Sportief \oortl-llollaiid voor de lens R.K. Ned, Handbalbond bloeide in bisdom Haarlem Zomaar voor de vuist weg Van onze sportredacteur Het ideaalElke haridbalclub een eigen veld OUDEJAARSNUMMER 1952 Pagina 7 De laatste krant van het jaar staat altijd vpl met gebeurtenissen uit de drie honderd vijf en zestig dagen, die achter ons liggen. Het is een laatste terugblikken op datgene, wat geweest is en wat ons machtig heeft geïnteresseerd. Elders in dit nummer zult U een hele pagina vol foto's aan treffen over de Olympische Spelen en de Tour de France. De tekst daarvan voert U nog even terug naar deze twee grootste sportgebeurtenissen van het afgelopen jaar. Daarnaast was nog meer. Veel meer. En het is daarover, dat we in deze kolommen nog even met U willen praten. Want nietwaar, Uw kopje chocolade, of misschien later op de avond de wijn smaakt lekker, de appelbollen, sneeuwballen, croquetten en saucijzenbroodjes brengen de ware stemming en dan moet een krant niet met saaie, dooie" verhaaltjes" komen aanzetten. Het zal een springen zijn van de hak op de tak. Zomaar een greep hier, zomaar een opmerking daar. Want er was zoveel, dat we onmogelijk alles een beurt kunnen -«even. Oh, Volendam! Maar U zult toch wel even wil len meetreuren met de Volen- dammers, die op een winderige Tweede Pinksterdag hun ge droomde eerste klasserschap zagen verloren gaan in het Velsense stadion, waar Stormvogels in su per-vorm alle Katholieke illusies van een eerste klasser in het Westen de grond in boorde. Vol komen verdiend en volkomen sportief. Het deed ons toen goed, die forse Volendammer stem te horen, die totaal niet ontmoedigd zeide: „Ala, het is ze gegund, maar volgend jaar zijn wij aan de beurt." Nu, op deze 31e De cember, van 1952 staat Volendam opnieuw bovenaan, ongeslagen, het tweede troont op de ereplaats in de res. eerste klasse en het ziet er naar uit, dat de profetie op die tweede Pinksterdag ge daan, in vervulling zal gaan. Misschien, dat we U kunnen ver leiden het glas hoog te heffen en te klinken op het succes, dat we onze kranige wijdbroeken toch zo graag gunnen. Tülpenrallye Ver voor die eerste Junidagen, in het zonrijke April van 1952, hadden in Den Haag, München, Londen, Brussel en Parijs, zorg vuldig beproefde auto's zich naar de start begeven voor de vierde Tülpenrallye: Daar waren de Porches, de Jaguars en de Lan- zia's. Daar waren ook de dood gewone Fords, Chevrolets en de Volkswagens. Doch allen hadden ze één ding gemeen: ze bezaten een rijder, die een grote liefde koesterde voor het „groot-touris me". Dwars door Nederland, Bel gië, Frankrijk en weer terug naar Noordwijk voerde hun weg. 3500 kilometer lang door vlak, golvend en berglandschap. Langs fabrieks steden als Nancy en Metz, langs de beroemde kathedraal van Reims en door bergdorpen als Bellegarde. De nachtrit door de Ardennen zal alle deelnemers bij blijven en stof vormen voor een oudejaarsgesprek, zoals we nu met U voeren en ze zullen daarbij zonder uitzondering het besluit nemen: „In 1953, er kome wat kome", maar aan die Tülpenral lye, die een stelletje Nederlan ders van sta-vast in vier jaar tijd uit de grond hebben gestampt, doen we meer mee. Da's nog al wiedes." T.T. Assen De auto's hadden dus hun Tül penrallye. de motorduivels snel den in grote getale naar Assen, waar op 28 Juni de T.T. hon derd en dertig duizend toeschou wers trok. Daar raceden de meest fameuze renners uit de gehele wereld over het vlekke loze circuit van Assen en daar zorgden Geoffrey Duke, die op deze avond, nu hii besloten heeft over te gaan op de autosport, wel eens zal terugdenken aan deze T.T.. en Masetti voor de sensatie en de spanning als nooit tevoren. Piet Nortier. wie kent hem niet. liet de toeschouwers meeleven met die strijd op leven en dood, zong de roem van Hoog halerveen en van die twee paar den. die zomaar de baan opwan delden en een rampzalige Burik van verder rijden beroofde. Dat was ongehoord. maar voor de rest.Alle „vergrootwoorden" uit Piets vocabulaire waren niet voldoende om dat TT-wonder te beschrijven. In 1953, geachte le zers. wordt het nog wilder, nog fantastischer, nog grootser en nog verschrikkelijker, als we ons aller Nortier moeten geloven. En hii kan het weten, nietwaar? Afd. iV. Rolland jubileerde Heel 1952 heeft in het teken gestaan van het jubileum van de afdeling Noordholland. U schudt uw hoofd. Alweer voetbal? We hebben Volendam toch al alle eer gegeven? Maar ia, dat grote jubileum van al onze voetbal lers. groot, klein, jong en oud kunnen we toch niet helemaal wegdenken op deze laatste dag van het jaar. In September op het feest in Alkmaar en later in Bergen hebben wij het glas ge ledigd op het welziin van deze voetbalgemeenschap. Doet U het nu in huiselijke kring nog eens. En wees maar niet bang, dat we U nogmaals zullen vragen om te klinken. Dronken willen we U niet hebben, dat begrijpt U wel. Die afdeling Noordholland. Ja, dat is zomaar gegroeid. Voor de oorlog een voetbalbond, waarin alleen de „neutrale" clubs speel den. in de bezettingstijd onder We hebben U weinig herinneringen meege geven aan „de voetbal". Maar ja, wat wilt U. Het hele jaar door de hoofdrol in de krant Twee kiekjes uit het afgelopen seizoen willen met de lachende gezichten van de deelne mers aan het jaarlijkse J. P. Coen tournooi in Hoorn, in 1952 gespeeld in de prille Januari-dagen. Karei Lotsy speldt voorzitter Gerrit Sougé van de afd. N.- Holland van de K.N.V.B. het „Bonds-ridderteken" op de borst. Een groot moment voor de man die zoveel deed voor het Noordhollandse voetbal. „lichte" dwang uitgegroeid tot 'n onderafdeling van de grote K. N. V. B„ waarin alle voetballers van Noordholland boven het IJ een plaats vonden. 1946, 1947. 1948.... de jaren vloden voorbij, zoals nu de uren van 1952. De afd. Noordholland groeide als kool. Het aantal elf tallen nam zo snel toe. dat de hoofdconsul v. d. Linde al zijn krachten moest inspannen om middels de steun van gemeente besturen en andere instanties terreinen te krijgen, waarop de jeugd haar sport kon uitleven. Nu aan het einde van dit jaar. waarin Karei Lotsy himself alle feestgenoten eerde door aan voorzitter Sougé het Ridderkruis van de K.N.V.B. te verlenen, past ons toch een extra woord van hulde aan al diegenen, die de tienduizenden voetballers uit onze contreien een veilig onder dak hebben gegeven. We twijfe len er niet aan, dat ook in 1953 de afd. Noordholland zijn bloei periode zal voortzetten. En voor wie van daden houdt: het K. N. V. B.-elftal uit Noordholland bleef ongeslagen. Haarlem. Fries land. Amsterdam en zelfs een Zwaluwenteam moesten allen de kracht van het Noordhollandse voetbal erkennen. Hjalmar Andersen Naast de Olympische schaats wedstrijden. hebben Wim van der Voort en Kees Broekman nog twee maal hun krachten gemeten met het grote Noorse phenomeen Hialmar Andersen. Eenmaal in Oestersund en eenmaal in Ha- mar. In het begin van 1952 heb ben onze kranten er vol van ge staan. We moeten dus wel naar de prille jeugd van het thans biina voleinde jaar terugkeren, om dat nog even uit de doeken te doen. Er was voor onze cracks geen rijden aan. Trouwens voor nie mand. De eenvoudige Dronthei- mer was superieur. En toch Toch spoot Kees Broekman op een gedenkwaardige dag in Fe bruari langs de besneeuwde baan van Hamar naar het wereldre cord van Hialmar op de 5000 m. toe. Hii bleef er enkele seconden boven, maar de kenners schud den hun hoofd over zoveel vaar digheid. over zoveel snelheid. „Als er één is. die in 1953 voor de grote verrassing zou kunnen zorgen, is het Broekman wel." Laten we Wim van der Voort niet vergeten. Hii slaagde twee maal in zijn opzet de 1500 meter- titel" te pakken. Zowel on de Europese, als op de wereldkam pioenschappen. Dat Vrouwe For- tuna hem tijdens de Olympische Spelen in de steek liet, dat kan de moedige Westlander nog niet goed verkroppen. Over enkele weken (onze rij ders zijn al weer in Noorwegen) zullen Kees Broekman, Wim van der Voort en nog enkele andere dapperen geen Hialmar Ander sen vinden op hun weg naar de begeerde titels. De kansen staan schoner dan ooit. Is het een won der. dat we ook dat op deze Oudejaarsavond even in uw her innering wilden vastleggen? Dammen - onze sport Tot nu toe waren al onze gre pen gericht op de buitensport. In de late herfst van dit jaar hebben we ook een wereldkam pioenschap in ons land laten ver spelen. dat zich bewoog in war me berookte zalen, dat kris kras 1 door onze provincies trok en dat duizenden mensen vertrouwd maakte met namen, die' speciaal gemaakt waren om de tong over te breken. De damkaravaan was ruim drie weken in ons land en Piet Roozenburg, onze wereld kampioen, bleef in het bezit van zijn titel. Alle verwoede pogin gen van de kleine sympathieke Canadees Dagenais ten spijt. Er deed ook een Westfries mee. Bizot is zijn naam. Zijn faam is even bekend. Hii deed het best. Want vijftig procent te bemach tigen in een dergelijk tournooi, zonder een enkele voorbereiding, is een felicitatie waard. Het zii hem op deez' avond van harte gegund. Nu. weken nog slechts na dit wereldgebeuren op het gebied van de dammerii. is ons één ding duidelijk geworden. Eén feit, dat wel niemand ter wereld zal dur ven te ontkennen: „ons land is het damland bij uitstek". De vele goede beoefenaars ziin zo talrijk, dat .zelfs de kleinere tour- nooien. waarin de buitenlanders daarna van de partij waren, in Nederlandse overwinningen ein digden. Van dammers, die niet eens mee mochten doen aan dit wereldkampioenschap. Het is zo markant, dat we dit hier nog eens extra naar voren willen la ten komen. Bravo Fenny Heemskerk We ziin het laatste hoofdstukje ietwat ernstig geëindigd. Dat worden we allemaal, als de klok de twaalfde stonde nadert op deze avond. Toch is het onze be doeling helemaal niet. Laten we opgewekt doormarcheren naar Moskou. Wat zegt U? Wilt U daar niet heen? Wel volgens mevr. Heemskerk is het een stad vol natuurschoon. Zij zelf zal er wel niet veel van gezien hebben. Zii zag alleen de schaakborden in de grote zaal van het Rode Leger, waar de strijd om het „vrouwelijke wereldkampioen schap" gestreden werd. Fanny heeft het goed gedaan. Ze trok zich geen zier aan van al die Russische concurrentie en eindig de nummer twee. Hetgeen phe- nomenaal is. Later voor de Mos- kouse radio en op het feestdiner zijn er veel vriendelijke woorden gezegd, de wodka stroomde rij kelijk en net als op deez' Oude jaarsavond zullen er toen wel hartige hapjes geweest ziin om alle deelnemers opgewekt en blii van zin naar huis te laten gaan. Maar die prestatie van onze Ne derlandse deelneemster is er niet minder door. Het applaus, dat zelfs de duizenden Russische toe schouwers voor haar over had den. nemen we gaarne over. Bra vo Fenny. En dr. Max EuweVolgend jaar ziit gij aan de beurt. Mogen we op een verrassing rekenen? Het negenvoudige Russische front is sterk, maar toch Onze Katholieke clubs Natuurlijk is er nog veel meer gebeurd dit jaar. De tafeltennis sport bloeide als nooit tevoren en vindt steeds meer aanhangers en beoefenaars. In Noordholland zijn vele katholieke clubs, die op dat terrein reeds uitblinken. Disnie uit Hoorn is er één van. De Streek zit er „vol" van en in de Kop van Noordholland, voert WGW een sportieve strijd. Athletiek. wielrennen, zwem men, gymnastiek, volleybal (niet te vergeten), biljarten (de te leurstelling van Kees de Ruyter in het Europese librekampioen- schap zit hem en ons nog dwars), paardensport, op alle fronten is er ook in Noordholland druk aan gedaan. De handbal krijgt een aparte beurt. Onze meisjes hebben dat verdiend. Elders op deze pagina zult U ervan kunnen lezen. Maar voor we dit oudejaarsoverzicht besluiten met de gebruikelijke goede wensen, zouden we U nog even wilen meenemen naar al die katholieke clubs, op welk gebied dan ook, die ervoor gezorgd heb ben. dat het doel. dat de Bis schoppen zich hebben gesteld, nl. de jeugd te binden en de ver enigingen daartoe als middel te gebruiken, ook in 1952 tot volle ontplooiing kwam. De ontwikke ling van deze gedachte blijft ge staag voortgang vinden. Het aan tal leden van de N.K.S. bedraagt momenteel meer dan 170.000, een aantal, dat de N.K.S. tot de grootste sportbonden van Neder land doet behoren. Er was daar een afscheid. Pas toor Th. W. M. v. d. Lugt verliet de katholieke sport, welke hem zo dierbaar was. Zijn plaats als diocesaan adviseur werd ingeno men door rector Grimsbergen. De Tülpenrallye Boven: Klaar voor de soepelheidsproef op Schiphol. Beneden: De finish te Noordwijk aan Zee 3500 km zitten er op! Met hem en al de Geestelijke Adviseurs in de steden en dorpen zelf, zal het veilig varen blijken. Voor al onze katholieke jongens en meisjes, die de sport willen beoefenen, op welk terrein dan ook, en niet willen blootstaan aan invloeden, die hetzij bewust, hetzij onbewust, nadelig zouden kunnen gaan werken op hun geestelijke vorming. Want dat is en blijft no. één. De sport is het middel, een ideaal middel daartoe, maar het moet nooit leiden tot sportver- dwazing. Opvoering van presta ties is prachtig en goede resulta ten van onze katholieke clubs zullen diegenen onder ons. die nu nog in neutrale clubs de sport beoefenen, er spoediger toe bren gen. hun krachten aan de ka tholiek snort te wijden. Maar bovenal moet toch staan dat het opvoeren van de presta ties niet ten nadele werkt van het doel. waarvoor de katholieke sportverenigingen zijn opgericht. Dit jaar is er in die richting uit stekend en zelfs baanbrekend werk verricht. Dank daarvoor aan allen, die daartoe hebben medegewerkt. Het is van het al lergrootste belang voor onze jeugd, die geleid moet worden, om de moeilijkheden van de he dendaagse maatschappij met open oog tegemoet te treden. Het is een' schone en verheven taak. Laten we ons daar allen eensge zind achter stellen. Ons overzicht nadert zijn einde, evenals dit jaar 1952. Het is de moeite waard met de herinne ringen van het afgelopen jaar 't nieuwe in te gaan en daarbij te denken: „In 1953 dan zullen we het nog beter doen". Laten we het daarop houden en laat ik U dan namens al onze sportmede- werkers een recht zalig en spor- tie" 1953 toewensen. VOORUITGANG OVER ALLE LINIES D -*-»ekijken we de gang van zaken eens in de R.K. N.H.B. Bisdom Haarlem boven het Noordzeekanaal, dan zien we over alle linies een opmerkelijke vooruitgang. De eerste jaren van de Handbal in R.K. verband, hebben grote zorgen meegebracht. De grote moeilijkheid was om voor de snel toe nemende verenigingen de juiste mensen op de bestuursplaatsen te krijgen. In een sportbond hangt voor een groot deel de goede organisatie af, van de bestuursmensen van de aangesloten verenigin gen. Zo langzamerhand is er een kern gegroeid, die nu met de Districtsbesturen van Kennemerland- Zaanstreek en De Noord, samenwerken om de Handbal in R.K. venband tot een groot geheel te maken. Een groot euvel, waar ook in het afgelopen jaar nog geen oplossing voor gevonden is, is het terrei nengebrek. Vrijwel alle verenigingen missen de financiën om een eigen veld te stichten, zodat de Handbalver, een gastvrij onderdak hebben gevon den bij de voetbalverenigingen. Dit brengt echter grote bezwaren met zich mede, zodat voor '53 als de grote wens blijft: Elke handbalver, op een eigen veld. De oplossing, die in „De Noord" is voorgesteld n.l. een gemeenschappelijk veld in beheer bij het Districtsbestuur, is door de verenigingen afgewezen, maar zij konden daar niets anders tegenover stel len, zodat we voorzien, dat in de toekomst de Bond toch eisen zal gaan stellen. De indeling van de elftallen is ook nog niet zoals het wezen moet. Ook weer vanwege de finan ciën zien we kleine afdelingen van z.g. buurtver enigingen, met dubbele competitie. Dit is voor de bevordering van het spelpeil echter funest, afgezien nog van de grote animositeit die er tussen de verenigingen groeit. Voor het volgend jaar zien we dan ook daar wel verandering in komen. Wil er ook in technisch opzicht iets gepresteerd worden, zal het noodzakelijk zijn dat de verenigingen zich grotere offers gaan getroosten. Hoewel momenteel het kleinste District in het Bisdom Haarlem, heeft het District Kennemerland- Zaanstreek het klaargespeeld om het Districts kampioenschap te veroveren, terwijl „De Noord" onderaan eindigde, hoewel met wat meer geluk wel een betere plaats was verkregen. Kennemerland-Zaanstreek brak daarmee de tradi tie, dat Amsterdam op Districtsdagen niet te* ver slaan was. Enkele oudste verenigingen moesten bij gebrek aan belangstelling bij hun leden de band met de Bond verbreken, bijv. Vitesse in Castricum, een paar jaar lang een toonaangevende vereniging en pas in het bezit van een prachtig eigen terrein, moest uittreden. In de Noord moesten D.V.O.. K.S.V. en Blauwe Reigers het afleggen tegen de interne moeilijkheden. Kennemerland-Zaanstreek zag een achteruitgang van 5 seniorenelftallen n.l. van 45 op 40, daar entegen een vooruitgang bij de junioren n.l. van 21 op 24, terwijl dit jaar ook werd deelgenomen met 5 adspiranten elftallen. Dit met een ledental van 779. „De Noord" kwam tot een ledental van 786, verdeeld over 27 seniorenelftallen, tegen 30 in het vorig seizoen. Het aantal juniorenelftallen bedraagt heden 23 tegenover 17 in '51'52, terwijl op een tiental adspirantenelftallen wordt gerekend tegenover 6 het vorig seizoen. Wanneer we deze cijfers overzien kunnen we met vreugde constateren een gelukkige aanwas van jeugdige leden. Zonder eigen kweek immers zal het de verenigingen onmogelijk zijn het zelfde technische peil te handhaven. In de afgelopen jaren schonken de verenigingen daar te weinig aandacht aan, maar gelukkig zagen de verenigingsbesturen bijtijds het grote gevaar in. Ondanks het groot gebrek aan goede trainers, kunnen we met vreugde constateren, dat het technisch spelpeil met het jaar vooruit gaat. Bezield met een groot enthousiasme weten de bestuurderen hun meisjes, ondanks de gebrekkige middelen, met grote geestdrift te bezielen en toch nog tot een redelijk goed peil te komen. Voor het volgend jaar is een goede opleiding voor Handbaltrainers een eerste vereiste. Daarnaast staat het scheidsrechtersprobleem. Dit wordt voor elke Bond zo langzamerhand een pro bleem, de Handbal maakt daarop zeker geen uit zondering. Gelukkig zien we een opmerkelijke vooruitgang, maar het aantal blijft veel te klein. Terugblikkend mogen we dankbaar constateren een vooruitgang in sportiviteit, een groeiend begrip voor eikaars moeilijkheden, een groeiend begrip voor de katholieke sportgedachte. Voor het komende jaar staan weer contactavon den op het programma, zal er door de Districts besturen kadercursussen worden georganiseerd, en zal er door de technische commissies scheidsrech- tersdagen worden georganiseerd. Als dan de belang stelling van de verenigingen hetzelfde is als in het afgelopen jaar, zien we het nieuwe jaar weer hoopvol tegemoet, en zullen de ervaringen opge daan in '52 een steun en stimulans kunnen zijn voor '53. Moge de R.K.N.H.B. in '53 tot een groot en onmisbaar goed uitgroeien, tot dé bond, waar het Katholieke meisje met plezier haar geliefde sport in kan beoefenen. we U niet onthouden. Een ervan, de boven ste, getuigt van Hollandia's promotie, de andere speelt zich af in het Alkmaarse Sport park. En de biljarters moeten tevreden zijn

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 23