Eerbiedig persoonlijke rechten van de mens! Kerstboodschap Stalin uitgedaagd door Foster Dulles Vliegramp eist in Perzië 19 doden De wereld vierde het Kerstfeest DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMGEVING MAGISTRAAL VERMAAN Z. DE PAUS Huidige ontwikkeling sociale leven verkeerd van H.M. de Koningin Gaullist als formateur Churchill naar Eisenhower H. Nachtmis opgedragen in Bethlehem voor Katholieken van Nederland Uw dromen toch werkelijkheid? In antivoord op zijn eigen voorstel iVOORDHOIlJ Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week. inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m Bij contract belangrijke korting Directeur; E. J. M. Stumpel Hoofdredacteur; H N Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59 tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Rltsevoort 52. tel. 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240 Zaterdag 27 December 1952 48e Jaarenne No. 12663 Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) VATICAANSTAD (K.N.P.) Op de vooravond van Kerstmis heeft de H. Vader in de zaal van het Consistorie Zijn gebruikelijke Kerstboodschap gericht tot de wereld. In een magistrale toespraak, (waarvan wij elders een algemene samenvatting geven), heeft Hij de wereld ge wezen op de ontwikkeling in het sociale en economische leven, waardoor de huidige tijd gekenmerkt wordt. In vele landen komen steeds grotere economische en admi nistratieve apparaten tot bloei, die de menselijke per soonlijkheid in toenemende mate verdrukken. De armen, werklozen, zieken, oorlogsslachtoffers en vluchtelingen komen daardoor in verdrukking. Daartegenover deed de Paus een beroep op allen te streven naar eerbiediging der persoonlijke rechten van eenieder, in het bijzonder door huwelijk, gezin en persoonlijke eigendom als van God zegeven waarden onaangetast te laten. In de verzorging der armen heeft ieder tot taak door zijn persoonlijke medewerking het leed te helpen verlichten. Wij zijn in staat het eerste deel van deze rede heden reeds in de vol ledige tekst te geven; het tweede deel volgt Maandag, het derde en laatste Dinsdag. „Levate capita vestra: ecce appropinquat redemptio vestra". Heft Uw hoofden omhoog, want Uw verlossing is nabij (Luc. 21, 28) Deze zegenrijke aankon diging van de goddelijke Meester, bestemd voor de jongste dag, waarop Hij opnieuw op aarde zai terugkeren „met grote macht en majesteit (t.z.p. 27), om in de gestalte van Opperste Rechter het gesprek met de mensheid weer op te nemen, wordt in de Kerst liturgie in de herinnering der ge lovigen teruggeroepen en tot hen gericht als uitnodiging, om iedere zweem van angst van zich af te schudden en in hun zielen be reidvaardig de grote heilsver wachting op te nemen, die, elke Kerstnacht opnieuw als een open baring van de goedertierenheid en barmhartigheid van de aller hoogste God (vgl Tit. 3, 4) her leeft en naar alle kanten uit straalt vanuit de nederige kribbe van Bethlehem. Deze zelfde uitnodiging, om uw blik omhoog te heffen naar de zon van de hoop, wensen Wij vandaag ook tot de Onze te ma ken als een vaderlijke groet en gelukwens aan u allen, geliefde zonen en dochters. Moge het zoete mysterie van het Christe lijke Kerstfeest u er toe bren gen om te voltooien wat het god delijke Kerstkind bij zijn geboor te is begonnen; moge de mystieke schittering van de Heilige Nacht als een voorbode van vast ver trouwen en gegronde bemoedi ging weerspiegeld worden in uw harten, die meer dan ooit naar dit vertrouwen en deze bemoe diging dorsten, terwijl gij toch deze beide waarlijke hemelse ju welen tevergeefs zoudt zoeken op de dorre aarde. Het droeve koor der armen en verdrukten Maar Wij richten Onze zegen rijke wens vóór alle anderen tot de armen, tot de bedrukten, tot hen, die om welke reden ook in droefheid zuchten en wier leven haast afhangt van het vleugje hoop, dat hun kan worden in geblazen en van de mate van hulp, die men hun weet te ver schaffen. Hoe overgroot in aantal zijn die geliefde kinderen! Het droeve koor van beden en smekingen om hulp, verre van af te nemen in die mate, die de niet weinige sinds de wereldoorlog reeds ver lopen jaren met recht deden ver wachten, houdt aan en neemt soms nog toe vanwege de drin gende en veelvuldige noden; het richt zich tot Ons zo kan men zeggen uit alle delen der we reld en verscheurt Ons het hart om de angsten en tranen, die het openbaart. Een droeve ervaring heeft Ons reeds geleerd, dat ook wanneer wordt medegedeeld, dat in een bepaald land de algemene toestand zich verbetert, men er toch op voorbereid moet zijn, dat misschien vanuit een ander land nieuwe rampen met nieuwe ellen de en nieuwe noden worden ge meld. Hoe zwaar ook de onop houdelijke smarten van zovele kinderen Ons dan op het hart kunnen drukken, het woord van de goddelijke Meester: „Non tur- beter cor vestrum neque formi- det,vado et venio ad vos. Uw hart zij niet ontsteld noch be vreesd... Ik ga heen, maar Ik kom terug" (Jo. 14, 27-28) is Ons een krachtige aansporing, om naar best vermogen alles in het werk te stellen om troost en hulp te bieden. Het is waar, dat Wij in dit verlangen om in de nood te voor zien en te hulp te komen, niet alleen staan. Ontelbare voorstel len en plannen, die tot doel heb ben de ellenden te voorkomen en te verhelpen, worden dagelijks opgesteld door openbare en pri vate instellingen. Vele hiervan, die Ons namens enkelingen of groepen worden voorgelegd, zijn ongetwijfeld een bewijs van goe de wil dergenen, die ze opstel den; maar door hun zonderlinge overvloed, en de veelvuldige te genspraak, die zij ontmoeten, geven zij blijk van een toestand van algemene radeloosheid. De redding kan niet alleen komen van de productie en de organisatie. Men zou zeggen, dat de mens heid van heden, die toch de won derbare en ingewikkelde bouw der moderne wereld heeft weten op te trekken, door geweldige natuurkrachten aan zich te on derwerpen en in haar dienst te stellen, zich hierna onbekwaam toont er de loop van te bedwin gen, alsof het roer aan haar hand is ontschoten, en dat zij intussen gevaar loopt er door te worden meegesleurd en verpletterd. Zulk een onvermogen, om die krach ten te beheersen, zou reeds uit zichzelf de mensen, die er het slachtoffer van zijn, op de ge dachte moeten brengen, dat zij de redding niet enkel en alleen moeten verwachten van de des kundigen op het gebied van pro ductie en organisatie. Alleen wanneer het werk van deze men sen wordt verbonden met en ge richt wordt op verbetering en versterking van de echte mense lijke waarden, zal het ertoe kun nen bijdragen, en wel in aan zienlijke mate, dat de ernstige en omvangrijke problemen, die de aarde beklemmen tot oplos sing worden gebracht; doch in geen geval o! hoe vurig wen sen Wij, dat allen zowel aan deze als aan gene zijde van de oceaan zich daarvan rekenschap zouden geven! zal zij in staat, zijn een wereld zonder ellende te schep pen. (Zie vervolg op pag. 5) De autobusramp in Oostenrijk BLUDENZ, 26 Dec. (Reuter). De heer Clasie uit Amstel veen, die, zoals bekend. Maan dag gewond is geraakt bij de autobusramp te Langen in Oos tenrijk, kon vandaag naar Ne derland vertrekken. Mevr. Clasie, die ernstige heupfracturen heeft, zal nog eni ge weken in het ziekenhuis te Bludenz moeten blijven. Het echtpaar Clasie heeft, zo als gemeld, bij de ramp twee kinderen verloren. Nieuwjaarsreceptie Mgt. J. P. Huibers Z.H.Exc. de Bisschop van Haar lem zal Donderdag 1 Jan. a.s. receptie verlenen aan de Reli gieuzen (broeders en zusters) en de leken van 121 uur en aan de Priesters van 12 uur. De Heilige Vader tijdens het uitspreken van Zijn Kerst boodschap, welke Hij dit jaar in het bijzonder richtte tot de „armen en verdrukten". De Kerstboodschap, welke in het Italiaans werd uitgesproken, werd vertaald en door Radio Vaticaan over de gehele wereld in 23 talen uitgezonden. LONDEN, 27 Dec. (A.P.) Premier Winston Churchill zal binnen tien dagen te New York een ontmoeting met Gen. Eisen hower hebben om dc oorlog in Korea en andere wereldproble men te bespreken. Churchill zal eveneens een be zoek aan Washington brengen „om president Truman te be groeten". Dit werd heden medegedeeld in de ambtswoning van de pre mier, Downingstreet 10. De 78-jarige conservatieve lei der zal de V.S. bezoeken op zijn weg naar Jamaica, waar hij een vacantie van twee weken zal doorbrengen. Wekroep voor Katholiek Nederland Hoe staat Katholiek Ne derland er aan 't jaareinde voor? Wat zal de taak voor de toekomst zijn? Het ant woord op deze twee vragen vindt men in dit nummer in „de Kroniek van Zaterdag". TEHERAN, 26 Dcc. (AP) Donderdagavond is op acht kilo meter van het vliegveld van Te heran een Dakota van de Iraanse Luchtvaartmaatschappij in een dichte mist neergestort- Van de 20 inzittenden over leefde slechts één persoon de ramp. Het vliegtuig, dat uit Is fahan kwam, cirkelde boven het veld, toen een dichte mist kwam opzetten. De oorzaak van de ramp is on bekend. De piloot wist een berg in het Noorden te ontwijken, maar stortte in het Zuiden met de machine neer op een veld. Nader wordt gemeld, dat bij de luchtramp op Kerstavond 23 inzittenden van de verongelukte C 47 van de Iraanse Luchtvaart maatschappij de dood hebben ge vonden. De ramp vond plaats op slechts enkele kilometers afstand van het vliegveld van Teheran. Er heerste een dichte mist toen het uit Isfahan komende toestel H.M. de Koningin heeft op de Eerste Kerstdag voor de beide Nederlandse zenders een Kerst rede uitgesproken. De Koningin zeide in het begin van deze toe spraak, „dat het goed is te luis teren en te kijken naar wat het Kerstfeest ons brengt, voordat wij zo straks een Nieuw Jaar in gaan, een jaar waarvan wij be seffen, dat het voor ons en voor de gehele wereld uitermate be langrijk zal zijn, en dus ook voor elk van ons afzonderlijk". Sinds het „Vrede op Aarde" aan het mensdom werd verkon digd zijn wij onverstoord door gegaan met het in het verderf storten van de ene mensengroep (Van onze speciale correspondent) BETHLEHEM, 25 Dec. 1952 In de heilige Kerstnacht heeft Zijn Gelukzaligheid Mgr. A. Gori, Patriarch van Jeruzalem, in de Geboortekerk van Bethlehem de Nachtmis gecelebreerd voor de Katholieken van Nederland. Te vens heeft Zijne Gelukzaligheid op verzoek van Mgr. Paolo Gi- obbe, Internuntius te Den Haag, de ruim honderdduizend inten ties van de Nederlandse leden van het Apostolaat der Hereni ging doen neerleggen op de plek, waar een 12-puntige ster en het eenvoudige opschrift: „Hier is uit de Maagd Maria Jezus Chris tus geboren!", de juiste plaats aanduidt van Christus geboorte. Deze intenties zijn tijdens het 25-jarig jubileum van het Apos tolaat der Hereniging ingezameld en werden drie weken geleden verpakt in een grote kist, per boot gezonden naar Beiroet in de Libanon. Vandaar werden zij onder toezicht van de Pauselijke Commissie Pro Palestina per auto door de woestijn van Syrië naar Bethlehem gebracht. Vele duizenden Christenen uit de gehele wereld hebben hun Kerstdagen in het H. Land ge vierd. Het merendeel van hen kwam uit de Arabische landen en uit Israël. Te Bethlehem woonden duizenden Katholieke pelgrims de Middernachtmis bij in de Latijnse kerk van de H. Ca- tharina. De Protestantse Christe nen herdachten het feit van Christus Geboorte in de nachte lijke stilte op de velden van Beth lehem. In Jeruzalem vierden tal loze pelgrims de Kerstnacht in de oude stad, evenals Bethlehem in Jordanië gelegen. Generaal Naguib bij Nachtmis in Cairo. Ook in de andere delen der wereld is het historische feit van Christus' Geboorte plechtig her dacht. Opmerkelijk is, dat de huidige leider van Egypte, gene raal Naguib, zelf een Islamiet, te Cairo de Nachtmis heeft bij gewoond in de kerk van de H. Joseph. Tevoren had generaal Naguib via de radio zich met een boodschap tot de Christenen van zijn land gericht, waarin hij hun ter gelegenheid van het Kerst feest geluk en voorspoed toe wenste. In bijna alle Europese hoofd steden werden de te middernacht opgedragen H.H. Missen druk bezocht en met grote devotie bij gewoond. De H. Vader zelf droeg de Middernachtmis op in de kapel van de H. Mathilda voor de leden van het corps diplomatique bij de H. Stoel en van de adclijke families van Rome. Aan het front in Korea was het met Kerstmis rustig. Talrijke aalmoezeniers, die per vliegtuig of helicopter naar de voorste linies waren gevlogen, droegen daar de H. Mis op. Kardinaal Spellman, aartsbisschop van New GEWAPENDE OVERVAL IN MEXICO MEXICO, 26 Dec. (A.F.P.) In het plaatsje Jalapa de Diaz in de Mexicaanse staat Oaxaca heeft een zwaargewapende ben de van 150 man een poging ge daan om het gemeentehuis te bezetten. Het is nog niet bekend of dc bende politieke oogmerken had of slechts op roof uit was. 10 personen zijn om het leven gekomen. De burgemeester heeft verwondingen opgelopen. Mili tairen achtervolgen de bende. TWEEDE ONTPLOFFING TE NAGOYA 8 doden NAGOYA (Japan). 26 Dec. Acht personen werden gedood en 21 gewond toen gisteren te Na- gova de tweede ontploffing bin nen de laatste viif dagen plaats vond. De ontploffing gebeurde in een camerawinkel. York en Amerikaans legerbis schop droeg eveneens aan het front de H. Mis op. In Nederland werden behalve in kloosters en kapellen bijna geen missen te Middernacht op gedragen in tegenstelling met de rest van de wereld. In Nederland waren de H.H. Missen verplaatst naar de vroege ochtenduren. Toestand van Deense Koningin-Moeder ernstig KOPENHAGEN, 26 Dec, (Reu ter) - Koningin Alexandrine, de 74-jarige moeder van Koning Frederik van Denemarken die de vorige week een operatie heeft ondergaan is, volgens een Vrijdag uitgegeven medisch bul letin „zeer zwak". y Het huwelijk van Prinses Josephine BRUSSEL. 26 Dec. (A.P.) Het huwelijk van Prins Jan van Luxemburg met Prinses Jose phine Charlotte van België zal op 9 April in Luxemburg vol trokken worden, aldus heeft de opperhofmaarschalk vandaag in 'n communiqué bekend gemaakt. Prins Jan, erfgenaam van groothertogin Charlotte van Lu xemburg, verloofde zich 7 Nov. j.l. officieel met Prinses Josephi ne Charlotte. door de andere. Thans staan wij aan het begin ener periode van samengaan van werelddelen en wij moeten begrijpen dat een laatste strijd, op grote schaal, volkomen onaanvaardbaar is. Voor een ieder is het het grootste voorrecht te mogen medewerken voor vrede op aar de en voor het welzijn der men sen. En een ieder kan dit doen. H.M. vervolgde: „Als ik U en mijzelf nu één ding toe zou willen wensen met dit Kerstfeest en ook in het ko mende jaar, dan is het wel dit, dat ieder, voor zich, vanuit zijn persoonlijk geloof, ertoe zal me dewerken het gezamenlijk gewe ten levendiger te maken en op te voeren tot sterke krachtuit straling." Het Kindeke in de kribbe heeft voor ons en voor alle tij den als boodschap achtergelaten „Hebt goede moed, Ik heb de wereld overwonnen". Het is nog altijd Christus, die door de mens is vereerd als de Lichtbrenger en God het meest nabij. Zo moet de mens wel bekennen, dat hij het zonder dit Licht niet kan klaren, noch met zichzelf, noch met an deren. De Kerstnacht, de nacht bij uitnemendheid, doet ons er varen dat in de diepste duister nis het Licht werd geboren. „Bacchus" naar New Orleans voor reparatie NEW ORLEANS. 26 Dec. Reu ter Het Nederlandse vracht schip ..Bacchus" dat Donderdag voor de monding van de Missi ssippi in een zware mist in aan varing is gekomen met het Noor se schip „Holberd" is Vrijdag met twee sleepboten de rivier opgesleept. In New Orleans zal dc Bacchus hersteld worden. Advertentie) rondcirkelde om een landings plaats te vinden. Een commissie van onderzoek veronderstelt, dat de piloot be proefd heeft een blinde landing to maken en zich vergist heeft in de hoogte. Onder de verongelukten bevin den zich vier Amerikanen; alle overige passagiers waren Perzen. Er zijn twee overlevenden, die lichte verwondingen hebben op gelopen. De Franse kabinetscrisis PARIJS, 26 December (AP) Jacques Soustelle, secretaris-ge neraal van de partij van gene raal Charles de Gaulle, heeft zich vandaag bereid verklaard te trachten een nieuwe Franse re gering te vormen. De 40-jarige afgevaardigde, die tijdens de oorlog hoofd van de Gaulle's geheime dienst was, heeft president Auriol gezegd, dat hij zo spoedig mogelijk ver slag zal uitbrengen. Politieke waarnemers geven Soustelle echter weinig of geen kans voor het vormen van een politieke meerderheid. Teveel andere partijen staan of openlijk vijandig tegenover de Gaulle of zijn afkerig van zijn programma en streven. FRANS PROTEST BERLIJN, 26 Dec. (Reuter) De Franse commandant te Ber lijn heeft bij de Russische auto riteiten geprotesteerd tegen het doodschieten van een West-Ber- li.jnse politieman door Russische soldaten. Deze soldaten kwamen de Fran se sector binnen om een Duits gezin te arresteren en openden het vuur toen West-Berlijnse po litie tussenbeide kwam. Kijk 'ns in Uw krant! Het is barre tiid. goede le zer. en we hoeven elkaar niets wiis te maken. Met al ons ploeteren krijgen wii al lemaal net genoeg in onze portemonnaie om het blote leven van de ene dag in de andere te rekken. Vindt U het beeld wat som ber? Och. met enige speling is het voor ieder van ons niet zo heel ver van de werkelijk heid af. Vast staat echter, dat we allemaal voor ons dage lijks brood hard moeten wer ken en dat de meesten van ons de dromen uit hun jeugd die gouden bergen bouw den op het bloedeigen genie lang hebben vergeten. Maar iets is er van die dro men overgebleven. Als we al zelf weinig meer aan de ver wezenlijking kunnen doen he' toeval kan ons misschien helpen. „Als ik de honderd duizend nu eens won.is een verzuchting, die menig maal uit menige geprangde (ia. ia) borst opstijgt. En mocht op een goede, beste dag die honderdduizend nu eens werkelijk voor U klaar liggen, dan verneemt U dat natuurlijk uit de krant. Want weet U Uw eigen krant brengt de trekkings- liisten van de Staatsloterij na 2 Januari a.s. regelmatig in haar kolommen. Let op Uw krant en.... droom gerust van Uw gouden bergen! WASHINGTON, 26 Dec, De toekomstige regering- Eisenhower lieeft lieden de Russische premier, Stalin, uitgedaagd, te komen met „concrete voorstellen" voor het bevorderen van de vrede en heloofd dat deze „met ernst en sympathie" zouden worden ontvangen. Een verklaring, waarin dit standpunt werd ingenomen, is gepubliceerd door John Foster Dulles, die in de nieuwe re gering het ambt van min. van buitenlandse zaken zal bekle den nadat deze vanmorgen,, een telefonisch onderhoud met de toekomstige president Eisenho wer had gehad, die zich te New York bevindt. De verklaring was de eerste reactie van dé nieuwe regering op de antwoorden, die Stalin heeft gegeven op vier vragen, welke hem waren voorgelegd cLoor de New York Times en die Donderdag ziin gep"' ':eeerd. Stalin had zich antwoord op een der vra^n hereid re-' klaard een ontmoeting met Eisenhower e., gezegd, dat Rusland ut.iang stel de in beëindiging van de oor log in Korea. Dulles zegt in zijn verklaring: „Ik heb met belangstelling ken nis genomen van het bericht be treffende de inzichten van de heer Stalin. Indien deze beteke nen, dat de heer Stalin concrete voorstellen aan de nieuwe re gering heeft te doen nadat deze m functie zal zijn getreden, kan hij er verzekerd van zijn, dat zij met ernst en sympathie zullen worden ontvangen. Voor zulke voorstellen alsmede voor de uitwisseling van opvat tingen. die ten doel hebben, mid. delen te vinden om de vrede en de internationale goede wil te bevorderen, zijn ten allen tijde diplomatieke of Uno-kanalen be schikbaar. De normale diplomatie-kana- len voor contact tussen Washing ton en Moskou zijn de Sowjet- ambassadc hier en de Ameri kaanse ambassade daar. In de Unn hebben de Russische en Amerikaanse delegaties voort durend gelegenheid tot snel en informeel contact.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 1