Verslag werkgroepen K.V.P. Geestelijke nood Benelux-conferentie te Anne-vi staat op de achtergrond Australië niet van plan NwGuinea los te laten Nieuwe ingenieur benoemd bij het Hoogheemraadschap V.N. over Marokko Geslaagd! Wensen en suggesties voor sociale politiek Noordhollands Noorderkwartier Met VEIP0N zie je er geen barst van Post-uitwisseling in Panmoendjon R.K. Handbal district Noord Rector koloiiieliuis nam afscheid Economische problemen hoofdzaak Toenemende onkerkelijkheid Scheepsberichten Andere taal dan tijdens de Indonesische kwestie.... De sterfte door tuberculose Nieuwe rector Pius convict Kapitein gestraft ZATERDAG 20 DECEMBER 1952 Pagina 5 f De proefstemming over de ont wikkeling van de Europese ge dachte ,in Bolsward en Delft ge houden, is naar haar opzet, vol komen geslaagd. De bedoeling was immers, twee Nederlandse steden, een middel grote en een kleinere, wier be volkingssamenstelling kenmer kend geacht kan worden voor het karakter van Nederland, warm te maken voor geest en streven van de Europese gedachte. De werkgroepen in de Katholieke Volkspartij hebben aan de leden van het partijbestuur en de partijraad der Die bedoehnglsSgeheêi tot haar G.V.P. verslag uitgebracht over hun werkzaamheden in de periode 1 September tot 15 December. Daarin tnordt met betrekking tot de belastingen o.m. het volgen de gezegd: recht gekomen. Binnen en buiten de grenzen zijn Bolsward en Delft volop „in het nieuws" ge weest. En veel verder dan de grenzen van deze twee steden is het Nederlandse volk in de Euro pese sfeer gebracht. Men heeft allerwegen gevoeld, dat er „iets aan de hand is" met ons goede, oude Europa, dat in elk geval behoefte heeft aan „nieuwe dingen" en nieuwe vor men op politiek en economisch, sociaal en cultureel gebied. De stemming-zelf was niet het voornaamste. En hoewel men dit èn in Bolsward èn in Delft heel goed wist, is een buitengewoon groot percentage van de kiesge rechtigden vrijwillig, zonder ookomstplicht of stemdwang opgekomen. Dat is een goede uiting van Nederlandse en zelfs van Euro pese burgerzin te noemen. Vele Nederlanders zullen bo vendien ervaren hebben zo is het ons n.l. óók vergaan! dat deze gebeurtenis hun geléérd heeft, hoe weinig zij van de zin en de betekenis van de Europese gedachte eigenlijk nog afweten. Moge deze overweging in de kringen van de betrokken orga nisaties het besef versterken, hoe nodig goede propaganda nog is, en moge Nederland in alle wind streken bereidheid tonen, om voor die propaganda wijd open te staan! 1. Alhoewel de overheid mo menteel voor grote financiële moeilijkheden is geplaatst, dient de ondernemer toch niet zodanig belast te worden, dat ziin initia tief wordt geremd. Enige be duchtheid werd ten deze uitge sproken. Bovendien dient de in ning van de belasting zodanig te geschieden, dat de liquiditeits- nositie niet wordt aangetast. 2. Met het oog op het gelijk heidsbeginsel drong men aan op zoveel mogelijk terug dringen van de indirecte belastingen. De ..weeldebelasting" moet beperkt blijven tot werkelijk luxe goe deren. 3. De belastingpolitiek mag het eigendom niet uithollen. Naar de mening van enige werk groepen is de tendenz van de huidige belastingpolitiek. dat door middel van de hoge tarie ven socialisatie in de hand wordt gewerkt. 4. Men is van mening, dat voor gehuwden de belastingvrije grens voor het successierecht hoger gesteld dient te worden. 5. Afgekeurd werden: de snel opeenvolgende wijzigingen in de fiscale wetgeving. 6. Bevorderd moet worden, dat de fiscale wetgeving zo spoe dig mogelijk wordt vereenvou digd. ALKMAAR. Tijdens de gis termorgen gehouden vergadering van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier, onder voorzitterschap van dijk graaf Kamp, werd de begroting over het jaar 1953 zonder hoof delijke stemming aangenomen. De begroting sluit op een totaal van 2.545.810.met een post onvoorzien van 70.400. Het heffingspercentage van de lasten zal ook dit jaar op 4 pro cent gehandhaafd blijven. Het voorstel van dijkgraaf en heem raden. om een stabilisatiefonds voor de omslagheffing in het leven te roepen en waarvoor men dit jaar 10.000.had uit getrokken. werd eveneens aan genomen. Het profiel van de Waard- oolderdiik zal over een lengte van 3300 meter herzien moeten worden in verband met het wegnemen van de nog aanwezige basaltglooiing. Met dit werk. dat in D.Ü.W.-verband zal worden uitgevoerd, zal een bedrag zijn gemoeid van 9.800.doch dit kan ten laste worden gebracht van de Hondsbossche zeewering, omdat de steen van de Waard- polderdiik daarheen werd over gebracht om gebruikt te worden alq licht stortsteen. Evenals in 1952 zal ook het komende jaar de bestorting voor de hoofden en piasbermen van de Hondsbossche zeewering wor den voortgezet. De reconstructie van hoofd 24 werd tot nu toe verhinderd door de aanwezigheid van het wrak der „Prince George". Nu dit wrak echter steeds dieper ver zakt en wegroest zal de in 1952 aangevangen reconstructie ook in het komende iaar zover mogelijk worden voortgezet. De wegsituatie bij de coupure in de Westerdiik der Vier Noor derkoggen. welke de toegang vormt tot de Wieringermeer vanuit Medemblik. zal in samen werking met de gemeenten Wie ringermeer en Medemblik en het ambacht van West-Friesland worden verbeterd. De kosten worden geraamd op f 11.000.—. BRUGGEN EN DRAADNAGELS ALKMAAR Toen tijdens de begrotingsdebatten van het Hoogheemraadschap Noordhol- lands Noorderkwartier de vernieuwing van een aantal bruggen in Purmerend ter sprake kwam, werd vanuit de vergadering voorgesteld om deze bruggen maar helemaal op te ruimen en te vervan gen door duikers, omdat de schepen er toch geen gebruik van maakten. De voorzitter merkte toen op, dat zoiets stuitte op bezwaren van ho gerhand, daar o.a. de water afvoer in gevaar gebracht zou worden. De ingenieur vertelde toen in aansluiting daarop, hoe men bij wijze van proef in dertijd een aantal van deze klapbruggen met forse draad nagels eenvoudig 'had dicht gespijkerd, teneinde na te gaan hoe hierop gereageerd zou worden. In spanning wachtte men af, om na enkele maanden teleurgesteld de spij kers weer te verwijderen. Ér bleek namelijk niemand te zijn, die hier ook maar iets van gemerkt had. waarvan f 1.650.ten laste van de hoogheemraadschap. De technisch hoofdambtenaar, de heer L. Nicolai te Wieringer- waard. zal per 1 Januari op pen sioen gaan en worden opgevolgd door de technische ambtenaar eerste klasse B. Zuidweg. Met algemene stemmen werd benoemd tot ingenieur van de hoogheemraadschap nummer één van de voordracht, ir. W. G. Bol- tie. tot dusver ingenieur bij de N.V. Aannemings Mij. v.h. Boele en Van Eesteren te Den Haag. Ir. Boltje woont te Heemstede. Aan het slot van de vergade ring werd afscheid genomen van de hoogheemraad P. Tromp sr. en een vijftal aftredende hoofd ingelanden en hoofdingelanden plaatsvervangers. Aan de opmerkingen over an dere onderwerpen ontlenen wij het volgende: Nogmaals werd gepleit voor een spoedige wijziging van de gemeente-classificatie. Door ver schillende werkgroepen werd ernstige critiek uitgeoefend op het advies van de S.E.R. inzake de kinderbijslag. Meerdere werkgroepen zijn van mening, dat er grote be hoefte bestaat aan een uitge werkt katholiek sociaal program. In de huidige situatie is een vrijere loonvorming noodzake lijk. hoewel minimumlonen ge garandeerd moeten blijven. Voor zelfstandigen (midden stand) dienen zodanige fiscale faciliteiten te worden geschapen, dat zij in staat zijn de kosten te dragen verbonden aan de ver zekering tegen de eventualitei ten des levens. Nog een Ned. vlieger in de V.S. omgekomen Tijdens een nachtvlucht zijn Woensdag twee Harvard-les- vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht met elkaar" in bot sing gekomen. Een van de inzittenden was de Nederlandse tijdelijke reserve korporaal-vlieger P. J. E. Peters. Hij en zijn instructeur kwamen om het leven. Korporaal Peters was afkom stig uit Steijl (gemeente Tege- len). Hij was 21 jaar oud en ongehuwd. In Juli van dit jaar was hij naar Amerika vertrok ken om te worden opgeleid tot straaljagervlieger. D.W.O.-NIEUWS WIERINGERMEER Het le elftal krijgt na een rustperiode van 3 weken Cocksdorp 1 op be zoek. Op Texel konden we het niet verder brengen dan een ge lijk spel, dus we zullen ons ten volle moeten geven willen we nu een overwinning behalen. Aanv. half drie. Opstelling DWOW 1: d. Lange- rak: a. de Bont en Verheijen; m. Weterings. Bakker en Jansen; v. v. Bunderen, Elfring, v. Oers. Boogaard, v. Heerwaarden. Het 2e elftal gaat naar Schagen 4. Allen je beste beentje voor dan kan het een overwinning worden. Opstelling DWOW 2: a. Geuzen- broek; a. Jansen en v. Bunderen; m. de Bont, Brattinga, Rollé; v. Wegdam. Ruiter. Deykers. Stol wijk en Smit. Het 3de elftal gaat naar Sint Boy 2 op bezoek. Komt er weer eens een puntje mee naar de Meer? Adsp. A gaan een bezoek bren gen bi.i G. Zw. A in 't Zand. Na het succes van de laatste wedstrij den verwachten we weer een overwinning van jullie. Adsp. B ontvangt G. Zwart B. Aanvang 1 uur. Kunnen we op 'n gelijk spel rekenen? D.W.O.-handbaJnieuws WIERINGERMEER Na het prachtige resultaat van vorige week zal DWO 1 na trachten thuis een overwinning te behalen op T OP 1 uit Schagen. Aanvang 13.30. Deze wedstrijd vooral met te licht opnemen. Opstelling: d S. Siemonsma; a. C. Wouts en J. v. Heerwaarden; S?-,P- v. d. Heyden, J. Bos en R. Rolle; v. S. Meyerink, N. v Heer waarden, J. v. Loon, D. v.' Heer waarden en B. Halsema. Het 2de ontvangt St. Victor 2 uit Obdam. Er, zit 'n kans in om de punten thuis te houden, dus doe allen van het begin tot het einde ie best voor een overwin- mng Aanvang 14.20 uur. DWO a krijgt om 12 uur VI. Vlug uit Anna Paulowna op be zoek. Hier zal hard gevochten moeten worden om de punten thuis te houden. Geef je allen tot het uiterste. (Advertentie) ZO GOED LIJMT VELPON VRAAG DE JUISTE SOORT TOKIO 19 Dec. Vrijdag is voor de eerste maal te Pan moendjon post uitgewisseld, die bestemd is voor de door beide strijdende partijen in Korea ge maakte krijgsgevangenen. Geallieerde officieren hebben hun communistische collega's 4016 brieven overhandigd, be stemd voor in communistische handen zijnde krijgsgevangenen der verbondenen. Het grootste gedeelte van deze brieven is af komstig uit Groot-Brittannië. Voorts hebben de officieren der verbondenen hun communis tische collega's 751 brieven, af komstig van zich in geallieerde krijgsgevangenschap bevindende communistische militairen be stemd voor hun gezinsleden en/ of vrienden overhandigd. BUSSUM BEOOGT BOUW CEINTUURBAAN De gemeenteraad van Bussum zal Maandag a.s. het voorstel van B. en W. behandelen f925.000 beschikbaar te stellen voor de aanleg van een ceintuur baan, die te ener zijde aansluit op de rijksweg AmsterdamHet Gooi en aan de andere zijde op de provinciale weg Hilversum Haarlem. De weg is op een breedte van 25.5 meter ontwor pen. In het plan is de nodige ter reinophoging opgenomen. Het houdt bovendien de mogelijkheid in tot aanleg van twee nieuwe sportvelden. Programma voor Zondag 21 De cember: Diocesane klasse Noord: VIO FSA 13.00 WGW DTS 12.00 DWO TOP 13.30 1st© klasse* Always Forward FSA 2 13.40 Vliegens Vlug VZV 12.00 2de klasse: Strandvogels VIOS 13.40 Con ZeloVliegens VI. 2 uitgest. Hugo Girls 2 St. Victor 12.00 3de klasse: DWO 2 St. Victor 2 14.20 VIOS 2 SEW 13.40 Geel Zwart 2 WGW 2 12.00 Junioren AA: VZV a VIOS a 16.00 DWO a VI. Vlug a 12.00 Junioren Ab: £""rBrio a Strandv. a uitgest. SEW a FSA a 15.00 DTS a Alwavs Forward a 15.45 St. Victor aVio a 14 15 Junioren B: VI. Vlug b SEW b, uitgest. Door het te laat aanvangen van diverse wedstrijden zijn door de competitieleider reeds ver schillende wedstrijden van het programma geschrapt. We zijn nu wel in de slechtste neriode voor de buitensporten. Immers nu reeds is te voorzien, dat Zondag weer een eroot ge deelte van de vastgestelde wed strijden geen doorgang zal vin den. Bij onze voorbeschouwing willen we ons dan ook beperken tot de senioren, daar de junioren wedstrijden het eerst in aanmer king komen om afgelast te wor den. In de Hoofdklasse gaat FSA op bezoek in Wognum en zal wel met de volle winst huiswaarts keren. DTS krijgt nu toch een redelijke kans op volle winst. WGW is zo maar naar de onderste regionen afgezakt, en wanneer DTS alle krachten inspant, moet het toch zeker de eerste punten in Den Helder kunnen bemachtigen. Zal TOP er in slagen zich te revan cheren bij DWO. We vrezen van niet. TOP is na een aanvankelijk goed begin door ledenverlies aan- anerkelijk in kracht gedaald, zo dat DWO haar eerste plaats wel met. succes zal verdedigen. In de eerste klas ontmoeten de laatst geplaatsten elkaar Zal Forward nu in staat zijn om de nul uit. de standenlijst te laten verdwijnen? Het zal een span nende striid ziin. met gelijke kansen. VI. Vlug kan gelijk komen met Con Brto, door een overwinning op VZV als het zich niet zal la ten verrassen. In de tweede klas zal VIOS de verre reis naar Onderdijk wel be kronen door een overwinning op Strandvogels, moet Con Zelo weer gedwongen rust Houden en kan St. Victor weer een plaatsje stij gen door Hugo Girls 2 geen kans te geven. In de derde klas krijgt het 2de van St. Victor het weer niet ge makkelijk bij DWO 2. Hetzelfde kunnen we ook zeggen van VIOS 2. dat bij een der pretendenten voor de titel op bezoek gaat. SE W zal wel zorgen in de striid om de bovenste plaats mee te blij ven spelen. Koploper WGW 2 gaat tenslotte een zware striid te gemoet bij Geel Zwart 2. Komt het ongeschonden uit deze striid. dan is haar positie wel heel wat verstevigd en kan Geel Zwart alle hoop op de bovenste plaats wel laten varen. Voor het bijzonder kleuter onderwijs wordt volkomen finan ciële gelijkstelling geëist met het openbare. Het ingediende ont werp van wet on het kleuter onderwijs voldoet hieraan niet. Behandeling van de troonrede 00 millioenennota door de werk groepen leverde diverse wensen en suggesties op. Voor het bedrijfsleven werd de nog steeds uit de Duitse tijd be staande vereveningsheffing voor het bedrijfsleven onbillijk en be zwaarlijk genoemd. Alle werkgroepen wezen af een systeem, waarbij een over schot 00 de gewone dienst wordt "ebruikt tot dekking van de kanitaaldienst. Men Hoopt, dat de fractie zal tonen, dat Het haar ernst is met de aandrang op de regering om dit overschot op de gewone dienst aan te wen den tot verlaging der belastin gen. Veel gehoord wordt de klacht, dat de militairen tijdens hun diensttijd niet steeds intensief getraind worden. Als hierin niet spoedig verbetering kan worden gebracht, dient de diensttijd ver kort te worden. SCHIERMONNIKOOG. In verband met vertrek van de rec tor van het vacantie koloniehuis „St. Egbert" alhier naar Vier houten (Nunspeet) bracht de Schiermonnikoogse fanfare, onder leiding van de heer O. Postmus, hem een afscheidsserenade. Tegen 's avonds 8 uur werd het corps het koloniehuis binnenge loodst en weldra zong de muziek uit vele koperen monden de rec tor toe. De „bugle-blazer" dokter van Hiele, richtte een persoonlijk af scheidswoord tot de rector, terwijl de heer Postmus, namens de fan fare zijn afscheidswoord tot de vertrekkende richtte. Niet alleen dat de rector in hartelijke bewoordingen bedankte voor deze afscheidsserenade, ook een gul onthaal zijnerzijds be vestigde deze speech. Tenslotte werd na nog een laat ste muzikale groet de terugweg in een ware sneeuwstorm onder de vrolijke tohen van de actieve fan fareblazers aanvaard. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 18 December Voor het eerst na de Benelux- conferentie te Knocke vindt Za terdag a.s. op het landgoed Anneville te Ulvenhout een ver gadering plaats van de ministe riële werkgroep van de drie Beneluxlanden. De werkgroep l>estaat uit de ministers van Economische Zaken, Financiën en Buitenlandse Zaken. Van Ne derlandse zijde zullen aan de conferentie dus deelnemen de ministers Zijlstra, v. d. Kieft en Beyen of Luns. Op verzoek van de Belgische regering zullen ook de drie ministers van Sociale Zaken aan de besprekingen deel nemen, zodat ook minister Suur- hoff naar Anneville zal gaan. Het doel van de bijeenkomst is, na te gaan tot welke resultaten de commissie uit het bedrijfsle ven, die te Knocke werden in gesteld, zijn gekomen. Het zal hier dus gaan om de commissies leder en schoenen; papier, papierwaren en karton; haarden en kachels; emaillewa- ren; houten meubelen; sigaren en keramische producten. Van Bel gische zijde heeft men er, zoals bekend, bezwaar tegen gemaakt, dat van deze Nederlandse be drijfstakken ernstige concurren tie werd ondervonden. Naar ons thans van bevoegde zijde wordt medegedeeld zou men in de si- earemndustrie tot een ontwerp overeenkomst zijn gekomen. In de commissie haarden en kachels en ook in de commissie emaille- waren heeft men bepaalde prijs afspraken gemaakt. In vele an dere sectoren wordt het overleg nog voortgezet. In de commissie houten meubelen en ook in de Ieder- en schoenen-commissie sdhijnen de onderhandelingen niet zo vlot te .verlopen. Van Belgische zijde wordt zelfs ge sproken van „hevige ruzies". De ministers zullen waar schijnlijk niets anders te doen hebben dan constateren, dat men in een bepaalde sector al dan niet tot een accoord gekomen is. Zij zullen verder met elkaar overleggen hoe de onderhande lingen tussen de vertegenwoor digers van het bedrijfsleven het beste kunnen worden voortgezet. Het is dus niet onmogelijk, dat er nieuwe richtlijnen zullen wor den uitgegeven. Mocht men in de loop van de besprekingen de kwestie van het loon- en prijspeil aanraken het is, zo verzekerde men ons van bevoegde zijde, vooralsnog niet de bedoeling deze kwestie ter sprake te brengen dan zal men van Nederlandse zijde op het standpunt staan, dat er nooit een verandering zal komen in het Nederlandse loonniveau. De ministers zullen slechts door een zeer klein aantal amb tenaren worden bijgestaan. Op de agenda staat o.a. ook de voor bereiding van de grote ministe riële conferentie, die in het be gin van 1953 in Nederland zal plaats vinden. De conferentie te Anneville begint des morgens om 10 uur eh zal waarschijnlijk slechts tot het begin'van de mid dag duren. v „De massa in de grote steden en fabriekscentra is aangetast door de nivellerende werking van de asfalt-civiiisatie", al dus schetste dr. A. .T. II. Bartels, directeur van het Katholiek Na tionaal Bureau voor geestelijke gezondheidszorg de geestelijke nood van de arbeidende bevol king in de grote steden. Hij illustreerde zijn betoog met enkele cijfers over de toenemen de onkerkelijkheid van de bevol king in grote steden en industri ële centra; in Amsterdam b.v. is Noordelijk damkampioenschap Aan de wedstrijden om het persoonlijk gewestelijk kampi oenschap dammen zal worden deelgenomen door P. Bergsma, kampioen van Friesland, A. Bron kampioen van Groningen en O. Drentih, kampioen van Drente. Het rooster is als volgt samen gesteld: 26 December te Eenrum: BronBergsma; 27 Dec. te Leeu warden BergsmaDrenth; 3 Januari te Emmen Drenth Bron; 6 Jan. te Emmen Drenth Bergsma; 9 Jan. te Eenrum: BronDrenth; 10 Jan. te Leeu warden Bergsma-Bron. Verpleegstersexamen op 21-jarige leeftijd De Staatscourant van gisteren bevat een wijziging in het be paalde in art. 13 van de beschik king ter uitvoering van de wet tot wettelijke bescherming van het diploma voor ziekenverple ging. Hier wordt als volgt gele zen: „De candidaat kan reeds op 21-jarige leeftijd tot het examen worden toegelaten, indien als bewijs hiervan een uittreksel, als vorenbedoeld, wordt over gelegd, vergezeld van een ver klaring van de leerling-verple gende, 'dat tot het bereiken van de 22-jarige leeftijd in het laat ste opleidingsziekenhuis of in een als opleidimgsinrichtimg er kend sanatorium voor lijders aan tuberculose zal worden gewerkt of dat reeds wordt overgegaan tot de studie voor de aanteke ning kraam, of kinderverpleging of diploma B." Jagersfontein 19 v A'dam n O- Afrika; Maashaven 19 nm te Las Palmas verw: Prins Johan Wil lem Friso 19 v Antwerpen/Ham burg; Talisse 19 dw kp Tenez; Cottico 18 v Plymouth; Maasdam 18 v Halifax; Meliskerk 19 Manil la/Kobe; Heemskerk 19 p Oues- sant/Marseille;Orion 18 te Ale- xandrie; Weltevreden p 18 Gi braltar/Pt Said; Fairsea 18 400 ZO Guardafui/Fremantle; Johan v Olendbarnevelt 18 270 OZO Al bany/Aden; Kota Gede 18 thv Kp St Vincent/Halifax; Manoeran p 18 Goardafui/Belawan; Noordam 18 500 otn Kp Race; Rijndam 19 te R'dam; Groote Beer 18 v Walvis baai n 1 Palmas: Langkoeas 18 v Belawan/Colombo; Phrontis 18 thv Djeddah/Suez; Radi 18 te Phi ladelphia: Talisse 18 dw Kp de Fer; Willem Ruys 19 te Ti Priok. Amerikaanse negerbisschop benoemd in missie van Goudkust De eerwaarde pater J. N.Bo- wers, missionaris van het Godde lijk Woord, is benoemd tot hulp bisschop van Accra, de hoofd plaats van de Goudkust van West-Afrika. Hij is de eerste negerbisschop uit de U.S.A., die missiebisschop in Afrika zal zijn. Twaalf jaar geleden vertrok mgr. Bowers naar Accra, om daar te werken onder ziin zwar te broeders. Als negerpriester wist hii spoedig het vertrouwen van christenen en heidenen te winnen. Groot was zijn aanleg om de inlandse negertaal té leren, waardoor hij nog meer als één van hen werd beschouwd. Ir 1950 zonden ziin overheden hem naar Rome om er kerkelijk recht te studeren. Deze zomer enkele weken na het beëindigen van zijn studie, keerde hij naar ziin geliefde missie terug. Mgr. Bowers ontving ziin op leiding als priester-missionaris op het fit. Augustine's Seminarv. Bay St. Louis, één der zuidelijke staten van de U.S.A. Dit semi narie het eerste neger-seminarie van Noord-Amerika. werd door de paters van het Goddelijk Woord in 1920 geopend en bracht reeds vele priesters voort, van wie er ook velen gaan wer- CANBERRA, 19 Dec. De minister van Buitenlandse Zaken, Robert G. Casey, heeft vandaag verklaard, „dat Australië niet zal dulden dat pogingen gedaan worden om de verantwoordelijkheid in Nieuw Guinea uit onze handen te nemen". Hij verklaarde, dat indien de huidigde ongerechtvaardigde kri tiek over zogenaamde „koloniale" kwesties in de Verenigde Naties voortgaat de positie van de V.N., als geheel aanmerkelijk verzwakt zal worden, Hij voegde er aan toe, „wij heb ben in Nieuw Guinea een goed werk verricht dat ons veel gekost heeft. De welvaart van het volk van Nieuw Guinea is onze eerste zorg. Wij hebben geen druk of ongerechtvaardigde kritiek over dit onderwerp van buitenaf nodig. Het zou het werk van de V.N. moeten zijn vriendschappelijke be sprekingen aan te moedigen. Geen taktiek van druk te gebruiken die alleen maar onrust veroor zaakt in de betrokken gebieden". Hij zei, dat de aanvallen op de besturende mogendheden in de NOG DRIJFIJS OP HET IJSELMEER 's-GRAVENHAGE. 19 Dec. De Nederlandse ijsberichten- dienst deelt het volgende mede: De toestand op het IJselmeer was hedenmiddag drie uur als volgt: het zuidelijke deel van het IJselmeer was ijsvrij, behalve bij Harderwijk waar zich een veld van ongeveer 14 K.M. zwaar op eengepakt drijf ijs bevond. Bij Lekerhoek en voor en ten zuiden van Urk was zwaar op eengepakt driifijs aanwezig. Enkhuizen en Staveren melden middelzwaar verspreid drijf ijs. Voor de Prinses-Margrietsluis was licht driifijs. echter ten wes ten daarvan zat een ijsvlakte, ter breedte van tien tot twaalf K.M. zwaar opeengepakt driifijs. Eur. kampioenschap 47/2 in Groningen Voor het tournooi om het kam pioenschap 47-2. dat van 8 t.m. 11 Januari a.s. in de Harmonie te Groningen gehouden wordt, hebben tot nu toe ingeschreven de titelhouder van Hassel en Vingerhoedt (België), Lutgehet- mann en Tiedtke (Duitsland) en van de Pol en de Ruyter (Ne derland). Er worden nog twee inschrijvingen uit Frankrijk ver wacht. Naar men weet kan alleen België, omdat de titel in handen is van een Belg. aanspraak ma ken op twee plaatsen. Aangezien echter Spanje en Portugal niets van zich hebben laten horen, en Zwitserland heeft medegedeeld, dat het verstek zal laten gaan bij gebrek aan 'n vertegenwoor diger van voldoende klasse, zul len te Groningen vermoedelijk twee Belgen, twee Fransen, twee Duitsers - en twee Nederlanders ken aan de bekering van Afrika. I elkaar de titel betwisten. De be- het land. waaruit hun voor- zetting wordt in elk geval niet culose op de leeftijden boven de vaderen zun voortgesproten. 1 sterker dan acht man. 40 jaar. afgelopen jaren sterk toegenomen zijn, maar het is bekend dat ver schillende van de landen die de leiding hebben bij deze kritiek zelf een veel groter kritiek ver dienden met betrekking tot hun eigen gebieden. Hoop op besprekingen NEW-YORK. De algemene vergadering der Verenigde Na ties heeft Vrijdag de beslissing van haar politieke commissie te niet gedaan, door een geamen deerde resolutie goed te keuren, waarin uiting wordt gegeven aan de hoop dat Frankrijk en Marokko „de dringende nood zaak zullen inzien van het hou den van besprekingen, om te komen tot de ontwikkeling van vrije politieke instellingen voor het Marokkaanse volk". RIJNAAK GEZONKEN BIJ DEVENTER DEVENTER Vrijdagavond is op de IJssel tussen Deventer en Terwolde een Rijnaak de „Muni- ficentia", zwaar beladen met steenkool, bestemd voor Zwolle, gezonken. De schipper, zijn gezin en personeel konden bijtijds gered worden op de motorboot. Men heeft zelfs nog kans gezien enig meubilair en kledingstukken van boord te halen. 's-GRAVENHAGE. 19 Dec. In het orgaan van de Nederlandse Centrale Vereniging tot bestrij ding der tuberculose wordt eén overzicht gegeven van het aantal nieuw ingeschreven lijders aan longtuberculose en andere vor men in de eerste helft van 1952 in de verschillende provincies. In totaal werden ingeschreven 7429 nieuwe lijders: in de overeenko mende periode in 1951 werden 8355 nieuwe lijders ingeschreven, derhalve een vermindering van 926 (11 in dit jaar. Het blijkt, dat deze verminde ring uitsluitend door een daling in de sterfte aan longtuberculose veroorzaakt wordt, terwijl het aantal andere vormen met 73 is toegenomen. In de eerste helft van 1952 stier ven in totaal 671 personen aan tuberculose en Wel 535 aan long tuberculose en 136 aan andere vormen van tuberculose. Er stierven 50 kin/men aan tu berculose (7.5%). Het is opmerkelijk., dat meer dan de helft van het aantal sterf gevallen behoort tot de longtuber- 60 pCt. van de arbeiders en 46 pCt. van de intellectuelen onker kelijk, in Zaandam resp. 59.4 en 37.4 pCt. De kwaal van de gemeenschap is de geestelijke kanker, die ook een verwoestende invloed heeft op het gezinsleven. Achter deze onkerkelijkheid schuilt de grote geestelijke nood van onze dagen; daarom ligt hier speciaal een taak voor de katholieken op het terrein der geestelijke gezond heidszorg. Een taak, die breed gezien moet worden, omdat een geeste lijk gezond leven het hele be staan raakt. Ook de Kruis-ver- enigingen hebben hier een taak, aldus dr Bartels, die zijn cause rie hield op de jaarvergadering van 't Wit-Gele Kruis. Hii wees op het Kath. Nationaal Bureau voor Geestelijke Volksgezond heid, door veler samenwerking gesticht en op de achterstand bij de katholieken wat betreft de psychiatrische therapie. Hij wees op de noodzaak van voorlichting en propaganda in eigen kring en op de noodzaak van uitbouw en coördinatie van de praktische werkzaamheden op dit terrein. Daar op dit terrein levensbe schouwelijke belangen liggen, mag de katholieke geestelijke ge zondheidszorg zich hier niet aan onttrekken. Ook voor het Wit- Gele Kruis in Noord-Holland ligt hier een taak en spr. hoopte, dat het in deze actief zal zijn, zo als op menig ander terrein van gezondheidszorg. Naast de priesters zullen ook de onderwijzers, jeugdleiders en voorts allen, die met de gees telijke gezondheidszorg iets te maken hebben, dienen te wor den ingeschakeid. Voor een goed godsdienstig en moreel leven is geestelijke gezondheid een abso lute vereiste. Nivellerende en vervlakkende invloeden doen een onoverzien bare aanval op onze gezinnen; van daar dat spr. het organiseren van oudercursussen naast moe dercursussen wilde aanbevelen. De voorzitter van het W.G.- Kruis, mr Hendrix gaf dr Bar tels de verzekering, dat het hoofdbestuur de door spreker aangesneden aangelegenheid ern stig in studie zou nemen. De aartsbisschop-coadjutor van Utrecht, Z. H. Exc. Mgr. Dr. B. J. Alfrink heeft namens het Hoogwaardig Episcopaat op diens verzoek met ingang van 1 Ja nuari 1953 op de meest eervolle wijze ontslag verleend aan de Hoogeerw. Hooggeleerde Heer Mgr. Prof. Dr. F. van Welie, als rector van het Pius-convict te Nijmegen en met ingang van de zelfde datum benoemd tot rec tor van genoemd convict de Zeereerw. Zeergeleerde Heer Dr. S. W. J. Teeuwen, leraar aan het Bisschoppelijk College te Roer mond. Dr. S. W. J. Teeuwen, de nieuwbenoemde rector van het -Pius-convict te Nijmegen, werd 27 Juli 1892 te Tegelen geboren. Hij maakte zijn gymnasiale stu dies aan het Bisschoppelijk Col lege te Roermond, studeerde phi- losophie te Rolduc en theologie aan het Groot Seminarie te Roer mond. In 1917 werd hij priester gewijd. Van 19171923 studeer de hij klassieke letteren aan de universiteiten van Utrecht en Würzburg. In 1923 promoveerde hij te Würzburg tot doctor in de klassieke letteren op proef schrift „Sprachlicher Bedeu- tungswandel bei Tertullian". Na zijn promotie werd dr. Teeuwen leraar aan het Bisschoppelijk Col. lege te Roermond. In 1945 be noemde de regering hem tot lid van de examencommissie voor de Staatsexamens Gymnasium. In 1949 wees het Episcopaat hem aan tot studie-adviseur voor de pries ter-gymnasia. In hetzelfde jaar werd dr. Teeuwen lid van de ad viescommissie voor Rijksstudie beurzen. De nieuwe gezant in Argentinië BUENOS AIRES, 19 Dec. AFP De Argentijnse regering heeft agrement verleend aan de nieuwbenoemde Nederlandse ge zant in Buenos Aires. dr. R Flaes. Tot voor kort was dr. Flaes gezant in Oslo. De ondergang van de „Peto" De Raad voor de Scheepvaart heeft vandaag uitspraak gedaan in de zaak van de mijnontplof- fing die het motorschip „Peto" op 22 Augustus j.l. nabij het Terscheliinger Bank-vuur- schip heeft getroffen en ten gevolge waarvan het is gezon ken. De kapitein E. M. uit Gro ningen werd zijn bevoegdheid tot varen ontnomen voor de tijd van zes maanden. De Raad is van oordeel dat de kapitein koers had moeten zet ten naar Texel-vuurschip. Er be stond geen enkele aanleiding voor de kapitein om aan te ne men, dat het zeegebied bewesten Terscheliinger Banlk-vuurschip vrjj van mijnen zou zijn. Dit gebied zal nog vele jaren ge vaarlijk zijn. Het is onbegrijpe lijk, dat een kapitein, die het geluk heeft om na het overste ken van de Noordzee verschil lende lichten in zicht te krijgen, niet terstond een kruispeiling neeimt en zijn gis tracht te ver beteren nadat hii gedurende 20 uur alleen op zijn kompas en log heeft gevaren. De Raad is van oordeel, dat de kapitein ten volle aansprakelijk is voor de ramp, die de „Peto" heeft getroffen en dat hij voor zijn onvoorzichtige navigatie ernstig moet worden gecorri geerd.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5