Wordt de raad van Beerta ook naar huis gezonden? Minimum kwaliteitseisen binnenlandse afzet? Partijraad K.V.P. WÊÈ Proces-verbaal tegen vroegere raadsleden 70 jaar leeftijdsgrens voor bestuursleden Het vaste UW PU77J.E m - M Resolutie Partijraad K.V.P. Prof. Enk RODE TERREUR IN GRONINGEN Zeilers waren in Kras bijeen Verkort urgentieprogramma Herdenkingscomité dr. H. Schaepman PROVINCIALE VEILINGBOND NOORD-HOLLAND 1111111 Ir. G. Veldman van de N.O.P. sprak Brits eredoctor voor vandaag 1 1' 1 H i i Scheepsberichten Maandag 22 December 1952 Pagina 3 (Vervolg van pag. 1) Nadat ik de politie verzocht had deze mensen het ge meentehuis uit te zetten omdat elk redelijk overleg en verzoek in de wind werd geslagen, begon men te loeien. De politie probeerde het met een zacht lijntje, maar ook dit faalde. Ik heb toen. nadat assistentie gekregen was, de mensen erop gewezen dat ze er met geweld uitgezet zouden worden. Met getrokken gummistok heeft de politie daarna de woedende menigte uiteen gejaagd. Burgemeester Tuin ver klaarde, dat hij onmiddellijk na dit incident een politie verordening had afgekondigd, waarin samenscholingen van meer dan drie personen ten strengste verboden is, op straffe van proces-verbaal. Tegen de vroegere raads leden J. Simons en H. Schwertman is proces-verbaal opgemaakt wegens het niet voldoen aan het bevel van de burqemeester het aemeente- huis te verlaten. Bijeenkomsten zijn in Fin- sterwolde eveneens verboden. Het is niet voor niets geweest, da' de regering in Juli 1951 be sloot de gemeenteraad van Fin- sterwolde naar huis te sturen omdat de destructieve politiek van de communisten het bestuur var. deze gemeente onmogeliik maakte. Het gaat er naar uit zien. dat Beerta's raad eenzelfde lot zal ondergaan. De verhouding is hier nameliik in de raad 511. De gemeenteraadsverkiezingen voor het volgende iaar zullen uitmaken of Beerta een commu nistische meerderheid kriigt. Burgemeester Tuin van Finster- wolde was van mening dat de enige mogelijkheid om radicaal tegen een dergelijke politiek op te treden, het ontbinden van de gemeenteraad was. Dit gold. vol gens burgemeester Tuin. ook voor Beerta. Het ziin niet zozeer de arbeiders uit deze plaatsen die de oorzaak ziin van dit kwaad, aldus burgemeester Tuin, maar de raddraaiers die de vaak naïeve arbeiders meeslepen in hun hetze tegen het demo cratische gezag. Dit blijkt nu ook uit de rel van dezer dagen. De leiders die de communistische arbeiders opzwepen tot deze ver beneden peil staande acties, we ten heel goed dat men de werk loosheidssteun kriigt waar men recht op heeft. De pijnlijke situatie doet zich in dit gebied nu voor. dat de steun, zowel in het kader van de nieuwe werk loosheidsverzekering als voor de sociale voorzieningen gebaseerd wordt op het aantal werkuren da' de arbeider in normale om standigheden verricht. Voor de landarbeiders in dit gebied is dit 36 uur per week. Naar deze 36 uur wordt dan ook de steun be rekend. hetgeen anders ligt bii de bouwvakken en de D.U.W. Men kan nu wel beweren, dat 36 uur erg laag is. maar pogin gen om het aantal werkuren in normale omstandigheden op te voeren hebben tot nu toe ge faald. Men wil nu eenmaal in dit gebied, naast bepaalde werk uren in dienst van de patroon, ook nog beschikken over uren voor eigen gebruik. Vroeger be nutte men deze uren voor werk zaamheden in eigen tuin of voor de verzorging van een be scheiden eigen veestapel als een varkentje of een paar kippen, konijnen en soms wel een koe. Het zou dan ook immoreel ziin. wanneer men nu. als men in de steun loopt, aanspraak meent te moeten maken op een toelage gerekend naar een 48-urige werkweek. De kopstukken, die de agitatie De Koninklijke Verbonden Nederlandse Watersport Vereni gingen hebben te Amsterdam haar jaarlijkse algemene ver gadering gehouden. Als leden van het verbond ac cepteerde de vergadering o.a. de watersportvereniging „Almere" uit Enkhuizen. De voorzitter, de heer Ernst Crone. werd herkozen. Drie an dere bestuursleden, die aan de beurt van aftreden waren. n.l. de heren H. W. Niiman. R. A. van der Sluis en S. de Wit. waren niet herkiesbaar. In hun vacatures werden benoemd de heren H. J. G. van Wijk uit Tiel. dr. J. W. van der Zijpp uit Sneek en J. W. Boersma uit Alk maar. Enkele data uit de vastgestel de zeilkalender ziin: Juli: Nederlandse Vereniging van Kunstzeilers aanbrengwed- striid IJmuidenDen Helder). 8 en 18 Juli: HarlingenTer schelling. 17. 18. 19. 20 en 21 Juli: K.Z.R. en M.V. De Kaag (Kaag- week). 7. 8 en 9 Augustus: Witte Huis Nieuw Loosdreeht-week. 1. 2. 3. 4. 6. 7. 8 en 9 Augus tus: Koninklijke Nederlandse Zeil- en RooiverenigingK.W.V. Loosdrecht (Hollandweek). 15 en 16 Augustus: Koninklijke Roei- en Zeilvereniging Het Spaarne (wedstrijd voor rorc- iachten op de Noordzee voor IJmuiden). 15. 16. 17. 18. 19 en 20 Augus: tus: Sneekweek. 22, 23. 24 en 25 Augustus: Zaanl. Z.V.. Alkmaarse R.enZ.V. Z.V. De Onderlinge. Z.W.V. Uit geest (Alkmaardermeer-wecLstrii- den). 5. 6, 12. 13. 19 en 20 Septem ber: Nationale kampioenswed strijden. voeren, weten dit heus wel. Dit blijkt ook wel uit de cliché- verzoeken. welke alle gemeente besturen van Nederland van deze zijde ontvangen. Maar de doorsnee weet dit niet, hij Iaat zich op zwepen door gevaarlijke com munistische elementen, die, vol gens burgemeester Tuin, een ware terreur plegen in noord- oost-Groningen. Inmiddels heeft burgemeester Tuin bii het stempellokaal laten aanplakken hoe de vork in de steel zit met betrekking tot de steunuitkeringen en dit is o.i. een belangrijke stap, omdat het inderdaad voor dergelijke arbei ders wel eens moeilijk wordt te begrijpen hoe de berekening van hun steun nu eigenlijk plaats vindt. Vooral nu de werkloos heidsverzekering practisch door de bedrijfsverenigingen wordt uitgevoerd en door de minister van Sociale Zaken de mogelijk heid is geboden aan de gemeen te-besturen om voor hen. die onder de sociale voorzieningen vallen, nog een suppletie toe te kennen. Deze suppletie evenwel is uiteraard gebonden aan de norm der werktijden, zodat men niet meer steun mag ontvangen dat men in normale gevallen arbeider jn ioon ontvangt. De resolutie, die op de bizondere vergadering van de Partijraad van de K.V.P. werd aanvaard, luidt als volgt: De Partijraad van de Katholieke Volkspartij, in vergadering bijeen op 20 December 1952, gehoord de redevoeringen van dr. A. Olierook en mr. J. Derks en de daarna gevolgde gedachtenwisseling, van oordeel, dat de partij krachtiger dan ooit in grote eensgezind heid moet streven naar toepassing van de door haar aanvaarde beginselen, omdat daardoor 's lands belangen en die van het katho lieke volksdeel op de beste wijze worden gediend. Van oordeel verder, dat o.a. de hierna volgende punten, geput uit het Werkprogram der partij, bijzonder actueel zijn: 1. het medewerken aan economische, politieke en militaire inte gratie van het vrije Europa, 2. het verwezenlijken van de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie, 3. het bevorderen van een actieve werkgelegenheidspolitiek, 4. het voeren van een bedoelbewuste gezinspolitiek, 5. het voeren van een doortastende woningbouwpolitiek, met in achtneming van het daarmede verbonden huurprobleem, 6. het verlichten van de lasten van het bedrijfsleven, door een daartoe geëigende fiscale politiek, ook in verband met de werk gelegenheid, 7. het krachtig bevorderen van de belangen der middengroepen, overeenkomstig de verlangens, neergelegd in het derde rapport van de Commissie Middengroepen der K.V.P., 8. het bevorderen van een vrijere loonvorming, 9. het voeren van een krachtige en rationele middenstands- en landbouwpolitiek, 10. het daadwerkelijk bevorderen van de bezitsvorming, 11. het definitief regelen van het pensioen vraagstuk, 12. het herzien op korte termijn van de onhoudbare verouderde classificatieregelingen, draagt het Partijtoestuur op deze resolutie ter kennis van de Katholieke Eerste en Tweede Kamerfracties te brengen, met het verzoek aan deze fracties, alles te doen wat redelijkerwijze mogelijk en verantwoord is, om de in genoemde punten vervatte voorstellen, in de huidige parlementaire periode, te verwezenlijken en gaat over tot de orde van de dag. De raad van Ulema's is in het bureau van de rector van de Universiteit van Al-Bhar bijeengekomen ter bespreking van de toestand in Noord-Afrika. De raad besloot er bij alle Arabische Mohammedaanse landen op aan te dringen de diplomatieke, economische en culturele relaties met Frank rijk af te breken. (Van onze redacteur) ZWOLLE. Naar wij verne men heeft zich een comité ge vormd, dat de herdenking van de vijftigste sterfdag van dr. H. Schaepman op 24 Januari a.s. organiseert. Gedacht wordt aan een lande lijke bijeenkomst te Tubbergen, de geboorteplaats van dr. Schaep man. Prof. Verberne zal de her denkingsrede houden. SUCCES VOOR VOORTING Zaterdagavond zijn op de wie lerbaan te Buenos Aires wed strijden gehouden met deelne ming van de Europese renners die in de ronde van Argentinië zijn uitgekomen. Gerrit Voorting (Ned.) ging als eerste over de streep in een inviduele race over 100 ronden. ALKMAAR Aan de Nederlandse Tuinbouwproducten, bestemd voor de export, worden zeer hoge kwaliteits eisen gesteld. Op de binnenlandse markt echter kan de Nederlandse tuinder practisch alles kwijt, zonder dat iemand daar iets van zal zeggen. Is het eigenlijk niet ge wenst, dat ook daar bepaalde minimumeisen gesteld wor den? Ziedaar de vraag, die de voorzitter van het Centraal Bureau, de heer M. Prins, Zaterdag in 't „Gulden Vlies" te Alkmaar voorlegde aan de vergadering van de Pro vinciale Veilingbond voor Noord-Holland. Door het ontbreken van der gelijke bepalingen, aldus de heer Prins, berokkent de tuinbouw zichzelf schade. Wanneer de con sument sla wordt voorgezet, waar de luizen uitkruipen, vindt hii ..de sla niet erg best dit iaar" en wacht voorlopig wel. voor hii het weer probeert. Het probleem is overigens niet zo eenvoudig. De zaak heeft drie kanten, een technische (waar ligt de minimum-grens), een ju ridische (moet voor onteigende producten vergoeding gegeven worden) en een organisatorische (de controle). Dit laatste is ech ter niet het moeilijkste. Voor wat betreft de technische kant. achtte de heer Prins het noodzakelijk, dat 5 a 10 pet. van de aange voerde producten zou moeten worden afgekeurd. Dit verlies zou door vergoeding zeker ge compenseerd moeten worden, ook In het aangevochten en minder duidelijke deel van het betoog van mr. Derks ging het om de eenheid en de uit eenlopende belangen. De stelling van de inleiderdat men de politiek niet groot kan zienwanneer men al te zeer door zorgen gekweld wordt, was al heel zwak. En de daaraan verbonden al te speelse conclusie, dat wellicht juist daarom de K.A.B. zo intensief aan politiek doet, was zelfs beneden de maat. Verschillende sprekers kwamen de inleider dan ook naderhand wat meer kennis van het verleden bijbrengen. Zij wezen op de tiid van mate loze ellende, waarin de katho lieke en christelijke arbeiders desondanks het ideaal van het solidarisme voor ogen hebben gehouden en ook op de crisis van de dertiger jaren, waarin mede de boerenbevolking de „politiek" groot bleef zien. De inleider trok zich. na deze opmerkingen, terug op de stel ling. dat de regel ruimte laat voor uitzonderingen. Voor zover die zorgen er ook op het ogenblik ziin en mr. Derks ging daarvan uit en met name voor de middengroepen, was de inleiding een bepaald verwarde kluwen. De inleider was er. zoals gezegd, enerziids vanuit gegaan, dat zorgen het uitzicht op de grote vraagstuk ken benemen, maar anderzijds vorderde hii toch zijn gehoor op om over die zorgen naar de grote politiek te zien. omdat de daarmede verband houdende grote vraagstukken de katho lieke eenheid noodzakelijk ma ken. En deze inconsequentie verder terzijde latend, bleef het een vraag hoe de eenheid ook behouden kan blijven in het kader van de onderscheidende belangen, die het gevolg ziin van de zorgen van het ogenblik. „Als wii ons druk maken over wat is, vallen wii uiteen", aldus mr. Jan Derks. die kennelijk geen kans zag om aanvaardbaar te maken, dat het onverzoenlijke verzoend kan worden. Door enkele sprekers werd bii de discussies aan deze ontken ning aangehaakt. Er werd gepleit voor een vaste liin. Prof. Romme onderschreef zulks, maar be nadrukte dat de wisselende om standigheden die liin be-invloe- den. Wat onder bepaalde om standigheden rechtvaardig is. kan onder andere omstandigheden onrechtvaardig of onjuist zijn. En daarnaast ontwarde hii de kluwen, die mr. Derks op tafel had gelegd, door er op te wijzen, dat het er in de practische poli tiek om gaat naar de synthese te zoeken. Het moet wel degelijk tot onze vaste principes behoren, aldus prof. Romme. om „het on verzoenlijke te verzoenen". Tijdens de discussies hadden verschillende sprekers lucht ge geven aan hun verontwaardiging over de aanvallen op de persoon Romme in het kader van de leraren-fractie. Prof. Romme ging hierop ook zelf nog in. Hij wees er op, dat de fractie zich niet alleen achter het rapport voor de middengroepen heeft ge plaatst, maar ook daarvoor, door reeds voor het verschijnen van bedoeld rapport de noden van de middengroepen aan de orde te stellen. Voor de verwezenlijking van het vier jaren-plan is echter ook. volgens het rapport, nodig, dat de nationale productie met 25 procent stijgt en over de vraag of zulks inderdaad het geval zal ziin. kan men optimistisch maar ook iets minder optimistisch denken. Voor ziin heengaan bii „De Volkskrant" wilde hii niet de hulde voor offervaardigheid aan vaarden. die een afgevaardigde hem had willen brengen. „Die komt mil niet toe." aldus prof. Romme. die overigens ook nu nog niet de beweegredenen van dit heentoaan onthulde. Wel deel de hij mede. dat partij en frac tie geen invloed op zijn besluit hebben uitgeoefend. In dat geval zou ik een andere keus gemaakt hebben, zo zei de fractieleider. Het aftreden brengt geen wijzi ging in het beleid van de fractie of van de fractieleider. Een der geliike veronderstelling gaat uit van een karakterloze houding. Het was al te laat geworden toen de ontwerp-resolutie door de voorzitter aan de orde werd gesteld. Sommige afgevaardigden maakten bezwaar tegen deze gang van zaken, maar de heer Andriessen stelde hier tegenover, dat hii in ziin openingswoord reeds het voornemen had ken baar gemaakt om aan het slot enkele conclusies te trekken. Bii zitten en opstaan werd besloten, dat er een resolutie zou komen. Het nog enigszins gewijzigde ontwerp werd met zitten en op staan aanvaard. Van de be zwaarden verliet er één de ver gadering. zes stemden blanco en furpp fperpri Bii de opening van deze bij zondere partijraad was door de heer Andriessen medegedeed. dat het Centrum voor Staatkun dige Vorming zich bereid heeft verklaarde om het vraagstuk van de eenheid in studie te nemen. mmsmmssmmmmsrnmtm Onze foto geeft een beeld tijdens de rede van dr. A. Olierook (geheel links) op de Partijraad van de K.V.P. Verder van links naar rechts: mr. J. Derks, prof. mr. C. Romme, dr. L. A. H. Albering en de heer W. J. Andriessen. al om te voorkomen, dat de tuin der ziin minderwaardige produc ten langs de veiling van de hand zou doen. Wanneer deze maatregel echter wordt doorge voerd, zou men echter geleide lijk het afval-percentage moeten opvoeren tot 5 a 10. De heer Prins heeft deze in leiding reeds gehouden op een vergadering in Zuid-Holland en zal dit ook doen op andere pro vinciale bijeenkomsten. Wanneer er voldoende begrip voor bestaat en de heer Prins meende dat dit reeds het geval is kunnen zeker voorstellen in deze riohting van het Cen traal Bureau verwacht worden. Gunstig tulnbouwjaar. De voorzitter van de Provin ciale Veilingorganisatie, de heer J. Mijssen, had deze jaarverga dering geopend met een terug blik in het afgelopen iaar. Werd lot dusver een goed tuinbouw- iaar gevolgd door een slecht, de periode Juli 1951Juni 1952 was evenals de voorafgaande over het algemeen zeer bevredigend ge weest. De afzet van groenten bleek de afgelopen zomer naar wens. met een bevredigend priis- verloop. Doordraai kwam vrij wel nergens voor. De oogst was dan ook goed geweest, in tegen stelling tot die in het buitenland. De fruitoogst was weer tè over vloedig. waardoor de vraag aan zienlijk verminderde. Het sei zoen is echter nog niet ten einde, zodat alles nog wel terecht kan komen. Er werd voor 7% mill, gulden aan fruitpulp naar Oost- Duitsland geëxporteerd. Ook de export van sluitkool was goed te noemen. De ingestelde mi nimumprijs voor de eerstelingen poters heeft een gunstige invloed gehad. De bloemkooltelers in de Streek werden onaangenaam ver rast door de vroege winter, waar uit weer eens te leren viel. hoe riskant de teelt van herfstbloem- kool is. Tenslotte wees de voorzitter op het belang van de veilingen, dat no? niet door iedereen wordt in gezien. Het buitenland benijdt ons echter om ons uitstekend veilingwezen, aldus de heer Mijs sen. Leeftijdsgrenzen. Van Warmenhuizen was een voorstel gekomen, om de maxi mum-leeftijd van de bestuursle den der Prov. Commissie vast te stellen op 65 jaar. In de toe lichting werd gezegd, dat zulks noodzakelijk was. omdat van de bestuursleden vaak meer ge vraagd werd dan oudere leden op kunnen brengen. Op de laatste bestuursvergadering echter was besloten deze grens te stellen op 70 iaar, waaraan nu door de voorzitter werd toegevoegd, dat men het niet verantwoord achtte deze grens te verlagen. Na vrii uitvoerige discussies werd tot stemming overgegaan, waarbij 't voorstel Warmenhuizen met 94 tegen 5 stemmen werd verwor pen. Een statutenwijziging, be trekking hebbende op de 7Ó-jaar grens, werd goedgekeurd. Het voorstel van de Noorder- marktbond. om de minimumprij zen te verhogen en de gewichts- grens van de export-bewaarkool te verlagen, werd verworpen. Veilplicht en quarantaine. Naar aanleiding van voorstel len, ingediend door de afdelingen Medemblik en Obdam. werd door het bestuur medegedeeld. dat men zeer wel het belang inzag van een veilplicht voor poot- aardappels. Een dergelijk voor stel ingediend tijdens de jaar vergadering van het C.B.. stuitte echter op bezwaren, vooral uit het Zuiden, waardoor het werd verworpen. Een soortgelijk voor stel. met betrekking tot vroege pootaardapoelen. zou naar de mening van het bestuur geen be zwaren ontmoeten, zedat het ze ker alsnog bii het C.B. zal wor den ingediend. Het laatste voorstel dat werd behandeld, was afkomstig van de afdeling Hoogkarspel en behelsde een tegengaan van te vroege quarantaine voor vroege poot- aardappels. Van bestuurszijde werd hiertegen aangevoerd, dat een dergelijke maatregel niet door haar of het C.B.. maar door de Plantenziektenkundige Dienst werd uitgevaardigd. Er werd echter aan toegevoegd, dat men deze quarantaine van de P.D. moest zien als een maatregel ter bescherming van de export, die voornamelijk voortsproot uit de nalatigheid van verschillende tuinders, wanneer het op spui ten aankwam. De begroting, welke in inkom sten en uitgaven sluit op een bedrag van f 19.850.met een post onvoorzien van f 1000. werd goedgekeurd. Het zittend bestuur werd bii enkele candidaatstelling herko zen. terwijl in de vacature, ont staan door het bedanken van de heer S. de Boer. werd voorzien door de heer Jac. Slot. welke met algemene stemmen werd geko zen. WIERINGERMEER Donder dagmiddag organiseerde de Ver eniging voor Bedrijfsvoorlichting „Wieringermeer" in Hotel Lely te Slootdorp een lezing voor haar leden, met als onderwerp „Het vaste bouwplan". De spreker van deze middag, Ir. G. Veldman, Rijkslandbouwconsulent voor de Noordoostpolder, begon met op te merken, dat de gevolgen van de achter ons liggende jaren met een „wild bouwplan" niet onop gemerkt voorbij zijn gegaan. De opgetreden moeheden als bieten-, aardappel- en erwten moeheid, zag spr. als de droe vige resultaten daarvan. Houdt bij het samenstellen van het bouwplan ook rekening met de hoeveelheid organische stof in de grond. Deze houdt de structuur van de grond intact en de vruchtbaarheid op peil. Alvorens een bouwplan wordt opgesteld, moet eerst vastgesteld worden: le. welke gewassen men wenst te verbouwen; 2e. het aan tal en de grootte der percelen. Aan de hand hiervan kan men het bouwplan samenstellen, waar bij het aan de volgende punten étoetst moet worden.: a. is er ans voor het optreden van moe heidsverschijnselen?: b. is er voldoende gelegenheid om een groenbemestingsgewas onder of na het hoofdgewas te zaaien, om alzo de vruchtbaarheid van de grond op peil te houden?: c. is de vruchtopvolging in verband met het optreden van ziekten juist? (erwten na vlas kan thrips aantasting ten gevolge hebben); d. is de ligging van de gewassen t.o.v. elkaar in verband met eventuele ziekten juist (erwten naast een perceel, waarop het voorafgaande jaar vlas is ver bouwd, kan thrips-aantasting met zich meebrengen); e. bestaat er voldoende gelegenheid om een goede en juiste onkruidbestrij- ding toe te passen?; f. is er vol doende rekening gehouden met eventueel toe te passen variaties, zonder de directe vruchtopvol ging te beïnvloeden? Een opgezet bouwplan behoeft indien er voldoende variatiemo gelijkheden open gelaten zijn, niet ieder jaar hetzelfde te ziin, doch de kern van het schema moet wel in tact blijven. Hierna volgde tussen de spre ker en leden een levendige di- cussie, waarbij theorie en prac- tijk aan elkaar werden getoetst. RATTENBESTRIJDING WIERINGERMEER Momen teel wordt op de bedrijven in de Wieringermeer de jaarlijkse rattenbestrijding uitgevoerd. In verband daarmede vestigt de Ver. voor Bedrijfsvoorlichting in de Wieringermeer de aandacht van belanghebbenden erop, dat in dien blijkt dat de resultaten na deze eerste bestrijding onvol doende zijn, men binnen 3 we ken de vereniging hiervan in kennis kan stellen. Alsnog zal dan een tweede en zo nodig een derde bestrijding worden uitge voerd. Vijf personen na lawine vermist GARMISCH-PARTENKIRCHEN, 21 Dec. (Reuter). Ruim vijftig leden van de West-Duitse politie en grenswacht en van de Oosten rijkse grenswacht zijn Zondag op zoek gegaan naar vier West- Duitse politiemannen en een Oos tenrijkse burger, die in de om geving van de Zugspitze bij Gar- misch-Partenkirchen, na een la wine, worden vermist. Twee an dere politiemannen, die zich bij het vijftal bevonden, slaagden er in zich te bevrijden nadat de lawine hun vier kameraden en de Oostenrijkse burger had mee gesleurd. Promotie op 9 April GRONINGEN Naar wij ver nemen is door de universiteit van Leeds besloten prof, dr. P. J. Enk, hoogleraar in de latiinse taal en letterkunde aan de universiteit van Groningen, het doctoraat ho noris causa in de letteren aan te bieden. De promotie is op 9 April a.s. in de aula van de universiteit te Leeds. V 5 T r e 9 AO /X 'V (F u '9 Xc V XX iv xr ib 3e Si w' J) ifi a yo V' PUZZLE No. 144 Horizontaal: 1. betaalplaats 4. vlinder 8. lidwoord (Fr.) 9. reeds 10. staaf 13. struik 15. drank (eng.) 16. cylinder 18. gevangenis 19. hemellichaam 22. voegwoord 23. kanaalpeil (afk.) 25. achterbaks 29. zangstem 31. op de Veluwe 32. groet 34. hoofddeksel 36. deel v. d. vinger 38. goud (fr.) 39. tandeloos zoogdier 40. dwingen 41. pl. in Friesland Verticaal: 1. rangklasse der oosterse volken 2. deel v. h. hoofd 3. vr. munt 5. vis 6. voetlijst 7. papegaaiennaam bijwoord 12. steensoort 13. vuile plekken 14. en omgekeerd 17. niet door twee deelbaar 20. europeaan 21. pl. op de Veluwe 24. schoonvader van Jacob 25. tegenvaller 26. en dergelijke 27. toverkunst 28. voorspoed 30. zangnoot 33. lidwoord 35. roem 37. voorzetsel OPLOSSING KRUISWOORD NO. 143. Horizontaal: 6. elite; 7. garen; 9. oorworm; 11. dit; 12. watermeloen: 15. dom: 16. nadelig; 18. zonde; 20. radar. VERTICAAL: 1. berouw; 2. vier; 3. beroe ren; 4. eg; 5. snit: 8. radio: 10. meerdere: 13. temen; 14. negorij; 15. deze: 17. lade. Veemarkt Utrecht UTRECHT 20 Dec. Op de veemarkt te Utrecht werden he den aangevoerd 2515 dieren in, totaal. 829 runderen waarvan 410 tbc-vrij, 173 graskalveren, 336 nuchtere kalveren 941 schapen en lammeren, 132 zeugen, 64 var kens, 34 bokken en geiten. De prijzen varieerden voor stieren 400700, kalfvaarzen 8001000, pinken 400575, melkkoeien 800 1125, kalfkoeien 800—1140, va re koeien 525825, graskalveren 225380, nuchtere kalveren 40 60, schapen 75110. lammeren 60—85, zeugen 225375, bokken en geiten 1040 De handel was in rundvee re delijk, schapen traag, varkens matig, kalveren vlug. Van ma gere varkens en biggen geen aanvoer. Alhena verm. 23 Dec. van Bue nos Aires naar R'dam; Alnati R'dam/Buenos Aires 29 Dec. te Rio de Janeiro verw.; Cottica verm. 24 Dec. van A'dam naar Georgetown; Fairsea R'dam/Syd- ney 31 Dec. te Fremantle verw.; Grote Beer 3 Jan. van Kaapstad te R'dam verw.; Joh. v. Olden- barnevelt Melbourne/A'dam 1 Jan te Aden verw.; Maasdam vertr. 23 Dec. van New York naar Car tagena (Cruise); Nieuw Amster dam 20 Dec. van Ned York naar St. Thomas (Cruise); Noordam 22 Dec. van R'dam te New York verw.; Oranje vertr. 27 Dec. van A'dam naar Priok; Oranjestad 21 Dec. van A'dam te Cristobal ver wacht; Rijndam vertr. 22 Dec. 14.00 uur van R'dam naar New York; Sibajak verm. 7 Jan. van R'dam naar Wellington; Veen- dam verm. 2 Jan. van R'dam naar New York; Waterman verm. 3 Jan. van R'dam naar Pusan via Panamakanaal; Willem Ruys vertr. 26 Dec. van Priok naar R'dam; Zuiderkruis verm. 8 Jan. van A'dam naar Kaapstad.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3