De menselijke waardigheid is grondslag in bedrijf Met Europa-bussen gratis naar het stembureau Haven van Den Helder was toevluchtsoord voor velen Steun fraude werd met zes weken beloond" loo CIGARETTEN CjlM Storm voor de kust iHUIS Assistentie gevraagd om de zandbanken te ontgaan ai resultaat T en BEURS se Exportveiling DONDERDAG 18 DECEMBER 1952 Geestelijke volksgezondheid BOUW NIEUWE U.L.O.-SCHOOL OVERTREDING T.B.C.- BESTRIJDINGSWET MORGEN LOS GEPRAAT De nieuwe woningen Werkgeversverklaringen werden vervalst Bolsward: manifestatie „Eerst even Frans praten GEVLUCHT VOOR DE STORM Coasters en vissersboten zochten veilig heenkomen Oud-Ommelander sticht bedrijf BENT U REEDS DONATEUR VAN D.W.O.? KALKOENEN NAAR DE HAAIEN svertrachtine ld door het K. N. )e Bilt. geldig van ivond tot Vriidag- jemaakt te 10 uur) l LAGERE PERATUREN mist. Overigens L'olkt met versprei- ngen en slechts hier iog enige neerslag, zwakke wind tus- en Oost. Iets lage- aturen met in de ichtend op de mees- a lichte vorst. Op de nationale ng voor sierduiven. lag i.l. in het R.A.I. Amsterdam werd ge haalde de heer W. ntoniusstraat 19. een ;s. Voor de fraaie sheer ontving hii eer- n voor de beste jonge veneens een eerste A 46—91; witlof 39— ol 612; savoye kool ne kool 6.5011.50; 1055; boerenkool 6 20—74; bieten 6—13; 512.50; waspeen 8 521.50; prei 16 proenten 4.5013; pe- knolselderij 615; lathan 1123; Goud- -14; Winterjan 514. 17 Dec. Late aardan- 12.80; uien 422. bie- 4.10. prei 1726. gele .3010, groene kool rode kool 614, boe- -14. spruitkool 1560, 78. breekpeen 612.80 i-27. andijvie 71. kom- 1642, knolselderie b i biet 1618, Alican- Gox Or. Pippin 8 van Holland 924, te 827. Jonathan 11 sn superbe 736. No- 124. Present van En- -33, Present van Hol- Princesse Noble 5 1 Alex. Lucas 1217: 736: Doyenné du —64. Emil d'Heyst 6 Wildeman 521. Legi- William Duchesse 12 erjan 520. /"IJK, 17 Dec. Andijvie Ila 4056, bloemkool Ib 25—36. Ic 10—20: 28—32. II 20—27; was- 24. Ib 1017. groene -11, Ib 67; rode kool b 67. gele kool Ia 7 -7. boerenkool I 14 -14. knollen Ia 1824. Ic 10—13, spruiten Ia 3050, kroten Ia 12— -11. breekpeen Ic 11 I, selderie 3. aardappe- )0. peren 4—16, appe- prei Ia 2332. Ib 15 'ER, 27 Dec. Tomaten witlof 4672. rode savoye kool 9. groene 616. andijvie 4274, spruitkool 2764, a 614. gare bieten 12 iterpeen 612.40. was- uien 1421. prei 13 ant 127; Appels: Brab. 312. Bramley Seed- Cox Or. Pippin 1458 Holland 619. Gron. -17. Jonathan 8—36. dlin 835. Notaris-ap- Present van Engeland ete Campagner 414: ionne Louise d'Avran- oyenné du Cornice 21— Wildeman 416. Kam- 10. Nouveau Poiteau Rémy 412. William I-16 Winterjan 4—12. 7 Dec. Bloemkool 8 kool 11.80—16.20. rode —11. kroten A 13.40 1.50-12.50, peen B 10 60 1212.80; midd. uien '0. grove uien 17.80 dingen 22—26. nep 32. II43. rammenas 6—9. ie 711. boerekool 10 ge 1561. Present van •ie van Holland 1221. —15. SNHUIZEN. 18 Dec. 25.10, bieten b 13.60, ■22.20. grove 19.10-20.30 5.509.1Ó. rode kool 6 itte kool 5.60—7.10. DIJK 18 Dec. 18000 kg I 612.60, II 6—7.20. gele kol I 6.60—9.20. II 50.000 kg groen kool 5.80. B 6.60—9.80: ?0000 e witte kool 6.2Ó7.80. drielingen 25.20. 1500 uien 19.2022.30. grove D 11.10—11.90. c 12.70— kg bieten a 13.90. 400 ;n a 33—40. 20Ö kg wit- CHARWOUDE, 18 Dec. peen b 12.5012.80. c >0. d 9.70, 1800 kg kro- -13.50, b 12.70—13. mod- 10000 kg uien 19.90 te 17.9018.50. drielin- 7. nep 24—26; 23000 kg 6-12.20: 67000 kg groe- a 6.609.90, 85000 kg D. )1 5.30—7.60. 39000 kg itte 5; 500 kg andijvie 9, 1000 kg aardappelen en 10.40, bl. Eigenhei- 0. ide of kaas <p van een de prachtige 5ERIE-COST. kamgaren) n. ALKMAAR Pagina 3 Op de jaarvergadering van de Noordhollandse Bond het Wit-Gele Kruis sprak dr. A. .J. A. M. Wiiffels uit Hciloo over de geestelijke gezondheidszorg. Dr. A. J. A. M. Wijffels confronteerde als psychiater-practicus zijn ge hoor met de verschillende aspecten van de geestelijke volksgezondheiddie hij belangrijker achtte dan de lichamelijke volksgezondheid. De grondslag voor de geestelijke volksgezondheidaldus spr., is de menselijke waardigheid en omdat deze waardigheid door al te vér gaande overheidszorg verduisterd wordt, eist het welzijn van de volksgemeenschap een samenspel tussen Over heid en particulier initiatief. Het zwaartepunt van de gees telijk hygiënische bemoeiing ligt in het gezin, dat de grondslag is van de maatschappij; een gezond gezin is echter niet mogelijk zonder een gezond huwelijks leven. Vele neurotische en psy- chopatische kinderen komen voort uit gezinnen, waar het huwelijk is verstoord. Uit praeventief oogpunt dient de geestelijke gezondheidszorg zich ook uit te strekken tot de gezonde, de normale mens. Het doel is hier overeenstemming te brengen tussen de psychische vermogens van het individu en de eisen van zijn levenssituatie. Na verschillende gebieden te hebben opgesomd, waarop een goede geestelijke gezondheids zorg vruchtbaar kan werken, stond spr. stil bij de geestelijke gezondheidszorg in het bedrijf en op de fabriek. Hij citeerde hierbij Küthe en Blauw, waarvan eerstgenoemde drie facetten onderscheidde, die in de bedrijfsgeneeskunde een belangrijke rol spelen: 1 de E laats van de werknemer in een epaald systeem, 2 de aard van het werk en 3 de verhouding chef-ondergeschikte. Niet iedere werknemer is ge schikt voor ploegwerk of het maken van overuren; bij sommi gen zal die een dergelijke span ning oproepen, dat eventueel ge ringe organische afwijkingen zo danig geaccentueerd worden, dat de werknemer ongeschikt wordt geacht voor dit ploegensysteem. Het zijn ook zeker niet steeds de slechtwillenden, die afknappen en reageren met toenemende slapeloosheid of hoofdpijnklach ten. Een herkennen van deze oorzakelijke factor zal veel on heil voorkomen. Doch ook de aard van het werk is belangrijk, om onder ogen te zien. Serie- of tempowerk kunnen nerveuse spanningen veroorza ken; vaak speelt ook de mono tonie een rol. Hierdoor ontstaat verveling en vermoeidheid; een verveling, die recht-evenredig is met de intelligentie van de per soon. Wat de verhouding chef-onder geschikt betreft, berusten ver zoeken tot overplaatsing wegens lichamelijke stoornissen dikwijls op een slechte verhouding met een bepaalde chef. Moeilijkheden, angst en abnor male gemoedstoestanden verlagen de productie en bevorderen een frequent ziekteverzuim. Dat hier tevens het karakter en de mo rele instelling mede bepalend zi.in, spreekt haast vanzelf. De kans op bedrijfsongevallen wordt ook door psychische on rust, vermoeidheid, sociale moei lijkheden en slechte aanpassing a d. omgeving vergroot. Tevens zijn van groot belang 't karakter en het temperament van de ar beider naast lange werkuren, monotone arbeid en ontevreden heid. Een goede personeelsselectie is daarom aan te bevelen; vooral de latente geesteszieken vormen, vooral, wanneer deze in posities geplaatst worden, waar zij niet thuis horen, een groot gevaar. Men denke b.v. eens aan de emotionele spanningen en de pressies. Verantwoording dragen is nu eenmaal niet ieders taak. Hier ligt een taak voor de psy chiater en de psychiatrisch ge schoolde werkster, welke door contact met de arbeider veel zal kunnen waarnemen. Menselijke waardigheid Ook in de industriële gemeen schap is de erkenning van de menselijke waardigheid de grond slag van een gezond geestelijk leven. Om hierin een gezonde sfeer te scheppen wijst Blauw op verschillende maatregelen, welke getroffen kunnen worden; de belangrijkste zijn: een goede se lectie, gevolgd door een perio dieke beoordeling; een introduc tie in het bedrijf door goede voorlichting; een goede verhou ding tot de superieuren en tege moetkomen aan de expansiebe hoefte van sommige arbeiders, waarin grote mogelijkheden schuilen door opleidingscursus sen; 'n gezonde lichaamscultuur, vooral bij de jongeren om gees telijke spanning op te vangen: een gelegenheid, om die geeste lijke spanningen te ontladen b.v. door groepsgewijs bespreken van allerlei moeilijkheden, zowel in als buiten het werk: en tenslotte een goede sociale verzorging, waarbij de volle aandacht ge schonken moet worden aan de woningtoestand, verzorgdheid van de oude dag, gespannen ver houdingen thuis of ziekte van een der huisgenoten. BERGEN Met de bouw van de nieuwe R.K. Ulo-school ten behoeve van de Eerw. Zusters Ursulinen, is een begin gemaakt. •De school die uit 6 klassen zal bestaan, is bestemd voor meisjes in- en extern. Het gebouw, dat wordt geplaatst midden op het uitgestrekte terrein van de stich ting achter het gymnastieklokaal, zal geen zoldering of vliering bevatten en zal met een plat dak worden afgesloten. Van 4 lokalen is de fundering geplaatst, terwijl er reeds model in de kel der komt, waarvan de mantel morgen wordt volgestort. Hoe wel de slechte weersomstandig heden de werkzaamheden ern stig hebben belemmerd, hoopt men toch spoedig officiëel de eerste steen te kunnen leggen. Het werk wordt uitgevoerd door de Gefor. Kuyper te Heiloo, on der architectuur van de heer J. Overtoom. Al deze maatregelen komen ten goede aan het geestelijk niveau van de arbeider en zo beschouwd, ligt in bedrijf, fa briek of kantoor een groot ter rein, waarop de geestelijke ge zondheidszorg haar weldadige in vloed kan laten gelden. Vervolgens weidde dr Wijffels uit over andere gebieden van geestelijke gezondheidszorg, als de beroepskeuze-bureaux, de hu wel ij ks voorlichtingsbureaux, het grote gezin, de zorg voor de Ouden van Dagen en de op groeiende jeugd. Uitvoerig besprak hij ook de geestelijke gezondheidszorg voor de geestelijk -gestoorden in de maatschappij, om tenslotte ook de verschillende vormen van de sociale pathologie te behan delen, als het alcoholisme, de criminaliteit, de landloperij, de- prostitutie, het pauperisme en de zelfmoord. Ook de groep de a-socialen en het grote probleem van het a-sociale gezin nam hi.i onder de loupe; hi.i wees hierbij op de milieufactoren als de de generatie tengevolge van de oor log, de heersende woningnood en de snelle industrialisatie van bepaalde streken. Hier ligt vooral een taak voor de zielzorg, de psychiatrische zorg en de maatschappelijke zorg, de charitas en de overheid. Volgens de enquêtes telt ons land met zijn 1.800.000 gezinnen 50 a 60.000 sociaal labiele en ern stig a-sociale gezinnen. Een nieuwe wetgeving is in voorbe reiding, om tot eeri ondertoe zichtstelling van deze gezinnen te komen. Op de inleiding van dr. A. J. H. Bartels over de behartiging van de geestelijke gezondheids zorg voor de katholieke bevol king komen wij nader terug. Vier weken hechtenis geëist ALKMAAR De Officier van Justitie eiste gistermiddag in een zitting van de Alkmaarse Economische Politierechter vier weken hechtenis tegen A. K. uit Callantsoog. die acht runderen had gehouden, zonder aangeslo ten te zijn bij de Prov. Gezond heidsdienst voor Dieren. K. was reeds eerder voor een soortgelijk geval veroordeeld tot een geldboete van f500.welk vonnis door de Hoge Raad be vestigd was. Voor deze zitting was hij niet verschenen, zodat het publiek nadere bijzonderheden werden onthouden. De Politierechter zal over veertien dagen uitspraak doen. In verband met een overvloed van copij moet de rubriek „Losse praatjes en losse blaadjes" tot morgen blijven overstaan. MIDDENMEER De 16 nieu we woningen zijn reeds een maand onderdak en zolang de vorst buitenshuis blijft wondt er in de huizen hard gewerkt om deze zo spoedig mogelijk klaar te krijgen. Mogelijk wordt het straks nog een wedijver tussen de aannemers en Gemeentewer ken, want van straataanleg is nog weinig te bespeuren. De be vroren grond heeft echter al menig toekomstig bewoner de gelegenheid gegeven om eens door de ruiten te turen. Hun wachten wordt echter nog wel even op de proef gesteld, vooral als er strengere vorst zou ko men. (Advertentie* ALKMAAR Met de in wer- kingtretling van de nieuwe werk loosheidswet valt een stijging van het aantal gevallen van steunfraude te constateren. Een groot aantal betrokkenen blijkt de verleiding niet te kunnen weerstaan om, werkloos zijnde, tussentijdse inkomsten te ver zwijgen. Zo kreeg de Alkmaarse Politierechter gistermiddag niet minder dan acht van deze en soortgelijke gevallen te behande len, waarvan twee resulteerden in gevangenisstraffen van tot zes weken. eiste. Toen de verdachte op een vraag van de officier echter verklaarde geheel zelfstandig op het idee van de vervalste werk- geversverklaring te zijn gekomen achtte de politierechter het ge wenst om de zaak naar de Rech- ter-Commissaris te verwijzen voor het uitbrengen van een re- classerings-rapport. De zaak werd daarop aangehouden. De los-arbeider P. Z. uit Alk maar had niet alleen inkomsten verzwegen. maar bovendien op zijn werkgeversverklaring een valse naam ingevuld, in de hoop dat de fraude daardoor niet ont dekt zou worden. De Officier, Mr. Vellinga vond dit verre gaand en wilde een voorbeeldige straf stellen, om de lust tot na volging van deze practijken voor goed te doen verdwijnen. Hij eiste daarom een onvoorwaarde lijke gevangenisstraf van vier maanden. Z. werd tenslotte ver oordeeld tot een onvoorwaarde lijke straf van zes weken. Hetzelfde systeem was gevolgd door de grondwerker R. van R., eveneens uit Alkmaar. In afwij king van de vorige verdaohte stond hij echter gunstig bekend, waarom de officier een maand 5? (Vervolg van pagina 1 Ja, dat Bolsward, ivaar men steeds bijzondere dingen ver wachten kanwaar thans de Europa-vlaggen van de ge bouwen woeien en spandoeken met Europese leuzen boven de karakteristieke grachtjes hingenwaar de hele dag muziek door de straten klonk en de toren van het raadhuis 's avonds in flood-light prijktewaar de bevol king gewoonweg in een soort van Sinterklaas-stemming verkeerde en men gratis in met Europa-vlaggen versierde bussen naar de stembureaux gebracht kon worden. „Wat een heerlijk plaatsje", zei de secretaris van de Belgische Raad der Europese Beweging, de heer Janssens uit Brussel. „Wat een sfeer en wat een enthousias me. Ik hoop, dat het bij ons in België straks met de stemmingen net zo gaat". Er waren veel mensen die het gisteren druk hadden in Bolsward en een van hen was zeker wel burgemeester Bruisma. Men kon hem overal vinden, dan in het stadhuis, dan op straat, dan in een stembureau. Het leek wel of er enige dubbelgangers van hem op pad waren, maar ondanks alle belagers van zijn kostbare tijd, in de vorm van journalisten, radio mensen e.d., verloor hij geen mo ment zijn vriendelijke opgewekt heid. Na zo tegen de avond voor de zoveelste keer weer eens door enige verslaggevers te zijn aan geklampt, hoorden we hem zeg gen: „Nou moet ik eerst nog even Frans praten", en hij spoedde zich weer naar het stadhuis, waar een opname voor radio Luxembourg zou worden gemaakt. Het verloop der proefstemming. Natuurlijk is er aan de voor avond van de stemming een pam flet door de communisten ver spreid, waarin werd opgewekt niet aan deze stemming, welke de inlijving van het Nederlandse le ger in een Duits nazi-leger zou helpen voorbereiden, deel te ne men. Hoe de bevolking hierop rea geerde blijkt wel uit de opkomst voor de stemming. In stembureau nummer 1 b.v. was om half twaalf 's morgens al veertig procent van de stemgerechtigden gepasseerd. Dit percentage lag ook in de an dere vier stembureauen ongeveer zo. Enige uren later was men reeds ver over de helft en om streeks vijf uur 's middags be droeg het percentage reeds 70 procent. Het stond toen al onom stotelijk vast, hoe Bolsward zich uitdrukkelijk voor een Verenigd Europa had uitgesproken. Het percentage opgekomenen voor de stemming is des te be vredigender, wanneer men be denkt, dat er momenteel ook te Bolsward veel zieken zijn en stemming bij volmacht niet mo gelijk was. De heren in de stembureaux hadden dezelfde drukte te ver werken als bij een normale ver kiezing, alleen de sfeer was nog gemoedelijker misschien dan ze de laatste tijd reeds pleegt te zijn. En een enkele keer doet er zich daarbij dan nog wel eens een aardig voorvalletje voor. Zo beweerde in een der stem bureaux een vrouwtje, dat er geen punt aan het rode potlood zat. Bij onderzoek bleek echter, dat zij het potlood verkeerd om had gehouden. In een ander stem bureau kon iemand zijn stembiljet niet lezen, hij dacht dat hij zijn bril niet op had, maar dat was toch wel het geval. Het bleek dat de man een misdruk-stembiljet had ontvangen, een biljet waar helemaal niets op stond.... We spraken nog even met de oudste inwoonster van Bolsward, die bijna 96-jarige wed. G. Nota- Donia in het St. Martinus Gast huis. Ze maakte zich juist gereed om ter stemming te gaan. „Als het helpen kan", antwoordde ze op onze vraag hoe ze over de stem ming dacht, „doe ik graag mee". En zo dachten ook de oudste inwoners van de Hendrik Nannes Stichting, wellicht tevens de oud ste inwoners van Bolsward, de 88-jarige Pieter Molenaar en de 86-jarige Pier Visser, er over. De bevolking van Bolsward heeft haar plaats een goed figuur laten slaan. In Mei al Dat vervalsen van werkigevers- driè I verklaringen bleek overigens niet nieuw te zijn. De bankwer ker J. J. uit Alkmaar had dit systeem reeds in Mei van dit jaar toegepast, toen er van een werkloosheidswet nog geen sprake was. Hij werd veroor deeld tot een gevangenisstraf van zes weiken. De eis luidde twee maanden. In een drietal andere gevallen, waarbij de betrokkenen alleen tussentijdse inkomsten verzwe gen hadden, zonder met de werkgeversverklaring te knoeien, vielen gecombineerde straffen, waarin de voorwaardelijke ge vangenisstraffen varieerden van vier tot zes weken. Het vrij eentonige fraude menu was gelardeerd met een tweetal afwijkende gevallen, waarbij de betrokkenen er met geldboeten af kwamen. De Bouwkundig opzichter W. van H. uit Groet had bij restau ratiewerkzaamheden aan de Ned. Hervormde Kerk in den Burg op Texel, een electro-motor zien staan en mee naar huis geno men. Het apparaat lag tussen oude rommel en had bovendien een reparatie nodig voor het weer op garag kwam. Een en ander vond plaats in 1949. Van H. werd conform de eis veroor deeld tot een geldboete van f35 of 15 dagen, onder beding dat de motor zou worden terug gegeven. Het geval van de kruidenier huiseigenaar uit Medemblik. A. B. bleek een ingewikkeld gema- nipuleer met woningen te zijn, hetgeen uiteindelijk neerkwam op een weigering om door hem niet uitverkoren personen als huurder van zijn woningen te laten optreden. Ter zitting bleek echter, dat de verhuizing inmid dels in volle gang was, waaruit mocht blijken dat B. zijn hou ding had herzien. Mede in ver band hiermee eiste de officier een boete van f150.of dertig dagen, waarvan de politierech ter uiteindelijk f60.of 20 da gen maakte. DEN HELDER Het slechte weer van de laatste dagen heeft veel schepen genoodzaakt een haven binnen te lopen. Behalve dat de vissersvloot de haven van Nieuwe- diep binnenliep, hebben ook vele coasters hier een veilig heenkomen gezocht. Het gevolg daarvan is dat de haven gistermiddag om 5 uur practisch vol was en dat schepen, die eventueel de haven nog zouden willlen aandoen, op de rede voor anker zouden moeten gaan. Een klein scheepje zou achter in de haven bij de koopvaardijsluis aan de damwand kunnen afmeren, maar dan kan er ook helemaal niets meer bij. Het was niet alleen de Helderse vissersvloot, die gisteren in de haven lag. Vele Texelaars, Urkers en Wieringers hadden eveneens in Den Helder ligplaats gekozen. Zij lagen in rijen van zes of zeven schepen naast elkaar. Door al die drukte konden strubbelin gen niet uitblijven. Bijna de ge hele dag door kwamen schippers op het havenkantoor met klach ten. Alle geschillen werden ech ter op afdoende wijze door de dienstdoende havenmeester op gelost. De grote drukte is niet alleen aan de storm te wijten, maar ook aan de hoge waterstand, die daarmee gepaard gaat. Als het water meer dan negentig cm boven N.A.P. staat, kan er niet meer geschut worden. Door de hevige druk van het water zou den de binnensluisdeuren ont wricht worden, met alle nood lottige gevolgen van dien. Alle binnenkomende schepen moesten dus in de haven een ligplaats hebben. De Texelse boot, die door de hoge waterstand ook moeilijkheden ondervond, kon geen andere aanlegplaats worden toegewezen. Het vervoeren van voertuigen wordt aldus uitermate bemoeilijkt. En dan te bedenken, dat van daag het smaldeel van de Ma rine, dat momenteel oefent op de Noordzee, zal thuisvaren. De vissersschepen zouden heden öf uit moeten Varen öf doorgeschut worden. Op het havenkantoor was men van mening, dat vanmorgen wel enige mogelijkheid zou ont staan om schepen door te schut ten. 1 De Duitse tonnenlegger met bemanning aan boord voor het Lichtschip S 52 kwam Dinsdag reeds in de haven. Gisteren kwam de Hollandse coaster Heemskerck, die met een lading hout van Stockholm op weg was naar Tyne, om een lig plaats vragen. Ook de coaster Noordster afkomstig uit Hamburg voelde er weinig voor de storm te trotseren. De Duitse coaster Ruhr, ko mende van Nyköbing en met een lading gerst op weg naar Duis burg, kwam binnen op een tijd stip, dat het nog mogelijk was doorgeschut te worden. De Ruhr verkoos de langere reis naar IJmuiden binnendoor boven de kortere reis over de Noordzee met alle risico's daaraan verbon den. Hoe rumoerig het op zee is bleek wel uit de reis, die de sleepboot Hector van de fa. Wijs muller gehad heeft. De Hector vertrok 9 December uit de Deense haven Nyborg met een z.g. Ferry boot op sleeptouw. Gisteren kwam de Hector in Den Helder aan. Over het stuk van de Ter- schellinger bank naar Texel, een reis, die normaal 4 uur duurt, had de Hector nu 30 uur nodig! (Eigen berichtgeving) GRONINGEN. Naar wij ver nemen zal de vroegere adj. direc teur van de „Ommelanden", de heer D. Steneker, een eigen be drijf stichten op het terrein van de melkproductenverkoop. De heer Steneker heeft inmid dels etiketten laten drukken met opschrift „The Steneker food and milkproducts company". De heer Steneker verklaarde ons, dat hij in het buitenland vele relaties heeft en zijn producten voornamelijk naar Zuid-Amerika zal exporteren. De heer Steneker was veertien jaar lang bij de „Ommelanden" werkzaam. Hij nam onlangs ontslag omdat hij het niet eens was met de door de „Ommelanden" gevolgde politiek inzake het gerezen arbeidsgeschil. 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Hedenmiddag tegen vier uur is de scheepvaart gewaarschuwd voor storm in het Nederlandse kustgebied. Het Zweedse stoomschip „Mangen" had toen al moeilijkheden. De sleepboot „Schelde" zou trachten de „Mangen" die te dicht onder de kust voor anker lag, enige mijlen zee in te slepen. Het Zweedse schip kon dan opnieuw ten anker gaan om beter weer af te wachten. De „President Jan Leis" die be zig was uit te varen naar de „Mangen", kreeg onderweg om streeks vijf over vier opdracht naar het Duitse schip „Buntentor" te gaan, dat in ernstiger moeilijk heden verkeerde dan de Zweed die bleef liggen. De „Buntentor" dreef met uitgeworpen ankers langzaam in de richting van de kust. 's Avonds seinde de Bunten tor dat het zou trachten op eigen kracht verder te varen. Schade. Het splinternieuwe Amerikaan se passagiersschip de United Sta tes heeft vandaag tijdens de he vige stormen die rond de Britse eilanden woeden, schade opgelo pen. Ook andere schepen onder vonden moeilijkheden van de storm, waarvan sommige vlagen een snelheid bereikten van meer dan 150 kilometer per uur. Het troepenschip Devonshire dat met troepen uit Korea terug keerde, zocht beschutting in de Mielfre Baai en miste daardoor een afspraak met de Hertogin van Gloucester, die in Liverpool het schip opwachtte om de mannen te verwelkomen in het vaderland. De storm was zo hevig dat de voetgangers zich niet staande kon den houden op de wegen. Er is grote schade aangericht aan tele foonverbindingen, antennes en schoorstenen. WIERINGERMEER Deze maand nog zal een bezoek wor den gebracht aan alle parochia nen in de Polder ten bate van onze Ontspanningsvereniging D.W.O. Hoewel geregeld een aanslag op Uw portemonnaie wordt ge pleegd, durven wij deze actie met een gerust haft aan te beve len. Wat D.W.O. de jeugd en ook U biedt is allen beikend. Bederak daarlbij verder dat het gaat voor oraze jeugd, voor onze kinderen en dan twijfelen we er niet aan of U zult spontaan Uw finan ciële medewerking aan DWO willen verlenen. Stel daarom de dames en he ren die U komen bezoeken niet teleur en geeft U op als dona teur of fid van DWO. DWO kan niet buiten U en U immers niet buiten DWO. Voor de kust van Li- vorno is de Grom- met Reefer", een Amerikaans koel- schip, middendoor gebroken. De beman ning van 41 koppen is, gedeeltelijk per hef schroef vliegtuig, gered. Op de plaats, waar de „Grommet Reefer" doormidden brak, drijft n.u de lading rond, die in het koelschip was opgeslagen: kalkoe nen, vlees, hammen en worsten, die wa ren bestemd voor de kerstdiners van de Amerikaanse leger-1 de bemanning waren op het achterschip (rechts) toen men onderdelen in Italië, Triest en Oostenrijk. De „Grommet\ begon met de reddingswerkzaamheden. Reefer" na de ramp, op de stormachtige zee. 37 koppen panl

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3