Grondslag gelegd voor ontwikkeling stad in komende 20 jaren Woningbouw in snel tempo „Samenwerken" K.V.P.-P.v.d.A. teleurstellend ACTIVITEIT OP KATHOLIEK TERREIN PERSONALIA NECROLOGIE Talrijke jubilea Missietentoonstelling bracht f 20.000 op Paeina 2 OUDEJAARSNUMMER 1952 1952: jaar van vele activiteiten Moesten wij het vorig jaar kenschetsen als een jaar van onvoltooide plannen, dit jaar zouden wij willen noemen het jaar van vele en verheugende activiteiten. De ge meenteraad stelde het Uitbreidingsplan in hoofdzaak vast, waarmee de grondslag gelegd werd voor de verdere ontwikkeling van de stad in de komende twintig jaren. De winkelstand liet van zich horen door een uitstekend geslaagde Braderie, waarmee Alkmaar haar reputatie als centrum-koopgemeente eer aandeed. Daarnaast plaatste de grote negendaagse dekenale Missietentoon stelling „Een week Missiestad" Alkmaar andermaal in de centrale belangstelling van dit gewest, speciaal wat betreft de activiteit op katholiek terrein. Het bezoek van H.M. de Koningin aan Alkmaar was mede een der hoog tepunten van het jaar en de opening van de nieuwe Friesebrug door de minister van Waterstaat tekende Alkmaar als belangrijke schakel in het verkeer boven het Noordzeekanaal. nis over de voortschrijdende bouwnijverheid, er blijft toch één „jammer" over. n,l„ dat er alleen maar woningwet- en mid denstandswoningen worden ge bouwd en geen wat men noemt „herenhuizen", met het gevolg, dat er aan de trek van Alkmaar- ders. die een leidende functie in bedrijven en instellingen be kleden. naar buiten Bergen en Heiloo nog geen einde is gekomen. Tientallen van deze categorie, die in Alkmaar hun werkkring hebben, ziin genood zaakt zich elders te vestigen. Het was bij de bespreking van het Uitbreidingsplan, dat hierop in de raadsvergadering de aan dacht werd gevestigd. Mogeliik. dat er in de toekomst nog een enkele villawijk op Alkmaars grondgebied zal verrijzen. In dit verband mag ook herinnerd wor den grondaankopen door de ge meente. Dit jaar werd de ge meente. tengevolge van diverse raadsbesluiten eigenaresse van alle gronden ten Noorden van de Heiloërdiik. samen ter grootte van ca. 50 ha., waarvoor bijna vier ton betaald werd: ook ten Z. van de Heiloërdiik op het gemeentegebied van Heiloo werd reeds 5 ha. gekocht voor f 3000.de ha. Het is hoofdza kelijk in dit Zuid-Oostelijk deel der gemeente, dat zich in de ko mende jaren de stadsuitbreiding zal voltrekken. Het is daarom verheugend, dat de raad zich bij het debat over het uitbreidings plan reeds in principe accoord verklaarde met de aanleg van 'n groene strook, die het Oostelijk stadsdeel met het Westelijk zal verbinden, zodat men uit deze woonwijken via een nieuwe „Hout" naar de onvolprezen Alkmaarder Hout kan wandelen. Wat de volkshuisvesting be treft moeten wii nog herinneren aan de geslaagde Nationale Wo ningbouwlening waarop voor 84 millioen werd ingetekend en waaraan Alkmaar een steentje" van f 350.000.bijdroeg. De raad besloot voorts een 9-tal woningen in de oude binnenstad onbewoonbaar te verklaren en kocht een vijftal woningen aan de Noorderkade aan gelegen in de nabijheid van het Industrie terrein-Noord. De woningbouw vertoonde dit jaar een sneller tempo: kwamen vorig jaar 'n 120 woningen ge reed. dit jaar waren het er een kleine 200. n.l. ca. 150 woning wetwoningen. hoofdzakelijk in de nieuwe woonwijken van de Over- die en 'n 40 woningen in de par ticuliere sector, terwijl een 24 bouwkaswoningen in de Talma- straat haar voltooiing naderen. Het bureau Huisvesting gaf 585 vergunningen uit voor het betrekken van een lege woning: hieronder ziin vanzelfsprekend de ca. 200 nieuwgebouwde wo ningen begrepen: de overige woningen kwamen leeg door mu taties en roulatie: het betekent echter, dat 585 gezinnen een an dere woning kregen: bovendien werd nog aan 59 gezinnen ver gunning tot inwoning verstrekt. Intussen zijn er ook nog ca. 200 woningen in aanbouw: n.l. 73 (met 2 winkelhuizen) voor „Goed Wonen", 33 voor „Roch dale" en 84 voor de fiemeente; alle in de Overdie. De woningen voor „Goed Wonen", waarvan de bouw door de slechte weersom standigheden in het najaar ern stig werd belemmerd, zullen ver moedelijk in Februari '53 gereed komen. Voor uitvoering gereed liggen nog de plannen voor de bouw van 56 woningen voor „Rochdale" in het Bergerweg- kwartier. voor een vijftal wonin gen aan de Trompstraat, door de gemeente te bouwen voor gezin nen. die een onbewoonbaar ver klaarde woning moeten verlaten, alsmede plannen voor de bouw van twee complexen van wonin gen voor Ouden van Dagen. n.l. het complex van 33 woningen voor „Volkshuisvesting" aan de Krugerstraat en het complex van 76 woningen, twee pensiontehui zen met 24 bedden en een ver zorgingshuis met 38 bedden, voor de gemeente te bouwen aan de Westerweg. Als deze laatste complexen in 1953 gereed ko men. zal dat ongetwijfeld een belangrijke verruiming der woon gelegenheid voor Alkmaar bete kenen: tenminste, als er overleg gepleegd wordt tussen de betrok ken instanties en het bureau Huisvesting en niet alleen Ouden van Dagen van iviten de stad in deze complexen worden gehuis vest. Is er dus reden tot verheuge- Wat de scholenbouw betreft, werd begonnen met de uitvoe- Op katholiek terrein werd in het afgelopen jaar een grote acti viteit ontplooid. Op de eerste plaats mogen wij herinneren aan de zo succesvol geslaagde negen- daagse dekenale missietentoon stelling „Een Week Missiestad", welke in de gebouwen en op de terreinen van het R. K. Lyceum werd gehouden. De tentoonstel ling, die werd opgeluisterd door het bezoek van verschillende Mis siebisschoppen, trok ca. 22.000 bezoekers: het financieel resultaat voor de missie was een batig saldo van ca. f 20.000. In de laatste maand van het jaar werd in het dekenaat een actie gevoerd voor de Oostpries- terhulp. Het Sportcomité organi seerde weer een dekenale sport dag en opende het sportseizoen met een H. Mis in de muziektuin, welke door leden van tal van katholieke sportverenigingen werd bijgewoond. Vermeldenswaard is ook de opening van de Openbare Katho lieke Leeszaal aan de Laat, de opening van het R. K. Militair Tehuis aan de Oudegraeht en de opening van de R. K. Bejaarden sociëteit in het Kajottershuis. In Januari werd het eeuwfeest van de Sint Vincentiusvereniging op luisterrijke wijze gevierd; de voorzitter van de Bijzondere Raad, de heer A. J. v. d. Drift, werd hierbij benoemd tot Ridder in de Orde van St. Gregorius de Grote. Een viertal Katholieke in stellingen in stad en gewest: het Sint Elisabethziekenhuis, het R.K. Lyceum, het Retraitenhuis te Bergen en Vacantiekoloniehuis „St. Joseph" te Egmond aan Zee bestond 25 jaar; deze zilveren jubilea werden onder grote be langstelling gevierd. De St. Hip- polytusstiehting mocht ter gele genheid van het jubileum van het Elisabethziekenhuis van oud patiënten en andere belangstel lenden een feestgave van ruim f 9000..ontvangen, als bijdrage voor het Fonds voor aanschaffing van een radio-installatie voor de patiënten. Op 22 Januari werd de Mater Amabilisschool geopend, voor de geestelijke vorming van het wer kende meisje. Schola Publica, dat zich in een verheugende belangstelling mocht verheugen vierde haar eerste lustrum, zoals ook de K.A.V. Het woonwagenliefdewerk kwam tot nieuwe activiteit; op het woon wagenkamp verrees een eenvou dige kapel, die in het najaar met een orgel werd verrijkt. De Werknemende Middenstand kwam eveneens tot nieuw leven, terwijl de Reisvereniging voor Katholie ken ook een grote activiteit ont plooide. De bedevaartsplaats van O. L. Vrouw ter Nood had dit jaar een zeer druk bezoek van pelgrims, zowel individueel als in organi- satieverband. Mgr. Huibers be zocht de Lioba-stichting te Eg- mond, ter gelegenheid van de kerkelijke goedkeuring van dit convent. De Paters Benedictijnen van Egmond begonnen met de bouw van een Abdijkerk, hetgeen wijst op een verheugende groei van deze communiteit. In Heer- hugowaard werd de Katholieke Landdag voor Hollands Noorder kwartier gehouden, waarop Mgr. Hansen sprak over emigratie. Vermeldenswaard is ook de tot standkoming van het openlucht zwembad DEIKO te Heerhugo- waard. rinv van de plannen, die vorig iaar reeds op stapel stonden. De Krelageschool werd met vier lo kalen uitgebreid, evenals de R.K. Meisjes-V.G.L.O.-school; de Lin- denschool kreeg een gymnastiek lokaal: aan de Heiloërdiik werd een nieuwe kleuterschool in ge bruik genomen: de nieuwe R.K. Jongensschool in het Berger kwartier nadert haar voltooiing, evenals de Handelsschool en de R.L.W. School, ook in deze wijk gebouwd. In Oost is een nieuwe de derde Christelijke lagere school in aanbouw, terwiil de raad besloot tot medewerking aan de stichting van een nieuwe openbare lagere school aan de Willem de Zwiigerlaan. een V.G. L.O.-school voor Christelijk On derwijs en een R.K. V.G.L.O.- sohooi voor iongens, alsmede van een nieuwe R.K. en Christelijke B.L.O.-sehool. In dit verband moeten wii he laas er nog aan herinneren, dat in het iaar 1952 de plannen voor de bouw van een katholieke Am bachtsschool. waaraan de raad vorig iaar geen medewerking wilde verlenen, op de achter grond bleven: wii mogen echter verwachten, dat deze plannen in het komende iaar weer ter hand zullen worden genomen; wellicht dat de nieuwe gemeenteraad, die 1953 ons zal brengen, een meer welwillende houding in de ze zal aannemen. Ook voor de gemeenteraad was 1952 een vrii bewogen iaar. Het begon met een begrotings debat in grote s/'il. althans wat de omvang betrof; drie dagen lang duurde dit begrotingstour- nooi, waarin de gemeenteraads verkiezingen van 1953 al te rui ken waren; ruim 300 pagina's druk besloeg het notulen-verslag. dat van deze begrotingszitting werd uitgegeven. bouwkundig adviseur: wethou der Leesberg, die de minderheid in het college uitmaakte kreeg 13 raadsleden mee. zodat dit voorstel, waaraan een uitgaaf van f 2.000.voor honorarium voor de adviseur verbonden was. werd verworpen. Minder succes had weth. Lees berg, toen hij met wethouder v. Slingerland de minderheid in het college vormde bij een voorstel tot invoering van gezinstarieven. Evenmin als bij de kwestie-ka tholieke ambachtsschool, die het vorig jaar in de raad speelde, hield de P.v.d.A. zich ditmaal aan de bij de wethoudersforma tie gemaakte afspraak. Een af spraak, die door dr. C. Berkhou wer bij dit gezinstarief-debat als „duidelijk genoeg" werd gekwa lificeerd. Het had overigens een haar gescheeld, of het gezinsta rief was er met de kleinst mo gelijke meerderheid toch doorge komen; de stemmen staakten 11 tegen 11, omdat een der leden van de K.V.P.-fractie wegens va- cantie afwezig was. Ware dit niet het geval geweest, dan zou het gezinstarief er met 12 tegen 11 stemmen gekomen zijn. Bij 'n tweede stemming staakten de stemmen opnieuw, ditmaal met 12 tegen 12, zodat het verwor pen was. Wij mogen verwachten, dat de K.V.P. het volgend jaar, als er weer over een wethouders formatie onderhandeld gaat wor den, wel tweemaal uit zal kijken, voor zij met de P.v.d.A. in zee gaat. te wensen over en als wii de stemming op de slotbijeenkomst van de deelnemers goed gepeild hebben, dan voelt de Alkmaarse winkelstand zeker voor een re prise. Het zal echter voor een groot deel afhangen van de hou ding van het gemeentebestuur, of ook 1953 een Braderie zal brengen. De middenstand moge niet zo'n florissant jaar gemaakt hebben als in 1951, toen de Korea-oorlog een rol speelde in de verkiuo. 1952 kan toch geen slecht iaar voor de middenstand genoemd worden. De textielbranche had een mindere verkoop dan vorig jaar; de tabaksbranche daar entegen een betere, als gevolg van de verlaging der tabaks-ac- ciins. November en December waren maanden, waarin er druk gewinkeld werd. Met de industrialisatie wil het in Alkmaar niet erg vlotten. Nieuwe industrieën ziin er niet bijgekomen. De Grafkisten-mon- tagefabriek Nemogra. die met goede moed begon, moest door interne moeilijkheden haar be drijf ontiidig staken, waarna het faillissement werd uitgesproken. Verwacht mag worden, dat er 'n vorm gevonden wordt, waarin dit bedrijf in het komende iaar weer zal kunnen gaan draaien. De Machinefabriek „Alkmaar", die over orders niet te klagen had. is begonnen aan de uitbrei ding van haar fabrieksruimte. waartoe met de gemeente een ruiling van grond werd aange gaan en een aantal woningen zuften verdwijnen. De demping van de Schelphoek. die hiermee verband houdt, heeft nog niet haar beslag gekregen. De choco ladefabriek van Ringers had moeite met de bezetting van per soneel. hoofdzakelijk wat betreft vrouwelijk personeel. Op het Industrie-terrein-Noord werd een spoorweg-accordement aangelegd: nieuwe industrieën verrezen er niet. Het L.T.B.- complex werd er voltooid, ter wijl deze instelling ook aan het Kanaal onder de gemeente Hei loo een nieuwe opslagplaats voor Er hadden enkele mutaties in de raad plaats; de heer B. B. v. d. Berg nam de plaats in van Mr. van Dijk. die wegens ver andering van werkkring voor het raadslidmaatschap bedankte: de heer W. Klaassen Bos vertrok naar elders en werd opgevolgd door de heer W. de Jong. De heer v. d. Berg zal vermoedelijk deze periode niet uit-zitten. om dat hij een werkkring in Haar lem heeft gekregen en vermoe delijk daarheen z^l verhuizen. Verschillende belangrijke raads besluiten inzake woning- en scholenbouw, alsook inzake aan koop van gronden in de Overdie memoreerden wii reeds. Een uit voerige bespreking weidde de raad aan het Uitbreidingsplan in hoofdzaak, dat voorziet in de uitbreiding van Alkmaar tot een stad van 70.000 inwoners. Van de belangrijkste raadsbesluiten noemen wii nog dat tot aanleg van sportvelden aan de Hoever- weg: dat tot herstel van de oude walmuur bij het Victoriepark. waarvoor een crediet van f 9.200 werd verleend: het besluit tot verhoging van het aan de So ciale Werkplaats verstrekte cre diet van f 5000 tot 10.000 aan de Stichting voor aanleg en inrich ting van een kruidentuin: voorts het voorstel tot verstrekking van een crediet van f 3000.in ver band met het Koninklijk bezoek: het besluit tot aankoop van de molen aan de Kruseman van El- ten weg voor f 1.en tot restau ratie van deze molen, waarvoor eer. crediet van f 5.500.werd verleend. Tussen haakjes, tot uit voering van deze restauratie is het nog steeds niet gekomen. Wii herinneren er in dit verband aan, dat alleen de vier wethouders zich tegen dit voorstel hadden uitgesproken. Met 129 st. werd besloten de Krocht aan de „Schutterswei" te verhuren. Voor de verbouwing van het bu reau van Sociale Zaken werd 'n crediet van f 72.000.verstrekt. Een onderzoek werd ingesteld naar de vraag, welk belang de Alkmaarse winkelstand bii de kermis heeft: de conclusie van dit onderzoek en het debat hier over was. dat van het college geen voorstel tot afschaffing van de kermis is te verwachten, ge zien het grote belang ervan voor de Alkmaarse winkelstand en neringdoenden. De totstandkoming van de nieuwe winkelsluitingsverorde ning vormde ook een punt van uitgebreide discussie in de raad. zoals ook het voorstel tot ver laging van diverse tarieven voor de vermakelijkheidsbelasting. Het tarief voor dansen werd van 50 tot 35 verlaagd: dat voor culturele films van 35 tot 20 voor z.g. godsdienstige films werd het tarief met 50 gere duceerd. terwiil het tarief voor „bal na" onveranderd bleef op 20 en dat voor motorraces verhoogd werd van 25 oo 35 Een en ander betekende voor de gemeente een mindere ontvangst van f 7.400. Het college leed een nederlaag van 14 tegen 9 met zijn meer- derheidsvoorstel om over te gaan tot aanstelling van een stede- Het gezinstarief kwam ter sprake bii het voorstel van B. en W. tot verhoging van de gas- en electriciteitstarieven, waartoe als gevolg van de verhoging der kolenpriizen moest; worden be sloten: het vorig iaar waren de tarieven zelfs tot driemaal toe verhoogd. De heer de Zeeuw oogstte nog een succesje door voor de middenstand een verla ging van 12 Vi van de vast rechtbedragen uit de wacht te slepen. Tenslotte nog een naar cijfers uit de raadshandelingen: Maat schappelijk Hulpbetoon kreeg 'n subsidie van f 672.000.teg vorig jaar f 623.000: het Centraal Ziekenhuis een subsidie tot dek king van het exploitatietekort tot een bedrag van f 238.911.-—. Naast de vele raadsbesluiten, die genomen werden, willen wii nog hoewel dit eigenlijk een contradictio in terminis is wijzen op een besluit, dat niet genomen is. n.l. het besluit, dat genomen moet worden als ge volg van het 't vorig iaar geno men besluit tot ombouw van het electrisch net van 127 tot 220 V, waarvoor de raad reeds het cre diet verschafte. De transforma toren ziin inmiddels aangeschaft, doch met de ombouw is nog niet begonnen, omdat het wachten is op het raadsbesluit inzake de voorwaarden, waarop de trans formatoren ter beschikking van de gebruikers zal worden ge steld. De vraag, of de transfor mator vóór of achter de meter geplaatst moet worden, zal daar- bi' beantwoord worden, Tot dus ver is dit voorstel nog niet in de raad ter tafel gekomen. Het tegenbezoek, dat de raad van Leeuwarden aan Alkmaar bracht, ter beantwoording van 't bezoek, dat de Alkmaarse vroed schap vorig iaar aan de Friese hoofdstad bracht, mag in dit over zicht over de faits et gestes van de raad niet onvermeld blijven. kunstmest en andere artikelen in gebruik nam. De industrie ontkwam aan de tariefsverhoging voor eleotrici- teit. waartoe de Raad dit iaar besloot. De klein-industrie nam in verschillende sectoren toe; wii wiizen o.a. op de ceramische in dustrie van de heer J. Kalksma. die naar eigen ontwerp in eigen atelier ceramiek vervaardigt. Werkloosheid Handel en industrie Een der evenementen in het stadsgebeuren dit iaar was de eerste Alkmaarse Braderie, wel ke in de eerste warme Juli dagen werd gehouden en waar aan ca. 250 zaken deelnamen. De Alkmaarse winkelstand gaf hier een prachtig staaltje van sa menwerking weg. waarvan o.m. de vele modeshows, door de plaatselijke dames-confection- neurs gehouden een symptoom was. Onder de vele attracties, waarmee de Braderie gepaard ging. was het bloemencorso, dat tot tweemaal toe vele duizenden oo de been bracht, een hoogte punt. De driedaagse Braderie. die tenslotte een vierdaagse werd. mag zeker geslaagd heten.. Hon derdduizenden uit het achterland kwamen naar de koopstad Alk maar. De organisatie liet het feit in aanmerking genomen, dat het de eerste keer was niets In verband met de industrie lijken ons enkele gegevens over het verloop der werkloosheid in het district van het G.A.B. te Alkmaar niet misplaatst. Over 't algemeen was de werkloosheid dit iaar groter dan vorig iaar. Zij bedroeg over het tiidvak van 31 Oct. '51 tot 30 Aug. '52 ge middeld 35 per duizend beroeps beoefenaren: het landelijk ge middelde is echter hoger. n.l. 41. Over het hele jaar 1951 bedroeg dit gemiddelde voor hetgewest Alkmaar 23 en het landeliik ge middelde 28. Op 15 December 1951 bedroeg het aantal werklo zen in het gewest totaal 4.033 tegen 13 December van dit jaar 4.217. De volgende cijfers illustreren het verloop over 1952: in het ge west van het G.A.B. Alkmaar: (tussen haakjes de vergelijken de ciifers over 1951). Diensten- Industrie Landb, sector 1 Jan. 1462 1834 1477 (909) (1561) (1151) 31 Mj-t. 1368 1849 1464 (650) (1315) (984) 30 Juni 598 612 994 (205) (147) (523) 30 Aug. 761 589 1114 (289) (147) (523) 30 Nov. 1055 783 1273 (955) (831) (1169) 1952: 13 Dec. 1420 1425 1372 1951: 31 Dec. (1512) (1834) (1477) Men ziet dus. dat vriiwel over het hele iaar de werkloosheids cijfers hoger lagen dan vorig iaar. Verkeer De het vorig jaar geïnstal leerde Verkeerscommissle. die 't verkeersvraagstuk in Alkmaar, mede in verband met het markt vraagstuk. het parkeer- en dem- Dingsvraagstuk in studie nam. liet nog steeds niets van zich ho ren. Commissies werken nu een maal meestal langzaam. Wellicht, dat wii er komende jaar meer van zullen vernemen. Van ver schillende kanten werd aange drongen op demping van diverse grachtwaters, om in de behoefte aan parkeerruimte te voorzien. Steeds weer kwam hiertegen op positie. omdat de tegenstanders van demping deze maatregel een te zwaar offer achtten aan het verkeer. De opening van de Friesebrug, een der belangrijkste verkeers aders. die de stad met het Oos ten en Noord-Oosten verbindt, memoreerden wij reeds. Het was voor Alkmaar een feestelijke dag. Ook de vernieuwing en verrui ming van het belangrijke ver keersknooppunt hoek Kennemer- straatweg-Kennemersingel kwam tegen het eind van het iaar tot stand: het bleek een goede ver betering. De Bergerweg. vorig iaar voor de ene helft onder handen genomen, werd ook voor het overige gedeelte vernieuwd, waarmee de gemeente Bergen 'n belangrijk stuk werk verrichtte in het belang van het locale ver keer. Jammer, dat over het tunnel- plan in de Bergerweg nog wei nig gezegd kan worden: het ziet er echter naar uit. dat ook dit plan in de nabije toekomst tot uitvoering zal komen, gezien ook het feit. dat het Bergerweg- kwartier een steeds belangrijker woon- en scholencentrum wordt. Het plan tot demping van het afgesneden kanaalvlak in ver band met de nieuwbouwplannen van de Alkmaarse Veiling, kwam ook nog niet tot uitvoering: ook dit mogen wii voor 1953 tege moet zien. De nieuwe Diesel-electrisohe tractie op de spoorüin Alkmaar- Den Helder, die dit iaar in ge bruik werd genomen, was een welkome verbetering voor de rei zigers op dit traject: de inge bruikname geschiedde met enig feestelijk vertoon van de ziide der Spoorwegen en V.V.V. De Alkmaarse kaasmarkt had een aanvoer van ca. 900.000 kg.: de priizen lagen aan de hoge kant en varieerden van f 2.10 tot f 2.20 per kg. Dit onderwerp brengt ons op de Vreemdelingenindustrie, waar mee het V.V.V.-werk wel eens wordt aangeduid. Alcmaria WV organiseerde een prijsvraag voor journalisten in Nederland en het buitenland, waardoor de stad Alkmaar en haar onvolprezen kaasmarkt in de belangstelling werden getrokken van de geza menlijke millioenen lezers van tal van bladen en periodieken in binnen- en buitenland. Een pro paganda, die niet na zal laten vruchten voor Alkmaar af te werpen. Het bezoek van buiten landers aan Alkmaar neemt jaar over jaar toe en sloeg ook dit iaar weer een record. Aangeno men mag worden dat dit mede aan deze prijsvraag te danken is. De Waagtoren werd door een kleine 15,000 kaasmarktbezoekers beklommen. De samenwerking met de Fe deratie en Alcmaria liet te wen sen over: Alkmaar, toch qua trekpleister voor het wereldtoe- risme de voornaamste afdeling in de Federatie, is nog steeds niet in het bestuur der Federatie vertegenwoordigd. De gemeente Alkmaar Zegde de huur op aan de Federatie van haar kantoor lokalen in het Waaggebouw, doch na bemiddeling van Jhr. Six. voorzitter van de Prov. Vér. voor V.V.V. werd de effectuering van deze huuropzègging uitge steld. Verwaoht mag worden, dat in de komende maanden een hechtere samenwerking tussen Federatie en Alcmaria tot stand zal komen. De seizoen-plaatsen waren over het algemeen tevreden over de uitkomsten gedurende het vacan- tieseizoen. ofschoon het bezoek niet overweldigend was. Bergen bleef in het ongestoord, zii het niet onbedreigd bezit van de trouwe „Bello". die de Spoorwe gen nog steeds uit deze contreien willen verbannen. De minister heeft voorlopig ziin veto tegen dit snode plan uitgesproken. Een helangriike gebeurtenis voor Ber gen was de aankoop van het Oude Hof-complex met enkele andere percelen bos- en bouw terrein. waardoor een der mooi ste recreatiegebieden van ons land voor het nageslacht behou den bleef. Heemschut in Bergen bond. gesteund door de Kunste naars. de strijd aan met het P.W.B.. dat in de duinen rond de Verbrande Pan werkzaamheden ging verrichten, welke het na tuur- en landschapsschoon hier ernstig bedreigden. Het Provin ciaal Bestuur en zelfs de minister kwam er kiiken en wii mogen veilig vaststellen, dat de actie van Heemschut, hoewel niet aan alle w.ensen der natuurliefheb bers werd voldaan, enig succes heeft gehad. Ook voor de Alkmaarse Vrij willige Brandweer was 1952 een bewogen iaar. In Februari bracht de grote brand in „Westerlicht" niet alleen de Alkmaarse Brand weer. doch ook vele brandweren uit de buitengemeenten in actie: het was een historische brand, zoals in de annalen van de brand weer maar weinige ziin opgete kend. Er vielen twee slachtoffers onder de bewoners te bétreuren. hetgeen achteraf, als men be denkt. dat de vele bejaarde be woners in hun slaap werden ver rast. nog een wonder mag heten. Half December werd het ge restaureerde „Westerlicht" weer officieel in gebruik genomen, iuist op de dag. dat de Gemeen teraad zich bezig hield met het conflict in de A.V.B., tengevolge waarvan vier Hoofdlieden het Laddercorps en één lid van 'n ander corps hun ontslag hadden genomen. Het zag er toen echte1- al naar uit. dat dit conflict, dat heel wat gemoederen in bewe ging heeft gebracht, tot een goede oplossing zou komen. Behalve de brand in „Wester licht" had de brandweer nog tal van andere kleinere branden en brandjes te blussen, zowel in de stad als in de voor hulpverle- ning-bii-brand bii Alkmaar aan gesloten gemeenten. Over de brand in „Westerlicht" werd door de Brandweer-inspectie een rap port uitgebracht, dat richtingge vend was voor de brandveilig heidsmaatregelen in andere soortgelijke instellingen in den lande: wat Alkmaar betreft, werd in dit rapport de noodzakelijk heid betoogd van een tweede magyrusladder. Tot aanschaffing daarvan is het echter tot dusver nog niet gekomen. De H. E. Deken J. Th. Jacobs vierde zijn 70-ste verjaardag en was dit jaar tevens 45 jaar pries ter, 25 jaar pastoor en 12'/i jaar deken. Hun 65ste verjaardag vierden het Kamerlid Jac. Groen Azn. en de R.K. wethouders G. van Slingerland en Mr. A. Lees berg. De oud-Alkmaarder, Dr. A. J. Henneman, werd 60 jaar en vierde tevens zijn zilveren jubi leum als directeur van Dekkers- wald. Ook oud-burgemeester Mr. W. C. Wendelaar werd 70 jaar, zoals ook de heer J. W. Kockx te Egmond aan Zee, een bekende figuur in V.V.V.-kringen. De heer L. van Jaarsveld, voor zitter van de K.A.B. te Alkmaar en districtsbestuurder, werd be noemd tot penningmeester van de K.A.B. in het bisdom Haarlem; hij werd als districtsbestuurder op gevolgd door de heer de Lange en als voorzitter van de afdeling door de heer J. Zandbergen. Mgr. Huibers installeerde de Eerw. Zuster Hildegardis Miohae- lis O.S.B. als Overste van de Liobastichting te Egmond aan Zee; Mr. A. H. van Ravesteijn werd bij K.B. benoemd tot Griffier bij de Alkmaarse Arrondissements rechtbank, de secr. van de Bond van de Coöp. Grondslag werken de zuivelfabrieken in Noord-Hol land Ir. G. Kranen werd benoemd tot procuratiehouder tevens ad junctdirecteur van de melksuiker- fabriek te Uitgeest. Ir. J. F. Ie Blansch werd be noemd tot voorzitter van de Ka mer van Koophandel en Fabrie ken voor Alkmaar; als moderator van het R. K. Lyceum werd de Zeereerw. Heer S. Stroek vervan gen door Dr. J. Remeijn, wegens zijn benoeming tot Pastoor te Rhoon; Dr. J. Hemelrijk aan vaardde in dit jaar zijn ambt van buitengewoon hoogleraar afdeling Algemene Wetenschappen aan de Technische Hogeschool te Delft; en de Weleerw. Kapelaan B. Voets, kapelaan van de St. Lau- rentiusparochie werd benoemd tot Rector van het Pius Gesticht te Amsterdam. Hij werd opgevolgd door Kapelaan Kloeg. De heer Jac. N. Al, oud-direc teur van het St. Josephzangkoor ontving het erekruis Pro Ecclesia, terwij'l de heer P. A. H. Jansen, oud-Hoofd der School te Wervers- hoof het erekruis Bene Merenti verwierf. Aan de verzetsstrijder Frits Conijn werd posthuum het Verzetskruis toegekend, terwijl de Opperwachtmeester der Rijks politie N. Waterdrinker, de ere medaille in zilver ontving, ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Van de personen, die ons in 1952 zijn ontvallen, noemen wij: Dokter J. Maats, S. W. Arntz, voorzitter K. v. K., Mr. A. F. Koelma, oud-burgemeester van Alkmaar, L. Bandsma, dir. G.A.B., D. Geels, en Herman Bak en P. Dekker, oud-raadsleden; Jan Bak; de vliegeniers C. Kohier en P. Dekker; Pater C. Knippenburg O.P., A. H. Arntz, Commissaris N.V. De Wild; Kapelaan Th. Dek ker; Dokter J. M. A. Conijn te Weert; Jan Schats, tenor-solist; Mej. C, v. d. Weele, verloskundi ge; J. den Das, omgekomen bij het vergaan van de trawler „Alk maar" C. M. de Vet, en L. Bijtjes. Voorts de schilder Harry Kuijten te Schoorl, het raadslid C. Morsch te Warmenhuizen, oud-burgemees ter W. Bos van Oudorp; J. Ro sing, gemeente-opzichter en D. Portegies, gemeente-ontvanger te Egmond Binnen. P. Roskam, oud lid Kerkbestuur te Bergen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 18