Dramatische gebeurtenis in een ziekenhuis te Parijs SUB Vier leden van de Technische Commissie breken met K.N.V.B: Sultan v. Djokjakarta als minister afgetreden v^blad Een nieuw geval-Goretti? KOUTEN baller oor Atf Principieel of niet? ■V-V- 'i En deze wist van niets Moeder poogt het leven van haar kind te redden Regering haalde tóch bakzeil tegenover leger-groep n /art kan fouten NES en GENS zet. i&r en omfff I j Zwijgen van drie weken verbroken Vrijwilliger stierf Moord opgehelderd na dertig jaar Russisch protest in zaak-Pissarev Overschot in E.B.U. in December Kath. Bond EHBO in eigen gebouw Kanselier Figl naar Sankt Antor ïniet ook van de karnemelk, pap of vla! SSÊÊSÊÈÈÊi K tAR p de Spaarboekjes Spaarbusjes TERING ALSMAAR Langestr. 73 dat in. zaken, kaart werd'ge- rtel het publiek zakendoen een lan Uw concur- dan. Zelf geen ir één moet er irift of tekenen an café Haring, cursus en leert c. ELEFOON 5985 !llllllllllllllllllll± COPYC1GHT STUOtO lan wel de won- nge, wat ben ik E e zeggenze zorgelijk. „Maar >spitaal hoor. Ze r de kou bevan- mijn slee zetten E )perwachtmeester i handje mee om naar de stad te ogenblikken later E n de niet minder E er toegedekt met -lmann klom toen knallen en daar belletjes finkei- e door de prach- llllllllllllllllüll? NOORDHOLLANDSj Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, f 2.07 per maand, f 0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240 Buiten God is t nergens veilig (Vondel) Zaterdag 3 Januari 1953 48e Jaargang No. 1 IN DE AFGELOPEN WEKEN heeft eenieder kennis kunnen nemen, mede door enige artike len in dit blad, van het feit, dat aan het Humanistisch Verbond toestemming is verleend om via het Humanistisch Thuisfront, vormingscursussen voor onze mi litairen te organiseren. Daarmee is het heidens huma nisme ook binnengedrongen in het derde gebied, dat de leiding als veroveringsobject zichzelf had voorgelegd. Naar aanleiding hiervan vallen enkele zaken sterk op: le. 't Beroep van een der mi nisters op de persoon van de hoofdaalmoezenier der strafgevan genissen in Nederland in betrek king tot deze kwestie; 2e. 't Als vanzelfsprekend vin den om bij legerorder te bevelen, dat ook in het leger het Huma nistisch Verbond officieel zijn invloed en werkzaamheid kan en mag gaan uitoefenen; 3e. De verbazingwekkende om niet te zeggen de verbijsteren de service, welke vanwege het Ministerie daarbij geboden werd, waarbij zelfs de rechtvaardigheid in het gedrang komt; 4e. De Minister, die deze leger order uitvaardigt, behoort zelf tot een partij, die de Persoon van Christus erkent als de Mens- geworden Zoon van God, dus vanzelf ook God erkent als het Opperwezen. 't Is waar, een staats-secretaris kan grote invloed hebben, maar de Minister is toch de verant woordelijke persoon; 5e. De voorzichtigheid, waar mee men zich in de Kamer van Katholieke zijde heeft uitgedrukt, toen de kwestie van al of niet toelaten van het humanistisch streven in D.U.W., gevangenis sen, leger aan de orde kwam; 6e. De academische distinctie, welke gemaakt is, om tot een be schrijving te komen van het be grip „verzorging", welke men aan de dag legt voor degenen, die in de D.U.W.-kampen verblij ven. Al deze zaken nog eens over wegend, komt de vraag als van zelf naar voren: Is hier de tole rantie van katholieke en christe lijke zijde niet te ver gegaan? Is men nü nog verantwoord ook op politiek ter rein met de verklaring, dat de humanistische activiteit alléén gericht zal moeten zijn op de genen, die positief humanist zijn. Juridisch is deze zaak misschien naar sommigen menen nog aldus te verdedigen. (Een theologische poging in die richting blijft naar mijn mening beslist on voldoende). Maar de verdediger in de zaak blijft dan louter een theoreticus, die de praktijk geheel over 't hoofd ziet. (Laat hij bij de legeraalmoezeniers maar eens informeren)! Gezien nu de „tamme" houding van onze katholieke kamerfractie vraag ik mij zelf af: is deze hou ding nu 100% verantwoord en verdedigbaar, temeer daar zij zeer goed weten, dat 't heidens humanisme in zijn geheel bij monde van de Paus afgewezen is en genoemd is: „de grote dwa ling van onze tijd". Neen, deze houding is gezien de geweldige ernst van de kwes tie en de personen om wie 't gaat niet te bewonderen. Hier is slechts één houding mogelijk: Fel getuigen voor God én Chris tus, de Godmens en daar speelt zelfs een politiek samengaan met de P.v.d.A. geen rol meer bij. Wij, Katholieken, zeggen immers, dat onze politieke op vatting en activiteit doordrenkt zijn van onze katholieke geloofs overtuiging. Deze zal ons er ook toe brengen om met voorbij zien van persoonlijke mening de zo noodzakelijke eenheid in het katholieke kamp te doen be houden. Maar waarom dan nu zo'n aca demisch onderscheid gemaakt, waarbij het onbehagelijke gevoel je bekruipt, dat men op een han dige wijze een oplossing heeft gevonden, die 't op het eerste gezicht wel doet? De Minister beroept zich op de Hoofdaalmoe zenier van de S.G. Wat heeft deze priester precies gezegd en be doeld? Wanneer hij voor het fo rum der publiciteit is gehaald, zal het van kapitaal belang zijn om nauwkeurig zijn mening te vernemen. Dit klemt des te meer na de publicatie der arti kelen van Pater A. van Risetel S.C.J., Aalmoezenier S.G. Sche- veningen in de „Maasbode" van 27, 28 en 30 Dec. 1.1. Tot besluit dit: Wij doen alle moeite, om onze jongere mensen belangstelling bij te brengen voor het zware werk van onze katholieke staatslieden. Zij mogen niet onverschillig daar tegenover blijven staan. Maar wie de jongeren een beetje kent, weet, dat zij in deze tijd het meest gebaat zijn en het meest getrokken worden tot degenen die principiëel de lijn recht dur ven doortrekken. Hoorn J. SMULDERS Rector 60 Chinezen doodgevroren HONGKONG, 2 Jan. In de buitenwijken vain de stad werden meer dan 60 mensen dood aan getroffen. Het waren werklozen, die slecht gekleed ten offer vie len aan de kou. BW -O-™ - X V' - - - i: Voor ie familie Le Bris uit Colombes in Frankrijk beqon 1953 wel heel goed,Me vrouw Le Bris werd moeder van een drieling. Zij heeft al een zoon van 12 en 'twee dochtertjes, één van 8 en een van 5 jr. PARIJS, 2 Jan. Wanneer de 16-jarige Marius Renard in leven blijft, zal hij dat aan zijn moeder te danken heb ben, die thans naast hem in het hospitaal ligt. Deze liet zich operatief een nier ontnemen en op haar zoon over planten, om hem te redden. De dokters weten nog niet, of de jongen het leven eraf zal brengen. Pas over vier weken hopen zij het te kunnen zeggen. Het geval van de jonge Renard is een van de meest dramatische en ontroerende, die de Parijse pers in het voorbije jaar haar lezers heeft opgedist. Marius, die aan het werk was op een bouwonderneming van zijn vader, viel van een ladder, waardoor zijn rechternier werd verpletterd. De nier moest ope ratief worden verwijderd. De volgende dag was zijn toe stand nog slechter geworden. De dokters opereerden opnieuw en stelden toen tot hun verbazing vast, dat de jongeman slechts één nier bezat. Hij was daarmee ge boren. Vanuit een- ander hospitaal kwam toen een voorstel om het uiterste te doen. Een stervende patiënt van deze kliniek bood aan een van zijn nieren op de in stervensgevaar verkerende jon gen te doen overplanten. De ope ratie werd bepaald op Eerste Kerstdag, maar een kwartier vóór ze zou plaats hebben be zweek de edelmoedige patiënt. „Waarom bent u ziek, Moeder?" Alle hoop scheen verloren voor de jongen. Toen kwam de moeder bij de dokters. „Neem alles bij mij wat nodig is om mijn kind te redden," zei ze. Het aanbod werd aanvaard. De operatie duurde twee uren. Ze werd verricht door prof. De Gaudart d' Allaines, bijgestaan door een staf van nierspecialis ten. Moeder en zoon lagen in be lendende kamers van het hospi taal. De hele dramatische ontwik keling speelde zich af op Kerst dag. Sedertdien liggen Marius en zijn moeder ieder in een aparte vleugel van het gebouw, met vensters die op elkaar uitzicht geven. Vandaag was de jongen nog lang niet buiten gevaar. Zijn kans op genezing, zo zeggen de dokters, is in elk geval groter dan wanneer het orgaan van een ander op hem was overgeplant. Toen mevr. Renard op Nieuw jaarsdag bij hem gebracht werd, vroeg hij: „Waarom bent u ziek, moeder, en wat doen al die men sen rond u?" Niemand durfde hem nog de waarheid te zeggen. Ook mevr. Renard vertelde ze hem niet. Zij wilde hem voorspoed en volledig herstel in het nieuwe jaar komen toewensen, maar zij was zo ont roerd, dat zij zelfs haar geluk wensen vergat. MüNCHEN In Beieren is een in 1922 gepleegde zesvoudige moord opgehelderd. De beide da ders zijn bekend. Een van hen is in de oorlog op zijn beurt ver moord; de tweede slijt zijn oude dag in behoeftige omstandigheden in een Zuid-Beiers dorpje. Hij zal echter niet worden vervolgd, om dat de misdaad reeds tien jaar is verjaard. Op 31 Maart 1922 hadden de twee mannen op een boerderij hij Ingolstadt een oud echtpaar, een weduwe met haar twee kinde ren en een dienstmeisje ver moord. (Van onze speciale verslaggever) Er blijken toch nog mensen te zijn, die kunnen zwijgen. Want het is wel merkwaardig, dat een beslissing, welke bijna drie weken geleden werd genomen, pas op de tweede dag van Januari algemeen bekend werd. Vier leden van de Technische Commissie van de K.N.V.B. wensten hun functie niet te handhaven. Het was geen be sluit van vandaag of gisteren. Op de dag, dat het Bondsbestuur van de voetbalbond in -vergade ring bijeen was, 13 December van het vorige jaar, en een nieuwe technische commissie op stapel zette, waren de vier oude leden, C. F. van der Meulen, H. J. Mommers, J. T. Mulder en A. W. Verlegh, reeds unaniem over eengekomen hun functie neer te leggen. Het bestuur van de Bond scheen daarvan niets bekend te zijn, hetgeen wel zonderling is. Nog merkwaardiger is het feit, dat de Bond op de dag, dat het nieuws van het besluit der vier leden algemeen bekend werd, van niets wist. Officiëel dan. Zelfs toen de radio het bericht wereldkundig had gemaakt, bleef de K.N.V.B. zich in een absoluut stilzwijgen hullen. Er kwam geen bevestiging noch een tegen spraak. Niets.... Onderhoud met Verlegh Een van de bekende figuren in de Technische en Keuze-com missie, de heer A. W. Verlegh, met wie wjj een onderhoud had den, achtte het stilzwijgen van de voetbalbond al even merkwaar dig. Op een ietwat timide toon deelde hij ons mede dat het be sluit van hem en zijn drie colle ga's in de T.C. en K.C. rotsvast stond. „Wij waren het niet eens met de technische commissie, welke het bestuur van de K.N.V.B. op die Zaterdagavond samenstelde. Men wenste nu eenmaal een an dere Keuze-commissie, welke, naar men weet, wordt gevormd uit de Technische Commissie en ook wordt benoemd door de le den van deze commissie. Die K.C. heeft de K.N.V.B. als een stok achter de deur gebruikt". Onze vraag luidde: „Welke wa ren dan het motief of de motie ven?" De heer Verlegh gaf daarop niet direct antwoord. „Er zijn al lang moeilijkheden rondom de beide commissies geweest, ze zijn thans nog groter dan weleer. Vanzelfsprekend hebben de slechte resultaten van het Neder lands Elftal in de laatste jaren daartoe bijgedragen. En thans hebben alle problemen een cli max bereikt. De eerste klassers wensen de instelling van een hoofdklasse, een gevaar voor het amateurisme, zoals de Bond dat wil blijven handhaven. Het be stuur van de K.N.V.B. wenst toch ook een andere koers. Men is werkelijk niet blind voor de steeds toegenomen tegenstelling tussen Bondstrainer Jaap van der Leek en enkele leden van de K.C. en T.C. van wie de heer Verlegh wel de grootste hinder nis is voor de uitvoering van de plannen van de nationale bonds coach. Doch één zaak hebben bei de figuren gemeen: zij willen koste het wat 't kost een sterk Ne derlands Elftal. (Vervolg op pagina 5) Deze twee witte duiven wer den Z. H. de Paus aangeboden door leden van de Derde Orde van St. Franciscus, tijdens een Nieuwjaarsaudiëntie. Mondeling afgetvezen Woensdagmiddag heeft de Rus sische ambassadeur een protest nota overhandigd op het Ministe rie van Buitenlandse Zaken te Den Haag, waarin hij onmiddel lijke vrijlating verzocht van de Tass-correspondent Pissarev, die op 23 December j.l. onder ver denking van spionnage werd ge arresteerd. De Russische ambas sadeur verzocht tevens, dat de personen, „die schuld droegen voor deze „onwettige" arrestatie ter verantwoording geroepen zul len worden." Minister Luns, die de ambassa deur ontving, heeft de protestnota mondeling afgewezen en be schouwt de demarche hiermede als afgedaan. JAARPROGRAMMA HET JAARPROGRAMMA van Katholiek Nederland, van de verschillende organisaties en de Katholieke Actie n.l., gaat dit jaar, natuurlijk, over de bezinning op de betekenis van het herstel der Kerkelijke Hiërarchie, welke straks wordt herdacht. Wat dat programma inhoudt, en wat de achter grond er van is, leest men eiders in dit nummer, in de „Kroniek van Zaterdag". DJAKARTA, 2 Jan. Zoals wij in een deel van onze edities reeds meldden, heeft de Indonesische minister van Defensie, Sultan Hamengku Buwono van Djokjakar ta, Vrijdagochtend om 9 uur pl. tijd zijn functie overge dragen aan vice-premier Prawoto. Minister-president Wilopo, die herstellende is van een operatie, kon niet in de hoofdstad aanwezig zijn. Aan het ontslag van de Sultan waren op Nieuwjaarsdag ver schillende kabinetsvergaderingen voorafgegaan die in totaal 7 uur duurden. Zij betroffen vooral het verschil van mening tussen de minister en de fungerend chef staf van de landstrijdkrachten, kolonel Bambang Sugeng over de commandowisseling in Oost-Indo- nesië. Kolonel Sugeng had n.l. voor uitlopend op een beslissing van het kabinet, overste Warouw be noemd tot fungerend militair commandant van Oost-Indonesië PASSAGIERS IN VEILIGHEID Van gestrande K.L.M.-machine Viif en dertig mannen, acht vrouwen, elf kinderen en twee babies, allen passagiers van de KL M.-Skymaster „Groningen", die in de woestijn van Saoedi- Arabië een geslaagde noodlan ding heeft gemaakt, ziin veilig in Karachi aangekomen. Geen van de passagiers heeft letsel opgelopen. De mannen ziin allen militairen. Zii waren op weg van Londen naar Karachi in een gecharterde K.L.M.-machine. De K.L.M.-Constellation „Utrecht" heeft een speciale vlucht ge maakt van Karachi naar Dahran. waar de noodlanding was ge maakt. Het K.L.M.-toestel „Wal cheren". dat op weg was naar Djakarta, heeft bii een tussen landing in Dahran eveneens een aantal van de gestrande passa giers opgenomen. in plaats van kolonel Subroto die begin November eigenmachtig door overste Warouw van die functie werd ontheven. Het kabinet heeft op Nieuw jaarsdag deze beslissing van ko lonel Sugeng goedgekeurd, het geen voor de Sultan van Djokja aanleiding is geworden zijn ont slag te nemen. Hij beschuldigde gistermiddag de regering er van, ontrouw te zijn geworden aan haar verklaring van 22 Novem ber waarin maatregelen werden aangekondigd tegen overschrij ding van de grenzen van de mi litaire bevoegdheden, waar en door wie ook. Met de uitvoering van deze maatregelen, die, zoals bekend, gericht zijn tegen dat deel van het leger, dat uit de voormalige guerilla-strijders is voortgekomen, was, aldus de Sultan, reeds een begin gemaakt. „Door de nieuwe regerings beslissing bestaat voor het ver dere verloop van de oplossing der sedert de 17 October-rel han gende kwesties zowel voor het volk als de regering geen zeker houvast meer." Ook de socialistische (P.S.I.) ministers Sumitro van Financiën en Lukman van Justitie konden zich niet met de benoeming van overste Warouw verenigen. Te elfder ure werd een com plete kabinetscrisis voorkomen, daar Vrijdagavond werd besloten kolonel Sadikin, thans comman dant van Borneo tot commandant van Oost-Indonesië te benoemen. In afwachting van zijn komst zal het commando bij overste Wa rouw blijven berusten. Diens be noeming tot fungerend comman dant werd niet ingetrokken, doch de beide P.S.I. ministers waren van mening dat zij op grond van het besluit toch voort konden gaan verantwoordelijk heid voor het regeringsbeleid te dragen. Ook in andere gebieden waar nog fungerende commandan ten zijn, zullen nieuwe functiona rissen definitief worden benoemd. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedurende de maand December 1952 in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelne mende landen een overschot van ruim f6 millioen heeft verworven. Speciale berichtgeving) MADRID, 2 Jan. Vijftigduizend mensen hebben op Oudejaarsdag de begrafenis bijgewoond van Josephine Vilaseca, een boeren meisje uit het dorp Artes. Op 12- jarige leeftijd is dit kind door een 24-jarige arbeider, die haar wilde lastig vallen, vermoord, nadat zij bijna een uur op heldhaftige wijze verzet had geboden. Josephine Vilaseca, het zesde kind uit een arm gezin, werkte op een boerderij in Artes, dicht bij de industriestad Manresa in Catalonië. Dezer dagen, toen zij zich alleen in de keuken bevond, werd zij lastig gevallen door de 24-jarige José Garriga. Het meisje stelde zich verbeten te weer, ook toen haar belager haar met een groot jagersmes begon te steken. Zwaar gewond aan de hals, in het gelaat en aan armen en be nen, worstelde het kind bijna een uur, tot zij in elkaar z^kte. De aanrander meende, dat zij ge storven was, doch nog twintig dagen zweefde het kind tussen leven en dood. De bisschop van Vich bezocht haar en zowel tegen hem als tegen haar familie zei het meisje herhaaldelijk, dat zij Gar riga vergiffenis schonk voor het geen hij haar had aangedaan. Ondanks twee operaties over leed Josephine. Haar laatste woorden waren: „Heer, vergeef het hem". Na haar dood hebben dertigduizend mensen hun hulde betuigd aan het slachtoffer. De geestelijkheid ter plaatse verklaart, dat de omstandigheden waaronder het meisje werd aan gevallen en de heldhaftige wijze waarop zij zich verdedigde, sterk gelijken op de dood van de H. Ma ria Goretti. Gemeld wordt dat het Vaticaan van de gebeurtenissen op de hoogte is gesteld. Na de eerste week der inzameling voor het geschenk van Katholiek Nederland aan de Bisschoppen bij gelegenheid van het Hierarchie-feest, was de parochie van den Burt op Texel de hoogste op deze competitie-ladder. De diocesane wisselvlag van het Bisdom Haarlem is boven het altaar in deze Texelse parochiekerk aangebracht. Maar bovendien: de landelijke wisselvlag wappert daar van de toren, want den Burg had ook, in deze eerste week, het hóógste bedrag in den lande! Een voorbeeld ter aansporing van anderen! Zijn alle parochies al actief? Dit jaar 25000 leden ROTTERDAM Onder grote belangstelling is Vrijdag hel nieuwe gebouw van de Katho lieke Bond voor E.H.B.O. in ge bruik genomen aan de Heemraad singel 303. Mgr. J. H. Niekel deken van Rotterdam, verrichtte de inzegening. Tijdens de redevoeringen, wel ke deze feestelijke ingebruikne ming begeleidden, deelde de voorzitter van de Katholieke Bond voor E.H.B.O., de heer Ber ger mede, dat vier jaar geleden de bond werd opgericht, doch dat men dit jaar reeds het 25.000ste lid hoopte in te schrijven. SANKT ANTON Hoewel het weer minder gunstig is gewor den sedert Oudejaarsavond sneeuwt het en het is vrij guur maakten de Koningin, de Prin sessen en het overige gezelschap ook gisteren en eergisteren ski tochten in de omgeving van Sankt Anton of volgden zij de lessen van de skiklassen. De dorpskapel bracht Nieuw jaarsochtend de Koningin een muzikale Nieuwjaarsgroet voor het hotel. Des middags nam Prin ses Margriet deel aan kinderwed strijden en verliet enthousiast het strijdperk met een onderschei ding. Vrijdag moest Prinses Irene het bed houden wegens een lich te verkoudheid maar tegen de avond mocht zij weer opstaan Prinses Beatrix trok er dienten gevolge alleen op uit met haar gids Toni Mart en zij oefenden ijverig de slalom. Als gasten van H.M. de Koningin zullen van avond de Bondskanselier en me vrouw Figl de maaltijd in hotel „Post" gebruiken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1