Priesterj ubilea Vlies? di ISooit schoner koorzang klonk in Gulden Vlies Heemwachtvecht voor behoud van natuurschoon FILMS VAN DE WEEK in het Bisdom Haarlem Solistenconcours van Eensgezindheid Anna Nederlands Kamerkoor Kerstpakketten Rode Kruis Agenda WUNEN Raad Heiloo Bezwaren tegen P.W.N.-werken gegrond as, "«xraawE iSMsJp-J» t if U? MARKT en BEURS De 10.000ste in Castricum Jan Del de reddir Zaterdag 27 Decern lier 1952 Alkmaar had op initiatief van de directie van 't Gulden Vlies liet voorrecht gistermiddag het vermaarde Neder lands Kamerkoor o.l.v. Felix de Nobel te kunnen be luisteren. Wij vinden liet maar zeer jammer dat van deze unieke artistieke gelegenheid, door betrekkelijk weini gen gebruik is gemaakt. Aan alles en ook aan de muziek stelt men tegenwoordig hoge eisen, maar.... als een ensemble aan die eisen voldoet laat men verstek gaan. Dit is de negatieve zijde van deze zeer schone kunst- middag. Binnen de muren van 't Gul den Vlies heeft er wellicht nooit schoner koorzang geklonken en het is waarschijnlijk voor de eer ste maal. dat we „koorzang" hoor den in de meest volledige bete kenis van het woord. Niet alleen door het voortreffelijk stern- materiaal van dit koor, maar vooral ook door het bijkans vol maakte ensemble en de diep doorvoelde voordracht, welke uitgaat boven de loutere muzi kale materie en zuiver spiri tueel wordt. Vóór de pauze een kerstpro- gramima. dat begon met enkele juwelen uit de gouden tijd van 'de Nederlandse polyphonisten uit de zestiende eeuw. Het werd een serie meesterlijke vertolkingen. O.m. van „Sanctus" van Jacobus Clemens non Papa, Hodie Chris tus natus est van Sweelinck en Psalite van Michael Praetorius. Verrukkelijk werden gezongen de kerstliederen in artistieke koorbewerking van Felix de No bel, zoals Entre le baenf et l'ane gris, Schönster Herr Jesu, Hoe leit dit Kindeken, e.d. Na de pauze een gemend pro gramma. waarin opviel hoe di rigent de Nobel ieder lied naar aard en karakter de juiste sfeer geeft. Het was ook hier weer de voordracht, welke alles tot een levend gebeuren maakte. O magnum mysterium en Quem vidistis pastores dicite van Pau- lenc, waren altihans voor on-ze stad belangrijke noviteiten. Tref fend was hier de verfijnde de vote Franse sfeer. Hierna een lichter maar niet minder effectvol genre, waarin iedere koorzang-minnaar, ook al behoorde hij niet tot de fijn proevers, ruim aan zijn trek kon komen. Twee bekoorlijke Negro spi rituals, en verder koorliederen, waarvan de teksten een gezonde en geestige humor bevatten. De Nederlandse componisten van deze werken, wisten al die kos telijke -humor prachtig in klank te realiseren, zoals Jan Wierenga met zijn Rondedanslied. Oscar v. Hemel in Schalmei. En wie hoor den zo perfect „Den uil" van Diepembrock zingen? Een vrolijk besluit met „Het Kwezeliken" en „Skotse trije" van de Nobel. De kleine schare luisteraars, zich uitputtende in oprechte en enhousiaste bijval, kreeg nog zeer gul van het koor als toegift, de ALKMAAR. Met zes luxe wagens, door particulieren wel willend afgestaan, heeft een twaalftal helpsters en helpers van het Rode Kruis Korps 153 kerstpakketten bezorgd bij stad genoten. die reeds lange tiid ziek ziin en ouden van dagen, die hun leed of hun eenzaam heid op kerstdagen nog dieper voelen dan anders en daarom een vriendelijke attentie van anderen bijzonder nodig hadden. Al weldoende ziin zii rondgegaan en overal waar zii kwamen met hun keurige kartonnen dozen vol heerlijkheden, toverden zii een dankbare glimlach op fletse en rimpelige monden, een zon nestraal in kleine binnenkamers. Naast de vele particuliere adressen, waren het ouden van dagen van Het Hofje van Sonoy, het Huis van Zessen, Pius Stich ting. Karenhuis. Augustinus. Pa ling van Foreest. Wildemanshofje en zieken van beide ziekenhui zen die daags voor Kerstmis met deze verrassing werden goed gedaan. Drie iaar geleden is Het Rode Kruis ermee begonnen en het succes van de eerste maal heeft doen besluiten dit dankbare werk op nog grootser schaal voort te zetten. Op de jaarlijkse feestavond werd een verloting gehouden, waarvan de baten, aangevuld met een fikse gift van het af delingsbestuur van het Rode Kruis, werden aangewend om de pakketten te bekostigen 4- per stuk) en welke bestonden uit kerstbroden, fruit, worst. kaas. pudding, snoepgoed en rookarti kelen. Voor dieetpatiënten waren speciale pakketten samengesteld en ook de kinderen kregen iets aparts. Alle ingrediënten die be nodigd waren, had men gratis of tegen gereduceerde priis kun nen krijgen. En de heer Tom, in wiens café de hoge stapels dozen en de schier onafzienbare voor raad levensmiddelen in het zweet des aanschiins moest wor den verpakt drie man sterk hadden er van acht uur s' mor gens tot twee uur 's middags on afgebroken werk aan stelde zijn localiteit daarvoor gratis ter beschikking. Het Rode Kruis Korps heeft met dit werk wederom veel eer ingelegd en door dit sympathiek gebaar de kerstdagen opgevrolijkt voor hen die dit onverdiend het meest missen. Damclub D.D.D. ALKMAAR In de onderlinge wintercompetitie bleef de leiden de positie van M. J. Langras jr. ook deze week onaangetast. Hij won n.l. zijn partij tegen N. Oud. Het is wel duidelijk, dat Langras een ernstige gooi doet naar de clubtitel. De overige uitslagen luiden: L. JornaG. Bakkum 11; J. MekkenG. Woonijk 11: H. de Jong-M. J. Langras Sr. 20: J. Schuit-—M. Hemels 02; D. Stam D. Klinkhamer 2—0; T. Korn bekende Serenade van de Lands knecht. Het Nederlandse Kamerkoor, dat een volle zaal had verdiend, heeft echter onvergetelijke in drukken achter gelaten, en de aanwezigen zullen zich deze schone Kerslmiddag nog lang herin-neren. We hopen dat dit koor niet tevens voor de laatste maal op ons concert-podium heeft gestaan. We hebben de overtuiging dat een reprise op een f,mis schien?" gunstiger tijdstip meer succes zal hebben. We be sluiten met een tot weerziens, want het is te mooi om zoiets maar éénmaal te ervaren. W. SCHREURS. ZATERDAG 27 DECEMBER Bioscopen: VICTORIA: „Lime light", a.l. 6.45 en 9.30 uur. REX: „Anna". CINEMA: „De zoon van Ali Ba ba", 18 jaar. HARMONIE: „Verboden te kus sen, 18 jaar. APOTHEKEN: zie boven. APOTHEKEN: Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apo theek de Broer, Emmastr. 36 Apotheker: P. J. Meurs. MEDISCHE HULP: Alkmaar: De artsen: dokter Westerkamp en dokter J. Lou- rens. Oudegracht 295 (telefoon 2892). Schermer en Beemster: Dokter K. J. van Welsenes, Midden- Beemster, K 2998-455. Heiloo, Akersloot en Limmen: Dokter D.W.L. Hoekstra, Ken- nemerstraatweg 380, tel. 3480. ZONDAG 24 DECEMBER BIOSCOPEN en APOTHEKEN: Zie boven. (Lime light: 2.30, 6.45 en 9.30 uur). TENTOONSTELLINGEN: KCB BERGEN: Arnout Colnot, Rustende Jager. 27/28 Dec. 3/4 Jan 1953; Tweede Kerst dag en Nieuwjaarsdag 14.30 17.30. KATHOLIEK MILITAIR TEHUIS Oudegracht. Zaterdag en Zondag 27/28 De cember: Postduiven. WATERSTAND: Zaterdag: Hoog water: 3.35 en 16.30 Laag water: 10.15 en 22.35 (Advertentie) /Al -öfi SI (Bij elke fles wijn een MINIATUURFLESJE GRATIS) Lening aankoop „Oude Hof" BERGEN. De gemeenteraad van Bergen is voor een spoed eisende vergadering op 29 De cember. 7 uur 's avonds, bijeen geroepen. Dan komt het voorstel van B. en W. in behandeling een geldlening aan te gaan van 250.000 gulden, tegen 4 procent rente en af te lossen in veertig gelijke jaarlijkse termijnen. Het bedrag zal gebruikt wordd, voor de aankoop van het „Oude Hof". Do lening wordt per 1 Maart a.s. vermeerderd tot een bedrag van 500.000 gulden. (Vervolg) Details Hierna ging men over tot ar- tikelsgewijze behandeling van de begroting, waarbij over en kele details nog breedvoerige besprekingen werden gevoerd. Geheel de Raad vocht voor de vrijstelling van alle plaatselijke verenigingen van vermakelijk heidsbelasting, hetgeen de voor zitter beloofde in overweging te zullen nemen. Voorts was men unaniem van mening, dat de straatverlichting in de gehele gemeente volstrekt onvoldoende is. Hierbij werden vooral de Kennemerstraatweg, de Heren weg en de Holleweg genoemd. Ook deze aangelegenheid zullen B en W nader bestuderen. De raad was er over teleurgesteld, dat geen post was uitgetrokken voor de doorlichting van de be- vólking op t.b.c. waarop het col lege antwoordde, dat Heiloo voor lopig niet aan de beurt is. Er is een aanvraag ingediend, om zo spoedig mogelijk aan de beurt te komen. Voorts deelden B en W nog mede, dat de opdracht tot her stel van de toren van de Witte Kerk, geruime tijd geleden is gegeven. Uitvoering hiervan volgt, zodra het weer dat toe laat. Subsidies Tenslotte werden de volgende subsidies goedgekeurd: ANWB f 10,—; Veilig Verkeer f 10,Pro Juventute f 25, R.K. Reclassering te Alkmaar f 25,Ned. Genootschap tot Reclassering te Alkmaar f 25, Steun Wettig Gezag f 50,(De heer Bosma verklaarde zich te gen); Badhuis Witte Kruis f 1000 Wit-Gele Kruis f 1000,—; Gezins zorg en Gezinshulp f 2.000, Commissie Kinderhygiëne f 520; Kleuteronderwijs f 2.587,50; R.K. Lyceum, Alkmaar f 600,Chr. Lyceum Alkmaar f 1100,Tuin- bouwcursus LTB f 90,Na- tuurbeschermingswacht f 50, Eensgezindheid f 200,St. Cae- cilia f 200,Nieuw Leven f 50 Zang en Vriendschap f 50; DO VES f 150,—; R.K. Gymnastiek vereniging Klimop f 50; Insti tuut voor Arbeiders Ontwikke ling f 50,Haarlems Orkest Vereniging f 232,— (Hiertegen hadden voorzitter zelf en de hr. Rovert bezwaar, omdat blijkt dat slechts 1 pet. van de Hei- lose bevolking belangstelling koestert voor de concerten van dit orkest....); Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid in Noord-Holland f 1.150,—; Geiten- fokvereniging „Heiloo" f 15,—; Land en Tuinbouwtentoonstelling Alkmaar f 25,—; VVV Heiloo Vooruit f 500,—. De subsidies voor het Rode Kruis, de Open bare Leeszaal te Alkmaar en de Lagere Landbouwschool te Oter- leek zullen in een volgende ver gadering worden vastgesteld, omdat men het daarover nog met eens kon worden. In totaal ver gen deze subsidies van de gem. een uitgaaf van ongeveer 13.500 gulden. Tenslotte werd geheel de be groting met alleen de stem van de heer Bosma tegen, fbedge- keurd. Zij sluit in inkomsten en uitgaven op de gewone dienst op een bedrag van f 385,073,51. De kapitaaldienst geeft de volgende cijfers te zien: Totaal nadelige sloten: f 2.956.785,87. Totaal batige slo ten: f 2.622.719,90. Pro resto na delig slot f 334.065,97. D. Korn 1—1; D."Bruggéman—N. Omstreeks half twee spoedde Lengers 20. de raad zich huiswaarts N.KJ.B. afd. Heiloo HEILOO. Evenals vorige jaren houdt 't N.K.J.B.-bestuur op 1 Januari a.s. om 12 uur een Nieuwjaarsreceptie. Alle leden worden verzocht aanwezig te zijn, want er is een belangrijke mededeling. De Toneelclub wordt eveneens uitgenodigd, want voor hen staat er ook iets op 't programma. Als niemand verzuimt te ko men, ook de N.K.J.B.-sterren niet dan kan 't bestuur het program ma vlot afwerken. Geld in vlammen ALKMAAR. Een begin van brand ontstond tijdens de kerst dagen in een woning aan de Nieuwlandersingel. Spelende kin deren hielden een celluloid pop te dicht bij de kachel. De pop vatte vlam en een schoorsteen- loper volgde dit slechte voor beeld. Een en ander zou nog zo erg niet zijn geweest, als zich op de schoorsteenmantel niet een cou vert had bevonden, waarin een bedrag van 325 gulden was op geborgen. Het geld verging tot as: alleen van twee bankbiljet ten van 25 gulden bleven de nummers gedeeltelijk leesbaar. Men zal bij de Nederlandse Bank trachten het geld terug te krij gen. De vrouw des huizes heeft zelf de brand geblust. BERGEN De Heemwacht- Bergen heeft gereageerd op een artikel van het P.W.N., dat op 15 October j.l. in het blad „Na tuur cn Landschap" verscheen. In het artikel van de Heemwacht wordt nogmaals een lans gebro ken voor het behoud van het na tuurschoon, hetgeen U hieronder kunt lezen. In het orgaan van de Contact commissie voor Natuur en Land schapbescherming no. 3, Herfst 1952, verscheen een artikel „De Bergerduinen" ingezonden door de Directie van het Provinciaal Waterleiding Bedrijf van Noord holland, inhoudende o.a. een ver weer tegen de gemaakte bezwa ren van aesthetische aard ten aanzien van de ingrijpende wer ken in het Natuurschoongebied tussen Schoorl en Egmond in de omgeving van de Verbrande Pan. Het artikel wil de indruk ves tigen alsof bij de uitvoering van deze werken in dit unieke na tuurschoongebied van den be ginne af alles is gedaan om een compromis te zoeken dat bij de uitvoering van werken, welke ten behoeve van waterwinning en kustbescherming worden on dernomen, het ongerept natuur en landschapschoon behouden blijft. Bij dit laatste is de leiding te kort geschoten. Ieder, die deze geruchtmaken de zaak heeft gevolgd, weet, dat nimmer in het algemeen enig be zwaar is gemaakt tegen uitvoe ring van nodige werken ten be hoeve van waterwinning en kust bescherming. Wel echter zijn be denkingen gemaakt tegen het onnodig schenden van natuur schoon en tegen de wijze, waarop het P.W.N. een nieuw recreatie gebied meent te moeten ontslui ten. Nu het werk voor een groot gedeelte is uitgevoerd en onder zoekingen en uitspraken zijn ge daan door de meest bevoegde in stanties, is gebleken, dat de be zwaren gegrond waren en geleid hebben tot een gewijzigde uit voering van sterk verminderde omvang. Ook is komen vast te staan, dat verzuimd is de vaste commissie van de Rijksdienst voor het Nationale Plan tijdig in te schakelen. Door een doeltreffende actie van plaatselijke organisaties als „Heemwacht" en Kunstenaars Centrum Bergen" is het gelukt, dat de bond „Heemschut" mede in de bres is gesprongen. Maar vooral het persoonlijk bezoek aan het duingebied te Bergen door Z. E. de Minister van Landbouw en de daarbij ge houden besprekingen tussen alle betrokken instanties heeft deze belangrijke zaak in een beter spoor gebracht. Bij deze besprekingen was mede vertegenwoordigd een com missie welke op initiatief van de heer Mr. Dr. P. G. van Tienhoven, die bij de actie voor het behoud Rex Deze knappe Italiaanse film verplaatst de toeschouwer naar Harmonie Theater Verboden le kussen Tot wel'ke moeilijkheden het kan komen, wanneer men zich waar de operaties aan de lopen- -Verboden te kussen de band schijnen plaats te heb-Een 22-jarige begaafde pianiste ben geeft zich uit voor haar 13-jang Een der beste assistenten van efn tuziekweSd® ™or de chirurg is. Zuster Anna. die. hinderen en wint de eerste prijs en daarmede de kans voor haar eerste grote concert. Maar dan pas komen de verwikkelingen, maar in deze vrolijke en vlot ge speelde comedie worden deze al lemaal prachtig opgelost. Een genoegelijke ontspanningsfilm. In het voorprogramma uitge breid nieuws uit binnen- en bui tenland. met tevens een kort jaaroverzicht van de belangrijkste gebeurtenissen; alsmede een aar eens zelf patiënte in dit zieken huis, zó door de geest van naas tenliefde getroffen werd. dat zii besloot de wereld die haar niets dan teleurstellingen had gebo den. vaarwel te zeggen en ook haar leven in dienst te stellen van de lijdende mens. Totdat zii oo een pijnlijke wij ze aan haar vroeger leven her innerd werd. In het slachtoffer van een aan rijding. zwaargewond op de ope- o, ratietafel gebracht, herkent ,zii <jiee tekenfilm de man. die haar. de dag voor zij met hem zou gaan trouwen, verjaagd had. na haar verweten te hebben, dat zii hem tot moor: denaar gemaakt had. En als zii j na de operatie zich in n stil Wip kent niet het schone ver- hoekje heeft teruggetrokken. a wie Kent met. net scnone_ver Cinema Americain De zoon van Ali Baba rolt haar levensperiode van voor haar intrede in het klooster als n film aan haar voorbij. De film haal van Ali Baba en de 40 ro. vers? Welnu, deze film licht een weinig de sluier op over de het II 11IIII dcui Uttöt vuuiuii. .mm - i maakt de toeschouwer er deelge- 1 kleurrijke romantiek uit noot van. Oosterse Bagdad. We ontmoeten haar als artiste Hier is het de zoon van Ali in 'n nachtkroeg, als 'n zingende Baba, die van zich doet spre- danseres in de entourage van 'n ken. Letterlijk en figuurlijk. De negerband. als het liefje van 'n rovers waren te oud om te vech- barkeeper. die zii tenslotte ver- ten, maar tijdens het grote con van dit natuurschoongebied een groot aandeel had, was ingesteld. Zjj bestaat uit twee leden van de afdeling Natuur en Land schapsbescherming van het Staatsbosbeheer en een lid van de Natuurbeschermingsraad. Deze commissie nu verklaarde voor het werk hetwelk vóór haar optreden op 7 Januari 1952 reeds was uitgevoerd geen verantwoor ding te willen nemen. Voorts deelde zij mede, dat de werken op belangrijk groter schaal dan noodzakelijk was, zijn uitgevoerd ter wille van de werk verschaffing. Dit feit heeft wel zeer veel ontstemming verwekt. Waar nog zóveel monumenten van natuur, historie en architec tuur om restauratie schreeuwen, waar nog zóveel sportterreinen wachten op uitvoering of onder houd, waar nog zóveel nuttige werken in polders en gemeenten zowel als woningbouw worden uitgesteld, behoeft het zeker geen betoog, dat werkverschaffing in zulk gevoelig gebied achterwege had moeten blijven. „Heemwacht" die deze besprekingen alle heeft medegemaakt, meent, dat er thans wederzijds -meer begrip en waar dering voor elkanders inzicht is gekomen en heeft het vertrouwen dat de bovenbedoelde commissie zal blijven ijveren voor het be houd van de ongereptheid onzer duinen. Zij hoopt dat verdere werken met inbegrip van o.a. bebossing ten zuiden en westen van de Ver brande Pan en de aanleg van overbodige voetpaden achterwege zullen blijven. Kortom alles worde gedaan om te bereiken wat de dichter Roland Holst tijdens het onderhoud met de Minister zo juist heeft gezegd: Dit nog overgebleven stukje para dijs mag geen park of plantsoen worden. „Heemwacht hoopt, dat de be langstelling, die zij ten deze aan de dag legt, niet verkeerd wordt begrepen. Deze wordt uitsluitend gewekt en geleid door liefde voor ons onvolprezen natuurschoonge bied. Zij dankt allen, die aan de actie voor het behoud van dit natuur schoongebied dat voor ons Land en Volk zulk een hoge waarde heeft hebben meege werkt en vooral de commissie voor Natuur- en Landschapbe perking, welke in dit object reeds zoveel nuttig werk heeft gedaan. Met belangstelling zal zij verder blijven volgen of het unieke na tuurschoongebied te Bergen met die piëteit wordt behandeld, die het zo zeer waard is. Burgerlijke Slaml PURMEREND. Geboren: Calharina Erica, d.v. P. Middel burg en J. Koster te Wijde Wor- mer; Joop, z.v. A. Lanting en J. Th. v. d. Pavert. Ondertrouwd: Nicolaas L. Se- gers, 23 jaar en Petronella Cath. Groothuizen, '21 jaar; Engelbertus Bern. Slaman, 44 jaar. en Appo- lonia M. Dekker, 44 jaar. 'Getrouwd: Jacob Stroo, 27 jr., te Landsmeer en Geertr. Dekker, 22 jaar; Barend de Zwart, 31 jr., en Elisabeth A. Doets, 26 jaar Overleden: Geertje Marees, 77 jaar. d.v. T. Marees en J. Valk te Edam; Geertje Bakker, 77 jr., wed. van D. Spaarman; Antje Doedse, 70 jaar, Margaretiha Boots 84 jaar. wed. van C. Bleeker. W eersverwach ting Medegedeeld door het K.N. M.I. te De Bilt. geldig van Zaterdagavond tot Zondag avond. IETS KOUDER Overwegend zwaar bewolkt met plaatseliik mist en hier én daar enige regen of mot regen. Iets kouder met in het binnenland vannacht tempe raturen om het vriespunt. Zwake tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Advertentie EXPORt KWALITEIT 55 jaar priester op 15 Augus- Koomon, Kapelaan te Vlaardin tus 1953. P. J. de Kok, Rector gen; P. de Lange, Kapelaan t< S. Martinusgesticht te_ Naaldwijk; Rijswijk; J. A. L. Laurent, Ka- laat. om met een eerlijke jonge hereboer 'n nieuw leven te be ginnen. In een gevecht tussen deze twee mannen daags voor de bruiloft, wordt de barkeeper door de bruidegom gedood. Als de* patiënt hersteld is, vraagt hii Zuster Anna. die haar eeuwige geloften nog niet heeft afgelegd, met hem te trouwen. Na veel innerlijke strijd, wil zij nem volgen, doch als er tiental len slachtoffers van 'n treinramp het ziekenhuis worden binnenge dragen. neemt zii haar plaats naast de chirurg weer in. Deze goede film heeft enkele onwaarschijnlijke details: het contrast tussen de zachtkroeg- artiste en zuster Anna is ons te groot: het lijkt ons meer een tegemoetkoming aan het film publiek dan een tekening van het ware leven. De moeder overste, hoewel een wijze vrouw, is geen sympa thieke figuur. Silvana Mangano speelt de hoofdrol: zij schiet in de meest- dramatische momenten echter, wat haar spel en mimiek be treft. tekort. Overigens in alle opzichten een boeiende film. die flict tussen Ali Baba en de boze Kalief van Bagdad, toen het erop aankwam, was het de zoon van Ali Baba, die toch nog de nodige strijdlust uit de oude rovers wist te halen. Ook de jongere gene ratie deed flink mee. Natuurlijk liep dit alles goed af, heus, we hadden niet anders verwacht. De schone meisjes uit Bagdad zorgden vanzelfsprekend voor de nodige romantiek, die in een kleurenfilm haast ondenkbaar is. De film had tal van spannende momenten. Filmjournaal Het buitenlands filmnieuws brengt reportages van de over stromingen in Zuid-Frankriik. van het bezoek der onderkoning van Lvbië aan Egypte en van de schipbreuk bij Livorno: voorts zien we de ontmoeting Eisen howerMacArthur voor de lens. de bouw van de ondergrondse in Budapest en een stuwdam in India. Het binnenlands nieuws bracht de filmreporter in Amsterdam hij de onthulling van het ver- zetsmonument. op de boot door de met ijs bedekte Gouwzee wr om enkele détails voor 18- j naar Marken en in Artis. We iarigen menen te moeten voor- zien voorts een demonstratie van behouden. I modelvliegtuigen. F. Heijtveldt, Em. Pastoor van Voorhout. Huize S. Liduina, Hil- legersberg; J. Ch. Haver, Em. Pastoor, H. Lamb. Rotterdam. Ere kanunnik, Huize S. Bavo, Heemstede; Th. Kwakman, Pas toor te Rijpwetering. 50 jaar priester 16 Augustus J. A. Annegarn, Pastoor H Fam. te Den Haag; H. Bitter, Pastoor te Hoogwoud; H. J. M. Homulle, Deken en Pastoor te Leiden (O. L. Vr. Hemelv. en H. Joseph); A. Lasance, Em. Pastoor v. Die- men, Oude Oosterbeekseweg 28, Doorwerth; J. Nolet, Em. hoofd inspecteur R.K.L.O. Peperstraat 17, Beverwijk; P. Roovers, Em. Pastoor H. Joannes de Dooper, te Haarlem, Rijswiikseweg 323, Den Haag; J. A. Ruhe, Ere-kanunnik en Pastoor van de Parochie H Gerardus Majella te Den Haag. 40 jaar priester 15 Augustus '53: P. J. Aarts, Pastoor Parochie H. Nicolaas Binnen, Amsterdam; P. L. Bangert, Pasfoor Parochie H. Hart, Heerhugowaard; W. M. Bosch, Pastoor te Aerdenhout; J. P. Buys, Pastoor H. Willibr., Kerkstraat 79, Wassenaar; G. D. van Emmerik, Em. Pastoor van Hoogkarspel, Emmastraat 12 te Alkmaar; J. Th. van Galen, Pas toor te Overveen; F. P. H. Goos- sens, Em. Pastoor, Kerkstraat 102, Kwintsheul; P. van Kampen, Pastoor te Kethel; G. J. H. Kerk vliet, Pastoor Parochie H. Elisa beth, Rotterdam; W. W. v. Leeu wen, Em. Pastoor van Limmen: A. de Wildt, Pastoor Parochie H. Antonius van Padua, Dordrecht; P. A. van Zuylen, Pastoor Paro chie H. Agatha, Lisse. 25 jaar priester: 2 Juni 19531 W.A.A. Berding, Pastoor te Zuidermeer; W. E. Blok, Past. te Schiedam (parochie H. Hart); A Th. Brouwer, Pastoor Zwijn- dreeht; J. R. van Dael, Pastoor te Muiden; J. Dekker, Pastoor te Zierikzee; J. A. van Ettinger Pastoor te De Lijnden, Haarlem mermeer; J. L. M. Franse, Past. te Ovezande; W. P. M. Haring, Pastoor te Dordrecht (parochie O.L. Vrouw); J. B. Karskens, Pastoor te Burgerbrug; A. M. v. Nobelen, Pastoor te Brielle; H. A.A. Rouw, Pastoor te Ierseke; C. de Ruvter, Pastoor te Wierin- gen; A. C. Schaeper, Pastoor te Nieuw Vennep; P. C. J. Stam- meyer, prof. Philosophicum War mond; Dr. N. Steur, Prof. Theo- logieum te Warmond: H. J P. Tabink, Pastoor te Zevenhoven; M. H. v.d. Togt, Rector St. Jo seph ziekenhuis te Vlissingen; J. Veerman, Pastoor te Schermer; Th. van Vught, Pastoor te Haas trecht. 25 jaar priester 22 Dec. 1953: P. E. J. Bottelier, Pastoor te Maassluis. 12 y. jr Priester:, 21 Juni 1953: F. J. Blommestiin, Kapelaan te Scheveningen: L. C J. Wiist. Kan. te Amsterdam. 12'/ jr Priester: 7 Dec. 1953: C. Bakker. Kapelaan te Heem stede; J. A. Blonk, Kap. te Rot terdam G. A. de Bot, Kap. te Rotterdam; J. A. L. Cramers, ka pelaan te Den Haag; H. J. J. Danckaarts. Kapelaan te Den Haag; R. W. M. Geraets, Kape laan te Rijswijk; J. A. Th. Goudt Kapelaan te Amsterdam; A. Hammerstein, Prof. Theologicum te Warmond; J. M. E. Keet. Ka pelaan te Amsterdam; J. P. H. KERSTAVOND IN HUIS TER KIMME HEERHUGOWAARD. De oudjes van het Huis Ter Kimme hebben een bijzonder mooie kerstavond gehad, verzorgd door de jongere zusterkring. De oud je. hebben i.l. Maandagavond stemmingsvol de avond door gebracht. Kerstliederen, passen de muziek ter afwisseling en een kerstverhaal waren het geeste- liik menu de oudjes aangeboden. Er waren ook geschenkjes. De heer Freek van Leijen. in woner van „Ter Kimme" sprak een woord van dank. evenals zuster Koopman, de directrice van het huis. Aan deze stemmingsvolle vie ring namen ook deel de burge meester en zijn echtgenote. pelaan te Volendam; N M. Nooij Kapelaan te Rijswijk; N. van Paaschen, Kapelaan të Rotter dam; H. N. M. v.d. Plas, Kape laan te Haarlem; Th. J. Schol- tes, Kapelaan te Den Helder; P van Vliet. Kapelaan te Scheve ningen; G. J. B. de Wit, Kape laan te Schiedam; P. G. v. Zijn, Kapelaan te Voorburg. GROOTEBROEK. 24 Dec. 15.000 kg uien grof 18.4019.30, middel 21.1021.50. drielingen 25.50—26.60. nep 34.70—38.50. rode uien middel 37.40. 1000 kg bieten a 12.70. c 4.60. 2500 kg rode kool 6.209.00. 1000 kg gele kool 6.306.70. 1500 kg groene kool afw. 6.506.70. 1300 stuks bloemkool c 14.00—22.00. C2 10.00—15.00. stek 10.00—14.00. WARMENHUIZEN, 27 Dec. '52 Uien 2222.10; Rode kool 6 11.20; Witte kool 6.20. ZUIDERKOGGE, 23 Dec. Bloemkool 1120; groene kool 6,50-9; rode kool 610,40; sprui ten 1527; uien middel 18,80 20,90;; grof 16,80—18,50; drielin 22—25; kroten A 12—13; B 10,60 11,80; knolselderij 59; goud- reinet 822; Present v. Enge land 615; St. Remy 48; Jo nathan 2230; Conférence 25 37. Nutsspaarbank Alkmaar ALKMAAR. In het tijdvak 118 Dec. werd op de spaar bankboekjes ingelegd f 216.275.09 en terugbetaald f 383.076.70. Het aan de inleggers verschul digde kapitaal, bij de aanvang van het jaar f 11.052.628.34, be draagt thans f 11.355.405.26. Het aantal in voormeld tijdvak nieuw uitgegeven boekjes be draagt 109. Hieronder zijn begrepen 21 voor pasgeborenen (op deze boekjes plaatst de Spaarbank een eerste inleg van f 1. De lediging van 790 spaarbus- jes leverde een bedrag van f 8.159.57 aan kleine besparin gen op. Nieuws voor A.O.G. ALKMAAR. Het eerste elf tal gaat naar Bergen en treedt daar in het strijdperk tegen Dio om 2 uur. Vertrektijd vanaf de Ambachtsschool om kwart over 1. Het 3e elftal krijgt HSV 2 op bezoek en kan deze wedstrijd •winnen, indien er van meet af aan aangepakt wordt. De wed strijd begint om 12 uur. AOGc speelt eveneens thuis tegen VBO om half vier. Een kwartier voor de aanvang aan wezig, speelsters. De eerste wed strijd wordt door deze meisjes gespeeld, dus junioren c, pro beert zo goed mogelijk te spelen en veel succes. CASTRICUM. Op het meentehuis te Castricum is daags voor Kerstmis de 10.000ste inwoner aangegeven. Het was Gerardus Kabel. De burgemeester heeft de geluk kige vader voor de baby een spaarbankboekje met f 100.- als inzet namens de gemeente aangeboden, ook de ouders ontvingen van het gemeente bestuur geschenken. EGMOND BINNEN. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van het fanfarecorps „Eensgezindheid" op 1 januari a.s. werd om dit lustrum luisterrijk te vieren, door genoemde vereniging een solistenconcours georganiseerd, waarvan de ope ning gistermiddag plaats vond. Weliswaar was plaatsgebrek er De harmonie- en fanfaremuziek de oorzaak van, dat men van het houden van een buitenconcours moest afzien, doch ook andere motieven hebben tot het organi seren van een solistencoucours bijgedragen. De huidige dirigent van „Eensgezindheid", de heer J. M. Jacobs, merkt dan ook in de officiële feestgids zeer terecht het navolgende op: „Ofschoon men in overheids- en vakkringen vaak nog niet ten volle erkent, dat de beoefening van de dilettanten- blaasmuziek een zeer waardevol element in onze cultuur is. 't Feit, dat meestal ook het kleinste ge hucht nog over een dorpsfanfare beschikt en het hoge peil van deze corpsen, dat jaarlijks op de tientallen concoursen blijkt, is hiervoor wel het meest, sprekende bewijs. Beslissend echter voor 't verbeteren en/of handhaven van dit peil is de kwaliteit van de leden individueel. Hiermede wordt het grote be lang van een solistenconcours meteen duidelijk, want door het deelnemen aan een dergelijk con cours verplicht men zichzelf, om met z'n liefhebberij zo goed mo gelijk voor de dag te komen. De concertzaal van de heer Th. Swart was voor dit doel. geheel in overeenstemming met de Kersttijd^ feestelijk versierd. De heer C. Tervoort, voorzitter van „Eensgezindheid", riep alle ide heeft men wel eens de volkskunst bij uitnemendheid genoemd en wel zeer terecht, want in brede lagen van de bevolking wordt deze wijze van musiceren be oefend, althans in ensemble-ver band. Het komt echter veel voor dat de individuele prestaties wel eens te kort Schieten. Een solis tenconcours van amateurs nu, is een uitstekende stimulans om de persoonlijke prestaties van de instrument-solist op een hoger niveau te brengen. Het was daarom verheugend dat er reeds voor de eerste con coursdag zoveel deelname viel te constateren. Het is vrijwel ondoenlijk de afzonderlijke prestaties van de ruim 24 deelnemers te gaan be spreken. We menen dus met een algemene indruk te kunnen vol staan. Er waren nogal veel de butanten welke voor de eerste maal aan een concours deelna men, zodat het musiceren nogal met wisselend geluk geschiedde en men in de meeste gevallen aan de techniek wel de handen vol had. Bij alle goeds hetgeen we mochten horen willen we vooral de aandacht van de spelers vra gen, toch vooral ook zorg te be steden, aan de muzikale voor dracht van een stuk, in dit op zicht kwamen we wel eens iets te kort. aanwezigen, in het bijzonder de1 Merkwaardig was dat er ook diverse comité-leden, jury etc, een hartelijk welkom toe en wenste de solisten veel succes. Alvorens tot bespreking van enige der uitgevoerde werken over te gaan, rest ons nog te vermelden, dat de jury als volgt was samengesteld: de heren W. Steyn en J. M. Jacobs uit Zaan dam en de heer P. Joosen uit Krommenie. Het concours wordt voortgezet op Zondag 28 December a.s enkele accordeon-solisten in het kader van deze sc^t muziek een uitzondering kwamen maken, het was echter een gunstige uitzon dering, want in de afdeling uit muntendheid hoorden we voor accordeon, zéér muzikaal spelen „Orpheus in de onderwereld" van Offenbach. Het Hobo-concert in C dur le en 2e deel van Haydn vormde door een stijlvolle vertolking een waardige afsluiting van deze eerste concoursdag. Met spanning ziet men weer Onze muziekrecensent schrijft uit naar de resultaten van de het volgende: tweede dag, Zondag a.s. Met het K.L.M.-lï op Schiphol aan ongeluk met de bergland is neer vlieger J. H. Roel leven. Eerste rij klasse A. de Haa R. Schuiling, gezi poraal K. Olth H. R. M. Scheerei J. J. Visser, kor] M. Ros en kc Telkens als de Dekker lachtgi de bovenlip. H\ boot in de Libai gehouden. Beht smak op het be en een paar sch dan ook alles. A veel erger aan U leven en er tvar is een enervert Vrijdagavond o tiid en eindigde de vooravond vt Jan Dekker weet goed te herinnerer ellendige omstan vliegboot verongeli was zeer slecht ei binding was verbr gevolge kon de p koers njat meer raakte boven ei waarvan sommige hoogte hebben vai Op het plateau va reuzen is de vliegbi Ofschoon de val de piloot tengevo! ongelukkige overle uur, zonder de tr telijke- en medisc en vier leden dei vrij ernstige kweti prezen de overlev' lukkig dat het vi rein de ravage i had gemaakt. Het bij enkele meters tegen een berg ge indien het een g wijziging had gei ravijn zijn gedoke Onmiddellijk gir vige schok alle lii poraal Dekker ra paar minuten 1 kwijt en bemerkt kennis kwam, da door het vernieldi joeg. Hij zocht ii zijn collega's op, zo kwaad als hel hadden verlaten. 1 van de bemanning onder de razend propellers door, d opgezocht. Ze mo luk spreken dat z< een definitief eii hachelijke belevc gekomen Dicht tegen el om zich in de dun: enigszins te verwt Veemarkt L LEEUWARDEN, Aanvoer 4 stieren kalfkoeien (500.' pinken, 30 gra: nuchtere kalveren 194 vette weidesc meren (50.0011( varkens, 13 biggel bokken en geiten Totaal aanvoer 78 Overzicht: Stier ring, geen handel, Melk- en kalfk zeer klein, goed goed. prijzen gelij voer zeer gering, prijzen 'gelijk. Nu aanvoer veel k kalmer, prijzen la ren aanvoer zeei kalm, prijzen ni< kens geen aanvoe en geen noterii lopers geen aanv del en geen nol aanvoer zeer klei: prjjzen niet hogei handel, geen prij Graanbeurs 1 LEEUWARDEN. Witte tarwe 24 tarwe 23.0026.4 32.00—34.50, witt< 27.50, kleine groei —52.00. Kaasmark LEIDEN 24 Dei kwaliteit 237241 233236. Aang-ev< Goudse kaas. Han

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 2