Heerenveen doelpuntte voor en na de rust éénmaal In de laatste minuut moest Forward het hoofd buigen Het doen en laten der eerste klassers Aantrekkelijkemaar geen grootse wedstrijd „Lucky" Arsenal ziet Wolverhampton falen Zowel Helder als O.S.V» speelden pover voetbal Dit zijn de uitslagen Draverijen te Hilversum Stormvogels liad geen kans Subliem doelpunt van Abe Lenstra Voetbal in Engeland Spurs wonnen tweemaal O.S.V.-Helder 4-1 Joop Heyster was de harde werker ALWAYS FORWARH-ZAANDIJK 3-4 Gelukkig Zaandijk boekte ivinst dank zij „eigen inzeC Onfortuinlijke Evert Schouten Eerste klassers gaan accoord MAANDAG 29 DECEMBER 1952 (Van onze speciale verslaggever) Even scheen liet alsof Stormvogels tegen Heerenveen hetzelfde kunststukje zou uithalen als vorige week tegen Leeuwarden. De rust was voor de IJmuidenaren met een 10 achterstand ingegaan. Maar onmiddellijk na de hervatting schoten de blauwwitten met zoveel furore op het Heerenveense doel af, dat de mannen van Abe alle zeilen moesten bijzetten om onheil te voorkomen. Keer op keer kwam het leer weer in de richting van doelman Niienhuis. vooral door het voor treffelijk stuwende werk van linkshalf Westers, die zich in die Deriode tot een uitstekend ver- bindingssneler ontnonte. Maar in die zelfde speelphase kwam ook de kracht van I. de Jong naar voren, die met koel hoofd en beheerste bewegingen de IJmui- de.nse stormlopen als het ware in een fuik liet doodlopen. Toen dat offensief tenslotte geen baat had. vielen de IJmuidenaren weer in hun slordig, ondoordacht snel terug en kon rechtsbuiten Brandsma met een fraai doel punt de score zelfs op 20 brengen. Beide ploegen begonnen tame- lilk onzeker. Ongetwijfeld had den de IJmuidenaren de beste kansen. De snelle midvoor An- genent kwam nog al eens ver- raderlijk dicht bij Niienhuis. maar zijn schoten misten de gcede richting. of waren voor de betrouwbare Heerenvener doel man een gemakkelijke prooi. Langzaam maakte Heerenveen zich los uit deze benauwende druk Menig gevaarlijke uitval kon worden genoteerd. Zo die van Brandsma. die met een snel le rush de lang niet veilige Stormvogels-defensie passeerde en zijn ren met een vaardig trekballetie afsloot, dat zeker een doelpunt zou zijn geworden, ais doelman J. Venus niet met een katachtige sprong het gevaar bezworen had. Menig staaltje keurig combinatiespel tussen Brandsma. Blaauw en Lenstra ontlokte een goedkeurende uit lating van het publiek, dat het IJmuider sportveld tot in de nok bevolkte. Een van deze combi naties had na twee en twintig minuten succes. Blaauw gaf een goede throughpass naar de altijd goed opgestelde Lenstra, die van een permanente dekkingsfout in de IJmuider defensie alle verdedigers op één lijn op waarlijk grootse wijze profiteer de. door langs hen heen te glip pen en doelman Venus vol komen onhoudbaar te passeren (0—1). Na dit doelpunt was Heeren veen weliswaar niet zo sterk meer in de meerderheid, maar wat de IJmuider voorhoede liet zien om haar offensieve kracht in doelpunten om te zetten, was pover. En tegen een stugge, koele verdediging als die van Heerenveen heeft het trap-maar- raak-systeem beslist geen succes. Aan de andere ziide had Hofma nog bijna het tweede 'doelpunt kunnen scoren, maar doelman Venus verhinderde dat op mees terlijke manier. Na de pauze begon dan einde lijk het werkelijke, in de aan vang reeds gememoreerde offen sief van Stormvogels. Een corner van Luppens bracht bijna het zo vurig verlangdè succes, maar Veenstra kon de bal nog op de deel keren. Een ver hoog schot van dezelfde binnenspeler kwam tegen het kruispunt latpaal. Even scheen het. alsof Heeren veen zijn kracht moest zoeken in paniekvoetbal. Maar dat was slechts kort. want ook al kwam de bal steeds weer in de Heeren vener doelmond. de blauw-witten konden geen middelen vinden de gasten te verschalken. In die zelfde periode gleed Hofma in eens keurig langs de lijn. Hoog gaf hij de bal voor. op het hoofd van Blaauw. die nog net kon doorkoppen naar de toestormen de Brandsma. Die twijfelde geen moment en gaf met een strak zuiver schot Heerenveen een 20 voorsprong. De strijd bleef aantrekkelijk, ook al was van groots voetbal geen sprake. De laatste minuten waren weer geheel voor Stormvogels, dat ten minste nog poogde de eer te red den. Succes bleef echter uit. LONDEN. De dikke mist, die over uitgestrekte delen van Engeland hing, was de oorzaak den niet konden doorgaan, vier meer dan op 6 December j.l. toen de weersgesteldheid even eens het sportprogram in de war stuurde. RCH EN WAGENINGEN DEELDEN DE PUNTEN Reeds tien minuten na de aanvang moest doelman Geutjes van de bezoekende club zwichten voor een schot van Gallis. V.l.n.r. Geutjes, Gallis (RCH) en de spelers van Wageningen Looys en Jansen. Dit betekende dat vele clubs een wedstrijd in drie dagen speelden en aangezien dit voor dat Zaterdag elf leaguewedstrij- l zes eerste klassers gold. verliest het feit. dat Tottenham Hotspur als enige ploeg in deze afdeling een „doublé" boekte wel iets van zijn waarde. Alhoewel Totten- ham Hotspur met 40 van Middlesbrough won. na diezelfde club op eerste Kerstdag met 71 geklopt te hebben, was het toch Arsenal dat het meest van het program in de kerstweek profi teerde. De thuiswedstrijd van de Gunners tegen Bolton, dat zij op eerste Kerstdag uit met 64 ver slagen hadden, kon niet door gaan. Maar die gedwongen wer keloosheid kostte hun niets om dat zowel Wolverhampton als West Bromwich Albion een nederlaag moesten slikken. En nu verkeert Arsenal in de gun stige positie van slechts twee punten achter te staan op de lei der Wolverhampton, met liefst drie wedstrijden in handen. De Wolves spelen sinds enige tijd nu niet bepaald in topvorm. Van hun laatste zeven wedstrijden hebben ze er maar één gewon nen. Maar in weerwil van de 52 nederlaag tegen Sunderland behielden ze één punt voor sprong op West Bromwich Al bion dat in de thuiswedstrijd tegen Sheffield Wednesday ver slagen werd. nadat hel de vorige dag te Sheffield met 54 had gezegevierd. De wedstrijd O.S.V.-Den Helder, met als inzet de laatste jdaats van 2B, is er een geworden van 'n zeer matig ge halte. Geen moment kon men het gemiddelde 2e klasse peil bereiken en dat O.S.V. bij het eindsignaal een 41 zegepraal haalde, pleit ook allerminst voor de Oostza- ners, want twee van de vier doelpunten waren aan min der gelukkige momenten van de Helder-goalie te wijten. Voor een handjevol toeschou wers. dat de kille atmosfeer ver kozen had boven een verwarm de huiskamer, was de vertoning in deze modderbrei een speel veld kon men het moeilijk meer noemen ook geenszins hart verwarmend. Nu dient gezegd, dat de O.S.V.-ers zich beter bij de terreinomstandigheden aan pasten dan hun Helderse col lega's die het in de regel zoch ten in een tik-tak spelletje, wat in de meeste gevallen tegen een Zaanse ploeg funest is. Enkele minuten na het begin ging de O.S.V. linksbuiten Jo Dil volkomen vrij op het Helder- doel af en met een scherp schot was Boekei voor de eerste maal geslagen (10). Een voorzet van Schouwenaars kopte v. d. Meu- len via de deklat rakelings over het O.S.V.-doel. In de achttiende minuut kreeg plots Te Slaa het op zijn heupen. Een mistrao van rechtsachter Lust gaf hem alle gelegenheid. Er volgde een hoog schot vanaf de vleugel en de ver keerd opgestelde doelman Schou ten moest de gelijkmaker tole reren (11). Hierna misten Schaut (rechtsbinnen) voor O.S.V. en Van Beekhoven voor Helder enkele serieuze scorings kansen door in vrije positie ver naast te schieten. Uit een pass van v. d. Meulen schoot Te Slaa nummer twee in de Oostzaanse touwen, maar of het werkelijk buitenspel was. wat scheidsrech ter Bergmever aangaf, menen wii sterk te moeten betwijfelen. Na acht en dertig minuten nam O.S.V. opnieuw de leiding. Een pass van aanvoerder linksbinnen Deiiga aan middenvoor Krul werd door de laatste voor de te laat reagerende Boekei in het net geplaatst (21). Enkele seconden voor de rust greep Boe kei mis bii een ongevaarlijke kopbal van Jo Dil en dat be tekende 31. Schuchtere Helder-pogingen in de tweede speelhelft om een eervol resultaat te bereiken, had den tegen de heus niet grootse Oo°tzaanse achterhoede weinig succes. In de zeventiende mi nuut plaatste De Wit een vrije schop uitstekend voor het Hel- der-doel en Schaut kon totaal ongehinderd inschieten (41). Onder leiding van de onver moeide Hevster werden pogin gen in het werk gesteld om de stand een dragelijk aanzien te geven, maar het uitermate zwak ke aanvalsspel van de ..whites" maakte iedere poging reeds bii voorbaat vruchteloos. Aangezien ook de Helder-verdediging geen pardon meer gaf. bleef de stand zo tot het einde. De uitslagen Eerste divisie: CardiffNew castle 00: ChelseaStoke 00: MiddlesbroughTottenham 04: PortsmouthDerby 22: Sun derlandWolverhampton. 52; West BromwichSheffield Wed nesday 0—1. Tweede divisie: BuryRother- ham 20: Hull—Notts 31: LeedsLuton 22: Leicester Blackburn Rovers 21; Notts C. West Ham 11: Plymouth Birmingham 21: Southampton Eulham 5-3: SwanseaHud- dersfield 33. SCHULTEPETERS WINNEN IN FRANKFORT In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft het Nederlandse paar Schulte-Peters met indruk wekkend machtsvertoon de „Naoht van Frankfort" gewon nen. De uitslag was: 1. Schulte- Peters 259.767 km in zes uren; 2. v. Bueren-Knoke (Zwits.-Dld.) 3. Plattner-Intra (Zwits.-Dld.); 4. Rigoni-Schuermann (It.-Dld.); 5. Petry-Holthoefer (Did.). STORMVOGELS-HEERENVEEN 02 Maker van het eerste doelpunt was Abe Len stra, die in zijn eentje door de gehele ver-dediging van de thuisclub „wandelde" en doelman Venus van dichtbij het nakijken gaf .V.l.n.r.: v. d. Oever, St., de geslagen doelman Venus, Abe Lenstra (op de grond liggend) ende Stormvogels-spelers Westers, Tol en Heilig. (Van onze sportredacteur) Neen, dat had Forward niet verdiend. Terwijl iedereen zich tenslotte verzoend had met de gelijke stand, welke Zaandijk had bereikt door een „eigen inzet" van Evert Schouten, overschreed in de laatste minuut van de wed strijd doelman de Vries de witte streep, ivelke het straf schopgebied van de rest van het veld scheidt. Hands dus. Onheilspellend lang was de aanloop van Zaandijks hope Poel. Een onderdeel imn een seconde later suisde de bal van zijn voet ongelooflijk hard in het Forward-doel Met een overmaat aan zelfver trouwen was Zaandijk van start gegaan en zelfs de twee-nul ach terstand, die deze blauwhemden binnen het kwartier van een ont zaggelijk hard werkend Forward moesten incasseren, bracht die rust niet in gevaar. Het windvoor- deel bracht hen telkens weer voor de Hoornse doelmond, waar de Vries kwistig met zijn talenten strooide. Dat was wel nodig ook, want verschillende venijnige schoten en kopballen kwamen op zijn heiligdom aansuizen. Totdat in de vierde minuut Henk Pie- terse een goed geplaatste „uit gooi" opving, even doorliep langs de cornerlijn en toen scherp naar zijn geheel vrijstaande broer Wim passeerde, die deze broederlijke combinatie besloot met een schot, dat onhoudbaar hoog in het net verdween (10). Dat was tegen alle veldverhouding en technische verhouding in. Want Zaandijk voetbalde in dat prille begin on tegenzeggelijk beter en bleef dat de hele eerste helft doen. Doch al hun aanvallen liepen dood op het rotsblok, dat in de wandeling Groot genoemd wordt en hun schoten werden onbarmhartig ge retourneerd door doelman de Vries. Opnieuw zouden de beide Pietersen er voor zorgen, dat er nog meer speling in de stand kwam. Nu bezorgde Wim aan Henk een „dot" van een kans, die deze beheerst en dankbaar accepteerde. 20 dus, ondanks windnadeel. Het begon er op te lijken, dat dit moreel sterke Forward er in zou slagen Zaandijk de pas af te snijden. Doch deze Zaanse knapen ble ven doorhameren, even onver stoorbaar kwamen ze keer op keer voor het Hoornse doel en toen Schouten niet snel genoeg weg werkte, „pikte" Poel de bal van zijn schoen en deponeerde het bruine monster langs de Vries in de touwen (21). Dat het even later niet twee twee werd, kwam op rekening van de Forward-goalie, die met een enorme snoekduik een van richting veranderd schot nog via de paal uit zijn doel wist te ran selen. Het was echter uitstel van executie. Evert Schouten be zorgde Zaandijk een vrije schop, die, door Mosk genomen, hoog voor doel terecht kwam, daar af- Eerste klasse A. GVAV—DOS Sneek—VSV RCH—Wageningen VolewijckersEDO B. 't Gooi—AGOVV Stormv.H'veen EnschedeVitesse C. TheoleJuliana SVV—BW Willem IILonga D. RBCNOAD NACLimburgia ADO—DHC WEST I Tweede klasse B. VolendamZW ZeeburgiaW, Frisia OSV—Helder 1—1 0—0 1—1 0—0 0—4 0—2 1—0 1—1 1—4 5—2 1—1 2—0 6—1 1—0 2—1. 4—11 WEST I Derde klasse A. QSC—CSV RKVVA—O VVO APGSTerrasvogels Derde klasse B. TOGDonar RKAVIC—BVC Derde klasse C. P'steijn—Alkm. B. Vitesse '22—WSV '30 Alw. Forw.Zaand. GVO—Wijk a. Zee Vierde klasse A. USVU—DTS LimmenMFC Vierde klasse B. RKAFC—Assendelft BergenGrasshop. AndijkVZV Meer vogels '31EVC schampte op het achterhoofd van Groot en tot aller ontsteltenis in het doel rolde (2-2). Verdienstelijk spel Tot nu toe was de strijd kalm geweest. Dat veranderde in de tweede helft. Want wat Zaandijk verwacht had, gebeurde niet. For ward kreeg geen inzinking en stortte niet in elkaar. Met de tan den op elkaar vochten de elf ge zamenlijk door en hun enthou siasme bracht de blauwhemden van de kook. Goed, het mag waar zijn, dat een Duinmeijer niet ge heel voldeed, dat een Zandbergen vaak niet op zijn plaats stond, dat.maar wat gaf het, er werd gewerkt en ook dat is een zeer voorname factor in de wed strijdsport. Toen Zaandijk begon te mer ken, dat uit een ander vaatje getapt moest worden, was het bijna te laat. Want inmiddels had Henk Pieterse een penalty wegens free-kick uitstekend benut en stonden de leiders van 3 C ander maal achter. Radicaal werd toen het roer omgegooid. Om elke bal werd ge vochten en Forward werd in de verdediging teruggedrongen. Als in deze phase van de strijd Duin- meijer's schot onder de lat iets harder was geweest, had dit op dringen de Zaankanters noodlot tig geworden. Nu konden ze acht minuten voor het einde een wan hopige Evert Schouten feliciteren, die zo onfortuinlijk was om een boogbal, die in de doelmond neer daalde, in eigen doel te schieten (3—3). Het verbeten gevecht om de leiding, dat nu volgde, hield iedereen in spanning. Bieze, snel, veelbelovend, maar nog te onbeheerst, lanceerde een maal Pieterse, doch onverbidde lijk snerpte het fluitje van de scheidsrechter voor buitenspel. 0—0 3—7 2—4 0—1 5—1 3—1 1—1 3—4 1—4 4—0 2—4 0—2 0—7 0—7 0—1 De uitslagen van de op Zon dag gehouden draverijen te Hil versum luiden: Oudejaarsavond-prijs. eerste af deling: 1. Quickline (J. v. Leeu wen ir.) tiid 3.01. km-tijd 1.32.3: 2 Quita Scott: 3. Quita Hanover. Tot.: w. 2.60. pi. 1.20. 1.40 1.40. gek. 3.70. cov. 5.40. Oudejaarsavond-prijs: tweede afdeling: 1. Prins Gregor (J. Wagenaar) tiid 3.07.1. km-tijd 1.34.5: 2. Paul A: 3. Queronica. Tot.: w. 13.20. pi. 3.30. 8.80. 1.80. gek. 27.20. cov. 21.70 Oliebollen-prijs: eerste serie: 1. Feter Karnac (J. Heemskerk) tiid 2.47.7. km-tijd 1.29.2: 2. Kon- dor: 3. Pelikaan S. Tot.: w. 5.20. pi. 1.40. 1.30 1.50. gek. 11.40 cov. 4.40, Tweede serie: 1. Olvmpus (J. M. v. d. Berg) tijd 2.48.3. km- tiid 1.29.6: 2. Luccie Rohda: 3. Petronel Spencer. Tot.: w. 4.20. pi. 1.80. 1.80. 1.60. ge.t. 11.40. cov. 4.40. Finale: 1. Kondor (J. v. Leeu wen ir) tiid 2.47.9. km-tiid 1.26.6: 2 Oriënt Express G: 3. Olvmpus. Tot.: w. 5.90. pl. 1.70. 2.50 2.00. gek 17.40. cov. 7.80. Punch-priis: 1. Oscar Major (J Wagenaar) tijd 4.10.6. km-tiid 1.28 9: 2. Ooievaar S: 3. Kalida. Tot.: w. 2.90. pl. 1.30. 1.20. gek. 3.00 cov. 4.10. Grog-prijs: 1. Quick Hollan- dia G (W. H. Geersen) tiid 2.59. km-tijd 1.29.5: 2. Querido: 3. Querie. Tot.: w. 1.60. nl. 1.30. 2.10. eek. 3 10. cov. 3.20 Beste wensen-priis: 1. Post- duifje G (M. Vergay) tiid 3.25.5. km-tijd 1.23.6: t. Norbert M: 3. Ladv Zora. Tot.: w. 3.00. pl. 1.50. 1.70. gek. 4.40. cov. 2.70. Het slot hebben we n al ver teld. Een uitlopende de Vries kwam over de streep met de bal in zijn banden. De vrije schop, die daarna volgde, velde For ward. Want in die allerlaatste aanval, die daarna volgde, kon Eekcn op het nippertje bedwongen worden door een voor hem neerploffende Zaandijk-back VERSTERKTE DEGRADATIE In Utrecht heeft een bespre king plaats gehad tussen het be stuur van de VEK en het bestuur van de vereniging 2e, 3e en 4e klassers over de competitie-inde ling van de eerste klassers. Deze besprekingen hebben tot het resultaat geleid, dat de eerste klassers hun voorstel van de „viermaal veertien" zullen in trekken en dat beide partijen een commissie zullen instellen, die een suggestie zullen bestuderen tot het instellen van vier eerste klassen van twaalf clubs en een hoofdklasse, zonder daarbij het plan-Burgwal in zijn wezen aan te tasten. HET CONFLICT IN DE SCHAATSENSPORT Een week geleden nam de buitengewone algemene vergade ring van het district Zuid Hol land van de K.N.S.B. een motie aan, waarin verscheidene eisen werden gesteld aan het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond. Bij niet voldoening zou het district Zuid Holland op korte termijn uit de bond treden. Naar w;i vernemen is op Zaterdag 3 Januari een bestuursvergadering van de K.N.S.B. belegd, waarin de inhoud van de motie van het district Zuid Holland zal worden behandeld. Italië verslaat Zwitserland In liet gemeentelijk stadion te Palermo heeft Italië Zondagmid dag een 20 overwinning op Zwitserland behaald. De zege was misschien iets geflatteerd maar niet onverdiend, alhoewel de Zwitsers in de eerste 'helft vaak het beste van het spel had den en enikele prachtige kansen misten door o.m. twee keer van vlakbij tegen de paal te schieten. WILLEM II-LONGA 5—2 De gehele verdediging van Longa de doelverdediger in cluis kijkt naar de scheidsrechter, in afwachting van zijn beslissing omtrent een vermeend ongeldig doelpunt, dat door de Jong (op voorgrond) 1 minuut voor de rust werd gemaakt in de wedstrijd Willem Il-Longa. Het doelpunt werd echter goedgekeurd en de stand was 21 voor de thuisclub. Op de achtergrond v.l.n.r.: Veldhuizen, H. de Kort, L. de Kort en doelman Luytelaar. ,,We worden geen kampioen", hebben Abe en zijn mannen ons bij herhaling verteld. De 20 zege op Storm vogels, „het" wapenfeit in de hele eerste klasse, brengt intussen Heerenveen voorlopig in een zeer gunstige positie aan het hoofd van 1 B. In 1 A waren alle clubs het er over eens, dat de buit gedeeld moest worden. Dat was in het bijzonder verdienstelijk van GVAV (tegen DOS) en Wageningen tegen leider RCH. Sneek hield de halve winst thuis. VSV kon evenmin als de thuisclub het net vinden. Met 't Gooi is het mis. AGOVV boorde vier gaten in het Hilversumse doel Gerenommeerde clubs in het Zuiden bleven allen in de meerderheid. Opvallend is de grote 52 zege van Willem II op Longa en het gelijke spel van RBC tegen NOAD. Mogen we U, na de vermelding van een nieuw gelijk spel van Theole, ditmaal tegen Juliana, voor de rest naar uitslagen en standen verwijzen 1ste klasse A RCH 10 8 1 1 17 DOS 12 7 2 3 16 Ajax 11 7 1 3 15 Heracles 11 5 3 3 13 GVAV 12 4 4 4 12 W'ningen 11 3 5 3 11 VSV 11 4 3 4 11 Ensch. B. 12 4 3 5 11 NEC 11 3 4 4 10 Volew. 11 4 1 6 9 Zw. Boys 11 3 3 5 9 EDO 12 3 3 6 9 Sneek 11 3 1 7 7 Frisia 10 2 2 6 6 Iste klasse B Heerenv. 12 9 1 2 19 Stormv. 12 6 3 3 15 Haarlem 11 5 4 2 14 Enschede 11 6 2 3 14 L'warden 11 5 3 3 13 Vitesse 11 6 1 4 13 DWS 11 5 2 4 11 AGOVV 11 4 2 5 10 BI. Wit 't Gooi 11 4 2 5 10 12 3 4 5 10 Elinkwijk 11 4 1 6 9 Be Quick 11 3 1 7 7 Achilles 12 2 3 7 7 Go Ahead 11 1 3 7 5 lste classe C Sparta 11 8 2 1 18 MVV 12 6 4 2 16 Emma 12 6 3 3 15 VVV 12 5 5 2 15 Willem II 12 6 3 3 15 BW 11 4 4 3 12 Longa 11 6 0 5 12 Excelsior 11 4 3 4 11 Sittardia 11 5 1 5 11 SVV 12 4 1 7 9 Brabantia 12 4 0 8 8 Juliana 11 2 3 6 7 HBS 12 3 1 8 7 Theole 12 2 2 8 6 lste klasse D PSV 12 7 2 3 16 Eindhoven 12 6 3 3 15 Noad 12 6 3 3 15 ADO 11 6 2 3 14 Feijenoord 12 5 4 3 14 Xerxes 11 4 4 3 12 Bleyerh. 12 5 2 5 12 RBC 12 5 1 6 11 NAC 12 4 3 5 11 H.-DVS 11 3 4 4 10 Limburgia 12 3 4 5 10 Maurits 12 2 5 5 9 DHC 11 4 0 7 8 TEC 12 2 3 7 7

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 5