Kerstviering op het Loo President Anriol op zoek naar nieuwe premier Hoffmann herkozen als Saarland's premier Eerste Kamer ontevreden over regeringsbeleid DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING Russische journalist gearresteerd Ontslagen bij „de Maas" Spionnenschool in rood Praag Bomaanslag in café Erken uw waardigheid99 H.M. de Koningin las voor de gasten het Lucas-Evangelic Acht Fransen ter dood veroordeeld Trekt U een lot uit de loterij? Sla er dan uw krant op na! Jongetje gedood onder vrachtauto Pauselijke gift De Franse kabinetscrisis Amerika antwoordt het Rode Kruis Duidelijke lijn, ontbreekt KEUZECOMMISSIE K.N.V.B. Nog geen beslissing KERSTNACHT IN HET VATICAAN Ontmoeting met vlotvaarder Hervatting van onderhandelingen over Europeanisatie Nederlands schip aan de grond NOORDHOLL Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week, inclusief incasso Advertentie-tarlel per editie 16 ct. per m.m„ minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum 14. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230; Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 24 December 1952 4fflrtavane No. 12662 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) 5? TOT DE BEROEMDSTE vertol kers van de zuivere Kerstge dachte der Kerk, behoort de Heilige Paus Leo de Grote. Hij was het, die in een van zijn grote Kerstpreken de ge dachte uitwerkte, dat „niemand is uitgesloten" van de deelneming aan de jubelende vreugde over de geboorte van onze Verlosser, Jezus Christus. Er is één gemeenschappelijke reden tot blijdschap voor allen, die hun christelijke waardigheid beseffen. „Laat de heilige juichen: hij treedt nader tot de zegepalm. Laat de zondaar vol vreugde zijn: hij wordt uitgenodigd ver geving te verkrijgen. Laat de heiden moed schep pen: hij wordt geroepen tot het leven." Merkwaardig is het, dat Paus Pius XII onlangs in een van zijn altijd zo treffende redevoeringen de H. Leo de Grote a.h.w. als een van de voornaamste „patroons" van de Kerstliturgie heeft aange wezen. Paus Leo is de tolk der Kerk op Kerstmis. Hij was de grote strijder tegen de ketterij van het z.g. „monophysisme", welke in Christus het bestaan van twee naturen ontkende, de menselijke en de goddelijke natuur, „waar achtig onderscheiden, onversmol- ten en onvermengd". En was het niet Paus Leo, die juist in zijn Kerstpreken de chris tenen van zijn tijd op dit punt woorden vóórhield, „die alle christengeslachten getroffen heb ben en blijven treffen", als hij zegt: „Wdnt teneinde de mens te verlossen van een eeuwige dood is het Woord van God, Gods Zoon en Zelf-God, mens geworden. En Hij heeft de beide naturen saam gebonden in zulk een band, dat de lagere niet opgaat in de ver heerlijking, norih de hogere iets inboet bij de aanneming". Maar er was nog een andere reden, waarom de tegenwoordige Paus, een der opvolgers van „deze grootste onder de groten" der Pausen, in zijn genoemde rede (van 21 October j.l. voor de Ita liaanse Katholieke Actie) aan Leo de Grote herinnerde. De Katholieke Actie van Italië was met 140.000 man bijeen, om het zesde lustrum te vieren en aanwezig te zijn bij de inwijding van de nieuwe parochiekerk van deze Heilige Leo. Pius XII herdacht toen n.l. het grote feit uit de geschiedenis, dat Paus Leo in 452 dus nu 1500 jaar geleden! de Hunnen-ko ning Attila tegemoet trad om diens vernietigende opmars door het grootste deel van Italië te stuiten; Keizer, Senaat en Volk waren aan de schrik ter» prooi en hadden alle moed verloren. Ongewapend trok Leo er op uit en hij ging de woeste aanvallers tegemoet tot de Mincio. Attila, geïmponeerd door de verschijning van de „Summus Sacerdos", zag van elke verdere oorlogshande ling af en trok zich terug over de Donau! De H. Vader wees er nu op, dat de tijd van thans veel over eenkomst vertoont met die waar in Paus Leo Rome en Italië redde van de inval der barbaren, wier praktijken wars van elk begrip van christelijke waardigheid ble ken! Hij gaf zijn K.A.-leden verschil lende nuttige wenken, maar wees in het algemene gedeelte van zijn toespraak op enige gedachten, welke het nuttig is, ook te over wegen op het feest van Christus' geboorte, toen een God mens werd om de menselijke waardig heid te herstellen en tegelijk daarbij de voorwaarden aan te geven, om die christelijke waar digheid te erkennen en er naar te leven! Thans is het zo, aldus Paus Pius, dat niet alleen Rome en Italië, maar heel de wereld wordt bedreigd. De vijand bevindt zich overal en temidden van iedereen; hij weet geweldig en listig te zijn. Hij heeft gepoogd de gees telijke, zedelijke en maatschap pelijke ontbinding te bewerken van de eenheid in het mystieke organisme van Christus" Op de fundamenten zonder God „God is dood", was pas de goddeloze kreet kan men de christelijke, d.i. de menselijke waardigheid niet bouwen! Zulk een structuur van de wereld is de voornaamste dreiging, die bo ven de mensheid hangt! Mét de woorden uit de be roemde Kerstpreek van Leo de Grote, mag dus wel actueel heten de vermaning ook op dit Kerst feest, na ruim vijftien eeuwen: „Erken, o christen, uw waardig heid, en bedenk van welk hoofd en van welk lichaam gij een lid maat zijt". Dat is: van de Kerk van Jezus Christus, die als Kind, als Mens, op de wereld kwam, om de men sen te verlossen en Die y^n ons, ook om onze christelijke waardig heid te beveiligen, vraagt, dat wij liefdevolle, overtuigde en getui gende lidmaten van die Kerk zijn, het eerst en het meest tot Zijn eer en glorie. In dit besef zal Kerstmis 1952 voor ons allen weer zijn een ZALIG KERSTFEEST. - i i. A Voor de kust van Libanon is, zoals wij gisteren meldden, een Frans passagiersschip van 12546 ton en met enkele honderden passagiers aan boord, Maandagochtend op een zandbank ge lopen. Maandagavond brak de „Champollion" in tweeën. Zie voor nadere bijzonderheden pag. 3. De „Champollion" overgeleverd aan de elementen. (Radiotele-foto ANP-Unce-JBn) Kerstviering met de Koninklijke Familie op het Loo betekende gisteravond blijde kindergezichten onder kerstboomlichtjesstoere Veluwse gezichtengroene uniformen van jachtopzieners en trotse moeders, die hun spruiten op het toneeltje toelachten. Gastvrouwen en gastheer waren de Koningin, Prinses Wilhelmina, Prins Bernhard en de oudste drie Prinsesjes. Ongeveer 600 gasten vulden de zaal in het paleis, toen Prinses Wilhelmina, gesteund door de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes binnentraden en op de voorste rij plaats namen. Prinses Wilhelmina had over haar toilet een cape van struisveren. Konin gin Juliana was gekleed in een grijze middagjapon. In een hoek prijkte een prach tige, tot het plafond reikende kerstboom en langs de wanden waren dennetakken opgehangen. Op het podium zaten de leden van het gemengd koor, dat sa mengesteld was uit het personeel, het fanfarekorps uit Niersen- Gortel. En rechts in de hoek glansde de harp van Rosa Spier in het kaarslicht. Het werd doodstil toen H.M. de Koningin het Kerstevangelie voorlas. Plechtig klonken de eer ste woorden: „In den beginne was het woord" en geboeid luis terde men naar het Evangelie van Lucas, dat de landsvrouwe zo warm en eenvoudig voorlas. Naast de kerstboom staande sprak de Prins zijn rede uit. Z.K.H. wees de aanwezigen er op, dat het heil alleen kan komen, indien God Zijn' Hemel opent en ons Een Parijs gereöhtshof heeft acht Fransen ter dood veroor deeld wegens activiteit ten gun ste van de Gestapo. Drie Fran sen werden veroordeeld tot le venslange dwangarbeid, een Franse vrouw tot twintig jaar dwangarbeid, een Duitser tot vijf jaar dwangarbeid en een andere Duitser werd vrijgesproken. De veroordeelden maakten deel uit van een dienst van de Gestapo, die verantwoordelijk wordt geacht voor de dood van zestig personen, 120 deportaties naar Duitsland en vierhonderd arrestties. Zijn genade openbaart. Kerst feest is het feest van de geboorte van de Zaligmaker, die God de wereld had beloofd. Dc Prins herinnerde aan de veelheid van menselijke idealen, plannen en middelen. Deze toch zijn niet voldoende wanneer geen acht wordt geslagen op 't woord: „Zo de Heer het huis niet bouwt, tevergeefs arbeiden de bouwlie den er aan". Christus is voor ons de Weg, de Waarheid en het Leven. Het 's-GRAVENHAGE, 24 Dec. Het ministerie van Buitenlandse Zaken deelt mede: Gisteravond is de Russische journalist Lev Con- stantinowittch Pissarev door de Haagse politie onder verdenking van spionnage gearresteerd. De heer Pissarev trad in Nederland op als correspondent van het Rus sische persbureau Tass. Bij zijn arrestatie bleek Pissarev in het bezit te zijn van geheime docu menten. De verdachte is in verzekerde bewaring gesteld, terwijl de zaak nader wordt onderzocht. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de Russische ambas sade van deze arrestatie op de hoogte gebracht. Nader vernemen wij dat de journalist gisteravond om half negen op de Houtrustbrug te 's-Gravenhage is gearresteerd. Hij stond al enige tijd onder verden king. Herinnert U zich wij vragen U dit met enige schroom herinnert U zich nog de kranten van vóór de oorlog? Het is misschien maar gelukkig, dat er tussen de krant van vóór de oorlog en die van na 1945 een periode is geweest, waarin U haar helemaal moest missen. U zoudt misschien geschrokken zijn van de verschillen. Uw krant is jaren bezig geweest, die verschillen weg te werken. Om terug te krijgen wat goed was en om te verbeteren, wat vóór de oorlog aan de krant mankeerde. Zijn wij geslaagd? U moet de krant van nu eens leggen naast een exemplaar van vroeger. U zult moeten toegeven, dat Uw krant van vandaag er heel wat aantrekkelijker en smakelijker uitziet. Maar daarmee was nog niet heroverd wat verloren ging. Ge lukkig kunnen wij U in het nieuwe jaar hierin op wéér een punt tegemoet komen. De trekkingslijst van de Staatsloterij komt met ingang van 2 Januari weer in Uw krant. Lange tijd was dat niet mogelijk maar alle beletselen zijn thans uit de weg geruimd. Let op, gij bezitters van twintigjes, tientjes en wat dies meer zij! Let na 2 Januari op Uw krant. Waarom zou die huisvriend U bij zijn dagelijks bezoek ook niet eens de blijde tijding van een klein of groot! prijsje uit de Staatsloterij kunnen brengen! feest van Kerstmis is uit Liefde geboren. Uit de liefde van God voor de mensen. En met die liefde leren wij het Engelenlied verstaan: „Vrede op Aarde". Na de plechtigheid werden aan lange tafels door leden van het Koninklijk Huis geschenken uit gedeeld. 's-GRAVENHAGE Gister middag stak het vijfjarig jonge tje E. D„ onvoorzichtig de rij weg over. Hij yeraakte daarbij onder de achterwielen van een vrachtauto, geladen met stenen, en werd op slag gedood. voor R.K. Vacantiehuizen en Jeugdherbergen centrale De Katholieke Vacantiehuizen en Jeugdherbergen Centrale te Utrecht, die na de bevriiding grondig is gereorganiseerd en uitgebreid, hoopt in 1953 haar eerste lustrum te vieren. Het bestuur van de Katholieke Jeugdraad voor Nederland ont ving dezer dagen van mgr. dr. B. J. Alfrink bericht, dat Z.H. Paus Pius XII een gift van 5000 gulden beschikbaar heeft gesteld voor de Katholieke Vacantiehui zen en Jeugdherbergen Centrale. Dit is niet alleen een belangriike bijdrage voor deze katholieke in stelling maar bovendien te be schouwen als een waardering en een morele steun van de Heilige Vader voor het katholieke ieugd- herbergenwerk in Nederland. President Auriol heeft Pinay niet kunnen bewegen aan te blijven. Toen iemand vroeg aan de afgetreden premier of hij op zijn besluit nog terugkwamwas het antwoord: „Als iemand denkt, dat ik terug ga naar die berenkuil, is hij gek". Hij doelde op liet parlement, dat zijn regering de gehele tijd op de rand van de afgrond heeft laten balanceren. Ver-schillende politici hebben reeds een bezoek aan Auriol ge bracht. De leiders van de M.R.P. die de president bezochten, wa ren Maurice Schuman, Robert Schuman's eerste plaatsvervanger op het ministerie van buitenland se zaken. Pierre-Henri Teitgen, voorzitter der partij en ex-pre mier Georges Bidault. Verder meldden zich aan het paleis de radicaal-socialistische een-premiers Henri Queulle en Rene Mayer. Waarnèmers waren van oor deel, dat Auriol voor de vor ming van de nieuwe regering vermoedelijk eerst een beroep op één van dé leiders der M. P. R. zou doen aangezien hij deze par tij verantwoordelijk acht voor de nederlaag van de vorige. Auriol schijnt de M. R. P. sterke ver wijten gemaakt te hebben. Indien de door hem uitgeko zen candidaat voor het premier schap er niet in slaagt achter de schermen van het parlement een Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft zijn antwoorden bekend getnaakt op de critiek van het internatio nale Rode Kruis op de wijze, waarop de Ver. Naties op 10 April zijn opgetreden bij de wanordelijkheden in de krijgsge vangenenkampen op het eiland Kodje, waarbij drie communis tische gevangenen en vier Zuid- Koreaanse bewakers om het le ven kwamen en 64 personen werden gewond. In het antwoord van Washing ton worden de gebeurtenissen, die leidden tot de schietpartij uiteengezet om te bewijzen, dat de Verenigde Naties op de juiste manier hebben gehandeld. Wegens exportmoeilijkheden zullen bij de staalwerken „De Maas" te Maastricht 117 arbei ders worden ontslagen. Dit be sluit werd genomen na overleg met de Rooms-Katholieke Metaal- bewerkersbond. De ontslagen zullen vermoede lijk tijdens de eerste helft van Januari 1953 ingaan. De directie heeft naar zij meedeelt dit besluit moeten nemen, aangezien het buitenland de grenzen practisch heeft gesloten. Van onze parlem. redactie) De verwachting, dat bij de schriftelijke en openbare behan deling van de algemene beschou wingen over de rijksbegroting in de Tweede Kamer door de re gering het te voeren financieel en sociaal-economisch beleid zou worden ontvouwd, is niet in vervulling gegaan. Het nadeel hiervan is. dat elke party de richtlijnen van de regring, die men intussen wel aanvaardbaar vindt, op eigen gelegenheid uit legt. Dit heeft de situatie er niet bepaald duidelijker op gemaakt. Vele Eerste Kamerleden, die een en ander in de financiële be schouwing op de Rijksbegroting opmerken, koesteren niet de il lusies, dat straks de gedachten- wisseling in de Eerste Kamer tot een andere uitkomst zal lei den. De bevordering van de werk gelegenheid kan volgens deze ka merleden allereerst gevonden worden door het mogelijk ma ken van investeringen in het normale bedrijfsleven, Een ge zonde werkgëlegenheidspolitiek is zonder deze investeringen on denkbaar. Vele kamerleden achtten het vraagstuk van de middengroepen van het grootste belang en van de uiterste urgentie. Door ver mindering op vrijstelling van schoolgelden wordt dit vraagstuk naet wezenlijk aangepakt, laat staan opgelost. Men vraagt de regering ernstig te willen reke ning houden met het onlangs uitgebrachte rapport van de door de K. V. P. ingestelde som missie voor de middengroepen, welk rapport handelt over de po^ sitie der middengroepen. Dinsdagavond kwam de Tech nische Commissie van de K.N. V.B. onder leiding van de heer G. Kruyver te Utrecht bijeen. De taken van de Technische Com missie en de Keuzecommissie en de bondstrainer werden vastge steld. Ten opzichte van de samen stelling van de Keuzecommissie, welk punt op de agenda voor kwam, werd nog geen beslissing genomen. VATICAANSTAD (K. N. P.) De H. Vader zal met Kerstmis evenals vorig jaar om midder nacht een H. Mis opdragen in de kapel van de H. Mathilda in het Vaticaan. Deze H. Mis zal uit sluitend worden bijgewoond door het Corps Diplomatique bij de H. Stoel geaccrediteerd en door de adellijke families van Rome. De plechtigheid wordt uitgezonden door Radio Vaticana en doo#, de Italiaanse radio. voldoende meerderheid te ver krijgen, zal de keus logischer wijze op een radicaal-socialist vallen. Tot dusver heeft nog geen en kel lid van de R. P. F. van ge neraal Charles de Gaulle een be zoek aan de president gebracht, maar het politieke hoofdbureau van de generaal maakt bekend, dat deze vanavond of morgen in het openbaar een verklaring zou afleggen. André Diethelm een Gaullis tenleider in het parlement, heeft kort geleden tijdens 'het debat „Bennekom" signaleert dr. Bombard AMSTERDAM. De „Benne kom" van de KN.S.M. heeft op haar weg naar Port of Spain (Trinidad) Maandag 22 December de „Heretique" gepraaid, het vlot waarop dr. Bombard op weg is naar de nieuwe wereld. Bombard is thans 63 dagen onderweg en zegt het „go'ed te maken". Zoals gemeld is zijn expeditie er op gericht aan te tonen, dat het mogelijk is te leven van hetgeen de zee biedt. Het zoete water wilde hij ver vangen door vocht, dat hij aan vissen zou onttrekken. Hij heeft op last van de havenautoriteiten een hoeveelheid verzegeld voed sel en water aan „boord" van zijn rubbervlot. over een motie van vertrouwen verklaard, dat de R.P.F. „bereid was de verantwoordelijkheid" over te nemen. De nationale vergadering, wel ke een groot debat over Tunesië en Marokko had zullen houden, ging vandaag na de officiële af kondiging van het aftreden van premier Pinay door Herriot voor onbepaalde tijd uiteen. BERLIJN, 23 Dec. Het West- Beriynse blad „Der Abend" meldt vandaag, dat de Kominform in Praag een school heeft opgericht voor spionnen en saboteurs. Ongeveer driehonderd geselec teerde studenten worden daar op geleid tot spion in Noord-Afrika, Azië en Zuid-Amerika. Dit bericht is volgens het blad afkomstig van Duitsers, die goede contacten hebben in de Tsje chische hoofdstad. De school wordt geleid vanuit een centrum in de Praagse voor stad Bubenec. Volgens het blad heeft luitenant S. L. Braun, een Tsjech, die de Russische natio naliteit heeft aangenomen en die lang als spion in Dakar heeft ge werkt, de leiding van het oplei dingsinstituut. (Advertentie) SAARBRUCKEN, 23 Dec. De minister-president van het Saargebied, de 62-jarige Heinrich Hoffmann, is heden door het parlement van de Saar met 45 tegen 4 stemmen herkozen. Alleen de vier communistische leden van het parlement stemden tegen. In zijn nieuwe kabinet zal Hoff mann zelf de portefeuille van buitenlandse en Europese aange legenheden onder zijn hoede ne- Dertien geuionden NEW-YORK, 23 Dec. Drie jonge Amerikaanse militairen hebben vanmorgen in een druk café in Manhattan een bom laten ontploffen, waardoor dertien per sonen verwondingen opliepen. De drie mannen zaten in het café, toen plotseling een van hen het projectiel een fosforgra- naat uit zijn zak haalde en in de menigte wierp. Terstond verlieten de drie mannen het café. Een van hen kon achter haald worden, maar de andere twee zijn nog voortvluchtig. EILAND WHIGHT (Engeland). 23 Dec. Drie leden van de be- mannia van het Nederlandse hulpschip ..Albatros" ziin van morgen vroeg aan land geklau terd. nadat hun vaartuig van 131 ton in een dichte mjst ongeveer 1200 meter ten westen van St. Catherine's aan de grond was gelopen. Toen de „Albatros" aan de grond liep. brak zii de mast van het Nederlandse kustvaartuig .Volkerak", dat achttien maan- der geleden schipbreuk heeft geleden. De „Albatros". die langszii de ..Volkerak" ligt. heeft water in het ruim. De luiken, de stuurinrichting en het stuur huis ziin beschadigd en het roer is verloren gegaan. men en tevens wordt hij minister van openbare werken. Erwin Mueller, ook een lid van de C.V.P., is benoemd tot waar nemend minister-president en minister van financiën. Andere benoemingen, die door Hoffmann bekend gemaakt wer den, zijn: Dr. Edgar Hector (S.V.P.) mi nister van binnenlandse zaken; Dr. Heinz Braun, minister van justitie; Dr. Franz Singer (C.V.P.) mi nister van onderwijs; Richard Kirn (S.P.S.) minister van arbeid; Franz Ruland (C.V.P.) minis ter van economische zaken. In een rede voor het parlement drong Hoffmann aan op spoedige hervatting van de Frans-Duitse onderhandelingen over de „euro peanisatie" van het Saargebied met deelneming van zyn regering. De regering van het Saargebied wilde zelf voorstellen doen, die zouden kunnen dienen als basis voor de onderhandelingen. Ter herinnering aan de kro ning van Koningin Elizabeth II zal in Engeland in 1953 een speciaal Crown muntstuk (5 sh) worden uitgegeven. Het gipsen afgietsel van het ont werp. Het toont een ruiter- figuur van Koningin Eliza beth in de uniform van aan voerend kolonel van de Gre nadier Guards.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1