Herbewapening is te duur Geen tijdbom onder het Koninkrijk Met gifgas geëxperimenteerd op menselijke proefkonijnen Militaire bouwwerken komen er met 400 millioen gulden minder ook wel Arm in arm en zingend de dood tegemoet verteiitie mller DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Over de gehele linie? NAVO-leden (iv.o. Nederland): Verminderde Sovjet-dreiging werkt geruststellend „Bewusteloze Nederlander" Beschuldiging van Rode Kruis De oliekwestie Duitsers voor Frans militair gerechtshof K.V.P.-fractie bepaalt standpunt in kwestie-Suriname Bonn moet ratificeren ERTENTIE iiiiiiiimimmiiiip De honderd en vijftigduizend Mountbatten opperbevelhebber GRONDWET VOOR EUROPA Het oproer op Pongam glans I de jaarwisseling •en. Dit gebeurt ijze. De meest effende wijze is dat geen enkele iden of clientèle to spoedig moge- s of rechtstreeks lllllllllllllllllllll; lig noemt", mom een reis om de onder eet'n opge- ïze kale skelett'n ms oop'n gooien", sei Piet. „We blij- x)ot vaart al". En eens gelijk. Het vulde de donkere i het geklots van ie boot inderdaad in zijn broekzak met die lucifers?" kool'n in de brand 1 Piet hem in de and". Hij hield hoog en zei: „Kijk NOORDHOl Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ minimnm f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89,tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Woensdag 17 December 1952 48e Jaargang No. 12656 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) ZOU DE KWESTIE van kosteloos onderwijs, thans in de Neder landse politiek actueel geworden, niet gemeenschappelijk zijn op te lossen, indien de betrokken par tijen zich bepaalden tot het zoe ken van een oplossing ervan voor het Lager Onderwijs? Het principe, o.a. door pater Stokman verdedigd, zou op die manier behalve in theorie, ook in de praktijk een heel eind gehand haafd en doorgevoerd worden. Dat principe is natuurlijk juist. De ouders hebben recht en plicht voor opvoeding (en on derwijs) van hun kinderen te zorgen. Die plicht brengt verant woordelijkheid mee, die zorg betekent ook materiële zorg. Het is uilen naar Athene dra gen dit in katholiek milieu te betogen! Wat hebben-de katho lieken in het verleden, jaren en ja ren lang, grote financiële offers gebracht voor hun eigen onder wijs, dat zij als een gewetenszaak mogelijk maakten en in stand hielden! En wat doen zij dat nog. En men behoeft ook aan de Kerk geen enkel verwijt te ma ken in dit verband! Zij heeft het de gehele geschiedenis door als een plicht van Haar zending be schouwd, in het bijzonder .de ar men en minder met aardse goe deren bedeelden onderwijs te ge ven; zij deed dat als regel ook kosteloos ja, maar zij stemde uit beginsel niet tegen de Over heid! Trouwens, on- en min-vermo- genden krijgen ook nu kosteloos onderwijs, als ze wat vaak het geval is niet „in de belasting vallen". Men behoeft intussen de katho lieken niet met verwijten aan boord te komen, dat zij op dit punt aan „principiën-reiterei" doen, en te weinig oog hebben voor de werkelijkheid van de ver houdingen in de tegenwoordige samenleving. Er zijn bovendien twee over wegingen, die in deze zaak kun nen gelden. Ten eerste heeft de leerplicht van het begin af feite lijk een ingrijpen van de over heid in de verantwoordelijkheid van de ouder betekend. Het zou niet zo vreemd zijn, op grond daarvan te stellen, dat de con sequentie voor de overheid t.a.v. de kosten van het onderwijs zèèr ver kan gaan. Ten tweede bestaat er nog al tijd het „oude zeer" van de ge volgen der z.g. vermenigvuldi gingsfactor, Waardoor vele ge meenten nóg de ouders meer la ten betalen, dan zeer vele billijk vinden, vooral omdat de kroost rijke gezinnen daar de dupe van w-orden. Kosteloos onderwijs althans lager zou deze moei lijkheid, in één slag oplossen! Overigens verheugt het ons, dat minister Cals bepaalde aspecten voor deze kwestie scherp en dui delijk heeft gesteld. Hij ging er o.i. terecht van uit, dat bij een af schaffing van schoolgeld aan drie voorwaarden zou moeten worden voldaan: verhoging van suhsidie voor scholen waarvoor geen ge lijkstelling geldt; geen wettelijke bepalingen, die het onderwijs sterker zouden binden en voorts moest vast staan, dat afschaffing van schoolgelden de eisen inzake een goede gezinspolitiek onverlet laat. De minister deed met het stel len van deze voorwaarden kenne lijk een poging om bezwaren in het christelijke en katholieke kamp weg te nemen. In hoeverre men hier bevredigd was, kon in tussen nog niet worden vastge steld. Mag. Stokman (K.V.P.) zei bij de replieken, dat hij het ant woord van de minister op dit punt nog eens zou nalezen. Het was hem nog niet allemaal even duidelijk! De heer Roosjen (A.R.) had het echter waarschijnlijk niet ver mis, toen hij constateerde, dat de minister, van het A.R.-stand- punt beschouwd, dreigde af te glijden In hoeverre dit inderdaad gelet op alle omstandigheden ook van katholieke zijde als een afglijden moet worden veroor deeld, valt nog wel nader te bezien. In alle rust, en zonder de bewogenheid, welke aan dit inte ressante Kamerdebat niet vreemd De Nederlandse de legatie, die de ope ningszitting van de N.A.V.O. in het Pa lais Chaillot te Pa rijs bijwoonde: v.l. n.r. Minister van Buitenlandse Zaken J. W. Beyen, Minis ter van Financiën J. A. van de Kiejt en de permanente vertegenwoordiger van Nederland A. W. L. Jonkheer Tjarda van Star- kenborgh Stachou- 'joer. PARIJS, 16 Dec. ReuterVernomen wordt dat verscheidene staten NAVO-leden tvaaronder Groot-Brittanië, Frankrijk, Ne derland en Denemarken, naar een drasti sche vermindering streven van het door militaire autoriteiten aanbevolen bedrag voor militaire bouwwerken in 1953 van ongeveer 1.590.000.000 gulden, dat was bestemd voor de aanleg van vliegvelden, het uitvoeren van havenwerken voor mi litaire doeleinden en andere militaire con structies. Deze staten zijn van mening dat deze militaire bouwwer ken tegen geringere kosten kunnen worden uitgevoerd. Men verwacht dat uiteindelijk een bedrag van ongeveer 1.192.500.000 gulden zal worden uitgetrokken. De ministers van de leden- staten zijn ook enige tijd bezig geweest te trachten de bedoelin gen vast te stellen van het Rus sische blok t.o. van het Westen. Hun bespreking was gebaseerd op een document waarin een op somming gegeven werd van de geheime diensten van de 14 lan den. Zij werd echter gevoerd in het diepste geheim en officiële waarnemers hebben strenge or ders gekregen niets van de bevin dingen van de ministers bekend te maken. Op de bijeenkomst van minis ters herhaalde de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Aeheson dat de Verenigde Staten van mening zijn dat het Westen zijn krachten nog niet in voldoen de mate heeft versterkt, om een vermindering der eerder aange gane verplichtingen, om het hoofd te bieden aan de Sowjet-dreiging, te rechtvaardigen. Minder gevaar. Minister Eden vertolkte het Britse standpunt dat de jongste ontwikkelingen achter het „ijze ren gordijn", hieronder het te Moskou gehouden negentiende congres der Russische communis tische partij begrepen, „aanwij zingen zijn voor een vermindering van het communistische gevaar". In dezelfde zitting hebben twee Franse minister om krachtige steun van alle Atlantische geal lieerden voor de strijd van Frank rijk in Indo-China verzocht. Na de bijeenkomst beraadslaag den de niet-Franse NAVO-minis- ters over Frankrijks verzoek m.b.t. Indo-China. De eerste reacties waren van gemengde aard. De ministers van Nederland en van andere kleine NAVO-landen gaven in particu liere gesprekken uiting aan de mening dat, indien Frankrijk In do-China n i et als een louter- Fransè aangelegenheid beschouwt, 's-GRAVENHAGE, 16 Dec. In de 517e Staatsloterij, vijfde klasse, veertiende lijst is heden de prijs van f 100.000 gevallen op nummer 16843. De prijs van f 50.000 viel op nummer 7325. Middellandse Zee LONDEN, 16 Dec. Premier Winston Churchill heeft vanmid dag trots in het Lagerhuis be kend gemaakt dat Groot Brittan- nië de strijd om de commandopost in de Middellandse Zee gewonnen had. Hij noemde het hoogst op merkelijk dat de functie Lord Mountbatten was toevertrouwd, terwijl er toch een grote Ameri kaanse vloot in de Middellandse Zee opereerde. Generaal Ridgway deelde van middag in de NATO-raad mee dat Lord Mountbatten opperbevelheb ber van het Middellandse Zee ge bied is geworden en verantwoor delijk zal zijn voor de handhaving van de lucht- en zeeverbindingen. Churchill sprak met een vuur dat herinneringen opriep aan zijn oorlogstoespraken. Hij werd luide door het Lagerhuis toegejuicht. Ass. Press. De status van Mountbatten zal dezelfde zijn als Koninkrijk steeds de vrijheid zou het logischerwijs de Verenigde Naties moet verzoeken zich met deze aangelegenheid bezig te hou den, zoals is geschied met Korea. Een ander-bezwaar, dat tegen de Franse voorstellen werd gehoord, was dat het beschouwen van Indo-China als een NAVO-aange- legenheid aardrijkskundig en ju ridisch in strijd zou zijn met de beginselen, waarop het Noord- Atlantische verdrag is gegrond vest. verdachte geworden BRUSSEL. De 31-jarige Ha genaar G. W., die verleden week bewusteloos op een trottoir in Brussel werd aangetroffen en die pas na vijf dagen weer tot be wustzijn kwam, zal ter beschik king worden gesteld van het par ket te Antwerpen. Hij wordt er namelijk van ver dacht de auto, die hij in Neder land huurde in Antwerpen te hebben verkwanseld en van het geld goede sier te hebben ge maakt in allerlei nachtgelegenhe den. W. zelf beweert de auto ech ter in Antwerpen te hebben ach tergelaten. Hij zou toen naar Brussel gegaan zijn waar hij in de buurt van het Zuidstation een biertje is gaan drinken. Wat er daarna met hem is gebeurd weet hij niet meer. Zodra W., die nog steeds in het St. Pietersziekenhuis te Brussel verblijft, geheel is op geknapt, zal hij naar Antwerpen worden overgebracht. NAVO-bindmiddel PARIJS, 16 Dec. De Atlanti sche Raad heeft vandaag een Ita liaanse resolutie goedgekeurd ter versterking van de sociale en economische banden tussen de 14 NAVO-leden. Voor federaal Europa is een concrete basis bereikt voor het voorontwerp Grondwet, dat op 10 Maart a.s. klaar komt. Optimisten achten het mo gelijk. dat in December 1953 met de werkelijke grondwet gevende verkiezingen voor 'n federaal Europa een begin kan worden gemaakt. PONGAM EILAND, 16 Dec. Amerikaanse soldaten hebben vandaag verteld hoe de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse bewakers een massa-uitbraak van communis tische krijgsgevangenen uit het kamp op het eiland Pongam voorkomen hebben. Zondag jl. trachtten 4500 opgezweepte communisten uit te breken maar werden door 300 bewakers tegengehouden. 84 krijgsgevangenen kwamen om het leven. 55 minuten duurde de strijd tijdens welke de bewa kers gebruik maakten van ma chinegeweren, karabijnen en ba jonetten, om de uitbraak te voor komen. Twee Amerikanen, drie Zuid- Koreanen én 118 krijgsgevange nen liepen verwondingen op. De gevangenen kwamen arm in arm oprukken naar de poort on der het zingen van communisti sche liederen. Zij stoorden zich niet aan de waarschuwingssalvo's die over hun hoofden floten. „Het was een afschuwelijk la waai. Het is onmogelijk duidelijk te maken in welk een toestand van razernij zij zich bevonden. Hun ogen hadden allen eenzelfde glazige uitdrukking, zozeer wer den zij door hun eigen gezang meegesleept. En zij liepen voor waarts, steeds voorwaarts", zo vertelden de soldaten. De bewakers kregen bevel raak te schieten. De communisten raapten hun doden en gewonden op en marcheerden verder, steeds zingend. Tot de angst hen om het hart sloeg en zij de opmars moes ten staken. Zondagmiddag om vijf voor half twee was de strijd be slecht. In de modder lagen her en der de gewonden en gesneuvelden. Zij moesten uit elkaar getrokken worden, -omdat hun armen nog steeds ineengestrengeld waren. Naar uit een thans gepubliceer de correspondentie blijkt, heeft het Internationale Rode Kruis bij het geallieerde opperbevel in Ko rea geprotesteerd tegen het op treden van Amerikanen en Zuid- Koreanen op het eiland Koje te gen communistische gevangenen, die in de afgelopen zomer in op stand kwamen en van wie een aantal werd gedood. Het Rode Kruis beschuldigt het operbevel van schending van de oorlogsconventie van Genève. U.S.A. bieden 100 millioen dollar aan WASHINGTON, 16 Dec. De V.S. zou naar verluidt bereid zijn een bedrag van maximaal 100 millioen dollar te fourneren om een eind te maken aan het Brits- Perzische oliegeschil. Deze som zou de Perzische regering gedeel telijk geschonken, gedeeltelijk ge leend worden. Alvorens deze hulp verleend wordt zouden Engeland en Perzië echter een overeenkomst moeten sluiten waarin zij toezeggen te zullen samenwerken om te komen tot een regeling van het oude ge schil over de nationalisatie van de Britse olie-eigendommen in Perzië. METZ, 16 December Een Duitse dokter, de 48-jarige Dr Otto Bickenbach heeft vandaag voor een Frans mili tair gerechtshof toegegeven dat hij gevangenen uit een concentratiekamp gebruikte als menselijke Guinese biggetjes, om de uitwerking van verschillende soorten gifgas te bestuderen. Een andere beschuldiging die tegen hem was ingebracht zei dat hij in 1943 acht zigeuners liad uitgezocht voor zijn proeven. Bickenbach ontkende de ten lastelegging niet maar voegde daaraan toe dat hij zich tegen dit experiment had verzet, maar er toe gedwongen was door pro fessor August Hirt, de Duitse anatomist, die zich in de persoon lijke vriendschap van Himmler kon verheugen. Behalve Bickenbach had in de beklaagdenbank plaats genomen de Duitse geleerde dr. Eugen Haagen, die vroeger aan het Rockefeller instituut in New York verbonden is geweest. De beklaagden professor Hirt, dra Helmuth Ruhl, dr. Otto Bong en dr. Helmuth Graefe waren niet (Van onze parlementaire redacteur.) Dr. de Kort (KVP) heeft gis teravond in de Tweede Kamer bii de behandeling van de begro ting van „Overzeese Riiksdelen" een belangrijke verklaring afge legd. Minister Kernkamp maakte onlangs een reis naar Suriname en moet bii die gelegenheid tot een accoord ziin gekomen over h»t afscheidingsrecht voor dit riiksdeel. Deze overeenkomst zou inhou den. dat Suriname in het nieuwe die van admiraal Robert B. Car ney. Zorgvuldig en voorzichtig be gint de olifantenverzorger uit de Londense dierentuin aan zijn belangrijk- en moeizame werkje. Zegt u zelf, 't is geen sinecure, een olifant een voet behandeling geven. hebben om uit te treden. De K.V.P.-woordvoerder verklaarde nu. dat indien zulks het geval mocht zijn. ziin fractie zich aan een dergelijke overeenkomst niet gebonden acht. De KVP-fractie staat, met uitzondering van mr. van Riickevoorsel. od het stand- Dunt. dat Suriname slechts een maal bii de tot standkoming van het Koninkrijk nieuwe stijl, het afscheidingsrecht kan hanteren. Zou Suriname hiermede geen genoegen nemen, dan acht de KVP-fractie het beter, om het nieuwe Koninkrijk od de twee zuilen van Nederland en de An tillen te grondvesten. Dat nieuwe Koninkrijk zou dan met Surina me een aoarte verhouding kun nen aangaan., Mr. v. Riickevoorsel wenst wel een permanent recht tot afschei ding te erkennen. Mr. de Kort noemde zulks echter, namens de overgrote meerderheid van de fractie, een tiidbom onder het Koninkrijk. Geen tiidbom. In ziin beschouwing over het recht tot afscheiding wees de heer de Kort erop. dat dit recht in het internationale recht in- perma nente vorm nergens wordt er kend. Zou zulks in de toekomst ver anderen. dan kan Nederland zich alsnog bii een dergelijke ontwik keling aanpassen. De heren v. d. Wetering (C.H.) en v. Baal (A.R.). die vóór dr. de Kort het woord voerden, had den zich bepaald tot een verzoek om opheldering over hetgeen overeen werd gekomen. Ook zij lieten echter blijken, dat ?ii niet in een permanent recht tot af scheiding zouden bewilligen. De heer v. Baal nam zelfs de afstand van het recht tot afscheiding zon der meer. Na dr. de Kort sprak de heer Ankersmit (VVD) in dezelfde geest. De heer de Kadt (P.v.d.A.) wenste geen situatie, waarbij Suriname voortdurend met het recht tot afscheiding zou kunnen dreigen. Suriname heeft dit recht echter wel. maar men moet daar beseffen, dat het in de practijk niet is door te voeren. De ontwikkeling van Suriname is een kwestie van een lange pe riode. waarbij Nederland direct of indirect steun zal moeten ge ven. Maar hier moet dan aan de andere kant de verrekening te genover staan, dat dit Riiksdeel niet op elk willekeurig ogenblik het Koninkrijk kan verlaten. Prof. Lemaire (groep Weiter) was aanvankelijk van mening, dat het onbeperkte afscheidingsrecht consequenties kan hebben, die destructief voor het Koninkrijk zouden kunnen ziin. Hii wilde echter nadere toelichting van de minister afwachten. Nieuw-Guinea. Deze belangrijke verklaringen over de verhouding tot Suriname, die ginds ongetwijfeld reacties zullen uitlokken, overschaduwden de beschouwingen die over Nieuw-Guinea werden gehouden. Mr. de Graaf (KVP) stelde als doel. naast de ontwikkeling van dit gebiedsdeel, een toekomstig samengaan van Nederland en Nieuw-Guinea in zelfstandigheid. Hii wenste een snelle ontwikke ling van het gebiedsdeel, mede omdat men er rekening mee moet houden, dat ons werk daar van verschillende kanten critisch zal worden bezien. Voor een snelle ontwikkeling is echter veel geld nodig en dat was voor mr. de Graaf het grote dilemma. Neder land zou aan de Verenigde Na- ues om technische hulp kunnen vragen. De heer v. Baal (A.R.) gaf aanwijzingen voor de econo mische ontwikkeling. Hii dacht aan copra-winning, copra-berei- ding. soga-winning en bevol kingsvisserij. De arbeidskracht zal een moeilijkheid blijven. Me chanische arbeid met behulp van niet-inlanders. zou een oplossing kunnen ziin. Mag. Stokman (KVP) bepleit te de belangen van de Missie. Bii de bestuursambtenaren zijn wei nig katholieken. Gisteren kwam minister Kern kamp nog aan het woord. Van daag zal de minister ziin afge broken rede vervolgen. op de rechtszitting aanwezig. Volgens de Franse pers be vindt Hirt zich waarschijnlijk in Zwitserland. De Duitse artsen worden ervan beschuldigd in Straatsburg en in het concentratiekamp Struthof proefnemingen met typhus bacil len en gifgas te hebben gedaan op gevangenen, die daartoe door de Duitse autoriteiten waren aan gewezen. De president van het Hof vroeg de twee doktoren naar hun me ning over de kwestie, die de ge leerden in verband met dit proces het meest belang inboezemt: „Wanneer is het geoorloofd, proef nemingen op mensen te doen?" Bickenbach antwoordde: „Ik ben de overtuiging toegedaan, dat het nemen van proeven op men sen geoorloofd is. Waar de gren zen liggen? Men moet kiezen tus sen het belang van het individu en dat van de gemeenschap in de zin van de soort". „Maar waar liggen de gren zen?" drong de president aan. „Er bestaat geen wet, die het experiment afbakent. De grenzen worden in elk afzonderlijk geval door de arts getrokken", aldus Bickenbach. Belgische premier uitgegleden BRUSSEL, 16 Dec. Eerste- minister van Houtt, is thuis uit gegleden op een pas gewreven vloer. Bij een medisch onderzoek bleek, dat hij een rib had gebro ken. De premier heeft, nadat een gipsverband was aangelegd, zijn werkzaamheden voortgezet. Hij heeft zijn werkster verzocht voortaan wat minder energie te verspillen aan de vloeren. zeggen Chr. Democraten BONN. 16 Dec. Kanselier Konrad Adenauer's Chr.-Dem. Partij heeft vandaag aangekon digd dat zo vlug mogelijk de ra tificatie van de verdragen, die Duitsland met het Westen zal verbinden, moet plaats vinden. Deze ratificatie kan op ziin vroegst echter pas eind januari plaats vinden, daar de Bundestag tot 21 Januari met Kerstreces is. Intussen zal de Westduitse re gering alles in het werk stellen, om het constitutionele Hof te la ten beslissen dat voor ratificatie van de verdragen slechts een ge wone meerderheid nodig is.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1