ChampoJlion - verlaten - nu een prooi der elementen Negen jaar geëist voor een onbegrijpelijke stunt een glaasje „Pinci" werd groot plan geboren Financiën en Economie Buitenlandse notities Nog meer goud bij Ned. Bank DUIZENDEN ZAGEN ZWIJGEND TOE Laatste passagiers uitgeput van het wrak gehaald DE ZAAK H Westerling was getuige Vijftien doden Nederlanders in Brazilië Visserijbedriif opgericht door twee Hagenaars Beursoverzicht Woensdag 24 December 1952 Pagina OUDE KERSTLIEDEREN IN DE KATHEDRAAL De knapenzang in de katholieke eredienst kan op een eeuwenoude tr/aditie bogen. Voor al sinds het ontstaan van de meerstemmige muziek werden er overal in Europa scholen gesticht, waarin knapen met muzikale be gaafdheid en goede stem werden opgeleid om door hun zang de liturgie luister bij te zetten. Sommige van die scholen zijn wereldberoemd Dergelijke z.g. „Koorscholen" zijn voor de algemene ontwikkeling van de muziek van grote betekenis. Verschillende grote musici ontvingen hun eerste muziekopleiding als kind in een Koorschool. Ook Nederland heeft zulke instituten gekend, maar deze zijn door de ongunst der tijden in de loop van de XVIe eeuw ten gronde gegaan. In 1951 is er echter in Haarlem weer een Koorschool opgericht. Een kleine opleiding, die natuurlijk geheel aan de moderne eisen is aangepast. Er zijn „externen" en „internen", practisch uit ge heel Nederland. Geregeld treden de Haar lemse Koorjongens op bij de liturgische plechigheden in de St. Bavokathedraal, maar ook bij buitenkerkelijke gelegenheden lieten zij zich meermalen horen. Vooral tegen de grote feestdagen hebben zij het druk. Het instuderen van Kerstgezangen kost veel tijd! Helder klinken de stemmen van de Haar lemse Koorschooljongens in de wijde ruimte van de St. Bavokathedraal. BEIROET Een duizendkoppige, in angstig zwijgen I» verstarde menigte heeft twee dagen hulpeloos vanaf de j j Libanese kust moeten toezien, hoe liet 15.000 ton meten- }i de Franse passagiersschip Champollion, dat hier gisteren tweehonderd meter huiten de vloedlijn, aan de grond liep, werd geteisterd door de storm, terwijl het angstge huil van de radeloze passagiers aan boord hen in de oren klonk. Gistermiddag eindelijk kon een Frans nieuws agentschap melden, dat alle overlevenden zij het dan ten koste van enorme moeite van boord waren ge haald. Regeringscrisis in Frankrijk Frankrijk maakt op het einde van. het jaar nog de derde val van een kabinet mee. Op 20 Januari sneuvelde de regering- Pleven. Deze werd opgevolgd door het' bewind van De Faure, dat 40 dagen duurde en naar huis werd gezonden, omdat de Assemblée geen genoegen nam met een belastingverhoging van 15 pet. ter dekking van een deel der bewapen.ingskosten. In Maart kwam Pinay aan de regering. Het 17.de kabinet se dert de bevrijding. Pinay slaag de, dank zij de medewerking van 27 Gaullisten, met 293 stemmen voor en 101 tegen. Op deze ver trouwensbasis 'begon Pinay zijn arbeid, met als hoofddoel de gezondmaking van de Franse schatkist. Hii heeft het geen jaar kunnen volhouden. Gisternacht heeft Pinay het bijltje erbij neer gelegd, omdat hij geen steun kon vinden voor zijn voor stellen, een overschot van de fondsen voor sociale verzekering en de kindertoeslag aan te wen den voor een verlaging der con tributies der werkgevers voor deze fondsen. Zijn andere voor stellen, n.l. een hervorming van het belastingstelsel, om meer geld binnen te krijgen en de plannen tot verhoging van de belastingen op gedistilleerd met 25 pet. moch ten evenmin genade vinden. Hij trok de consequenties hiervan en bood president Auriol zijn ontslag aan. Wat deze na een zekere aarzeling, omdat Frank rijk in een financiële crisis ver keert, toch aanvaardde. Het wachten is nu op het 18de ka binet, sinds 1945. Geen gering probleem. De oorzaak van de val van Pinay is gelegen in de houding van de M.R.P.-fractie. Met 33 stemmen voor, 22 tegen en 2 onthoudingen werd de steun aan het kabinet door deze regerings partner opgezegd. De M.R.P.- fractie wenste een verhoging van de kindertoelage, omdat de prij zen stijgen. Geheel eenstemmig is dit in de boezem van de M.R. P. niet gegaan. De stemmenver houdingen in de fractie bewijzen het reeds. Maar ook het verlaten Van Jean Letourneau, minister voor Indo-China uit de fractie spreekt boekdelen. De vraag is thans aan de orde, hoe een nieuwe regering te vor men? Op de eerste plaats gaan dan de gedachten uit naar de M.R.P. Deze partij heeft de val veroorzaakt. Zeer waarschijnlijk zal Auriol een beroep doen op de voorzitter van de M.R.P., George Bidault een regering te vormen. Neemt men de uitlatingen die Bidault in de laatste maanden heeft gedaan in aanmerking, dan is er weinig kans. Een andere mogelijkheid is dat de Gaullisten zich niet afkerig zullen tonen voor het dragen van de rege ringsverantwoordelijkheid. In deze richting hebben ze reeds gisteren suggesties gedaan. In ieder geval zal ook de nieuwe premier voor hetzelfde ingewik kelde probleem komen te staan als Pinay. Hoe Frankrijk finan cieel gezond te maken. Pinay had slechts één wens. De koopkracht van de franc te beschermen. Hij wilde een evenwicht in de be groting, zonder behulp van het invoeren van nieuwe belastingen. En daarom doet de houding van de M. R. P.-fractie enigszins vreemd aan. Hoe belangrijk de sociale voorzieningen ook zijn. zij vormen slechts een onderdeel van een hoger belang: de wel stand van het ganse land. Deze kabinetscrisis komt wel zeer on gelegen. Frankrijk worstelt met de zaak-Tunis. Het gaat gebukt onder de strijd in Indo-China, terwijl 't heengaan van Pinay vanzelfsprekend een weerslag heeft op de situatie in de N. A. V. O. en het oplossen van de vraagstukken over de éénwor ding van Europa. Men denkt bij deze gebeurtenis onwillekeurig terug aan de wijze woorden van Paul Reynaud. die in het begin van het jaar de suggestie opper de van een grondwetsherziening, inhoudende de bepaling dat een Nationale Vérgadering, een re gering, die nog geen jaar aan het bewind was, dwong af te treden, moest worden ontbonden. Het moge niet al te democratisch klinken, een kern van waarheid houdt deze stelling ongetwijfeld in. Zeker voor het Franse staats bestel. Want waar gezag en re- geringsstabiliteit ontbreken komt ook de democratie in gevaar. zitting kwamen de verdedigers aan het woord. Mr. Veldhuis schilderde de rol van zijn cliënt Pot. die voor zijn daden in de oorlogsjaren ihet verzetkruis had verdiend, maar die zich na de oorlog niet vlug genoeg had kun nen omschakelen. Hij drong aan (Van onze verslaggever) De Haagse rechtbank hervatte vanmorgen de behande ling van de zaken tegen de verdachten, die een rol zou den hebben gespeeld bij de aanslag op de Indonesische me 1 eGgecombineer|e fraï' 8Ven" militaire attaché, luitenant-kolonel M. Hariono. Het I Mr PaYwe,ls hieJd weer een i i n j i i van zlJn gloedvolle en vlijmsCher- slacntojjer dat voor deze zitting als getuige tvas opgeroe- pe betogen, waarin hij de dag- pen, liet verstek gaan. Blijkens mededeling van het Hoge dern^chiwTri^nSe" ,?Wat™, Commissariaat had de Indonesische regering bezwaar 4 "4~4~~4 - tegen het verhoor van overste Harjono. Op 19 Augustus van dit jaar werd de aanslag door de Haagse Rechtbank in behandeling geno men. Gistermorgen verschenen de verdachten wederom en met hen een talrijk publiek, dat van de zitting getuige wilde zijn. De 24- jarige Meine Pot nam als eerste op het verdachtenbankje plaats. De President las in aansluiting op het verzoek van de Officier, de verklaring van Overste Harjono voor. Het bleek, dat deze op 21 Mei 's avonds opgebeld was geworden met de mededeling, dat Radio Scheven ingen een telegram voor hem ;had. Enige tijd later werd er aan de deur gebeld en bleken er twee mannen buiten te staan. „We komen de papieren halen" deelde een van hen mede. „Welke papieren?" had de Overste ge vraagd. „Deze...." was het ant woord en gelijktijdig haalde één van de mannen een revolver te voorschijn. Overste Harjono begreep dat lijk aan die van Pot. Ook hij ont kende ten stelligste op Overste Harjono te hebben geschoten. Westerling als getuige Een volgende stap in de be handeling was het verhoor van Westerling, die door de verdedi ger van Colson als getuige was opgeroepen. Westerling gaf zijn visie op de aanslag, waarvan hij van te voren niets wist. Hij noemde het geheel een waanzinnig plan, kinderspel en een optreden dat slechts uit een vertroebelde geest kon zijn ontstaan. Aan de papieren zou hij naar zijn mening niets hebben gehad. Na dit verhoor was het woord aan de Officier, mr. Maris. Naar zijn mening betrof het hier geen moord met voorbedachte rade, maar wel hadden de verdachten met het leven van een ander ge speeld. Mr. Maris noemde het ge heel een daad van terreur. Slechts - T-=een zware straf Ikon, naar zijn het om de urtlevermgspapieren mening, de verdachten een les van Westerling ging, doch hij had zijn. Hij eiste dan ook tegen ieder deze met in zijn bezit. I een gevangenisstraf van 9 jaar, Nadat hij op de vraag hoeveelwaarbij hij aan beiden afpersing personen er in huis waren, had j en vrijheidsberoving en boven- geantwoord, dat dit er zes waren, I dien aan Pot poging tot doodslag verzocht men hem om mee naar ten laste legde beneden te gaan, omdat er daar Aan het slot van de ochtend- iemand zou komen, die hem wilde spreken. j Halverwege de todht gelastte men hem om tegen de muur te gaan staan. „Nog drie minuten" zei een van de mannen. „Nog twee minuten" zei de ander even later. Overste Harjono zag „de pistolen in de hevig trillende hand", zoals hij verklaarde én vreesde het ergste. Hij sprong op een van de mannen af, er klonk een schot, iemand richtte een wapen dat ketste, en dan volgden er enkele slagen. Overste Harjono schreeuwde en de mannen kozen het hazenpad. Deze gang van zaken werd in grote lijn door Meine Pot beves tigd. De hele gebeurtenis schetste hij als een stunt, die bedoeld was om de aandacht te vestigen op de zaak Westerling en om zo mogelijk de papieren van de uit levering in handen te krijgen. Nadrukkelijk veiiklaarde Pot tenslotte, dat Westerling van het hele gebeuren niets afwist. De President liet hierop een van de pistolen uitpakken en toonde het G.M.M.-wapen aan Pot in moet staan staat er niet in en wat er wel in staat is zo duister, dat niemand het snapt." Zijn be toog leidde er toe, dat hij met uitzondering voor het dragen van wapens, op geen van de punten een veroordeling kon verwachten. De President bepaalde hierop, dat in beide zaken over 14 dagen uitspraak zal worden gedaan en schorste de zitting. Tegen Van Delden, die door twee psychiaters als een zwak zinnige was aangemerkt, werd 1 jaar gevangenisstraf met aftrek, 2 maanden hechtenis voor de overtreding van de Vuurwapen- wet en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering geëist. Tegen Spek eiste mr. Maris 8 maanden waarvan 3 maanden voorwaardelijk, 2 maanden hech tenis voor overtreding van de Vuurwapenwet het pistool dat Van Delden aan Pot leverde was het eigendom van Spek en vernietiging van het wapen. Tegen Arts eiste de officier tenslotte 1 jaar waarvan 4 maan den hechtenis en vernietiging van het pistool. Voordat de president de zitting sloot en de uitspraak bepaalde op 6 Januari, ging de rechtbank in raadkamer om het verzoek tot vrijlating van de 64-jarige Van Delden in overweging te nemen. Na een kort beraad werd aan 't verzoek voldaan. Toen gisterochtend het nood weer maar niet bedaarde en grauwe wolkenflarden bleven voortjagen langs de bedekte he mel, begonnen verschillende op varenden te wanhopen aan red ding. Zeventig personen lieten zich in zee vallen. Goede zwem mers van het Libanese leger, mannen van de reddingsbrigade en vrijwilligers waagden zich te water en konden een aantal van hen redden. Men vreesde echter, dat minstens twintig personen de dood in het water hadden gevon den. Twee Libanese schepen slaag den er in de middag in langszij te komen en twintig uitgeputte passagiers aan boord te nemen. Onder hen bevond zich een groot aantal vrouwen. De geredden, die allen zeeziek waren en van wie velen een shock hadden opgelo pen, werden onmiddellijk naar het ziekenhuis vervoerd. Uiteengeslagen Toen 's middags de stormwind iets afnam, bevonden zich nog veertig passagiers op het schip. Sleep- en loodsboten en ook de Engelse kruiser Kenya, die door de Britse Admiraliteit naar Bei roet was gedirigeerd, assisteerden bij de redding. Grote golven sloe gen over het ten ondergang ge doemde schip en sloegen de dikke staalplaten tot fantastische vor men uiteen. Intussen kon men vanaf het strand duidelijk de lij- Kind stak plotseling de weg over Te Tiel is het vierjarig zoontje van de familie V., dat plotseling de rijweg overstak, onder een door de heer D. uit Maurik be stuurde vrachtwagen gekomen. Het zwaargewonde kind werd onmiddellijk naar het ziekenhuis Bethesda overgebracht. Bij aan komst bleek het reeds te ziin overleden. De chauffeur van de vrachtwagen treft zeer waar schijnlijk geen schuld. Nederlandse Ambassadeur te Moskou Naar wij vernemen is binnen kort de benoeming te verwachten tot Hr. Ms. buitengewoort en ge volmachtigd ambassadeur te Mos kou. van jhr. J. de Teixeira de Mattos, thans ambassadeur te Canberra. ken zien drijven van hen, die 's ochtends vroeg de wanhoops- sprong in zee hadden gewaagd. Grote vreugde beving de toe schouwers, toen laat in de middag bekend werd gemaakt, dat nie mand zich meer aan boord van de Champollion bevond. Toen bleek ook, dat niet twintig, doch vijftien opvarenden om 't leven waren gekomen. Zij zijn in het water gestikt in de drijvende stookolie of tegen de klippen ge worpen en daardoor gedood. Gemeld wordt, dat zich aan boord van het schip ook een Ne derlands meisje heeft bevonden, n.l. mej. C. W. J. A. Hulsman, die secretaresse is bij het Departe ment van Buitenlandse Zaken. Zij was op weg naar Bagdad. Toen alle passagiers het schip verlaten hadden, verliet ook de kapitein de Champollion, die als geheel verloren moet worden be schouwd. Volgens de laatste be richten zijn slechts één passagier en dertien leden van de beman ning verdronken. De laatsten zou den na een toespraak van de ka pitein vrijwillig van boord ge sprongen zijn. Naar hedenochtend van Franse officiële zijde is meegedeeld, worden 15 personen, onder wie 13 bemanningsleden, vermist als gevolg van de stranding van de „Champollion" op de Libanese kust. In tegenstelling tot zekere ge ruchten, zo wordt verklaard, is de orde aan boord niet verstoord geweest. Ronde van Nederland 1953 van 18 i/m 23 Mei Naar de sportcommissie van de K.N.W.U. ons meedeelt zal de Ronde van Nederland in 1953 met toestemming van de K.N.W.U. van 18 t.e.m. 23 Mei gehouden worden. De K.N.W.U. heeft onlangs cc U.C.I. verzocht accoord te gaan met de data 18 t.e.m. 23 Mei, wel ke vrij zijn op de internationale kalender. Hierop is tot nu toe geen antwoord ontvangen. De K.N. W.U. heeft zich onder de gegeven omstandigheden op het standpunt gesteld, dat zij gerechtigd is de data voor een ronde in het eigen land zelf te bepalen, en heeft de organisatoren derhalve toestem ming gegeven de Ronde van Ne derland van 18 t.e.m. 23 Mei te houden. 'Advertentie Ieder jaar opnieuw die verzuch ting: „Wat een weer. wat een weer." Ieder jaar opnieuw dat verschijn sel: Hoest en verkoudheid overal. Maar ook ieder jaar weer de vreugde om Italiano, dat lekkere en heilzame middel tegen hoest en verkoudheid. (Van onze verslaaqever) In October van dit jaar zaten de Hagenaars A. D. de Kos ter en B. A. M. Schreiner, beide oud-sportvliegers, op met de vraag: „Heeft" u er" niet een terrasje aait het water van Brazilië's grootste koffie- llmalckeUjk "had" kSnnen^dood-1 haven Santos. Zij waren de gast van een volbloed Brazi- dacht?" Pot had daar ni8t aa" ge ^aans reder, hetgeen tvil zeggen, dat de nationale drank aUit de opgemaakte rapporten „Pinci" rijkelijk werd geschonken. „Je moet er tegen slottePmedlfldeatd P^^dlnl ^het i kunnen> een gemeen soort jenever, waarvan wij ons na gebeuren tijdelijk verminderdtwee glaasjes al deerlijk onzeker vóelden. We krijgen Hij^was^tweemaaY Veroordeeld a^s geschenk een liter mee. Het bad in ons hotel tvas er goed voor: daarin verdween de inhoud...," Eenmaal voor het verzorgen van een valse pas voor Westerling en eenmaal wegens poging om met valse papieren over de grens te komen. Verder 'had hij zich altijd behoorlijk gedragen 'en zich 'in Indonesië als sergeant-majoor zelfs bij herhaling onderscheiden. De tweede verdachte. De Officier van Justitie ver zocht hierop behandeling van de zaak Colson. om eerst daarna in beide zaken zijn eis te stellen. Aan dit verzoek werd voldaan, waarop de 24-jarige planter Col son versöheen en Pot ditmaal als getuige fungeerde. Behalve enig geschil over de vraag 'hoe het plan was ontstaan, was zijn verklaring vrijwel ge- Dat vertelde ons de heer Schrei ner, die dezer dagen te Rotterdam aan boord stapte van de „Alnatie" het grote avontuur tegemoet in Brazilië. De gulheid van de reder uit Santos bewijst de behulpzaam heid van de Brazilianen om deze koene pionier op de weg naar suc ces te helpen. Want over enige tijd zal diezelfde reder een con current zijn van de firma „Socië- dade Ltda. Maritamar," het vis serijbedrijf, dat de beide Neder landers er op stapel willen zet ten. Concurrentie kan er voorlo pig nog best zijn, want de vis vangst wordt in Brazilië nog der mate schaars beoefend, dat er jaarlijks grote hoeveelheden ge droogde vis uit de Scandinavische landen wordt geïmporteerd. En dat terwijl er vlakbij de vis voor het grijpen ligt. Vreemd, want de vraag overtreft verre het aanbod. In 1951 kreeg de heer Schrei ner het plan ergenis in Zuid-Ame- rika een visserijbedrijf te begin nen. Hoe hij er toe kwam, weet hij zelf niet. Van hengelen weet bij geen jota. „Ik zou toch niets vangen," laat staan van het vis sen in 't groot. In April '52 ging hij poolshoogte nemen in Latijns Amerika. Na zijn terugkeer kwam hij in contact met de heer de Kos ter, die toevallig met hetzelfde voornemen in 1948 een studiereis daarheen had gemaakt. Het gevolg was de oprichting van een maatschappij met een prachtig Braziliaans klinkende naam („Mar" betekent zee; „Ita" is een oud Indiaans woord voor rots). In October van dit jaar maak ten des plinternieuwe compagnons ten de splinternieuwe compagnons Zij besloten in Santos het bedrijf te vestigen. Bij hun voorbereidin gen kregen zij grote steun van Signor de Azevedo, een groot industrieel in de Staat Sao Paulo, die een goede bekende is van Prins Bernhard. Daardoor werd 't veel gemakkelijker om in Santos te starten De „eerste" is er. Vissen gaat natuurlijk niet zon der vloot. Wel, het eerste schip is er. Van de scheepswerf „Dage raad" te Woubrugge liep kortge leden een kotter van stapel, wel ke gedoopt werd met de naam „Sterna." De bemanning, zes kop pen, bestaat uit door en door ge routineerde vissers. Met de boot zal ook een expert op visserijge- bied meegaan. Kapitein is de Ymuidenaar van der Mey. Moeilijkheden? Ach, daarvoor zijn we niet bang. Het land heeft grote behoefte aan eiwithoudende stoffen. Die halen we uit de vis. En de heer Schreiner grijpt voor de zoveelste maal naar de tele foon, die op deze laatste dag in Nederland constant blijft rinkelen. Er wordt in Brazilië, dat vier vijfde van de oppervlakte van Europa beslaat, alleen nog door wat Scandinaviërs in het Zuiden bij de Rio Grande du Sul gevist. Hét moet 'n lucratief bedrijf zijn. Nieuwe directie artillerie-inrichtingen In de algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ned. Machinefabriek Artillerie- Inrichtingen is in de bestaande Directievacatures bij de Artille rie-inrichtingen voorzien door de benoeming tot Directeur van Ir. W. T. Hilarius, totnutoe adjunct Directeur van de Vennootschap en van Dr. P. Schoenmaker, thans Nederlands vertegenwoordiger voor de Defensieproductie bij de Nato, buitengewoon lid van de materieelraad van Oorlog en Ma rine en Directeur van de C.I.V.I. Tevens is de Directeur, Ir. F. G. Jungeling, aangewezen als Presi dent-Directeur. Bovengenoemde benoemingen zijn geschied met ingang van 1 Januari e.k. Yirginia-tabak bracht verlies voor „Ngoepit Evenals in 1950 heeft de Landbou w-Mij. „Ngoepit" N.V. in 1951 tezamen met een twee tal bevriende cultuurmaatschap pijen voor gemeenschappelijke rekening Virginia-tabak geplant. Over beide jaren genomen heeft het de maatschappij rp. f 417.000 gekost. Dit aanmerkelijk verlies zal voor een klein deel worden goedgemaakt door een avance op de gezamenlijke exploitatie 1951. Dat jaar zijn 350 H.A. beplant. Volgens' recente berichten is een grote oogst van middelmatige kwaliteit verkregen, die zowel voor de bevolking als voor de maatschappij bij verkoop enige winst laat. Ook is een klkein be lang genomen bij een tabaksex ploitatie in Banjoemas. Hierop is een verlies geleden van rp., f 120.000. In '52 is hier geen aan plant in de grond gebracht. Mede in verband met een splitsing tus sen activa en passiva in Indone sië en Europa valt over 1951 een verlies te constateren van f 742.119. Interim-dividend R.S. Stokvis en Zonen In de Maandag gehouden bui tengewone algemene vergadering van aandeelhouders der R.S. Stokvis en Zonen N.V. te Rotter dam, deelde de directie mede, dat nog in de loop van deze maand een interim-dividend zai worden uitgekeerd van 10 pet. in aandelen en 2 pCt. in contanten Een slot-dividend zal niet wor den voorgesteld. Artikel 1 van de wet op de herkapitalisatie is op het interim-dividend van toe passing. STAATSFONDSEN VAST AMSTERDAM. 23 Dec. Guldensbeleggingen hebben van middag door hpn vaste stemming de aandacht op zich gevestigd. Het aanbod, dat hier de laatste dagen geplaatst moest worden, ontbrak vanmiddag, waardoor de koersen met circa 1/4 tot 1/2 procent stegen voor respectieve lijk investeringscertificaten en conversielening. Overigens heeft de markt een weinig belangrijk verloop gehad en was de stemming nauwelijks prijshoudend. De ontwikkeling „Het is een prettig goedlachs volk, een heerlijk subtropisch kli maat en er valt wat te doen." Mocht de zaak er over een half jaar goed uitzien de heer de Koster blijft in Nederland de za ken regelen c',an zal worden overwogen de vloot uit te breiden en worden onderzocht of de scheepsbemanning hun gezinnen kan laten overkomen. Utrechts burgemeester mee naar Sankt Anton De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, en zijn echtgenote zullen als gasten de koninklijke familie vergezel len op haar wintersportvacantie reis naar Sankt Anton am Arl- berg (Oostenrijk), van 27 De cember tot 11 Januari a.s. in Koninklijke Olie was teleur stellend. In de ochtenduren is 309 1/2 betaald en ook vanmid dag is bii opening nog op deze priis gehandeld. De ware animo ontbrak echter, het buitenland liet eveneens verstek gaan. zodat al spoedig de benedenwaartse richting werd ingeslagen en nog iets beneden gisteren, nameliik 307 3/4. gesloten werd. In de an dere internationale industrie papieren was het eveneens een saaie vertoning, minimale han del. fractionele verschillen en een in feite onveranderd koers- niveau. De scheepvaartmarkt hield zich aanvankelijk iets beter dan gisteren en opende goed prijs houdend. Gedurende het verdere verloop kwamen ook hier lagere noteringen tot stand, zodat ten slotte het peil van gisteren niet geheel gehandhaafd kon worden. Op de cultuurmarkt prolongeer de Amsterdam Rubber de iets betere stemming van gisteren en avanceerde van 77 tot 78. Dit fonds begint nu de notering van H.V.A. te benaderen die vandaag op 801/4 een kleinigheid luier was. Lange tiid heeft het ver schil tussen beide fondsen circa tien punten bedragen. Tabaksmaatschappiien vrijwel onveranderd. Naar aanleiding van de recente berichten ont stond een klein open hoek in Bengkais. die circa twee punten hoger waren op 45 1/2. „Palembang" gaat niet herkapitaliseren Gistermorgen is te Amsterdam de jaarvergadering gehouden van de N.V. Industriëele maatschap pij „Palembang". De uitgebrach te jaarcijfers over 1951 werden goedgekeurd. Het dividend is bepaald op 8 pCt., betaalbaar na transfer. Zoals bekend had het bestuur besloten geen uitvoer te geven aan de reeds lang be staande plannen tot herkapitali satie. Een herkapitalisatie zou f 100.000 hebben gekost, hetgeen een te grote onttrekking aan het vermogen van de maatschappij werd geacht. Ook met de fiscus is geen overeenstemming bereikt inzake de vermogensaanwasbelas- ting, die op f 25.000 zou komen te staan. Aangaande het bedrijf in Maas- bracht werd opgemerkt, dat het kleine overgenomen bedrijf zeer behoorlijk draait en een exploi tatiewinst heeft opgeleverd van f 28000. Dit is bestemd voor af schrijvingen. Aan het nieuwe be drijf wordt gebouwd en men hoopt de helling medio 1953 in gebruik te nemen. De toestand in Palembang werd zeer rustig genoemd. Er zijn daar winstmogelijkheden in overvloed, doch de transfer is beperkt. Ook in de afgelopen week heeft de Ned. Bank haar goud voorraad aanzienlijk vermeerderd en wel met 241 millioen gulden, hetgeen nog 14 millioen gulden, meer is dan de record aanwas van vorige week. Waar vorderingen en papier in buitenlands geld met 196 mil lioen gulden verminderd zijn, mag wederom worden veronder steld, dat deze waarden zijn om gezet in edel metaal. Óverige mutaties hebben ertoe geleid, dat dat de deviezenreserve met 224 millioen gulden verminderd is, doch goud en deviezen tezamen zijn vermeerderd met 17 millioen tot 3685 millioen gulden, een nieuw hoogtepunt in 1952. De bankbiljettencirculatie ver toont een zeer belangrijke stij ging nl. van 2960 millioen tot 3067 millioen gulden. De circula tie is deze week met liefst 107 millioen gestegen. Ook voor schotten en rekeningcourant ver tonen een ongewone verhoging. Deze week 73 millioen tegen vorige week 41 millioen. De ban ken hebben eveneens moeten bijspringen want zij zagen haar te goed met 29 millioen vermin derd tot 30 millioen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3