Rassenprobleem in Afrika schept moeilijkheden Holland stuurt misdadigers met jeep de grens over... VAN NELLE Volk wenst geen herstel van de monarchie Moskou vist ook daar in troebel water Marechaussee betrokken in grensland-affaire? Uit vrijgevigheid? Waar ziet II me voor aan, Edelachtbare?" Een katholieke stem uit Engeland Automaten bijgevuld Scheepsberichten Duits blad beschuldigt: HET EGYPTISCHE KONINGSHUIS Vorsten gaven slecht voorbeeld DONDERDAG 11 DECEMBER 1952 Pagina 7 De internationale bezorgdheid over de situatie in Afrika groeit met de dag. Het is duidelijk dat de communisten dit grote en rijke werelddeel beschouwen als de volgende buit die in de koude wereldoorlog moet worden binnen gehaald, en hun agenten zijn reeds hard aan het werk om onenigheid en moeilijkheden te zaaien waar de gele genheid zich voordoet. In Frans Noord-Afrika wordt Frankrijks positie verzwakt door een internationale propaganda, die niet zonder rechtvaardiging is, maar waarvan het uiteinde lijk resultaat waarschijnlijk nie mand anders ten goede komt dan Moskou. In Zuid-Afrika ver oorzaakt dr Malan's „apartheids politiek," gesteund door een be wind wat zich boven de wet stelt, de critiek van de hele wereld ,niet in de laatste plaats van Christelijk standpunt uit. Doch wie zal tenslotte ook hier profijt van hebben gehalve Sta lin? In Oost-Afrika kan de plot selinge uitbarsting van een don kere en bloedig ritueel geweld onder dé Kikuyu stam slechts aannemelijk verklaard worden door de inblazingen van mensen wiens bevelen komen van plaat sen heel ver weg van Afrika. In elk van deze gevallen heb ben we in de grond dezelfde si tuatie. Er bestaan gegronde grie ven van de inlanders op poli tiek en economisch gebied. Het blanke gezag komt daar slechts traag aan tegemoet en gebruikt te gemakkelijk een methode om de wet en de orde te handha ven, die door massa's goede vooruitstrevende of godsdiensti ge mensen als onjuist en on rechtvaardig wordt aangevoeld. Aldus wordt de weg gebaand voor een krachtige communis tische campagne zowel om de internationale critiek te doen toenemen als om de inheemsen aan te zetten tot krachtige en meer verbreide actie tegen de autoriteiten. Zo wordt de situatie van slecht tot erger en de enige uiteindelijke winnaar is het com munisme. Het oordeel van 'n priester. Het ergste van alles is dat er geen gemakkelijke oplossing is voor dit probleem. Ik had on langs een langdurig onderhoud met een Zuid-Afrikaanse pries ter, die in zijn land een zeer verantwoordelijke post bekleedt. Hij waagde geen poging om dr Malan en zijn nationale aanhan gers te verdedigen. Integendeel. Hij noemde zijn regering een voudig semi-fascistisch. En nij wees er op, dat hij bij zijn te rugkeer naar Zuid-Afrika kon worden geïnterneerd als commu nist als het de regering behaagt, zonder dat hij zijn toevlucht zou kunnen nemen tot de wet. Dit geldt voor iedereen. Nog minder sympathie had hjj voor de „uit verkoren volk"-houding van dr. Malan's Calvinistisch geloof, dat hem werkelijk doet geloven, dat het de door God opgelegde plicht is van de blanke kolonisten het lagere gekleurde volk in hun be lang te overheersen. Maar na dat alles maakte hij duidelijk, dat weinig landen meer hebben gedaan voor de materiële en sociale verbetering van de inheemse bevolking dan Zuid-Afrika. Men aanhoort dit in Zuid-Afrika met grote bitter heid. De critiek op dit land van Indiërs en de bevolking van het Midden-Oosten, die massa's van hun eigen mensen ten prooi la ten aan vreselijke armoede. Wat de „apartheid" betreft, is het beginsel natuurlijk verkeerd en niet in overeenstemming met de christelijke leer. Maar het blijft een feit dat enige mate van on derscheidenheid in ras vanuit bestuurlijk oogpunt noodzakelijk is voor het welzijn van beide rassen. Vanuit Katholiek oog punt zijn er plaatsen waar een dergelijke scheiding wenselijk is, teneinde de inheemse be volking te beschermen tegen de corruptie van de blanken. Dit geeft enigermate een idee van de werkelijke gecompli ceerdheid van de kwestie. Tocli laat het bij de buitenstaander het gevoel achter, dat vroeg of laat een ramp onvermijdelijk is, als de blanke minderheid niet in vriendschap weet te leven met de grote gekleurde meerderheid, die haar omgeeft en voor haar werkt. Niet dat de Afrikanen er wij zer van zullen worden. Want zij kunnen slechts de beschaafde opperheerschappij van hun hui dige meesters inruilen tegen de wredë materialistische tyrannie van Moskou. In Kenya. In Kenya is het vraagstuk ietwat anders. Daar heeft men de traditie van een Brits trus teeschap, dat is een regering voor de bescherming en opvoe ding van de inheemsen teneinde hun te zijner tijd politiek gezag te kupnen geven. Maar er komt een tijd, dat de leiders der in landers hun zeggen dat het evo lutieproces te langzaam gaat en dat het heersende ras een veel te hoog aandeel bezit in 's lands welvaart. Aldus wordt de haat gepropageerd en een nog primi tief ras neemt z'n toevlucht tot oude heidense tradities, van schrik en geweld om de inheem se massa's te dwingen zich te gen de blanken te verzetten.. Maar ofschoon het proces anders is, is het gevaar uiteindelijk on geveer hetzelfde. Het is niet genoeg 't blanke gezag te hand haven, dat is niet moeilijk ge zien de ongewapende positie van de inheemsen. Zij moeten op enigerlei wijze overtuigd worden dat de blanken een eerlijk spel spelen, dat het evolutieproces zo snel mogelijk gaat, dat de wel vaart eerlijk wordt verdeeld. Als dat niet geschiedt, spelen wij in Oost-Afrika even zeker als in Zuid-Afrika in de communis tische kaart. De waarheid is, dat Afrika he den de meest serieuze kwestie is voor de volkeren van het Wes ten. In het Oosten hebben we de kans om onze fouten te her stellen reeds verloren. Al wat we kunnen doen ,is ons zelf ver dedigen. Maar in Afrika kunnen we nog op tijd zijn. Het pro bleem is noch plaatselijk, noch nationaal. Het is internationaal. Maar dat wil niet zeggen dat het af moet hangen van de stem van al de verenigde naties, van wie de meesten geen koloniale erva ring hebben. Het is een kwestie die moet worden aangepakt door eensgezinde en verstandige actie van de mogendheden met kolo niale ervaring en met de midde len en invloed om een gemeen schappelijk beleid door te voe ren ten behoeve van de Vrije Wereld en teneinde de groeiende communistische invloed in Afri ka een halt toe te roepen. Londen DE LA BEDOYERE. Ingenieur vrijgesproken in belastingzaak De rechtbank te Amsterdam heeft, conform de eis, de 55-ja- rige ingenieur A. Ch. de F. uit Hilversum, aan wie het doen van een onjuiste belastingopgave op een buitengewoon aangiftebiljet over de jaren 1941-1944 ten laste was gelegd, vrijgesproken. Ter zitting, 14 dagen geleden, bleek, dat sedert de zaak in 1948 voor de eerste keer door de rechtbank was behandeld, met de belasting inspectie een compromis tot stand is gekomen en de opgelegde aan slag, vastgesteld pp basis van de berekeningen van de accountant van F., is betaald. Na sluitingstijd Voor de Haarlemse politie rechter hebben gisteren twee Zaandamse banketbakkers terecht gestaan, J. B, en J. H. L., wegens overtreding van de winkelslui tingswet. Zij hadden na sluiting banketbakkerswaren verkocht via een automaat, die van de winkel uit was bijgevuld. De officier van Justitie was van mening, dat deze verkoop in strijd was met de Winkelsluitings wet en dat deze principiële zaak een veroordeling vorderde om de winkeliers tegen henzelf te be schermen. Hij eiste tegen beide verdach ten één dag hechtenis voorwaar delijk met een proeftijd van een jaar. De verdediger, mr. J. Derks, betoogde, dat hier wel degelijk gesproken kan worden van een Horecabedrijf, dat buiten de Winkelsluitingswet valt en was overigens van mening, dat deze wet veel aan duidelijkheid te wensen over laat. Hij beriep zich op een vrijspraak door de poli tierechter te Almelo in een ana loog geval. Pleiter verzocht de politierech ter eventueel een straf op te leggen, die de mogelijkheid tot appèl open laat. DE DUITSE SCHULDEN LEDEN De Amerikaans- Engels-Franse commissie voor de regeling der Duitse schulden is gereed gekomen met de opstelling van de ontwerpen der verdragen in zake de delging van de voor oorlogse en na-oorlogse schulden van Duitsland. In Januari a.s. zullen deze ontwerpen te Londen worden bekend gemaakt. Zij zijn inmiddels reeds aan de betrok ken regeringen voorgelegd. EGYPTE WORDT GEZUIVERD CAIRO, 10 Dec. Het is de regering-Naguib gebleken dat nog dertig duizend Egyptenaren in totaal een bedrag van 30.000.000 Egyptische ponden be lasting schuldig zijn; er worden nu krachtige pogingen gedaan om deze belastingschulden te innen. Er heeft verder op alle minis teries een uitgebreide reorgani satie plaats, dit in verband met het ontdekken van vele onregel matigheden onder vroegere Egyp tische regeringen. Zo is geble ken dat een overleden ambtenaar vier jaar na zijn dood op papier werd bevorderd. Bij kruideniers zijn staatsstukken aangetroffen, die als inwikkelpapier werden gebruikt. Er is gebleken dat ambtenaren voor ruim een half millioen Egyptische ponden telefoon gesprekken hebben gevoerd, die betaald hadden moeten worden, doch waarbij dit niet is geschied Nog een half millioen is verloren gegaan door slechte organisatie van het innen van luisterbijdra gen. Er is op grote schaal belas ting ontdoken, ook door firma's. DE KRONING VAN ELIZABETH LONDEN De kroning van Koningin Elizabeth de Tweede in Juni zal door 250 radio- en tele visieverslaggevers in 42 talen worden beschreven. Langs de route, welke de kro ningsstoet zal volgen, zullen op ongeveer 80 punten verhogingen worden opgesteld voor uitzendin gen voor het buitenland. De BBC zal met 16 of 17 ca- wc.„ mera's de stoet en de kronings- De politierechter veroordeelde plechtigheid in de Westminster beide verdachten conform de eis. Abbey volgen. MAASTRICHT, 10 Dec. De verdediger mr. Jos p m H R uit Stroom had evenwel bepleit. De koopman P. M. H B uit dgt verdachte inderdaad niet Heer had op een belasting- vrijgevigheid had gehan- biljet de vraag, of hij uit vrij- deld, omdat hij van den be- gevigheid personen of instel- ainne af de bedoeling heeft ?- gehad het geld weer terug te hngen met giften of anders nemen jjij -had de vraag dus zins had bevoordeeld, met juist beantwoord. De recht- „neen" beantwoord. bank aanvaardde dit verweer. al was zij van oordeel, dat in In werkelijkheid had hij ander opzicht deze opgave voor acht neven en nichten dan onjuist was geweest. Op ieder 500 gulden op hun dit punt werd verdachte vrii- soaarboekie laten inschrijven gesproken. In verband echter met de bedoeling die gelden met een ander ten laste ge er later weer af te nemen, legd feit. namelijk het ver- Voor deze beantwoording met zwijgen van het bezit van een neen" had hij zich voor de aandeel Koninklijke Olie van rechtbank te verantwoorden mominaal 1000 gulden werd en de eis was een week ge- hij veroordeeld tot 150 gulden vanaenisstraf. of 50 dagen. Pater dr. H. v. d. Meulen C.s.s.R. op visitatie Dinsdag is de Hoogeerw. Pater Provinciaal van de Congregatie van de Paters Redemptoristen Dr H. van der Meulen, in gezelschap van de Vice-Provinciaal van Suri name, de Hoogeerw. Pater C. Do- wicie C.s.s.R., voor visitatiereizen vertrokken naar Zuid-Amerika (Suriname en Brazilië). In zijn plaats zal de Hoogeerw. Pater H. Boddeke, Keizersgracht 218. Amsterdam, het bestuur van dc Nederlandse Provincie waar nemen. Almkerk 10 te Den: Bintang p 10 Ceylon: Dalerdiik p 10 Azo- ren/Antwerpen: Loppersum p 10 Kaap St. Vincent: Prins Wil lem III 11 vm Le Havre verw: Waterman 12 nm voor Hoek van Holland verw: Oberon 9 te Port an Prince: Rijnkerk Rotterdam/ Calcutta 9 te Marseille: Cottica 9 950 zw Flores/Plymouth: In- drapoera 9 270 otz Malta: Hoog kerk 10 v Karachi n Aden: Oranjestad 9 620 noto Barbados/ La Guaira; Groote Beer 9 570 ono St. Helena: Kedoe n 9 vm Ceylon/Padang: Noordam 10 v New-York te Rotterdam: Bloem fontein 9 v Kaapstad/Teneriffe: Borneo p 10 vm Kaap Guardafui /Coombo: Gaasterkerk 9 v Mas- sawa/Aden: Java 10 v Aden/ Colombo: Johan van Oldenbar- nevelt 9 100 m w Albanv Kota Agoeng 10 vm te Singapore: Ko ta Gede 9 te Suez: Kota Inten p 9 Ouessant: Ondina 9 geankerd nabij de Mersev: Sibajak 9 dw westpunt Kreta: Willem Ruvs 9 in Golf van Aden/Colombo. AANBESTEDING ALKMAAR. Gistermorgen werd op het Bureau Openbare Werken te Alkmaar aanbesteed het bouwrijp maken van een terrein, gelegen aan de Wester- weg, tussen de Algemene Be graafplaats en de Rozenstraat. Ingeschreven werd als volgt: A. Kraal, Utrecht f 247.000.—; N.V. Aannemersmij. v.h. J. A. Vens, Zaandam, f 217.520.—; Aann.Mij. N.V. Kennemerland, Heiloo f 191.300.—; J. Twisk Jz. Castricum, f 185.600.H. A. Punt, Alkmaar, f 183.900.Fa. P. Meijer, Beverwijk, f 182.842; B. Smallegange, te Haarlem f 178.000,N.V. Nelis, Haar lem, f 177.989.—; Jos. Alibers, Be verwijk, f 174.300.—; H. Poscih en Zn., Beverwijk, f 149.990. De gunning werd in beraad gehouden. WIJZIGING SCHEPENWET De ministers Algera en Kern kamp hebben bij de Tweede Ka mer ingediend een wetsontwerp, dat dient tot wijziging van de schepenwet. In de Nederlandse wetgeving moeten nl. worden ver werkt de wijzigingen die zijn aan gebracht in het internationaal voor de beveiliging van mensen levens op zee. Zo is het met name wenselijk gebleken, dat de sche penwet uitdrukkelijk voorziet in de mogelijkheid om speciale voor schriften te geven over constructie en uitrusting met het oog op de veiligheid van de koopvaardij schepen in tijden van oorlogsge vaar of oorlog. In de „Grafschafter Nachrichlen", een te Nordhorn ver schijnend dagblad, komt onder bovenstaande kop een tweekoloms bericht voor, waarin de Nederlandse politie, bedoeld wordt de marechaussee, ervan wordt beschul digd twee illegaal naar Nederland gekomen personen, die door de Duitse instanties niet meer werden toegela ten, ook op illegale wijze weer naar Duitsland te hebben teruggebracht. De beide personen zouden in een door Nederlandse politie mannen bestuurde jeep ergens over de grens gebracht zijn en nadat men een afstand van acht kilometer in Duitsland had afge legd, weggejaagd zijn. Naar aanleiding van deze pu blicatie hebben we ons met de districtscommandant van 't dis trict Enschede der Koninklijke Marechaussee in verbinding ge steld teneinde nadere inlichtin gen te krijgen. Deze konden ons nog niet verstrekt worden, daar de districtscommandant niet aanwezig was. Volgens de mededelingen van „Grafschafter Nachrichten" zou den de Nederlandse politiemen sen de beide personen zonder medeweten van de Duitse auto riteiten ergens tussen Gronau en Nordhorn op illegale wijze naar Duitsland teruggebracht hebben. De beide knapen wer den door een Noorse kapitein als blinde passagiers aan boord van zjjn schip ontdekt, toen hij. uit Hamburg was vertrokken en zich reeds in volle zee bevond. De kapitein besloot de reis niet te onderbreken en reisde in een stuk door naar New York, daar kwam de vreemdelingenpolitie aan boord en bewaakte de beide verstekelingen. De kapitein moest een boete van 5000 mark betalen. Op de terugreis werden de beide blinde passagiers weer meegenomen en in Rotterdam aan land gezet en daar aan de vreemdelingenpolitie overgege ven. Dat was op 16 November j.l. Aan de grens te Glanerbrug. Op 19 November verschenen aan de grens te Glanerbrug en kele Nederlandse ambtenaren, die betrokken Duitse ambtena ren van het passenbureau al daar een groot dossier omtrent de beide verstekelingen over handigden. Zij wilden de beide personen weer uitwijzen Volgens Duitse wetten was dit niet mo gelijk, daar alleen zij, die ille gaal de grens overgegaan zijn, teruggenomen worden, mits tus sen de dag der arrestatie en de dag der officiële uitwijzing niet meer dan 7 dagen verlopen zijn. Op grond hiervan accepteerden de Duitse ambtenaren van het g assenbureau te Glanerbrug eide vreemdelingen niet. Zij adviseerden de Nederlandse amb tenaren zich in dit geval tot de Duitse gezant in Nederland te wenden. Overigens zou, aldus verklaarden zü, ook nog niet vast staan, dat het hier Duitsers betrof. Enige dagen later, bij Frens- dorfer Haar (grenspost Rammel beek bij Denekamp) werd een Pool wegens illegale grensover schrijding door Duitse douane ambtenaren gearresteerd. Later meldde zich bjj Drieland (ter hoogte van Losser-Overdinkel) bij Duitse grenskomiezen even eens een Pool, die door ambte naren van het „Zollgrenzkom- misariat" en de politie werd ver hoord. Daarbij kwam het vol gende vast te staan. De beide blinde passagiers waren (nadat dus de poging tot legale uitwij zing mislukt was) in een door Nederlandse politie-mannen be stuurde jeep „ergens over de grens gebracht, en nadat in Duitsland 8 kilometer waren afgelegd, weggejaagd." Terug naar Nederland. De beide Polen trokken echter niet zoals de bedoeling was, ver der Duitsland in, maar keerden weer terug naar Nederland. Ze waren van plan illegaal de grens te passeren in de hoop, dat het hun te Rotterdam voor de 'twee de keer zou gelukken aan boord van „hun schip" te komen. Zoals reeds gezegd, mislukte deze poging. De rechter kon de beide Polen echter niet bestraf fen, omdat de illegale grens overschrijding geschied was on der dwang van de Nederlandse politie. Tot dusverre wisten noch de Nederlandse, noch de Duitse politiemannen es douane ambtenaren, die met de betrok kenen in contact gekomen wa ren, dat één van de beide per sonen een door de Duitse poli tie gezochte misdadiger was. Toen deze persoon zich op 'n gegeven moment bij een politie post meldde, teneinde onderdak te verkrijgen, keek de betrok ken politie-ambtenaar het op sporingsblad door. Daarin bleek ook de foto van de Pool te zijn opgenomen. De Pool werd na melijk door de Officier van Jus titie te Frankfort wegens roof gezocht. Ook zijn collega bleek in het opsporingsblad voor te komen. En ook hij kon korte tijd later achter slot en grendel worden gezet. Aldus het bericht in de „Graf schafter Nachrichten," welk be richt eindigt met de mededeling, dat de Duitse autoriteiten bij de betrokken Nederlandse instanties zullen protesteren tegen de handelswijze van de Nederlandse politie. ONDERSCHEIDINGEN UITGEREIKT DEN HELDER. De Com mandant van Hr.Ms. „Hertog Hendrik", -kap.-luitenant ter zee H. C. J. Coumou, heeft gister middag tijdens een alle hens op de kade voor de „Hertog Hen drik" een achttiental onderschei dingen voor resp. 36, 24 en 12 jaar trouwe dienst uitgereikt. De gouden medaille voor 36 jaren dienst ontvingen: Opper-machinist G. IJ. Schaap, Majoor-Torpedomaker H. J. van Ommen; Majoor-Torpedomaker P. A. Plas, Majoor-Torpedoma ker P. Heijmans en Majoor-Tor pedomaker P. Dieleman. De zilveren medaille voor 24 jaren dienst ontvingen: MajoorSchrijver G. W. Mooi- man; Majoor-Torpedomaker J. C. M. C. Coelers; Maj.-Vliegtuig maker F. A. van Hilst; Serg.- Torpedomaker E. Manuels; Ser geant-Bottelier R. Hoogvorst; Serg. Soc. Dienst B. Spruijt en korp.-seiner W. v. d. Meulen. De bronzen medaille voor 12 jaren dienst: Sergeant-Vliegtuigmaker C. H. E. Jacob, Korporaal-Torpedom. A. van der Kuij; Korp.-Torpedo- maker C. Hazen; Korporaal-Ge- schutskonstabel A. H. Jansen; Korporaal-Machinist O. N. Flan ders en Matroos le kl. K. J. G. Aergelo. Post per helicopter voldoet in België BRUSSEL Door de dage lijkse binnenlandse helicopter postdienst de eerste op het continent die door de Belgi sche posterijen in de zomer van 1950 is ingesteld, zijn sindsdien meer dan 21 millioen brieven be steld. Het totale gewicht van deze brieven bedroeg ongeveer 106.530 kg. De helicopterpostdienst wordt uitgevoerd met drie hefsehroef- vliegtuigen van het type Bell 47 D.I. NEDERLANDS-NOORS HANDELSVERDRAG OSLO, 10 Dec. Een ge mengd Nederlands-Noorse Han delscommissie heeft, volgens een mededeling van het Noorse Mi nisterie van Buitenlandse Zaken, overeenstemming bereikt voor een nieuwe handelsovereenkomst voor 1953, welke nog door de twee parlementen geratificeerd moet worden. Volgens de overeenkomst zal Noorwegen vis en visproducten, vetten, hout, houtpulp en cellu lose, zwavelerts en verschillende industriële producten leveren in ruil voor groenten, uien, phos- faten, ijzer- en staalproducten, en verschillende niet nader aan geduide industriële producten uit Nederland. Zweeds schip gezonken KIEL, 10 Dec. Het ongeveer 1.300 brt metende Zweedse schip „Belos", is in een dichte mist op de Oostzee, ten westen van het eiland Ruegen, met het Finse motorschip „Atlanta" in aanva ring gekomen en gezonken. De bemanning van de Belos werd door de Atlanta aan boord geno men. Het Finse vaartuig moest met zware schade aan de boeg een Zweedse haven binnenlopen. Marktbericht MIDDENMEER, 10 Dec Tarwe 23,7525,90; wintergerst 3132,25; zomergerst 32,75 33,75; haver 2526,25; rogge 26 26,50; capucijners 3743,50; groene erwten 4653,25; kar- wijzaad 5058,50; blauwmaan- zaad 100-115; hooi, stro en ruwvoeders; withooi 115130; lucernehooi 115130; haverstro 4548; gerststro 5052,50; tar-, westro 4850; groene erwten stro 6570; ander erwtenstro 35 52,50; voederbieten met hoog gehalte 2224; suikerbieten 40 voeraardappelen 3,504,50; stro- markt blijft vast. Aardappelen: pootaardappe- len mt 2835, binnenland 20— 33; mt. 3545 binnenland 17 25; boven 45 binnenland 12,50 17,50; exportprijzen idem. Consumptieaardappelen bin nenland 8,50—12; export 9,50 12. C Advertentie) WIJZIGING PACHTBESLUIT Het thans geldende pachtbesluit zal nog enige tijd van kracht moe ten blijven. De indiening van het ontwerp voor een nieuwe pacht wet zal nl. pas in de loop van 1953 kunnen geschieden. Aangezien een tweetal punten van hef pachtbesluit dringend her zien moeten worden en niet ge wacht kan worden op de nieuwe pachtwet wil minister Mansholt het pachtbesluit in deze geest wij zigen. T egemoetkoming reiskosten toneel- en muziekgezelschappen Instellingen op ,het gebied van muziek en toneelkunst zullen door minister Cals tegemoet gekomen worden in de kosten, die zij ma ken. wannéér zij buiten hun standplaats optreden. Dit geldt voor alle instellingen, gesubsidieerde als niet-gesubsidi- eerde. Voor dit doel wordt een bedrag van 200.000 uitgetrokken. Sociaal werkster op ministerie O.K. en W. Bti het. ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen zal een sociaal werkster worden aangesteld om de sociale belangen van het personeel te behartigen. Bij enkele andere ministeries is reeds een sociaal werkster aange steld, Verder zal er een perso- neelsfonds worden opgericht, waaruit de ambtenaren, wanneer zij in sociale moeilijkheden zijn gekomen, in hoofdzaak financiële steun kunnen ontvangen. Hiervoor vraagt minister Cals aan de Ka mer een bedrag van 10.000. CAIRO, 9 Dec. (A.P.) Het lot van de 147 jaar oude koninklijke dynastie van Egypte zal wellicht binnenkort worden bezegeld door een amendement op de grondwet of een volksstemming. Van de te nemen beslissing zal het afhangen, of de 11 maanden oude koning, Aclimed Foead II ooit de Egyptische troon zal hestijgen. Een woordvoerder van de rege- Zowel in Egyptische kringen ring heeft Maandagavond op een persconferentie meegedeeld, dat een grondwetscommissie zal wor den ingesteld om uit te maken of het vraagstuk van de toekom stige regeringsvorm van Egypte monarchie of republiek zal worden opgelost door een amen dement op de grondwet dan wel door een referendum of een ple bisciet. De woordvoerder, luit. kol. Anwar Al Sadat, één van de naaste medewerkers van premier Mohammed Naguib, zeide dat alle bijzonderheden binnen een week zouden worden geregeld. Het is onmogelijk te voorspel len of een amendement op de grondwet de monarchie zou hand haven dan wel deze zou vervan gen door een republiek, maar er bestaat weinig twijfel aan de uit slag van een plebisciet. als door buitenlandse waarnemers wordt de mening verkondigd, dat een volksstemming het einde van de in 1850 door Mohammed Ali, toen deze „Pasja van Egypte" werd, gestichte monarchale rege ringsvorm zou betekenen. Volgens verschillende zegslie den wenst de overweldigende meerderheid der Egyptenaren een republiek onder een grondwet, die zou passen bij de huidige poli tieke, sociale en economische situatie van het rijk aan de Nijl. De redenering van Egyptische kringen en buitenlandse waarne mers luidt als volgt: „Enerzijds ligt het voor de hand, dat de huidige grondwet moet worden gestroomlijnd, an derzijds heeft de monarchie een bittere smaak in de monden der Egyptenaren achtergelaten. Voorgangers van Faroek. Gedurende bijna anderhalve eeuw van monarchaal bewind heeft het volk van Egypte geleefd in ongelooflijke armoede terwijl zijn souvereinen onmetelijke rijk dommen hebben opgestapeld. Vele van deze heersers hebben de rijk dommen van het land in zodanige mate verkwist, dat het meer dan eens aan de rand van een bank roet heeft gestaan. De Egyptenaren zijn nog niet vergeten, hoe Ismail „de pracht- lievende", die van 1863 tot 1879 met de titel van „Khedive" re geerde, het geld heeft weggesme ten. Ismail heeft door leningen te sluiten bij Europese mogendheden Egypte zo diep in de schuld ge stoken, dat het tenslotte onder bijna volledige economische heer schappij van het buitenland is gekomen. Hij werd in 1879 afge zet, maar 50 jaar later was Egyp te nog bezig met het afbetalen van zijn schulden en zijn zoon en opvolger, Tewfik, wordt algemeen verantwoordelijk gesteld voor de Britse bezetting van Egypte. Volgens de Egyptenaren heeft Tewfik zich n.l, in 1882, toen een deel van het Egyptische leger on der Arabi Pasja tegen hem in opstand kwam, onder bescher ming van de Engelsen gesteld. Britse vlooteenheden bombardeer den Alexahdrië en Britse lan dingstroepen marcheerden op naar Cairo, waar zij Tewfik op de troon herstelden. De Egyptenaren betogen, dat de geschiedenis tal van andere voorbeelden kent, die bewijzen hoe de heersers van de dynastie van Ali het volk onderdrukten en uitbuitten. Hierbij kwam. nu nog de in de ogen der Egyptenaren „despoti sche" regering van Faroék gedu rende 16 jaren. Schuld van Faroek. De ontstemming over dit alles is volgens waarnemers nog veel groter geworden naar mate „de schandalen" van de regering van Faroek na de staatsgreep van Naguib, die op 23 Juli heeft plaats gevonden, werden ontdekt. Eén en ander heeft in brede kringen een toenemend verlangen naar de republikeinse regeringsvorm doen ontstaan. De laatste maanden zijn her haaldelijk berichten ontvangen soms uit kringen, die in nauwe verbinding staan met de regering dat het vraagstuk van de toe komstige regeringsvorm van Egypte door de regering-Naguib werd bestudeerd, maar deze be richten zijn telkens tegengespro ken of als voorbarig gekenschetst. De verklaring van Maandag avond was de eerste officiële uit spraak betreffende het voornemen van de regering om over de toe komstige regeringsvorm van het land een beslissing te nemen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 7