V.V.D .-motie te ver wachten over salariëring leraren m ITALIANO Pamfletten te Djakarta tegen de Nederlanders Duitse sergeant verdween met tractor en oplegger Nederlander in Brussel 5 dagen bewusteloos CRITIEK OP WYSJINSKI IN HET „VREDES"-CONGRES en 18.000 kerstgeschenken 15 en 17 jaar voor moord ren BEURS Het onderwijsdebat Prof. Lemaire verwijst naar middengroepen-rapport öie weReLö Leraren antwoorden K.V.P.-BESTUUR De moeilijkheden rond het schema van Pater Maas Hondenbaan Sanapirin Na de gezellige avond.... Kabinet-Wilopo blijft aan Auto te water bij Schoorldam Auto slipte en reed te water 1 cerwarhtine door het K.N.M.I. geldig van Dins- Dt Woensdagavond te 10 uur), EN REGEN zwaar bewolkt sneeuw, °y®,r" gen. Tot krachtig oenemende wind, c zuidelijk, later aar zuidwest tot ïvankelijk Uchte temperatuur op- boven het vries- .A.B. Donderdag B afd. Langediik. adering in de Burg eden, maar in nel ior de on-georgam- sprekers zullenop- Engelbertus Cap et Credo-Pugnowerk Lange, districtsoe- als onderwerp: ;n blijven staan. P. IN ACTIE K, Gedachtig 't tiid van het getui- en nu de ttld van aangebroken, richt /an de KVP zich tot ers. om nu n daad actief lid te worden ■'e is reeds samen- al tegen Kerstmis ireid. terwiil de dh heeft ingezet om te gaan bu de [tie kan voor nie- beletsel ziin. daar n deze per maand De contributie zal cent ner „maand vrouw en 20 cent voor 'n enkel lid. rstcollecte JK. De Kerstcol- nze armen, welke ï.l. parochiekerk werd oracht f 850.— op. kan met de komende heel wat vreugde racht in de gezinnen draagkrachtigen. ig gevraagd dienstjaren Mevr. L. Vader- Stolpen ,die onlangs dacht dat zit 40 jaar functie trad als be de Sociale Dienst in Zijpe, heeft thans eze functie gevraagd. ie Exportveiling 1. 15 Dec. - Witlof rode kool 7.00— >ye kool 7.5010.00. 7 00—12.50. spruit- J0.00. boerenkool 91)0 andijvie 18-0080.00, 00—17.00. bieten 6.00 rinterpeen 5.50—14^50, 0023.00. uien 4.00 16.00—27.00. peter- soepgroenten 11.00— adreinette 6.0010 00, i engeland 8.0022.00. i 13.00—21.00. com- ris 16.00—25.00. gieser 00—15.00. tveemarkt van ag 15 Dec. 1952 jt 7 paarden 500 koeien 6001225; le 2.85, 2e kwal. 2.60— g; 2 graskalveren 120 ïuohtere kalveren 40— tte schapen 100—130; ts, vleesv. 1.881 98, ens 1.80—1.88, zeugen per kg. ischijnlijk ruime aan- oeien bleek niet vo.- zijn om aan de grote voldoen. Tegen sterk prijzen vergeleken Lge markt z0n aJle r vlug verkocht. De koeien gaan wel even hier gegeven notering per kg) De kwaliteit geheel genomen goed oed te noemen, eren en schapen, in g aantal aangevoerd, ttegenstaande de hoge vlug verhandeld, aanbod van varkens, is matig geweest, ter- rijs ingezet op de mi ering van verleden per kg) sterk daal- f 1.90 per kg kocht aa slachtvarkens. De -an varkens geschiedt korting op het levende 15 Dec. Late aard- .50, uien 2—9.20. bie- 2.60, prei 10—24, gele I 4409; groene kool rode kool 4.809.50; 14^—17; spruitkool 25 lof 3276; breekpeen waspeen 1230; andij- emkool 1046; knolsel- 14; gare biet 1519; 1.111.40; Cox Orange -73; Ellison's Orange 33 ie van Holland 629; elicious 3750; Goud- 7—39; Groninger Kroon onat'han 9—46: Laxton 16-43- Lemoenappel 6- isappel 7—24; Present land 448; Present v. 623; Princesse Noble rappel 12—28; Zuccal- einette 1618; Bonne 1—36.90: Comptesse de 41: Conference 537; de Cornice 2362, Emil 24; Gieser Wildeman Legipont 2535; Presi- utreuil 2529; Soldat 13—20. ENHUIZEN, 16 Dec. 021.70, grove 19.70, 926.40, bieten A 13, B kool 68.50, rode kool witte kool 66.80. WIJK. 15 Dec. Andijvie II 4056; bloemkool Ic ospeen I 3036, II 23 en Ia 21—28, 11a 17—20, Ia 60—71, Ib 42—59, Ic roene kool Ia 812, Ib - kool Ia 912, Ib 68, Ia 8—10, Ib 6—8, boe- 13—19, II 10—13, knol- —22, Ib 14—17, Ic 10—13 ;a 57—65, Ib 40—50: prei Ib 1825, rammenas kroten Ia 1014, Ib 8 en 8—23, peren 6—16, 46, breekpeen Ic 10 -9, nero lib 3638. (Van onze parlementaire redacteur) Voordat minister Cals gisteravond laat aan het woord kwam, hadden bij de voortgezette behandeling van „Onderwijs, Kunsten en Weten schappen" nog verschillende afgevaardigden het woord gevoerd. De heer Zegering Hadders (V.V.D.) kondigde aan, dat hij een uit spraak van de Kamer zou vragen met betrekking tot de salarissen van de Ieraren, althans wanneer het antwoord van de minister niet bevredigde. Prof. Lemaire (groep Weiter) pleitte eveneens voor deze groep en verwees hierbij naar het rapport van de K.V.P.-commissie voor de middengroepen. De heren Zegering Hadders (V.V.D.), Tilanus (C.H.) en prof. Lemaire (groep Weiter) kantten zich tegen de gedachte om de school- en collegegelden over de hele lijn af te schaffen. De heer Zegering Hadders achtte zulks niet nodig omdat er al belangrijke reductie wordt gegeven, wanneer meerdere kinderen uit een gezin studeren. Wel wilde deze afge vaardigde een verdere tegemoet koming in bijkomende kosten. De heer Tilanus (C.H.) zou enkel kunnen bewilligen in een vereen voudiging van de wijze, waarop de schoolgelden worden geheven. Hij maakte er de minister op at tent, dat afschaffing ook moei lijkheden met betrekking tot de gelijkstelling zou geven. Prof, Lemaire (groep Weiter) stelde, evenals mag. Stokman (K.V.P.) gedaan had, het middengroepen probleem primair. Werd dit op gelost op de wijze, zoals in het K.V.P.-rapport is voorgesteld, dan is het schoolgelden-vraagstuk tot zijn juiste proporties terugge bracht. De ouders zullen dan weer in staat zijn om zelf het onder wijs te bekostigen. „Adder". De heer Peters (K.V.P.) behan delde tal van afzonderlijke pun ten. Hij kantte zich tegen de voorbereidende klas aan am bachtsscholen en noemde dit in stituut zelfs „een adder in het ministeriële nest, die de nieuwe bewindsman dodelijk zou kunnen bijten", in verband met de emi gratie achtte hij les in een vreem de taal, ook op de lagere school, zeer gewenst. Daarnaast moest de school meer aan voorbereiding op de maatschappij doen. Straks gaat de P.B.O. werken. Er groeit een nieuw Europa, maar wat weet men ervan? De heer de Ruiter (C.H.) wilde VAD ons de lagere acte in het Fries erkend zien en ook honoreren. De heer Peters (K.V.P.) pleitte voor ver goeding voor lessen in het Fries op de kweekscholen. De Kamer toonde bijzondere belangstelling voor de staatssecretaris, die mi nister Cals zich wilde aanmeten. De heer Peters (K.V.P.) had be zwaren tegen de voorgenomen werkverdeling en wilde dat de nieuwe functionaris een paeda- goog zou zijn. De heer Tilanus (C.H.) meende, dat de minister het best alleen af kon. Had mi nister de Visser ook niet veel groot werk op zijn eentje afgele verd? En nu waren er nog zoveel hoge ambtenaren meer, plus ze ven auto's en zes chauffeurs. Maar als er een moest komen, dan verlangde de heer Tilanus een staatssecretaris uit de A.R. of de C.H. Totnutoe waren alle staatssecretarissen of K.V.P. of P.v.d.A., en zulks achtte hij niet juist. De leden van het Amsterdamse actie-comité van katholieke lera ren bij het V. H. en M. O. heb ben kennis genomen van het ant woord van het Dagelijks Bestuur van de K.V.P., d.d. 12 December 1952, op het adres door genoemd actie-comité aan het Dagelijks Bestuur van de K.V.P. gericht. Volledigheidshalve wensen zij het Dagelijks Bestuur er attent op te maken, dat de actie van Amster damse Katholieke leraren bij het V. H. en M. O. zich inmiddels heeft uitgebreid tot een actie van Nederlandse Katholieke leraren bij het V. H. en M. O. Immers, op genoemd adres zijn thans talloze adhaesiebetuigingen uit het gehele land binnengekomen. De verontrusting, waar het adres der leraren van spreekt, betreft geenszins de arbeid der Commissie, maar de houding van de fractie-leider en van de frac tie. Deze verontrusting wordt door het antwoord van het Dagelijks Bestuur niet weggenomen. Zij motiveren dit nader, prijzen de manier waarop pater Stokman het (namens de fractie! red.) voor de leraren heeft opgenomen bij de begroting van O. K. en W„ en wijzen het dagel. bestuur van de K.V.P. er op, dat slechts een principiële uitspraak en een prin cipieel beleid op den duur het vertrouwen der middengroepen in de K.V.P. zullen herstellen. „Vooruit jongens", schreeuwen ze elkaar op Urk toe, als eindelijk de schoolbel weer luidt, ten teken, dat de portie wijsheid voor één dag weer voldoende is geweest, „doen wie het eerste op het ijs is!" En dan begint de spurt, dwars door het dorp, endan het ijs op. 4 rl t dat iekk&iste. middaé tegen ifMkaucUteid FRANKFURT, 15 Dec. (A.P.). De Amerikaanse militaire politie en de Duitse autoriteiten zoeken op het ogenblik naar een man, die door hen beschreven wordt als een „oplichter", maar die blijkbaar toch ook iets van een goochelaar in zich heeft. Want deze man, segeant Anton Hastelmüller van de Duitse ar beidsdienst, is er in geslaagd spoorloos te verdwijnen met een reusachtige tractor met oplegger. De oplegger was volgeschil- derd met kerstmanneties en ren dieren en vervoerde achttien duizend geschenken voor de weeskinderen van Beieren. De sergeant was in convooi op weg naar Heidelberg, toen hii twee. lekke banden kreeg. Has telmüller bleef achter om zijn banden te repareren, terwiil het convooi doorreed. Dat is het einde van Hastel müller en van de geschenken die onder het motto ..Operatie Kerst mis" door het Amerikaanse legerpersoneel bijeen waren ge bracht voor de Beierse wezen. Er is sindsdien niets meer van hem vernomen of gezien. De wezen zullen er niet onder lijden, want alle militairen van de Amerikaanse vliegbasis Er- ding maken overwerk om tijdig de nieuwe presentjes klaar te hebben. Alleen de politie maakt zich zorgen. Want waar kan een man met een tractor en een beschil derde oplegger naar toe en wat NEW-YORK. Volgens de jongste gegevens zijn er op de gehele wereld 79.400.000 telefoons in gebruik. New- York alleen heeft er 3.549.323, meer dan in heel Frankrijk of op het gehele vasteland van Azië. Londen volgt met 1.710.000 telefoons. MARSEILLE. In Decem ber 1949 reisde de Amerikaan Thomas Lampier in 4 dagen, 23 uur en 47 minuten rond de wereld met gebruikmaking van de normale luchtlijnen. Zijn record is thans met 4 uur en 9 minuten verbeterd door de Franse journalist Jean-Marie Audibert. Route: Parijs. Beiroeth, Karachi, Ma nila, Honoloeloe, San Fran cisco, New-York, Parijs. HONGKONG. David Low, een van 's werelds meest be roemde tekenaars van poli tieke spotprenten, die hier thans met vacantie vertoeft, heeft verklaard al zijn be trekkingen met Britse bladen te hebben verbroken. ROME. Nadat zij land gekregen hadden krachtens de Wet op de Agrarische Her vorming, zijn meer dan 500 zuid-Italiaanse boeren- en landarbeiders uit de commu nistische partij getreden en lid van de Christen-Democra tische partij geworden. In twee jaar is nu 137.000 ha verdeeld onder 34.000 gezin nen. ROME. In Spoleto, 100 kilometer ten noorden van Rome, zijn troepen wolven door koude en honger uit de Appenijnen naar de bewoon de wereld gedreven, waar zij zich meester pogen te maken van schapen en pluimvee. Een boer die met een kreu pel paard op weg was naar de veearts, werd 3 kilometer door vier wolven achtervolgd. PARIJS. Ruim 700 leer lingen van de „Hendrik IV- school" gingen in staking toen elf jongens van de school werden verwijderd omdat zij de leiding bleken te hebben gehad bij een ontgroenings plechtigheid, waarbij nietiwe leerlingen met een scherp voorwerp een kras in de huid 7. 't~. 7 "««i, aao vuui uc veiuerti OUT- kregen. De staking werd op- wikkeling van het emigratie- geheven nadat de minster van programma van Pater Maas. Het Ónderwijs had toegezegd, dat bestuur van de Katholieke Cen- de weggestuurde jonqens op !,rnan5zaI,.^e «e» «nier* M 'verier zo»- rffiï' den mogen leren. in goede banen leiden. 's GRAVENHAGE, 15 Dec. Men deelt ons het volgende mede: Op 12 December ihad in de werkkamer van minister Swur- hoff een bespreking plaats tus sen de minister en de heren G. W. Kampschoër en mr. T. Brou wer, resip. voorzitter en secreta ris van de Katholieke Centrale Emigratie Stichting. Bij dit on derhoud was de commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman aanwezig. Van gedachten werd gewisseld over de moeilijkheden, welke zich rondom het z.g. „Father Maas s öhema" hebben voor gedaan. Vastgesteld werd, dat de eerste tenuitvoerlegging van dit „schema" te overhaast is ge schied, zodat, afgezien van an dere omstandigheden, er op een bepaald punt een misverstand heeft kunnen rijzen tussen de hierbij betrokken instanties. Tenslotte werd wederzijds vertrouwen uitgesproken, dat het voorgevallene de mogelijk heid tot samenwerking tussen de overheidsorganen en het bestuur van de Katholieke Centrale Emi gratie Stichting onverlet heeft gelaten. Deze samenwerking is noodzakelijk zowel ten behoeve van de emigratie in het alge meen, als voor de verdere ont moet Hastelmüller beginnen met achttienduizend kindergeschen ken? Blozende Amerikaanse autori teiten hebben later mèegedeeld, dat de tractor met oplegger ge vonden is in een garage in Hei delberg. De achttienduizend ca deautjes zaten nog in de wagen. De militaire politie deelde schuchter mede, dat het blijkbaar alelmaal op een misverstand be rustte en dat er van diefstal of poging tot diefstal geen sprake is geweest. En Hastelmueller, die enkele dagen lang de meest ge hate man van heel West-Duits- land was, kan zich weer onbe vreesd op straat vertonen. DJAKARTA, 15 Dec. (P.I. - Aneta) Gedrukte en gesten cilde pamfletten, waarin leuzen als „Jaag alle Nederlandse on ruststokers weg" werden Zon dagavond in verschillende delen van Djakarta, in sommige stra ten huis aan huis aangeplakt. De pamfletten waren ondertekend door organisaties als die der oud- strijders, de Pemuda Rakjat en vakverenigingen (o.a. de Serikat Buruh Makanan Dan Minuman, d.i. de vakvereniging van arbei ders in de voedselvoorziening). In de pamfletten wordt ge vraagd: represailles te nemen tegen de maatregelen van de „reactionnaire Nederlandse rege ring"; de Nederlandse militaire missie weg te sturen, wier leden „gevaarlijke imperialistische spi onnen" worden genoemd, de R.T.C. te annuleren te strijden voor Westelijk Nieuw-Guinea en alle Nederlandse onruststokers weg te jagen als antwoord op de arrestatie van de heren Go en Sunito. Sommige pamfletten vragen ook het verschijningsverbod van kranten, „die in dienst zijn van het imperialisme". De pamfletten zijn niet alleen aangeplakt aan huizen, waarin Nederlanders wo nen, doch ook aan huizen van andere buitenlanders. Ook op de hekken van de ambtswoning van de Nederland se Hoge Commissaris zijn pam fletten aangetroffen. Maandag heeft -het Nederlandse Hoge Commissariaat aan het Indone sische ministerie van Buitenland se Zaken een nota overhandigd, waarin onder de aandacht Twaalf mille verduisterd De recherche te Rotterdam heeft de 28 jarige kantoorbedien de J. C. V. uit Dordrecht aan gehouden, die in dienst was van een Rotterdamse onderneming. Hjj zou sinds Augustus 1950 vor deringen bij klanten hebben ge- ind, waartoe hij niet gerechtigd was en zodoende zou hij f12.000 hebben ontvangen. De recherche heeft de kantoorbediende aan gehouden. Van het geld is niets meer over. wordt gebracht, dat de inhoud van de pamfletten een gevoel van onrust en onbehagen bij de Nederlandse gemeenschap ver oorzaakt. In de nota wordt het vertrouwen uitgesproken, dat ge- eigende maatregelen zullen geno men worden, opdat de Neder landse gemeenschap geen over last wordt aangedaan. De politie heeft Zondagnacht 8 personen gearresteerd, onder wie twee leden van de commu nistische partij, die hadden deelgenomen aan het opplakken van de pamfletten. Na een ver hoor zijn zij Maandagochtend op vrije voeten gesteld. Het gerechtshof te 's Herto genbosch heeft de 73-jarige C. K. tot 15 jaar en diens zoon, de 36-jarige J. K., tot 17 jaar ge vangenisstraf met aftrek ver oordeeld wegens moord op de 37-jarige echtgenote van de zoon, Johanna Huyboom, te Liempde in Juli 1951. De advocaat-generaal 'had te gen de vader 15 jaar en tegen de zoon 20 jaar geëist. LONDEN. 15 Dec. Een Engelsman heeft op een ver gadering te Yeovil zijn hart uitgestort in de volgende klaagzang: „Ik werk meer dan 100 uur per week. Toch bedraagt miin salaris na af trek van onkosten niet meer dan ongeveer twee shilling p. uur. Arbeiders en werkvrou wen worden beter betaald. Sommigen. die hetzelfde baantje hebben als ik. ziin zo arm. dat ze het roken hebben moeten laten. Wij worden op gejaagd en afgeblaft en moe ten dag in. dag uit in gareel van ons werk lopen. Vaak krijg ik van Maandagmorgen tot Vrijdagavond zelfs miin 2 kinderen niet te zien. Wij hebben geen tijd voor eigen zaken, voor ons gezin, voor sport. tuinieren. liefhebbe rijen of wat dan ook." U moogt raden, welk baan tje deze veelgeplaagde en slec'htbetaalde Engelsman heefti Hij is een der leden van Britse Lagerhuis, de Conser vatief Henry Price. Advertentie Niet te sterk Niet te zwak Altijd veilig en zeker bij kou, griep en pijnen! Koker 50 tabl, 80 ct., 25 tabl. 45 ct BRUSSEL, 15 Dec. Verleden week Woensdag, in de vroege ochtenduren, trof de politie op het trottoir van de Groot-Eilandstraat te Brussel een 30-jarige man aan, die in bewusteloze toestand ver keerde. Hij was niet gewond doch scheen een grote hoeveelheid bedwelmende middelen te hebben ingenomen of toegediend te hebben gekregen. WENEN In het communis tische „vredes"-congres dat on der veel verwarring en teleur stelling in Wenen gaande wordt gehouden kwam Zondagmiddag de gedelegeerde van de Italiaan se Christelijke Vredesbeweging madame Alexandra Piaggio aan het woord. Zij was de eerste die hier woorden van critiek aan 't adres van de Sovjet-Unie en haar satellieten -liet horen. Het kan zijn dat men haar heeft la ten spreken om het congres een propagandistische schijn van op rechtheid te geven. Zij kan ech ter evengoed een van die licht gelovige pacifisten ziin. die de ware aard van de communis tische „vredes" beweging nog al tijd niet hebben onderkend. In dat geval zou zij evengoed voor Waarom de zeehonden wél, en ik niet? zal Gilbert Vogelge- sang hebben gedacht, toen hij probeerde of zijn neus ook. geschikt was om er een bal op te laten balanceren. En in de pauze van de wedstrijd Red-Star-Toulon, oefende hij eens even: Gilbert slaagde uitstekend! de straatstenen hebben kunnen spreken. Hoe dan ook: madame Piaggio, gispte de houding van het Kremlin inzake een oplos sing van het probleem van de Koreaanse oorlog. Zij verwierp de radio- en oers-propaganda van de Sovjetunie als een campagne, die de vredespogingen fnuikt. De leden van de beweging waar toe zij behoorde en vele ande ren waren volgens haar ten zeerste teleurgesteld door de verwerping van de resolutie van India inzake Korea door Wy- siinski. Dat voorstel had de weg kunnen banen tot een practische oplossing van het probleem. Wij vragen onze Russische vrienden alhier om een verklaring van de verwerping van India's voor stel. De Sovjetpropaganda, aldus spr., dient herhaaldelijk de vrede niet. doch leidt tot scherpe ant woorden een spel. dat als een der oorzaken van de koude oor log kan worden aangemerkt. En indien de Sovjetunie cijfers noemt waaruit de massabewape ning in andere landen blijkt, dan moet zij haar eigen bewa pening niet vergeten. Spr. be treurde tenslotte de vervolging van het Christelijk geloof in communistisch China en de anti semitische campagnes in de Volksdemocratieën. De rede van Madame Piaggio duurde een uur. Zij verweet overigens ook de Ver. Staten, 'n politiek van koude oorlog te vol gen en tegen de Oostelijke lan den een economische blokkade te organiseren, dingen die vol gens haar tot een gewapend con flict moesten leiden. Voor het in standhouden van de vrede stelde zij de volgende voorstellen ter discussie door het Congres: 1.. De omvorming van het At lantisch Pact in een Europees verdrag, gegarandeerd door de Ver. Staten en de Sovjet-Unie. 2. Een zesmogendheden-biieen- komst van de Sovjet-Unie. de Ver. Staten. Groot-Brittannië. de Chinese Volksrepubliek. Frank rijk en India, tot verlichting van "je huidige internationale span ning. 3. Een pact van non-agressie tussen de Ver. Staten en de Sov- ïet-Ume voor de tiid van tien laar. Opvolger mr. Terpstra in de Tweede Kamer Als opvolger als lid der Twee de Kamer van wijlen mr. J. Terpstra komt in aanmerking de heer H. van Eysden te Rotter dam. De man werd onmiddellijk naar het St. Pieterziekenhuis te Brus sel overgebracht en de politie stelde een onderzoek in naar zijn identiteit. Erg gemakkelijk ging dit evenwel niet want de onbe kende had geen enkel papier meer op zak. In zijn deukhoed vond men echter het merk van een Rotterdamse firma en de let ters G. W., waaruit men reeds de conclusie kon trekken hier met een Nederlander te doen te hebben. De artsen van het St. Pieters- ziekenhuis zijn verscheidene da gen bezig geweest de man, die het slachtoffer schijnt te zijn ge weest van een beroving na be dwelming, weer tot bewustzijn te brengen. Dit is eerst hedenmorgen gelukt. Naar uit het eerste ver hoor door de politie is komen vast te staan moet de man zekere Gerardus Wagemans zijn die in Dordrecht is geboren en in don Haag woonachtig zou zijn. De man was met een gehuurde auto naar Brussel vertrokken. De eige naar van deze auto had bij de politie aangifte gedaan wegens verduistering. De Brusselse re cherche had het signalement ver- DE ZONDAGSVIERING Hoewel wij als Katholieken in Nederland met recht in eigen stijl de Zondag vieren, geeft de manier, waarop wij de Dag des Heren heiligen, menigmaal aan leiding tot verwijten van streng- gcreformeerde zijde. Van de an dere kant staat de Katholieke Zondagsviering door de geest van vervlakking, welke onze tijd ken merkt, aan voortdurende geva ren bloot. De verschillende ge- loofsblijdenissen in ons land hul digen en verdedigen krachtig hun opvattingen over de Zondagshei liging, het toenemend aantal on- kerkelijkcn echter ontkent het bijzondere godsdienstige karakter van de Zondag. Daardoor vormt de Zondagsvie ring in Nederland een bijzonder probleem, een object van discus sie, een object ook van wette lijke maatregelen. In een ander speciaal nummer wijdt De Bazuin, weekblad voor de geloofsverkondiging, aandacht aan de heiliging van de Zondag. In een principiële uiteenzet ting over wat geoorloofd en wat niet geoorloofd is ten opzichte van slafelijke arbeid, stelt De Bazuin als principe: „Ongeoor loofd zijn op Zondag al die be zigheden, welke nodeloos aan de Zondag het karakter van een weekdag geven, dan wel afbreuk doen aan het karakter van de „Dag des Heren". Uitgaande van dit beginstel moet men zelf het antwoord geven op de vraag, of typen, breien, haken en spitten geoorloofd zijn". In een in dit weekblad gepu bliceerd levendig verslag van 'n parochiële discussie over het vraagstuk van de Zondagsheili ging, komt de verscheidenheid van opvattingen naast de eenheid over de grondgedachte uit. Een bespreking in het blad van het nieuwe wetsontwerp, de ge schiedenis daarvan en de verge lijking met de oude wetgeving, toont ons het gezonde standpunt dat de overheid voortaan wenst in te nemen. Vele grotere en kleinere bijdragen, zelfs de foto's vormen tezamen een afgeronde verantwoording van onze Katho lieke Nederlandse Zondagsopvat ting. spreid alsmede een foto, waarop men de man slapend ziet afge beeld. Wagemans heeft verklaard, dat hij de bloemetjes eens buiten heeft gezet in Brussel, Hij ver onderstelt dat men zijn papieren heeft achtergehouden in een eta blissement waar hij een rekening moest betalen. De door W. gehuurde auto is onvindbaar. Vermoed wordt dat hij deze ten gelde heeft gemaakt. W., die reiziger in accu's blijkt te zijn, is van al zijn geld en pa pieren beroofd. Hij moet met een zeer sterk slaapmiddel bedwelmd zijn en zijn leven is ernstig in gevaar geweest. en in huidige vorm DJAKARTA, 15 Dec. (P.I. Aneta) Het Kabinet-Wilopo blijft in zijn huidige vorm ge handhaafd en de beslissingen van het P.N.I.-congres beïnvloe den de positie van de minister raad niet, aldus heeft de minister van Voorlichting, de heer A. Mononutu, na afloop van een kabinetsvergadering aan journa listen medegedeeld. In déze vergadering werden enkele beslissingen ten aanzien van de 17 October-affaire geno men, doch deze werden nog niet bekend gemaakt. Intussen werd het Maandag ochtend in politieke kringen in Djakarta zeer waarschijnlijk ge acht, dat kolonel Bambang Su- geng benoemd zal worden tot chef-staf van de landmacht. De eerste gediplomeerde vrouwelijke poelier Mej. Kitty Dassen uit Kerkrade is dezer dagen op een te Maas tricht gehouden examen als eer ste vrouw van Nederland geslaagd voor het examen „poelier in wild en gevogelte". ANTOON VAN WELIE 85 JAAR De Haagse kunstschilder An- toon van Welie hoopt Donderdag 18 December zijn 85ste verjaar dag te vieren. Van Welie werd in Afferden geboren. Zijn eerste opleiding kreeg hij van de genre schilder Grips te Vugiht, waar onlangs een straat naar hem werd ge noemd. Na lessen gekregen te hebben van de beeldhouwer Joh. Stracke te 's-Hertogen'boseh volgde hij de Academie voor Beeldende Kun sten te Antwerpen. In 1889 verbleef hij drie maan den te Rome. In 1899 volgde een collectieve tentoonstelling van zijn oeuvre in Antwerpen en Parijs. Later exposeerde hij in Berlijn, Dresden, Londen, Rome en Venetië. Van Welie legde zich toe op het portret. Zo schilderde hij onder meer Paus Pius X, Bene- dictus XV, Pius XI en Kardinaal van Rossum. Bij het 'bombardement' op het Bezuidenhout in 1945 ging zijn woning in vlammen op en vele van de zich daarin bevindende kunstschatten gingen verloren. De laatste jaren beeld van Welie veel religieuze voorstellin gen af. Pagina 3 Oude dame gedood, 2 zwaar getvonden (Van onze correspondent) BURGERBRUG. Gistermid dag om 2 uur is een Opel-perso- nenwagen, bestuurd door de heer Tesselaar, langs het Noordhollands Kanaal onder Schoorldam door de gladheid van de weg door een brugleuning gereden, waardoor de wagen in een sloot terecht kwam. In de wagen bevonden zich vijf personen. De moeder van de heer T. werd op slag gedood. Zijn echt genote en zijn zuster, mvr. Cre- mers-Tesselaar werden ernstig ge wond in het St. Liduinaziekenhuis te Den Helder opgenomen. De heer T. zelf had geen verwondin gen opgelopen. Omwonenden en manschappen van een militaire colonne verleenden earste hulp. Tengevolge van slippen ge raakte gistermorgen omstreeks negen uur een personenwagen in het water van het Amsterdam- Rijnkanaal. een honderdtal me ters verwijderd van het voetbal terrein van Elinkwijk op de Am sterdamse Straatweg te Zuilen. Ongeveer drie kwartier later, toen de wagen op het droge was gebracht trof men nog zittend achter het stuur de chauffeur in levenloze toestand aan. Het slachtoffer bleek de 52-jarige B. E. Lehmann uit Utrecht te zijn. De auto naderde uit de rich ting Utrecht en, voor zover men uit de sporen op het wegdek en uit het feit, dat de linikerrich- tingaanwijizer nog uit stond, heeft kunnen afleiden, heeft de heer L. op genoemd punt een voor hem rijdende auto willen inhalen. Zijn wagen is toen aan het slippen gegaan, kwam een ogenblik loodrecht op de richting van het kanaal te staan en is vervolgens met een behoorlijke snelheid in het water terecht gekomen. De wagen schoot daar bij over het rijwielpad en door de heg heen. Het kanaal is ter plaatse twee tot drie meter diep en de auto verdween geheel onder het oppervlak. Kort na het ongeluk verscheen de Zuilense politie ter plaatse en weinige tijd later kwamen manschappen van de Utrechtse brandweer met een kraanwagen om de personenauto uit het wa ter, te lichten en werd het stof felijk overschot van de bestuur der achter het stuur aangetrof fen. De „Grote Beer" te Kaapstad Het Nederlandse emigranten schip „Grote Beer" is Zondag, een dag voor op het reisplan, te Kaap stad aangekomen. De reis werd zo snel gemaakt met het oog op de toestand van steward J. Ver meulen, die lijdt aan een maag- perforatie tengevolge van een ratief ingrijpen tijdens de reis on mogelijk, tengevolge van de ruwe zee. zodat de kapitein besloot zo spoedig mogelijk Kaapstad te be reiken. Onmiddellijk na aan komst werd de patiënt naar een ziekenhuis overgebracht. at j vGr°te Beer" vervoerde 700 Nederlandse. Belgische en Franse emigranten naar Zuid-Afrika. Inlichtingen verzocht over gewonde militair De commissaris van politie te Wassenaar deelt mede, dat gister nacht te ongeveer twee uur op Rijksstraatweg te Wassenaar ter hoogte van de Eikenhorstlaan een gewonde militair in bewusteloze toestand werd aangetroffen. Het vermoeden bestaat, dat deze mili tair, een matroos van de Konink- lnke Marine, op onvoorzichtige wij ze getracht heeft ter plaatse een lift te krijgen naar Leiden en daarbu is aangereden. De com missaris van politie te Wassenaar verzoekt de automobilist, die de gewonde militair heeft aangetrof fen en voorts ieder, die inlichtin- gen omtrent het ongeval kan ver strekken, zich ten spoedigste met hem in verbinding te stellen op het bureau van politie te Wasse naar, afdeling verkeer. K 1751 nr. OöOtJ. Mgr. van den Bronk wijdt kerk te Yaa Asantewa KUMASI In tegenwoordig heid van de inlandse vorst Nani Kwasi Afranie III van Ejisu en talrijke vooraanstaande stamhoof den, heeft de nieuwe bisschop van Kumasi, mgr. A. v. d. Bronk de eerste katholieke kerk inge wijd in de historische stad Yaa Asantewa aan Afrika's Westkust. De inwijding maakte deel uit van een programma ,dat o.a. ook een staatsiebezoek van de bis schop aan de West-Afrikaanse vorsten en chiefs in dit gebied omvatte. Afranie beloofde in een plech- tige toespraak _alle steun van de vorstelijke familie, doch verzocht tevens zo spoedig mogelijk een meisjesschool te openen in zijn residentiestad Yaa Asantewa. Mgr. van den Bronk is enkele maanden geleden Mgr. J. Paulis- sen opgevolgd. Vice-voorzitter St. Deusdedit overleden In 's Hertogenlbosdh is in de leeftijd van 56 jaar overleden de heer M. Nagtzaam, vice-voor zitter van de Nederlandse Ka tholieke Landarbeidersbond „Sint Deus Dedit". „De heer Nagtzaam werd in Standdaarbuiten geboren. Daar werd hij in het plaatselijk be stuur van genoemde bond geko zen, waarna hij in 1931 in gesa larieerde dienst van die organi satie kwam. In 1939 werd hij lid van 'het hoofdbestuur en in '1946 tweede voorzitter. De begrafenis zal Dinsdag 16 December geschieden na de plechtige requiem mis van tien uur in de parochiekerk van het H. Sacrament te 's Hertogen- 'b°sch op het R.K. Kerkhof te Or then, DoodI gevallen ROTTERDAM, 15 Dec De 47-jarige arbeider Chr. Hansier te Rotterdam viel vanmorgen in een loods van de Caltex te Pernis van een 3'/2 meter hoge stelling. Bij aankomst in het Zuiderzieken huis bleek hij te zijn overleden. y

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3