Viering Eeuwfeest Herstel Hiërarchie door de jeugd Kabouter ückéeste&Md ZATERDAG Hommerson reeds zwaar gestraft Nog steeds emigratie en DE KRONIEK VAN Schip had heter vrij gelaten kunnen zijn Faustus moet een zetje hebben Naar wij vernemen „100 jaar Kromstafin combinatie met Werelddag der Kindsheid Schot van agent trof jongetje C.H.-standpunt inzake kinderbijslag maar Dun... of dik... De ramp met de „Alkmaar" Amsterdamse politierechter: 25 gulden boete voorwaardelijk Doodgravers weer in actie Pagina De Cisterciënsers van de Strenge Observantie (Trappis ten) van de Abdij te Tilburg, gaan een ordehuis op midden- Java stichten. Foto links: een broeder-schoenmaker van de Trappisten te Tilburg aan de arbeid. Foto rechts: het huis in Indonesië; in de deurope ning pater Bavo van der Ham, die als pionier bivak voorbe reidde. Naast hem pater Wil- librordus, abt van de abdij te Tilburg, die in Mei j.l. de voorbereidingen kwam bezich tigen. is gistermorgen te Rotterdam de 61-jarige weduwe mevr. C. F. San dee-van der Lin den op de hoek van de Stadhoudersweg en de van Maan en straat door een auto aangereden. Zij overleed spoedig na haar aankomst in het ziekenhuis. werd Vrijdag namens de vele Nederlandse leden van de inter nationale Kamer van Koophan del aan Dr. F. H. Fentener van Vlissingen, thans wonende te Vughf, een door de N.V. Konink lijke Begeer te Voorschoten ver vaardigde ere-penning aangebo den. zal Bob de Lange, thans acteur regisseur bij de Haagse Come- die, in het komende seizoen 1953 -54 als artistiek leider optreden bij „Het Vrije Toneel" onder di rectie van Anton Ruys. Een kleine uitbreiding van het ge zelschap wordt overwogen zijn Donderdagavond bij een kor te. doch felle brand in een koe stal aan de Blauwe Sluis te Steenbergen (N.B.) achttien koeien en drie kalveren in de vlammen omgekomen. De koe stal werd geheel in de as ge legd. steeds meer leken aan het missie- veld konden geven, is voor een groot deel zeker te danken aan het gebed en het offer van onze kinderen. 3. Met instemming der Neder landse Katholieke Schoolraad is In het kader van de voorbereidingen voor de viering van besloten, dat elke school een bij- i j n drage van f 2.50 zal storten ter liet eeuwfeest van net Herstel der Kerkelijke Hierarclue bestrijding van de te maken on- is tijdens een uitvoerige bespreking tussen Mgr. Mr. F. i bep^hngKimmersSisbhethmetelmo- On de Coul, directeur van het Katholiek Bureau voor gf^-agen^ ook een^collecte" vool Onderwijs en Opvoeding, Mgr. H. H. J. van Hussen, I dit doel 'is niet toegestaan. nationaal directeur van het Pauselijk Genootschap van Roostervrij of schoolvrij? de II. Kindsheid, en de heer A. Welling, leider der orga- w Jsetn Bours^r^da" nisatie Feestviering der Stichting 18531953, aan de I de hoofden van scholen er bij mr ii i» i i het opstellen der lesroosters van heer 1 h. M. Hours de taak opgedragen de feestviering 1953 rekening mee dienen te hou- voor de Nederlandse jeugd te organiseren. De heer fn"ded roosters" te^vermelden^als schoolvrij of roostervrij, zulks naar keuze van het bestuur. Hij wijst er echter op, dat het in de geest van het besluit van het Episcopaat en niet minder in de doelstelling van deze dag zal zijn, dat roostervrij de voorkeur verdient. Bij al haar activiteiten zullen de instanties er naar stre ven een zo groot mogelijke mate van soberheid te betrachten. Hours heeft met goedkeuring van bovengenoemde in stanties de volgende richtlijnen opgesteld: 1. Op Vrijdag 15 Mei 1953 de dag, die geheel in het teken der jeugd zal staan trekt een stoet van kinderen langs het Hoogwaardig Episcopaat om op deze kinderlijke wijze uiting te geven aan haar dankbaarheid en vreugde. 2. De werelddag der Kindsheid die volgens bisschoppelijk de creet jaarlijks gevierd zal wor den op Zaterdag voor 's Heren Hemelvaart voor 1953 dus op 9 Mei zal geheel geplaatst worden in het teken van de Hiër archie, aangezien zowel de actie der Kindsheid als die der jubi leumviering niets aan gewicht mogen inboeten, is men tot een conclusie gekomen, dat slechts een coördinatie van beide dagen de enige wenselijke oplossing is. Als summiere uitwerking der lei dende gedachte, die tevens zal uitgewerkt worden in de stoet te Utiecht, geldt het volgende: het goddelijk bevel van Christus Gaat en onderwijst alle volke ren werd voor ons land uit gevoerd o.m. door heiligen als Sint Servatius, Sint Lambertus, Sint Willibrordus, Sint Bonifa- tius, Sint Lebuïnus. Het kostbaar erfgoed, dat zij ons gaven, heb ben onze bisschoppen bewaard en verdedigd en wel door hun zorg voor gezin, onderwijs en vorming Vader van 14 kinderen priester gewijd DUBUQUE, Iowa, U.S.A., 19 Dec. De 69-jarige Patrick Norton vader van 14 kinderen, van wie er één priester is, zal, volgens het katholieke dagblad „The Witness", vandaag in Rome tot priester ge wijd worden. Norton is reeds lang weduwnaar. Hij heeft zijn pries terstudie gedaan op het Beda- college in Rome. buiten schoolverband. Dit werk heefft rijke vruchten gedragen, omdat zij hierin het godsdienstig leven stimuleerden en onmiddel lijk de communie-decreten van Z.H. de Paus Pius X hebben uit gevoerd. Dit alles maakte onze kinderen tot kleine apostelen, die hun kostbare gaven niet angst vallig voor zichzelf bewaarden, maar graag doorgaven aan ande ren. Hiervoor gebruikten ze hun gebed en offer als sleutel om harten te ontsluiten voor de wer king der genade. Het feit, dat ons land grote figuren aan het mis- sieveld kon geven, dat er vrijwel geen missiegebied is, waar geen Nederlandse missionarissen werk zaam zijn, en tenslotte het feit, dat er weinig landen relatief zo veel priesters, broeders en zus ters en op het ogenblik ook Een jongetje van twaalf jaar is Donderdagavond te Maastricht getroffen door een schot uit de revolver van een politieagent, dat gericht was op een gearresteerde man, die kans gezien had te ont snappen. De jongen bleek aan geschoten te zijn in de heup, doch zijn verwonding was niet van ernstige aard. De ontvluchte man, die gear resteerd was, omdat hij een dame van haar boodschappentas had beroofd, werd na zijn ontsnap ping door enige ter hulp gesnelde agenten gegrepen en legde een volledige bekentenis af. De agent had, voordat hij het noodlottige schot loste, eerst twee waarschuwingsschoten afgevuurd op de dader, toen deze tijdens zijn overbrenging naar het poli tiebureau, ontsnapte. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Bij de voortgezette behande ling van „Sociale Zaken" in de Tweede Kamer was de rede van de heer Kikkert (C.H.) interes sant, omdat er uit kon blijken hoe men in deze kring over de kinderbijslag denkt. Een kinder bijslag, die alle kosten omvat, wees hij af. Kinderzegen brengt eigen verantwoordelijkheid mee. Ook wenste de C.H.-woord- voerder geen kinderbijslag in verhouding tot de hoogte van het loon. Reacties in arbeiders kringen zouden er het gevolg van zijn. Meerdere kosten, voort vloeiende uit milieu etc. kan men beter op andere wijze op vangen. b.v. door studiebeurzen. De vraag of verder gaande pro gressie nodig is. liet de heer Kikkert open. Z^ks zal nader moeten worden bezien. Achter stand recht hebben zou in zijn kring in elk geval geen bezwaar ontmoeten Emigratie Het gerucht, dat rond de ..Fairsea" is ontstaan, is bii dit debat al weer beduidend ver minderd. Zo verklaarde de heer Weiter. dat hij door de desbe treffende nota van de minister is overtuigd. Uit die nota is z.i. gebleken, dat de schuld niet bii de overheidsinstanties ligt. De heer Van Koevorden (K.V.P.) betreurde de over haaste wijze waarop het pater Maas-schema is uitgevoerd en hoopte dat hieruit lering zal worden getrokken. Schadeloosstelling aan de ge dupeerden achtte de heer Van Koevorden billijk. Ten aanzien van de emigratie in het algemeen waren de heren Van Koevorden (K.V.P.). Schilt- huis (P.v.d.A.) en Kikkert (C.H.) het er over eens, dat er geen verschil mag worden gemaakt tussen misbaren en niet-mis- baren. Volgens minister Suurhoff ge beurt zulks ook niet meer. Maar uit de vrijheid om te emigreren vloeit niet voort, dat ook ieder een voor een bijdrage in de kos ten in aanmerking moet komen. De nieuwe transferregeling geldt voor alle emigranten die na 1 Januari 1950 het land verlie ten. Binnenkort is wellicht weer enige verruiming van emigratie naar Canada te verwachten. In de kolonie „Ribeirao" in Brazilië heeft de regeringscom missaris blijkbaar ingrijpende maatregelen moeten nemen, maar de regering heeft geen reden om zich niet achter haar vertegenwoordiger te plaatsen. De „Fairsea" is naar Hamburg gegaan omdat het vervoer oer trein van de Duitse emigranten naar Rotterdam op moeilijk heden stuitte. De pater Maas emigranten kunnen in Januari vertrekken. De overgrote meerderheid van de D.U.W.-arbeiders bestaat uit niet-geschoolde arbeiders. Maar voor bepaalde werken kunnen ook vaklieden geschikt zijn. De critiek van de heer Van Vliet (K.V.P.) op de kampen kwam de minister niet billijk voor. Weer een ander onderwerp was de noodvoorziening ouden van dagen. De minister is ook nu nog voorstander van een grotere aftrek, maar het is beter om deze aangelegenheid te be zien in het kader van de com pensatie voor de huurverhoging etc. Bij de replieken diende de heer Reuter (Comm.) drie moties in: aftrek van twee honderd gulden eigen inkomsten bii de ouderdomsvoorziening. verbete ring van de Wachtgeld- en Werkloosheidsverzekering en mogelijk maken van kerstgrati- ficaties De heer Kikkert (C.H.) ver wees de communist voor wat het laatste betreft naar het des betreffende verbod in Oost- Duitsland als zijnde een uitvloei sel van een kapitalistische maat schappij. De motie, aldus de heer Kikkert, zou als bewijs kunnen dienen in een zuiveringsproces. HULDE VOOR 6-JARIGE DIERENVRIEND JERUZALEM, 19 Dec. De 6-jarige Jerozolimit Mann uit Je ruzalem is Vrijdag plechtig de zilveren medaille van de Wereld federatie voor Dierenbescherming uitgereikt, omdat hij enige tijd geleden zondeT aarzeling in het water was gesprongen om zijn kat te redden, hoewel hij zelf niet zwemmen kon. De kleine dieren vriend verdween toen geheel on der water, doch hij hield zijn katje ondanks zijn benarde posi tie met uitgestrekte arm boven het wateroppervlak uit, waar door passerende arbeiders het tweetal opmerkten en het jonge tje met zijn katje redden konden. Nederlander verdronken in België VARGENTEAU, België, 19 Dec. Petrus Hendricus Tak, een tech nicus op een Nederlandse modder - zuiger, is gisteren in de rivier de Maas verdronken. Hij werd 11 October 1898 te Oudnieuwkasteel geboren. f Arlvprtpiitip Militair vliegveld in Vredepeel? In de memorie van toelichting bij de begroting van zijn depar tement heeft de minister van Oorlog indertijd 'meegedeeld, dat er plannen waren om in het zui den des lands een militair vlieg veld aan te leggen. Naar wij thans van de luchtmacht-voor lichtingsdienst vernemen is op het ogenblik de mogelijkheid in studie om zulk een vliegveld aan te leggen in de Vredepeel bij Venray. t Advertentie) Wat is er met Suriname aan de hand? Wat had de fractie van de K.V.P. daarover nou weer in het mddden te brengen? Heb ik goed gelezen, vroeg een abonné, dat minister Kernkamp tegen de heer de Kort heeft gezegd, dat het stand punt van hem „kortzichtig, onwerkelijk en naief" was? Dat is nog al zo wat! Wat is er aan de hand? Wel, onze bezittingen pardon, gebiedsdelen in de West, d.i. Suriname en de Ned. Antillen (d.w.z. Curasao, Aruba en nog wat) zijn sinds de bijzondere Grondwetswijziging van 1948 opgenomen in de omschrijving van het Koninkrijk der Neder landen, z.g. het Koninkrijk nieuwe stijl. Dat was het, volgens velen tragische moment, waarop kwam vast te staan, dat ons vroegere gebied in Indië niet meer tot het grondgebied van het Koninkrijk be hoorde, definitief was afgerekend met Ned. Oost- Indië, voortaan zou het Indonesië zijn. Maar ons restte nog buiten het gebied in Europa het gebieds deel in de West (daargelaten dan natuurlijk Nw.- Guinea, dat ook inderdaad een, hardnekkig ver dedigd, gebiedsdeel buiten Europa, maar onder Nederlandse souvereiniteit is). Vanzelfsprekend zijn de nationalistische invloeden, welke in Indonesië tot uiting kwamen, niet zonder invloed gebleven op de gang van zaken in Suriname en de Antillen. Want ook met de West waren wij al lange tijd aan het overleggen over de verdere regeling van de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk-nieuwe-stijl, waarvan de definitieve intrede van de West feite lijk en formeel nog geregeld moet worden Men is nu daarmede doende. D.w.z. er zijn Hf al verschillende besprekingen gehouden, er is een Ronde Tafelconferentie geweest, welke nog lang geen eindresultaat opleverde, er kwamen „working-papers" ter tafel, met welk uitgelezen Nederlands woord bedoeld is een schriftelijk ont werp met richtlijnen voor de besprekingen, aan de hand waarvan gewerkt (d.w.z. gepraat!) kan wor- AMSTERDAM, 19 Dec. De raad voor de scheepvaart heeft vandaag zijn oordeel uitgesproken over het geen het onderzoek naar de ramp van de „Alkmaar" - Urn. 31, die op 15 Januari 1952 tijdens zware storm is den N" Le.r sinds deze zomer een nieuwe mjiii. «ij I. j if minister van Uniezaken en Overzeese Gebieds- vergaan, waarbij de 14 opvarenden om het leven zijn (jeierl) ;n <je persoon van prof. Kernkamp. Deze is gekomen heeft opgeleverd. Met het onderzoek is aldus de raad gebleken, dat de mo- tortreiler „Alkmaar" volkomen zeewaardig was. Het is niet dui delijk geworden hoe de ramp zicri precies heeft voltooid. Het schip ondervond een weliswaar kort durende, maar zeer zware storm, waarbij ook de andere in de buurt zijnde schepen al hun best hebben moeten doen om deze met succes door te ko men. Kort -voor de ramp heeft schipper Koeman nog radiotele- fonisöh meegedeeld, dat de toe stand zeer moeilijk was en dat hij volle kracht moest varen om de kop op zee te houden. Hier bij zal zeker de maiersteven van dit schip, die een heel ander be loop heeft onder water dan de steven van andere trawlers en gemakkelijker van de zeeën af glijdt, van invloed zijn geweest. Het valt de raad op, dat blijk baar bij alle trawlersehiopers de opvatting heerst, dat een zware storm alleen het hoofd kan wor- weer men ondervindt, hoe snel ler de machine zal moeten draaien om stuur in het sc'hip te houden en te verhinderen, dat de kop afvalt. Bij een maiersteven. met zijn ander beloop onder water, zal de machine nog sneller moeten draaien dan op schepen met rechte steven. De raad betwijfelt of deze wijze van afrijden van een storm wel juist is. Door de grote snelheid door het water zal toch de weerstand van het schip tegen de aanlopende zee ën zo groot worden dat, indien een breker overkomt, deze vrij wel alles aan dek kan vernielen. Het verdient wellicht aanbeve ling om het schip zijn eiifen po sitie te doen vinden Indien het schip de ruimte heeft, zal het veel gunstiger komen te liggen, wanneer de machine wordt ge stopt en het schip zijn beste positie zoekt. Zeeschepen rijden zo meermalen een storm af. De raad geeft de trawlerschippers jPPe den geboden door de kop recht in overweging deze mogelijkheid op zee te houden. Hoe zwaarderite overdenken. onlangs naar de West geweest, om met een Neder landse delegatie te spreken met delegaties van Suriname en de Antillen. Daarop is de bespreking voortgezet in New York, een beetje gevaarlijk dicht in de buurt van het hart van de „Grote Broer", die voor ons de zaak-Indonesië zo voortvarend en gelukkig en doelmatigO)behandeld heeft! Maar dat hield meer verband, nemen wij aan, met het feit, dat de betrokkenen van dit Nederlands- Surinaamse-Antilliaanse overleg toch ook in New York moesten zijn voor de vergadering van de Verenigde Naties. Minister Kernkamp nu heeft in New York een accoord getroffen, bijzonder vijf punten bevattende, en wegens een soort tijdnood moest hij met de regering i,n Den Haag telegra fisch overleg plegen. Dat kan alleen maar gebeu ren met de voorzitter en de vice-voorzitter van het Kabinet, dr. Drees en prof. Beel en de heren van de West namen genoegen met het „fiat" van deze twee. Dat zou het gehele kabinet wel binden, meenden zij. Reeds deze gang van zaken was hoogst-eigenaardig •f» Men zou zo zeggen, dat wij in het verleden Hf in dergelijke aangelegenheden met Indië al genoeg misverstanden en dat soort van din gen hebben meegemaakt, om wat voorzichtiger te worden. Merkwaardig is ook, dat niemand minder dan minister Kernkamp, een der eerste dienaren van de Kroon dus, die wordt uitgestuurd, om namens Nederland de zaken des Rijks, d.i. van het Koninkrijk, al is het dan van de „nieuwe stijl", voor de nieuwe rechtsorde te regelen, wan neer hij tot de orde geroepen wordt over een plotselinge eigenaardige gang van zaken, moet erkennen, dat hij zich vergist heeft, dit wijtend aan „gebrek aan parlementaire ervaring"! En hoe had men al te voren, maar dat meestal in een andere richting, ten tijde van de kabinetsformatie, gewaarschuwd tegen z.g. credietbenoemingen bij de ministerskeuze!! Het ging n.l. hierom, dat prof. Kernkamp meende, dat na het fiat van Drees en Beel en ten overvloede nog na een ampele bespre king in het kabinet, na zijn thuiskomst, voldoende bindend was voor de rest van het kabinet. Daar kwam eigenlijk nog bij, dat minister meende, dat er in de Ministerraad eigenlijk amper over de zaak gesproken was, terwijl dr. Drees in de Kamer moest verklaren, dat er toch wel even over ge praat was. Dat zullen we dan ook maar op het gebrek aan parlementaire ervaring schuiven Wat was nu wezenlijk de eigenlijke kwestie? Hr Suriname (en ook natuurlijk de Antillen) hebben zelfbeschikkingsrecht. Volledig, zeg gen sommigen nu. Maar dat houdt 'dan in, menen sommigen, en tot hen behoorde 'de minister, dat, in dit geval met name Suriname het recht zou hebben van s e c e s s i e, d.i. van afscheiding, het geen dus betekent, dat Suriname te allen tijde kan zeggen: Dag, Nederland, wij danken u voor de betoonde belangstelling en de verleende hulp, maar wij stappen uit dat Koninkrijk, ondanks of misschien wel, dank zij de „nieuwe stijl"en wij gaan voortaan onze eigen weg. Neen, zegt nu een groot deel van het Kabinet, zo is het niet bedoeld en zo zegt ook de meerderheid van de Kamer dat! Het was met name de K.V.P.-afgevaardigde de heer de Kort, die met een nogal opzienbarende rede deze sensationele wending in het debat in de afgelopen week in de Kamer inleidde. Zijn rede was waar lijk het tegendeel van onwerkelijk, kortzichtig en naief. (Typisch, dat laatste woord uit de mond van een minister, die zelf moet bekennen, gebrek aan parlementaire ervaring te hebbenHet gaat er nu maar om, dat wij niet dat Koninkrijk- nieuwe-stijl gaan maken, met tevoren weer die „tijdbom" er onder De Amsterdamse politierechter mr. L. de Blecourt, heeft giste ren als zijn mening uitgespro ken, dat, nu de 36-jarige journa list A. H. Hommerson door 7 weken gijzeling reeds zwaar ge straft is voor zijn weigering als getuige de vereiste inlichtingen te verschaffen, een strafvervol ging tegen hem beter achterwege had kunnen blijven. Hij legde deze journalist derhalve de door de Officier geëiste geldboete van 25 gld voorwaardelijk op, met een proeftijd van één jaar. Zoals men weet had de heer Hommerson (in Het Vrije Volk) een bericht gelanceerd óver een roofoverval in de Purmer. In dit bericht had hij ten onrechte een Amsterdamse rijwielhandelaar genoemd. Deze gevoelde zich hierdoor beledigd en diende bij de justitie een aanklacht in te gen de onbekende, die de heer Hommerson op verkeerde wijze had voorgelicht. Als getuige ge hoord door de reohter-commissa- ris weigerde Hommerson zijn bron te noemen. Gistermorgen moest hij voor de politierechter terecht staan wegens deze weigering. De officier van Justitie, mr W. K. Baron van Dedem, achtte ver dachte schuldig aan overtreding van artikel 192 wetboek van strafrecht. „Het is noodzakelijk dat iemand gedwongen kan wor den om te getuigen in een straf zaak", zeide hij. „Verdachte is echter al zwaar gestraft. Daarom wil ik volstaan met het eisen van 25 gld boete of vijf dagen." „Deze zaak heeft meer kwaad gedaan dan goed" betoogde de raadsman mr. B. L. Franke. „Niemand heeft bij deze affaire iets gewonnen. De heer Hom merson ging het om het funda mentele belang voor iedere jour nalist van de erkenning van het ambtsgeheim." Mr. Franke noemde de zaak Hommerson „een dieptepunt in de geschiedenis van de recht spraak". Hij zeide het betreu renswaardig te achten, dat het Openbaar Ministerie niet direct heeft bemerkt, hoe men bij het instellen van een strafzaak te gen een ombekende een zeer ge vaarlijk pad bewandelde. „Het ■ging Hommerson om de onafhan kelijkheid van de pers" vervolg de pleiter, „en hier wilde het Openbaar Ministerie zeer opzet telijk niet aan. Hommerson heeft er een testcase van gemaakt, terwijl het Openbaar Ministerie zijn houding beschouwde als or dinaire kwaadwilligheid van een journalist." Mr. Franke verweet het Open baar Ministerie, gebrek aan „fee ling" en hij geloofde, dat de rechtbank na het verzoek van de Officier om de gijzeling op te heffen slechts uit prestige over wegingen deize had verlengd. De rechtbank wilde vermijden, dat het publiek zou denken: de justi tie wijkt voor de openbare me ning. De politierechter zeide, dat in een geval als de zaak Hommer son twee maatregelen ter be schikking van de justitie staan: gijzeling of strafvervolging. In dien een strafvervolging wordt ingesteld, dan zou aan verdachte waarschijnlijk gevangenisstraf zijn opgelegd. Hij zou in hoger beroep zijn gegaan en waar schijnlijk zou de zaak in hoog ste instantie door de Hoge Raad zijn bezien. Er is echter gebruik gemaakt van de gijzeling. „De rechtbank had a gezegd en wil de dus ook b zeggen". Resume rend, zeide de politierechter, dat de toepassing van één maatregel voldoende was geweest en deze strafvervolging achterwege had moeten blijven. Dit zaakje is een prachtige kluif voor de theoretici, de staatsrechtsgeleerden e.d. Hier breekt het meningsverschil, dat altijd tussen deskundigen bestaat, los. Hoe ver strekt dat zelf beschikkingsrecht en hoe ver kan men gaan met interpretaties, in dit geval vooral te verstaan als uitlegkunde.... Minister Kernkamp had een eigen uitleg en dacht het kabinet achter zich te hebben. De minister-president zei, dat hij het mis had. De Kamer had al duidelijk tevoren laten blijken, dat zij het met een ruime opvatting van het begrip „zelfbeschikkingsrecht" niet eens was. Algemeen is trouwens de mening, in en buiten de Kamer, dat volgens het internationale recht zelfbeschik king het blijvende recht van afscheiding niet inhoudt. Er zal nu nog weer nader overlegd wor den, hoe men in de West daarover denkt. En dan zullen wij er meer van horen. Het is intussen nog wel gebleken, dat het tot het „credo" van de socia listen schijnt te behoren, dat het toch zelfbeschik kingsrecht mét recht van afscheiding moet zijn.... HOEK v. HOLLAND, 19 Dec. De zuiger Ahoy, die enige tijd in de Parkhaven te Rotterdam had ge legen, is hedenmiddag weer naar Hoek van Holland gesleept. In Rotterdam zijn voorzieningen ge troffen om een versterkte rubber- zak aan te brengen. Daardoor zal volledig gebruik gemaakt kunnen worden van het grote zuigvermo gen en de gehele capaciteit kun nen worden benut. Het wachten is nu maar op werkbaar weer. Zodra de Ahoy opnieuw boven het wrak ligt, zal men met grondboringen begin nen om na te gaan hoe de dikke kleilaag, waarop men plotseling is gestoten, loopt. Men denkt nu een horizontaal vlak van 20 a 30 meter diepte vlak naast het wrak te graven. Men zal a.h.w. kunnen spreken van een grafkelder, die moet worden gereed gemaakt. Er zijn dan twee mogelijkheden: of de stroom helpt een handje mee, of men zal de Faustus een zetje moeten geven, door gebruik te maken van springmiddelen. Het ziet er échter niet naar uit dat het karwei spoedig zijn beslag zal krijgen. Ook bij de werkzaamhe den aan de Noorderpier wordt enige tegenslag ondervonden. Als bijzondere maatregel was tot nu toe nodig geweest het aanbren gen van stortsteen om een voor lopig wegdek te formeren, waar door men vrachtauto's er ovef kon laten rijden en het werken op het water kon worden uit geschakeld. Op de bovenlaag van het ge dichte gat werd dan een laagje asphalt bitumen aangebracht om het gesteente even vast te hou den, maar tot nu toe is gebleken, dat met ieder getij het wegdek weg spoelt en men opnieuw kan beginnen. Daarom zou vandaag een nieuwe methode worden ge probeerd. Men wil er n.l. een sta len net overheen leggen, waar door de golven, die dan door de mazen van het net worden ge splitst, hun grootste kracht ver liezen. Internationaal Christelijk Vakverbond naar Brussel Op voordracht stuursraad heeft van het de be- buiten- gewoon Congres van het Inter nationaal Christelijk Vakver bond, dat te Brussel in vergade ring bijeen is, besloten de zetel van het Internationaal Christe lijk Vakverbond van Utrecht naar Brussel over te plaatsen. De verplaatsing zal naar ver wacht wordt in de loop van het volgend jaar geschieden.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3