Top-prestal les ZATERDAG Holdert vordert vijf millioen terug Ex-verloofde stak er als 'n dolle op los DE KRONIEK VAN De Katholieke Amsterdamse leraren en de K.V.P. öie wecelö Meisje 21 maal getroffen Ds. Zandt had geen succes Discussie Romme-Allessie IS aar wij vernemen Oud-directeur Telegraaf ZATERDAG 13 DECEMBER 195^ Pagina 3 NAAR AANLEIDING van het adres van de katholieke leraren van V.H. en M.O. te Amsterdam aan de K.V.P., heeft zich een discussie ontwikkeld in de „Volkskrant", welke, zoals bereids uit de socialistische pers gebleken is, koren op de molen van politieke tegenstanders ge noemd kan worden. Enigszins verbaasd vraagt men zich af, of het nuttig en nodig was (en is) om deze kwestie op de wijze als is geschied, in het openbaar te behandelen. Wij houden van openbare controle op de openbare zaak, maar in dit verband zouden toch wel enige reserves in acht genomen mogen worden, terwijl in elk geval als eis zou mogen worden gesteld, dat wie zich aan openbare discussie waagt, zekerheid heeft, dat hij tot een gefun deerd oordeel kan komen. De heer M. A. Allessie, voor zitter van de afd. Amsterdam van de Veren, van Katholieke Leraren „St. Bonaventura" heeft, mededelend dat 'hij dit doet als privé-persoon, een uitvoerig stuk geschreven waarin hij antwoord geeft op het artikel van prof. Eomme, waarin deze het beken de adres van ruim honderd ka tholieke leraren grievend heeft genoemd. Aan het artikel van de heer Allessie ontlenen wij het volgende: „Niet verscheidene maar prac- tisch alle katholieke docenten te Amsterdam, of om zeer concreet te zijn één honderd en twaalf, onder wie alle rectoren en direc teuren min één en vrijwel alle paters en zusters, werkzaam bij het V.H. en M.O. te Amsterdam, hebben het adres getekend, dat de schrijver grievend noemt door zijn „ongegronde verdachtmaking van de voorzitter der Katholieke Tweede-Kamerfractie", na eerst „de noodtoestand onder de do centen bij het V.H. en M.O." te hebben erkend, maar hier ver zuimt te citeren uit de motie van de afdeling Amsterdam van St. Bonaventura aan het hoofd bestuur, waarin gezegd wordt, dat „de Katholieke Kamerfractie in sterke mate mede verantwoor de] iik is voor de verlaging van onze sociale status en de nood- tnnctqn^ bij velen onzer" Begrii- pnliik. want het erkennen van toestand is heel wat gemakke- ';;ker dan het erkennen van eigen aandeel in dezen. LONDEN Premier Win ston Churchill is met zijn 78 ■jaar bepaald nog geen doetje. Hij wees er bv. dezer dagen onder grote hilariteit in het Lagerhuis op, dat hij altijd voorstander van grootmoedig heid was geweest en dat hij daarom, vooral nu het tegen Kerstmis liep „formeel wen ste aan te kondigen dat hij mr Morgan Phillips ontsloeg van diens onaangename verplich ting". Phillips die secretaris is van de Labour-partij had vo rig jaar voor de radio ver klaard „Als wij in de komen- d twaalf maanden de rege ringsmeerderheid niet kunnen breken, eet ik mijn hoed op." LONDEN Een paar da gen later protesteerde het Labour-Lagerhuislid Davies dat hij een antwoord van Churchill op een van zijn vra gen niet kon horen. De voor zitter stelde daarop voor dat Churchill zijn antwoord zou herhalen. Hij deed het, maar sprak nog zachter. Er heerste grote ontstemming op de Ldbour-banken en die werd nog groter toen Davies wéér een vraag stelde. Churchill gat hem ditmaal bulderend antwoord PARIJS Frankrijk zal einde 1953 ongeveer 42.733.000 inwoners tellen, 365.000 meer dan einde 1952. Er waren dit jaar 290.000 meer geboorten dan sterfgevallen, en een ves tigingsoverschot van 75.000 personen. NEW YORK De Verenig de Naties hebben besloten be halve Frans en Engels ook Spaans als voertaal te gebrui ken in de Economische en de Sociale Raad. Het gebruik van Spaans zal jaarlijks 350.000 dollar voor vertaai en andere kosten vergen. ROME Reclus Monari, de chauffeur van de Italiaan se communistenleider Palmi- ro Togliatti heeft de prijs van 80 millioen lire gewonnen in te wekelijkse voetbal-pool. Wat zou hij er mee doen? ATLANTA Dezer dagen braken inbrekers in bij een kantoor. Zij hadden niet de minste moeite de safe te ope nen, want op de deur ervan was een net papiertje geplakt waarop de combinatie van het letterslot stond uitgetypt. De eigenaar verklaarde laconiek Bespaart me een hoop repa ratiekosten". De schrijver kan en de lezer dient in verband hiermede te weten dat het adres werd op gesteld, vóórdat de heer fractie leider in Utrecht had gesproken voor de Werkgroepen, al doet die nadere verklaring uit Utrecht weinig af of toe aan de veront waardiging waarover het adres spreekt. Want ook in Utrecht komt de fractieleider niet verder dan te verklaren zich met „de algemene geest" van het K.V.P.- rapport te kunnen verenigen, een verklaring waarmede hij nogi alle kanten uit kan. Hier ligt de kern van onze „verdachtmaking", die naar onze smaak stellig niet on gegrond is." Tot zover de heer Allessie. Prof. Romme gaat in de „Volkskr" van Vrijdag 10 Decem ber uitvoerig op het betoog van de heer Allessie in. Hij zegt daar in o.a. dat de verdachtmaking van de fractievoorzitter onge grond is. Er valt op eerlijke wijze niets uit mijn November-artike- len op te diepen, zegt Romme, „om de ongegronde verdachtma king in het adres te rechtvaardi gen". Ten onrechte doet het adres het voorkomen, alsof de fractie in het openbaar niets heeft ge daan met betrekking tot de K.V.P.-rapporten, aldus prof. Romme, die thans nader aan de heer Allessie verwijt, dat hij in zijn artikel niet de juiste gege vens brengt. Pr<5f. Romme geeft citaten uit de „Handelingen" aan, om aan te tonen, dat verschil lende uitlatingen van de schrij ver onwaar zijn. De bewering, dat dr. Lucas een verhoging van de nominale salarissen voor de middengroepen pas zag, als de 5% consumptiebeperking van de arbeiders ongedaan is gemaakt, noemt Romme „in zijn onvolle digheid schandelijk onwaar". Romme betoogt o.a. dat niet al leen hij en dr. Lucas bij de Al gemene Beschouwingen, concreet over de nood der middengroepen hebben gesproken, maar dat bij „Binnenlandse Zaken" het Ka merlid v. d. Zanden, ook namens de fractie, een lang geargumen teerd betoog heeft gehouden, om de minister te vragen, verbete ring van de salarissen over 1953 in het Rijks georganiseerd over leg op korte termijn aan de orde te stellen. En de, minister heeft zich, aldus prof. Romme, niet, (zoals de heer Allessie zegt) op de gebruikelijke wijze kunnen retireren, zonder enige toezeg ging te doen, maar (dit is „de vierde onwaarheid") minister Beel achtte, vooral als gevolg van de beraadslagingen met de Kamer (en dat was bepaald de K.V.P.-fractie) nadere bezinning over het vraagstuk noodzakelijk geworden, en, omdat „herzienin gen in opwaartse richting geld kosten, zou de Kamer uiteraard gelegenheid krijgen, zich nader over het vraagstuk uit te spre ken". De bedreiging met ver breking van de eenheid, die Romme in het adres constateert, vindt hij het ergste van het hele adres. Het is een „platte bedrei ging, als we op het gebied van onze salariëring onze zin niet krijgen, dan lopen er van ons, ondertekenaren, een massa uit de partij". Waar de heer A. spreekt over de voor de K.V.P. teleurstellende verkiezingsuitslag, „waaraan leraren mede het hunne hebben bijgedragent daar zegt de heer Romme, dat die uitslag niet teleurstellend was voor de K.V.P. „maar teleurstel lend voor de levensbelangen van ons land en van ons volk, en in het bijzonder teleurstellend voor de katholieke zaak". Zie zo, zou men zeggen, nu is het weer welletjes.... kwam de heer K. Kooiman uit Amsterdam, toen hii Donderdag avond in zijn auto reed in de richting Naarden. in botsing met een grote vrachtwagen. Toen de heer K.. die bekneld was geraakt, uit ziin benarde nositie was be vrijd. bleken de levensgeesten reeds geweken belooft de rebusnriisvraag. die ten bate van het „ere-fonds voor oud-veruleegsters" werd ontwor pen en getekend, een groot suc ces te worden. Enige dagen ge leden bedroeg de bruto-opbrengst vaii deze rebus reeds vijftig dui zend gulden is te Soesterberg een nieuw labo ratorium van de Gezondheids dienst voor Pluimvee geopend. Door de ziektebestrijding onder het pluimvee is de productie per kin gestegen van 40 tot 175 eieren per jaar. terwijl men streeft dit aantal tot 200 op te voeren brak gisternacht in een hotel kamer van Hotel „De Gouden Zwaan" in de Stevenzandsestraat te Tilburg brand uit. De uitge rukte brandweer was na een half uur de brand meester. De oorzaak van de brand is niet be kend. Het meubilair ging verlo ren....- De delegatie van de Bondsraad, voor de opening van de zitting van het Hof in Karlsruhe. Van links naar rechts: Professor Mosier; Prof. Walter Hallstein, hoofd van het Departement van Buitenlandse Zaken; en Dr. Walter Strauss. AMSTERDAM, 12 Dec. „Het is een wonder dat het meisje hier nog levend aanwezig is. Dat he#ft overigens niet aan u gelegenaldus mr. H. v. Hutschler, de presi dent van de Amsterdamse rechtbank, tot de 20-jarige Amsterdamse koopman J. H. S. Het bewuste meisje was de vroegere verloofde van S„ Greta Heerwijk uit de Solostraat te Amsterdam. In de nacht van 27 op 28 Juli was verd. het huis waar het meisje woonde binnen gedrongen. Een dag tevoren was de verloving uitgeraakt en S. toonde zich hierover zo verbol gen, dat hij gewapend met een groot dolkmes, via de openstaan de keukendeur het huis is bin nengegaan, naar de slaapkamer is gelopen en daar als een wil deman er op los heeft gestoken. Het 16-jarige zusje van Greta, dat bij haar op de kamer sliep, schrok er zo van, dat zij, zoals zij als getuige verklaarde, de dekens over haar hoofd heeft ge trokken en niets heeft gezien. 21 messteken had de dokter geteld. Het reclasseringsrapport schetste verd. als een „linke, uitgekookte jongen die niet als al te eerlijk bekend staat". De moeder van Greta, die op het gegil de slaapkamer van haar dochter op holde, vond daar haar oudste dochter met een dolkmes in een van haar benên. Het reclasseringsrapport achtte verd. toerekeningsvatbaar, al zou op het moment van de daad enige vervlakking of vertroebe ling van het bewustzijn zijn op getreden. „De mens heeft echter de reden om zich daartegen te verzetten", aldus de officier, die tenslotte een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voor arrest eiste. Huizenhoge golven beuken het ten ondergang gedoemde schip. S.O.Sredt ons wij vergaan I Ijlings rukt de reddingsboot uit, bemand door wakkere, onverschrokken mannen. Moeizaam ploe teren zij voort door de bruisend kokende golven. Met inzet van hun eigen leven ontrukken zij de woeste zee haar prooi, de hoogste voldoening voor hun schier bovenmenselijke prestatie. Er zijn vele zulke helden, er zijn vele top-prestaties, ook op ander gebied, maar steeds zijn daarvoor bijzondere eigenschappen nodig. Zo maakten vakkennis en doorzettingsvermogen de fabricatie mogelijk van de Qldfllat, de sigaret waarvan iedereen zegt: Meer dan ééns hebben wij in onze krant gepleit voor meer vrijheid in de loonvor ming. Ook wezen wij daarbij op de wense lijkheid, om deze aangelegenheid zo spoedig moge lijk weer in handen te stellen op de plaats waar ze hoort, n.l. bij het vrije bedrijf, bij het bedrijfsleven. Dat de Overheid lonen (en prijzen) vast stelt, is een ongezonde toestand, die uit be ginsel niet deugt, en alléén aanvaard kan worden in buitengewone omstandigheden. Wij herinneren ons als de dag van gisteren een betoog van prof. Romme voor een Congres van de Stichting van de Arbeid in het najaar van 1946, waar hetzelfde geluid werd gehoord. Toen al luidde de stelling van deze oud-minister van Sociale Zaken, dat de loonregeling zo spoedig mogelijk weer in handen moest komen van hen, die daarvan als van na ture zijn aangewezen. Dat is het georganiseerde bedrijfsleven. Thans is er, deze week, een belang wekkend rapport verschenen van het bekende (katholieke) Centrum voor Staatkundige Vor ming, waarin de vraag aan de orde is gesteld, of vrijere (let wel, niet geheel vrije) loonvorming niet gewenst en zelfs nu geleidelijk-aan, moge lijk is 4» Om méér dan één reden is dit belangrijk en actueel. Ten eerste mag er wel eens op gewezen worden, hoe uitstekend werk dit Centrum doet. Het is inderdaad wel nauw ver bonden aan de K.V.P. die het, met grote gelde lijke offers, financiert, maar het werkt overigens geheel los van de Partij. Het doet mooi werk met zijn talrijke studies van actuele staatkundige vraagstukken, die van grote invloed kunnen zijn op de voorbereiding van wettelijke maatregelen en voorzieningen. Zo heeft het deze kwestie der loonpolitiek op korte termijn deskundig en veel zijdig bekeken. Weet men wel, dat wel honderd deskundigen van naam zich voortdurend met het studie-werk van het Centrum in een groot aantal commissie's bezig houden? "En dat dit een merk waardig licht werpt op de overigens veel-gehoor- de klacht, dat vaak zo weinig intellectuelen zich voor het politieke werk interesseren? Zo zelden blijkt dit echter niet het geval te'zijn en zo wei nig zijn het er niet. Getuige het werk van dit Centrum 4» Commissie's plegen als regel lang werk te it hebben, maar deze commissie heeft vlug werk geleverd. Onder leiding van prof. Thurlings uit Wageningen heeft ze in zes maan den tijds dit omvangrijke probleem dat diep in het economisch leven ingrijpt, „rond" gestudeerd. En een ander bemoedigend aspect is weer wij willen niet moede worden, er op te wijzen dat in deze zaak van alle kanten con amore is me degewerkt. Naast de intellectueel en de bedrijfs econoom zaten in deze commissie mensen uit de landbouw, uit de werkgeverskring en uit de kring der arbeiders en dan nog, niet te verge ten, een hoofdambtenaar van Economische Za ken. Hier mag dus van een veelzijdig advies worden gesproken. De commissie, wier eindre sultaat door het Centrum is overgenomen, zodat hier van een advies van het Centrum-als-zodanig kan worden gesproken, acht, om het meteen maar kort te zeggen, vrijere loonvorming niet alleen mogelijk, maar ook gewenst. Zij wil alleen niet terugkeren tot de toestand van vóór de oorlog 4» De Centrum-commissie meent o.i. terecht, dat grotere verantwoordelijkheid en zelf standigheid gelegd kan worden bjj het vrije bedrijfsleven. En zij meent eveneens tot onze voldoening, dat het juist is, in die bedrijfs takken, die daarvoor reeds rijp zijn, de in te stellen bedrijfschappen te bekleden met verorde nende bevoegdheden ten aanzien van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Dat zal inderdaad een toestand zijn, die aan de oude idealen van ordening e.d. beantwoordt! De bedrijfschappen moeten loon-minima en loon-maxima aan geven, waarbinnen per onderneming „nadere loonbepa- ling" kan plaats vinden. Intussen moet de Over heid terwille van bepaalde eisen van het alge meen welzijn (genoemd worden werkgelegenheid en betalingsbalans) „een globaal toezicht op het proces der loonvorming uitoefenen, zo meent het Centrum. Dit toezicht moet betrekking hebben op de grenzen, in beginsel door het bedrijfsleven zelf gesteld, waarbinnen het bedrijfsleven' zich vrij moet kunnen bewegen. Deze „controle" zou zich moeten uitstrekken zowel tot de verorde ningen als tot de C.A.O.'s. Waar deze er niet zijn, zou het preventief toezicht van de Overheid gehandhaafd moeten worden 4> Wij zeiden reeds, dat het verheugend is, op te merken, dat er veel overeenstemming bestaat in onderscheidene kringen van katholieke belanghebbenden. De 'werkgevers za gen reetis langer een groot belang in vrijere loonvorming, de werknemers aanvankelijk wat aarzelend, maar de nieuwe voorzitter van de K.A.B liet een gunstig geluid horen in zijn eerste grote rede. Onder ons, zo gezegd, klaren wij het wel. Maar, de beslissing zal moeten val len op politiek terrein en dan ontmoeten wij veel tegenstrijdige meningen, vooral onder de twee grote partijen. In de kring der socialisten met name wil men star vasthouden aan een geleide loon- en prijspolitiek. Dat is jammer, want dit maakt de kans op verwezenlijking niet dadelijk zo heel groot. Tenzij men er van zou uitgaan, dat, wanneer er langs de weg van een andere combinatie een meerderheid voor deze denkbeel den te vinden zou zijn, het maar weer, tot een botsing tussen de K.V.P. en de P. v.d. A. moet komen. Wij zullen er binnenkort wel méér van horen. Want dit rapport van het Centrum be hoort uitgerekend niet tot die, welke voorbestemd zijn, om in archieven te worden opgeborgen! Het Ned. Beheersinstituut heeft destijds in beslag genomen het vermogen van H. Holdert, gewe zen directeur van het dagblad „De Telegraaf", ten bedrage van on geveer vijf millioen gulden. H. vordert dit bedrag terug en de afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft zich gisteren met deze zaak bezig gehouden. Een on tvijandings ver klaring was afgewezen. Het Bijzonder Ge rechtshof te Amsterdam veroor deelde H. tot 12 jaar gevangenis straf wegens zijn gedrag geduren de de bezetting. Onder meer nam hij dienst bij de Waffen SS. H. was zelf bij de behandeling aan wezig. Voor hem pleitte mr. B. H. J. de Ponte uit Amsterdam. Deze betoogde, dat idealistische over wegingen H. heben gebracht tot het dienst nemen bij de Waffen SS. H. had, toen hij in dienst trad geen eigen vermogen. Hij heeft dit pas verworven in 1944 door vererving. Pleiter zette uit een, dat H. geen vijand is in de zin van het besluit vijandelijk vermogen, omdat hij indirect na deel heeft toegebracht aan de staat. De ratio voor het ontnemen van H.'s vermogen ontbreekt. De appellant is reeds zeer zwaar ge straft. Pleiter acht het onrecht vaardig hem nu nogmaals te straffen door hem een vermogen af te nemen, dat hij niet ten bate KINDERVERLAMMING, DIPHTERIE EN ROODVONK 's GRAVENHAGE, 12 Dec. In de Staatscourant is opgenomen de opgave van het aantal aan gegeven gevallen van besmette lijke ziekten over de week van 30 November tot en met 6 De cember j.l. Uit deze opgave blijkt dat over de genoemde periode zijn aan gegeven in totaal vier gevallen van kinderverlamming n.l. twee in Amsterdam, een in Bussum en een in Valkenswaard (N. Br.). In totaal zijn voorts 65 gevallen van diphterie aangegeven, n.l. 30 in Zuidholland, 19 in Limburg, 8 in Noordholland (vier in Amster dam, en telkens twee in Bever wijk en Uitgeest); 5 in Noord- Brabant, 1 in Utrecht, 1 in Mid delburg en 1 in Vriezenveen (O.). In de provincies Gronin gen, Ffiesland, Drente en Gelder land werden geen gevallen aan gegeven. Verder zijn in totaal 200 ge vallen van roodvonk aangegeven, n.l. 76 in Zuidholland, 34 in Noordholland, 30 in Noordbra bant, 20 in Gelderland, 8 in de provincie Utrecht, 8 in Limburg, 7 in de provincie Groningen, 7 in Friesland, 6 in Overijssel, 3 in Drente en 1 in Zeeland. van de vijand heeft gebruikt. Voor het Beheersinstituut pleit te mr. E. van Haersma Buma te 's-Gravenhage. Deze zette aan de hand van de parlementaire be handeling van de wet vijandelijk vermogen uiteen, dat het wel de gelijk de bedoeling is geweest, de categorie mensen, waartoe H. be hoort onder vijandelijk vermogen te rangschikken. Wanneer men H. zijn vermogen geheel of gedeeltelijk zou laten behouden,- zou men grote onbil lijkheid betrachten tegenover zijn soortgenoten. De familie van H. bezit nog driekwart van het to tale vermogen van H.'s vader en zal deze zoon ongetwijfeld helpen, waardoor hij toch reeds in een gunstige positie verkeert. De afdeling rechtspraak zal la ter in deze zaak uitspraak doen. Tweede Kamer In de Tweede Kamer is het amendement van ds. Zandt (St. Ger.), schrappen van gelden voor het gezantschap bij het Vaticaan, aan de orde gekomen. Ds. Zandt kreeg gelegenheid om het te ver dedigen, waarbij hij uiteraard geen nieuwe gezichtspunten kon openen. Het gezantschap bij het Vaticaan houdt de erkenning van de geestelijke macht van de Paus in, aldus ds. Zandt, een macht waartegen de Hervorming zich heeft gekeerd. Na deze toelich ting bleek echter niemand in de Kamer bereid om het amende ment te steunen, zodat het zelfs niet in stemming kon komen. Voor de artikelsgewijze behan deling kwamen bij de in de na middag aangevangen replieken geen nieuwe gezichtspunten naar voren. Mr. van Rijckevorsel (K.V P.) mengde zich nog als nieuwe spreker in het debat met een plei dooi voor het zelfbeschikkings recht van Ambon, een kwestie, die z.i. aan de Veiligheidsraad moet worden voorgelegd. Minis ter Luns zag hier echter geen heil in. De Veiligheidsraad heeft de kwestie zelfs in 1950 naast zich neergelegd toen er op Ambon bloedige gevechten aan de gang waren. De begroting werd z.h.st. goed gekeurd. Tegen de communist Haken. Missionarissen uit China verwijderd HONGKONG, 12 Dec. (A.P.) Er zijn weer vier uitgewezen missionarissen uit China in Hong kong aangekomen. Van bevoegde zijde wordt meegedeeld, dat zich nog 777 buitenlandse missionaris sen in China bevinden tegen 5.000 drie jaar geleden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3