraan en pia no; 16.00 „Sierappels en sier- kersen voor de tuin", causerie; 16.15 Gramofoon; 16.55 Semi- klassieke muziek; 17.30 Militaire reportage; 17.40 Gramofoon; 17.45 Fries programma; 18.00 u. Gramofoon; 18.30 Idem; 18.45 u. Huismuziek; 19.00 Nieuws; 19.10 Riegeringsuitzemding: „Verkla ring en toelichting". 19.30 Me- tropole orkest en solist; 20.00 u. Radiokrant; 20.20 Lichte muziek 20.50 „De uitzetting van het Heelal", causerie; 21.05 „Die Kluge", opera; 22.25 Kunstru briek; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Het Evangelie in Esperan to; 23.3024.00 Gramofoon. Hilversum n. 298 m. 7.00 uur VARA, 10.00 VPRO, 10.20 VARA 12.00 AVRO, 16.00 VARA, 19.30 VPRO, 21.00 VARA, 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws; 7.10 Gramofoon; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.33 u. Gramofoon; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.18 Gramofoon; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.05 u. Gramofoon; 9.40 Voor de kleu ters; 10.00 „Kinderen en men sen", causerie*; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Gramofoon; 10.30 Schoolradio; 10.50 Orgel en zang; 11.25 Radiofeuilleton; 11.45 Vocaal dubbelkwartet; 12.00 u. Lichte muziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 u. Sport en prognose; 12.48 Gra mofoon; 13.00 Nieuws; 13.15 u. Mededelingen of gramofoonmu- ziek; 13.20 Dansmuziek; 14.00 Voor de huisvrouw; 14.20 So praan, clavecimbel en Mozart- vleugel; 14.50 Voordracht en muzikaal intermezzo; 15.10 uur Fluit en piano; 15.30 Musette- orkest; 16.00 Lichte muziek; 16.30 Voor de jeugd; 17.00 uur Meisjeskoor; 17.20 Muzikale causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 u. Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht"; 19.00 Gramofoonmuziek; gadiers", klankbeeld; 19.30 „Mo- gadiers", klankbeeld; 19.30 „Ho- reel beraad", causerie; 19.50 u. Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Causerie naar aanleiding van de nieuwe Nederlandse berij ming der Psalmen van Gabriël Smit; 20.15 Voordracht met mu ziek; 20.30 „Europa één", cau serie; 20.40 „Leven op de aarde" causerie; 21.00 „Uillopers van de Parnassus: Henri Salvador"; 21.30 „Edam", klankbeeld; 21.50 Klassieke muziek; 22.05 Buiten lands overzicht; 22.20 Lichte muziek; 22.40 „Vandaag", cau serie; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en gezin", causerie; 23.3024.00 u. Bariton en piano. Televisie-programma VRIJDAG 12 DECEMBER VARA: 20.15—21.45: 1. Actuali teit; 2. Weeroverzieht.; 3. „Het onstuimige hart", spel. geleden klaar met zijn verhui zing van Neubibeng naar Land- stufel bij Kaiserslautern. Ook hier gingen drie eskadrilles F- 84 Thunderjets mee. Het hoofdkwartier van de Amerikaanse 12e luchtmacht, dat het commando over deze twee eskaders voert, bevindt zich nog op de Oostelijke oever van de Rijn te Wiesbaden. Dit hoofd kwartier zal echter ook verhui zen, vermoedelijk in het komen de voorjaar. BELEMMERINGSWET LANDSVERDEDIGING Daar de opbouw van de bur gerlijke bescherming dient te ge schieden in harmonische samen hang met de opbouw van de mili taire verdediging, acht minister Beel het noodzakelijk dat de re gering de bevoegdheid heeft even tuele belemmeringen uit de weg te ruimen. Voor de militaire ver dediging kan dit op eenvoudige wiize geschieden. Ook voor de op bouw van de bescherming van de bevolking zal dit voortaan het ge val moeten zijn. Rechthebbenden moeten, zo nodig zonder verwijl, de plicht opgelegd kunnen wor den te dulden, dat de nodige voorzieningen worden getroffen. Nr. 9106f 10.000.— 'S-GRAVENHAGE, 10 Dec. In de 517e Staatsloterij. 5e kl„ lie lijst, is op nr. 9106 de priis van f 10.000.gevallen. STOCKHOLM, 9 Dec. (K.N.P.). Volgens radio Moskou is dezer dagen het doodvonnis voltrokken aan een twaalfjarige kadet van de „Souvorow-school" te Kiev, diestaatsgeheimen aan zijn moeder had verraden en deswe gen ter dood was veroordeeld. Het feit, dat de moeder dezer ge heimen niet aan anderen had verklapt en dat de vader van deze jeugdige misdadiger in 1945 tijdens de inneming van Berlijn als kapitein van het Rode Leger sneuvelde, heeft geen invloed kunnen uitoefenen: de jongen Is gefusileerd. Ingevolge bepaalde wetten in de Sovjet-Unie kunnen kinderen van twaalf jaar volkomen ver antwoordelijk worden gesteld voor al hun daden; derhalve is het geen uitzondering, dat kin deren voor kleine vergrijpen te gen de communistische bepalin gen met jarenlange dwangarbeid en met de dood kunnen worden gestraft. Dat een twaalfjarige jongen reeds kadet kon zijn op een mi litaire school en tot zulke zware verantwoordelijkheden werd ge roepen, klinkt al even onwaar schijnlijk. Nochtans is het een voorkomend verschijnsel, dat een fel licht werpt -op de toestanden achter het IJzeren Gordijn. De ter dood veroordeelde 12- jarige knaap was evenals vele zijner medestudenten zoon van een hooggeplaatst communist. Juist door de positie van zijn ge storven vader, die bewezen had een trouw lid van de partij te zijn, werd hij in staat gesteld de volmaakt wetenschappelijke en militaire opleiding te ontvan gen, die toekomstig ambassa deurs en militaire attaché's wordt geboden. Deze opleiding is edhter zo zwaar, dat slechts weinigen de eindstreep halen. Reeds op acht jarige leeftijd worden de kadet- ten aan de krijgsschool ingeschre ven. Tien jaar lang leven zij, vol komen afgescheiden van de bui tenwereld, in een volkomen mi litaire sfeer. Vaak is het de jon gens zelfs verboden briefwisseling met hun ouders te onderhouden. Vanzelfsprekend moeten zij de Marxistische, Leninistische en Stalinistische theorieën tot in de finesses kennen. Behalve de Wes terse talen, geschiedenis, aard rijkskunde en levensomstandig heden der Westelijke landen, die voor alle kadetten verplichtend zijn, moeten degenen, die hun land zullen vertegenwoordigen in het Midden- en Verre Oosten (tot wie ook de ter dood gebrach te behoorde), Chinees, Japans, Koreaans, Turks en Arabisch en minstens een der Indische talen vloeiend sprekend. Het is niet te verwonderen, dat twaalfjarigen bij een dergelijke opgave fouten maken. Dat een kind hiervoor moet boeten, toont de ongerijmdheid van dit ijzeren opvoedingssysteem. Voor Kröller-Müller- museum f. 1,30.000. Ten behoeve van de voltooiing van het Rijksmuseum Kröller- Müller te Otterlo vraagt minister Cals aan de Tweede Kamer een bedrag van 130.000. Het bedrag zal worden aangewend voor de afwerking van de gehoorzaal en voorzieningen aan de centrale ver warmingsinstallatie. t Nederlandse Opera krijgt f 422.240.subsidie (Van onze parlementaire redactie). Minister Cals zal aan de Ne derlandse opera voor het jaar 1953 een subsidie verlenen van f 422.240.De omstandigheid, dat de Nederlandse opera steeds te kampen heeft met grote tekorten, waarvan de dekking de grootste moeilijkheden met zich brengt, is er de oorzaak van, dat de finan ciële steun aan de danskunst tot nog toe nog steeds in het gedrang is gekomen. Men kan hier spre ken van een noodtoestand. Intussen worden er onderhan delingen gevoerd om te komen tot de vorming van een nationaal ballet, dat artistiek verantwoorde prestaties zal kunnen leveren. Dit ballet zal echter alleen kunnen bestaan, wanneer het rijk een aandeel in de kosten voor zijn rekening kan nemen. Hiervoor vraagt minister Cals aan de Tweede Kamer voor 1953 een be drag van f 50.000. Het comité Monument mevr. Kuipers-Rieberg (tante Riek)", dat onlangs is opgericht met de bedoeling door middel van een monument de nagedachtenis van „Tante Riek" en in haar persoon de vrouw in het verzet" te eren, heeft op een persconferentie te Amsterdam de plannen nader toegelicht. Mevr. Helena Theodora Kui pers-Rietberg uit Winterswijk is in 1942 de grondlegster geweest van de georganiseerde landelijke hulp aan onderduikers. Eind 1944 is zii overleden in het vrouwen kamp Ravensbriick. Men wil thans geld bijeenbren gen om een eenvoudig monu ment op te richten, dat waar schijnlijk geplaatst zal worden op een plein in Winterswijk na bij het gemeentehuis. Het is niet bekend hoeveel geld er nodig is. maar het is de bedoeling, dat een eventueel overschot verdeeld zal worden tussen de Stichting 19401945 en de Stichting „Het Vierde Prinsenkind". Het comité doet in de eerste plaats een beroep op de 300.000 onderduikers uit de bezettings tijd. die van het werk van de landelijke organisatie hebben ge profiteerd. Voor de keuze van de beeld houwer wordt overleg gepleegd met de adviescommissie van de kring van beeldhouwers. In ieder geval, zo werd op de persconfe rentie verzekerd, zal het beeld Londen, 9 Dec. '52 (K.N.P.) In een toespraak, welke hij tot de Katholieken in Londen Zon dag heeft gehouden, heeft Kardi naal Griftin, aartsbisschop van Westminster, betoogd, dat 't be zoek van Tito aan Engeland po sitieve gevolgen kan hebben, in dien tenminste de Minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, bereid is ook de stem van de Katholieken in Engeland te laten horen. „Er wordt in Joego slavië groot onrecht gepleegd aan Mgr. Stepinac en aan de Christenen, maar dit behoort Ti to duidelijk te worden gemaakt" aldus de Kardinaal. De Kardinaal heeft met deze uitlating blijkbaar een positieve richting gegeven aan de stijgen de verontwaardiging, die onder de vier millioen Katholieken van Groot-Brittannië heerst. Zegslie den van deze opgekropte veront waardiging zijn tot op heden voornamelijk de leken-schrijvers Evelyn Waugh en Graham Green die beiden in het openbaar hun' afschuw over de methode van Tito hebben getoond. Doch ook de bisschoppen heb ben hun mening niet onder stoe len en banken gestoken. Mgr. Campbell, aartsbisschop van Glasgow, heeft op een meeting in zij'n residentie verklaard, dat dit bezoek van Tito gelijk staat met een uitdaging aan de Ka tholieken van Engeland De En gelse regering zo betoogde hij dient alles erop te zetten, dat deze vijand van God, Tito ge heten, van zijn honende kerkver volging wordt afgebracht. Protesttelegrammen aan de re gering, aan het Joego-Slavische gezantschap en aan alle Katho lieke lagerhuisleden werden na afloop van deze vergadering ver stuurd. Ongeveer tegelijkertijd heeft de vurige bisschop van .Leeds Mgr. Heenan, elke reserve tegen over het bezoek laten varen. „Voor de mentaliteit van een land als het onze is het toch wel kenmerkend zo zeide hij, dat een tijdje geleden jegens de ver oordeelde Mgr. Stepinac sym pathie werd betuigd, doch dat nu enkele maanden later de ver volger van deze zelfde bisschop met alle eerbetoon wordt ont vangen. Hogere productie Algemene Exploratie De productie op de concessie Limau der Algemene Exploratie- Maatschappij heeft in November 1952 bedragen 19.760 kgton ruwe olie tegen 11.140 in November 1951. In de eerste 11 maanden van dit jaar heeft de productie 212.480 kgton bedragen tegen 125.610 is de overeenkomstige pe riode van 1951. PHILIPS VAST AMSTERDAM, 10 Dec. De grootste belangstelling ging van daag uit naar Philips, wegens de verrassende declaratie van 6 pet interim dividend over 1952. Hiermede werd de reeds be staande indruk versterkt, dat het totale dividend van het Eindho- vense concern 12 pet. zal bedra gen. Er ontstond behoorlijke vraag in de Philipshoetk en de koers liep geleidelijk op tot 158,5, een koerswinst derhalve van 4 punten. Van een opvallend sterke invloed op het prijsver- loop viel echter niets te bespeu ren en ter beurze memoreerde men, hoe een zodanig dividend voorheen veel sterker in de koers tot uitdrukking kwam. Wel was er de gehele middag affaire, waartegenover de handel in Koninklijke pover afstak. Het hoofdfonds zakte vandaag wel niet verder in, maar kon zich evenmin tot een herstel boven de 300 opwerken. Bepaald flauw lagen Unilevers die de recente koerswinst weer geheel kwijtraakten. De reactie bedroeg aanvankelijk 3 procent, maar later volgde enig herstel. Morgen wordt het margarine- fonds minus het interimdividend ad 4,5 pet. genoteerd. De overige hoeken hadden een zeer rustig verloop, zonder noe menswaardige koersfluctuaties. Het meest blijft de aandacht trekken de vaste stemming van Amsterdam Rubber en zulks on danks het feit. dat op de beurs de tussentij'dse mededeling van deze maatschappij over de gang van zaken nog niet bekend was. De directie verwacht over 1952 een aanzienlijk hogere rubber- oogst dan in 1951. De overige cultuurfondsen waren kalm, maar goed prijshoudend. Althans was de markt der Indonesische fondsen vriendelijker gestemd dan de vorige dagen. Scheep- De emissie H.B.U. was volledig succes De inschrijving op f 1.250.000 certificaten van aandelen Hol landse Bank-Unie met voor keursrecht heeft een volledig succes opgeleverd. Palembang stelt 8 pet. dividend voor De industriële maatschappij „Palembang" heeft, dank zii een grote bedrijvigheid, 1951 afge sloten met gunstiger resultaten dan de voorgaande na-oorlogse jaren. Het saldo per exploitatie rekening Indonesië bedraagt 135.300 79.814). Na diverse voorzieningen, waaronder reser vering van 60.000, kan een di vidend van 8 pet worden uitge keerd. Alle daarvoor in aanmer king komende vaste bedriifs- activa zijn RP. 1 per eenheid te boek gesteld. De directie heeft gemeend de plannen tot her-kapitalisatie te moeten laten varen. De bruto winst op bedriiven en goederen over 1952 zal niet of slechts wei nig .achterblijven bii die van het verslagjaar. De opbouw van het nieuwe bedrijf te Maasbracht, vordert gestadig. Java-Caoutchouc behaalde fraaie oogst Aandeelhouders van de N.V. Java-Caoutchouc-Compagme heb ben in de gehouden jaarvergade ring de rubberproductie der maatschappij over 1952 gekwali ficeerd als bijzonder fraai. Wel zal de taxatie van 600.000 kg niet geheel gehaald worden, maar de te verwachten oogst van circa 580.000 kg steekt zeer gunstig af bij die van andere ondernemin gen. hetgeen de directie o.a. toe schreef aan de arbeidssfeer en het goede plantmateriaal. Als zich verder niets voordoet,, be hoeft de kostprijs van de rubber dit jaar niet veel hoger te zun dan in 1951. Men begint in te zien. dat de looneisen niet hoger kunnen en reeds zijn vele eisen van de vakverenigingen door de autoriteiten afgewezen. De winst-transfer over 1951 ad 90.000 is volledig ontvangen en van de afschriivingstransfer tot dusver f 47.000. In antwoord op een desbetreffende vraag ont kende de directie categorisch, dat bii haar stappen ziin onderno men door een grote rubberonder neming inzake overnemingsplan nen. Het bestuur zal alles in het werk stellen om met de wensen van aandeelhouders betreffende een interimdividend over 1952 rekening te houden. De i aarstukken werden goed gekeurd en het dividend werd bepaald op 6 procent, zoals reeds betaalbaar is gesteld. Amsterdam Rubber meldt gestegen rubberoogst Op verzoek van de Vereniging voor de Effectenhandel worden door de N.V. Rubber Cultuur- Maatschappii „Amsterdam", naar aanleiding van het aanbod dier maatschappij aan aandeelhouders van de N.V. Hessa Rubber-Mn. om f 1600 aandelen nominaal Hessa in te ruilen tegen f 1000 aandelen nominaal Amsterdam Rubber, nog de volgende gege vens verstrekt aangaande het lopende boekjaar: Rubber: oogst 1951: 9169 tön, taxatie-oogst 1952: 12.500 ton; t.m. Nov. 1952 ge oogst: 14.200 ton: palmolie resp. 27.825 ton. 30.600 ton. 28.700 ton; palmpitten resp.: 7885 ton. 8500 ton. 8500 ton. Indien zich in de lopende maand geen bijzondere moeilijk heden voordoen, zal het jaar 1952 een aanzienlijk hogere rubber- oogst opleveren dan 1951: de palmolie- en palmpitten-oogsten zullen in vergelijking met het afgelopen jaar een niet onbe langrijke stijging tonen. De verkregen hoeveelheden palmolie en palmpitten ziin ge heel verkocht. De geoogste rub ber werd voor het allergrootste gedeelte van de hand gedaan. De opbrengst van de oogsten in 1952 is niet ongunstig tegen over de kostprijzen. Ten aanzien van het toekom stige marktverloop van rubber, palmolie en palmpitten kan de directie zich niet aan een voor spelling wagen. Wat betreft de oogsten voor '53 koestert zii de verwachting, dat deze, bij een ongestoorde exploi tatie. hoger zullen ziin dan die van het lopende boekjaar. niet abstract, doch evenmin een portret van tante Riek ziin. (Giften kunnen gestort worden bii de Twentse Bank te Winters wijk: t.n.v. Mr F. G. Kool. Deli- straat 11 te Winterswiik. giro nummer 243838 of dank zii de medewerking van de P.T.T. door een briefkaart te zenden aan „Comité Monument Mevrouw Kuipers-Rietberg (Tante Riek), Wooldstraat 7. Winterswijk en naast de 6 ct postzegel een be drag aan postzegels hij te plak ken met een maximum van een gulden. Op de persconferentie werd het woord gevoerd door Ds F. Slomp (Frits de Zwerver), mevr. A. A. J. Driebergen-van der Mei den, lid van het dagelijks bestuur van de Stichting 1940'45 en pastoor Nic. Apeldoorn O.P. Ds Slomp zei, dat het verzet in 1942 op een dood punt was geko men. „Tante Riek heeft toen be grepen, dat er iets groots moest gebeuren, dat er een organisatie opgericht moest worden, die het hele land omspande. Zii was één van de eerste van vele honder den vrouwen, die alles hebben gedaan en alles hebben gegeven met een ontzettend grote liefde voor ons volk en in het bijzon der voor de jeugd." Mevr. Driebergen vertelde, dat haar toen 18-iarige zoon in 1944 met tante Riek in Arnhem in de cel heeft gezeten." Hij heeft een zeer zwaar verhoor ondergaan, waarbij hii erg mishandeld werd. maar hii heeft nooit iets losge laten." Later heeft hii verteld, dat hii in die tiid zulk een grote steun heeft gehad aan tante Riek. Pastoor Apeldoorn was van mening, dat in het algemeen de vrouw meer dan de man de grootte van het gevaar heeft ge zien dat ons bedreigde. „In het monument moet voor het ko mende geslacht bewaard blijven de liefde en de opofferings gezindheid van de vrouw." overleed in het ziekenhuis te Sittard een 45-jarige lasser, die Maandagmorgen tijdens zijn werk in de haven van Stein van een hoogte van zestien meter was gevallen en daarbij ernstig werd gewond.... is op 79-jarige leeftijd te .Was senaar overleden de heer Daniel Th. Ruys, in leven oud-direc teur van de Koninklijke Rotter damse Lloyd en gedurende vele jaren raadslid en wethouder in zijn woonplaats. De overledene heeft zich ook veel op sociaal gebied bewogen brak gisternacht in het schoe nenmagazijn Nes te Den Bosch brand uit. De brandweer kon het vuur tot het magazijn be perken, dat echter geheel uit brandde. De schade is aanzien lijk, maar wordt door verzeke ring gedekt. werd een winkelier uit Maas tricht, die een belasting van 4500 gulden had ontdoken, ver oordeeld tot een geldboete van 250 gulden of 50 dagen hechte nis. De eis was één week gevan genisstraf. zullen op 13 December a.s. met het s.s. „Neerdam" van de HollandAmerika-lijn één en dertig militairen van de Neder landse luchtmacht naar de Ver enigde Staten vertrekken voor het volgen van een opleiding tot vlieger.... is in de nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken in het warenhuis van Vroom en Drees- mann te Maastricht. Er werd voor een waarde van 2000 gul den aan goederen gestolen. Nog dezelfde nacht kon één der in brekers worden gearresteerd, waarop spoedig een tweede van zijn bed kon worden gelicht. GEEN HENGSTENKEURING MEER IN LEEUWARDEN Maar in Sneek LEEUWARDEN Te weinig medewerking van de zijde van 't gemeentebestuur en daarbij de ongeschiktheid van het keurings terrein hebben het bestuur van het „Friesch Paardenstamboek" doen besluiten de traditionele jaarlijkse hengstenikeuring niet meer op de Lange Marktstraat te Leeuwarden, maar voortaan in Sneek te houden. Betalingsbalans eerste halfjaar 1952 In een brief aan de Tweede Ka mer zegt minister v. d. Kieft te verwachten, dat er een achteruit gang zal komen in de uitkomsten van de betalingsbalans. De ont wikkeling van de binnenlandse situatie is van dien aard, dat daar in krachten aanwezig zijn, die dit zullen bewerken. De minister denkt hierbij in het bijzonder aan de afnemende voorraden en de toenemende liquiditeiten in de particuliere sector, die daarmede verband houden. Daarenboven zal ook de toekomstige ontwikkeling van de overheidsfinanciëring er toe bijdragen, dat binnen afzien bare tijd grote overschotten op de betalingsbalans tot het verleden zullen behoren. In het eerste half jaar van 1952 zijn deze nog voor gekomen. Begroting Amsterdam 1953 goedgekeurd Te ruim half twaalf gisteravond heeft de gemeenteraad van Am sterdam de begroting over 1953 in inkomsten en uitgaven slui tend op 'n bedrag van 253.685.590 goedgekeurd met 31 tegen 8 stemmen. PUZZLE 139 Horizontaal; 1. papegaaiennaam 5. pl. in Utrecht 9. voorzetsel 10. gebouw in Parijs 12. radio-omroep (afk.) 14. vorm van zijn 16. handelsterm 19. vergr. trap van best 21. bijwoord 22. insect 23. slede 24. vragend vnw. 26. veer 29. vervoermiddel 30. uitbouw 31. voorzetsel 32. papperige massa 33. normaal laagwater (afk.) 35. omverwerpen 36. bloem 38. niet dezelfde 40. reptiel Verticaal: 1. weg met bomen voorzetsel 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 11. 13. 15. 17. 18. 19. 20. 24. 25. 27. 28. 32. 34. 37. 39. kier kippenproduct lidwoord vette vloeistof onder het nodige voorbehoud Europeaan zangnoot paar grote gemeente gast provincie aan het boveneinde roemen soort koekje volksvermaak vorm van verlangen modern, hulpmiddel bij sche pen rond voorwerp waarnemend (afk.) voegwoord verlaagde toon Nr. 138 Horizontaal: 1 o.a., 3 vader, 6 te, 8 prei, 10 aken, 12 Iran, 14 eter, 15 set, 16 abt, 18 pek, 20 sl, 22 ei, 23 al, 24 eerst, 25 A.P.. 26 os, 27 st. 29 ros, 31 ski, 33 eik, 35 olie, 37 nier, 39 iron, 41 dras, 43 ad. 44 arena, 45 ka. Verticaal: 1 op, 2 Arie, 3 via, 4 d.g., 5 rat, 6 tere,, 7 en, 9 erts, 11 keni, 13 na, 14 et, 15 snaar, 17 ba rak. 19 kapok, 21 les, 22 ets, 26 Oslo, 28 teer, 30 oord, 31 se. 32 in, 34 Irak, 36 Ina, 38 Ida, 39 ia, 40 le, 42 sa. FEUILLETON: EEN ZONDAGSKIND 44. En hij had het triomfante lijke gevoel, dat hij zojuist voor - de vierschaar der examinatoren yaartpapieren waren algemeenhad gestaan en dat hij zojuist iets aangeboden. De claims van Ommeren en de stockdividenden H.A.L. vertoonden .geen grote wijziging. Op de Staatsfondsenmarkt blijft zich een opmerkelijk vaste hou- geslaagd was voor zijn eindexa men met fabelachtig hoge cijfers. 's Anderendaags wist heel Ginneken en Breda dat er op de handelsschool een vent zat een ding voor de beide toonaange-zekere Bronkhorst of zo die zin- vende staatspapieren ontwikke len. Ook vandaag zette de koers stijging zioh voort, waardoor de conversie!ening oplieip tot 94,5 en de investerinigscertificat-en tot 94 5/8. De handel in de Staats fondsen was drukker dan op de vorige dagen. De mankt sloot met een aanhoudende belangstel ling voor de Philips aandelen. gen kon als geen tweede. George begon er over aan tafel. Op kan toor had hij er van gehoord. „Ja", zei Theodoor, „ik raakte met de directeur toevallig over muziek aan het praten en toen vertelde ik, dat ik wel eens ge zongen had en zo kwam die ver toning van lieverlede tot stand." „Jij slaagt voor je examen". Door Toon Kortooms zei George, „schei maar uit met dat 's nachts studeren." Maar Theodoor klom telkens weer met een wetenschappelijke blik in zijn ogen naar zijn ka mer. Hij was er niet zo gerust op, op dat examen. Want de jonkheer Menda van Daal had hem een complete tournée, uit gestippeld en wel, voorgelegd. Elke Zaterdag en Zondag en dat zo een maand lang zou den er mee gemoeid zijn. Zelfs Antwerpen stond op 't program ma. Theodoor zat dus meer dan ooit over ziin studies in. Maar George zei tegen Mies: „Onze Theodoorgeef hem de ruimte!" Ja, Theodoors heldendaad op de handelsschool was ook via een of ander geheimzinnig kanaal tot de jonkheer doorgedrongen. Hij had zijn pupil dan ook zegevie rend op zijn kantoor ontvangen. Of Theodoor over die opleiding nagedacht had. Zeker wel, dat had hij. Maar hij zeide, dat hij eerst zijn stu dies aan, de handelsschool wilde voltooien, dat voelde hij als een zware verplichting tegenover zijn grijze vader. Dat hij daarna zijn gehele mannenkracht wilde aanwenden om de vader van zijn geliefde te vermurwen, dat ver telde hij maar niet aan de jonk heer. Hij herinnerde zich nog te goed het incident achter de cou lissen in Utrecht. Toen had de jonkheer gezegd: Als je nu al amoureuse bevliegingen krijgt, word je nooit een -goed zanger!" Later, wanneer hij een zekere mate van roem geoogst had, kon hij het de jonkheer nog altijd vértellen en duizend tegen één zou deze het een prachtig object vinden om langs muzikale wegen te veroveren. Ongetwijfeld zou de machtige man hem steunen om Clarence, die toch ook zo van muziek hield, uit de klauwen van haar ontaarde vader te red den. Ziet, de heer Legrande was een verwoed verzamelaar van muziek-instrumenten. Men zei, dat hij naar beroemde concerten in het buitenland reisde en dat hij musici meenam naar zijn huis Hij was een volmaakt gastheer voor deze lieden, had Clarence gezegd, een rasechte Maecenas. Zo iemand moest toch geplet kunnen worden. Als de rijkste man van de Baronie achter je stond, zou Legrande niet durven weigeren. En zodra Clarence en jij gehuwd waren kon je dat hele onrustige leven van concertzan ger overboord gooien en de fa briek van je vader overnemen. Daarnaast zou je een ander be drijfje kunnen beginnen, des noods 'n muziek-instrumenten- fabriekje om de verzuurde schoonvader niet al te zeer te gen het hoofd te stoten. Beroeps zanger dat nooit! Van. hot naar haar trekken, nooit thuis, altijd in die vervloekte stijve avond kleding, links knikken, rechts neigen, overal drank en onbe nullige praat met bewonderaar sters, neenin geen duizend jaar! Dan liever steen voor steen je eigen bedrijf uitbrei den gehaaidheid tegenover ge haaidheid zetten de voortduren de charme van. zakendoen met gewichtige lieden die jou jonge man eens gauw een poot uit willen trekken, terwijl jij hen twee poten uittrekt. In een goede boekhouding en in een stoer za kenbeleid steekt minstens even veel muziek als in een concert zaal met twaalfhonderd zitplaat sen. „Dus," had de jonkheer ten slotte gezegd, „die handelsschool gaat nog een paar maanden door. Goed jongeman, ik respecteer je eerbied voor je ouders. Ik zal daar niet tussenkomen Maar al je vrije tijd is voor mij, ook de weekends. De tournée móét door gaan. Morgen ga ik op reis, langs alle steden, die wij aan doen. Er is nog veel te regelen. Over een goede week ben ik te rug. Ik zal pas gerust zijn als ik je in handen van Guillaume Mallot heb. Die man is een uni cum op het gebied van stemtech- niek. Weet je ik ben zo bang, dat je je stem op de een of an dere manier aan het forceren bent." „Mijnheer," had Theodoor ge antwoord, „dat geloof ik niet. Ik zing zo gemakkelijk. Ik word er niet moe van. André van Tricht, mijn vroegere zangleraar, is misschien een volslagen onbe kende figuur in de muziekwe reld, maar wat hij in enkele ja ren aan mijn stem gedaan heeft, is ongelooflijk. Hij is onver moeibaar. Misdadig, dat zo'n man zijn leven moet slijten met vingeroefeningen voor huis-, tuin- en keukenpianisten. Want van zijn zanglessen alleen kan hij niet leven; hij doceert ook piano en viool." „Van Tricht?, Van Tricht? Nooit van gehoord. Geef me zijn adres eens." Theodoor begon zijn vroegere zangleraar steeds uitbundiger te roemen. Hij dacht, als ik de jonkheer maar zó wijd krijg, dat hij Van Tricht aan mijn stem laat werken, dan hoef ik straks tenminste niet naar die kerel in Parijs honderden kilometers van Clarence vandaan. Wordt vervolgd. va] L.T.B.-] ii. EEN BELANC de Bondsverg L.T.B. van de! lem, was de l onteigeningswe gen voor getr tuinders. In d kelde bespreki strekking van stellen doorkri vooral de moi staan voor pa( tuinders, die v voor schadeloo satie in grond merking komei Hier zit een eigeningswet, opgeheven. Thi op schadeloos: als gronden, w contracten afk worden aangei wettelijk recht reel recht, di leg met geme wel aan de oré woord „algehe ling moet in d{ tfre Duijvesteij onder grote grote heren de over die klein lopen." Dat mc we moeten ook kelen. De hoofc opmerking wei men in het pr bestuur. Er waren vc verplichte pens zelfstandigen. Noodwet - Oud ter sprake. He een regeling pensioen". Wie dige pensioem moet worden was over dit i naat". De Nooc al voor mensen dig hebben, z< heer Groen or noodwet is vo< komst geweest, de meende, da' riërs geldt: Ee: verloren. Er w tegen de Over „Dat is de klo' zetten", zei eei Over het prol eenvoudiging ii van de sociale i te merken dat is, daaronder ting te doen v eindelijk, een a van de Stichtii bouw met de ciale Zaken er H.B. sprak ver advies over „vs vens", welke oj voren zijn gekt port van de con pel. Welke zijn vraagd. Dat is zeggen, antwoc ris, het beste eens in Krin; gesproken. Goe de tijd dringt. gang van zake zeer betreurens Dan was er Werkloosheids v< verschillende ties. Het hoofd bee aanzien van de kering onderst tussen de grol gelegd in de we ring daarvan vereniging. W< grondslagen be van oordeel, d percentages te en dien tengev wijking" in de wordt. Een wetsverb' band zal echte: zolang de uitke van de bijzond zieningen geste peil, waarop zi gen. Aangezien is, welke geheel vlak" thuis hoo tieke weg naar opzicht gestreef den. Alle uitkering mening van moeten worden normale „tjjdlor van de uitvoer hoofdbestuur 1 moeilijkheden drijfs vereniging deze geheel na gesteld. Hoewel beker drijfs vereniging waarbij fraude treden zeer stre niet voor teru; strafrechter in het hoofdbestui deel, dat het systeem ten ene is om fraude t te voorkomen. I scherper coördi werking moeter gen met de G. mogelijk te bev wezige werkge benut. Tot de vele stoots in het hoort de Verev: bekende geluid afschaffen! Het last, maar een ting, die wordt voorzieningen i •belang. Reeds er door het ho< wezen, dat de fing wordt aang mene lasten, in zieningen (oude derbijslag zelfst: als bekend hebe een tijdelijk ka De voorzitter zodra deze tijc door een defini' gen men za op gelijktijd ging van c ningsheffin Intussen staat alsnog achter 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4