Tolgaarder van Warmond liep (eindelijk) in de val ZATERDAG Nieuw Guinea toont een zeker optimisme Plan van de Gaulle voor Europese gemeenschap Zes personen ontvoerd in Zuid-Celebes DE KRONIEK VAN "JTÏÏTPl Gratie voor Mgr. Bossilcoff oetbal fdeling innaars puzzle ir een weet, E B E 1953 ;el-nieuws Opbrengst f 30.000.-; hosten ongeveer nihil Voor een auto 20 een t gevraagd inplaats van 5 cent Voor f300.000.- te koop... Dit jaar bezoek van minister Kernkamp Bom in postbus in Schotland Proces tegen zes ex-ministers? Naar wij vernemen Geruchten over mond- en klauw zeer overdreven Doodstraf gewijzingd in levenslange gevangenisstraf Zalerii Pagina 3 rarhting ar *t K.N.M.I. ig van Zater- ondagavond. pen wind an. Veran- ng met enkele atige en later ings de Wad- ?e Noord-Oos- aanvanikeUik iten van het e winden met mist. Overwe- t. entie) ten wij dat alle morgen van de Rolland zijn af- rrs van de Kerst- Bothastraat 39, Hoofdstraat 212, Romeijnstraat 6, ik, Paipaverstr. 7, t. Overtoom-Van denweg 466, d. rtentie en zette zijn ei iet ook als U een Thuis is het te 1. dans en voor houden juist de i, enhouden want spelende n minder. Gaat erdronkenoord 75. en zaal met vrije 1 het andere ver- lus. even vrij als ten genieten dan floop gaat U een 7ij wensen U een oft bij Hen eèn rjasdrive lForesters Woensdag 7 Jan. revanchewedst i.i d tussen de klaver- Rood-Geel en Fo- Admiraal. De vo- „De Rustende Ja- n eclatante over- ie Rood-Gelen, die ig legden op een tk als verenigings- is er weer een oor het winnende tar gesteld, terwijl livduele prestaties ond worden. Aan kunnen uiteraard oels van Rood-Geel zij die interesse an deze wedstrijd worden verzocht ig mogelijk op te r. A. Kroon, Sia- Uit de sterkste an een team wor- :eld. ifkosten bedragen per persoon. Aan- 8 uur precies. eiligheid ieringermeer aatste tijd meerma nen, dat inbrekers hebben trachten te >t woonhuizen, scho en zelfs tot bankin- aarstig zoeken van i de politie, heeft ■s niet op het spoor n. al de buit die be- >rd van geringere s is wederom een iegd bij de wissel de Male en ditmaal aanzienlijk bedrag vordt. moeten met de oestanden wel zeer zijn. Het gezin van Zondagavond reeds ied gegaan, behalve niét thuis was en middernacht thuis ond de deuren open, dat men vergeten en, en ging zonder ■ken naar bed. i vond een dochter van de Male wat vloer liggen in de :n spoedig ontdekte tassen met geld uit i kast waren ont- :en andere kast had tel van de gesloten e vinden. heeft met een speur- >mgeving afgezocht, aanwijzingen om- nen en gaan van de niet worden vastge- later kinderen langs ant de beide tassen en deel van de pa- het geld was uit de renen. ;oek wordt inmiddels het is te hopen dat spoedig achterhaald ien. De Warmondse tolgaarder is gistermiddag in de fuik ge lopen. Ir. C. A. Kuysten. chef van de Verkeersafdeling van de Kon. Ned. Toeristenbond A.N.W.B., passeerde omstreeks half drie meteen personenauto vol getuigen dit gehate tolhek en vroeg: Wat krijgt U?". De tolgaar der antwoordde: „Twintig cent." Ir. Kuysten betaalde onder getuigen twee dubbeltjes en daarmee was bewezen dat de tolgaarder in overtreding was. Bij besluit van Pro vinciale Staten van Zuid-Holland van 27 Juli 1950 mag n.l. voor een personenauto sedert 1 Januari 1951 aan het Warmondse tolhek slechts vijf cent worden geheven. Het heeft twee jaar lang klach ten bij de verkeersorganisaties geregend. Vaak werd ter plaatse geprotesteerd, maar dan was het devies: „betalen of omrijden". En aangezien krachtens de vergun ning van het Warmondse tolhek binnen vijf kilometer afstand geen andere overgang over de Haarlemmervaart mag worden gemaakt, betekent dit omrijden om in Warmond te komen meer dan twintig cent onkosten. De A.N.W.B. heeft besloten deze zaak, dus het stelselmatig overtreden van het besluit van Provinciale Staten en op grond daarvan de willekeur van de tol gaarder, krachtig aan te pakken. Nog gisteren is een brief met protest en klacht namens de A. N. W. B. naar Gedeputeerde Sta ten gezonden. Men hoopt en ver wacht, dat dit optreden gunstige resultaten zal afwerpen. De Warmonder tol, twee hoge ijzeren spijlhekken naast een tol- gaardershuisje op een smal ste nen bruggetje over de Haarlem mervaart, is een plaag voor het dorp Warmond, zowel voor het toeristische als het doorgaande verkeer. Het tolrecht werd in 1639 door de Staten van Holland afgeleid uit een veerreeht, dat reeds in de vijftiende eeuw be stond. In 1811 werd het thans ge heven recht van het „Warmon der hek" vastgesteld. Het tarief voor fietsen, motoren, auto's, vrachtwagens en autobussen werd naar analogie van het tarief voor bespannen voertuigen door de tol gaarder opgesteld. Hierop werd nooit goedkeuring gevraagd. Gedeputeerde en Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben in 1950 in den brede de billijkhe den en onbillijkheden van het Warmonder hek overwogen en tenslotte een tarief van vijf cent per auto, twee cent per motor fiets, een cent per fiets enz. vastgesteld. De eigenaresse van de tol, die deze met twee zoons exploiteert, laat zich aan dit tarief niet in het minst gelegen liggen. De op brengst van de tol werd in 1950 op ongeveer 30.000 gulden ge raamd. Gezien de zeer lage on derhoudskosten (van de op brengst behoeven geen wegen on derhouden te worden), achtten Provinciale Staten een opbrengst van 7000 gulden voldoende. Een poging tot aankoop van de tol rechten stuitte op de vraagprijs af: driehonderdduizend gulden. In 1902 bracht deze tol 13.000, in 1925: 20.000, in 1929 reeds 24.000 en in 1948 ongeveer 30.000 gulden op, wel een bewijs, dat van de motorisering en toeneming van het verkeer danig werd ge profiteerd. In 1808 bracht de tol 920 gul den pacht op. In 1902 werd het recht voor 21.151 gulden te koop aangeboden. In die tijd heeft de Warmondse raad verzuimd om te kopen. Later heeft vooral wet houder de Vroomen zijn uiterste best gedaan om het lastige obsta kel weg te krijgen. Hij liet er niet ver vandaan een pont leg gen, maar dit werd na een pro ces verboden. De gronden naast de tol beho ren aan de eigenaresse. Toen de brug door de gemeente Leiden verbeterd zou worden, moest een noodbrug worden geslagen. Daar toe moesten palen in de grond worden geslagen. De tolgaarder vroeg en kreeg tweeduizend gul den schadevergoeding voor het slaan van deze palen en.bleef tol heffen. Verwacht kan worden, dat de klacht van de A.N.W.B. tot be paalde stappen en wellicht tot een proces zal leiden. De tolgaarder geeft bij het passeren van de tol geen bonnetjes af, doch de con statering van gistermiddag kan bevestigd worden door talloze verklaringen van automobilisten, die ook twintig in plaats van de voorgeschreven vijf cent moesten betalen. vooriieenl tekenen wettigen een optimisme, «lïa i2? te. I dat niet beschaamd behoeft te dia uitgesproken nieuwjaarsrede heeft de waarnemend gouverneur van Nieuw Guinea, de heer N. Makkes, gezegd, dat er zeker aanleiding is om het jaar 1953 met een zeker optimisme in te gaan. Deze mening baseerde de wnd. gouverneur op de aan alle zijden .groeiende belangstelling tem op zichte van Nieuw Guinea en voorts op de klare uitspraak van de Nederlandse Regering inzake de status van dit rijksdeel, die spreker aanwijzingen achtte, dat het Nederlandse volk zich steeds meer voor Nieuw Guinea gaat interesseren. De heer Makkes zeide, dat mag worden verwacht, dat minister Kernkamp in dit jaar een bezoek aan Nieuw Guinea zal brengen. Voorts is de komst aangekondigd van een parlementaire commissie en van groepen deskundigen. Hiernaast is verhoogde belang stelling waarneembaar van de zijde van het particuliere kapi taal. Volgens de dienaangaande uit Den Haag ontvangen aanwijzin gen zal in dit jaar worden ge werkt aan de verdere openleg ging van Nieuw Guinea. „Al deze worden, mits de burgers van Nieuw Guinea hunnerzijds even eens een positief programma we ten na te streven", aldus de heer Makkes, die besloot met een bede voor het welzijn van het Huis van Oranje en met het afsmeken van Gods zegen voor het nieuw ingetreden jaar. PARIJS, 2 Jan. '53. (Reuter) Generaal de Gaulle heeft een plan bekend gemaakt, dat vraagt om een Duits nationaal leger, op genomen in het Westelijke ver dedigingsstelsel, en een politieke Unie van Europese Staten, waar onder Duitsland, met een ge meenschappelijke buitenlandse politiek. Dit plan stelt de Generaal als alternatief van het huidige Euro pese legerverdrag waarin de deelnemende landen hun souve- reiniteit over de nationale strijd krachten verliezen aldus heeft de Gaulle in een exclusief vraag gesprek met Reuters correspon dent Harold King verklaard. De Gaulle gelooft niet, dat het zes maanden geleden getekende Europese legerverdrag in de hui dige vorm door de Franse volks vertegenwoordiging zal worden geratificeerd. REUTER De drie grondsla gen van de Gaulles plan zouden zijn: 1) geen lid van de (Europese) confederatie zal trachten met ge weld zijn bestaand nationaal ge bied te vergroten; EDINBURG, 2 Jan. (A.P.). Een postbeambte, die vanmorgen een postbus, waarop de letters „E II R" (koningin Elizabeth II) zijn aangebracht, wilde lichten, vond er een bom in, die niet was ontploft, doordat de gedeeltelijk verbrande lont van de bom was losgeraakt. Volgens de politie zou de bom „een huis hebben kunnen ver woesten". De betrokken postbus is tot .dusver de enige in Schotland, die de naam van Elizabeth draagt. Er zijn veel Schotten, die zich tegen de titel Elizabeth II ver zetten, omdat Schotland ten tijde van Elizabeth I een onafhanke lijk koninkrijk was. Er is al eens eerder een klei nere bom in de bus aangetroffen, die evenmin ontplofte. Ook is er verf over de letters gesmeerd 2) geen lid zal enige militaire operatie tegen welk Europees land dan ook ondernemen zonder voor af overeenstemming hierover te hebben bereikt met de andere leden; 3) Duitsland zou erin moeten toestemmen in vredestijd niet meer divisies op de been te heb ben dan Frankrijk, uitgezonderd de troepen die Frankrijk in zijn overzeese gebieden nodig heeft. Hof van Discipline van Advocaten Bij Koninklijk Besluit zijn be noemd in het Hof van discipline bedoeld in de advocatenwet: tot lid (tevens voorzitter): mr. Th. R. J. Wijers, president van het gerechtshof te 's-Hertogen- boscn; tot leden: mr. F. J. de Jong, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden en mr. A. Maas- sen, vice-president van de arron dissementsrechtbank te Assen; tot plaatsvervangende leden: mr. F. M. Westerouen van Meeteren, raadsheer in de Hoge Raad der Nederlanden en mr. W. Schenk, president van de arrondissements rechtbank te Zwolle. Door het college van afgevaar digden der Nederlandse Orde van Advocaten zijn in genoemd Hof van discipline gekozen: tot leden: mr. Th. P. J. Masthoff, advocaat te Amsterdam en mr. J. J. A. H. Houben, advocaat te Breda; tot plaatsvervangende leden: mr. A. E. J. Nysingh, advocaat te 's-Gra- venhage en mr. D. Giltay Veth, advocaat te Amsterdam. Mr. Delprat voorzitter Amsterdamse K. van K. In de plaats van mr. Chr. P. van Eeghen. die j.l. Dinsdag af scheid nam als voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Amsterdam, is Vrij dag tot voorzitter gekozen mr. D, A. Delprat. Deze eerste open bare vergadering van de Kamer in het nieuwe jaar werd geopend door het oudste aanwezige lid, ir. M. H. Damme Sr. Bij de verkiezing van de voor zitter der Kamer werden 43 stem men uitgebracht, waarvan 41 op mr. Delprat. 1 op ir. Damme en l nn dn heer A A. Blessing. i Advertentie I RUWE HANDEN? De 25 inzittenden van een „Aer Lingus Dakota" kwamen met de schrik vrij, toen deze machine op Nieuwjaarsdag een noodlanding moest uitvoeren te Spernall, dicht hij Birmingham. De Dakota maakte een express-landing, waarbij een motor werd afgerukt, en de staart brak. Twee leden van de bemanning liepen lichte verwondingen op. DJAKARTA. 2 Januari (P.I.- Aneia). De administrateur, een employé en 4 ondernemings- wachten van de onderneming „Polambesi" in Zuid-Celebes zijn in de nacht van 30 December door een bende van 50 man ont voerd. Een schrijfmachine werd ge roofd. De echtgenoten van de ontvoerden werden met rust ge laten. De bende had de telefoon verbinding met het plaatsje Ta- nette. waar een militaire post is, doorgesneden. De administrateur, de heer Leyssius, had enige tijd geleden geweigerd een financiële bijdrage te geven aan een groep, die ope reert onder de naam „Tentara Keselamatan Rakjat". Men ver moedt, dat deze groep hem thans ontvoerd heeft. De naam van de Communistische demonstratie in Tel Aviv TEL AVIV, 2 Jan. (A.P.) OngeveeT 50 jongelui, waarvan men gelooft, dat zij lid zijn van de C.P. hebben vandaag gede monstreerd voor de kantoren van de Amerikaanse ambassade in Tel Aviv. Zij protesteerden tegen de doodvonnissen tegen Ethel en Julius Rosenberg en eisten hun onmiddellijke vrijlating Na een kwartier gingen zij heen zonder dat incidenten voor vielen. employé is Heeren. „Polambesi" is de voornaamste van een groep van 5 plantages van de Celebes- Lan dbou w- Maatschappij De correspondent van Aneta bericht nog, dat zich de afge lopen maand nog enige gevallen van ontvoering hebben voorge daan in de streek ten noordoos ten van Bontbain. De ontvoerden zijn niet teruggekeerd en tot dus ver is van hen verder niets meer vernomen. Egypte zuivert CAIRO, 2 Jan. '53. De Egyp tische „Zuiveringscommissie" heeft aanbevolen dat zes voorma lige ministers terecht moeten staan onder beschuldiging van misbruik van macht terwijl zij in functie waren, aldus wordt, van daag van regeringszijde meege deeld. De ministers, allen Wafdisten, zijn: Serag el Din, voormalig minister van binnenlandse zaken. Osman Mohaarram, Hamed Zaki. Soliman Ghannam, Mohamed el Wakil en Hoessein el Guindi. Hoofd van de commissie is vice premier Soliman Hafez. Hij heeft rapporten ingediend waarin verklaard wordt dat voornoemde ministers betrokken waren bij corruptieve handelingen. De Katholieke Standsorganisaties en de Jeugdstandsorganisaties zullen, met de Kath. Vrouwenbeweging en de Katholieke Jeugd beweging, de Godsdienstige Verenigingen en de Katholieke Actie, hun Jaarprogram 1952-1953 be steden aan een bezinning op het herstel van de Kerkelijke Hiërarchie in Nederland. De Katholieke Arbeidersbeweging is bereids met een eigen pro gram dienaangaande uitgekomen en het reeds in uitvoering gekomen het is nu al Januari! Winterprogram staat geheel in het teken van dit onderwerp. In het leidersblad van de Landelijke Katholieke Actie is reeds in Mei j.l. de voorbe reiding a.h.w. op de bezinning begonnen door de publicatie van drie voorname artikelen van rector N. de Rooy, die met prof. L. J. Rogier doende is, het officiële gedenkboek van het eeuwfeest: „In vrijheid herboren" samen te stellen. Die artikelen zijn gewijd aan, uitgaande van de historische groei, de eerste algemene gedachte over de totaliteit van het Christendom, getoetst overigens aan de ver schillende punten, welke ons in de praktijk bezig houden. Daarop volgen, in het tweede artikel, leerrijke beschouwingen over de groei van het apostolisch bewustzijn onder de Nederlandse Ka tholieken, terwijl in het derde artikel gesproken wordt over de groei der sociale en charitatieve verhoudingen onder ons Daarmede was de weg geëffend voor de Ie studiedag van al deze organisaties, welke studiedag beschouwd zou worden als het „startpunt" van de gemeenschappelijke bezinning op dit eeuwfeest. Die studiedag is door omstandig heden verlaat tot November j.l. en thans ligt de December-aflevering van „Actio Catholica" voor ons. Het wordt o.i. tijd. dat deze belangrijke zaak wat meer in de openbaarheid komt. Ons moet de opmerking van het hart, dat men, totnogtoe blijk baar, de katholieke pers terzake te weinig opzoekt. Toch is meer publiciteit over deze dingen naar onze wijze van zien een enorm belang, al ware het slechts, omdat er over de Katholieke Actie e.d. onder ons nog zoveel onbekendheid, en dienten gevolge verwarring, bestaat.Maar goed, wij kunnen er nu van lezen en wij stellen er prijs op, onze getrouwen daar deelgenoot van te maken. Het was weer rector de Rooy, die op de studiedag een forse inleiding hield over de strijd om het katholieke isolement. Een belangrijke en hoogst- actuele zaak, welke lang geleden ook onder ons aan de orde was. Wij herinneren ons een rapport van de Katholieke Werkgevers en van St. Adel- bert. Het sluitstuk van al deze studies is er, zover wjj weten, nooit nog geweest.... Nu is er kans, dat dat komt. Tenslotte zal de a.s. viering van dit eeuwfeest verschillende zaken eens en voorgoed duidelijk moeten stellen.... Want terecht zegt rector de Rooy, gelijk wij dat in de afgelopen maanden het leek wel eens vruchteloos! herhaaldelijk in onze beschouwingen en artikelen aan de orde hebben gesteld, dat de huidige situatie van de Nederlandse Katholieken „uiterst problematisch is geworden, men weet nauwelijks waar men aan toe is"Staan we er goed voor, of leven we aan de vooravond van een débacle?" Aan de hand van de historie betoogt de schrijver dan, dat het katholieke isolement duidelijk een der typische voortbrengselen is van een historische situatie, waarin het katholicisme in Nederland zich bevon den heeft. Er is, op het hoogste niveau, strijd en meningsverschil geweest! Er waren a.h.w. soorten van isolementen. Voor en na Paus Leo XIII b.v. In zekere zin kan men óók zeggen: vóór en na Rerum Novarum. „Uit d i t isolement, met zijn krachten en tegenkrachten, dit isolement met zijn historisch bepaalde vormen, is, zegt rector de Rooy, de Nederlandse Kerk gegroeid in katholi citeit en in specifiek Nederlands nationale zin". De schrijver is niet overdreven pessimistisch: hij ziet de fatale scheiding tussen leer en leven aan het verdwijnen. En het concrete en karakteristieke kenmerk, waarin al deze ontwikkelingen zich samentrekken, ziet hij terug in de Kath. Actie. „Hier ligt het resultaat van het verleden en het uitgangspunt voor de toekomst". Een reden te meer, dunkt ons, om er méér van te doen weten! Dan is er de instructieve beschouwing van de voorzitter van de Landelijke Katholieke Actie, prof. dr. ir. F. Ph. A. Tellegen, over „Isolement en totaliteit". Hij wijst o.a. op de nood zaak, dat er nog meer en inniger samenwerking komt tussen priester en leek in de Kerk. Verder moeten wij ons de werkelijke toestand van de Kerk realiseren. Zijn conclusies zijn, samenvat tend, dat het werken van de Kerk in haar vol ledigheid clerus èn kerkvolk in Nederland van vandaag zich richt op een totale opdracht, want op alle terreinen moet de Christen actief aanwezig zijn. „Het sluimerend ongeloof is in onze dagen doorgebroken tot radicaal en georganiseerd ongeloof". Dit apostolisch werk moet steunen op een persoonlijk bewust godsdienstig leven. Wij zullen de feiten moeten zien, zoals zij zijn! Te omvangrijker en dieper is die opdracht, omdat, gelijk rector de Rooy in zijn beschouwing zegt, „niet valt te ontkennen, dat het gehele katholieke leven helderheid en klaarheid mist, overal stoot men op wanbegrip en tegenstelling"Op poli tiek, sociaal, cultureel en godsdienstig terrein. Als de zin van dit eeuwfeest ziet de Katholieke Actie, hoe heel de geschiedenis van deze 100 jaar een beschrijving is van een boeiend theologisch con flict, dat zich in heel de wereld tegelijkertijd voor doet. Met belangstelling wachten wij de verdere werking van het Jaarprogram af. Want het moet heel Katholiek Nederland interesseren, dat het wezenlijke van dit herstel is zo stelt de K.A. het in „Actio Catholica" „dat het Christendom het gist in de wereld wordt, dat alles met zijn kracht doordringt en de bezinning op dit eeuw feest van het herstel zal ons dientengevolge voor consequenties zetten". Radiocentrum N.A.T.O. NAPELS, 2 Jan. (A.P.) De bouw van een radiocentrum voor het Zuid-Europese commando van de NATO is vandaag even ten noorden van Napels begonnen. Het centrum zal twee eenheden krijgen: een ontvanger en een zender. Zij zullen gereed zijn tegen het einde van de lente en worden op regeringsgrond ge bouwd. Geen automatische wapens voor West-Berlijnse politie De drie geallieerde comman danten van Berlijn hebben Vrij dag bij een bespreking met bur gemeester Reuter, een verzoek om de Westberlijnse politie met automatische wapens in plaats van met pistolen van het kali ber 38, uit te rusten, geweigerd. Reuter had dit verzocht naar aanleiding van het incident op Eerste Kerstdag, waarbij een West-Berlijnse politie-agent door Russische soldaten werd dood geschoten. De geallieerde com mandanten beloofden snellere hulp aan West-Berlijnse politie mannen in geval van nood. HET GEVAAR VAN GLADDE WEGEN Motorrijder gedood Tengevolge van de gladheid is gistermorgen de 33-jarige motor rijder J. Knooren uit Heer bij Maastricht op de weg van Heer naar Gronsveld geslipt. Het mo torrijwiel botste tegen een stil staande personenauto waardoor de bestuurder ernstig werd gewond en naar het ziekenhuis „St. Anna- dal" te Maastricht moest worden overgebracht. Daar is het slacht offer overleden. De man was op weg naar zijn werk in België. Hij v/as gehuwd en vader van vier kinderen. Ko Arnoldi werd zeventig jaar Op Nieuwjaarsdag heeft Ko Ar noldi, acteur-regisseur en direc teur van „Rotterdams Toneel", zijn zeventigste verjaardag ge vierd. Het bestuur van „Rotter dams Toneel" had hem in de Rot terdamse schouwburg voor of na de Nieuwjaarspremière (ditmaal „Het Hemelbed" van Jan de Har- tog) openlijk willen huldigen, maar de jarige liet zich niet zien. Niettemin is door de schouwburg bezoekers unaniem besloten gel den bijeen te zamelen om een portret van de heer Arnoldi te laten schilderen en dit 'n plaatsie in de schouwburg te geven. Terugkeer van Korea-vrijwilligers Met het m.s. „Skaubrvn" zijn op zes December 1952 137 militairen van het Nederlands Detachement Verenigde Naties uit Korea ver trokken. De militairen zijn gis termorgen in Marseille gedebar- keerd. Zii werden begroet door luit kol A. C. A. Oomen van de Inspectie Verkeerswezen. De re patrianten zullen per trein naar Nederland worden vervoerd. De repatrianten zouden vandaag in de ochtenduren in Roozendaal aankomen. In de loop van de dag zullen allen naar hun woonplaat sen worden vervoerd. Tptik «1 opg om, 3 doden Bij Mülheim z ijn drie Franse militairen, die deel uitmaakten van de bemanning van een tank, om het leven gekomen, toen dit voertuig omsloeg. Twee andere leden van de bemanning liepen slechts lichte verwondingen op. zijn we vandaag met dit rubriekje uitsluitend in Amster dam, waar op Oudejaarsdag 101 aanrijdingen plaats vonden ten gevolge van de gladheid; gleed op Nieuwjaarsdag een Amsterdammer, die een hond uit de Admiralengracht wilde red den, zelf te water, aldus een tweede Amsterdammer in de ge legenheid stellend zijn eerste goede daad van 1953 te doen; is gistermiddag ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van het Algemeen Handelsblad in het Instituut voor Persweten schap een tentoonstelling ge opend over „Jacob Willem van den Biesen en zijn krant"; vierden gisteren heel wat Am sterdamse firma's zakenjubilea. „De Nederlandse Lloyd" was met zijn 100 jaar de oudste van alle maal; was het rond de Nes een gaan en komen van gasten ter recep tie van de welbekende tabaks makelaars Rohte en Jiskoot, 75 jaar oud; bestond ook de N.V. v.h. Van Voornveld en Co. in drop, gom en suikerwerken aan de Linden- gracht 75 jaar, terwijl bij de Zaanse houthandel N.V. Dekker de directeur, de heer J. de Vries Lentsch, een halve eeuw aan het bedrijf was verbonden; vierde tenslotte de N.V. A.E.G. in Amsterdam haar gouden jubi leum. Oorspronkelijk een ver koopafdeling van de Berlijnse A.E.G., is het aandelenkapitaal van 500.000.nu geheel in Nederlandse handen. (Eigen bericht) Zowel in kringen van de vee handel, als van veehouders in Overijsel en Gelderland heerst een toenemende ongerustheid in verband met hardnekkige ge ruchten, dat in Noord-Brabant, maar vooral in Limburg, in ern stige mate mond- en klauwzeer zo> heersen. Men gewaagt van een grote ■sta1 verbonden aan een klooster, waar meer dan 100 stamboek- dieren zouden ziin afgemaakt, omdat in de stal mond- en klauwzeer zou zijn uitgebroken. Reeds spreekt men van een ver- piaatsing van deze gevreesde ziekte tot boven de grote rivie ren. Ter bevoegder plaatse hebben wij naar de juistheid van deze berichten geïnformeerd, doch zij werden niet door officiële in stanties bevestigd. Zoals het er thans voorstaat, is er geen reden voor bezorgdheid, aldus de heer E. Rutgers, inspecteur van de Veeartsenii kundige Dienst en Volksgezondheid. In Overijsel deden zich in de afgelopen maand twee gevallen van mond en klauwzeer voor. in het veel grotere Gelderland twintig. Hier in steekt niets verontrustends. Anders wordt het wanneer zich wekelijks twintig nieuwe geval len zouden voordoen. Ook het bericht, dat een stal met stam- fcoekdieren in Limburg zou ziin afgemaakt, klinkt ongeloofwaar dig. omdat als regel stamboekdie- ren zijn geënt. En indien deze dieren in een besmette stal niet ziek ziin. worden ze niet afge maakt. Taft fractieleider WASHINGTON De Republi keinse Senatoren hebben een stemmig senator Robert Taft ge kozen tot hun fractieleider. Schilderij te leen; kinderen op vacantie Het Zwitserse kanton Bazel heeft de Westduitse stad Darm stadt een vacantie van vier we ken voor twintig kinderen aan geboden in ruil voor het lenen van een beroemd schilderij van Hans Holbein, een madonna. Het schilderij bevindt zich op het ogenblik in het museum van Ba zel en het zal daar waarschijn lijk blijven totdat het museum van Darmstadt, dat in de oorlog werd beschadigd, is hersteld. Naar het KNP uit Rome ver neemt heeft het vaticaan uit Bul garije het bericht ontvangen, dat aan Mgr. E. Bossilcoff, bisschop van Nicopolis, gratie is verleend. De doodstraf die de communis tische rchtbank tijdens het proces te Sofia in September over hem en nog drie andere priesters uit sprak zou, voor wat de bisschop betreft, gewijzigd zijn in levens lange gevangenisstraf.. Mgr. Bossilcoff was als bis schop de hoofdpersoon van het proces, dat de Bulgaarse regering in September van het vorig jaar tegen hem en enige priesters, alsmede tegen een groep van vooraanstaande Katholieke leden had geensceneerd. De lange akte van beschuldigingen had voorna melijk betrekking op z.g. lande lijke verraderlijke daden, zoals spionnage en anti-communistische acties. Onmiddellijk na het pro ces verspreidde zich het gerucht, dat mgr. Bossilcoff reeds geexe- cuteerd zou zijn. Enige persbu- reaux brachten dit gerucht als 'n vaststaand feit. In zijn encycliek Orientnles Ecclesias van 15 De cember, waarin de Heilige Vader Mgr. Bossilcoff met name noemt, spreekt hij met geen enkel woord over de uitvoering van het von nis. LEEUW EN STAARTJE De Belgische volksvertegen woordigers en senatoren zullen voortaan een 7 cm lang en 5 cm breed zilveren insigne mo gen dragen, dat de Belgische gekroonde leeuw vertoont, die voor de volksvertegenwoordi gers met lauwertakken, voor de senatoren met een stralen krans is omgeven. Het socia listische blad „Le Peuple" heeft nu ontdekt, dat de leeuw der senatoren drie pluimen aan zijn staart heeft tegen over die der kamerleden slechts twee. Het blad acht dit een achterstelling der kamer leden en verlangt een krachtig protest van de voorzitter van de Kamer Frans van Cauwe- laert.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3