FANTASIE en speelsheid op linnen Mwttige fiap jet, voor de jaarwisseling Vrouwen zijn belangrijk in depolitiek Corry Erkens heeft aparte tinten en motieven voor haar hand- bedrukte doeken Interesse voor Middeleeuwse romantiek, oude volkskunst en... goede souvenirs Tradescantia Nederlandse vrouwen breien sokken voor Amerika door Wmi Knipjcheer» en Roos l^a^el f „Vlak bq ons huls liep een heel jong veulentje in de wei, u weet wel, zo'n onhandig paardje op bqna breekbare pootjes, dat bq het minste of geringste dreigt om te vallen. Het deed een paar stapjes en hup, daar ging het weer! Dat paardje heeft mq nu geïnspireerd tot dit ont werp." Met deze woorden leidt Corry Erkens een van haar talloze handbedrukte doeken in, grote en kleine, fleurige en teer getinte. Het kleedje, dat zq in haar handen houdt, toont het bewuste paardje. Pril en onbevangen staat het in de wei, onder een grote distelplant, té groot voor de werkelijkheid, maar net charmant en speels genoeg in het rijk der fantasie. En in dat rijk van fantasie en speelsheid voelt Corry Erkens zich volkomen thuis. Dat bewijzen de paarde bloem en de waterscheerling, de zwaluw en de kreeft, motiefjes uit de planten- en dierenwe reld, die zq in zwierige lijnen op het papier zet, precies zoals zij ze ziet. Juist door die verbeeldingskracht, die er van uitgaat, zijn deze figuurtjes zo verrassend en in nemend. Men kan zich niet genoeg verlustigen aan de witte vogels, met gekrulde veren, die met een bloesemtakje ergens in de bek door een weelde van bloemen en sterren wieken. En dan de vele bloemmotieven, die uit de tekenmap te voorschijn komen.... blijkt een lange weg te zijn, die zij daarheen afgelegd heeft, een weg vol afwisseling overigens. Eerst kwam de studie in Nederlands aan de Nijmeegse universiteit. Haar liefde voor onze taal bracht er haar al spoedig toe zelf de pen ter hand te nemen en toen ze eenmaal ge schreven had, ging ze ook illustre ren. Om beter thuis te raken in de beeldende kunst ging zij naar de academie „Kunstoefening" te Arn hem, waar ze les kreeg in tekenen, schilderen, beeldhouwen, emailleren en andere edele ambachten. Zo werd er een degelijke basis gelegd voor haar werk als kunstnijvere, waar voor ze een natuurlijke aanleg had. En hoe ze nu speciaal tot het hand- bedrukken van doeken kwam? „Ik zag dit werk in Zwitserland" ver telt ze, „waar ze weer pogingen doen om de oude volkskunst tot nieuw leven te brengen. Het was de bedoeling, dat ik over dit loffelijk streven een artikel zou schrijven. Toen ik die mooie handbedrukte doeken zag, zei ik: „zo iets zou ik nu ook willen doen enik heb het gedaan". Wand lap voor kinderkamer. Het Goddelijk Kindje temidden van twee engeltjes. Het jonge paardje uit de wei, overgebracht naar een sprookjesach tige omgeving op edel bewerkt linnen. Onder: Kleedje voor presenteerblad met fantasierijke motiefjes uit de dierenwereld. Sommige zijn gebr.uikt voor ge zellige lampekappen, andere voor knusse theemutsen waar men al meteen het theelichtje en een geu rig kopje bfl denkt. „Deze muts" en Corry Erkens grijpt een goudgeel exemplaar uit de verzameling die net klaar is „deze muts voldoet in de meeste interieurs. Rood is moeilijker en met blauw moet Je zeker oppassen". Het is helder rood en een typisch blauw dat ze ons toont, bijna In disch blauw, maar heel mooi. Het merkwaardige is, dat daarnaast weer heel tere tinten in de collec tie voorkomen, zoals oud rose, mosterdgeel en bleekgroen. „Ik maak al die kleuren zelf", zegt onze gastvrouwe, „ik meng de verfstoffen, die ik thuis krijg, zodat ik steeds mijn eigen tinten heb en steeds nieuwe vind". Bij deze woor den had ze een theemuts omhoog, die wel heel apart van kleur is: crème en „licht zwart" zouden wij haast zeggen, al schudden alle kleurdeskundigen bij deze laatste aanduiding misschien het hoofd. „Deze muts heet Lapland" vertelt Corry Erkens, „ik heb al mijn tea- cosies een naam gegeven. Het mo tief van deze muts is ontleend aan de Laplanders, die ware kunstenaars in het snijwerk zijn. De figuren kwamen voor op de gesp van een le ren riem". Nu zijn we aangeland bjj een heel apart facet van haar werk, namelijk de volkskunst. Behalve in planten en dierenwereld, het bloemenrjjk en grappige voorvalletjes zoekt Corry Erkens ook graag inspiratie in mo tieven van de oude volkskunst. Ons eigen bloeiende land, dat zich vroe ger op een bloeiende huisvlijt mocht beroemen, heeft in dat opzicht een rijke, maarveelal versmade bron. Hoe velen diepen de oeroude, stijlvolle figuurtjes van borduurstel of snijwerk nog op om ze in heden daags handwerk nieuw leven in te blazen Ze zijn het zeker waard en Corry Erkens is een van de weinigen, die deze waarde erkent. Ze bestudeert met liefde oude versieringen op oude gebruiksvoorwerpen en ver werkt die tot motiefjes op haar de coratieve doeken. De Friezen enthousiast De Friezen, die van haar werk hoorden stuurden haar eens een mooie mangelplank en een gedeelte van een deurpost, waarin een kunstige hand lang geleden fraaie figuren uitgesne den had. Of juffrouw Erkens van die Friese, volksmotieven ontwerpen kon maken, speciaal voor hen? De resultaten van deze en andere toezendingen werden later in het Coopmans- hüs te Franeker tentoongesteld en de van nature zo gereser veerde Friezen raakten enthou siast. De keur van lopers en kleedjes, met de geliefde motieven als de haan, de tulp en nog zovele andere, kreeg een uitstekend onthaal, niet in het minst door de voorname, ar tistieke compositie en de fijne, ver rassende kleuren. „Ik heb die kleedjes met het grootste genoegen gedrukt" vertel de Corry Erkens, „want ik houd veel van die volksmotieven. Je ont dekt ook steeds nieuwe dingen, als je ze opzoekt en bestudeert. Wist u bijvoorbeeld, dat de oude motieven van de Hindelopers overeenkomst vertonen met de kunst van de Ba linezen! Men vindt er bijna het zelfde zwart in en hetzelfde gebran de rood. Dat is vermoedelijk weer te verklaren door de scheepvaart, die de Hindelopers vroeger hoogst waarschijnlijk op Bali hebben ge had." Wij luisteren geboeid naar de verhalen van deze jonge vrouw, die op haar speurtochten naar het schone zoveel interessante en we tenswaardige zaken is tegengeko men. En deze speurtochten waren vele in getal, want er is haast geen gebied van kunstnijverheid, of zij heeft het betreden. Op het ogenblik is het handbedrukken van linnen echter haar voornaamste bezigheid. Originele lopers, grappige kleedjes voor de broodmand of het presen teerblad, zonnige wanddoeken, het komt allemaal zonder schijnbare moeite onder haar handen vandaan. Schijnbare, zeggen wij, want elk ontwerp heeft zijn eigen geschiede nis. „Als ik het maar eenmaal in gedachten tegen de muur gezien heb" zegt Corry Erkens. „Daarna teken ik het op papier, breng de kleuren aan en tenslotte wordt het ontwerp op de stof gedrukt". Zij werkt volgens het principe van de oude blokdruk, dat vroeger alom gebruikelijk was. Van de pen naar het potlood Telkens vragen wij ons af, hoe zij op dit arbeidsveld gekomen is. Het Bij Alkmaar begon de victorie Als stille getuigen liggen daar de wandlappen, de lopertjes en de kleedjes in warme tinten. Twee trekken nog eens onze bijzon dere aandacht. Het ene is be drukt met romantische Middeleeuw se figuren, onder andere een jonk- vrouwe en haar ridder, die Corry Erkens aan een oud-Nederlands handschrift ontleende. Het andere vertoont de vermaarde Alkmaarse kaasdragers, niet in traditioneel wit costuum, maar uitgedost in fleurig oranje. Dat laatste is spe ciaal gemaakt voor de buitenlan ders, die graag een herinnering aan ons land meenemen. De bestelling kwam van een Alkmaars zakenman, die nu eens een goed souvenir wilde brengen. En terecht, want de velerlei pul letjes en prulletjes, die zich dik wijls alleen maar van elkaar onder scheiden door andere plaatsnamen, vormen geen al te beste reclame voor onze smaak en originaliteit. „Na die eerste bestelling ben ik ook souvenirs voor andere plaatsen gaan maken" zegt Corry Erkens, maar ze voegt er lachend aan toe: „Bij Alkmaar begon echter de victorie". Mej. Klompé in de U .N .O.'-assemblée Ook thans hebben de vrouwe lijke afgevaardigden naar de Ze vende Algemene Assemblée een belangrijk aandeel gehad in de in New York gehouden besprekingen. Tot de landen, die vrouwelijke gedelegeerden hebben gezonden, behoren India, België, Canada, Chili, Denemarken, de Domini caanse Republiek, de Sovjet-Unie, Indonesië, Irak, Israël, Polen, Ne derland, Noorwegen, Tsjechoslo- wakije en de Verenigde Staten. Tijdens de openingsbijeenkomst van de Assemblea werd mevr. Vijaya Lakshmi Pandit van India zelfs als voorzitster voorgedragen, overigens zonder resultaat. Mevr. Pandit is het hoofd van de Indiase delegatie; India is het eerste land geweest, dat een vrouw als hoofd van zijn delegatie heeft aangewe zen, daar zij reeds in 1948 dezelfde positie bekleedde. India komt wat het aantal vrou welijke gedelegeerden en plaats vervangende gedelegeerden be treft op de tweede plaats na de Verenigde Staten; India heeft acht en de Verenigde Staten veertien vrouwen voor deze functies aan gewezen. Mevrouw Eleanor Roo sevelt, die thans is afgetreden, is bij alle tot dusver gehouden zit tingen gedelegeerde van de Ver enigde Staten geweest. Tijdens de Algemene Vergadering te Parijs fungeerde zij als waarnemend hoofd van de Amerikaanse dele gatie. Een andere bekende Ame rikaanse vrouw, mevrouw Edith Sampson, trad tijdens de lopende zitting als waarnemend gedele geerde op. De vrouwelijke Chileense afge vaardigde is mevr. Ana Figueroa, buitengewoon gezant en gevol machtigd minister en permanent gedelegeerde van haar land tijdens de zesde zitting; mevr. Figueroa was de eerste vrouw, die werd gekozen tot voorzitster van een van de zeven belangrijkste com missies van de Assemblee. Op voorstel van mevr. Roosevelt werd zij belast met het voorzitterschap van de sociale, humanitaire en culturele commissie. De andere vrouwen, die op de naamlijst voorkomen, zijn: Jeanet- te Driessen, België; mevr. Louis Berger, Canada; mevr. Bodil Berg- trup, Denemarken; mej. Minerva Bernardino, Dominicaanse Repu bliek; mevr. A. Marsuki, Indone sië; mevr. Badia Afnan, Irak; mevr. Zena Harman, Israël; mej. dr M. A.M. Klompé en mej.mr M.Z.N. Witteveen, Nederland; mevr. Aase Loises; Noorwegen; mevr. Gertru de Sekaninova-Carktova, Tsjecho- slowakije; mevr. S. N. Sperans- kaia, Sovjet-Unie en mevr. Iren Domanska, Polen. Een hangplant, welke zich al vele tientallen jaren in de kamer heeft weten te handhaven, is de Tradescan tia. De concurrentie van de na de oorlog vooral ui't Zweden afkomstige fiangplanten heeft zij glansrijk door staan, sterker nog: zij neemt nog een vooraanstaande plaats in de rij in. Het zijn voornamelijk de sierlijk af hangende ranken, welke met fraaie groene of bontgestreepte bladeren zijn' bezet, die de Tradescantia tot een geliefde kamerplant hebben gemaakt. Ook het feit, dat de cultuur zo gemak kelijk is zal wel een reden zijn, dat ze bij velen in hoog aanzien staat. Jammer genoeg heeft die weinig eisende natuur dikwijls tot gevolg, dat de plant op een ongunstige plaats wordt gezet. Zij moet dan maar zien, hoe ze het redt! Men dient echter te bedenken, dat ook de Tradescantia behoefte heeft aan licht. Op een don kere plaats zullen de bontgetinte bla deren geleidelijk hun bontheid ver liezen en dat is altijd een aanwijzing, dat er iets niet in orde is. Ook een te koud plekje en een te overvloedige be mesting werken dit verschijnsel in de hand. De beste grond is met zand ver mengde bladaarde. Daarin zullen de kopstekken zich ook gemakkelijk tot nieuwe planten ontwikkelen. Htn Ter afwisseling op de vele zoete versnaperingen, die de jaarwisse ling meestal begeleiden, zal een hartig, pittig hapje in de smaak vallen! Mocht er eens onverwachts visi te komen, dan is een hartige trac- tatie vlug genoeg te maken, mits men maar zorgt, altijd de volgen de ingrediënten in huis te hebben: slasaus of olie en azjjn, augurkjes, paprikapoeder, tomaten-ketchup, aroma (een paar uien en een of meer eieren). En dan verder kant en klaar gekochte toastjes en een blikje met leverpastei, vispasta of stukjes vis. Deze visconserven zijn tegen woordig in allerlei smaken te koop: van de zeer pikante ansjo vispasta en gekruide stukjes ha ring tot de zachte schelvislever toe. Bewaar de blikjes koel. Voor tevoren aangekondigd be zoek zijn er veel meer mogelijk heden: sandwiches, belegde crac kers, kleine warme broodjes, enz. Hoe al deze hapjes klaar ge maakt moeten worden, dat is gro tendeels een kwestie van persoon lijke smaak. Bij slaatjes, pasta's e.d. komen de verhoudingen er ook niet op aan: er is altijd iets goeds van te maken. Onderstaan de recepten dienen dan ook alleen als algemene richtlijn. Visbroodjes. Gerookte vis of een blik vis in olie of in gekruide saus, dunne sneetjes brood, hardgekookt ei, tomatenketchup. De sneetjes brood in driehoekjes snijden of er met een glas of an dere vorm figuurtjes uit steken. De sneetjes of figuurtjes besmeren met boter of margarine en dan met een laagje ontgrate vis beleggen. (Vis uit een blikje eerst laten uit lekken). Het ei halveren en het wit fijnhakken. Op elk broodje strepen van fijngehakt eiwit en tomatenketchup leggen. Gevulde hoorntjes. 100 g corned beef of ham(worst), 50 g spaghetti, een zure augurk, een uitje, slasaus of olie en azijn, peterselie of de dooier van een hardgekookt ei of paprikapoeder. De spaghetti gaar koken in ruim water en zout en met koud water afspoelen. De afgekoelde spaghet ti, het vlees (op vier plakken na), de augurk en het uitje klein snij den. Het mengsel op smaak ma ken met slasaus of olie en azijn. De vier plakjes vlees zo oprol len dat een puntzakje of hoorntje gevormd wordt. De „naad" onder leggen en elk hoorntje vullen met een vierde deel van het slaatje. De bovenkant hiervan bestrooien met gehakte peterselie, gezeefd eigeel of paprikapoeder. Kleine worstsandwiches. Kleine dikke plakjes worst twee aan twee op elkaar leggen met een schijf augurk ertussen. Ze vast prikken met een houtje. Schotel van visconserven en eieren. In het midden van de scho tel een gevulde citroen zetten (zie hiervoor onderstaand recept „Ge vulde citroenen") of een schaaltje met boterkrulletjes. Er om heen vakjes maken met verschillende inhoud: Toastjes met schelvislever, ge garneerd met een plukje peterselie hier en daar; reepjes gerookte pa ling; kleine rolmopsjes van reep jes zure haring om een reepje augurk gerold (ongeveer vier rol letjes uit één haring); hardge kookte eieren, over de lengte ge halveerd en nogmaals doorgesne den. De dooier uit het wit nemen, met mayonnaise vermengen en weer in de eieren zetten; toast. Gevulde citroen. Het staat aar dig om de mayonaise te vermen gen met zeer fijn gehakte peter selie en augurkjes en dan in een „citroenmandje" op te doen. Hier toe de citroen halveren en uithol len. In de rand aan weerszijden een gaatje prikken en hierin een hengseltje van (gevlochten) pe- terseliestelen bevestigen. Een paar blaadjes groen ertussen steken. Boter- of margarinekrulletjes. De boter of margarine moet goed stevig zijn, echter niet keihard. Een rond theelepeltje of een pap lepel dopen in heet water en hier mee krullen „schaven" door het lepeltje in de lengte over het stuk boter of margarine te trekken. De krullen vormen gladde rolletjes. Deze op een schaaltje plaatsen. Voor elk rolletje de lepel opnieuw heet maken. 3,voor ieder paar Zes jaair geileden bracht een huisvrouw uit Wassenaar een be- zoeik aan Amerika. Bij deze gele genheid toomde zij enkele van haar zelfgemaakte breiwerkjes en zij bracht daarmee direct vele Amerikanen in verrukking. Thans exporteert zij haar producten met die van 600 andere Nederlandse vrouwen, die het breien als vrije tijdsbesteding beoefenen en de Wassenaarse thans assisteren, naar Amerika. De waarde vaan de vorig jaar geëxporteerde goederen be droeg 25.000 dlollar. Mevrouw M. Slotboom uit Was senaar, moeder vaan twee meisjes en een negentienjarige jongen, kwam tijdens haar verblijf in Amerika op het idee zelfgemaakte sokken naar Amerika te exporte ren. „Ik ben altijd al verzot ge weest op breien en vanzelfspre kend deed ik het ook daar", vertel de zij. „De mensen waren ver baasd en zij vroegen mij of ik ook voor hen wilde breien". Over werk had mevrouw Slotboom daarna niet meer te klagen. Na haar te rugkomst in Nederland is zij haar idee gaan uitwerken. „Iedereen in Nederland kan breien", zo rede neerde zij. „Waarom kunnen wij er geen business van maken?" Het vervullen van verscheidene formaliteiten (export- en import- vergunnimgen etc.) nam twee jaar in beslag. Toem kon mevrouw Slotboom de export naar de nieu we wereld beginnen. Thans breien mevrouw Slotboom en haar 600 helpsters nog uitsluitend sokken, maar de Wassenaarse huisvrouw loopt al met plannen rond kinder- kleren, pullovers, etc. aan haar productieschema toe te voegen. Voor een paar sokken ontvangt iedere breister drie gulden. zei de zat de Samen in één Zo, en het is nu Kerst- vacantie! Gezellige tijd en gezellige kinderen. Dat zegt de Jeugdbond zonder Naam ook al! En nu worden er mis schien weer wat spoor lijntjes opgeheven ook! In Korea hebben solda ten ergens een kerkje van kisten gebouwd, waarin kogels en zo wa ren gepakt. Het dak is van graszoden. En weten jullie ook hoe lang Ike Eisenhower in Korea is geweest laatst? Drie dagen en vier minuten. De Lasso man heeft er op gelet, want hij wist alles pre cies! Van komen gaan nog wel! De kathedraal in Roer mond heeft nieuwe klok ken gekregen. Mooi! De Lassoman heeft laatst op zijn paard maar een zeiljoppertje aangetrokken! Het was koud en er was ook zo'n zware mist. Toen nog een windbrekertje erbij, en het ging weer van „hup!" Pas geleden heeft de Lassoman een diesel- electrische trein gezien met een verkreukelde neus! Bjj Breda! Ook heeft een botsing plaats gehad tussen een trein en twee mooie f>aarden. De paarden al- ebei dood! Jammer! Jammer! Hebben jullie ook een verkreukelde neus, klei ne vrienden? Ja, ja! 't Is zo! En ook iets leuks ge lezen: „Geef uw kindje sterke tandjes, een recht ruggetje en stevige beentjes"! Goed zo! Fer me jongens, stoere kna pen! Laatst heeft een oester een muisje in zijn schelp gevangen. Klap! zei de schelp, en toen muis gevangen, met de oester huisje De Lassoman heeft laatst ook een heleboel zachtere lucht gezien. Die lucht kwam naar Nederland toe! Gelukkig! En nu nog een vraag: Wat is „Smac"? Heiligen=kalender Een paar jaar lang •hebben we elke week in ons rubriekje „Wie heet er...?" een heilige aan jullie voorgesteld. Met het nieuwe jaar beginnen we een Heiligen-Kalen- der. We doen het dus op een andere manier. Toen ik in een oud boek zat te snuffelen, vond ik er een, die al in 1665 werd sa mengesteld. De nieuwe feesten komen er dus niet in voor. Voor de regels staat een cijfer. Dat geeft de dag van de maand aan. Je moet maar eens op de kalen der of in je missaal kij ken, of het uitkomt. An ders roep je je broer of zus, of je vader en moe der er maar bij. Alles staat in kleine rijmpjes geschreven en de woor den zien er anders uit, dan zoals jullie ze nu schrijven. Het is een leuke inspanning voor je om het te vinden. We beginnen dus met de maand Januari. 1. Jesus is vandaegh besneden In sijn kinderlycke leden. Als Hy onsen Jesus wort Heeft Hij 't eerste Bloedt ghestort. Sint Jan Bosco (IV) Stevige knuisten. Wie aan Jans vrienden kwam, maakte kennis met z'n stevige knuisten. Comollo had Jans vol le vertrouwen. Dat was een geduldige, heilige jongen, van wie Jan veel goeds leerde. Eens begonnen een jaar jongens Comollo te treiteren en te slaan. Bosco zette een mond op sn schreeuwde: „Pas op, als je dat nog eens lapt!" Maar ze bleven drei gen en er beukten een Saar harde vuisten op omollo neer. Dat was te veel voor Jan. Al het ge weld, dat in hem was: kroop naar boven. Hij zocht naar een stoel of een ander meubel. Niet aanwezig. Toen pakte hij een der medestuden ten bij de schouders. Dat was z'n stok, waarmee hij vier lafaards tegen de grond smakte. De ande ren namen de benen, smekend om genade. Geen sprake van. Jan bonkte met z'n levende lat naar links en naar rechts. Tot de leraar binnenstoof en schreeu wend op de vechtersba zen aandrong. Jan dacht, dat hij de lading zou krijgen. Maar toen de leraar hoorde, hoe het kwam, moest Jan z'n krachten nog eens laten zien. Leraar en leerlin gen proestten van het lachen en stonden te kij ken van zo'n Samsonge- weld. Maar Comollo zei „Jan, O. L. Heer heeft je die kracht niet gegeven om je makkers dood te slaan. Vergeef met lief de, ook aan wie je kwaad doen". Jan liet zich door Co mollo temmen. Samen fingen ze voortaan te iechten, te communie, brachten een bezoek bij het H. Sacrament en dienden de H. Mis. Ze bleven onafscheidelijke vrienden. Naar 't altaar Gods Het college was achter de rug. Jan zou nu naar 't seminarie gaan. Zon dag 25 October 1853 ont ving h(j vóór de plech tige H. Mis het geestelijk kleed. De eerste stap was ge zet. Hij maakte voorne mens om voortaan nog meer voor God te leven. Hij zou geen acrobaat meer spelen, z'n viool niet meer aanraken, de deugd van zuiverheid heilig bewaren, meer bidden en de medemen sen helpen. Voor het beeld van de H. Maagd las hij ze voor en zwoer er trouw aan te blijven. Priesterstudies duren lang en kosten veel geld. Moeders beurs stond niet Bol van de centen. Maar toch kon Jan door de hulp van anderen gratis naar het seminarie. Daar was hij net als vroeger op 't college voor alles en allen paraat. Hij sjouwde met koffers en kisten, hjj was barbier en schoor de kinnetjes glad, hij verstelde de kle ren als een gediplomeerd kleermaker, h(j lapte zelfs de schoenen. Ieder was welkom voor hulp bij de studie. Boeken werden geleend, schriften gecorrigeerd, preken zelfs in elkaar gezet. Jan was van alle markten thuis. Dat zou hem later goed te pas komen. Oplossing kerst* boompuzzle De woorden, die je moest invullen, waren: ster, binnen, herders, koud, Gloria, engel, Ma ria, wind, goede en ezel. Van boven naar bene den stond het woord: Driekoningen. Kerstmis in andere landen Noorwegen heeft ook z'n kerstgebruiken. Daarvan profiteren ook de vogels. De dag vóór Kerstmis worden grote zakken met graan naar de markt gebracht. En of de mensen nu arm of rijk zijn, iedereen koopt daar wat van. De vogels moeten ook een vrolijke Kerstmis hebben. Je ziet dan ook overal buiten de ramen van de huizen kleine bakjes hangen met voer erin voor de in het wild vliegende vogels. Er wordt daar ook verteld, dat het winter koninkje z'n nestje bouwde in de stal van Bethlehem en er het eerste van alle zangers onder de vogels bij was om voor het Goddelijk Kind z'n wijsje te fluiten. De mensen gaven het daarom de naam van „Het gezegende vogel tje". In Engeland was er een legende, die verhaal de, hoe in Kerstnacht al de beesten in de stallen neerknielden om de Ver losser, die geboren was, te aanbidden en dit moesten ze al 19 eeuwen gedaan hebben. De bijen sloten zich daarbij aan en begonnen in hun korven feestelijk te zoemen. Ook bestond er het ge bruik, dat de schaapher ders de avond vóór Kerstmis naar hun stal om er een Onze en Weesgegroet te bidden om hun dieren te beschermen tegen kwaad en ongeluk. En als het dan Kerstmorgen was, gaven ze het eerste voer aan hun beesten uit eigen hand. Visitekaartjes Op enkele visitekaart jes stonden de volgende namen. Daarm zitten de beroepen opgesloten, die die mensen hadden. Kun je de letters van de na men zo schikken, dat die beroepen voor de dag ko men? 1. S. T. EEMALAR. 2. R. R. E. KIENIDU. 3. T. A. GINSOR. 4. W. V. WOURAS. 5. K. K. RABE. WAT JE DOET, DOE DAT GOED Aan alle grote en kleine leden van de Jeugdbond zonder Naam wensen we allereerst een Zalig en Gelukkig Nieuwjaar. We hebben in het afgelopen jaar reuze ons best gedaan om mee te doen met de naastenliefde. We hadden twaalf prachtige spreuken om ons flink daarin te oefenen en we zijn er zeker beter van ge worden. Nu 1953 voor de dew staat, wrijf ik eens stevig m'n handen over elkaar en heb echt zin om een flinke aanloop te nemen voor de nieuwe maand Januari. Doen jullie mee? De spreuk, die we boven aan het nieuwe jaar plaatsen luidt: WAT JE DOET, DOE DAT GOED! We hebben elke dag veel te doen. Bidden, etenslapen, spelen, naar school gaan, karweitjes opknappen voor vader en moeder, andere mensen helpen en nog veel meer. Dat zul len we allemaal wel doenmaar of het goed ge beurt, is een andere vraag. En daar gaan we nu onze spierballen eens voor inspannen om alles zo veel mogelijk goed te doen. Goed beginnen is al veel waard, maar doorzetten, da boel niet aan de kant smijiten maar tot het einde alles goed afma ken, dat is kerelswerk. Daar hebben we zelf ple zier van en dat geeft anderen vreugde. En zo zijn we vanaf de eerste dag van het nieuwe jaar weer druk met de naastenliefde. WAT JE DOET, DOE DAT GOED! uit en klaar is Kees. Niemand had daar na tuurlijk op gerekend. Struikel niet Grapjes 1. Je neemt een bord of een schoteltje. Daarin doe je zoveel centen als er personen aanwezig zjjn. Dan zeg je plechtig dat je aan ieder een cent zult geven en dat er toch één in het bord of op het schoteltje overblijft. Ver baasde gezichten natuur lijk. Dan begin je de centen uit te delen. Als je bij de laatste gekomen bent, rijk je hem het bord met de laatste cent erin, over ende grap is gelukt. 2. Je laat één uit het gezelschap een touwtje halen door een knoops gat van je jasje of vest je en laat hem de twee eindjes vasthouden. Dan vertel je, dat je je van het touwtje zult ontdoen, zonder het door te knip pen of het uit de handen van de bewuste persoon los te rukken. Maar, dat is onmogelijk! roepen ze allen uit. Dan trek je rustig je jasje of vestje over je tong Als je op Nieuwjaars visite gaat, moet je het v.olgende maar eens in één adem opzeggen. Misschien krijg je wel een fooitje voor je snel- spreekkunst. Kleine kinderen ballen graag met kleurige klei ne ballen; graag met kleurige kleme ballen ballen kleine kinderen. Kleine kinderen kunnen geen kersepitten kraken; kersepitten kraken kun nen kleine kinderen niet. Een kromme kreeft kroop door een kromme korf; door een kromme korf kroop een kromme kreeft. Twee sissende slangen zaten te sissen tussen twee puntige stenen; te sissen zaten tussen twee puntige stenen twee sis sende slangen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4