PRIJSVRAAG mee naar nemen Pagina 8 OUDEJAARSNUMMER 1952 vers in het geheugen van allendie spor- tS tief zijn aangelegd, bevinden zich ongetwij feld de Olympische Spelen in Helsinki en Oslo. Al waren de Hollandse successen niet groot, al werd er zelfs door verschillende deelnemende landen gesold met de amateuristische geest, die Baron Pierre de Coubertin voorstond, het sport festijn, dat eens in de vier jaar plaats vindt, is zo indrukwekkend, dat we hieraan op deze laatste dag van het jaar niet stilzwijgend icillen voorbijgaan. We hebben gemeend dit te moeten dóen in de vorm van een prijsvraag. Een prijsvraag, ivaarbij we tevens hebben ingesloten de Tour de France en de wereldkampioenschappen wielrennen. Op deze pagina staan verschillende foto's. We zullen U in ziet u hem bezig aan zijn toilet. Hoe is zijn naam en wat is het nummer van de betreffende foto? (Vraag 2). Van de Tour naar de wereld kampioenschappen. Het is slechts een klein eindje op de aardbol. Want de baanwedstrijden, waar van we u de wereldkampioen achtervolging afbeelden, werden gehouden te Parijs. Deze knaap was een Hollander, een Amster dammer, die de hele wereld ver baasde met zijn prestaties. Weet u zijn naam nog? En op welk plaatje staat hij? (Vraag 3). Maar nu is het toch genoeg. We gaan snel nog een kijikje ne men op de Olympische Spelen. De twee stadions, waarin deze Spelen gehouden werden, zullen u bekend zijn. We stellen daar over dan ooik geen vragen. Hel sinki en Oslo zijn legendarische namen geworden. Fantastische prestaties zijn daar geleverd. Zo verschrikkelijk goed, dat onze sportmensen, die uitgezonden werden, wel teleur moesten stellen in de ogen van de lefcen-beoord'elingen. Maar er waren er, die de vlag niet stre ken. Onze hiotókeyploeg, natuur lijk niet ontbrekend op deze pa gina; onze zwemsters Irma Sohuhmacher, Hanni Termeulen Er was eens een jonge Lim burger. die droomde van wiel rennen. Al zijn vrije tijd benutte hij om een echte „cradk" te wor den En hij slaagde, dank zij zijn vasthoudendheid, dank zij ook zijn kunde. In het jaar 1952 dat nu ten einde spoedt, vestigde hij de aandacht van de „hoge he ren" van de Tour de France op zich in de amateurswedstrijd „Route de France" en onder de bekwame leiding van de „Pel" startte hij in de grote Tour. Tot veler verrassing bleek hij juist in de bengen in zijn element. Hij was daar verreweg de beste Ne derlander en dong naar de ere palm, die nu nog werd veroverd door een Italiaan. De kroon op zijn werk zette hij in Monaco, waar hij als winnaar van een bergetappe over de streep kwam. Wie was deze veelbelovende Limburger? En welk plaatje heeft betrekking op hem? (Vraag 1. s.vp. antwoorden: naam plus nummer plaatje). Er was nog een andere Hol lander in de Tour, die de aan dacht van de wereld op zich had gevestigd. Hij won o.a. tweemaal de grote wegwedstrijd Bordeaux Parijs en deed in 1951 een val van 70 meiter ergens in de Pyre neeën. Ergens op deze pagina Drie sportfestijnen van een kort verhaaltje vertellen, waar die foto's be trekking op hebben en U daarbij enkele eenvoudige vragen stellen, die U dan zult moeten beantwoorden. Voor de beste inzendingen stellen we een zestal fraaie sportboekwerken beschikbaar, dite IJ na over leg met onze sportredactie zelf zult kunnen uitzoe ken. Deze inzendingen dienen dan uiterlijk 10 Januari a.s. in ons bezit te zijn. En nu dus, geachte lezers en lezeressen, aan de slag. en Geertje Wielema, onze water- po lo-ers, zij allen hebben de eer van ons land hooggehouden, zo als trouwens de meesten van onze deelnemers. Zij allen blij ven echter buiten onze prijs vraag, al staan Hanni, Irma en de polo-ers natuurlijk op deze pagina. We willen onze lezers nog even meevoeren naar de 10.000 meter hardlopen, al werd dat geen Hollandse overwinning. Op één van de foto's ziet u een tweetal athleten, strijdend om de leiding. De achterste is een Fransman, maar hij zal spoedig los moeten laten en dan zal die lelijk lopende stoomwals voorop verder gaan op zijn weg naar de derde gouden medaille, die hij in Helsinki heeft veroverd. raadt het reeds? Nog even een verdere oriëntatie. Hij is een Tsjech en won naast de tiendui zend ook de vijfduizend meter en de Marathon. Als vraag vier zouden we u willen opgeven: Hoe heet dit loopwonder en op welke plaat staat hij hier afge drukt. Tenslotte nog even iets over onze Fanny. U weet het alle maal. Mevr. Blanfcers-Koen was ziek, toen zij voor de beslissen de races aan de start moest ver schijnen. Zo kon zij niet datgene bereiken, wat ze zelf graag ge wild had en waarop heel Neder land in spanning wachtte.. Op de 200 meter nam een ander Hollands meisje haar taak op prachtige wijze over. Zo uitste kend zelfs, dait ze er de zilve ren medaille mee veroverde. Mevr. Blanfcers-Koen was de eerste, die haar feliciteerde na het gevecht. Ook dit toneeltje is op deze pagina te zien. Aan u ons te vertellen als antwoord op de vijfde en laatste vraag, wie dat meisje was en op welke foto ze staat. Wel geachte lezers(essen) dat was het. Het was zo maar een greep in het vele nieuws, dat deze sportgebeurtenissen ons hebben gebracht. Meer kon het niet zijn, maar het zal ertoe heb ben bijgedragen, dat ook op deze Oudejaarsavond uw gedachten nog even terug zijn gegaan naar de tijd, dat u avond aan avond aan de radio heeft gezeten, en des morgens of des middags naar onze kranten heeft gegre pen om het nieuws daarover te vernemen. Doet Uw best met de prijsvraag. Ze is niet moeilijk, als u tenminste iets van sport afweet. En heus, de prijzen zijn de moeite waard. Veel plezier ermee en veel succes.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 24