Texel staat bovenaan op de grote ranglijst Doopceel ontsnapte oorlogsmisdadigers EMIGRATIE van Priester-studenten Op Oudejaarsavond een damprobleem toe! Hoe besteed ik mijn inkomen doelmatig? a m 9 m m m m m m m m m m m Afscheid mr. Chr. van Eeghen Honderd jaar Kromstaf 'en op het eiland! Vlaggt De tunnelplannen J acoba-kaiuiet j e gevonden IN BERGEN Als voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel Buitenlandse Onze Damrnbriek Interessante cursus te Alkmaar 'ui; 'nn notities üUDEJAAKöfN ünixVlKK 1952 Pagina 3 TEXEL Heel Texel slaat ervan op zijn kop. Geen wonder als er zo maar een telefoontje komt, dat je de hoogste bent in de actie „Honderd jaar Kromstaf". En vooral geen wonder, wanneer je dan aan je huisadres, Molenstraat 28, twee vlaggen toegestuurd krijgt: een landelijke en een diocesane. Zoiets overkwam vorige week de heer J. van Heerwaarden en het is begrijpelijk, dat hij nu als de grote man over de Groene plaats in Den Burg wandelt en iedere voorbijganger wil meeslepen naar de parochiekerk, waar Pasfoor C. Persoon de landelijke vlag met hevig klokgelui heeft laten uit hangen en waar hij de diocesane wimpel midden in de kerk heeft laten spannen als ereteken voor zijn parochianen. Heel Texel staat zodoende fi naal op zijn kop en vooral Dins dag was dat het geval, toen de 2x1 1 Wim Jansen zelf naar het eiland kwam met zijn man nen, om eens iets specifieks Texels op te nemen voor de uit zending van 11 Januari a.s. Een beetje zang: gemengd, mannen- en kinderkoor, een woordje daar tussendoor met de Texelse tong val en daaromheen de zegepalm van het hoogste bedrag voor „Honderd Jaar Kromstaf". De parochie van St. Jan de Doper in Den Burg heeft het n.l. gepresteerd om met 2281 paro chianen de som van f 1440,op te brengen, enige honderdjes hoger dan Hoorn, zodat deze pa rochie, die in stilte al had ge hoopt de hoogste te zijn, zich met de tweede plaats tevreden moest stellen. De kansen kun nen natuurlijk nog keren. In de komende dagen zullen de schone Geel-Witte vlaggen van Katho liek Nederland en van het Dio cees Haarlem de ere-ronde gaan maken langs de parochie Den Burg, d.w.z. in Den Burg zelf, in de bijkerk te Den Hoorn en in die van Oosterend. Kapelaan Truyens heeft het feest ingezet door zelf tien minuten lang de klok te luiden terwijl de wim pel uit de torentrans werd ge hangen. Het comité bestaande uit de heren J. van Heerwaarden, T. v. Heerwaarde, P. J. Verberne, H. Leber, M. Bakker, Th. Graaf, A. Commandeur en H. Schraag kwamen in Maart van dit jaar al bij elkaar om plannen voor de grote inzameling te beramen en in Mei werd gestart via de land bouwers, boeren en middenstan ders. Straks gaat het comité ver der en dan zal de rest van de parochie onder handen worden genomen. Waarmede wij maar willen zeggen, dat Hoorn, Wan- sum, Poeldijk, Emmen en waar al niet, behoorlijk zullen moeten uitkijken, willen ze weer niet achter het net vissen. Tot en met Zondag zullen in ieder geval de twee wapperende tropheeën op Texel blijven, om dan naar een andere winnaar te worden gezonden. Wie dat zal zijn? Het komende weekend zal daarover wel beslissen. Eerherstel Zoiets zal voor de eerste pas toor na 1853, wanneer hij van de hemel uit naar Texel kijkt wel een voldoening zijn, dunkt ons. Pastoor Caspar J. M. Botte- manne uit Alkmaar, de latere Bisschop kwam naar het eiland, om een en ander tussen enkele ingezeten Katholieken te rege len, maar toen hij voor de kerk aankwam, heeft men hem uren voor een gesloten deur laten staan. Een bemiddelaar hadden de Texelaars niet nodig. Jaren later kwam Mgr. C. M. J. Botte- manne terug om zijn oud-paro chianen het H. Vormsel toe te dienen en als eerherstel voor 't toendertijd te lange wachten, werd hem een feestelijk geleide van vijftig ruiters aangeboden. En nog steeds, kortgeleden nog, toen Pastoor Persoon Mgr. Hui- bers op zijn eiland mocht ver welkomen, staan vijftig ruiters klaar om hun Bisschop te ont vangen. Terwijl ons dit alles werd ver teld door kapelaan Kooy, die te vens de zegetocht der wimpels zal leiden, liet de heer R. J. Boom zijn kooiv „Con Amore" Plichtsgetrouw tot in den dood De 50-jarige seimhuiswadhter Robert Patterson ze'tte Maandag in Swalwel-on-Fyne (Engeland), alle seinen op onveilig, toen hij ineenzakte en in zijn seinhuis overleed Zijn lijik werd ontdekt door het personeel van een trein, die door de onveilige seinen tot staan gebracht was. INGEZONDEN Alweer wat nieuws, hoor ik al zeggen. Toch is het dit niet. ook al lijkt het nog zo op het eerste gezicht. Dat zou het wel kun nen zijn als het betrof de lan den bijvoorbeeld, waarheen de emigratie van onze landgenoten plaats heeft. Maar wat Frankrijk betreft heeft de bovenbedoelde emigratie van Hollanders al sinds bijna dertig jaar plaats. En er ziin daar nu al meer dan 300 Nederlanders als priester werk zaam. Maar sinds de oorlog lijkt deze trek naar Frankrijk uit het oog verloren te raken. Wat ziin de oorzaken hiervan? Is deze trek misschien in andere banen ge leid? Of heeft Nederland zelf meer ruimte gekregen door de vermindering van het aantal roepingen? Of zijn het de vele teleurstellingen van hen die weer in ons land terugkomen, daar zij hei er niet konden harden? Het komt mij voor dat al deze redenen er het hunne toe bij dragen. Maar de nood in Frank rijk duurt voort en grijpt al angstwekkender om zich heen. 15 000 parochies ziin zonder priester. Eén bisdom vooral staat mi' hier voor de geest en wel doordat zijn bisschop een angst kreet heeft geslaakt. Het is voor al voor dit bisdom dat ik een beroep doe op hen die wellicht werden uitverkoren door God en deze roepstem niet hebben be grepen en opgevolgd. Priesterstudent, die u gelukkig gevoelt in uw seminarie of missiehuis die u voorbereidt op een werkkring in het vader land of in de verre missielanden ik vraag u niet te verande ren van ideaal. Alleen daar waar God ons roept kunnen wij ons ideaal ten volle verwezenlijken. Ook richt ik mii niet tot hen. die. ondanks al hun goede wil en hun edelmoedige offervaardig heid. door hun overste onge schikt worden bevonden voor het heilig Priesterschap. Ik richt mii enkel tot hen die allicht Gods roepstem meenden te horen om naar Frankrijk te gaan en die de edelmoedigheid menen te hebben deze zware levensstaat te omhelzen voor de redding van de zielen in een stervend land. Ik denk aan een bisdom waar ongeveer 150 ja. in totaal 150 priesters ziin voor het bestuur van een geheel bisdom. In datzelfde bisdom wa ren tijdens de oorlog binnen de viei jaren maar vijf nieuwe priesters bijgekomen. In datzelf de bisdom, waarvan het groot seminarie ongeveer 20 semina risten telt was er voor het vorige jaar niet één nieuweling voor het begin van het volgende schooljaar. In verschillende bis dommen is het aantal priesters boven de zestig jaar groter dan dat van hen die deze leeftijd niet bereikt hebben. Dit ziin alle weinig hoopvolle gegevens. Toch mag dit ons niet ontmoedigen. Gods genade waait over het land. Er is ook veel moois, daarover een andere keer. maar: Dieu a besoin des hommes. Dat men ook vooral niet denke dar men met minder talenten volstaat om in Frankrijk priester te worden. Het is waar. dat som mige bisschoppen in sommige ge- vailen al heel geringe eisen heb ben gesteld aan de vorming van hun oriester-candidaten. Maar dit moet mii van het hart. dat eon Nederlands priester in Frankrijk minstens dezelfde proefzingen voor de critische oren van de KRO-staf Om dat alles staat Texel nu al dagen op zijn kop. En zeer te recht. HAARLEM In de Memorie van Antwoord van Ged. Staten van Noord-Holland op het alge meen verslag betreffende de be groting van 1953 wordt gezegd, dat met betrekking tot de nood zakelijke verbetering van de oeververbindingen bij de Hein- brug en het IJ te Amsterdam de vraag gerezen is, of een tunnel bij de Hembrug voorrang moet hebben, boven de door de ge meente Amsterdam ontworpen tunnel onder het IJ of dat bei den tegelijk moeten worden uit gevoerd. Teneinde zich hierover te laten voorlichten is zoals bekend de Minister van Ver keer en Waterstaat voornemens een commissie in te stellen, waar in de betrokken belanghebben den vertegenwoordigd zullen zijn. Inmiddels is men voornemens bij de Hembrug 'n onlangs aan gekochte pont met grote capaci teit in te schakelen. De vrijko mende pont zal ingelegd worden te Velsen, zodat daar voortdu rend vier ponten in de vaart zul len zijn. BERGEN. Op een stukje grond, gelegen midden op het land aan de Notwea „Lombok" genaamd, is van het voorjaar, naar nu pas is komen vast te staan, een Jacoba-kannetie ge vonden. Op dit terrein van onge veer 1000 m2 heeft jarenlang een bos gestaan, dat enkele jaren ge leden is gekapt. Dit terrein, eigendom van de heer Van Ree- nen. is verhuurd aan verschil lende personen, die het als volkstuin gebruiken. De heer P. Prins. Karei de Grootelaan 44, die hiervan ook een gedeelte heeft, ontdekte bij het diepspit- ten op anderhalve meter diepte in de zogenaamde kattenklei een kannetje zonder bodem. De heer Prins, die er totaal geen waarde in zag, liet het op de schop stuk vallen. Bij ziin thuiskomst ver telde hij van zijn vondst. Zijn echtgenote, hierdoor sterk ge ïnteresseerd. haalde onmiddellijk de scherven naar huis en lijmde alle stukken weer zorgvuldig aan elkaar. Aan een kennis vertelde zij van haar vondst, die op ziin beurt het bestuur van het Ber gens Museum van in kennis stel de. Het bestuur is na een voor lopig onderzoek tot de conclusie gekomen, dat het een Jacoba- kannetje uit de Middeleeuwen, ongeveer uit het jaar 1450 is. Het i - een grijskleurig ongeglazuurd "ïetie. dat duidelijk door ziin n aanwijst, dat 't als schenk kannetje is gebruikt. Het heeft een lengte van 80 cM. met een haiswiidte van 5 cm. waaraan 'n oor bevestigd is. De buik meet diameter ong. 20 cM en heeft 2 met de hand gevormde deuken. Bovendien werden nog scherven van een ander baksel gevonden, waaruit duidelijk het originele voetje van een Jacobakannetie is te zien. Verschillende Archeologen, o.a. die het blad „Heemkunde" redi geren. zullen, zowel het kannetje als de scherven, aan een nader onderzoek onderwerpen. Ook het terrein zal worden onderzocht. Veemarkt Groningen GRONINGEN. 30 Dec. Resp. se soort, 2e soort. 3e soort kalf- en melkkoeien f 10501150, f 925—1000. f 725—850: kalfvaar- zen f 875950. f 700800: voorj. capaciteiten behoort te bezitten kalvende koeien f 850—900 als men in ons land van hem zal eisen. Jongeman, die meent in aan merking te komen: schrijf mii. Doe het spoedig. Hoe jonger ie bent hoe beter. Monseigneur de bisschop van T„ voor wie ik schrijf, stelt vooral op prijs jon gens die eerst enige jaren de stidie van het klein-seminarie kunnen volgen. Mijn adres is: Abbé C. Bijman, curré De Wamin Par. Auchy-les-Hesdin (P. de C.) Frankrijk f 725800: vare koeien f 750 875 f 550700: stieren f 2.40 2.50 f 2.102.20 per kg. sl.gew.; kalveren en pinken f 150—560: slachtvee f 2.542.60. f 2.30-2.40. f 1.801.85: nuchtere kalveren f 2843: weideschapen f 90-115: vette lammeren f 7590; vette schapen f 100-130: loopvarkens f 5080: biggen f 4044, f 30-36: vette varkens f 1.76—1.80. f 1.68 1.72 per kg lev. gew.: zouters f 1.801.85 per kg lev. gew. Aanvoer: 477 runderen. 673 kalveren. 291 schapen, 356 var- i kens. 296 biggen. 11 paarden. 30 bokken en geiten. Totaal 2134. Na de wijding van de nieuwe Abt van klooster Sion, Dom Malachias Muller door Z. H. Exc. Mgr. Dr. B. Alfrink Aarts bisschop-coadjutor, toen beide hoogwaardigheidsbekleders het kloostergebouw verlieten. Tijdens de buitengewone open bare vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam waarin mr. Chr. P. van Eeghen gisteren afscheid nam als voorzitter, heeft de Mi nister van Econ. Zaken prof. dr. J. Zijlstra medegedeeld dat mr. van Eeghen is bevorderd tot Commandeur in de Orde van Oranje-Nassau. De onder-voorzitter van de Kamer, mr. D. A. Delprat schonk hem namens de Kamer de ver sierselen van het Commandeurs kruis, alsmede de gouden me daille van de Kamer zelf. In zijn afscheidsrede schetste mr. van Eeghen de groei van de hoofd stad als haven- en handelsstad en de geschiedenis van de Kamer van Koophandel aldaar. Hij vroeg vervolgens aandacht voor enkele onderdelen der huidige wet op de Kamers van Koophandel. Over de slotbepaling, die onder meer vaststelt, dat de wet met ingang van 1 Januari 1959 vervalt, zeide hij: „In 1950 zal de wetgever toch kwalijk hebben kunnen me nen, dat de Kamers, die ten dele op een bestaan van langer dan een eeuw kunnen bogen, over acht jaren als oude plunje zou den kunnen worden opgeruimd". Betreffende de verkiezing der Kamers zei spr. voorts, dat noch de regering, noch de wetgever er in geslaagd is een aanneme lijker oplossing te geven dan de bestaande. „De onzekerheid over de gestalte, die de arbeid der P.B.O. zou aannemen, heeft ten deze zeker belemmerend ge werkt." Minister Zijlstra bracht de dank van de regering over aan de scheidende voorzitter, die op een receptie na afloop van de vergadering vele vooraanstaande personen uit alle geledingen van handel, nijverheid, scheepvaart, verkeer en de financiële wereld de hand had te drukken. In de avonduren was mr. van Eeghen gastheer aan een gala diner in het Amstel-hotel, waarbij behalve alle leden van de Kamer o.m. ook aanzaten de Commissa ris van de Koningin in de pro vincie Noord-Holland en de bur gemeester van Amsterdam. Wat betreft de feiten waarvoor de zeven ontsnapte oorlogsmis dadigers waren veroordeeld, is ons het volgende gebleken. W. van der Neut, die bewaker is geweest in het kamp Amers foort, werd door het Bijzonder Gerechtshof te Utrecht tot de doodstraf veroordeeld wegens gruwelijke mishandelingen. Samen met enkele andere be wakers had hij de gevangenen kniebuigingen laten maken tot zij er bij neervielen, waarna de bewakers met hun gespijkerde laarzen over hun slachtoffers heenliepen. Voorts had hij vol gens de tenlastelegging de baard van joodse gevangenen uitgerukt en brandende sigaretten op hun lichamen uitgedoofd. Zijn beroep tegen de doodstraf werd ver worpen door de Raad van Cas satie: op 7 Juli 1950 werd hem gratie verleend, waarbij de dood straf werd gewijzigd in levens lange gevangenisstraf. W. A. Polak was door het Amsterdamse Bijzondere Ge rechtshof eveneens tot de dood straf veroordeeld, welke straf be vestigd werd door de Raad van Cassatie. Polak is lid geweest van de Waffen-SS en heeft deel genomen aan silbentannemoorden op inwoners van Apeldoorn, Arn hem en de Beemsler. Bij gratie- besluit van 18 November 1949 werd de doodstraf veranderd in levenslange gevangenisstraf. K. C. F a b e r heeft deel uit gemaakt van een executiepeloton in Westerbork in October 1944. Ook bij een aantal andere exe cuties is hij aanwezig geweest. Evenals zijn broer P. J. Faber, aan wie de doodstraf is voltrok ken op 10 Juli 1948, maakte hij deel uit van de S.D. te Gronin gen. Ook K. C. Faber was aan vankelijk ter dood veroordeeld door de Groninger Kamer van het Bijzondere Gerechtshof te Leeuwarden, maar de Raad van Cassatie veranderde dit vonnis in levenslange gevangenisstraf Antoine T o u s e u 1 en Herber- tus Bikker, resp. uit Breda en Alblasserdam, zijn in 1949 door het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem tot de doodstraf veroor deeld. Touseul was bij de Waf- fen-SS en is lid van de S.D. ge weest. Hij heeft meegewerkt aan tal van arrestaties. Vele der ge arresteerden vonden later de dood. In Putten en vele andere plaatsen in Gelderland heeft hij vele personen mishandelingen toegediend. Bikker was eveneens lid van de Waffen-SS. Ook hij pleegde vele mishandelingen en verrichtte arrestaties. Op zeer vele plaatsen in ons land heeft Bikker dood en verderf gezaaid. Door de Raad van Cassatie werd het vonnis van beiden op 7 Dec. 1949 veranderd in levenslang. Sander Borgers heeft in 1944 medegewerkt aan silber tannemoorden in Purmerend en Groningen. Hiervoor'was hij ver-, oordeeld tot levenslange gevan-i genisstraf De procureur-fiscaal' bij de Bi.iz. Raad van Cassatie concludeerde tot 12 jaar met af trek. Op 31 Januari 1951 ver wierp de Raad van Cassatie het beroep van Bongers. J. de Jonge is door het Am sterdamse Bijzondere Gerechts hof veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens gepleegde mishandelingen in het kamp Erica te Ommen. Ook hij had vele landgenoten gearresteerd. De Raad van Cassatie bevestigde het vonnis van het Bij.zondere Ge rechtshof. (Onder redactie van Jos H. C. Serrée) Alle correspondentie gelieve men te adresseren aan de re dactie van dit blad. (Publicaties of overneming zonder bronvermelding is ver boden Probleem no. 153 Auteur: PIET VAN DIJK (Amsterdam) Eerste publicatie! Opgedragen als Nieuwjaarsgroet aan alle lezers(essen) (Zwart) Op oudejaar geen serviezen uit het raam De politie van Rome heeft de burgerij verboden om dit jaar op Oudejaarsavond oud serviesgoed uit het raam te gooien, revolvers af te schieten of vuurwerk te ontsteken. Bij vorige gelegen heden zijn door deze manifesta ties doden en talloze gewonden gevallen. ALKMAAR In samenwer king met de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezinsvoor lichting organiseert de Nutsspaar- bank te Alkmaar op vier achter eenvolgende Woensdagmiddagen, te beginnen 7 Januari a.s., een kadercursus voor de voorlichting over doelmatige inkomensbeste ding. Deze cursus wordt verzorgd door het Gezins-Begrotings-Insti- tuut en is bestemd voor diegenen, die uit hoofde van hun ambt of beroep, of van een vrijwillig op genomen taak belangstelling heb ben voor de problemen van de voorlichting omtrent het gezins budget, d.w.z. omtrent de doel matige besteding van het inko men. De verschuivingen, die sinds de oorlog in de inkomensstructuur hebben plaats gehad, stellen schier elk gezin voor aanpassings moeilijkheden. Arbeiders-gezinnen, die hun in komen nominaal hebben zien toenemen, hebben moeite zich aan de hierdoor gewekte geld-illusie te onttrekken. Men dacht meer te kunnen doen dan vroeger en loopt vast, doordat de reële mogelijkheden niet of nauwelijks gestegen zijn. De middengroepen hebben weer andere problemen. Zij zijn in koopkracht achteruit gegaan en hebben daardoor grote moeite hun oude niveau te handhaven en hun culturele behoeften en de eisen van hun sociaal verkeer te bevredigen. De Nutsspaarbanik, als instel ling tot nut van 't algemeen, die 15 25 35 45 zich in de eerste plaats ziet als schijven), financiële instelling voor het ge zin en daarbij zonder winstoog merk de welvaart van gezin en maaschappij dient, hoopt, insa- menwerking met de Commissie voor Huishoudelijke- en Gezins voorlichting door deze kadercur sus een bijdrage tot voorziening in de behoefte aan voorlichting te kunnen leveren. Als docente treedt in deze cursus op Mej. D. Kroes, voorlichtingslerares van 't Gezinsbegrotings-Instituut. (Wit) Wit begint en wint! Inzendtermijn 14 dagen na de plaatsing. Stand in cijfers: Zwart tien schijven op: 2 9 12 13 14 19 21 23 26 en 28. Wit elf schijven op: 25 30 31 32 34 37 38 39 41 46 en 49 Wederom van onze bekende Amsterdamse auteur een aardige compositie. Na verschillende verrassende offer- en slagcom binaties, weet Wit het afspel precies op tempo te winnen. Een elegant vraagstuk, dat Voor de" meeste dammers wel geen moei lijkheden zal geven. Oplossingen Prijsvraagproblemen van auteur Jan H. H. Scheijen, Kerkrade). Stand in cijfers (beiden twaalf Zwart op: 3 8 11 13 15 21 22 27 29 30 34 en 35. Wit op: 14 19 20 23 32 36 37 38 41 44 45 en 49. Wit wint als volgt: 149. (3x 25). 37—31. (13x24 ad. lib.) 47— 37. (29x18). 44—40. (35x44). 49x 20, (A i5x24), 32—28. (22x42), 31x2, (42x31), 36x7, Het eind spel is als volgt: 3035 gedwon gen, 2x30, (25x34. 72, (34 39). 2—16. (39—44), 16—11, (44 50), (op 49 volgt 1144!), 11 —6, (35—40), 45x34, (50—45), 6 1 gewonnen. Op variant A 25x 14 volgt de winst met 3228, (22x42). 31x2. (42x31), 2x3 (31 37 gedwongen). 326! en wint ook. Een charmant vraag stuk! Probleem no 13 Stand in cijfersbeiden tien schij ven Zwart op 2 8 9 12 13 20 24 30 35 en 37. Wit op: 21 23 32 33 39 41 43 44 45 en 50. Wit wint als volgt: 3228, (37 x46), 23—18, (12x32), 33—29, (24x33), 39x37, (46x40), 45x12. Het eindspel is als volgt: 1319 gedwongen, 2116, (1923), 12 —7. (2x11), 16x7, (23—28), 7—1, (28—32. op 33 volgt 1—40), 1 23, (32—38), 23—29. (38—43), 29 40! Een aardig slot-„motiefje". Jammer dat dit vraagstuk een bij-oplossing bevatte namelijk 32—27. 37x46), 27—22, (46x10), 33—29. (24x33). 39x28, (10x40), 45x3 met onzes inziens gewon nen stand. Ook 3228 enz. is ook onzes inziens bij oplosbaar volgens de heer v. Bèmmelen-de Hoef. Probleem no. 14 Stand in cijfers (beiden elf schiiven): Zwart op: 7 8 9 14 15 20 24 26 30 35 en 43. Wit op: 18 22 23 27 31 37 39 41 45 48 en 50. Wit wint ais volgt: 2319. (14x12). 22—17. (12x32). 37x28. (26x46). 39—34. (46x40) 45x1, (4349! gedwongen). 5044. (49 x40) 1x45. (35—40). 45x20. (15 x24). 49—43. (24—30). 43—39. (3035). 3934 en wit wint! Een mooi vraagstuk! De heer J de Winter uit Oude Pekela schreef ons het volgende: De drie vraagstukjes vanJan Scheijen hebben ons in het noor den vele genotvolle uurtjes ge schonken bij het ontsluieren van ziin waardevolle composities! Jammer dat het vraagstuk no. 13 bii-oplosbaar was. maar de auteur zal zich rehabiliteren. In vraagstuk no. 14 was ook de vol gende aardige afwikkeling moge lijk door bij voorbeeld 3933. (4349 onzes inziens gedwongen, om sehiifverlies te ontgaan). 23 —19! (16x12). 22—18! (12—23. op 49x16 volgt 5044 enz.), 50 44, (49x16 gedwongen). 48—43. (16x40). 45x1. (2429 gedwon gen). 33x24, (2328 gedwongen). 31—27!. (28—33 A). 1—6. (26—31 op 33—28 volgt 27—21!). 6—44. (31x42). 41—37. (42x22). 44x6. (35—40). 6—28. (40—45). 28—50 gewonnen! Op variant A van zwart volgt: (2631. 27x36. (28 —33). 1—6. (33—28). 37—32, (38 x27), 6—44. (27x32). 41—37 en wint! Dat deze fraaie serie van Jan Scheijen in de smaak viel. be wijst wel de grote stroom van oplossingen (ruim 100!) uit het gehele land! En nu de namen van de goede oplossers (sters) (óók van het vraagstuk no. 15 en andere): D. Wenker. Benningbroek (N.-H.); S. H. Scholtens. Üithui- zermeeden (Gr.): W. van der Hoeven en J. de Winter, Sapper- meer: G. Kraan. Middelburg: A. de Koning. Breda: D. de Ruijter. Den Bosch; H Wvers. Bilthoven: G. van Dijk. mej. A. de Groot. Zeist: A. Schaper, Lutjebroek (N.-H.): W. van Bemmelen. De Hoef (Ütr.); G. A. van Egmond, Schoonhoven; G. Verkerk. Har- melen: A. Vink. De Meern: A. v. d. Last. A. J. Vos. korp. J. van Gendt. Amersfoort: W. Tesselaar. St. Maarten (N.-H.): J. Meester. Andijk: D. Bakker. L. Koster. Vmkeveen: A. C. Sellenraad, Rotterdam: J. van Dijk. J. Tul der. Amsterdam; L. van Oor schot. Alkmaar: L. van Bemme len. De Hoef (Utr.): Joh. Kar- sten. Zwaagdijk: A. J. Groen. Alkmaar: J. van Zijp. Oudkar spel- J. Stam, Bergen (N.-H.); A. Dekker. Alkmaar: Th. J. Viset. Hoorn: W. Langerak, A. van Vught. Th. Koovman. H. Seherrenberg. C. M. Servaas. J. de Leeuw. R. Beiier. H. J. Vliet, J van Wees. H. Askamo. allen Utrecht: A. J. Schultens. Gro ningen: P A. Groot. Assen: B. Scholte. Hoogezand: J. Stoelinga. Leeuwarden: G, Nollen. Utrecht: mej. J. Teddema, Groningen:: D. Rekel, Kerksloot (N.-H.): Cor de Kruvff. Loenen aan de Vecht: J. G._ Veerman. Woerden: H. J. Goenée. H. van der Zanden. G. H Bosboom. Zuilen: E. Vernoov. Hilversum: H. van der Sommen. Tilburg: G. Bos. Apeldoorn: L. Btigsma. Hengelo: Fr. Melis, Eindhoven: A. v. d. Brink. Jut faas' A. Admiraal. Egmond Bin nen (N.-H): H Smit. P. J. Spel- bos. G. v. d. Liaden. allen te Utrecht: mei. J. Ruiis. Soest: G. de Kroon Maassen. C. van Ocke- loen Breukelen; G. van Zijl, Jutfaas: J. de Jong. De Bilt. De drie prijswinnaars werden (nr loting) de heren J. de Win ter H. W.-straat 211 te Oude Pekela (Gr), W. Tesselaar, Stroet B101 te Sint. Maarten (N.-H.) en Th. Kooyman, Nic. Ruijchavestraat 30 te Utrecht. Zij mogen een keuze maken uit de drie beschikbare prijzen, n.l. een doos bonbons of drie repen chocolade, een luxe doos toiletzeep en een damboek. En aan alle trouwe oplossers (sters) onze speciale dank voor hun of haar uitstekende ana lyses! Bij de jaarwisseling De begrenzingen in de tijd, die de geschied beschrijving pleegt te gebruiken houden doorgaans geen rekening met de officiële jaarwisseling. Zelfs niet met die der eeuwen. Daarvoor dragen zij teveel het karakter van overgang en zijn allerminst scherpe af scheidingen. Zo zal de klokslag, waarmee de laatste minuten van 1952 verstrijken, geen verande ring brengen in het wereldgebeu ren. Althans niet in de zin van het afsluiten ener oude periode en het inluiden van een nieuw tijdperk. Hoogstens zal in de datering der diplomatieke acten en internationale verdragen het cijfer 2 vervangen worden door 3. Het is evenwel een goed en oud gebruik bij het scheiden van het jaar een ogenblik met de gedachten te vertoeven bij wat geweest is. Het is ondoenlijk al les in de herinnering terug te roepen, wat zich op het uitge breide terrein der internationale politiek heeft afgespeeld. Want er is veel gebeurd. Veel wat de hoop wettigt op een kentering ten goede. Maar niettemin doe men aan de horizon van de poli tieke hemel donkere wolken op, die het uitzicht op een vrediger toekomst voor het mensdom bij kans verduisteren. Eén der voornaamste facetten van het eigentijdse historisch gebeuren is de verschuiving van het zwaartepunt, van het Oude Europa naar andere continenten. De V.S. zijn een leidende rol gaan spelen. In Azië en Afrika zijn nieuwe krachtcentra ont staan. Europa, verdeeld en ge spleten sedert het neerlaten van het IJzeren Gordijn, heeft het Oostelijk deel moeten afstaan aan de machtsconcentratie met de Sovjet-Unie en het Rode China als kernen. In het Midden-Oosten krijgt het nationalisme vaster voet en verstevigt zich de greep van de Islam. Aan de overzijde van de Atlantische Oceaan zijn het de Latijns-Amerikaanse lan den die nauwer samenwerken dan voorheen. West-Europa streeft naar integratie. Een moei zaam proces, dat tijd vordert. Maar wanneer deze gestadige groei wordt vergeleken met de ontwikkeling der nationale staten in voorbije eeuwen, dan is er alle reden tot optimisme. De vor deringen binnen het kader vStf het Atlantisch Pact en de consóC lidatie-politiek in de Pacific doén op hun beurt invloed gelden op het machtsevenwicht. Er is een gisting in het wereldgebeuren te bespeuren, waarvan de resulta ten op dit ogenblik nog niet zijn te overzien. Hoogstwaarschijnlijk zal in het verdere verloop van de tweede helft dezer eeuw aan dit alles een concreter vorm en inhoud worden gegeven. Een derde wereldoorlog is uit gebleven. Waarschijnlijk dank zij de groeiende kracht der niet- communistische landen, die zich voor deze krachtsinspanning grote offers moesten getroosten. Op zich is de bewapeningswedloop één der meest tragische ver-- schijnselen van deze eeuw. En menigeen vraagt zich in alle ernst af, waartoe deze ontwikke ling moet leiden? Het enorme complex van soci aal-economische vraagstukken, zowel in West-Europa als in India, in de V.S. als in Zuid- Afrika, of waar ter wereld ook, roept om een oplossing. Een op lossing die de menselijke kracht bijna te boven gaat. Nimmer in de geschiedenis is deze proble matiek zo met de practische staatkunde verweven geweest Zowel binnen de grenzen van iedere staat afzonderlijk als in het geheel der betrekkingen tus sen de staten en statengemeen schappen onderling. De scherpe uitwassen zijn de zuiver kapita listische tendenzen in de Nieuwe Wereld en de vormen van een gruwelijk collectivisme in de communistische landen. Beide systemen bedreigen de mense lijke persoonlijkheid met de to tale ondergang en zijn ook ten dele verantwoordelijk voor de geestelijke crisis van nu. In deze smeltkroes is de heden daagse mens geplaatst met zijn vele verantwoordelijkheden, die des te zwaarder wegen naarmate hij groter invloed kan uitoefenen En hij kan dit slechts ten dele, want het is niet de mens, maar God, Die het lot der volkeren bestiert. Het laatste ontheft de mens en in het bijzonder de staatslieden allesbehalve van de verantwoordelijkheid. Zeker niet om te bouwen aan 't algemeen welzijn. Maar de mens zal slechts kunnen slagen wanneer hij God erkent als de Opperste Bouwheer. In dit licht bezien, blijft er voor de West-Europese mens, ondanks de verschuivingen hierboven genoemd een grootse taak weggelegd. Het zorgen voor het behoud van de cultuur van het Avondland, die stoelt op het Christendom. Want voor de op lossing der geestelijke crisis en sociale noden en voor het vesti gen van een «internationale orde, waarin de verhoudingen tussen de staten zijn gegrondvest op de beginselen van saamhorigheid en sociale rechtvaardigheid, kan slechts het Christendom uitkomst geven. Moge 1953 de samenwerking tussen de volkeren op een hoger plan brengen, opdat deze jaar wisseling werkelijk een begren zing in de geschiedenis mag zijn, die komende generaties zullen aanduiden als een ommekeer ten góede. A

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 3