Werkgelegenheid is als vraagstuk nog niet actueel "ven Emigranten kunnen meer meenemen Reddingboot „Insulinde" op tijdens de jaarwisseling zee De laatste reis van schipper ten B Brand in Warm Harderwijker botter in de mist verdwaald Uit de Pers Drie kinderen met moeite uit de vlammen gered IJselmeer werd afgezocht Eindexamens doemen op 11 [essenraelk snt duurder Besluit Uw maaltijd met één of twee Rennies. Kinderen werden slachtoffer Radiorede van voorzitter Verbond NedWerkgevers Verruiming deviezenregeling Vissersvaartuig zoek op de Waddenzee JSaar wij vernemen - '■ersvericachting eeld door het KNMI ilt, geldig van Vrijdag- >t Zaterdagavond. LOPENDE WIND ewolkt met enkele op- n en hier en daar >f mist. Overwegend eer. Zwakke tot matige anvankelijk nog uit jke richtingen, later elijike richtingen. Tem- n om het vriespunt e vorst. fang van deze week is Der fles 1 cent duurder In kringen van de ikanten ziet men deze als een overgangs- om straks in het voor- aarschijnlijk op 18 April len tot het vrijlaten van Jrijs voor melk. ziet men deze kleine 'ging als een middel om grote spanning, die be en productiekosten en 'ijs, enigszins te ver- 1 is de prijs voor flessen Nederland belangrijk in andere Europese n België betaalt men n Engeland 51 cent. in :en 28 ct en in Frank- :nt. TS ADMIRAAL DEN HELDER ELDER De opper- er Kanaalcommando en th. Admiraal Sir John sn. K.C.B.. C.B.E.. zal in 953 een bezoek brengen en Nederland om de dhebbers van de marine hten van deze landen te i.. Het bezoek staat on- uen van Navo. Sir John arriveert op 5 Januari aag en brengt diezelfde ezoek aan het Ministerie ie. Op 6 Januari zal hij ïbasis te Den Helder be- s avonds vertrekt hü De houding van de katholieken eze reacties bleven de ;n heel rustig. Uitbun- igde treft men bij het in de hiërarchie niet in hun hart waren al- ngewoon gelukkig en konden zij onderstre- een West-Friese pas zijn aantekeningenboek God lof! De bisschop- gecomen. Nu blyft de aard." Want iedereen verstrekkende gevolgen daad goed begrepen en art dank gebracht aan 'ever van alle goed, die missieland een einde bad. h parochie Laurentius: kenmgen van pastoor Gent. Epistola ad sum- Pontificem de litteres ilicis „Ex qua die" ht 1853. Arch bisdom em: Correspondentie Van Vree.) B. VOETS, A'dam. iktersdiensten WEST-FRIESLAND: Wajon te Spanbroek, -215; Van der Meer te West- K 2286-355; De Vries te Benning- K 2299-251. JT-AVENHORN: Van der Linden te tel. K 2295-264. EDSTRIJDEN AFGELAST dstrijden voor Zater- Januari zijn door de afd. Noord-Holland af- ïastiekuitvoering D.W.S.V. Onze vereniging gaf ukse uitvoering en deze geheel nieuwe belich- zaal van de heer -stijl wisten de leden zigen een aardig pro- an te bieden, lijke taak van conferen- >;i Sijf in goede handen, mische oefening dames mooi tafereel, ook de „Droomland" viel smaak. k is er altijd iets te op het gebied van de koefeningen, maar wij goede weg. e (met het doel leden- maakte een mooi slot. mgen van het Clublied heer De Bruin, voorz. ïth. Noorder Turnkring, e heer mr. Blok, voor- D.W.S.V. hem dankte P passelijke woorden en' bracht aan allen die iegewerkt aan deze ge rond. iarktbericht -ARKT ALKMAAR '53. 2 stapels boeren- kg. f 2.12 per kg. Han- Fabriekskaas f 2.09, DIJK, 2 Jan. 1952. rode kool I 712.50; ,20—7.80; 31.000 kg. gele 506.8Ó; 2000 groene inenland) 17.15.000 .witte kool 6.006.40: len 23.60; Idem grove kg. Peen b 11.40; 30; 600 kg. witlof 1B B 60; 500 kg. spruiten Vrijdag 2 Januari 1953 Fagina 3 EGMOND AAN ZEE Schip per ten Bruggencate maakte de zer dagen zijn laatste reis, als schipper van de President Steyn, daar hij meende wegens zijn leef tijd, zijn plaats aan een jongere kracht te moeten afstaan. Wie schipper ten Bruggencate kent, Organisatie-demon Naar aanleiding van de belang rijke Kerstboodschap van. de H. Vader (welke wij reeds in ziin geheel in letterlijke vertaling hebben kunnen brengen) schrijft „D e T ij d" o.a. dat de Paus wel sterk de nadruk legt op de geva ren van de „demon der organisa tie". Ook voor Nederland zijn er in deze rede punten te vinden die wij niet naar een ander adres kunnen verwijzen: „Erkent onze staat een „natuur lijk recht van de menselijke per soon om bij emigratie of immi gratie niet gehinderd te worden?" Durven wij de term „algemeen welzijn", zoals de Paus doet, wel ooit bij de beoordeling van onze mooie administratieve regelingen een „voorwendsel" te noemen? En gaat 's Pausen woord over het verschil in levenspeil tussen de volken geheel buiten ons om? Vooral echter herkennen wij ons zelf in de passages, waar de Paus de neiging beschrijft de charitas over te laten aan organisaties. Ziin wij niet te veel geneigd deze plicht per giro af te doen, zonder enige persoonlijke belangstelling te tonen? Is ook op dit gebied de organisatie niet het tegendeel ge worden van zelfwerkzaamheid: een grootscheeps afschuifsysteem? Natuurlijk heeft de Paus niet het organisatieleven op zich zelf ver oordeeld. want daarmede zou Hij de orde hebben veroordeeld. Hij vond echter het verschijnsel van de overorganisatie van het maat- schappenlijk leven een zo belang rijk aspect van het huidige tijds beeld. dat Hij er de voornaamste toespraak van het jaar. Zijn Kerst rede, aan heeft willen wijden. Dit moge voor het Nederlandse Ka tholicisme een aanleiding zijn zich af te vragen of althans de nadruk bij ons soms niet verkeerd valt en of het werk niet als voltooid be schouwd wordt, wanneer de or ganisatie gebouwd is", aldus „De Tiid". Het Humanisme Naar aanleiding van de vragen van pater Stokman aan de mini ster van Oorlog en Marine, over de erkenning van het humanisme in het leger, schrijft thans ook het „Binnenhof" (een van de „Uni- tasbladen) dat deze zaak ver der moet worden behandeld. Het blad haalt, gelijk wij dat reeds op 5 en 12 December il. in hoofd artikelen deden, de mening van prof. dr. Smulders S. J.in het K.C.T. „Streven" aan, die elke tegemoetkomende houding ten op zichte van het Humanisme feite lijk veroordeelt. Dit geuigde, weet men, naar zijn mening niet van onverdraagzaamheid. Wij kunnen niet anders. Wil men dat onver draagzaam noemen, dan „willen wij onverdraagzaam zijn". Het gaat tenslotte over de vraag, of ons volk God nog zal erkennen". Aldus prof. Smulders. En dan voegt het „Binnenhof" daar thans aan toe, dat het blad het eens is, met datgene,, wat onlangs pro fessor Romme op de buitengewone partijraadsvergadering van de K.V.P. in Utrecht vaststelde in zake de practische gedragslijn van de grote politieke partij: dat uit de houding van de overheid moet blijken, of zij het werk van het Humanistisch Verbond beschouwt als van een lagere orde dan de godsdienstige vorming der katho lieken en andere christelijke volksgroepen: dat de verzorging van humanistische zijde zich al leen mag richten op hen. die in positieve zin ook werkelijk huma nist zijn. zonder dat die verzor ging zich mag tooien met het masker van Godsdienstige bij stand. Datgerfe wat magister Stokman een aanlieding was om minister Staf enkele kritische vra gen te stellen, is naar onze mening een stimulans te meer om spoedig over te gaan tot het instellen van een commissie welke zich zeer diepgaand met het humanisme zal gaan bezighouden en wier onder zoek uitloopt in het opstellen van een aantal practische richtlijnen. Professor Romme zal zeker niet de enige zijn die het spoedig in stellen van zulk een advies-com missie van harte toejuicht", aldus het „Binnenhof". Presidum K.V.P. Asberg, (de directeur van „Urbi et Orbi", uitgeversmaat schappij in Amsterdam) schrijft in de „Maasbode" een uitvoerig ar tikel over een kwestie welke eer lang actueel zal worden. Hij op pert de gedachte, dat het vóór al les beter is, indien de voorzitter van deze Partij geen lid van de Tweede Kamer is! Hij betoogt, dat deze functie een vertrouwensfunc tie van de gehele, katholieke volksgemeenschap is, ter stimule ring en verdediging, ter verwe zenlijking van het katholieke ideaal op het gebied der mense lijke samenleving in zijn veelzij digheid en zijn schijnbare tegen stellingen op ondergeschikte pun ten in zo goed mogelijke harmonie gebracht in een principieel maat schappelijk program". Hij moet moet niet zijn „de exclusieve ver trouwensman der K.V.P.-leden, die hun contributie betalen, maar van allen, wie het katholieke ideaal eigen is. De voorzitter zal veelvuldige contacten moeten hebben met alle organisaties, maar hij moet „geen kamerlid zijnde, zonder reserve kunnen spreken en „zonder slagen om de arm of in di plomatieke taal". Natuurlijk zal deze functie dan ook behoorlnk betaald moeten worden, want het uitoefenen ervan zal dagwerk ziin, het zal de hele mens vragen. De schrijver zet uitdrukkeluk. dat het niet tegen de persoon van de heer Andriessen gaat, maar deze kan (evenmin als wie ook) nooit de kracht opbrengen. om en Kamerlid te zijn èn Partijvoorzit ter zeker niet. waneer deze func tie zal worden opgevat, gehlk de heer Asberg het bedoelt. De me ning van de schrijver brengt voor de a.s. toch al belangrijke verga dering van de Partijraad 130 en 31 Januari) een nieuw element naar voren, dat voor zover wil we+en. nog niet eerder bekeken is Het is in elk geval waard, om zorgvuldig en onpartijdig bekeken te worden! weet hoe zwaar dit besluit hem zal zijn gevallen, daar het red dingswezen hem zeer ter harte ging. Lange jaren maakte hij deel uit van de bemanning, eerst van de roeireddingboot, daarna van de motor-strand-redding- boot, om tenslotte in 1946, na het overlijden van schipper Jan van der Plas, benoemd te worden tot schipper. Hiermede ging een har- tewens in vervulling! De laatste oefentocht van de President Steyn onder schipper ten Bruggencate verliep uiterst vlot. Na afloop van de tocht ver enigden de bestuursleden van de plaatselijke commissie en schip per en bemanning van de boot zich in café de Boei voor een voorlopig afscheid. Burgemeester Niele bracht schipper ten Bruggencate voor lopig dank voor zijn werk, waarvan hij een en ander rele veerde, met als kroon op het werk de redding van de beman ning van de Poolse trawler Drozd. Hij gevoelde, hoe zwaar dit afscheid schipper ten Brug gencate viel en het deed hem daarom genoegen, dat hij niet geheel afscheid nam, maar in andere functie nog aan het red dingswezen verbonden zal blijven. Hij hoopte dat hij dit werk nog vele jaren zou kunnen doen. De reserve-schipper, Corn, van Pel, vertolkte de gevoelens van de bemanning. De geest was altijd even prettig en de samenwerking liet niets te wensen over. Als blijk van waardering bood hij namens de bemanning een schil derij aan van de Drozd, als her innering aan de laatste redding. Dit fraaie schilderij is vervaar digd door de Egmondse kunst schilderes, mevr. G. Schakel- Braakensiek. Bewogen dankte schipper ten Bruggencate voor de waarde rende woorden en het geschenk, dat hij op buitengewoon hoge prijs stelde. Hij hoopte, dat de geest onder de bemanning altijd zo goed zal mogen blijven als thans. Ook hoopte hij onder zijn opvolger nog eens met de boot mee te mogen varen! Hierna bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Het officiële af scheid zal eerst later plaats heb ben en dan zal tegelijk de nieu we schipper geinstalleerd wor den, die nog door het hoofd bestuur moet worden benoemd. (Advertentie) Om dat snerpend zuurbranden op de maag te blussen. Meer en meer wordt het gewoon te van lijders aan, brandend maagzuur, altijd Rennies bij de hand te hebben. Ze zijn één voor één hygiënisch verpakt en onop gemerkt in te nemen waar U maar wilt zonder water of wat ook. En Rennies zijn nog smakelijk ook. Vraag Rennies bij Uw apotheker of drogist. Verandering werkkring WIERINGERWERF De heer J. van Marwijk gaat per 1 Jan. '53 de ambtelijke dienst verla ten. De heer van Marwijk die bij het personeel van het Rentambt Wieringermeer lang geen onbe kende was daar hij de perso neelsadministratie verzorgde gaat per die datum een admini stratiekantoor te Wieringerwerf oprichten. We wensen hem hier bij veel succes toe. VAN SNEEUWPRET AMSTERDAM Voor het 12- jarig meisje S. G. J. N. is het oude jaar wel heel slecht geëin digd. Toen het op het Beuken plein te Amsterdam glijbaantje speelde, gleed het van het trot toir de rijweg op, juist onder de achterwielen van een passerende vrachtauto. Met twee gebroken benen werd het kind door de G.G.D. opgenomen. Gisterenmiddag is te Nijmegen de 10-jarige G. W. Otten met zijn slee van het trottoir gegleden en onder een vrachtauto gekomen. De jongen kreeg het rechter voorwiel over het hoofd en werd op slag gedood. MARKT BARNEVELD BARNEVELD. 31 Dec. Pluimveemarkt: kalme handel. Prijzen: oude kippen 2.202.40, N.h.-blauwe kuikens 2.102.35, kalkoenen 2.152.25. alles oer ka: overige per stuk: ganzen 5.00 8.00. oude eenden 1.602.60. oude hanen 3.505.25. tamme konijnen 2.507.50. tamme jonge duiven 0.650.75. hazen 4.00 6.00. wilde konijnen 2.002.50. patrijzen 1.002.25. fazanten 3.00 —4.50. Eiermarkt: handel traag. Aan- vcei ca. 850.000 stuks. Prijzen: 16.5018.00. algemene prijs 17.10 per 100 stuks, kiloprijs 2.90. Veluwse eierveiling „BarneveldEde" Handel zeer traag. Aanvoer ca. 620 000 stuks. Prijzen: eieren van 55/60 gram 16.4116.80. eieren van 60—65 gram 16.9017.36. alles per 100 stuks. Eierprijs gedaald De eierprijs is gedurende de laatste weken belangrijk gedaald. Deden begin December de kip peneieren nog meer dan 20 cent per stuk en bleven de hennen- eieren niet ver van de 20 cent af. op oudejaarsdag was de note ring te Barneveld op de markt heel wat lager. De algemene prils kwam thans neer op 17.10 per 100 stuks. DE „HANDELINGEN VAN DE RAAD" WIERINGERMEER Zoals U indertijd in ons verslag van de vergadering van de raad der ge meente Wieringermeer van 21 November '52 hebt kunnen lezen besloot de raad tot het instellen van „Handelingen van de raad der gemeente Wieringermeer". Deze z.g. Handelingen zullen worden gesplitst in twee afdelin gen. t.w.: afd. I, bevattende alle voorstel len enz., welke het college van burgemeester en wethouders en de leden van de raad schriftelijk aan de gemeenteraad doen; afd. II, bevattende de notulen van de openbare vergadering van de gemeenteraad. Daarbij is de gelegenheid open gesteld om een abonnement te ne men. Zodra de Handelingen ver schijnen zal de abonné's een exem plaar worden toegezonden. De kosten bedragen: a. voor een volledig abonnement 5.50 per jaar; b. voor een abon nement op afd. I 4.50 per jaar: c. voor een abonnement op afd. II ƒ,175 per jaar. De bedoeling van een en ander is om aan hen, die dat wensen, de gelegenheid te geven kennis te nemen van de volledige stukken, welke in de gemeenteraad worden behandeld. Het streven naar open baarheid van de vergaderingen van de gemeenteraad wordt hier door bevorderd. Daarnaast opent het de mogelijkheid om de belang stelling van de inwoners bij de publieke zaken der gemeente te stimuleren. Naar onze mening verdient dit besluit van de gemeenteraad alle aandacht en wij hopen gaarne, dat de resultaten daarvan in overeen stemming zullen zijn met de ver wachtingen. Belanghebbenden kunnen zich reeds, thans, zowel schriftelijk als mondeling, tot de gemeentesecre taris wenden ter verkrijging van eert abonnement, ingaande 1 Jan. 1953. Daarbij dient te worden op gegeven of men zich voor de vol ledige Handelingen dan wel voor een bepaald onderdeel wenst te abonneren. HANDBAL Alle Handbalwedstrijden vast gesteld voor Zondag 4 Jan. voor het District Noord van de R.K. N.H.B., zijn vanwege de gesteld- hied van de terreinen door de Bond afgelast. De verenigingen behoeven Zon dagavond daarvan geen mede deling te doen aan de uitslagen- dienst. We zullen Maandag in- plaats van het gebruikelijk over zicht, een overzicht geven van de stand van zaken in de andere hoofdklassen, zodat de hoofdklasse van het District Noord zich reeds kan voorbereiden op de komende kampioenswedstrijden. Op de Cunard Liner „Queen Mary" blijkt men qrote ver wachtingen te hebben van de Britse Premier Churchill en zijn. sigaren. Even voor het vertrek, Dinsdagavond, heeft Churchill's speciale hut- bediende in ieder geval ge zorgd voor een flink aantal asbakken, die op strategische wijze geplaatst, ervoor zullen zorgen, dat de stoffering van de hut onder een niet al te dikke aslaag zal komen. ZONDAGSMISSEN IN TS JECHO-SLO W AKI JE GESTOORD Wilde rondedansen maken preek onverstaanbaar Praagse vluchtelingen hebben bij hun aankomst in de vrije wereld meegedeeld, dat georga niseerde storing der godsdienst oefeningen door de Praagse com munistische jeugd in Tsjecho- Slowakije op het ogenblik tot de orde van de dag behoort. Vooral de Zondagsmissen moeten het ontgelden. Grote groepen vai\ de communistische jeugdbond, de C.R.S., verschijnen dan voor de kerken en voeren onder wild „gezang" volksdansen uit. Door dit lawaai is zelfs vooraan in de kerk meestal geen woord van de preek te verstaan. Bijzonder in zwang zijn bij deze gelegenheden Russische rondedansen met har monicabegeleiding. 's-GRAVENHAGE, 1 Jan. De heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Verbond van Nederlandse Werkge vers, heeft op de morgen van nieuwjaarsdag over de zen der Hilversum I een radiorede gehouden, getiteld ,.Op de bres voor welvaart". De heer Twijnstra zeide o.rn.t Overzien we het afgelopen jaar in het Nederlandse be drijfsleven, dan is er reden tot vertrouwen in de toe komst. De opgaande lijn. welke in ons economisch be stel sinds de bevrijding kenbaar is, heeft zich na een zekere terugslag op vele terreinen hersteld. Het steeds toenemende aantal personen, dat zijn arbeidskracht elk jaar aanbiedt, is vrijwel ge heel in het arbeidsproces opgeno men. Dat het vraagstuk van werkgelegenheid thans als cen traal punt in het economisch be leid is geplaatst, is eerder een teken van wijs vooruitziend be leid. dan een gevolg van tot dus verre opgetreden onrustbarende feiten, al is het aantal werklo zen meer gestegen, dan wense lijk zou zijn. Het vraagstuk van het tekort op de betalingsbalans heeft voor. het eerst na de oorlog een veel hoopvoller aanzien gekregen, waartoe een bevredigende ver houding tussen onze invoer en uitvoer het hare heeft bijgedra gen. Verstandig wederzijds be grip tussen werkgevers en werk nemers heeft ook in het afgelo pen jaar in ons bedrijfsleven con flicten tot een zeer grote uitzon dering gemaakt. Kortom, ons eco nomisch bestel heeft zich in rus tig getij op voortvarende wijze in gunstige zin ontwikkeld ten bate van de welvaart van geheel ons volk. Dit wil zeker niet zeggen, dat we het nieuwe jaar onbezorgd tegemoet treden. We leven in 'n soms verbijsterend roerige en oproerige wereld Benelux. De totstandkoming van de Be nelux zal met hetzelfde enthou siasme moeten worden nage streefd, waarmee dit doel jaren geleden is gesteld en waarmee toen de verwerkelijking is ter hand genomen. Dat er enige weerstand is in sommige kringen bij onze Zuiderburen, is naar spreker meent, een bewijs van onze eigen gegroeide economische kracht. Men zal ook daar tot de erkenning komen, dat een gezon de partner wenselijker is dan één die door de oorlog ernstig is ge havend. Ook factoren van binnenlandse aard hebben grote invloed op 't economische gebeuren. In de af gelopen na-oorlogse jaren is in een groot deel van de achter stallige binnenlandse behoeften voorzien. De zogenaamde inhaal vraag behoort, op zichzelf geluk kig. tot het verleden. En wil ons bedrijfsleven op volle kracht kunnen blijven werken, dan is het nodig, dat wij onze produc ten vooral ook in het buiten land kunnen verkopen. Dit geldt niet alleen voor ons land. maar ook voor de meeste andere Euro pese landen, waardoor de inter nationale concurrentie zich thans weer in alle hevigheid ontplooit. De in de afgelopen jaren door al len in ons bedrijfsleven gelever de prestaties mogen groot zijn, het komt er op aan de resultaten hiervan voor de toekomst te be vestigen en te vergroten. We zul len ons hierbij in letterlijke en figuurlijke zin niet uit het veld mogen laten slaan. 's GRAVENHAGE, 1 Jan. Met ingang van 1 Januari 1953 worden aan emigranten in verband met hun vestiging in het buitenland ruimere faciliteiten verleend met betrekking tot de overmaking van gelden uit eigen in Nederland achtergebleven vermogen en de besteding daarvan voor de aanschaffing van bedrijfsinventaris en/of een montagewoning. Voorwaarde voor het verkrijgen van deze faciliteiten is, dat de emigranten na 31 December 1949 zijn vertrok ken en kunnen aantonen, dat zij het geld dan wel de goederen nodig hebben voor de zelfstandige uitoefening van hun beroep, respec tievelijk voor eigen huisvesting. ZOUTKAMP, 1 Jan. De bemanning van de redding boot Insulindevan de Koninklijke N.Z.H.R.M. heeft de jaarwisseling op zee doorgebracht, op zoek naar de „Zoutkamp 9", een vissersvaartuig dat Dinsdagavond al had moeten binnen komen, maar niet was verschenen. De „Zoutkamp 9" was Maandag j.l. uitgevaren ter garnalenvangst. Aan boord bevonden zich de vis sers Piet Westra en Jan Steeg- stra uit Zoutkamp. Zij zouden Dinsdagavond terugkeren en had den tot dat tijdstip mondvoor raad aan boord. Toen het vissersvaartuig Woensdagmiddag nog niet binnen was begon men aan de wal on gerust te worden. De redding boot „Insulinde" verliet om zeven uur 's avonds Oostmahorn om te trachten de „Zoutkamp 9" op de Waddenzee in de nabijheid van Schiermonnikoog te vinden. De „Insulinde" is de gehele nacht op zee geweest. Schipper Klaas Toxopeus heeft de „Insulinde" omstreeks middernacht op de Eilander Balg bij Schiermonnik oog stilgelegd om het daglicht af te wachten. Hij heeft toen met de bemanning, bestaande uit Jannes Toxopeus, stuurman Scheepstra, motordrijver; Sjoerd Dijk, opstapper en Bertus Frik, opstapper, getracht de nacht van oud en nieuw zo gezellig moge lijk door te brengen. Om de beurt hebben de mannen op de uitkijk gestaan. Vanmorgen toen het licht werd is het zoeken naar de „Zoutkamp 9" voortgezet. Om streeks half één Donderdagmid dag kon aan Klaas /Toxopeus het is Mr. H. J. M. Loeff, burge meester van Den Bosch benoemd tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw.... ontving de heer P. Wijdenes, de bekende wiskundige, de benoe ming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau.... nam de bewindvoering over het Telegraafbedrijf, waar de dag bladen Parool en Volkskrant worden gedrukt en Trouw gezet, op Oudejaarsdag een einde werd Mr. D. Crena de Iongh voor Nederland aangewezen als Uitvoerend Directeur van het Internationale Monetaire Fonds en de Herstelbank stonden bestuursleden, geldschie ters en croupiers van het Casino Hamdorf te Laren Woensdag te recht voor het Amsterdams Ge rechtshof. In het algemeen werd bevestiging geëist van de vonnis sen van de Amsterdamse Recht bank. In sommige gevallen ech ter waren de eisen aanmerkelijk hoger. bericht worden doorgegeven dat de vermist gewaande boot om circa tien uur Donderdagmorgen de thuishaven was binnengelo pen. Er was machineschade op getreden en de opvarenden wa ren er na veel moeite .in geslaagd die te verhelpen. Ook in de nacht van 31 De cember 1951 op 1 Januari 1952 was de „Insulinde" buitengaats om hulp te verlenen aan een Duits schip. EDDIE ENGELSMAN c.s. naar Marseille TANGER. 1 Jan. De vijf personen, die zich in Tanger in preventieve hechtenis bevonden in verband met een onderzoek naar gevallen van zeeroverij op de Middellandse Zee en in het bijzonder naar de overval op de „Combinatie" zijn naar Marseille overgebracht, waar zij ter be schikking van het gerecht zullen worden gesteld. Het betreft de Nederlanders Eddie Engelsman. Van Delden en Berghuis en de Australiërs Townsend en de Sici- ïiaan Di Falco. WARMENHUIZEN - Gisteravond om ongeveer acht uur brak, vermoedelijk ten gevolge van kortsluiting, brand uit in de keuken van de woning van de heer W. Tesselaar aan de Dorpsstraat te Warmenhuizen. De bewoners, die om de tafel zaten, wisten met moeite nog drie kleine kinderen, die reeds in bed lagen, in veiligheid te brengen De -plaatselijke brandweer, on-1 circa 20 minuten verscheen met In het kader van deze ruimere faciliteiten worden twee groepen van emigranten onderscheiden en wel: Groep A: Zelfstandige beroepsoefenaren, zowel gezinshoofden als alleen staande personen, die geheel voor eigen rekening en risico werk zaam zijn of binnenkort zullen zijn. Groep B: Alle emigranten, geen zelfstan dige beroepsoefenaren, die huis vestiging van node hebben. Indien de emigranten de over making naar het land van ves tiging van een bedrag ineens kie zen is deze overmaking voor bei de groepen gesteld op maximaal de tegenwaarde van 15.000 gulden naar „niet-dollarlanden" of 9.000 gulden naar „dollarlanden". Bii de keuze van een bepaalde som voor de aanschaffing van goederen in Nederland geldt voor emigranten behorende tot de groep A een gezamenlijk bedrag van 25.000 gulden voor bedrijfsinven taris en/of een montagewoning (de montage woning thans ter waarde van ten hoogste 15.000 gulden) en voor de emigranten behorende, tot de groep B een be drag van 15.000 gulden voor een montagewoning. Bovendien mogen de kosten van de verpakking en van de vracht van deze goederen tot de plaats van bestemming worden betaald in Nederland. De bedrijfsinventa ris en/of de montagewoning moet van Nederlands fabrikaat zijn dan wel van Europees fabrikaat, voor zover in Nederland in het vrije verkeer gebracht (d.w.z. niet in douane-entrepot opgeslagen. Bij de keuze van deze tweede mogelijkheid verkrijgen beide groepen van emigranten het recht gedurende vier achtereenvolgende jaren een bedrag naar het land van vestiging over te maken tot maximaal de tegenwaarde van 1000 gulden per jaar naar „niet- dollarlanden", 600 gulden per jaar naar „dollarlanden". Deze over making kan echter pas aanvangen der leiding van de heer P. Quant, kon ge-zien de zeer slechte toe stand van het materiaal eerst na 20 minuten ter plaatse verschij nen en gaf daarna met twee stralen op de waterleiding en één straal via een motorpo-mp uit de sloot, water. Ofschoon het vrijwel windstil was, bestond er toch gevaar voor uitbreiding, aangezien het bran dende perceel zich in een dicht bebouwde buurt bevond. Met 't oog daarop werd de Alkmaarse brandweer gealarmeerd, die na Een ongeluk dat goed afliep WIERINGERWERF Een verslaggever van het dagblad de Telegraaf, die in zijn auto o-p weg was naar Duitsland, had Dinsdagavond het ongeluk dat op de Rijksweg No. 7 ter hoogte van het dorp Wieringerwerf een band van zijn wagen sprong. De bestuurder raakte daardoor de macht over zijn stuur kwijt waarbij de wagen over de kop sloeg en met de wielen omhoog lan-gs de Rijksweg bleef lig-gen. Wonder boven wonder bleef de verslaggever ongedeerd, terwijl ook de auto geen noemenswaar dige schade opliep. Nadat de auto op zijn wielen was gezet en in garage Cremers was nagekeken, kon de bestuur der de thuisreis naar Amsterdam aanvaarden. twee autospuiten. Met enkele stralen water hielp de Alkmaarse brand-weer 't vuur bestrijden. Na een kwartier had men de brand onder de knie en kon de Alkmaarse brandweer in rukken. Het woonhuis met de ge hele inboedel, alsmede de daar achter gelegen werkplaats van n schuiten-makerij met enkele ma chines enz. waren een prooi der vlammen geworden. Verzekering dekt gedeeltelijk de sohade. Van balkon gevallen en gedood De 60-jarige timmerman A. N. R uit de van Ostadestraat te 's-Gravenhage. was Dinsdagmid dag bezig een duiventil van zijn huis te halen. Hij werd daarbij plotseling onwel én viel van het balkon. De levensgeesten bleken geweken. De man is waarschijn lijk aan een hartverlamming overleden Gegrimd WIERINGERMEER De her stel- en verbeteringswerkzaamhe den aan de Prinses Marijkeschool te Wieringerwerf en de Prinses Margrietschool te Slootdorp zijn gegund aan de laagste inschrij ver: fa. van Dijk en Co. te Nieuwveen LEMMER. 1 Jan. De red dingboot „Hilda" van Lemmer is vanavond om acht uur in de haven van Lemmer teruggekeerd, na geruime tijd naar een ver miste Harderwijker botter op het IJselmeer gezocht te hebben. Achteraf is gebleken, dat de botter om drie uur vanmiddag in Amsterdam is aangekomen. Om vier uur Dinsdagmiddag was het vaartuig uit Enkhuizen vertrokken met twee studenten aan boord voor de overtocht over hel IJselmeer naar Harlingen. Door de mist is men oo het Ilselmeer verdwaald. Toen het schip niet in Harlingen aan kwam. maakte de familie zich ongerust en vroeg hulp van red dingboten om te zoeken. Don derdagmorgen vroeg zijn politie- boten en reddingboten van de stations Hindrlioen en Lemmer uitgevaren. Systematisch is de gehele dag het IJselmeer afge zocht. maar alle schepen moes ten zonder resultaat naar de havens terugkeren. Daar was in tussen bekend geworden, dat de botter behouden in Amsterdam was aangekomen. e en jaar na het vertrek, dóch niet eerder dan met ingang van van daag. Ten aanzien van emigranten behorende tot de groep A, die van deze transfermogelijkheid geen of slechts ten dele gebruik maken, kan het bedrag van 25.000 gulden voor de aankoop van een be drijfsinventaris en/of een monta gewoning worden verhoogd met 1000 gulden voor elke 1100 gul den (resp. 600 gulden), die niet wordt overgemaakt. De overige emigranten ge zinshoofden en alleenstaande per sonen konden tot voor kort tweemaal 380 gulden per jaar la ten overmaken. Thans kunnen deze emigranten eveneens aan spraak maken op het overmaken gedurende vier achtereenvolgen de jaren van 1000 gulden per jaar naar „niet-dollarlanden" of 600 gulden per jaar naar „dollarlan den". Zoals tot dusverre kunnen alle emigranten eigen inboedel, reis bagage en gereedschappen mede- nemen. Deken Hooyman van Groenlo overleden GROENLO. 1 Jan. In het Sint Antonius Ziekenhuis te Utrecht is hedenmorgen op 64- iarige leeftijd overleden de heer J H. Hoovman. deken en pastoor van Groenlo. Deken Hooyman was ongeveer een week geleden in het ziekenhuis opgenomen.. Deken Hoovman is circa tien jaar in Groenlo werkzaam ge weest. Hii was ridder in de orde van Oranje Nassau. DATA BEKEND 's-GRAVENHAGE De mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt be kend, dat het schriftelijk gedeelte van de eindexamens aan de open bare en de bijzondere dag- en avondscholen voor voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs en van de staatsexamens hogere burgerschool a en b en de staats examens gymnasium in het jaar 1953 zal worden afgenomen op de dagen en uren, vermeld in onderstaand rooster. Gymnasium a en staatsexamen gymnasium a: Maandag 11 Mei, Dinsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei. Gymnasium b en staatsexamen gymnasium b: idem. Hogere burgerschool a en staatsexamen hogere burgerschool a: Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei, Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrij dag 29 Mei. Uitsluitend voor staatsexamen hogere burgerschool a: Vrijdag 29 Mei. Hogere burgerschool b en staatsex. hogere burgerschool b: Maandag 18 Mei. Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei. Uitsluitend voor staatsex. ho gere burgerschool b: Dinsdag 26 Mei, Woensdag 27 Mei, Donder dag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Middelbare scholen voor meis jes: Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Handelsdagsoholen met 3-ja- rige cursus: Vrijdag 22 Mei, Woensdag 27 Mei, Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Handeisdagscholen met 4-jarige cursus: Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei, Vrijdag 22 Mei, Woens dag 27 Mei. Donderdag 28 Mei, Vrijdag 29 Mei. Handelsavondscholen met 3- jarige cursus: Woensdag 6 Mei, Donderdag 7 Mei, Maandag 11 Mei, Dinsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei, Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei. Handelsavondscholen met 5- jarige cursus: Woensdag 6 Mei, Donderdag 7 Mei, Maandag 11 Mei, Dinsdag 12 Mei, Woensdag 13 Mei, Maandag 18 Mei, Dinsdag 19 Mei.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3