Vanaf de Uitverkoop tot aan de Parijse modesalons DE VRIESIA op een nanabreitoe FRANSEN SPREKEN GRAAG OVER GOED ETEN ROOMHARING Broeknu sloeg Aj Makkelijk en 80 maal zo vlug Kinderen in het licht der schijnwerpers Tour de Fr en Duitslt Een nieuw visserij product Parijse hoedjes op de markt \oman door W/m Knip^cheer en Roo$ T^a5$el vele maanden aan één «tuk de trots van de plantenliefhebber uitmaken. -Evenals de andere voor de tuin kamer geschikte bromelia's ver langt ook de Vriesia een plekje, waar de zonnestralen haar niet kunnen deren. Behalve de scha duw mint de plant ook een voch- tig-warme atmosfeer, welke in onze woningen niet zo heel ge makkelijk is te scheppen. Dat zal dan ook wel de reden zijn, dat de Vriesia maar in weinig huizen een plaatsje heeft verwor ven. Voor de nodige vochtigheid kan wel gezorgd worden door de plant op een omgeweerd schoteltje te zetten, dat in een bakje water is geplaatst. Een bloeiende Vriesia vraagt vrij veel water, dat niet alleen op de „aarde" (een mengsel van grove bladaarde, gehakt veenmos en va renwortel), maar ook in de door de bladeren gevormde koker dient te worden gegoten. Wanneer de bloei achter de rug is, kunnen we de plant gerust wegdoen, maar de nieuwe scheu ten worden opgepot in bovenge noemd grondmengsel, waarin zij weldra tot nieuwe planten zullen uitgroeien. Htn. Onder de Bromeliasoorten neemt de Vriesia zeker niet de minste plaats in. En dat is ook geen won der. Wie eenmaal met deze zowel wat blad als bloeiwijze betreft fraaie plant heeft kennis gemaakt, zal er niet spoedig meer afstand van willen doen. De bladeren zijn in een rosetvorm gerangschikt en vertonen zilvergrijze tinten, wel ke purper gevlekt of gestreept zijn. De merkwaardige bloemaar is geel of groenachtig, welke kleur prach tig contrasteert met de rode schut bladen. Het plezierige is, dat na de eigenlijke bloei bij enkele soorten deze kleuren nog geruime tijd blijft. De Vriesia kan daardoor Tot voor kort was een hand- breitoestel in ons land nog vrijwel onbekend en pas sinds de laatste tijd worden verschil lende merken en soorten van deze toestellen aangeboden. Het spreekt vanzelf dat daarom de meeste dames ge heel onbekend zijn met de eisen die men stellen moet aan een deugdelijk breitoestel. En het gevolg is dat meerdere koopsters in onwetendheid een toestel hebben aangeschaft dat in de practijk nooit kan vol doen. Vooral voor de huisvrouw die het breiwerk voor het ge zin nooit af kan en het breien daarom een zenuwslopend werk is geworden, met een al tijd zich haasten om een werk stuk toch eindelijk af te heb ben, is een goed handbreitoe- stel een uitkomst en een grote besparing. moet minstens een werkbreedte van ongeveer 90 cm. hebben, an ders is het waardeloos voor de practijk en voor het gezin. Als regel is een huismoeder niet tech nisch aangelegd en moet het ge bruik van een breitoestel dan ook geen technische moeilijkheden op leveren. Een andere vraag is of men op het toestel werkelijk alles kan breien, zowel onderkleding, kou sen, als alle bovenkleding, dus niet alleen een jumper of pullover, maar ook een mantelpak, deux- pièce, een klokrok, een mantel, de laatste desgewenst met voering en al. Kan dit niet, dan is het onver antwoordelijk een paar honderd gulden voor zulk een breitoestel te betalen. Het is ook van groot belang dat een breitoestel niet werkt met ge makkelijk aan slijtage onderhevige onderdelen. Voor een huisvrouw is het noodzakelijk dat het op een handbreitoestel vervaardigde brei werk volkomen gelijk is aan hand breiwerk, d.w-z- dat het werk uit- gehaald moet kunnen worden, de uitgehaalde wol weer op het toe stel verwerkt kan worden, een stuk ingebreid kan worden, b.v. nieuwe ellebogen of armen, bij kousen een nieuwe teen, hiel of voet ingebreid kan worden op het toestel (waardoor het kousenstop- pen overbodig wordt). Het moet voorts de eigenschap hebben dat iedereen in staat ge steld wordt alle patronen uit brei- boekjes en brei tijdschriften er op te vervaardigen, maar tevens ook patronen en modellen naar eigen fantasie. Als normale eis voor een hand breitoestel kan gesteld worden dat het bij recht of jersey breien ongeveer 80 maal zo vlug werkt als met de naald en dat zelfs het meest ingewikkelde patroon toch altijd nog op zijn minst 15 maal zo vlug gebreid kan worden. Vanzelf zal men bij aankoop van een breitoestel de eis moeten stellen dat het van prima mate riaal vervaardigd is, zodat het ja ren lang mee moet kunnen zonder belangrijke en kostbare repara ties. Waar het vooral op aan komt, dat is het naaldenbed, de ziel van het toestel, waarin de breinaalden heen en weer moeten glijden. Bij een werkbreedte van onge veer 90 cm of meer, moet het toe stel 160 naalden of meer bevatten, daardoor krijgt men de juiste grootte en afstand der steken die voor de practijk het meest waar devol is. Daarnaast moet het naaldenbed zodanig verstelbaar zijn, zo besluit de folder „Advie zen en inlichtingen voor elk, die tot aanschaffing van een hand breitoestel voor huishoudelijk ge bruik wenst over te gaan", dat men zowel los als vast breien kan en dunnere en dikkere wol ge bruiken kan, dat wil zeggen, dat men moet kunnen breien met handnaaigaren, D.M.C., vissersga ren, 1-draads, 2-draads, 3-draad» en 4-draads handbreigarens, ango rawol enz. zij haar manteltje opendeed en de dames liet zien dat haar over- gooier gemaakt was van dezelfde ruit als waarmee haar mantel was gevoerd. Deze jas met de grote pellerinekraag is gemaakt van die tint groen, die ook in de geruiten stof zit. De naam van dit vlotte „school"-ensemble is „Postillon". De heer Verlegh jaren geleden, to de Keusecommis hem voldoende s, homogeen, krach zijn idee erop m land trainingscen hoofdcentrum in Onder leiding dus schillende oefenmees* groep spelers worde waaruit naar believe kunnen worden voor lands Elftal. Er is z< niets van dit plan ti men. De heer Verle lijk teleurgesteld ovt daarvan, kon alleen gen: „Ach, we zjjn t teur. En dan kan zi voor de volle honde voor elkaar komen. V overgehouden is de c ning. Wat hebben we reikt?...." Er is inderdaad bar reikt. Het is zelfs ei den, want niet alleen den van de K.C. en grote onenigheid zijn de spelers van het Elftal voelen er, gez cente uitlatingen van -i-j. Geen plekje in de étalages is in deze uitverkoopweken on- oenut gelaten. Grote letters en cijfers, schots en scheef door el kaar, geven de fantastisch lage prijzen aan tegen welke de goede ren van de hand worden gedaan. Helaas, het is echter niet alles goud wat er blinkt. Men moet vooral in deze tijd, om het zo maar eens te zeggen, het kaf van het koren weten te onderscheiden. Maar met een beetje moeite en veel vrije tijd zijn er gelukkig heel wat duurzame gouden korrel tjes te vinden. Zo denken we bij voorbeeld alleen maar eens, wat we kunnen doen met die couponnen stof, die in een veelheid van kleuren en motieven ongeordend liggen in grote „graaibakken" van winkels en warenhuizen. Doorgaans zijn die couponnen niet erg groot en een hele japon voor een grote dochter of voor moeder de vrouw zelf is er meestal dan ook niet uit te halen. Maar voor de kleuters kan men er met een beetje fan tasie wonderen mee doen, want kleertjes maken voor eigen kinde ren vinden de meeste moeders een verrukkelijk werkje. Een jongensbroekje van stevige grijze tweed of van blauwe wol- lenstof of een vrolijk Schots ge ruit plooirokje zijn gemakkelijk en vlug te maken. Daarbij kan een eindeloze reeks van truitjes, vestjes en spencertjes gedragen worden, die iedere moeder weet te breien in eenvoudige en meest voor de hand liggende steken. De kinderen zien er op deze wijze aardig uit en zitten er bovendien warmpjes bij. Sombere tinten en vergezochte fantasieën dient men voor kinder kleding te vermijden. Ook met pasteltinten moet men voorzichtig omspringen. Het is van belang stoffen van goede kwaliteit te ne men, dus die lang meegaan, tegen een stootje kunnen en die vooral was- en kleurecht zijn. De beste winterstoffen voor kinderen zijn: flanel, laken, diverse tweedsoor ten, gabardine en dunne wollen stoffen, zoals fijne crêpe en vlag- gedoek. De „feestjurk" vormt een pro bleem, dat vaak verkeerd wordt opgelost. Kostbare, glimmende of stijve stoffen, pompeuze borduur sels, kantjes en stiksels hebben een averechts resultaat en maken van het kind een opgedirkte pop. Zo'n jurk moet van eenvoudige snit zijn. Het best kiest men hier voor een soepele wollen stof, die zich goed laat rimpelen en plooien. Ze zal het aardigst staan, wanneer men de garnering beperkt tot 'n bescheiden bloemenrandje of niet te overdadig aangebracht smock- werk. Deze mening zijn ook de Franse mode-ontwerpers voorgedaan, die sinds enige tijd het licht der schijnwerpers op het kind laten vallen. In hun salons gaat het al hetzelfde toe, als in die waar ma ma haar japonnen en tailleurs uitzoekt. Evenmin als het daar al leen maar blijft bij kopen en ver kopen, komt het ook in die salons tot grote modeshows, waarbij kleine mensenkinderen de toe schouwsters laten genieten van hun onschuldige maniertjes en van hun kleding. De jongste „mannequin" van Parijs is de 18- maanden oude Danielle, 'n mol lige baby, die onlangs op een van die grote moderevue's een man teltje droeg van een lichtkleurige stof, gegarneerd met hermelijn en bijpassend hoedje. De foto toont twee grotere „mannequins" met hun guitige snoetjes. Rechts staat de in Parijs zo bekende Marie-France. Ook zij toont een lichtkleurig manteltje met hetzelfde bont afgezet. Het draagt de schone naam van „Ge- lée blanche". „Mondje dicht" zegt het kleine meisje geheel links. En zij heeft gelijk, want de met kruis- steekjes geborduurde jurk heeft niet veel woorden nodig. Ze spreekt voor zichzelf. In het mid den staat dezelfde „mannequin". De fotograaf knipte haar net toen De prijs van een werkelijk goed handbreitoestel is even wel een uitgave die te verge lijken is met de prijs van een naaimachine. Vanzelfsprekend dient dus goed overwogen te worden of het verantwoord is een dergelijk bedrag uit te ge ven en of het aan te schaffen breitoestel werkelijk de daar voor verlangde prijs waard is. Allereerst dient men na te gaan hoe groot de werkbreedte is van het breitoestel. Een goed toestel Dit initiatief is het gevolg van proeven, welke het Centraal Insti tuut voor Voedingsonderzoek te Utrecht, in opdracht van de Hol land Herring Fisheries Association heeft genomen, met het doel om nieuwe wegen te vinden voor de afzet van het haringproduct op de Amerikaanse markt. Getracht wordt evenwel, voor dit artikel ook in andere Europese landen een afzetgebied te vinden en op de duur hoopt men ook „roomharing" naar de Verenigde Staten te kunnen exporteren. Vele technische problemen moesten worden opgelost, alvo rens in Nederland met de produc tie van dit nieuwe artikel kon worden begonnen. Niet voor niets hebben de proefnemingen van het C.I.V.O. bijna een jaar geduurd. Een probleem was met name de beperkte houdbaarheid van het product. Men is er evenwel in ge slaagd, een product te fabriceren, waarvan de houdbaarheid slechts weinig verschilt van die van ge wone marinaden. Door zijn aard is het product echter typisch be stemd voor gebruik in koele jaar getijden. Een voor Nederland geheel nieuw visserijproduct zal binnen kort op de markt verschijnen, te weten „roomharing", dat is zure haring in zuivere room, een half- conserve. De productie van dit nieuwe artikel is ter hand geno men door een 16-tal belangheb benden bij de Holland Herring Fisheries Association, die zich voor dit doel hebben aaneengesloten. De productie, welke voor geza menlijke rekening geschiedt, vindt plaats in een moderne visconser- venfabriek te Scheveningen. De „roomharing" wordt, evenals in Amerika, waar dit artikel een „best-seller" is, verpakt in glazen potjes, met een inhoud van 180 gram. Voorlopig begint de verkoop van de „roomharing" in acht ste den van Nederland, te weten Am sterdam, Haarlem, Den Haag, Rot terdam, Eindhoven, Groningen, Enschede en Utrecht. DAT WAS NOG EENS WERK! Laatst liep ik rond. op een tentoonstelling. Daar was van alles te zien. Knoop tapijten, houtsnijwerk, zelf gemaakt speelgoed en nog veel meer. Dat was allemaal gemaakt door jongens van een school. Maar waar ik het meest van heb opgekekendat waren een stel prachtig geschilderde deuren. Het leek net echt eikenhout te zijn en toch was het maar geschilderd. Daar hadden de jongens, met hun tong uit de mond tientallen, misschien wel honderden uren aan gewerkt. Ik nam er m'n pet je voor af. Wat een wilskracht en uithoudingsver mogen waren daarvoor nodig geweest! Geen won der, dat dat karweitje extra bekroond werd. En de jongens glunderden, met de baas erbij. Dat be grijp je. Die jonge schildertjes hadden het woord van de Jeugdbond begrepen entot werkelijkheid gemaakt: WAT JE DOET, DOE DAT GOED! Alle mensen, die het gezien hebben, waren er over in de wolken. Zulke kereltjes, die zo hun werk ver zorgen, zullen het nog ver in de wereld brengen. Want als je jong leert, alles goed te doen, wat je doet, zul je daar later eveneens voor zorgen. En met zulke mannetjes kom je de wereld door. Volg ze na! WAT JE DOET, DOE DAT GOED! Utrecht. Ter ere van „Honderd jaar Krom staf"! De Lassoman gaat kijken. Of hij ook mee mag lopen, hangt er nog van af! In Rotterdam heeft een goede oude man 100.000 guldens uit de loterij ge kregen. Hij heeft er f 10.000 van aan een huis vol kinderen gegeven. Hartelijk bedankt! Nederland heeft 7065 missionarissen in de mis sie. Prachtig! Nu, kleine vrienden, het kan wel weer! Hup! Alle goeie dingen in drieën Er stond een ezel in de Schoolstraat. Verschillen de jongens sarden lang oor. Maar Jan deed niet mee. Nauwelijks ver scheen de voerman, of het hele stel nam de benen. Jan voelde zich niet schul dig en bleef staan. De voerman gaf hem een flin ke draai om zijn oren: „Zo'n lelijke vlegel ook", dacht de voerman. Hard huilend holde Jan de school in, waar hij de meester, die vanuit de verte iets in de gaten had gehad, tegen het lijf liep. Pats! daar had hij de tweede oorvijg te pakken. ,,'k Zal hem mores leren, die lelijke dierenkweller", peinsde de meester. Toen ontmoette Jan de bovenmeester en griende: „De meester heeft me ge slagen en ik heb de ezel niks gedaan". Toen kletste een derde klap om Jan zijn oren. Alle goeien dingen in drieën, nietwaar? Zalig Nieuwjaar, alle maal, kleine vrienden! Veel heil en zegen! De Lassoman rent alweer overal heen! Hup! Laatst heeft een moeder haar drie kinderen uit haar brandend huis ge red. Toen pas ging zij hulp halen. Het huis brandde helemaal af. Ook alle stoelen en tafels en zo zijn verbrand. Maar die vrouw krijgt weer geld van de verzekering, om alles weer nieuw te kopen. En dit moeten jullie ook goed weten: De be strijding van de runder horzel wordt binnenkort in nieuwe banen geleid. Gelukkig maar! Het ging niet langer zo! En de Duitse smokke laars blijven ook nog aan de gang hoor! De Lasso man ziet ze wel! In Londen kon je laatst in December de mist zien, próeven en rüiken! Brrrr! En in Brabant maken ze mooie luiklokken voor Mexico. En de postzegels zijn dan ook al weer duurder. En de Lassoman heeft ge hoord, dat een paard bij zonder geschikt is voor de omgang met de mens. Dat wist de Lassoman al lang! Hup paard! Dit jaar kun je zo van Hoek van Holland naar Rome rijden in de trein! Rechtstreeks, mijnheer! Er komt dit jaar een geweldige en prachtige kinderoptocht door aan je potlood en dan aan de slag. zegenend op haar hoofd. Zij kust die handen, waar in nu dagelijks God zal neerdalen. Als ze alleen met Jan is, zegt ze ernstig en zacht: „Nu ben je priester, m'n jongen. Voor taan zul je iedere dag de H. Mis lezen. Onthoud dit goed. De H. Mis beginnen te lezen, wil zeggen: be ginnen te lijden. Je zult het wel niet direct on dervinden. Maar eens zul je zien, dat je moeder gelijk had. Ik ben er ze ker van, dat je elke mor gen voor mij zult bidden. Ik vraag je niet anders. Denk voortaan slechts aan het heil der zielen en maak je over je moeder niet bezorgd". Kijk uit prijsvraag hekraadsel Puzzelaars, we hebben als eerste prijsvraag in het Nieuwe Jaar een hekraad sel voor jullie. Doe je al lemaal mee? Natuurlijk. Wie zou er geen mooie prijs willen verdienen? Slijp maar een verse punt wisten iets van die af spraak af. 2 April 1839 stierf Comollo. De volgen de avond werd het doden- officie gezongen. Men was brandend nieuwsgierig, wat er van de belofte terecht zou komen. Ook Jan voelde zijn hart onrustig tikken. Op zijn slaapzaal lagen nog twintig andere semi naristen. Half twaalf ont stond er plotseling een eigenaardig geluid. Het was net, of er een zware wagen op de slaapzaal kwam aanrollen, door een ploeg paarden voortge trokken. Sommige studen ten sprongen angstig hun bed uit en kropen in een hoek bij elkaar. Dat gaf wat moed. Te midden van het donderend lawaai hoorde men Comollo roe pen, tot driemaal toe: „Bosco, ik ben zalig!" Jan was er zo door van streek, dat hij er dood ziek van werd. Hij nam zich voor. nooit meer zulke afspraakjes te ma ken. enigen, die je niet hele maal bekend zijn. 4. Pharaildis is naer 't leven Uyt de doodt vandaegh verheven. 5. En Telesphorus die vloogh Heden door het sweert omhoogh. 6. Siet daer komen van soo verre Op het teecken van een sterre Dry Gheleerde tot den stal Daer den herder leeren sal. 8. Brussel viert vandaegh het sterven Daer sy door tot Voor- spraeck erven Gudulam, die 't ongheval Van die stede weeren sal. Verticaal: 1. Een insect met lange, dunne poten. 2. Een gift aan de armen. 3. Een wonderbaar brood, door voor de Joden in de woestijn uit de he mel kwam. 4. Een familielid. 5. Een warme pels. 6. Hemelse geesten. 7. Als je niet op het ver keer let, kan je dat overkomen. op een briefkaart en stuur die naar het kantoor van de krant. Zet links in de hoek: Hekraadsel. Ver meld je voor- en achter naam en je volledig adres. Zeg, hoe oud je bent en of je een jongen of een meisje bent. Geef de moed niet gauw op en wat je doet, doe dat goed! We zitten in spanning hoeveel goede oplossingen er bin nen komen. Tot Zaterdag 10 Januari kun je inzen den. Ken je Louis Braille Dat zou ik blinde kin deren niet hoeven te vra gen. Die kennen Louis Braille allemaal, omdat hij hen heeft leren lezen. Hij werd 4 Januari 1806 geboren. Als onderwijzer gaf hij les aan blinde kin deren. Dat was geen peu leschilletje. Het ergste vond hij, dat z'n kinderen geen mooie boeken kon den lezen. Ze konden im mers de letters niet zien. Wacht, dacht hij, ik zal ze de letters laten voelen. Hij stelde elke letter door een figuurtje voor, dat uit puntjes bestond. Die punt jes drukte hjj in het pa pier en die puntjes kwa men nu als bobbeltjes naar boven. Als je met je vingertoppen over die bobbeltjes heenstreek, kon je die puntjes dus voelen en weten welke letterfi- guurtjes er stonden. Zo konden de blinden boeken lezen en zich ont wikkelen. Al voelende over de bobbeltjes, begre pen ze, wat er stond. Was dat geen prachtige uitvin ding? En de blinden lezen met hun vingers net zo vlug, misschien nog vlug ger dan wij met onze ogen. Men heeft tegen woordig machines om boeken te drukken in blin- denschrift. Inkt is daar voor niet nodig. Want de bladzijden zijn wit, maar strijk je er met je vingers over, dan voel je de pun tjes en lees je dus de let ters af. Dat ze het schrift naar de uitvinder Braille schrift genoemd hebben, zal je wel niet verwonde ren. Verleden jaar is het lijk van Louis Braille met grote plechtigheid overge bracht naar het Panthéon in Parijs. Dat is een groot gebouw, waar verschillen de bekende personen van Frankrijk begraven lig gen. Horizontaal: 8. Een naam, niet onbe kend voor de lezers van „De Wekelijkse Beurt". De letters, die je ge bruiken moet zijn, a a a aaaacdeeeeeeee gghhhiiikllmm nnnnnnooooop rrsstvvwij OSLO Vrijdagavoni de wedstrijden in het dion voortgezet. De oi heden waren wat gunsl op Nieuwjaarsdag. Het i niet meer, maar het ijs kleverig en er stond e< wind. Hoewel Parijs het modernste mo decentrum bij uitstek is, kan men er nog wel eens iets goedkopers op de kop tikken dan de snufjes van de modekoningen. Laten we b.v. eens naar de beroemde „Marche aux Puces" gaan. Op deze vlooi enmarkteen waar paradijs voor de verzamelaars, staat een stalle tje, waar men alle soorten hoofd bedekking, voor een zacht prijsje afdingen is toegestaan kan verkrijgen. Er wordt hier niet zoals bij heren als Dior en Fath gecreëerd, er worden geen shows gehouden, hier moeten we zó maar kunnen zien of het voor werp ons staat of niet. Vele wen sen kunnen hier in vervulling gaan. Een duikershelm is bij voor beeld altijd voorradig, terwijl soms zelfs de puntige „heksen- hoeden" te koop worden aange boden. Hoe de koper van de hoofdtooi, welke waarschijnlijk heeft behoord aan een inboorling vit de binnenlanden van Afrika, deze afschrikwekkende „versie ring" staat, weet hij zelf niet. Maar „succes" zal hij zeker heb ben met zijn „ideetje"! Sint Jan Bosco (V) Een afspraakje In 1836 kwam zijn vriend Comollo weer bij hem. De oude vriendschap werd nog inniger. Jan vond hem altijd aan zijn zijde. Zijn zacht en vroom karakter oefende op hem de beste invloed uit. Graag luisterde hij zelfs naar zijn vermaningen en deed zijn best zijn vriend in alles na te volgen. Alleen in versterving en vasten bleef Comollo Jan de baas. Samen bespraken ze soms, wat er gebeuren zou, als de dood hen zou scheiden. Ja, ze kwamen zo ver, elkaar te beloven, dat, wie het eerst zou sterven, de ander zou meedelen in welke staat zijn ziel zou zijn. Vele andere studenten Schrap telkens de let ters weg, die je gebruikt hebt. Dan raak je niet in de war. Schrijf de woor den, die je gevonden hebt PRIESTER GEWIJD 5 Juni 1841 werd Jan Bosco priester gewijd en droeg zijn eerste H. Mis op in de kerk van de H. Franciscus van Assisië. Daar was Don Confasso rector. Die was Jans biechtvader en geestelijke leidsman. In 1947 werd Don Confasso heilig ver klaard. Enkele dagen later gaat Jan naar zijn familie te rug. Moeder Margaretha knielt voor hem neer en voelt zijn gezalfde handen Visitekaartjes De beroepen op de vi sitekaartjes waren: Met selaar, Kruidenier, Orga nist, Wasvrouw en Bak ker. Heiligenkalender Let deze week weer goed op, welke heiligen in de kalender voorkomen. Misschien zie je er wel

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 4