Minister Cals zat er al goed in „Onschuldige" zaak kreeg een sensationele wending Investering in industrie was hoger dan geraamd Het Wit-Geie Kruis tssm .r,t a Voor 1952 wordt 14 77 millioen gulden verwacht Goudvoorraad sterk gestegen Jaarverslag over 1951 INDONESISCHE ZEEMACHT geen speelbal der politiek ABDIJSIROOP rzicht Meer belasting faciliteiten voor studiekosten Kleuter onder wij s Gemeentebode van Woerden geschorst Alkmaarse officier verwekt opschudding Getuige gearresteerd als verdacht van meineed Amerikaans gezant geschorst ISederlandse militaire missie is nog tot 1960 hij A.L.R.I. nodig PM OP OW KMI! WOENSDAG 17 DECEMBER 1952 Pagina 5 ERK ÏRHULP GORDIJN lik brengt is r Armen Zondag 14 >p van Luik, i eerste kerk nderdeel van van Oost- Is gevestigd dichtbij de ltsland door hoort bij het Capucijnen is onder de nimg gesteld /an Banneux, n, wier beel- eplaatst door lik. De bouw aakt door het de leider van ater Weren- in België 3e kerk van erd door het ig zullen an- n langs het olgen als de Christen dom de commiunis- werfkt bij nauw samen Verein in Mgr. Kerck- uitsland grote al daar de lis voor de zich voerde, laagd der Ar te pleohtighe- olaatsen, die Bonn. Ehren- a. d. Lahn en en 1953 en ;en van de andse Akade- iaopen zullen Zaterdag 18 worden ge- te) STEMMING Dec. Van een vrii vast er de activi- waar nog niet spreken, maar izet per dag ienliik boven eken geleden. voorbeeld in na ƒ2.000.000 bligatles voor handeld. Lap- laatste dagen aren vandaag van 139 tot spelen moge- op de terrei- schappii een Northwestern overgegaan 1/2 procents ide in dollars, veronderstel de willige tmiddag werd in verband pandbrief- de overige soortgelijke /aren vast. toonde zich aan de vaste akkeliik werd ruim twee steeds blii- in omloop ring in New- interim-divi- aging van de obligatiën. De ïale waarden eveneens vrii zijn. al ble- ;en hier veel zelfde geldt industrie- en blijft de lem. niettemin gen zich hier tegenstelling irtsector. waar klein verlies lenden, die op >eurze verhan- ren die der iets hoger, daarentegen en Holland onveranderd. enkele da- ziin. werden, is gepubli ceerd tegen op 55. De was opnieuw de conver- 94 3/4 op liep en droom- kunnen echter gebeuren, hei-verlicht ingd door vor- prinsessen en op Clarence zelf buigen rechts. Nu zou u willen reis rond de Bre- chateau.... '1 de eenzame als de avonr one ridder ko- Ridder, neen aan ze dan hel en de gouden de glans van iet tweede en ekte hij voor gen lij k zong sternis naar :hte. Fluiste beëindigde hi' letswat ang de zaal. Mijn maar niet de snel, „Anda- sende Malan- de landen en Tarantella ngaarse lied: vervolgd) DEN HAAG, 16 December Het overleg met de orga nisaties van de leraren over de salarissen zal met bekwa me spoed worden voortgezet. Deze toezegging deed minister Cals vannacht in de Tweede Kamer, zoals wij in een deel van onze vorige oplage vermeldden. De rede, waarin de nieuwe bewindsman aan „Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen de naar aanleiding van zijn begroting gemaakte opmerkingen beantwoordde, duurde drie uur. Het groot aantal detailpunten maakte de ministeriële verdediging wat dor, maar mr. Cals liet toch als hoofd indruk achter, dat bij zich goed in de zaken heeft inge werkt. En wat zijn visie op de grote problemen betreft, toonde de Kamer, die nog tot twee uur een begin maakte met de replieken, zich ook tevreden. De heer Tilanus (C.H.), die 's middags de wens had geuit, dat er een staatssecretaris van protestantse huize aan O. K. en W. zou komen, kwam te laat. De minister deelde mede, dat hij een staatssecretaris, die zijn levensbeschouwing deelt, het meest wenselijk acht. Hij ver wacht, dat de nieuwe functio naris spoedig zal kunnen optre den en het zal een katho liek z ijn. Géén motie Mag. Stokman (K.V.P.) ver klaarde bii de replieken, dat hii van olan was geweest om inzake de leraren-salarissen een uit spraak van de Kamer te vragen. Na de toezegging van de minis ter achtte hii een motie, waar in op voortzetting van het over leg zou worden aangedrongen, echter niet meer nodig. Wel leg de hii nog eens de nadruk op de spoed, die in deze moet wor den betracht. De heer De Loor (P.v.d.A.) was voorshands eveneens tevre den. Belasting faciliteiten In het kader van verlichting van de studiekosten had mag. Stokman (K.V.P.) ook gepleit voor de invoering van belasting faciliteiten. Hier nam minister Cals de ongerustheid weg. dat deze mogelijkheid op de achter grond was geraakt. Het onder zoek is aan de gang. Minister Cals was het niet eens met de heer Van Sleen (P.v.d.A.) dat de belastingfaciliteiten maar lap middelen zouden ziin. Met alle woorcjvoerders was de minister er vah overtuigd, dat beurzen verre de voorkeur verdienen bo ven renteloze voorschotten. Het aantal beurzen is bii deze be groting met 74 procent verhoogd. DOOR HET VENSTER... Een van de afdelingen die in de laatste laren niet meer zo erg in de belangstelling staat, is het bidden van de kruisweg. En toch ligt hier zoveel goeds in. De smartelij ke doodstrijd van Jezus toont ons. waarin de war^ christe- liike moed bestaat: in de aan vaarding van het kruis, on danks de natuurliike weer stand. En het gebed, dat moed geeft en zonder welk de wil bezwijkt, is niet een gebed on der angst of tranen, maar het gebed dat, ondanks deze en daar doorheen, vraagt slechts te willen, wat do hemelse va der wil. En dat bewerkt juist de heilzame kruiswegoefening. Probeer die dan eens te doen ook buiten de vastentijd. SACERDOS Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM. Wederom is de belangrijkste mutatie op de weekstaat van de Nederlandsche Bank te vinden onder het hoofd „munt en muntmateriaal". Vol gens de verkorte balans van de Nederlandsche Bank per 15 De cember is voor de vijfde maal in successie de goudvoorraad aan gegroeid, ditmaal met niet min der dan f 227.411.000.Sinds de bank hiermede in November be gonnen is, steeg haar goudvoor raad van f 1.235 millioen tot f 1.796 millioen thans. Ook dit maal mag worden verondersteld, dat convertibele valuta is omge zet in goud. De betreffende post verminderde met f 261 millioen tot f 1.688 millioen. Mutaties in de andere posten hebben ertoe ge leid, dat de deviezenreserve uit-( eindelijk verminderd is met f 205 millioen. Goud en deviezen te zamen echter staan met f 3.668 millioen ruim f 22 millioen hoger dan vorige week. De overige mutaties op de jong ste bankstaat zijn van minder be tekenis. De bankbiljettencirculatie vertoont een lichte contractie n.l. met f 19 millioen tot f 2.960 mil lioen, doch in verband met het naderend Kerstfeest zal dit wel de laagste stand van deze maand zijn. Het saldo van de schatkist verbeterde met f 41 millioen tot f 920 millioen, terwijl de banken hun tegoed met f 9 millioen ver minderd zagen tot f 59 millioen. Pogtambtenares ontvreemdde geld Met enige tussenpozen waren er cup het postkantoor te Tiel kas tekorten, waarvan het totaalbe drag f 1400.bedroeg. De recherche van de PTT stel de in Tiel een onderzoek in en verdacht van deze tekorten de aimlbtenares mej. F. G. Na onder vraagd te zijn bekende zij zich aan diefstal van het geld te heb ben schuldig gemaakt. Een be langrijk gedeelte van dit geld kon nog achterhaald worden. De rest zal worden aangezuiverd, zodat de P.T.T. hierdoor geen schade ondervindt. De suggestie van mag. Stokman om renteloze voorschotten bii het candidaatsexamen in beur zen om te zetten als de student het verdient, achtte de minister ernstige overweging waard. Over de bij de Kamer inge diende wetsontwerpen zei de minister, dat hii een wijziging overweegt van het ontwerp in zake het kleuteronderwijs met betrekking tot de salarissen. Na deze toezegging wilde de heer Roosjen (A.R.) accoord gaan met behandeling van bedoeld onder werp. Op behandeling van het ontwerp inzake het hoger onder wijs blijft de minister priis stel len. Over het ontwerp inzake het middelbaar onderwijs achtte de minister nadere bezinning ge wenst. Voor de n.l.o.-scholen duchtte hij intussen geen gevaar. Dr. Mol (K.V.P.) en de heer Peters (K.V.P.) hadden gepleit voor een zodanig verschil in be handeling. dat moeilijke en vlugge kinderen een aparte ver zorging krijgen. De minister achtte het idee van dr. Mol. af zonderlijke klassen, niet door- voerbaar. Mogelijk wel een los ser klasseverband of een zo danige opzet, dat de docenten meer gelegenheid krijgen om zich meer individueel met de leerlingen bezig te houden. Voor een tekort aan onderwijzers was de minister minder bevreesd ,dan verschillende afgevaardigden. Er mag geen werkloosheid in het vak komen, er zün momenteel 234 vacatures. Het „ontknik- kingsvraagstu'k hoopt de minister tot een oplossing te kunnen brengen. Het ligt in het voornemen om de lagere en middelbare acte in het Fries te honoreren. Uitbrei ding van de voorbereidende klasse bii het technisch onder wijs streeft de minister niet na. In tegenstelling tot de heer Tilanus (C.H.) wil hii de tweede technische hogeschool niet laten rusten. De R.K. huishoudschool te Hengelo kon dit jaar nog niet voor subsidie in aanmerking ko men. omdat het budget grenzen heeft. De heer Èngelbertink (K.V.P.) beval deze school nog maals, bij de replieken, in de bijzondere aandacht van de minister aan. Pers te Djakarta over minister Luns DJAKARTA. 16 Dec. (P.I. Ane- ta) In een commentaar op het debat over Indonesië in de Tweede Kamer schrijft „De Vrije Pers" over minister Luns: „Zon der te ontkennen, dat er altijd nog een bijzondere verhouding tussen Indonesië en Nederland bestaat, heeft hij alle vraagstuk ken op een volmaakt internatio naal niveau behandeld. Geen ge jammer achteraf, maar een zich aanpassen aan de situatie, zoals die nu eenmaal ligt. De rede van de minister bevatte nu eens niet iets, waaraan Indonesië zich terecht of ten onrechte zou kunnen stoten. Na het vaak stuntelige optreden van verschil lende vah zijn voorgangers, schijnt er nu toch een mimster te zijn, die over Indonesië als over een buitenlands mogendheid kan spreken. Zakelijke geschil punten ging hij verder niet uit de weg, behalve dan de kwestie van de uitwijzingen, op welk punt Nederland nu wel iets zou mogen laten horen", aldus „De Vrije Pers". Wegens het in bezit hebben van jachtmunitie is de bode van de gemeente Woerden. M. D. K.. uit de dienst geschorst. Tegen de man is proces-verbaal opge maakt. Het voorhanden hebben van jachtmunitie is waarschijn lijk nog een overblijfsel uit de bezettingstijd. In dit verband onderzoekt men onder meer of K. toevallig munitie kan hebben geleverd aan de plegers van de moord op de agent van politie Van Eek. -- ui Te Brazzaville, in Frans Equatoriaal Afrika, aan de oevers van de Kongo, ligt een klein Nederlands kerk hof, waar in de vorige eeuw ■personeel van een Nederlandse firma werd hegraven. On langs werd dit kerk hofje opnieuw openge- gesteld, na grondig te zijn gerestaureerd. Het kerkhofje van Brazza ville: Nederlandse gra ven in vreemde bodem. ALKMAAR De zaak tegen de 65-jarige zwembad exploitant H. P. uit Bergen, welke gistermorgen voor de meervoudige kamer van de Alkmaarse rechtbank diende en zich aanvankelijk zo onschuldig liet aanzien, kreeg plotseling een min of meer sensationele wending, toen de officier van justitie, mr. J. C. V. Meischke, halver wege de behandeling onmiddellijke inhechtenisneming vorderde van de getuige a decharge, mej. B., onder ver denking van meineed. De heer P. had indertijd te rechtgestaan en was toen ver oordeeld tot intrekking van de rijbevoegdheid. Min of meer door eigen toedoen had hij ech ter de indruk gewekt, na die veroordeling toch een wagen be stuurd te hebben, en het was de taak van de president de juistheid van die verdenking te onderzoeken. Daartoe was als eerste getuige opgeroepen mevr. R. uit Castricum, die op 25 Oc tober van dit jaar met haar hond liep te wandelen, toen het beest plotseling losschoot en de weg overrende. Op dat moment naderde een luxe wagen, die de hond niet kon ontwijken en het dier op de bumper schepte. De wagen stopte onmiddellijk en P. stapte uit. Nadat P. met mevr. R. gesproken had. reed de wagen weer weg. Anderhalf uur later echter vervoegde P. zich aan het huis van mevr. R. en eiste ver goeding voor zijn beschadigde wagen. Daarover was bii het eerste onderhoud niet gesproken. Wie bestuurde de wagen? De echtgenoot van mevr. R. was toen van mening, dat P. dat direct had moeten zeggen en deze onenigheid werd aanleiding tot een complicatie, die zich pas ter zitting openbaarde. De zaak werd namelijk aanhangig ge maakt, en toen bleek, dat P. niet tot rijden bevoegd was. En daarmee was de hond vergeten en kreeg de zaak een geheel nieuw karakter. P. verklaarde namelijk, dat niet hii, maar een dame, zekere mei. B. uit Bergen, de wagen had bestuurd. Daarom was mevr, R. weder om gehoord, die toen vertelde gezien te hebben hoe P. uit de links-bestuurde wagen was ge komen en eveneens links weer was ingestapt. Zij had inderdaad de dame in de wagen gezien, doch deze zou rechts ziin uit gestapt. Ook de getuige B„ die op het geluid van de aanrijding kwam aanlopen, verklaarde ge zien te hebben hoe P. links in- en uitstapte. Meineed? Op dat moment interrumpeer de verdediger, mr. F. A. C. Bon dam, en verzocht alsnog een drietal getuigen a decharge op de rol te mogen plaatsen. Eén van deze getuigen was de be wuste mei. B. Zij bevestigde de uitspraken van de verdachte en bleef bij haar verklaring, ook toen de beide andere getuigen dit tegenspraken. Nadat de president, mr. A. D. van Regteren Altena. de getuige nogmaals onder ogen had ge bracht dat zij onder ede stond. verwekte de officier van justitie enige opschudding door uit te roepen: „Ik vorder onmiddellijke inhechtenisneming van deze ge tuige als verdacht van meineed. Deze verdaohte werd door mij om bijzondere redenen niet ge dagvaard, maar nu de verdedi ging zo onvoorzichtig is geweest om dit wél te doen. wil ik open lijk verklaren wat heel Bergen weet. namelijk dat tussen ver dachte en mei. B. dusdanige relaties bestaan, dat zij vermoe delijk bezig is verdachte de hand boven het hoofd te hou den." De verdediger, mr. F. A. C. Bondam. protesteerde tegen schorsing en verklaarde nog twee getuigen a decharge te heb ben opgeroepen, die elk konden verklaren, dat P. rechts was uit gestapt. Hij wenste dat deze ge tuigen zouden gehoord worden. Geschorst Inmiddels was tegen mei. B. proces-verbaal opgemaakt, waar na de rechtbank zich enkele minuten terugtrok. Toen de zit ting werd hervat deelde de pre sident mede. dat de zaak voor lopig zou worden aangehouden. Mej. B. is inmiddels naar Am sterdam overgebracht. Het C.B.S. heeft berekend, dat gedurende 1951 in de industrie exclusief de bouwnijverheid en het ambacht voor een bedrag van f 1.264 millioen geïnvesteerd is. Dat is slechts f 5 millioen meer dan verwacht iverd. Verreweg het grootste deel hiervan f 969.218.000. is aangewend voor de aanschaffing van nieuwe activa. Aan omvangrijke verbouwingen en vernieuwingen is f 118 millioen besteed en aan gebruikte activa f 28 millioen. Bij de verschillende bedrijfs takken gaan de electriciteitsbe- drjjven voorop met een bedrag van f 217.8 millioen. Zij worden echter op de voet gevolgd door door de metaalnijverheid, scheeps-, vliegtuig- en wagen- bouw met f 212,3 millieon. Ook in de chemische nijverheid en de voedings- en genotmiddelen- bedrijven zijn belangrijke be dragen geïnvesteerd nl. respec tievelijk f 180,3 millioen en f 156.5 millioen. De verdeling over de resterende bedrijfsklas- sen ziet er als volgt uit: vervaardiging van aardewerk etc. f 43,8 millioen, grafische nijverheid f 20,5 millioen, be werking van diamant f 80.000, bewerking van hout, kurk en stro f 11.9 millioen, bouwnijver heid f 15.8 millioen, kleding en reiniging f 13.6 millioen, leden en rubbernijverheid f 12 mill, mijnbouw en veenderijen f 17.4 millioen; papiernijverheid f 43,3 millioen, textielnijverheid f 114,5 millioen, gasbedrijven f 30.6 millioen, waterleidingbedrijven f 25 millioen. Het C.B.S. heeft ditmaal ook een berekening gemaakt van de gerealiseerde investeringen in 1951, uitgedrukt in procenten van de verwachte investeringen. Zoals bekend is slechts f 5 mil lioen meer geïnvesteerd dan verwacht werd. Eigen Vervoers Organisatie gaat contributie verlagen (Van onze parlementaire redactie) Minister Donker heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat de Eigen Vervoers Organisatie één dezer dagen bij hem een voorstel heeft ingediend tot ver laging van de contributie voor houders van bestelwagens met een laadvermogen tot en met 600 kg. en voor houders van zo genaamde 60-dagenkaarten (mo torrijtuigenbelasting) De minister zal verder met de E.V.O.. contact opnemen, om de contributie nog verder te doen verlagen, meer in het bijzonder zal hij trachten vrijstelling van contributie te verkrijgen voor min derdraagkrachten Het dwangkarakter zal aan deze organisatie zo spoedig mo gelijk moeten worden ontno men. Dit zal dan ook gebeuren, wanneer de wet Autovervoer goederen in werking is getreden. In de tweede helft van 1953 is dit te verwachten. Zuid-Afrikanen betreuren vertrek van Mgr. Lucas PRETORIA 15 Dec. (KNP) Het bericht der benoeming van Mgr. Lucas, Apostolisch Delegaat in Zuid-Afrika tot opvolger van Mgr. Kierkels als Internuntius in India, is met gevoelens van spijt door de Zuid Afrikaanse Katholieken ontvangen. Zij wij zen erop, dat onder het Pause lijke Delegaatschap van de Ne derlandse aartsbischop de Kerk in Zuid-Afrika grote vooruit gang heeft gemaakt. Mgr. Lucas heeft o.a. een groot aandeel ge had in de oprichting van het Zuid-Afrikaans seminarie te Pre toria. Mgr. Lucas, die, zoals het K.N.P. reeds heeft gemeld, op 't ogenblik te Rome vertoeft, komt begin Januari voor een korte vacantie naar Nederland. In de tweede helft van Januari zal hij zijn ambt te New Delhi in India aanvaarden. In de chemische nijverheid is 30 pCt. meer geïnvesteerd dan vooruit berekend was. In de sec toren kleding en reiniging, pa pier-, textiel-nijverheid, gas- en waterleidingbedrijven bleken de investeringen ten achter bij de verwachtingen. Voor 1952 wordt verwacht, dat bij de aan dit onderzoek medewerkende industrieën voor een bedrag van f 1.334.8 mil lioen geïnvesteerd zal worden, hetgeen vermoedelijk voor de gehele industrie neerkomt op een bedrag; van f 1.477 millioen. Voor de visserij en het verkeer belopen de verwachte investe ringen resp. f 0,7 millioen en f 479.9 millioen tegen f 0,6 mil lioen en f 271,1 millioen gerea liseerd in 1951. „Redelijke twijfel aan loyaliteit" WASHINGTON Het Ameri kaanse departement van buiten landse zaken heeft bekend ge maakt, dat de gezant te Tanger, John Carter Vincent, geschorst is, nadat een regeringsraad, die een onderzoek instelt naar de be trouwbaarheid van Amerikaanse functionarissen, te kennen had gegeven, dat er „een redelijke twijfel bestaat over zijn loyali teit". Vincent is naar Washington ontboden, waar Truman de kwes tie binnenkort met Acheson zal bespreken. In het begin van dit jaar werd Vincent verhoord door de Sub commissie voor de Veiligheid uit de Senaat. Later werd hij door de voormalig hoofdredacteur van de communistische „Daily Wor ker" Louis Budenz, die thans hoogleraar is aan een universiteit er van beschuldigd communist te zijn. Zweedse gezant nam afscheid van Koningin De Zweedse gezant, de heer J. de Lagerberg is Maandag door H. M. 'de Koningin in afscheids- audiëntie ontvangen. H. M. heeft met de gezant de lunch gebruikt In de heden te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Noordhollandse Bond „Het Witgele Kruis" bracht de secretaris, de heer B. J. F. Sutman Meijer, het jaarverslag uit. Aan dit vijftien folio omvattend docu- ment ontlenen wij het volgende: de kolonel, dat het al of met handhaven van deze missie een kwestie is. die de regering aan gaat. De vestiging van een mili taire missie heeft enige belang rijke aspecten, zoals de taal. de mentaliteit en de nationaliteit., „De Nederlandse militaire mis sie kennen wij reeds. Indien wil een andere zouden kiezen, zou den zich moeilijkheden kunnen voordoen. Zouden wil bijvoor beeld een Duitse missie kiezen, dan zou men ons ten laste kun nen leggen, dat wij een neiging tot het fascisme hebben. Kiezen wij een Amerikaanse, dan zou den wij verdachte kunnen wor den van kapitalisme en imperia lisme. Maar hoe het ook zij. deze kwestie dient aan de regering te worden overgelaten. Eén ding is evenwel duidelijk: de A.L.R.I. (Indonesische marine) heeft een militaire missie nodig en wel tot ongeveer 1960." aldus -kolonel Nazir. Op een vraag of de leden van de Nederlandse militaire missie ongewenste handelingen zouden hebben verricht, zeide kolonel Nazir. dat het de taak is van de missie om lessen te geven. „Zij bemoeien zich niet met de uitvoerende macht." De maritieme commandant van Surabaja noemde de vrees, dat via de militaire missie culturele infiltraties zouden ontstaan, vol komen ongegrond. „Een natio nalist wordt niet door een stroom van buitenlandse cultuur van de voeten geslagen." zeide hii. Hii formuleerde tenslotte ziin standpunt jegens de Nederlandse militaire missie éls volgt: „Wij kennen de Nederlanders beter dan andere nationaliteiten, zowel wat hun taal. als hun politiek en hun doen en laten betreft. Een andere militaire missie zou voor ons een vraagteken zijn. Wat wij nodig hebben is zelf vertrouwen. hetgeen wii zouden verliezen, indien wij zonder reden bevreesd ziin of ten on rechte verdenkingen koesteren." Hii deelde nog mede. dat thans viif en zeventig leden van de A.L.R.I. in Nederland en drie in Amerika een opleiding krijgen. Kolonel Nazir voegde hieraan toe. dat men in Den Helder schertsend spreekt van het „In stituut van de Indonesische Marine" inplaats van het Ko ninklijk Instituut van de Marine. SURABAJA. De maritieme commandant van Surabaja, kolo nel Nazir, heeft aan de pers ver klaard, dat de Indonesische zee macht „een instelling is voor het belang van het Indonesische volk en dus geen speelbal van de politiek." Over de defensie-kwesties, zei de kolonel Nazir, dat het door de nog niet duidelijke defensie politiek moeilijk is uit te maken, of de politici met de weermacht spelen of dat de weermacht zelf in de politiek meespeelt. Ten aanzien van de Neder landse militaire missie meende Japanse kroonprins naar Nederland TOKIO, 16 Dec. Kroonprins Akihito zal een aantal bezoeken aan Westerse landen afleggen voor en na de kroning van ko ningin Elizabeth die hij zal bij wonen. Hij zal 30 Maart vertrekken en bezoeken brengen aan Nederland, België, Frankrijk, Italië, Spanje, Denemarken, Noorwegen,, Zwe den, Zwitserland, Amerika en Canada. De 40 plaatselijke afdelingen telden oo 31 December 1951 65.186 leden, hetgeen 510 meer was dan het voorgaande jaar. De afdeling Alkmaar daalde met 488. Het aantal in dienst van de plaatselijke afdelingen werkzaam zijnde wijkverpleegsters bedroeg in 1951 86. waarvan 24 religi euzen en 2 broeders-religieuzen (in Amsterdam). Deze verpleeg krachten legden 202.089 bezoe ken af bij zieken. 14.469 bij t.b.c.-patiënten. 25.052 bij zuige lingen en 4.123 bii kleuters. De wiikverdeling werd in alle afdelingen behartigd, de t.b.c.- bestriiding in 26 afdelingen. As sistentie op consultatiebureaux voor zuigelingen met daarbij aansluitend huisbezoek geschied de door de wijkverpleegsters in 30 afdelingen. Assistentie op consultatiebureaux voor kleuters in 11 afdelingen. 30 afdelingen beschikken over een eigen maga zijn voor verplggjngïï'artikelen. De afdeling Alkmaar kreeg een eigen pand in eigendom, dat o.m. als internaat voor kraam zorg-opleiding zal worden inge richt. De rechtspositie van de wijk verpleegsters en verpleegsters werd wat salariëring en pen sionnering betreft, aanmerkelijk verbeterd. Er kwam een ver plichte pensioenverzekering: een en ander betekende een verzwa ring van de financiële lasten der afdelingen, terwijl het rijks subsidie slechts één-derde omvat van de kosten aan salaris, pre mie pensioenverzekering en kos ten voor sociale verzekering. Ten aanzien van de opleiding van kraamverzorgsters werd de voorkeur gegeven aan gedecen traliseerde internaatsopleiding boven een uitbreiding van het aantal kraamzorgcentra deze ziin thans gevestigd te Alkmaar. Am sterdam. Haarlem. Hilversum, Hoorn en Zaandam. Hierbij wa ren aangesloten 158 gediplo meerde kraamverzorgsters en 47 leerlingen. Het aantal aanvragen om kraamhulp bedroeg 4153 (in tern) en 287 (wijk): het aantal verzorgingen 3639. Wegens ge brek aan krachten kon aan alle aanvragen niet worden voldaan. Er werd voor de verzorging der kinderhygiëne een tweede kinderarts aangesteld, terwijl het aantal zusters voor dit werk van 4 tot 6 werd Uitgebreid. In 40 gemeenten waren één of meer consultatiebureaux voor kleuters onder beheer en toezicht van de commissie voor kinderhygiëne werkzaam. Het Wit Gele Kruis organiseerde in 1951 7 moeder cursussen., De organisatie van de praenatale zorg is nog in studie. De Stichting voor Gebrek- kigenzorg schiep de gelegenheid tot het vragen van advies door lichamelijk gebrekkigen: in totaal werden 1546 consulten verstrekt, waarvan 318 te Hoorn en 362 te Den Helder. De sociale werkster legde hiervoor 290 bezoeken af. Bij de 8 consultatiebureaux voor rheumabestriiding stonden gedurende het verslagjaar 857 patiënten ingeschreven. Geestelijke gezondheidszorg De taak van de Stichting voor de Geestelijke Volksgezondheid in Noordholland, omvat de voor- en nazorg van geesteszieken, het mediseh-opvoedkundig werk ten aanzien van de school- en be roepskeuze en de bedrijfspsycho logie. Het aantal voor- en na zorgpatiënten bedroeg einde 1951 2350; het aantal in 1951 nieuw ingeschrevenen 830. De medisch- opvoedkundige bureaux verstrek ten advies voor 830 kinderen. Op de bureaux voor school- en beroepskeuze werden 306 candi- daten onderzocht. Onder vol ledige controle van de sociale werksters waren 1809 voor- en nazorgpatiënten. Het aantal be zoeken aan nazorgpatiënten be droeg 5234 en dat aan voorzorg patiënten 6194. De taak van de medisch-op- voedkundige bureaux bestaat in het verlenen en het bevorderen van psychologisch maatschappe lijke hulp aan kinderen tot 18 jaar. wier gedragingen aanlei ding geven te vermoeden, dat hun geestelijke- en karakter ontwikkeling gevaar lopen en zij zich in de toekomst niet zul len aanpassen aan ,de eisen, die hun in het maatschappelijk leven worden gesteld. Zonder deskundige hulp kunnen moei lijkheden meestal niet meer wor den opgelost. Katholiek M.O.B. Het Katholiek Medisch Op voedkundig Bureau te Hilver sum. geëxploiteerd door de Stichting voor Geestelijke Volks gezondheid van het Wit Gele Kruis, district Het Gooi, is thans uit de grootste moeilijkheden. De bestuursleden van de stichting voor Het Gooi komt daarom veel dank toe. Katholieke bureaux ziin nog gering in aantal in ons land. De ontwikkeling daarvan is toever trouwd aan een Centrum voor Katholiek M.O.B. in Utrecht ge vestigd, dat nauw met het Wit Gele Kruis samenwerkt. De dynamische ontwikkeling van de zorg voor de geestelijke volksgezondheid maakte voorts de stichting nodig van een cen trale organisatie. „Katholiek Nationaal Bureau voor Geeste lijke Volksgezondheid", eveneens te Utrecht gevestigd, dat nauw samenwerkt met het Episcopaat en het Wit Gele Kruis. In 1951 bestonden consultatie bureaux voor stem- en spraak gebreken te Heemskerk. Ouder kerk en Uithoorn, waarvan de twee eerste weer ziin opgeheven. Algemeen Op nationaal niveau ontwik kelde zich een dynamische acti viteit. welke gelijke tred wist te houden met de dynamiek die de gezondheidszorg in de jaren na de oorlog op bijkans ontstel lende wijze doormaakt. In de af delingen is het werk verleven digd. Advertentie In de keel beginnen enkele der gevaarlijkste aandoeningen. Neem bij de geringste klacht, zoals kriebel, heesheid o( gezwollenheid de snelwerkende ,%v AKKERS V, 's werelds beste hoestsiroop MARKEN WEER GE-ISOLEERD MARKEN. 16 Dec. De boot naar Marken is hedenavond in Monnikendam weer blijven vast zitten, nadat de laatste dagen de verbinding herhaaldelijk was ge stagneerd. 200 arbeiders, die hun huis niet konden bereiken, wor den in Monnikendam door de bevolking opgenomen. Een kind. dat een spoedopera tie moest ondergaan, is tijdig aan de vaste wal gekomen. Uitstel van de operatie zou levensgevaar hebben meegebracht. Deze stagnatie heeft de burge rij ertoe geleid telegrammen aan de regering en aan de Tweede Kamer te richten met aandrang een dijkverbinding van 't eiland met de vaste-wal tot stand te brengen. Wegfeesten op de film BARGER COMPASCUUM Als onderdeel van een keurig verzorgd filmprogramma bracht de heer Molenaar uit Stadska naal Zaterdag bij Boerland o.m. de feestelijkheden ter gelegen heid van de officiële wegopening op 21 Juni j.l.'De belangstelling was groot.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5