Economische mogelijkheden in Mexico en Venezuela Kremlin houdt 4.600.000 man onder de wapenen D.W. O.-toneelbracht Pinkyop de planken Zeer mooie kerstviering in de Wieringermeer Onderwijsdebat hield Raad van Vrsem bezig Winkelman f Vledder zonder wethouders Kleinere industrieën dienen de handen ineen te slaan Boeren kunnen naar Suriname Scheepsberichten T eiitooiistelling Flying Fondclub L.T. J. zorgde voor een prachtige avond Waarvan meer dan de helft in het Westen is opgesteld Ko 11 i n £i li-weduwe overleden VAN DENEMARKEN P.v.d.A.-functionarissen afgetreden na conflict met afdelingsbestuur Paarina 4 MAANDAG 29 DECEMBER 1952 De resultaten van een reis, die zich over een lengte van bijkans 25.000 km. uitstrekte en bijna twee maanden vorderde heeft mr. J. Milius, directeur van de Koninklij ke Nederlandse Jaarbeurs in een prettig praatje met de pers aldus trachten iveer te geven. Zowel in Mexico als in Venezuela, landen die momenteel in economisch opzicht een grote vlucht omhoog maken, bestaat er grote belang stelling voor kapitaals- en consumptiegoederen. moderne gebouwen van vele eta ge hoog. voor in de plaats. Om de Nederlandse invoerpos- ten on Curacao en Aruba te ver beteren. achtte mr. Milius het. mede gelet on hetgeen hem ter or^ was gekomen, noodzakeliik. da* ook hier de Nederlandse za kenman zelf ziin gezicht eens laat zien. Hii ervaart dan per soonlijk. aan welke eisen ziin producten moeten voldoen en welke priizen kunnen worden ge calculeerd om aan de sterke Amerikaanse concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Voor Suriname bestaan er wel licht emigratie-mogelijkheden voor boerengezinnen, mits deze Om hiervoor echter de markt te veroveren, zullen de Neder landse kooplieden mensen der waarts moeten zenden, die niet alleen de Spaanse taal machtig ziin maar ook op hoogste ni- veau's met grote deskundigheid hun eigen belangen kunnen be hartigen. Aangezien de kosten voor exploitatie van deze mark ten naar Nederlandse begrippen zeer hoog ziin. verdient het war me aanbeveling dat kleinere en middelgrote bedrijven zich in combinaties aaneensluiten. Daar naast bieden beide landen voor technisch ontwikkelde personen vele perspectieven, omdat het in de lijn der ontwikkeling ligt. dat vooral aan de oprichting van kleinere industrieën veel aan dacht wordt geschonken. Mr. Milius toonde zioh uiter mate verheugd over de resulta ten. welke de grote Nederlandse expositie in Mexico heeft weten te bereiken. De Nederlanders hebben hun activiteit niet tot deze tentoonstelling beperkt. Zij ziin daarna als het ware met hun artikelen „de boer opgegaan" en hebben veel gehoor gevonden. Uitbreiding van de economische staven der gezantschappen zou hier mede van grote waarde kun nen ziin. De moderne opvattingen, wel ke in Mexico en Venezuela baan breken, manifesteren zich wel licht het duideliikst. als men ziet op welke ingrijpende wiize de stedenbouw in Mexico-City en Caracas wordt ter hand geno men. Gehele wijken worden door bulldozers weggeruimd en er ko men prachtige, brede lanen en Cottica 4/1 Madeira verw; Fairsea 31 Fremantle verw: In- drapoera verm 15/1 v Rotterdam naar Ti. Priok: Groote Beer 2/1 te Rotterdam verw: Johan van Oldenbarnevelt 1/1 Aden verw: Noordam 27 New-York/Rotter- danv Oranjestad 5/1 Madeira verw: Rijndam 1/1 te New-York verw: Sibaiak verm. 7/1 Rotter dam/Wellington via Panama kanaal: Veendam verm 2/1 Rot terdam/New-York: Willem Ruys 31 Colombo verw: Waterman verm 3/1 Rotterdam/Pusan via Panamakanaal: Willemstad 12/1 La Guaira verw: Zuiderkruis verm 8/1 AmsterdamKaapstad: Biitar 25 Albany gep/Fremantle: Groote Beer 27 L. Palmas: On- dina 26 te Aalesund (Noorw.); Rempang 25 rede Singapore: Roepat 27 te Colombo: Sunetta 25 te Gevle (Zweden): Tabinta 24 rede Belawan: Teiresias p 25 Kaap Guardafui/Penang. WIERINGERMEER Dat de afdeling toneel van D.W.O. iets in ihet polderleven heeft te bete kenen, bewees wel zeer duide lijk de geheel gevulde beurszaal van Hotel Smit te Middenmeer. D.W.O. had juist gezien om op tweede Kerstdag de .vele vrien den iets te geven, waarin de volheid van het Kerstgebeuren tot een schone ontplooiing kwam. Pinky, een toneelstuk naar de roman van C. R. Summer is een historisch toneelstuk uit de tijd van de negerverdrukking in het Zuidelijk deel van de Verenigde Staten. Het was een tamelijk zwaar stuk en stelde dan ook nogal hoge eisen aan de spelers. De toneelgroep van D.W.O. be schikt echter over voldoende ge routineerde krachten, zodat ook in de toekomst op goed spel ge rekend kan worden. Het stuk werd vlot gespeeld, en vooral de hoofdrol was bij Irma v. Bunderen in goede han den) Pinky, het jonge negerin netje was- door de opofferende zorgen van haar grootmoeder, naar de Noordelijke provincies gestuurd om voor verpleegster te leren. Haar huid was minder donker dan die van haar ras genoten, zodat zij in het Noorden haar negerafkomst geheim kon houden. Zij maakt kennis met de jonge arts Tom. De kennisma king groeit uit tot wederzijdse liefde, maar als zij haar afkomst bekend moet maken vlucht ze naar haar grootmoeder. Daar komt ze als verpleegster bij een zieke oude dame. Tom, de arts uit Boston, zoekt haar daar op, maar kan de echte liefde niet opbrengen om zich te geven. Pinky heeft echter liefde op gevat voor de verdrukten van haar ras, vooral voor de zieke negerkinderen, en zo ontbrandt er een strijd tussen de opoffe rende liefde van Pinky en de opeisende liefde van de jonge arts. Na een proces, waarin Pinky voor haar erfrecht moet strijden, erft ze van de zieke dame, die zij verpleegd heeft, een land goed. Als na de rechtspraak het landhuis door de blanken in brand wordt gestoken, is ook Toms hart voor de negers ge wonnen en met Piniky zullen Tom en dokter Joe een sanato rium voor de negers bouwen. Grootmoeder Johnson werd prachtig uitgebeeld door Riet Schouten. De neger Jake Waters was wellicht het meest geslaagd als negertype, hoewel het spel van Rozelia ook uitstekend was. Miss Em en dbkter Joe speelden ook zeer verdienstelijk; de agent van politie was echter wat zwak en onzeker in zijn optreden, evenals de strijd van Tom met Rozelia. De décors waren geleverd door de fa. Th. Groothuizen en Zn. te Alkmaar, de costumes van Rid- derikhof en van Schoten te Hoorn en de grime van T. de Jong te Middenmeer. Regisseur was A. Wegdam te Slootdorp. Pastoor P. de Wit sprak het slotwoord en dankte na het da verende applaus de spelers voor hun moeiten. Al is de rassen- strijd, aldus pastoor de Wit, hier niet actueel, wel moeten we, wat ook de H. Vader in zijn Kerst boodschap van ons vraagt, de hoofddeugden beoefenen tegen over elkaar, als wij tenminste de menselijke waardigheid hoog •achten. Met een gezellig samenzijn werd de avond besloten. Tijdens een plechtige ceremonie zijn in de Basiliek van St. Jan van Lateranen te Rome 450 geestelijken tot priester gewijd, voor kerken door de gehele Italiaanse hoofdstad. De plech tigheid werd geleid door de Vicaris van Rome, Kardinaal Micara. Onder de wijdelingen bevond zich ook een 69 jaar oude ex-zakenman uit de Verenigde Staten, die vader is van veertien kinderen. Onze foto toont een moment tijdens de H. Wijdingeen aantal wijdelingen uitgestrekt voor het altaar van de basiliek. er bij vorbaat rekening mede houden, dat zij voor grote moei lijkheden worden geplaatst. Mr. Milius vond meermalen ge legenheid ziin grote waardering en bewondering uit te spreken voor de goodwill, welke Prins Bernhard tijdens ziin reis voor ons land heeft weten te verga ren. Postduivensport Schitterend mnteriaal ALKMAAR De Noord Hol landse Flying Fond Club heeft Zaterdag en Zondag in het Ka tholiek Militair Tehuis aan de Oudegraoht te Alkmaar haar jaarlijkse postduivententoonstel- iing gehouden, die van de zijde der liefhebbers uiteraard veel belangstelling heeft getrokken. De inzendingen waren het be zoek dan ook wel waard en zoals de keurmeester de iheer C. P. Sap uit Zaandam het uitdrukte, was het materiaal schitterend. Er waren 25 inzenders, elk met drie oude en drie jonge duiven. De gehele inzending werd beoor deeld en voor dat geheel werden punten toegekend. Zaterdag avond heeft de voorzitter, de heer Haring de tentoonstelling met een enkel woord geopend. De schoonste doffer was van de heer C. D. Huiberts, te Alkmaar de schoonste duif van de' heer Grimberg te Hoorn, de schoonste jonge doffer van de heer God schalk te Alkmaar en de schoon ste jonge duif van de heer H. Prins te Zaandam. De uitslagen waren: 1. H. Prins, Zaandam, die met 546 punten zich de wisselbeker en de eremedaille verwierf. 2. Kok. Wormerveer 546 p; 3. Sneiders, Zaandijk 546 p; 4. Wigmans, Hoorn 546 p; 5. Grim berg, Hoorn 545 p; 6. IJpma, Alkmaar 545 p; 7. Haring, Alk maar 543>/ü p: 8. Keet, Hoorn 543 p; 9. .Mienis, Egmond Binnen 542 p; 10. Huiberts, Alkmaar 542 P: 11. Goudsblom, Oudkarspel 541</2 p; 12. Ducrocq, Alkmaar 541 p; 13. Band, Purmerend 541 P: 14. VrasdonkCk, Bergen 541 p; 15. Godschalk. Alkmaar 541 p; 16. Swankhuizen, Alkmaar 539'/2 P: 17. van Berkum, Hoorn 539 p; 18. Kaper Termaat, Alkmaar 538V2 p; 19. Noomen, Alkmaar 538V2 p: 20. Plukker, Sdhagen 538 p; 21. Pijper, Bengen 537 p; 22. Boddike, Castricum 537 p; 23. Broers, Hoorn 536 p; 24. Bet ting, Casricum 534 p; 25. Pool, Alkmaar 5331/: p. AmsterdamLemmer weer bevaarbaar LEMMER, 27 Dec. De scheep vaart over het IJselmeer van Amsterdam' naar Lemmer is her steld. Vanmiddag is het eerste schip sinds drie weken in de haven van Lemmer aangekomen. Het was een grote rijnaak, ge laden met kolen en getrokken door een sleepboot. De aak heeft veertien dagen in Urk gewacht. Uit Lemmer is een motorboot naar Amsterdam vertrokken. Het scheepvaartverkeer door de Prin ses Margrietsluis naar Amsterdam is weer in volle gang. Het ijs bij Lemmer is van wqjnig betekenis. Gen. Winkelman is dood. Zijn versoheiden brengt na bijna dertien jaar, nog weer eens de ongelijke strijd van het Neder landse leger en onze beperkte luchtstrijdkrachten tegen de Duit se overmacht, in herinnering. De generaal had de zwaarste taak, welke men zich voor een leger aanvoerder denken kan. Hij was verantwoordelijk voor de ver plichting, terwille van de eer van het vaderland, om een strijd te beginnen, welke hij bij voor baat verloren moest weten. Hij stond voortdurend, in de vier- en-een halve dag van die strijd, voor de moeilijke keuze, een ver raderlijke vijand, van wie alles te verwachten was, zo lang mo gelijk tegen te houden en zoveel mogelijk afbreuk te doen, en an derzijds de offers, aan mensen levens vooral, zo gering mogelijk te houden. Toen kwam het bom bardement van Rotterdam! Dat bracht ook de generaal tot de zwaarste beslissing van zijn leven, een feit, dat Nederland sinds eeuwen niet meer had ge kend: hij moest capituleren. On der druk en bedreiging, om le vens en goed van millioenen te sparen. De regering had moeten uitwijken. Bekleed met alle vol machten, stond hij alléén voor de beslissing. Met de toekomst voor ogen, waarin niemand toen met enige zekerheid kon zien, maar waarvan hij alle kansen en mogelijkheden voor zijn land moest open laten. De dood van generaal Winkelman herinnert ons aan de figuur van de man, die in een der meest dramatische ogenblikken van de Nederlandse historie een verantwoordelijk heid moest dragen, als sinds mensenheugenis niet één voor hem, en naar wij vurig hopen, ook niemand na hem! Bij zijn dood is het ons een behoefte, dit eervol „in memoriam" aan zijn nagedachtenis te wijden. DOOR HET VENSTER... Typisch is het dat ook in het geestelijk leven een soort mo de is: bepaalde gebeds-oefe- ningen komen zo nu en dan weer terug maar ook bepaalde fouten worden zo nu en dan weer bedreven. Zo zit op het ogenblik het Noorden weer vol kettinggebeden. Talrijke men sen zitten 's avonds te zweten om een bepaald gebed, door Amerikaanse zusters aanbevo len, over te schrijven, want dan komt er uitkomst. Gelooft U nu werkelijk, dat God zich door dergelijke eigenaardig heden laat verbidden? Kom toch: wees wijzer en laat U niet in met deze bijgelovige praktijken, die uw godsdienst zin alleen maar ernstig kun nen schaden. SACERDOS WIERINGERMEER Toen het bestuur van de L.T.J. afd. Wicringermeer enige maanden geleden na overleg met de leden besloot een Kerstavond te orga niseren had het zeker niet ver wacht dat deze culturele avond, gericht op het Kerstgebeuren, zo'n groot succes zou worden. Dat dit mogelijk is geweest is zeker voor een groot deel te danken aan het actieve bestuur en de goede geest van samen werking onder de leden. Behalve de Aalmoezenier Pas toor W. N. Zijlstra, de heer J. P. Burger, technisch adviseur van de L.T.J. en de heer Berg mans als afgevaardigde van het L.T.B. bestuur, waren Vrijdag avond vele leden uit alle hoeken van de Polder naar Wieringer- werf gekomen om in de zaal van Café de Maaier hun Kerstfeest te vieren. Na de opening was het Pas toor Zijlstra die deze avond met enkele gedachten inleidde. Hij toonde zich enthousiast over het initiatief van deze vereniging om op een dergelijke wijze het kerstgebeuren in eigen toonaard te beleven. Verder wijdde spr. uit over de drie grondgedachten Advent, Kerstmis, Driekoningen waarnaar het programma van deze avond gericht was. Onder leiding van J. Laan werd hierna door een groep jon geren het Rorate Coeli gezongen; het stemmige lied dat de ver wachting van het mensdom zo schoon weergeeft. In het bijzon der kwam dit tot uiting bij de declamatie van dit lied in de Nederlandse vertaling, die door P Kommeren voortreffelijk werd voorgedragen. De schoonheid pn de rijkdom van onze liturgie werden hierbij zeer goed op de voorgrond geplaatst. Staande werd hierna het Kerstverhaal volgens de Evange list Lucas aangehoord, dat door de heer Burger werd voorgele zen. De Kerststemming onder de aanwezigen was hiermede wer kelijkheid geworden. Na deze lezing volgde een op voering van het Kerstspel „De nieuwe Burgemeester in de Kerststal". Een spel met aardige momenten en 'n goede strek king. Hoewel alle L.T.J.-ers geen beroepsspelers zijn, is de opvoe ring van dit stuk toch goed ge slaagd en door de aanwezigen ook zeer gewaardeerd. Mej. Joh. Meyerink met haar koor 'bracht hierna enkele meer stemmige kerstliederen ten ge hore. Het is een-goede geste van het bestuur geweest dit dames koortje in het programma te be trekken. Door een groep leden werd voorts de Introitus „Puer natus est" uit de Dagmis van Kerstmis gezongen, alsmede een meer stemmig Nederlands lied. „Kerstmis in Indonesië", een vertelling door N. Heinsbroek van kerstviering onder de tro penzon, wist de aanwezigen zeer te ontroeren. Dc omstandigheden van Kerstmis daar vormden ze ker een grote tegenstelling met de zin en sfeer van de geboorte van Christus. Heel goed verhaal de spr. de ontroering die hem beving toen hij de Nachtmis bij woonde waarbij een paar muni- tiekisten als altaar dienden in een kerk die bestond uit een fel beschenen tropisch landschap. De waardering voor dit verhaal bleek wel uit het uitbundig applaus dat volgde. Na de pauze werd het spel van Godfried Bomans „De Drie Ko ningen" opgevoerd. Een stuk vol humor, maar dat tevens de zin en de bedoeling van Kerstmis voortreffelijk weergeeft op de manier die wij van Godfried Bomans kennen en waarderen. Er zat vaart in het spel en de tekst werd goed door de spelers gebracht. Na het gezamenlijk zingen van enkele bekende kerstliedjes volgde sluiting van deze zo zeer geslaagde avond, waarop bestuur en organisatoren met voldoening kunnen terug Geeii emissie „Lijempf" AMSTERDAM. Naar de N.V. ..Lyempf" mededeelt, ligt het niet in de bedoeling over te gaan tot uitgifte van aandelen. In de ver gadering van 10 Januari a.s. zal uitsluitend machtiging worden gevraagd tot het aangaan van een obligatielening. Sir Thomas Bazley heeft onlangs een brief geschreven aan de te Londen verschijnende „Times". In deze brief, welke in genoemd blad werd opgenomen, wordt er op gewezen, dat wij bij de beoordeling van de omvang van de Sowjet-Russisehe strijdkrachten er wel rekening mee moeten houden, dat dit land de langste landgrens ter wereld heeft. Naar aanleiding van deze kwestie is er in het 17 October-nummer van „The Times" een andere brief gepubliceerd, waarin deze zaak opnieuw aan de orde wordt gesteld. De schrijver, een zekere Smo- i immers verdedigd door eem leger gorzewski, zegt 't volgende: „Sow- .let-Rusland heeft inderdaad de langste landgrens ter wereld. Tus sen Kamchatka en Pamir (Mid den-Azië) zijn evenwel weinig troepen gelegérd. De aardrijkskun dige situatie ter plaatse biedt hier de beste bescherming. Tussen 1925 er» 1933 telden de Sowjet strijdkrachten 562.000 man en men was van mening, dat met dit aantal de veiligheid van 't land in voldoende mate was gewaar borgd. In 1934 dwong de Japanse interventie in China en de Duitse herbewapening de Sovjet-U. er toe het aantal manschappen en of ficieren uit te breiden tot 940.000 In 1936 steeg dit aantal tot 1.300. 000, in 1939 tot ongeveer 1.600.000, ondergebracht in 87 divisies en 32 cavalerie-brigades. Sindsdien, dat moet worden toe gegeven, is het grondgebied van de Sowjet-Unie met 180.702 vier kante mijl uitgebreid door anne xaties. De bevolking in deze ge bieden bedraagt naar schatting 21.800.000 zielen, in Europa alleen al. Van militair standpunt uit be keken vormen de Europese volks democratieën een prachtige stra- techische veiligheidsgordel voor de Sowjet-Unie. Deze gordel wordt Amerikaanse atoom geleerde onbetrouwbaar WASHINGTON, 27 Dec. De commissie inzake on-Amerikaanse activiteit uit het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft Zaterdag verklaard, dat dr. Ed ward Condon, die in de tweede wereldoorlog bij het atoomonder zoek betrokken was, niet geschikt is om enige positie, waarbij de nationale veiligheid op het spel staat, te bekleden, zulks op grond van zijn „geneigdheid om om te gaan met personen van twijfel achtige betrouwbaarheid". Burgerlijke Stand SCHOORL Geboren: Maria Johanna Gemma d. v. P. M. Berk hout en J. C. Delis; Theodorus Nicolaas z. v. J. Beukers en P. Rietveld: Beatrix Wilhelmina Eg- bertina d. v. J. A. Wittebrood en P. L. Duinmeijer; Anna Maria d. v. P. J. Orij en W. Wagen. van 1.310.000 man van de satel lietstaten, ondergebracht in 67 divisies. In Azië wordt de Sowjet- Unie beschermd door het onmete lijke en 'bevriende China. Waarom, zo vraagt de brief schrijver zich af, moeten de heer sers van het Kremlin nu 4.600.000 man onder de wapenen houden, die in 175 divisies zijn onderge bracht, waarbij minstens 40 ar tillerie-divisies nog niet zijn mee gerekend, en waarom is meer dan de helft van deze strijdmacht in het Westen opgesteld? KOPENHAGEN, 28 Dec. Koningin-weduwe Alexandrine van Denemarken is Zondagmor gen, vijf dagen na haar 73ste ver jaardag, in haar slaap overleden. Koning Frederik was in de sterf kamer aanwezig. Zij was een dochter van Frie- drich Franz III, groothertog van Meckenlenburg-Schwerin en dus van geboorte Duitse. De vaderlandsliefde van konin gin Alexandrine bleek echter nimmer duidelijker dan op 9 April 1940 - de dag van de Duitse invasie in Denemarken - toen zij verplicht werd de commandant van de bezettingstroepen, gene raal Kaupisch, op het kasteel Amaliënborg te ontvangen. Toen generaal Kaupisch aan haar voorgesteld werd zei zij ijs koud: „Onder andere omstandig heden zoudt u welkom geweest zijn", waaraan zij na enkele ogen blikken toevoegde: „Ik ben een Duitse, dat is zo. Maar vandaag schaam ik mij daarvoor". De beide wethouders van de gemeente Vledder, de heren E. L. J. van Apeldoorn en Bijkerk hebben hun ontslag aangeboden in verband met een kwestie tus sen hen en het afdelingsbestuur van de P.v.d.A„ voor welke par tij zij in het College van B. en W. zitting hebben. Volgens eerstgenoemde was de wethouders door het afdelings bestuur verweten, dat zij mis bruik zouden maken van hun machtspositie en met name de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord op alle moge lijke manieren dwars zouden zit ten. De hoofddirecteur van deze Maatschappij, de heer v. Leen- hoff, eveneens lid van de P.v.d.A. had deze klacht bij het bestuur ingediend en er tevens zijn misnoegen over uitgespro ken dat hij door de raad niet was herkozen in de woonruimte advies-commissie, hetgeen even eens aan wethouder v. Apel doorn werd geweten. Op diens verzoek om een kleine commissie van onderzoek in t'e stellen werd niet ingegaan, en op zijn beurt weigerde de wethouder om met de hoofddirecteur te gaan praten zoals door het bestuur was ge- eist. De wethouder is n.l. van mening dat hij in de raad zit om het algemeen belang te die nen en niet om de belangen van bepaalde personen speciaal te be hartigen. In een daarop volgende ledenvergadering van de P.v.d.A. was zo ernstige critiek op de wethouder geuit, dat de heer v. Apeldoorn een vergelijking maakte met het recente proces in Praag. Ook hij kreeg geen ge legenheid zidh te verdedigen. Beide wethouders hebben nu hun ontslag aangeboden. De heer v. Apeldoorn heeft voor de P.v.d.A. ook zitting in Prov. Sta ten van Drente. .Winter jwzzlerit Huyghenwaert HEERHUGOWAARD NRD. Naar wij vernemen zal de Mo torclub Huyghenwaert op Zon dagmiddag 18 Januari a.s. bij goed weer een winterpuzzlerit organiseren voor auto's en moto ren. Deze rit zal uitsluitend over goede wegen gaan, terwijl i.v.m. het jaargetijde meerdere rust- pauze's ingelast zullen worden. Mooi resultaat BEEMSTER Op de dezer dagen te Hoorn gehouden konij nen en sierduiven-tentoonstelling behaalde de heer S. Mulder, Zui derpad te Z.O. Beemster met zijn collectie van zes witte Weense 4 x Z.G. en met zijn Blauw Weners 2 x Z.G., Z.Z.G. en een G. Daar hij het hoogste aantal malen Z.G. behaalde Werd hij tevens in het bezit gesteld van de wisselbeker. BRANDBLUSSINC OP ZEE De bemanning van de Kustwachtkotter „Laurel" blust nabij de kust van Rockland (Maine) een brand op de schoener „Evzone". Aan l oord van het het schip was na een ontploffing brand ont staan. De opvarenden werden gered, doch de schoener zonk veertig mijlen van de kust, ondanks de pogingen van de bemanning van de „Laurel" het vaar tuig te redden. URSEM De Raad vergader- j de in voltallige zitting, onder voorzitterschap van burgemeester Nolet. De volgende subsidies wer den toegekend: Wit Gele Kruis in West Friesland I 400; RK Stich ting Gezinszorg te Oude Niedorp 1.- per verzorgingsdag: Witte Kruis Alkmaar. Afd. Kraamcen- trum 1,- per verzorgingsdag: Diaconale Wijkverpleging Classis Hoorn, f 100; Bond Openbare leeszalen N.H. 25; Stichting voor Geestelijke Volksgezondheid 0.20 per inwoner: Pro Juventu- te 25; ANWB 25. Vervolgens werd vastgesteld de begroting der gemeente en van het gemeentelijke woning bedrijf 1953 en de goedkeuring van de begroting van het Bur gerlijk Armbestuur voor het dienstjaar 1953. De begroting ziet er uit als volgt: Gemeentebegroting: Ontvang sten en uitgaven 168.224,62 met een post onvoorzien f 5768,31. Kapitaaldienst: ontvangsten 501.754,49. Uitgaven 519.495.78 nadelig slot f 17.741,29. Woningbedrijf ontvangsten en uitgaven 20.331.94 afdeling I: idem 3.441.48 afd. II. Burgerlijk Armbestuur: Gem. dienst: Inkomsten en uitgaven 9.502,25 subsidiepost van 3000 K. Dienst inkomsten en uitgaven 2.002,94 Namens de Commissie van On derzoek bracht de heer Siits dank aan de samenstellers de2er be groting maar kon er zich niet geheel mee verenigen. Als voorzitter van de RK raadsfractie wilde hij bij deze begroting geen politieke beschou wingen houden. De samenwer king in deze gemeente is buiten gewoon goed. Spr. sprak er ziin grote erkentelijkheid over uit. over de ruime post. welke op deze begroting is aangebracht voor het onderwijs. Maar hij sprak er ziin teleur stelling over uit. dat er geen re kening is gehouden met de wens van de RK raadsfractie, om bij de schoolgeldheffing het verme- mgvuldigingsciifer 2 af te schaf fen. Dit vond spr. onbillijk. Gaarne had spreker gezien, dat bij het samenstellen van deze be groting het vermenigvuldigings- ciifer 2. op 1 gebracht zou ziin. De heer Langereis sprak als voorzitter der prot. raadsfractie en merkte hierbij op dat de post onvoorzien niet zo buitengewoon hoog is. Het deed spr. genoegen dat er zoveel aan het onderwijs gedaan kan worden. Hij was dan ook voor het handhaven van het ciifer 2. De wethouders Langereis en Duin gaven een uitvoerige uit eenzetting om de handhaving van dit ciifer aan te bevelen. De heer v.d. Lee sloot zich echter bij de heer Siits aan en diende een voorstel in het ciifer 2 af te schaffen. De burgemeenter gaf n.a.v. het voorstel v.d. Lee inhoudende het afschaffen van het vermenigvul- digingscijfer 2 een uitvoerige ar gumentatie. tegen de handhaving van dit voorstel, en gaf tenslotte de overweging, dit voorstel voor lopig aan te houden. Hii stelde voor' Alvorens schoolgeldheffing Kohier 1952-'53 uitgereikt wordt, dit punt alsnog eens te bepraten. Daar was niemand tegen, zodat de begroting werd aanvaard. Vastgesteld is het bedrag per leerling voor het iaar 1953 op 39.25. Voorts werd aangenomen een verordening op het ingestel de gemeentelijke studiefonds. B en W kunnen een studie beurs toekennen van ten hoogste 1000 per iaar. De heer A. Vlaar is met ingang van 1 Januari 1953 als gemeente werkman in vaste dienst be noemd. Het voorstel van B en W om over te gaan tot het bouwen van 4 woningen werd aanvaard. Bii de rondvraag bracht de heer Siits dank aan B en W. welke ondanks de sombere voorspelling bii het begin van 1952. toch dit iaar nog wel tot stand hebben weten te brengen. Spr. memoreerde de bouw van de kleuterschool, waar hij zeer erkenteliik voor was en de bouw van 2 dubbele woningen. De burgemeester dankte de raad en hoonte 1953 in vertrou wen tegemoet te kunnen gaan.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 4