De Katholieken durven niet te juichen RIKA HOPPER 75 JAAR Balans-opruiming GERARD WORM'S Mode magazijnen Indonesische minister van defensie gaat heen Landonteigening ivordt een dure geschiedenis De It schipper Gevoelig spel van „Comedia" „De Ander" Brandweer en politie Sneeuw en ijs op de weg Uit de P m UITVAART ANT. M. MIDDELHOF Uit het politierapport Vrijdag 2 Januari 1953, 9 uur HOEK HOUTTIL LANCESTRAAT 38 Zullen hem vijf ministers volgen? Gemeenteraad Winkel Flessenmelk 1 cent duurder BRITS ADMIRAAL NAAR DEN HELDER En toen de vrijheid kwam.... Vrijdag 2 Januari 1953 - ALKMAAR De rol van het oude grootmoedertje is eigenlijk geen feestrol voor Rika Hopper, die in het spel „De Ander" haar vijf en zeventigste verjaardag viert, maar wel een rol, die overal waar zij speelt, ontroering zal wekken en waarin zij zich doet kennen als een bege nadigd toneelspel-kunstenaresse. Zij oogstte dan ook in Alkmaar veel succes. Zij kreeg een harte lijke huldiging, waarvoor zij even hartelijk dankte! De aan dacht waarmee naar haar spel was geluisterd had haar ont roerd, zeide zij en zij hoopte nog menigmaal in Alkmaar, waar zij prettige herinneringen had lig gen, te spelen. Het spel „De Ander" van de Spaanse schrijver Alexander Ca- sona (De Spaanse titel is"'Los Arboles mueren de pie: bomen sterven staande) is een spel van de illusie om het geluk, afge keken van het werkelijke leven, waarin zich zo heel vaak dat wondere spel van de illusie om het geluk afspeelt. Het geluk dat de mens nodig heeft om niet zijn geduld te ver liezen bij alle ellende en wan hopig te worden. De schrijver heeft echter nog meer gedaan. Hij heeft zijn figuren toegerust met het verlangen ook anderen gelukkig te maken, en weder zijds. Hij heeft dit. gedaan met een wondere fantasie die vooral in het eerste bedrijf de toeschou wer verbaast en zich later doet afvragen, of het eerste bedrijf met zijn wondere, geheimzinnige figuren wel nodig ware geweest. Misschien heeft hii dit wel ge daan om des te scherper te laten uitkomen, dat van elk mens, die een ander wil gelukkig maken, een offer wordt gevraagd Gaandeweg het spel worden telkens allerlei illusies zorgvul dig opgebouwd met een grote do sis fijngevoelige humor, die door de w-erkelijkheid worden achter haald en als een zeepbel uit el kaar spatten, totdat de grootste illusie wordt gebroken, en omge zet in de zuiverste vorm van het offer! De intrique is zo eenvoudig. Een oud grootmoedertje speelt 20 jaar lang met de illusie, dat haar kleinzoon, die uitgestoten uit de familie naar Canada is uitgewe ken, van misdadige tot waar achtige rechtvaardige is gemeta- morphoseerd; Het is met waar. Het oude vrouwtje krijgt bericht dat hii naar huis komt. Maar het is een ander, die zijn plaats in neemt, om haar de illusie van zijn bekering te laten behouden. Zijn werkelijke verschijning als misdadiger breekt die illu sie aan stukken Rika Hopper gaf van deze GERARD PRANGER BEGRAVEN ALKMAAR - Voor de teraarde bestelling van onze stadgenoot, de musicus Gerard Pranger, die Za terdag j.l. plotseling overleed, was Woensdagmiddag op de Algemene Begraafplaats een zeer grote be langstelling. De Aula was volko men hezet met zeer vele vrienden van de overledene en ook ver scheidene collega's kwamen hem de laatste eer bewijzen. Woorden van afscheid werden gesproken. Namens de Vrijmetselaars-loge sprak de heer De Man, de heer Haasbroek namens het Dubbel Mannenkwartet „Zang en Vriend schap". O.m. sprak een vertegen woordiger van de Koninklijke Ne derlandse Toonkunstenaars Ver eniging, ds. v. d. Sluis bad het Onze Vader". „Zang en Vriend schap" zong „Benedictus'een compositie van Pranger. Voorts werd deze droeve plechtigheid omlijst door orgelspel van de heer Albus, die twee Adagio's van Beethoven speelde. Aan het graf werd tenslotte nog door een ge mengd koor een psalm gezongen. Zeer vele bloemen vertolkten de grote waardering welke de heer Pranger zich tijdens zijn leven als mens en als musicus, had weten te verwerven. 4e Abonnementsconcert van H. O. V. ALKMAAR Aan het 4e Abon- nements-concert, dat de H.O.V. op Donderdag 8 Januari a.s. in 't Gulden Vlies geeft, werkt als solist mede de Mexicaanse tenor Carlos Puig. Het concert staat o.l.v. Ma- rinus Adam en brengt vóór de pauze de volgende werken ten ge hore: Ma mere l'Oye (De sprook jes van Moeder de Gans) van Ra- vel en de Marche écoccaise van Debussy, alsmede met Carlos Puig als solist Zeven liederen voor to- nor en strijkorkest van Silvestre Revueltas en de Aria van Czar Be- rendey uit „Snégourotchka" van Rimsky-Korsakoff. Tenslotte zal na de pauze een uitvoering worden gegeven van de Vijfde Symphonie „Aus der neuen Welt" van Dvorak Oude j aarsa vond R.O.G.-Gebouw ALKMAAR Alle mannen van de B.K.L. onderofficieren en officie ren incluis, hebben op Oud en Nieuw het R.O.G. gebouw verla ten, met Nieuwjaarsverlof. Maar daar waren er nog enkelen, die moesten achterblijven. Dat waren de wachtcommandant en drie sol daten die de kwade wacht hadden. Dan was er nog een jongeman, die huisarrest heeft gekregen, voor straf. Het bestuur van het Katholiek Militair Tehuis heeft voor deze vijf mannen een aardigheidje bedacht in de vorm van een Oudejaars- pakket met wat lekkers en een rokertje, zoals chocolade, gebak en warme chocolademelk. Klok slag 12 uur werd dit aan de ach terblijvers overhandigd. Natuur lijk namen ze dat gretig en met dankbaarheid aan. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Cor nells en Geertruida z. en dv J. Houtentoos en G. Mans; Marianne dv J. Steijn en H. M. Keijzer. Gehuwd: J. C. Mooy en C. Vis ser: J. Bolten en A. G. M. Rus tenburg; J. van Beeiku'tn en H. J. Dinigerdis. Overleden: A. van der Spiegel 94 wed. van C. Kick. grootmoeder een hartveroverende vertolking. Uiterst genuanceerd creeerde zij de sterke vrouw van een hoog moreel toegerust met diep menselijke gevoeligheid met als tegenspelers Joan Elsensohn, in de enigszins teruggetrokken en gevoelige rol van de grootva der, Emmy Meunier als de ver meende vrouw van de vermeen de kleinzoon. Stijlvol in dictie en temperament en Guus Hermus als de idealistische jongeman, sterk, krachtig en tot het laatst volgehouden gerealiseerd. Daar omheen nog een groot aantal an dere uitstekende spelers in klei nere rollen. Een mild toneelspel, geregis seerd door Joris Diels, waarvan Alkmaar zeer, zeer genoten heeft en waarvoor men zijn dankbaar heid niet onder de stoelen en banken heeft gestoken! Faillissement ALKMAAR Joh. H. Cevat, koopman hand. onder namen fa. C. A. Duinker v.h. electr. koffie branderij en Theehandel De Ja vaan en fa. H. N. Cevat en Zonen, zaak drijvende Spoorstraat 74, Almaar, rechter com. P. M. J. No- let, curator S. D. Sluijs, Alkmaar. R.K. Vrouwenbeweging afd. „Gilde" ALKMAAR Men schrijft ons: Zouden de leden van onze afde ling die in aanmerking wensen te komen voor een Kerstpakket van de brei-actie hare aanvragen s.v.p. vóór Donderdag 8 Januari in willen zenden aan de voorzit ster, Paul Krugerstraat 11, Alk- Domper op feestvreugde ALKMAAR. De leden van de Alkmaarse Vrijwillige Brand weer en niet het minst de 16 leden, die bij het conflict in de Brandweer betrokken zijn wa ren op Oudejaarsavond in span nende afwachting van de klok van tienen, waarop de comman dant, de heer J. v. Maarleveld, der traditie getrouw, zich via de alarm-melder op het Politiebu reau tot de manschappen zou wenden. Op deze avond biedt de com mandant. als blijik van erkente lijkheid voor de goede samenwer king gedurende het afgelopen jaar. 'het politiecorps een kleine attentie aan, speciaal bestemd voor die leden van dit corps, die op Oudejaarsavond de wacht heb ben. In zijn toespraak -gaf de com mandant een korte terugblik op het afgelopen jaar; hij bracht ook het conflict in de brandweer ter sprake, waardoor, zo zei hij, „de brandweer in kwantiteit verloren doch in kwaliteit gewonnen had". De commandant was bij deze gelegenheid zo wilde hét pro tocol verge-zeld van de laatste lijk benoemde adjunct, de heer fh. Uyttenbogaard; ook hiervan deed hij via de melder mede deling. Zowel de woorden van de commandant, als het feit, dat deze vergezeld was van de man, die de aanleiding was tot het conflict in de brandweer, hebben naar wij vernamen bij de 16 hierbij betrokken brandweerlie den een teleurstellende en on aangename indruk gewekt. Zij hadden op dit critieke moment, zo kort nadat zij in het belang van de burgerij een offer had den gebracht door zich, ondanks alles wat gepasseerd was, weer voor hun gemeenschapstaak be schikbaar te stellen, iets anders van de commandant verwacht. Nu was het in menig gezin een domper op de feestvreugde van de Oudejaarsavond. Wij hopen van harte, dat dit incident de wederopbouw van de brandweer niet in de weg zal staan. Harmonie OTHELLO, DE MOOR VAN VENETIë ALKMAAR De Alkmaarse bioscopen bieden deze week goede films. Zoals bekend draait in de Harmonie de experimentele film van Orson Welles, waarin hij zelf de hoofdrol vertolkt: Othelló., de Moor van Venetië, een filmwerk, dat weliswaar niet vermag de grootse schoonheid van dit werk als toneelstuk in de schaduw te stellen dat is de bedoeling ook niet maar dat als een op zich zelf staand werk de sfeer van Shakespeare's drama wezenlijk bewaard heeft. Orson Welles heeft niet een toneelopvoering verfilmd, hij heeft op het thema van Shakes peare een eigen film gemaakt, die op geheel filmische wijze de ver schillende wezenlijke elementen van het toneelstuk realiseert. Or son Welles mocht dus los van het toneelstuk doen wat hij wilde èn dat heeft hij ook gedaan. Als met een bedreiging, die de gehele film doorduurt. begint hij met de si nistere begrafenisplechtigheid van Othello en Desdemona terwijl de huichelachtige intrigant Jagó zijn verdiende straf krijgt. Het psycho logisch uitstekend uitgewerkte spel van de hartstochten tussen Jago, Othello en Desdemona vol trekt zich tegen de achtergrond van fel bewegende figuren en soms angstwekkend werkend ge luid zodat het toneelmatige hijna geen kans meer kreeg. Met dit werk heeft Orson Welles op de meest geslaagde wijze weten aan te geven welke weg men gaan moet en waar men dient te kómen wil men komen tot een feilloze film-vormgeving van het toneel stuk. Rijwielpaden levensgevaarlijk ALKMAAR. Als de verbali santen zo ijverig speurden naar met sneeuw en ijs bedekte en niet met zand of as bestrooide trottoirs als zij dat plegen te doen naar niet-brandende achterlicht jes, zouden zij de langs de weg wandelende gemeenschap een grote dienst bewijzen. Die politie verordening schrijft n.l. voor, dat men bij gladheid verplicht is langs zijn perceel minstens een strook van 1 M. hreed met as of zand te bestrooien, zodat de glad heid wordt opgeheven. Aan deze bepaling wordt slecht de hand §ehouden, zowel van de zijde der urgers als van die der verbali santen. Beter was het, dat voor geschreven werd. dat de sneeuw van de trottoirs verwijderd moest worden, zoals door vele voor beeldige burgers reeds gedaan wordt; de trottoirs zijn vrijwel onbegaanbaar, zeer tot ongerief van de velen, die er gebruik van moeten maken. Ook het rijwiel pad aan weerszijden van de Ken- nemerstraatweg in beheer bij Rijkswaterstaat verkeert in een deplorabele toestand; de van de rijweg geschoven sneeuw wordt er op gebracht en het fietsen over de paden is levens gevaarlijk. Waarom ook die rij wielpaden niet even sneeuwvrij gemaakt?!?! Nieuws van het R.K. Danscomité ALKMAAR De eerste Zon dag van 't nieuwe jaar, 4 Januari a.s. brengt weer een dansavond voor katholieken. Deze avond, ge organiseerd door het R.K. Dans comité wordt gehouden in 't Gul den Vlies en begint om 8 uur. Kaarten als gewoonlijk ver krijgbaar van half twaalf tot half een aan de zaal a.s. Zondagmor gen. Telefonische bestellingen uitsluitend gedurende dit uur. Burgerlijke stand ALKMAAR Geboren: Caro lina M. dochter van S. Schaaf en A. M. E. Lutgerink; Johannes F. H. zv. J. P. Smeets en M.- G. Hemels. Ondertrouwd: Adrianus Lina en Jantina L. Uitvlugt. Gehuwd: Theodorus Konijn en Lyda N. Oudes. Overleden: Jan Karaijo, 82 jr., geh. met A. C. Abels: Geesje Louwe 83 jr. wed. van P. Vèul. De filmjournaals ALKMAAR De filmjournaals van Polygoon bieden deze week de jaaroverzichten in binnen- en buitenland. Met een simpel praatje worden de gebeurtenissen die ons in het afgelopen jaar heb ben bezig gehouden, nlezierig aaneengekletst: de stranding van de Faustus, de IJpont-kwestie,'de voltooiing van het Amsterdam* Rijnkanaal.' het bezoek van' Mos- sadecq en het vertrek van oud minister Lieftinck naar Ankara; de bezoeken van het vorstelijk naar. dr. W. Drees en later van Prins Bernhard aan Amerika en het bezoek van Generaal Ridg- way aan Nederland. Voorts in het binnenlands nieuws enkele flit sen van de bouwnijverheid. Ma- durodam en opnamen eew"d aan Oor Ruijs en Henrietje Roland Holst. Het buitenlands nieuws begint met de ramt) van de Chamnollion en de vliegtuigramnen in Ameri ka, om dan nog enkele gedeelten te laten zien van reportages die gewijd waren aan de amnhibiscbe auto. de vliegtuigproblemen, de overstromingen in Frankrijk, om te besluiten met enkele sportflit sen. o..» voetbalwedstrijd België— Frankrijk. ALKMAAR Onder zeer grote belangstelling had op Oudejaars dag de pleciitige Uitvaart en be grafenis plaats van willen de heer A. M. Middelhof. De plechtige H. Mis van Requiem in de St. Domi- nicuskerk werd gecelebreerd door een zoon van de overledene, de W.E. heer Rich. Middelhof, geas sisteerd door twee ziiner confra ters. Zeer vele parochianen, ook niet- katholieken, woonden de Uitvaart bij. Het parochieel zangkoor zong o.l.v. de heer Joh. Kuiper de meerstemmige requiemmis van Reiniersce. Ook de kapel op het kerkhof St. Barbara was geheel met belang stellenden gevuld, toen daar de laatste liturgische plechtigheden begonnen; de absoute werd even eens door Kap. R. Middelhof ver richt, die vooraf een toespraak hield, waarin hij de zin en de be tekenis van deze plechtigheden uiteenzette. Onder de veie aan wezigen waren deputaties van de verschillende corporaties, waar van de overleden, lid of bestuurs lid was geweest, zoals de 8-Octo- bervereniging. de Alkm. Kegel bond, D.A.W. enz. Ook vanwege het Hoogheemraadschap was er een deputatie. Tal van rouwkran sen dekten de baar. Het stoffelijk overschot werd in het familiegraf bijgezet. ALKMAAR De oudejaars dag werd in Alkmaar geken merkt door een_ grote serie aan- nidmgen. Om tien uur reed een bestelauto over de Stationsweg, terwijl enkele kinderen op een glijbaantje aan het spelen waren. Een 9-jarige jongen gleed tegen de passerende auto en bleef op het wegdek liggen. Hij werd met een lichte hersenschudding en enkele tanden uit zijn kaak naar huis gebracht. Om half elf botste een bestel auto tegen een personenauto op de bocht van de Frieseweg en de Noorderkade. Een kwartier later botste op de Limmerhoek en de Turfmarkt twee vrachtauto's op elkaar waarbij beide wagens behoorlijk beschadigd werden en enkele platen glas stuk vielen die op een van de wagens werden ver voerd. Weer drie kwartier later klap ten twee vrachtauto's op elkaar op de hoek van de Bergerweg en de Nic. Beetskade, tengevolge van de gladheid van weg waar bij door remmen geen botsingen meer konden worden voorkomen. Om kwart over twaalf had een botsing plaats tussen een perso nenwagen en een vrachtauto op de Paternosterstraat en de Ka naalkade. En tenslotte reden op de Lan- gestraat 's middags om half vijf twee personenwagens tegen el kaar. Bij de oudejaarsviering 's nachts om twaalf uur is bii vuurwerk op de Oudegracht een ruit ge sneuveld. De dader is nog on bekend. De politie heeft 's nachts nog een vreugdevuur moeten doven dat door de jeugd was ontstoken in een stapel autobanden op de Noorderkade. Mutaties bij de gemeente-politie ALKMAAR Op hun verzoek is eervol ontslag verleend aan de agent van politie S. Praamsma, die per 1 Januari bevorderd is tot hoofdagent van de gemeente politie te Zaandam, en aan Mej. M. C. Tromp, klerk op de admi nistratie, die is overgegaan naar de kinderpolitie te Amsterdam. Met ingang van 1 Januari zijn bevorderd: de hoofdagent J. Pa ling tot brigadier; de agent H. Kaper tot hoofdagent en per 1 Jan. is aangestelde tot machine- schrijfster bij de administratie in tijdelijke dienst Mej. A. Th. M. de Bóer. (Advertentie) WINKEL. De begrotingsver gadering van de gemeenteraad heeft weinig opzienbarende din gen aan het licht gebracht. Het meest vermeldenswaardige is on getwijfeld nog de mededeling van burgemeester Baken, dat de onteigeningsprocedure betreffen de het land van mej. M. H. Mel- chior is voltooid. De schadeloosstelling die de gemeente moet betalen is door de rechtbank vastgesteld op 12.188.30. d.i. f 1.63 per m2, ver meerderd met de kosten ad 1756.93. De gemeente heeft dus ten dele zijn zin. Want mej. Melchior had f 2.75 en eerder zelfs 6.oer m2 geëist, terwijl de gemeente slechts 1.50 per m2 had willen betalen. De raad vond het wel erg veel geld voor dat bouw«*rrein. maar daar is nu eenmaal, niets meer aan te doen. De rechtbank had b.v. overwogen wat de waarde zou ziir, indien het gehele perceel achter elkaar wordt volgebouwd. Hiervan is uiteraard geen sprake. Men mag al blij zijn als er in 1953 een paar woningen op komen. Om de gemeentelijke begrafenisauto Bii het behandelen van de be groting. die er met 4000.voor onvoorzien en een reservering van .f 5000.nog zo slecht niet bijstaat, kwam ook de oude kwestie van de financiering van de begrafenisauto weer op prop pen. De zaak was weer actueel geworden omdat garagehouder Keetman de jaarlijkse vergoeding met 100.verhoogd wilde heb ben tot 400.De raad be cijferde echter, dat dan het be drag der vergoeding die de ge meente van nabestaanden moet vragen, hoger wordt dan het huurbedrag van een vrij gekozen koets of begrafenisauto. Dat is te gek. Bovendien toont dit aan. dat de gemeente op dit terrein geen taak meer heeft. Trouwens er is in dit district ook geen enkele gemeente meer die een eigen begrafenisauto heeft. Dit behoort tot de taak van een be grafenisvereniging. De bewering van de beide communisten, dat haast niemand lid van de be grafenisvereniging zou zijn. werd door de raad niet aanvaard. Ten slotte ging men accoord met het compromis dat de bestaande toestand gehandhaafd wordt wanneer Keetman weer genoe gen neemt met ƒ300.doch dat de overeenkomst wordt on gezegd als dat niet het geval is. Ir de rondvraag begaf de heer D. Dekker zich op glad ijs door te spreken over de bestrijding var. de gladheid. Het was hem gebleken dat het hoogheemraad schap de Dorpsstraat keurig in orde had gehouden en zelfs nog om de smalle bochtige en levens gevaarlijke Zoutkaag en Lim- merschouw had gedacht. Maar de dorpsbewoners waren verplicht om op de rijweg te gaan lopen, omdat de trottoirs onbegaanbaar bleken. Volgens de burgemeester wa ren de inwoners van Winkel in gebreke gebleven om de sneeuw- rommel op te ruimen. Twee gemeentewerklieden kunnen wel zand strooien als het glad is, en dat zal ook voortaan gebeuren, maar onmogelijk alle sneeuw gaan opruimen. Een primitief begrip van ge meenschapszin eist al. dat ieder een het trottoir voor ziin eigen woning en eventueel ook van zijn hulpbehoevende buren sr.eeuw-vrii gaat makep. Tenslotte werd nog goedgevon den dat jaarlijks' 195.zal worden - betaald aan de commis sie voor kinderhygiëne, voor het instandhouden van het consul- tatiebureaux voor zuigelingen. De commissie zal voortaan name lijk aan de medisch leider van het consultatiebureau een ver goeding van 10.oer zitting moeten geven. De gemeente dient hiervan drie-vierde deel te betalen en de commissie, die ook voor alle verdere kosten staat, één-vierde deel. DJAKARTA, 2 Jan. '53 (Ass. Press.) De republiek Indone sia heeft de eerste werkdag van 't nieuwe jaar begroet met de van gezaghebbende züde gedane me dedeling van het aftreden van de Sultan van Djokjakarta, Ha- mengkoe Boewono IX, als minis ter van defensie. Vice premier Prawoto, hoewel commentaar weigerend, heeft de pers na het afbreken van een onaangekondigde kabinetszitting de derde soortgelijke geheime kabinetszitting in drie dagen meegedeeld, „dat de kabinetsmi nisters vanmiddag bijeen zullen komen om na te gaan welke stappen genomen zullen wor den". Zn zullen vanavond op nieuw bijeenkomen „om de vraagstukken die ontstaan zijn door de ontwikkelingen van van daag ter hand te nemen". „De vraagstukken" waarvan Prawoto repte hebben betrekking op de mogelijkheid dat vijf ka binetsministers eveneens zullen aftreden uit steun aan Boewono. De belangrijkste ministers heb ben dit eveneens verklaard te zullen doen toen de kritieke de fensiekwestie in October voor het eerst rees. Inmiddels wordt van goed in gelichte zijde meegedeeld, dat 'n persoonlijke verklaring van Boe wono elk ogenblik verwacht kan worden. Oefening B.K.L. ALKMAAR - Hedenavond zul len de manschappen van het B.K.L. alhier in de stad oefenin gen houden, waarbij zij de stad zullen „verdedigen" tegen aan vallende paratroepen. Er zal wel licht hier en daar een schot val len. doch de burgerij behoeft zich niet ongerust te maken, want het is maar een simpele oefening. W eersverwach ting medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond. OMLOPENDE WIND Zwaar bewolkt met enkele op klaringen en hier en daar nevel of mist. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind aanvankelijk nog uit Noordelijke richtingen, later uit Zuidelijke richtingen. Tem peraturen om het vriespunt tot lichte vorst. Met ingang van deze week is de melk per fles 1 cent duurder geworden. In kringen van de zuivelfabrikanten ziet men deze verhoging als een overgangs maatregel, om straks In het voor jaar waarschijnlijk op 18 April te komen tot het vrijlaten van de straatprijs voor melk. Verder ziet men deze kleine prijsverhoging als een middel om de al te grote spanning, die be staat tussen productiekosten en verkoopprijs, enigszins te ver minderen. Intussen is de prijs voor flessen melk in Nederland belangrijk lager dan in andere Europese landen. In België betaalt men 49 cent in Engeland 51 cent. in Denemarken 28 ct en in Frank rijk 54 cent. DEN HELDER De opper bevelhebber Kanaalcommando en Portsmouth. Admiraal Sir John H. Edelsten. K.C.B.. C.B.E.. zal in Januari 1953 een bezoek brengen aan België en Nederland om de opperbevelhebbers van de marine strijdkrachten van deze landen te ontmoeten. Het bezoek staat on der auspiciën van Navo. Sir John Edelsten arriveert op 5 Januari te Den Haag en brengt diezelfde dag een bezoek aan het Ministerie van Marine. Op 6 Januari zal hii de marinebasis te Den Helder be zoeken en 's avonds vertrekt hij naar Brussel.. Toen de instelling van de kerkelijke hiërarchie in 1853 een feit geworden was, dachten voorname leken er aan een hooggestemd dankschrijven naai de Paus te richten. De nuntius mgr. Belgrado stemde er mee in en gaf aan de Amsterdamse ge neesheer Cramer, die zich in dié moeilijke dagen zo vaak ge maakt had tot tolk van de ka tholieken, opdracht om het plan uit te werken. Ook de nieuwe bisschop van Haarlem, mgr. Van Vree, liet aan dr. Cramer weten, dat zulk een dankadres „nage noeg met zijn wijze van zien" overeenkwam. Dr. Cramer aan 't werk Aangemoedigd door de kerke lijke overheid, ging dr. Cramer aan het werk. Hij stelde een keurige circulaire te samen en stuurde ze liaar alle vooraan staande katholieken in het ge hele land. De katholieken van Alkmaar namen met verwonde ring kennis van het schrijven: in de pastorie van deken Van Gent werd een bijeenkomst be legd en allen waren eenparig van mening, dat deze dankbetui ging in zich goed was maar dat het niet de geschikte tijd was om een dergelijk schrijven naar Rome te sturen. De Aprilbewe ging stond nog vers voor de geest: „De protestanten waren nog zo geïrriteerd" en zouden opnieuw beginnen. Goddank had men nu een beetje rust. Boven dien had het herstel van de hië rarchie hen voor heel andere problemen geplaatst: de reorga nisatie van het kerkelijk bestuur binnen de stad en de opheffing van twee staties! Daar had men nu meer aandacht voor. Het Noorden reageert helemaal niet De katholieken van Groningen, Leeuwarden en Zwolle durfden helemaal niets te doen. Waarom zouden zi.j, die maar een kleine minderheid vormden, slapende honden wakker maken? Het beste was er maar niets van te zeggen. Waren ook de feestelijke herdenkingen bij gelegenheid van het herstel niet stil binnen de muren van de kerken gebleven? Daarom was het maar het beste om helemaal maar niets te laten horen over dat initiatief van dié Amsterdamse heethoofden. Toen dan ook Cramer zijn brieven binnen had stonden er maar wei nig namen op. Toch bood hij het stuk aan Pius IX aan, die heel goed de toestand van de Neder landse bevolking begreep en uitermate tevreden was over de kleine groep, die de moed had durven opbrengen om de Paus te komen bedanken. Ook de pastoors voelen er niets voor De nuntius was niet tevreden. Het is laf van de katholieke be volking om zich ten opzichte van het dankadres afzijdig te hou den. Van de burgerbevolking, die van de protestanten moest leven, kon hij het zich enigszins inden ken, maar dat de priesters er ook niets van moesten hebben, kon hij niet begrijpen. Hij liet dr. Cramer weten, dat het hem zeer aangenaam zou zijn, wan neer hij een dank adres van de lagere geestelijkheid ging voor bereiden. Dr. Cramer stapte eens naar het Begijnhof van Amster dam om eens te praten met de voorzichtige pastoor Steins Bis schop. Hij ontmoette daar ook de pastoor van de Geloof, Hoop en Liefde, in die dagen de voor naamste kerk vaji de hoofdstad, en met zijn drieën werden aller lei plannen besproken. Maar het bleef maar bi) plannen. „We krijgen de geestelijkheid niet mee", zo zeide pastoor Steins Bisschop, „Ik heb hier toevallig een brief van de deken van Alk maar Van Gent, die heus niet bang is. Hij getuigt dat in zijn district alle pastoors zeer dank baar zijn :dat er binnen de ker ken grootse plechtigheden zijn gehouden om de komst van de bisschoppen te vieren maar men kan er buiten niets van laten merken. Vooral niet door een brief te sturen naar de Paus, die men een vreemde, vijandige mo gendheid noemt." En zo kwam er van dit adres ook niets te recht. Een goed geluid In het bisdom Utrecht nam aartspriester Hartman het initia tief en voor de provincie gelukte het. Vanuit Leeuwarden schreef men, dat de priesters liever bui ten deze actie bleven: men kon het begrijpen, omdat nu eenmaal de verhoudingen in deze Noor delijke provincies uitermate scherp waren. Maar in de katho lieke streken van 't aartsbisdom werden de bezwaren op zij ge schoven en vrijwel alle geeste lijken tekenden het dankschrij ven, wat aan de H. Vader werd aangeboden. De protestanten ver zetten zich niet: wat konden zij er trouwens nog aan veranderen? De bisschopen waren er toch al en dat adres, al was het dan aan de Paus om hem te bedanken, was niet bedoeld als een hate lijkheid aan het adres van de protestanten. Een minderwaardige brief Tegelijkertijd met het schrij ven van de Utrechtse geestelijk heid kwam een' andere brief in Rome aan: een protest van de oud-bisschoppelijke cleresie. Dit was het groepje, dat onder in vloed van de sombere Franse theologie in het begin van de 18e eeuw zich van Rome had af gescheiden en eigen bisschoppen gekozen had. Zij hadden in hun fanatieke kring de geldigheid van 't priesterschap en daarmee van de overige sacramenten be waard en meenden, dat zij als rechtmatige opvolgers van de bisschoppen uit de katholieke tijd de kerk in Nederland konden besturen. Zij verweten de Paus dat hij dwaalde in het geloof en daardoor de oorzaak was van een ernstige kerkscheuring. Zij beschuldigden hem, dat hij de regels van het kerkelijk recht door de benoeming van 'deze bis schoppen met voeten had getre den. Ja zij wisten heel goed, wie de Paus verkeerd hadden inge licht. Het waren die vermaledijde Jezuiten, die vooral in de dagen van het herstel van de hiërar chie in Groningen een centrum hadden gevormd, dat dit alles zonder meer doordreef. Dit schrijven maakte in het geheel geen indruk. In Egmond, waar zich een zeer sterke oud- katholieke groep bevond, werd in de herbergen druk over het schrijven geredeneerd: men trachtte daardoor de katholieken in een kwaad daglicht te stellen en de enkele trouwgeblevenen in Egmond aan Zee hadden het in dat jaar slecht te verduren. De storm, die van die kant kwam, al bleef ze maar beperkt tot enkele plaatsen, was zo mo gelijk feller als die van de Pro testanten. De houding van de katholieken Door deze reacties bleven de katholieken heel rustig. Uitbun dige vreugde treft men bij het herstel van de hiërarchie niet aan, maar in hun hart waren al len buitengewoon gelukkig en ten volle, konden zij onderstre pen,' wat een West-Friese pas toor in zijn aantekeningenboek schreef: „God lof! De bisschop pen zijn gecomen. Nu blyft de kerk bewaard." Want iedereen heeft de verstrekkende gevolgen van deze daad goed begrepen en in zjjn hart dank gebracht aan God, de gever van alle goed, die aan het missieland een einde gemaakt had. (Arch parochie Laurentius: aantekeningen vanpastoor Van Gent. Epistola ad sum mum Pontificem de litteres apostolicis „Ex qua die" Utrecht 1853. Arch bisdom Haarlem: Correspondentie Mgr. Van Vree.) B. VOETS, A'dam. Doktersdiensten RAYON WEST-FRIESLAND: Dokter Wajon te Spanbroek, tel. K. 2263-215; Dokter Van der Meer te West woud tel. K 2286-355; Dokter De Vries te Benning- broek, tel. K 2299-251. BERKHOUT-AVENHORN: Dokter Van der Linden te Berkhout, tel. K 2295-264. WEDSTRIJDEN AFGELAST Alle wedstrijden voor Zater dagdag 3 Januari zijn door de K.N.V.B. afd. Noord-Holland af gelast. Gymnastiekuitvoering D.W.S.V. URSEM Onze vereniging gaf haar jaarlijkse uitvoering en deze keer met geheel nieuwe belich ting. in de zaal van de heer Oudejans. In revue-stijl wisten de leden de aanwezigen een aardig pro gramma aan te bieden. De moeilijke taak van conferen cier was bii Siif in goede handen. De rhythmische oefening dames werd een mooi tafereel, ook de uitbeelding „Droomland" viel goed in de smaak. Natuurlijk is er altijd iets te verbeteren op het gebied van de gymnastiekoefeningen, maar wij zijn op de goede weg. De finale (met het doel leden werving) maakte een mooi slot. Na het, zingen van het Clublied sprak de heer De Bruin, voorz. van de Kath. Noorder Turnkring, waarna de heer mr, Blok, voor zitter van D.W.S.V. hem dankte voor de toepasselijke woorden en' ook dank bracht aan allen die heben medegewerkt aan deze ge slaagde avond. Marktbericht KAASMARKT ALKMAAR Januari 1953. 2 stapels boeren kaas 1400 kg. f 2.12 per kg. Han del matig. Fabriekskaas f 2.09. LANGEDIJK, 2 Jan. 1952. 10.000 kg. rode kool I 712.50; Idem II 7.20—7.80: 31.000 kg. gele kool II 6.506.80; 2000 groene kool: (binnenland) 17.15.000 kg. deense witte kool 6.006.40; 1500 kg. uien 23.60; Idem grove 21,00; 1500 kg. Peen b 11.40; Idem c 11.30; 600 kg. witlof 1B 60; Idem 2 B 60; 500 kg. spruiten A 1 39—45. egmond aan zei per ten Bruggencate i zer dagen zijn laatste schipper van de Presii daar hij meende weger tijd, zijn plaats aan e kracht te moeten afs schipper ten Bruggen Organisat Naar aanleiding van rijke Kerstboodschap Vader (welke wij ree geheel in letterlijke hebben kunnen breng „De Tijd" o.a. dat d( sterk de nadruk legt o ren van de „demon de tie". Ook voor Nederl in deze rede punten die wij niet naar een kunnen verwijzen: „Erkent onze staat e< lijk recht van de men soon om bij emigratu gratie niet gehinderd t Durven wij de term welzijn", zoals de Pau ooit bii de beoordelin mooie administratieve een „voorwendsel" t< En gaat 's Pausen woo verschil in levenspeil volken geheel buitei Vooral echter herkenn zelf in de passages. w< de neiging beschrijft over te laten aan Ziin wij niet te veel g plicht per giro af te d enige persoonlijke be te tonen? Is ook op di organisatie niet het te worden van zelfwei een grootscheeps afsch Natuurlijk heeft de P organisatieleven op zie oordeeld. want daarmt de orde hebben veroi vond echter het verse de overorganisatie var schappenlijk leven een rijk aspect van het hl beeld, dat Hij er de v toespraak van het jaar rede. aan heeft willen moge voor het Neder tholicisme een aanleidi af te vragen of althan bij ons soms niet verkf of het werk niet als v schouwd wordt, wanr ganisatie gebouwd is" Tiid". Het Hu Naar aanleiding van van pater Stokman as ster van Oorlog en M de erkenning van het in het leger, schrijft th „Binnenhof" (een v tasbladen) dat deze der moet worden beh blad haalt, gelijk wij op 5 en 12 December artikelen deden, de prof. dr. Smulders S K.C.T. „Streven" aar tegemoetkomende hout zichte van het Humar lijk veroordeelt. Dit ge men, naar zijn menin onverdraagzaamheid, i niet anders. Wil men draagzaam noemen, c wij onverdraagzaam gaat tenslotte over dl ons volk God nog zal Aldus prof. Smulders voegt het „Binnenhof aan toe. dat het blad met datgene,, wat or fessor Romme op de bt partijraadsvergadering K.V.P. in Utrecht va zake de practische ged de grote politieke pai de houding van de ove blijken, of zij het we Humanistisch Verbond als van een lagere o godsdienstige vorming Heken en andere volksgroepen: dat de van humanistische zij leen mag richten op positieve zin ook werk nist zijn, zonder dat ging zich mag tooien masker van Godsdie stand. Datgerte wa Stokman een aanliedi: minister Staf enkele ki gen te stellen, is naar een stimulans te meer over te gaan tot het ii een commissie welke diepgaand met het hur gaan bezighouden en zoek uitloopt in het een aantal practische Professor Romme zal de enige zijn die het stellen van zulk een missie van harte toeju het „Binnenhof". Presidui Asberg, (de dire „Urbi et Orbi", uiti schappij in Amsterdam de „Maasbode" een ui tikel over een kwestie lang actueel zal word pert de gedachte, dat 1 les beter is, indien d< van deze Partij geen Tweede Kamer is! Hij deze functie een vertro tie van de gehele volksgemeenschap is, ring en verdediging, zenlijking van het ideaal op het gebied liike samenleving in dieheid en zijn schijn stellingen op onderges ten in zo goed mogelijl gebracht in een princi schappelijk program' moet niet zijn „de exr trouwensman der die hun contributie van allen, wie hi ideaal eigen is. De veelvuldige contacte hebben met alle organi hij moet „geen kame zonder reserve kunnen „zonder slagen om de plomatieke taal". Na deze functie dan ook betaald moeten worde uitoefenen ervan ziin, het zal de hele De schrijver ze "t dat het niet tegen de de heer Andriessen deze kan (evenmin nooit de kracht onbr Kamerlid te zijn èn ter zeker niet. waneer tie zal worden ongeva heer Asberg het bedo; nine van de srhriiver de a.s. toch al belang) dering van de Partiir 31 Januari) een nieu naar voren, dat voot weten, nog niet eerd is Het is in elk geval zorgvuldig en onpartiji te worden! 1

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2