Handenarbeid is nuttig en prettig groen en de kamer en de tafel \oman Vader punt (gewoonlijk) alleen de stam af en slaat hier en daar een spijkertje moeder zorgt voor de rest Kloosterkleding wordt gemoderniseerd wordt geplakt. Een crêpe paple ren mantel geeft hem vervolgen» een waardig aanzien. De kerst man, gemaakt van een lucifers doosje is net groot of klein ge noeg, hoe men maar noemen wilt, om aan een tak gehangen te wor den. Om het beplakte doosje wordt een mantel gedaan, waarop stuk jes watten bevestigd kunnen wor den. Een eikeltje doet ditmaal dienst als hoofd. Aan de punt muts, die ook weer met watten omzoomd is, wordt een lusje ge plakt. Het linkse kerstmanneke kan eventueel als menu-standaard gebruikt worden. Eerst worden er twee kleine halve cirkels en één grote geknipt. De twee kleine, een van wit en een van rood stijf pa pier, worden met een klein om gebogen randje tegen elkaar ge plakt. Als ook de grote als een spitse berg vast zit, wordt er bo venin een klein gaatje gemaakt waarin het witte cirkeltje vastge zet wordt. Op deze laatste wordt een gezicht getekend en een baard geplakt en de kerstman is klaar. Geven we in de mantel een inke ping dan kan een menukaart er in geklemd worden. Op de achterwand van de foto ziet u nog een kleine rode slinger hangen. Deze is kort, maar hij kan zo lang gemaakt worden als men wil. Een 5 cm brede strook van stevig papier, bij voorbeeld sits, wordt allereerst harmonicagewijs op gevouwen. Ongeveer 1 centi meter van de bovenkant wordt aan de vouwzijde een halve klok getekend, die vervolgens wordt uitgeknipt, doch zo dat een pun tje aan die ene centimeter blijft vast zitten. Wordt de strook dan uit elkaar gehaald dan komt de bewuste slinger te voorschijn. Aan ieder uiteinde een gaatje ge maakt, een touwtje erdoor en het hele zaakje kan aan de boom ge hangen worden. Al deze dingetjes zijn zeer eenvoudig en het ver vaardigen leidt soms tot ongeken de mogelijkheden. f Spaanse pepers en kerstgroen liggen klaar om in het mos gestoken te voorden. Kerstmis behoort niet alleen tot de kerkelijke hoogtijdagen, maar is ook een van de meest gezellige en intieme huiselijke feesten. Dagenlang is moeder de vrouw dan bezig om kostelijke gerechten en lekkernijen klaar te maken om die dagen een zo prettig mogelijk verloop te doen hebben. Intussen moet zij ook nog plannen maken, hoe de woning een feestelijk tintje te geven. Vaders komen er meestal alleen maar aan te pas als de kerst boomstam wat afgepunt moet worden of als er een spijkertje geslagen moet worden om een of andere tak te ondersteunen. Over het aanbrengen van die kerstversiering daar willen wij het nu eens over hebben. het geval dan is er misschien zo lang wel een schaaltje te gebruiken uit de keuken. Kan dit echter niet gemist worden, dan kan ook een diep bord of eventueel een plat klein bord dienst doen. Heeft men dus een rond bakje of iets van dien aard dan doet men daar 'n bolletje nat mos, sphagnum genaamd in, dat voor een zeer lut tel bedrag bij een bloemist te ver krijgen is. Wordt het bakje op tafel geplaatst dan moeten kort afgesne den bloemen allereerst in het rond in het mos worden gestoken, zodat het op tafel aan alle kanten het zelfde is en men aan de achterzijde niet tegen kale stelen behoeft aan te kijken. Dan kan het vervolgens met bloemen, sparregroen, pepers en dergelijke worden opgewerkt. Om het mos te bedekken kunnen er en kele mahonia takjes opgelegd en tussengestoken worden. Mahonia is een stekelachtig bruin bladsoort. Moet het bakje echter tegen een achterwand staan, bij voorbeeld op een piano of dressoir, dan kan het van achter hoog worden opgewerkt, om dan naar voren af te lopen. Hebben wij echter geen sphag num maar wel een stukje kippen gaas dan is dat ook heel goed te gebruiken. In het bakje doet men een laagje water en daaroverheen past men een dubbelgevouwen stuk je gaas, waarin vervolgens de kin deren van Moeder Natuur stevig gezet kunnen worden. Een langwer pig bakje is eveneens van harte welkom. Aan een der einden wordt een bolletje mos gedaan, met daar omheen een ijzerdraadje voor ste- vigte. Ook dan weer moet men uit gaan van een hoogtepunt. In het lege gedeelte van de bak worden dan enkele takken gestoken, waar door een harmonisch geheel wordt verkregen. Willen we het geheel tenslotte nog mooier maken dan kan er een kaars ingezet worden. Aan het uit einde van de kaars wordt een gleuf gemaakt, waaromheen een ijzer draadje wordt gebonden. De uitein den daarvan worden dan in het mos gestoken, zodat de kaars flink over eind blijft staan. Met het schijnsel van de overige kaarsen zal dan het vlammetje in ons zelf gemaakt kerstbakje een helder en warm licht werpen op het Kindje in de kribbe, want, wat we ook doen, dat kleine plekje in de kamer blijft toch maar het middelpunt. De beste Romeinse mode-ont werpers wijden op het ogenblik veel tijd aan het ontwerpen van nieuwe kleding voor de Italiaanse kloosterzusters. Toen Pausen en oversten hon derden jaren geleden de huidige kloosterkleding ontwierpen, be stonden er geen trams, autobussen en andere voortbrengselen van de moderne techniek, die een gemak kelijke kleding noodzakelijk maak ten. De ontwerpers zijn aan het werk gegaan naar aanleiding van het onlangs door de paus aan de kloos teroversten gegeven advies, de kloosterkleding te moderniseren, minder hinderlijk en minder om vangrijk te maken, opdat de zus ters er bij de vervulling van haar veelsoortig dagelijks werk geen last van zullen ondervinden. Sprekende over de noodzakelijk heid, dat de vrouwelijke klooster orden zich moeten aanpassen aan de eisen van het moderne leven, zeide de paus: „zelfs uw kleding moet meer in overeenstemming zijn met de eisen van onze ge mechaniseerde tijd". Men verwacht nu, dat vele kloosterorden te Rome de komen de lente nieuwe modellen zullen invoeren, die naar men aanneemt, voor het grootste gedeelte zeer veel zullen lijken op de kleding van de rode-kruis-zusters. Een model, dat zeer veel bijval zou hebben gevonden is ontworpen door Schubert, die bekend is om de buitennissig- heid van zijn creaties. Het be staat uit een nauw getailleerd lijfje en een lange zwarte rok met een lange rij grote knopen van hals tot de zoom van de rok. De mouwen zijn van een gemakkelijke wijdte en gaan bij de schouders schuil onder een keurig pelerientje met een witte halsboord. De kerstboom is bij velen de uit verkoren versiering. Als er een keus gemaakt moet worden uit de vele bomen, die als een bos geplant staan op een plein of uit een grote bo men-berg dan moet er al direct re kening worden gehouden met de beschikbare ruimte. Besluiten wij echter om niet zo'n „kolossaal ding" in de kamer te zetten, dan kan een eenvoudige wandversie ring worden aangebracht. In beide gevallen kunnen we de sfeer nog verhogen door bij voorbeeld een aardewerk pul (vooral geen glazen) te vullen met enige takken hulst. Bovendien kan op de tafel, die voor deze gelegenheid gedekt is met een wit linnen of papieren tafelkleed, waar rood lint over gespannen is in een groot ruitmotief, een bakje ge zet worden waarin fris getinte bloe- Het linkse bloemstukje is opgemaakt met hyacinthen en het rechtse met gele chrysanthen. Voor wandversiering neme men een fijn soort takken met een mooi donkergroene tint. Een van die soorten is de abrie mort manni. Deze heeft fraai gevormde twijgen, waarvan de achterzijde zilverachtig is gekleurd. Een ander geschikt soort is de cedres atlantica, oftewel de ceder van de Libanon, omdat deze blauwachtige, volbeplante naalden heeft. Deze versiering kan opgevrolijkt worden met wat kerst ballen en rood lint. Een romantisch glinsterend effect er in, vooral bij kaarslicht, geeft lammetta zilver draad, en engelenhaar. Bijpassende bloemen zijn tulpjes, witte en rode kerstrozen, hyacinthen en cycla men. Nu zijn we aan het prettigste werkje toe, waar een ieder gewis het meeste plezier aan zal beleven, n.l. het maken van een bloemstuk- je. In een hoekje van een kast heeft men nog wel een bakje staan, het zij rond of langwerpig. Is dit niet men zijn gezet, gegarneerd met tak jes groen, spaanse pepers en spar appels. ook gedroogde vruchten (prui men, abrikozen, tutti-frutti) of be vroren of ingemaakte vruchten vormen een gemakkelijke, frisse toevoeging bij een stuk gebraad. Het menu wordt dan om de avond tot het eind toe een genoe gen te doen zijn besloten met een licht nagerecht. Dat kan zijn een koele vla of pudding, een ijs- gerecht, een portie mooi fruit, of een kop pittige koffie met kaas, noten of gebak erbij. Kerstmis is een feest met vele tradities, ook op het ge bied van de maaltijden. Voor vele huisvrouwen is het be denken van het Kerstmenu geen probleem: dan komt er immers ieder jaar konijn met appelmoes op tafel, gevolgd door een lekkere pudding, of een ieder verheugt zich op het gebruikelijke stuk varkens vlees met spruitjes. Voor degenen echter, die er op dit gebied geen gezinstradities op na houden of die nu eens iets an ders willen, volgen hier enige wenken. Komen er gasten, geef dan ge rechten, waarmee men vertrouwd is; probeer geen nieuwigheidjes op een dag dat het er erg op aan komt. Zorg dat een deel der gerechten tevoren klaargemaakt kan wor den. Kies geen spijzen, die op het laatste ogenblik of onder de maal tijd door nog klaar gemaakt moe ten worden. Pas de maaltijd aan aan het aanwezige servies, eetgerei en aan het kookgerei, waarover men beschikt. Wanneer men de smaak van de gasten niet kent, zet hun dan geen zeer gekruide spijzen of vreemd soortige combinaties voor. Een feestmaaltijd bestaat in ieder geval uit twee gangen: hoofdschotel en toespijs, en wordt meestal voorafgegaan door een voorgerecht. Heeft men de hele middag met de gasten om de kachel gezeten, dan is een koud voorgerecht een aangename ver frissing, desgewenst gevolgd door soep. Valt de keus op een warm voorgerechtje, dan laat men dit direct volgen door de hoofd schotel. De gasten moeten een goede eetlust hebben voor de hoofdscho tel. Bederf deze dus niet met een uitgebreid vóórmenu. Dikke erw tensoep moet men vanzelfspre kend niet geven, maar ook geen slaatjes met veel mayonnaise, grote stukken paling, „machtige" saucijzebroden of diepe borden vol soep. Maak liever een klein, fijn hapje en kies bij voorbeeld tussen: een halve grapefruit- of sinaasappelschil gevuld met een vruchtensalaatje; sneetje geroos terd of gebakken brood met ge kookt ei en schijfjes vleeswaren; garnalen met tomatensaus; huza- renslaatje; plakken ei op sla met garnalen of reepjes vis; plakjes koud vlees met groentensla, of een kop bouillon met een paar zoutjes en een partje citroen, of dun gebonden soep. Een sneetje brood, of toastje met ragout van vlees, gekookt ei, garnalen, bal letjes gehakt of blokjes ham is ook altijd welkom. Neem voor het hoofdgerecht vlees, wild of gevogelte dat ge makkelijk warm gemaakt en ge houden kan worden in een saus of in jus: een braadstuk dat door en door gaar mag zijn (geen ossen haas of rosbief) of karbonaden (geen biefstuk). Daarbij passen in ons Kerstmenu gekookte aard appelen, puree of rijst, en fijne groente, vers of geconserveerd, bij voorbeeld: lof, bloemkool, klei ne spruitjes, doperwtjes, tuin- of andere bonen, kleine worteltjes, sla. Moes of compote van appe len, peren of veenbessen, maar Bij het maken van kerstversieringen viert de fantasie hoogtij. Misschien kunnen we over een poosje heel veel kaas naar Amerika stu ren. Niet voor niets na tuurlijk! En geef mij maar „smac" zegt de Lasso man! Wie houdt er nu niet van smulmogelijk- heden?! Nu, kleine vrienden! Tot de volgende keer. VREDE OP AARDE Deze week luiden de Kerstklokken: Vrede op aarde! Vrede op aarde! En als we dan in de ge zellige huiskamer rond het kribje onze kerstlied jes zingenzien we daar het Kindje Jesus op stro liggen in een arme stal. Dan denken we meteen aan zoveel arme kinderen in ons eigen land en ver daarbuiten. Op koude zolderkamertjes, in tochtige schuren, zwervend over wegen en velden, opge jaagd door de oorlog en door wrede mensen. Slechte kleren, slecht voedsel, koude en honger! Kleine mensen in nood, die geen gezelligheid heb ben met het heerlijke Kerstfest. Wie van de jon gens en meisjes zou door ontevredenheid de gezel ligheid willen verstoren? Wie zou de spreuk van de Jeugdbond nog moeten horen: BEN JIJ DE GE ZELLIGSTE THUIS? Denk dam, maar even aan de kinderen in nood. Hadden jullie thuis ook al de kaarsjes voor de mensen in nood, die je bij Pater Loop in Haarlem kon bestellen? De hele voorraad is er al van uitverkocht. Vol gend jaar zal hij er zeker wel voor zorgen, dat dit hem niet overkomt en een beetje méér van die kaarsen inslaan. En is er nu varkens vet in de boter geko men? Niets erg hoor. Het is juist fijn! Knor! En, kleine vrienden van de Lassoman, ons doel blijft: „Wij willen Europa be woonbaar maken!" Goed zo! Er zijn 24 nieuwe kar dinalen bij gekomen. En gistvlokken zijn toch maar best, kleine vrienden! Beter dan sneeuwvlokken! En Middelhuis is nu voorzitter van de K.A.B. Goed zo! En er gaat meer fruit naar Duitsland, kleine vrienden! Ook goed zo! De radiobladen worden dikker! Gelukkig maar! Het ging niet langer zo! Laatst heeft een dap pere flinke man van 74 jaar een ventje uit het water gered. Uit het ijs koude water nog wel! In Culemborg! Zo'n man moet gehuldigd worden! Lang zal hij leven! De Lassoman heeft laatst ook een „droeve dreun" gezien bij het voetballen. Het was 'n zeer droeve dreun, klei ne vrienden! Om je blauw te schrikken „Moe", vraagt Lucia, die met haar moeder en haar broertje in de trein zit, „wat was het sta tion, waar we zo juist stopten?" „Dat weet ik niet, kind," zegt moeder. „Laat me toch lezen." „Jammer, moe", zegt Lucia, „want daar is broertje uit de trein ge rold." Harde kloppen op de deur zijn het antwoord. Dan vraagt de meester des huizes: „Wie is daar, nu het al zo laat is?" Een ogenblikje is het muisstil. Dan begint men plotseling een kerstlied te zingen ter ere van de H. Maagd Maria. Dan vliegt de deur wijd open en al zingend trekt het troepje binnen en gaat om de haard in de keu ken staan. Ieder gaat op z'n beurt naar de moeder van het gezin toe en steekt z'n mandje uit en zegt daarbij: „In naam van de gezegende Moe der." Ze geeft dan aan allen iets en zegt: „Ter liefde van Jesus". En zo trekken ze ver der, van deur tot deur. de, boete en gebed. Veel meisjes sloten zich bij Angelina aan eh zo ont stond de orde van de zusters van de H. Elisa beth. Zo snel breidde haar stichting zich uit, dat bij de dood van An gelina in 1435 er geen grote stad in Italië meer was, of ze bezat een klooster van haar con gregatie. De heiligheid van de reine Angelina werd zo een schat voor de Kerk. 22 December vieren wij haar feestdag. Oplossing vlecht* puzzle De drie woorden, die je moest invullen, wa ren: Citroen, armoede en Gelders. Kerstmis in andere landen In Mexico hebben de mensen de gewoonte om in de kersttijd heider- lichtende lantaarns voor hun huizen op te hangen. Ze doen dat, zeggen ze, Dm de weg voor de God delijke Zaligmaker te verlichten, als Hij soms voorbij mocht komen. Je vindt er dan ook geen huisje, zo klein of zo arm, of er hangt een lichtje voor om daarmee te kennen te geven, dat de heilige tijd gekomen is en dat het Jesuskind- je is geboren. Nu zit Jan, met een latijns boek op z'n knie- en, rustig bij z'n schaap jes, die vreedzaam gra zen langs de hellingen van de heuvels. De pastoor van Muri- aldo, die Jan zou helpen, is wel gestorven. Maar de moed verliest hij niet. Want in hem blijft een stem zeggen, rustig en beslist: „Je moet stude ren om priester te wor den." En met vernieuwde ijver buigt hij zich over zijn boek om dat moei lijke latijn onder de knie te krijgen. Z'n kameraden laten hun koeien in de steek en ravotten naar harte lust. Jan krijgen ze niet meer los van z'n boeken. werkknuisten schijnt 'n gladde vogel, want bin nen vier jaar maakt hij z'n collegestudies af. Hij komt er met vlag en wimpel en pakt ze ge wiekst alle eerste prij zen voor de neus weg. Jan had al gauw vrienden op het college. Maar hij zocht ze onder de goeden. Wie hem mee wilde tronen naar het theater of naar een dob- belpartij, wie hem aan zetten tot fruit dieven of zelfs om een kostbaar voorwerp te stelen voor wat snoeperij, die liet hij links liggen. Maar de goeden had hij al gauw in een ver eniging samengebracht, die hij doopte met de naam: „De vrolijke club". Ze zouden nooit een zuur gezicht zetten, alle minder nette woor den vermijden en groot werk maken van hun school- en godsdienst plichten. Die niet goed konden studeren, mochten op Jans hulp rekenen. Een paar Joodse makkers za ten erg met hun werk te kijken. Jan sloeg ze er door heen en wist zelfs één van de Joodjes te bekeren. Een vroegere koster, die al 35 jaar was, wilde priester wor den. Jan gaf hem twee jaar gratis les en z'n leerling slaagde voor z'n examen. Sint Jan Bosco (III) Nog een droom en..'.. Op een morgen in Augustus 1831 komt boer Turco de dorpsweg afge wandeld. Hij ziet Jan Bosco, die pientere jon gen van Moeder Marga- retha vrolijker en opge ruimder dan ooit op hem toelopen. „Waarom schijnt bij jou het zonnetje zo vroeg en zo fel, Giovannino?" vraagt Turco. „Dat komt, Turco, om dat ik nu zeker ben, dat ik priester word", en twee ferme ogen kijken de boer kordaat en over tuigd aan. „En hoe weet je dat zo zeker?" Dan wordt Jans stem fluisterstil en de jonge Bosco kijkt de blauwe lucht in, als zag hij een verschijning. ,,Ik heb een droom ge had, waarin het mij ver zekerd werd. Ik zag een deftige en vriendelijke dame, die mij een grote iroep wolven aanwees, lie in lammeren veran derd waren. Ze zei me: „Jan, ik vertrouw jou die kudde toe Vraag niets, ik zal je wel helpen"." Wie heet er ANGELINA Angelina van Corbara werd in 1377 in Midden- Italië geboren. Al vroeg wijdde zij zich door een gelofte toe aan God. Op aandringen van haar ouders huwde zij met de edele graaf van Citella, maar ze mocht haar ge lofte trouw blijven. Angelina en haar man leefden nu geheel en al voor andere mensen, die ze op alle mogelijke ma- lieren hielpen. Zo werden zij een voorbeeld voor hun omgeving en een sieraad voor de Kerk. Al vroeg stierf graaf Jo- han. Nu kon Angelina zich geheel aan God ge ven. Ze trad in de Der de Orde van de H. Fran- ciscus, schonk al haar rijkdommen weg en leef de voortaan in armoe- En kom je in het mid den en Zuiden van Frankrijk, dan zie je daar, dat de huizen het eerste gedeelte van de nacht pikdonker zijn. Tussen 11 en 12 uur floe pen ineens alle lichten aan en dan begint de heerlijke kerstviering. Ze willen daarmee aan geven het geheimzinnige uur, toen de engelen bo ven Bethlehem zongen en de arme herders hard naar de kribbe renden om de Zaligmaker te aanbidden. Op studie. Enige maanden later zal z'n droom werkelijk heid worden. Op 't colle ge van Chieri kan hij z'n latijnse studie voortzet ten. Daar zit hij als een stevige, flink uitgegroei de boerenjongen tussen de jongetjes van de zes de klas. Een kop steekt hij boven allen uit. Eerst lachen ze om die pilaar, die zo ineens tussen hen gepoot staat. Maar al gauw wordt hun spot bewondering. Die nieuwe ling met dat bruingebran de hoofd en die grove We hebben tegenwoor dig toch ook weer be tere benzine. Dat is maar goed! Geef de vogels wat te eten in de winter! Die lieve beestjes lijden ge brek! Leg eens een rotte appel ergens neer. Je zult zien, dat de lijsters er op af komen. Die vin den dat heerlijk! En roodborstjes lusten graag kaassnippertjes! En alle vogels hebben graag broodkruimels en zo. Kerstboompuzzle In de hokjes invul len: 2. Stond boven de stal. 3. Maria zei tegen de herders: „Kom 8. De moeder van Jesus. 9. Door de stal woei 10. De mensen moe van wil zijn. 11. Een van de dieren bij de krib In de Provence in Zuid-Frankrijk, trekt 'n kleine stoet door de straten. Ze blijft voor 'n huis stilstaan en klopt driemaal op de deur. Voordat men opendoet, hoor je van binnen vra gen: „Wie is daar?" Drie 4. De eerste bezoekers. 5. In de stal was het Als je de hokjes goed ingevuld hebt, lees je van boven naar beneden (112) de naam van la tere gasten. 6. Het lied van de en gelen. 7. De herders schrokken van de

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4