Kunnen de Christenen Zo maar een paar „Losse praatjes en losse blaadjes" uit het oude jaar nog hun stempel op de maatschappij drukken? beperkt ort OUDEJAARSNUMMER 1952 producten ervorm 30 Dec. Het ninisterie van heden opnieuw slag toegebracht van Amerika's de import van in poedervorm en hebben be- vollemelkpoeder, arnemelkpoeder, a hoofdzakelijk Zweden, Nieuw- emarken komen. eelheden komen ^t-Duitsland en it zegt ter toe- invoer van deze biigedragen tot der Driizen boter, kaas en de laatste tiid. lagere Driizen en. rordt echter de erste klap voor genoemde lan- door verlichting igen betreffende ende bepalingen geconserveerde efabriceerd van oudse kaas. ziin "en en de iaar- ;lheid voor de re kaas is ver- )0 tot 1.575.000 'and met toe- binnenlandse OVERVALT ISSIEPOST roejoe's heeft een epost in de ber- overvallen. Een door een schot erke politieafde- veg naar de post, Tuso, ongeveer van Fort Hall. Eert orkest us van zijn der Koning Fre- ïarken zal de Koninklijk Or- bij een laatste noeder, Koningin plechtigheid zal het kasteel Ama- nklijke familie van wijlen de ie plechtigheid zal worden van Grieg, van de gestor- f 7 millioen ►vincies aan de provin- uit het Ver ier 1951 bijna bedragen dan sht werd. Dit in het feit, trrjjtuigenbelasting gebracht dan ge- 11 n hinder ang IJselmeervis- tste tiid nogal et drijfiis. dat bij de N.O.P. ïlijke en Zui- 'aar de netten bestand ziin Üsschotsen, blij- irtuigen thans in waardoor de .s. ,Jan* Od de Eems Jaagde oroef- tden van het aartuig „Jan" Scheepswerf Bodewes) te tening van de Delfzijl werd is van het 900 ton d.w. een 500 Dk mee het schip aart een snel 11 miil. dde onder toe- Veritas met Dvaartinspectie vaart met voor de hout- ledig naar stukgoed te Groningen Dec. Rode ïtte tarwe 22.25 rogge 24.25 vrij: 28.2532; 25—33.75: wit- 27.15; groene paardenbo- :arwijzaad 50.50 lanbod was he- stemming was van tarwe be ton. De rode 26. de witte vrijwel in een asters konden wintergerst n en de be- De mooie bedongen 32, meer. Zo- mdeld van 33 ver was niet kooplust ge- nke monsters gegeven van het slot van priizen niet erwten wa le beste soor- tot 51.25 op- rt van 47 tot partiien be- gstelling. De vas van wei- was van 25 zaad was Weet U het nog van ^//W//////W//W////WWw/#//w///Wjr//f/W/WWWW///WW///W//WWW/W 5 Zo'n jaar van twaalf maanden lijkt maar een flits. J Zeker in het licht van de eeuwigheid. En dat niet alleen, omdat de eeuwigheid zulk een onmeetbaar 5 lang eind is, zo gezegd, maar méér nog als we be grijpen, ivat de Eeuivigheid, met een hoofdletter E, eigenlijk betekent. „De mens is op aarde, om God te dienen, en Hem daardoor eeuwig te aanschou 5 wen in de hemel". De aarde is de weg voor de mens naar die eeuwigheid en 1952 was eigenlijk maar een 5 stap op die weg. Wat hebben we allemaal gedaan, gezegd, gezocht, gezien, toen we voortstapten? Laten wij eens zien Januari begon „zot" met de viering van het zeventig jarig b'estaan van de „Oetel- ionkse Club", die altijd zo „braaf" voor de viering van het Carnaval zorgt. Churchill was op reis naar de Verenigde Staten, dat was niet zot, hoewel de hoge politiek voor een gewoon mens gek genoeg lijkt. Bewijs: deze maand stierf Litwinoff, eens een groot man in Rusland. Hij was o.a. eens voorzitter van de Volkenbond, en voordien bekend in de onderwereld! Liever spreken we over kapitein Knut Carlsen, de moedige man van de „Plying Enterprise", welke verging ondanks de moed van Knut. Men heeft getracht, hem de kroon van het hoofd te stoten, maar de Carlsen-petten getuigen nóg overal in de wereld van de bewondering van velen. Hoge politiek verder genoeg: in Frankrijk viel het kabinet- Pleven, in België de regering Pholien, enz. Korea is er ook altijd nog en Indo-China niet te vergeten. Ons land wordt op het moment (Dec. 1952) ge teisterd door overstromin gen, dat was in Januari van dit jaar ook zo, vooral in Limburg. Na het bezoek van Churchill aan president Truman is de zaak daar nu „rond", daar dr. D r e e s ook naar Washington ging, na tuurlijk niet van „de centen van Drees", maar wel voor staats zaken. Frankrijk verloor een grote zoon, generaal de Lat- tre de Tassigny, beroemd militair en voorbeeldig katholiek. In Maart was de Atlantische Raad bijeen in Lissabon. De N.A. V.O. (Noord Atlantische Ver dragsorganisatie) bracht de Europese Verdedigings gemeenschap tot stand; op papier althans. De definitieve goedkeuring is er nóg niet. Ne- HET GROTE NIEUWS VAN FEBRUARI was het onverwachte overlijden van Koning George VI van Engeland, die in zijn slaap werd verrast door de dood. Prinses Elisabeth volgt hem op; zij wordt a.s. zo mer gekroond. Voorspel van zijn gedwon gen aftreden waren begin Fe bruari de onlusten in Egypte, in de wijk waar Koning Fa- roek zijn staatsie-diners placht te geven; er was hoogspanning met Engeland, dat de Suez-zone bezet had, voor John Buil een der knooppunten van zijn wereld rijk! Dan trekt P e r z i de aandacht. De premier, Mossadeq, huilt tranen met tuiten, een nieuw wapen in de wereldpolitiek. In een halfjaar heeft hij, volgens de Iraanse statistiek, 40 trillioen tra nen gestort, wat tot gevolg had, dat de olie (politiek) nog meer verwaterde. De Verenigde Naties vergaderden weer, in het paleis „Chaillot" te Parijs. Deze maand viel de sluiting. Na drie maanden was er niet veel denderends bereikt. Het was echt wat je noemt: veel geschreeuw maar weinig wol. Jammer! George Kennan ging als gezant van Amerika naar Rusland. Hij is er alweer weg ook.... Dat wordt nooit wat met die twee. VOORTDUREND herinne ren giftige maatregelen ons aan de ware bedoelingen van het communisme. In China werd o.a. een wees huis gesloten, bestuurd door liefdezusters uit Ame rika. Ze zouden de kinde ren doden! In waarheid maakten ze doodzieke kin deren, die aanklopten, ge zond. blinden werden ver zorgd enz.; de bevolking had een onbegrensde ver ering voor haar werk. Maar dit kan de z.g. „vrien den van het volk" niet schelen! derland zal straks het voorbeeld geven. Andere landen worden nog door ernstige tegenstellingen verdeeld gehouden. Zie Frankrijk en Duitsland, en denk aan de Saarkwestie o.a. en aan het oude Franse wantrouwen! Zolang eigen belangen, nationalisme e.d. niet worden overgenomen, blijft de eenheid van Europa een fictie. Moskou is de lachende derde! Twee Haarlemse jongens brachten Engeland en de rest van de wereld in opschudding. Zij hadden uit oude foto's e.a. van een Zwitsers blad de ontwik keling van een Engelse straaljager geconstrueerd. De Britse geheime dienst rook spionnage! De wereldpers toog naar de oude Spaarnestad, waar bleek dat van spionnage geen sprake was, maar alleen van jeugdig technisch ver nuft! Wat die Britten opgekeken hebben van die Haarlemse „mug gen"! Zelfs het Lagerhuis kwam er aan te pas! Laat, maar misschien nog niet te laat, werd in Italië onge- EEN AFSCHUWELIJK PROCES bracht Frankrijk (en de wereld) in opschud ding. Madame Besnard zou elf mensen vergiftigd heb ben. Het was een sensatio neel, en bar proces. Ma dame houdt nóg vol dat ze onschuldig is. De zaak werd verdaagd en de sen satie kreeg voor later nieu we stof. bruikt land verdeeld onder ongeveer honderdduizend boeren gezinnen. Oud zeer, ook in an dere landen. Een slechte toestand, die alleen maar het communisme in de hand werkt. Kent u Hallie Selassie nog? De Negus van Abessinië? De rrfan, van wie Mussolini eens zei, dat. hij zijn schoenen zou poetsen met de baard van de Negus. De Duce is dood, en Selassie kreeg deze maand zijn troon weer terug! En zijn baard ziet er keurig uit, zon der schoensmeer! Deze maand eindigt met een der vele Ame rikaanse „stunts". Een firma uit het land der onmogelijkheden liet per vliegtuig tienduizend kuikens vervoeren; de stewar dessen waren gek met dergelijke donzige passagiers. In Frank rijk kwam Antoine P i n a y aan het bewind, om Marianne uit de pi-na-rie te halen. Hij hield moe dig stand. (Tot 22 December van dit jaar, toen kwam de val....). En meer dan ooit zit Frankrijk nu in de puree. O, ja, generaal Batista voerde een bloedloze staatsgreep uit in Havanna, de hoofdstad van Cuba. Kan het u veel schelen? April bracht leven in de po litiek over de ganse aardbol. Het was de tijd van het jaar voor nieuw leven. Maar het was alle maal oud zeer. Rassenkwestie in Zuid-Afrika; het recht weer streefde de apartheidspolitiek van Malan. De Saarkwestie werd actueel door een felle uitlating van de Franse gezant in Saarland. Minister Schuman sprak zelf met de Duitse premier, dr. Ade nauer, om de zaak wat op te lappen! Maarschalk Papagos (de Griekse de Gaulle) ontketende een storm tegen de regering van zijn land. In Egypte greep de nieuwe Faroek-premier de Wafd- partij bij de kladden, maar de boemerang bleek zich al spoedig tegen de heersende macht, de koning incluis, te keren. F a r o e k werd weggejaagd. Zo zijn daar de manieren. Hij had pas een zoon, die een „super-de-luxe-baby- uitzet" bezat van 10 mille. Maar dat hielp ook al niet. Naguib is daar nu de baas. n T r i s t was ook weer „in het nieuws". Relletjes, traangas, enfin de gebruikelijke attributen. Alle maal om de kwesties, die ondanks de goede bedoelingen van de Ver enigde Naties maar niet kunnen worden opgelost omdat niet van allen de bedoelingen zo goed zijn, blijkbaar. Wie zei ook weer, dat de wereld aan goede bedoelingen ten onder kon gaan? Naast Tunis kwam ook Ma rokko in beweging tegen Frankrijk. Een nota van de Sul tan was het begin van een lij densweg, die later tot bloedige onlusten voerde. „Wie Afrika heeft, wint", is nog altijd waar! Aalmoezenier v. d. Vrande en luit. Uyldert kregen Am e r i - kaanse onderscheidin gen voor hun dapper werk in Korea, waar ze meestrijden in het leger van de Verenigde Naties. Dat duurt daar nu al van Juli 1950 af! Fe e s t was het in Culemborg, waar Jan van Rie- beek is geboren, de stichter van de Kaap-kolonie, één van degenen die „Hollands glorie" oudtijds hebben gevestigd. In Chicago gingen bijna zestig duizend telefonisten in staking. De heleboel lag plat. Oorzaak ge weigerde loonsverhoging. Zo iets kan bij ons niet gebeuren, nu bijna het hele land „telefoon-ge automatiseerd" is, zou je zeggen. Zijn wij Amerika vooruit? Een belangrijk jubileum in ons land: de Staatsmijnen bestonden vijftig jaar. Niet altijd hebben we met „de kolen" een gouden tijd be leefdmaar de Staatsmijnen hebben prachtig werk gedaan! M e i bracht de doodstijding van een grote zoon van Engeland: Sir Stafford Cripps, Brits minis ter van Financiën. Een socialist en overtuigd Christen, en een HET WAS EEN GROTE maand voor Nederlands wereld-good will. Koningin Juliana en Prins Bernhard gingen naar Amerika en maakten daar een lang tournee. Overal geestdrift en enthousiasme. En de Koningin zette in verschil lende, zeer geprezen toe spraken de puntjes op de i. Amerika is een gróót land, maar denkt ook aan de rechten van de kleintjes! O, zo! Op de verjaardag van zijn kleinzoon, prins Charles, 14 November 1951, werd deze opname gemaakt van de in Februari 1952 overleden Koning van Engeland. practisch propagandist van de noodzakelijke versobering, een man, die van zijn volk op dit ge bied veel gedaan wist te krijgen. Hoe onmisbaar de krant is voor het publiek, bleek in Mei in verschillende steden van Frank rijk, toen de krantenverkopers staakten, omdat de regering de winstmarge verlaagde. Iedereen klaagde over het ongemak hier van. Wat zjjn wij toch een ge lukkig land; hier schafte de re gering de omzetbelasting op dag bladen af! Dacht U, dat na de bevrijding alles koek en ei was? De men sen worden nooit wijzer, getuige de herleving van nazisme en fas cisme in Duitsland en Italië. Dat heet dan n e o-f a s c i s m e en zo. Maar het is levensgevaarlijk. Niettemin kon in het land van premier de Gasperi een beto ging van wel vijftigduizend van die „neo"-fascisten worden gehou den! Kan dat allemaal maar? In naam van de gezonde d e m o- cr a t i e!?! Een grote vrouw ging heen: dr. Maria Montessori. Een-en tachtig was ze. De opvoeding heeft haar véél te danken! Het stoffelijk overschot van de roemrijke Duitse Kardinaal Faulhaber opgebaard voor een laatste groet van zijn vele B bewonderaars. Belangrijk voor de binnenvaart was de opening met vorste lijke luister van de grote sluis in Tiel. Een prachtig werk was weer klaar. Het veel besproken Amsterdam-Rijnkanaal was in gebruik genomen. Ja, wij kunnen wel wat! Grote beroering verwekte een publicatie over een zgn. rapport van Admiraal Fechteler. West- Europa zou n i et verdedigd kunnen worden en de Atlantische strijdkrachten zouden zich con centreren op het Middellandse Zeegebied. Maar het was een storm in een glas water (alweer!) Bewezen werd dat het oude koek was, uit een vroegere persoon lijke publicatie van een of an dere Amerikaan Nou, en Juni dan was de beroemde voor sommigen be ruchte maand van de verkie zingen. U weet er alles van. Wij gaan geen oude wonden openrij ten, te meer daar ze, althans bij de K.V.P., nog lang niet hele maal genezen zijn. Moeizaam zetten de politici (en politieke tinnegieters) zich aan het „for meren" van een nieuw kabinet. Hulde aan een beroemd Ne derlands geleerde en fijne mens: prof. dr. G e r a r d Br o m. Hij werd 70 en trad dus af als Oost-Duitsland gaat onafge broken door met „spelde- prikken" tegen het Westen te geven eneen eigen leger op te bouwen. Volks- politie heet dat. In begin Juni vreesde men een nieu we blokkade. Het liep zo'n vaart niet. Maar de „con flict-stof' blijft hier opge stapeld! De maand Augustus bracht de oplossing van de kabinetscrisis. Drees, Donker en Staf, en de christelijke fractieleiders op de achtergrond, hebben tenslotte de oplossing bewerkt. En nou maar wachten op „onze daden". Groot feest was er in Breda. De stad was 700 jaar. Er was volop Oranje en de Koningin was er ook met haar man. Niet min der dan 80 congressen werden er gehouden! Hoe bestaat het; en de wereld draait even goed door!! En een geld dat ze daar tenslotte overhielden! Niet te gelóven! Maar waar! Nog even Mossadecq! Hij bedankte zo ineens maar als premier. Toen kwam er revolutie, want zijn topvolger wilde men niet.' Gevolg: bloedige rel letjes! Toen kwam Mossa decq weer terug. Het zal met de olie welhuilen blijven. Wat een wonder, zolang als olie (in het Frans) „huile" betekent... hoogleraar aan de R.K. Univer siteit. Hij werkt nog door met studie en schrijverij. Op onze emancipatie van de laatste 25 jaar drukte hij een persoonlijk stem pel. Barcelona vierde het vijf-en- dertigste internationaal Eucharis tisch Congres. Het was een in drukwekkend gebeuren, getuigend van veel godsvrucht en geloof, een enorme demonstratie, ook met Spaanse pracht. Generaal Ridgway kwam terug' uit Korea, om Eisenhower op te volgen als hoofd van de Noord- Atlantische strijdmacht. In Parijs werd hij „verwelkomd" met com munistische agitatie. „Go home, Ridgway" stond er op de muren. Dat is een meer-gebruikte me thode. „Ga terug, Gromyko", rie pen de Engelsen, toen deze be kende „donder-Rus" in Londen aankwam, waar hij ambassadeur van Moskou werd! W e s t-D uitsland kreeg, zij het nog niet voor de volle 100 pet., zijn vrede en vrijheid terug, toen in Bonn de daarop betrek king hebbende verdragen werden getekend. Daaraan vooraf ging de (voorlopige) onderteke ning van het verdrag der Euro pese Defensiegemeenschap. Er waren toch wel lichtpunten dit jaar, daar immers deze zomer ook het z.g. „Schuman-plan", de Europese Kolen- en Staalgemeen schap, haar werking begon! Nou ja, in Bolivia was weer een revolutie, maar dat is ver van huis. Zes jaar was hij uitgeweken en nu is hij weer president, meneer Estensora. Hoe lang? Treffend was in J u 1 i de grote belangstelling voor het overladen van Z. Em. Kardinaal Faulhaber, aartsbisschop van München, die zich onsterfelijk verdienstelijk heeft gemaakt in de strijd tegen de nazi's. Den Haag maakte „furore" met de miniatuurstad Madurodam, waar zeer jonge mensen het be stuur over voerde. Prinses Bea trix was officieel „burgemees teres", zij kreeg een echte ambts keten ook en het was wat een mooie! Kardinaal Tisserant, Deken van het H. College van Kardinalen, heeft een bezoek van enige da gen aan ons land gebracht. Argentinië schrok van de dood van Evita Peron. De wereld schrok van de afgodische verering welke men haar nagedachtenis wijdde. In Rome overleed Mgr. B. J. Eras, vele jaren rector van het Nederlands College te Rome, en feitelijk (40 jaar lang!) „gezant" van de Nederlandse Bisschoppen bij het Vaticaan. De gehele wereld is opgeschrikt door een afschuwelijke moord in Frankrijk, op de' familie van Sir Eric Drummond, die kampeerde. Het drama is nooit opgelost. De Duitse Katholieken hielden een enorm congres. Het was offi cieel de 75e Duitse Katholieken dag. Als organisatoren benijden wij onze Oosterburen. Maar ver der? September was ook weer de maand van de kanaalzwemme- rij, de diverse waaghalzerijen, dwaze recordjagerij, bloemencor so's enz. Er werd ook, in Castri- cum, zo maar eventjes een huis verrold en de grote „Maasdam" van de H.A.Lijn, kwam na zijn eerste reis in New York, waar het prachtige schip feestelijk ont vangen werd. De grote Engelse Luchtvaart show te Farnsborough werd wreed verstoord: een vliegtuig met twee bekende piloten ver ongelukte en kwam tussen het publiek neer; vele mensen kwa men om het leven. Vlak vóór het gouden feest van de Kath. Ned. Journalistenkring op 4 October stierf op hoge leeftijd de nestor van de Katho lieke Journalistiek, Jean Bap tist Vesters. Het was een schaduw op het jubilé van 50 jaar'strijd voor de goede zaak. De heer A. C. de Bruijn nam afscheid van zijn K.A.B., nu hij minister is geworden mét porte feuille, maar feitelijk zonder „eigen" departement. Hij zal nog wel tegen heel wat socialistische en liberale weerstanden moeten optornen! De Kerk werd opgeschrikt door een ernstig bericht. Pater Kammerer O.FM. zou door de Papoea's in Westelijk Nieuw- Guinea vermoord zijn! Maar even later kwam de mededeling, dat de pater zo gezond was als een vis. Er was „wel wat geweest", maar hij was levend en gezond! Dat zal je gebeuren!! (Van onze parlementaire redacteur) BELANGRIJKE VRAGEN dringen zich bij het einde van het jaar op. De Nederlandse staatkunde werd tot vóór de verkiezingen beïnvloed door een constant stelsel van partij-kanalen, maar daarna werden sommige stromen breder, andere smaller. Links en rechts is er een begin voor „nieuw-uitgeschuurde beddingen". Zijn deze wij zigingen blijvend of tijdelijk? Dat is de eerste vraag. De tweede heeft betrekking op het regeringsbeleid. Bij de zelfde verkiezingen bleek enerzijds, dat er vrees is voor een herleving van het „vrije spel der maatschappelijke krachten" en dat het socialisme de smaak heeft beïn vloed. Rouw viel er over de toneelwereld door het heen gaan van de grote acteur C or Ruy s, die in vele grote rollen ontelbaren deed genieten van diep menselijk spel. Ook dit gebeurde: Een jongedame in Northumber land ging, als bruids meisje, met een taxi op weg. Nauwelijks een uur later moest de chauffeur aan hetzelfde adres een bruid halen. Het was het zelfde meisje! Het zat zo: Juffrouw Johnson was eerst „uitge rukt" als bruidsmeisje bij de trouwpartij van haar zuster. Daarna trouwde ze zelf en inmiddels had ze zich als bruid verkleed! De emigratie kwam dit jaar nogal in opspraak door ver schillende onaangename maatre gelen van immigratie-landen, door bepaalde gebeurtenissen, redevoeringen en interviews. Ver schillende verbeteringen staan nu voor de deur, ook bij de katho lieke emigratie-stichting. Emigra tie is, helaas, nodig. Na een felle verkiezingsstrijd kwam generaal Eisenhower als overwinnaar uit de bus voor het presidentschap van Amerika. Hij had al enige besprekingen met Truman, waarbij het nogal zuur-zoet toeging. De gehele we reld vraagt zich in spanning af, wat het, na 20 Januari a.s., van uit het Witte Huis worden zal. Als we een paar landen noemen, de Benelux, Frankrijk en Duitsland, Italië en Japan, Egyp te, Marokko en Tunis en Azië het moest bijkans de gehele we reld zijn! dan noemen we al voldoende aanduidingen dat de vrede nog verre is.... Maar anderzijds kwam ook een toegenomen afkeer van overheids bemoeiing, collectivisme en nivel lering tot uiting. Is er tussen deze uitersten een midden, dat bevre digen kan? En de derde vraag houdt hiermede ten nauwste ver band. Zal het nieuwe kabinet, dat dit jaar optrad, een vooruitstre vende politiek in christelijke zin kunnen voeren zonder aan in- of uitwendige spanningen ten offer te vallen? Hoe kwam het, dat dit jaar de partij-verhoudingen werden ge wijzigd, die zelfs na vier jaar door de bezetter verlegd te zijn, toch weer haar oude beddingen hadden gevonden? Een wezen lijke oorzaak moet gezocht wor den in de gezindheid, die de poli tieke overtuiging pleegt te stu wen. Evenals na de eerste wereld' oorlog was er ook na de tweede een algemene behoefte aan een vooruitstrevende politiek. Maar er kwam ook nu weer kentering in de geesten. Daar naast waren het ook concrete grieven, die dit jaar de uitslag van de verkiezingen hebben be ïnvloed. In deze uitslag kwam de vrees tot uitdrukking voor een afglijden in socialistische richting. En niet zonder reden! Evenals er na de eerste oorlog een vloed van vooruitstrevende gezindheid was, is echter ook „het doorslaan" van de slinger niets nieuws. Ook in de jaren 1921 en 1922 werd er in de volksvertegen woordiging op gewezen, dat er een conflict was gekomen tussen de eisen, die een sociaal beleid stélt en de mogelijkheden van de ecortomie. En ook werd er op ge wezen, dat een te grote eenzijdig heid andere bevolkingsgroepen in de verdrukking had gebracht. Aan het einde van een jaar, waarin de gedachten een bredere vlucht krijgen, is de verleiding groot om ook de wijzigingen, zoals die zich bij de verkiezingen voor deden, in deze geest als tijdelijke verschijnselen te zien. Maar toch kunnen wij met deze conclusie niet volledig vrede hebben. Er zijn immers ook geheel nieuwe factoren. Naast de smaller geworden stro men van de confessionele partijen ligt thans voor het eerst links en rechts het begin van een nieuw uitgeschuurde bedding van „de doorbraak". Voor zover het gaat om de con crete grieven, tegen de christe lijke partijen, blijven deze confes sionele groepen echter zelfs bij uitstek geschikt om een nieuwe koers te stimuleren. Noch aan socialistische noch aan liberale zijde bestaat de mogelijkheid om begrip te wekken voor wederzijd se wensen en moeilijkheden, zoals bij de confessionele partijen, die immers alle bevolkingsgroepen omvatten. En niet enkel als „ge- sprekcentra", maar ook uitgaande van gemeenschappelijke beginse len. Konden wij van het oude jaar maar afscheid nemen met de overtuiging, dat deze gedachte in het nieuwe jaar in het confessio nele kamp zal overheersen! Ook hier ligt echter een geheel nieu we problematiek. De groep-Welter kondigde zich bij de algemene be schouwingen aan als een blijven de partij: En binnen de K.V.P. ligt een heel jaar van onrust en tegenstellingen achter ons. In Maart aanvaardde de Partijraad een motie, waarin de resultaten van het overleg met de groep- Steenberghe werden aanvaard als zijnde in overeenstemming met de te voeren christelijke, vooruit strevende politiek. Maar een nieuw eensgezind begin werd het toen nog niet. De activiteit Duyn- stee duurde voort. Er kwam nieuwe critiek op de kabinetsformatie, op de Troon rede en het jaar eindigde met een zich scherp opstellen van de katholieke leraren, waarbij het zware woord viel, dat er thans belangrijker zaken zijn dan de eenheid! Bij de andere confessio nele partijen schijnen de inwen dige spanningen minder groot, hoewel ook op het Centrale Con vent van de A.R. bleek, dat zij er zijn. Zo doen de partijstromen zich ook op de grens van 1952 als wil de wateren aan ons voor, gevoed door de versterkte tegenstelling van progressief en conservatief en door hiervan los staande concrete grieven. Of de bij de verkiezingen uitgeschuurde beddingen van de linkse en rechtse „doorbraak" nog breder zullen worden zal voor het eerst blijken bij de in het nieuwe jaar te houden gemeenteraadsver kiezingen. Het oude jaar geeft hierbij de waarsohuwing, dat een wassend liberalisme ook de was van het socialisme bevordert en in nog sterkere mate. Er is behoefte om zich schrap te zetten voor het terugbuigen naar het vrije spel der maat schappelijke krachten. Er is de behoefte om een socialistische maatschappij te bouwen, waar voor in „de weg naar vrijheid" de blauwdruk werd geleverd en er is de behoefte aan een chris telijke maatschappij-structuur en als zodanig gaat het dan vooral om de P.B.O. en de bezitsvorming bij meerderen dan tot nu toe. Binnen het kabinet zal er een onvermijdelijke spanning zijn tus sen het streven naar een socialis tische of een christelijke maat schappijstructuur, maar het stre ven naar de laatste zal moeten overheersen op straffe van een uiteenvallen van de huidige poli tieke constellatie! Wat vóór alles de vraag is De christelijke maatschappij structuur moge in theorie ge meengoed zijn van de confessio nele partijen, wij nemen uit het oude jaar desondanks de bittere ervaring mee, dat er over de prac- tische uitwerking ervan grote meningsverschillen bestaan, me ningsverschillen, die het binnen de K.V.P. noodzakelijk maakten om het hele vraagstuk van eens gezindheid in het sociale en poli tieke-vlak in studie te nemen. Ook wanneer het nieuwe kabi net naar een christelijke maat schappijstructuur stevent, voert 't dus over wateren met gevaarlijke onderstromingen en met de V.V.D. in de oppositie zal het zich ook telkens door liberale stroomversnelling moeten heen- werken. Vóór alles gaan wij het nieuwe jaar in met de vraag of de con fessionele partijen, en met name de K.V.P., haar inwendig even wicht zullen hervinden. Indien zij hierin niet slagen, zal de strijd om de nieuwe maatschappijstruc tuur steeds meer worden uitge vochten tussen socialisme en libe ralisme. Slagen zij hierin wel dan kunnen zij nog ter rechter tijd haar stempel drukken op de maat schappij-vorm van morgen.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1952 | | pagina 9