Martelende beproeving voor liet militaire materiaal Aanval van Trygve Lie op de Verenigde Staten anm Nieuwe tournee van de Railets Jooss aan ligen De „bottenbreker"-b van 800 meter Ontiverp-kieswet niet in strijd met De verbondenen verloren 126.845 man in totaal Condensfabr. Friesland en „De Ommelanden'''' De slechtste wegen ter wereld Italiaanse Kamer beslist: De verwijdering van V.N.-ambtenaren Washington zou geen bewijzen kunnen overleggen De verliezen op Korea Rode verliezen tienmaal hoger Tegenstrijdige verklaringen van Importeurs op de a.s. Flora Nachttreinnieuwe satyre VI RKT en BEURS rkt door het feit. Ierland zijn aan- jzing van hulp leze in ieder ge~ orden afgewezen, voor Wederzijdse !t tot wijziging reling inzake het an economische ierland besloten ;ing van Neder- i dollarvoorraad :r jl. deze stijging •Jew York Times an dollaroverma- nesië, die in som- vorden geraamd dollars voor 195y-, iltaat zouden zijft idonesische dispo- opese valuta, in terling, in Neder- ;schorste smarkten ran landbouw, vis- Ivoorziening heeft le varkensmarkten rijk zijn geschorst, g van: icies Friesland en eilanden inbegre- i Overiisel; te van de provincie degen ten Oosten van de aftakking ij Westervoort tot as, rechts van de >osteliike polder: Texel: Vlaanderen, king treedt in wer- g van 5 Jaunari. rkt Leiden Gouds© ©xtrsi goudse 2e kwal. ^voerde partijen 32. •kt Leiden an. Aangevoerd: vette koeien 130, 05, vette kalveren kalveren 88, vette ette lammeren 762, m) 8, geiten 5, to- 8501175; vette 125 schoongewicht; koeien 550850; 950; pinken 375 veren 230350, le- nuchtere kalveren vend 120145; vet- -115; vette lamme- eiten 1535. r melkkoeien, vette vlot. Voor vaarzen, en nuchtere kalve- schapen, lammeren ig. 's Leeuwarden >EN, 2 Jan. Witte 26.60, rode tarwe wintergerst 30.00— gerst 32.0034.50, 24.0027.00. Stem- ippelbeurs uwarden >EN, 2 Jan. Bar- S.50, puikje 11.00 star 14.5015.50. port iets minder be- t Leeuwarden DEN, 2 Jan. Stie- 3 per kg slachtge- roeien le kwal. 2.70 koeien 2e kwal. 2.60 koeien 3e kwal. 2.40 en kalfkoeien 500 350615; graskalve- nuchtere kalveren 2 weideschapen en —110; oude varkens ;te biggen 175185; ■185; biggen 30—45; bokken en geiten jpaarden 450995. dieren aanvoer klein, goed; prijshoudend, fkoeien aanvoer ma- .i, prijzen niet hoger, roer klein, handel udend, nuchtere kal- t iets groter, handel jzen als vorige week, aanvoer iets ruimer, prijshoudend; var- iets groter, handel arkens prijzen gelijk vette biggen lager, >ers aanvoer iets gro- :er traag, zelfde prijs, •oer iets ruimer, han- de prijzen als vorige ;n aanvoer iets rui- beter, prijzen iets kt Leeuwarden [DEN 2 Jan. Goud- 231—232, Edammer 5, roomkaas 204205, delijk. 'elgeteld had Theo- i xeer „oui, oui" ge- keer „non. non", toen bii het pension van [■richt stopte. De mu- kwam stemmig ge- triomfantelijk naar sprak, de hemel zu t Frans en stonk naar Hij had dus voor de er de vlekken uit zi.in E gehaald. Er was op t een kolossaal ge- Mallot en zijn col- >or zonk terug in zijn inland er erg in had, arriveerd op Laurier- ïdré keek Theodoor id aan, maar deze gaf »n van verontrusting. 1 de deur reeds open upsteel mij nu maar it, dacht Theodoor, trap opgingen. Bij de 2 het enige tijd voor overeenstemming ge- wie het eerste zou n. De een zei tegen ia u" en dan nog wel as Theodoor had dus enheid deze onuitwis- geheugen te prenten, evolg was, dat hij het de drempel geschoven >h gaf geen enkel te- :rkenning. Ik zal hem a een kistje „Sinclair iren. besloot Theodoor 'assen, hoeden en das- l aan de kapstok ge- toen bleek, dat ook de n Mallot in smoking ren. Theodoor stamel- r zijn colbert. (Wordt vervolgd.) Zaterdag 3 Januari 1953 Pagina 7 Ergens in de bossen aan de Amerikaanse rivier Maine is een oud ossenpad dat zich door modderpoelen en kuilen slingert en tenslotte doodloopt in een moeras. Een motor rijder, die het presteren zou, dit pad te „nemen" zou waarschijnlijk pochen, de meest onbegaanbare teeg ter wereld veroverd te hebben. In feite zou hij slechts erva ren hebben, hoe slecht een weg wel zijn kan. Om de vreselijkste wegen ter wereld te leren kennen, zou hij eens een tochtje moeten maken door het lieflijke, slechts spaarzaam ontgonnen gebied, dat 60 kilometer ten Noordoosten van Baltimore ligt, in de staat Maryland. De wegen daar vormen een onderdeel van de Aberdeen proefveldenvan het Amerikaanse leger en deskundi gen hebben officieel verklaard, dat het de slechtste ter wereld zijn. Men moet het gezien hebben, om zich er een voorstelling van te kunnen vormen. In het tijdschrift „The Lamp" van de Standard Oil Company komt een artikel voor, dat over deze wegen handelt. Wij laten 't hier in een vertaling volgen. Duivels Een van de merkwaardige ge deelten van dit wegenstelsel wordt „de bottenbreker" ge noemd. Het is een baan van ca. 800 m. lengte, die overdekt is met kleine heuveltje van ver schillende hoogte, zodat de wie len van een voertuig, voortdu rend op verschillende hoogten gedwongen worden. Ou een gegeven ogenblik bijv. kan het linkervoorwiel van een wagen 1 meter lager draaien dan het rechtervoorwiel. Op hetzelf de moment kan de positie van de achterwielen zodanig zijn, dat het rechtse een goeie halve m beneden de hoogte van het lin- kerwiel bevindt. Er klinkt dan een geluid, dat treffende over eenkomst vertoont met het door- middenbreken van assen. Op duivelse wegen als deze beproefd het artillerie-corps van het Amerikaanse leger alle soor ten rollend materiaal, die be stemd zijn voor de militaire uit rusting. Vernielings-poging Het is natuurlijk van 't groot ste belang om té weten, wat er allemaal met een wagen uit te halen valt, zonder dat hij in brokken vliegt. Daarom zijn de „proefvelden" vaak veel zwaar der dan een terrein dat door de achteloze hand van de natuur gevormd is. „Ons vak", zei een van de test chauffeurs, „is te onderzoeken, wat een auto doet onder de zwaarste omstandigheden. Dat betekent, dus zoveel, dat we de wagen trachten te vernielen." Om deze opdracht uit te voe ren heeft het leger ong. 1000 ingenieurs en monteurs in dienst soldaten en burgers. Zij hebben 3 van de taaiste testwegen ter wereld geconstru eerd, waarvan het rij-„vlak" be staat uit baksteen, beton, maca dam en kinderhoofdjes, die zo gelegd worden, dat het slipge vaar tot een maximum uitgebuit wordt. In de onbestrate stukken heeft het „vernielend genie" van de ingenieurs ontzaglijke diepten be reikt. Zij hebben ijzige S-bochten gelegd, modderige poelen, vij vers van 3 m. diepte, duizeling wekkend steile ski-hellingen, met afdalingen in kurketrekker- vorm. Allemaal om het uithou dingsvermogen te beproeven van wagens, die wellicht eens door het leger gebruikt zullen worden. „Treffend!" Een flauwe indruk van wat de gemiddelde auto-bestuurder op deze slechtste wegen te verduren zou hebben, spreekt uit het re laas van een leek, die er onlangs een eindje gereden heeft. „Ik stuurde een wapen-carrier over wat men noemde „het ge makkelijkste stuk" vertelde hij. Het was laat ik 't netjes zeg gen alsof ik een schip door een orkaan moest loodsen. We scheurden door bochten, die zo steil waren, dat we 40 moesten rijden om er niet uit te vliegen. We ploeterden door poelen en groeven door zand en modder Toen kwam er een stuk, dat de Burma-weg genoemd wordt. Het heeft een betonnen plaveisel, maar overal steken granieten platen er bovenuit. Het moest een veld, bezaaid met rotsblok ken voorstellen: nou, de gelijke nis was bepaald „treffend". Ik voelde de vullingen uit m'n kie zen schudden! Zes jaar. De test-chauffeurs, waarvan er meer dan 200 zijn, jakkeren elke dag over zulke „wegen" 1 mil- lioen km. per jaar. alles bijeen Een leerling-chauffeur werkt drie jaar als monteur, voor hij opklimt tot assistent-chauffeur. Hij komt eerst in een gewone wagen en wordt eerst later be vorderd tot assistent op de grote monsters, de zware tanks en de grote, rijdende kanonnen. Twee jaar moet hij als assis tent mee, „de baan op", voor hij zelf een test mag leiden. Ge woonlijk duurt z'n carriere maar kort, want het voortdurend ge rammel en geschud waarvan hij de speelbal is, staan hem niet toe langer dan zes jaar in „het vak" te blijven. Gewoonlijk wordt hij daarna test-monteur. Vanzelfsprekend is dit stelsel van wegen slechts een gedeelte van de grote „beproeving" die de wagens van het leger onder gaan moeten. Te voet terug. In totaal beslaan de vernie- lings-wegen een lengte van ca. 75 km. en ze krijgen meer aan dacht, dan welke belangrijke verkeersweg ook. De wegen worden onderhouden door „slechte-straat-makers". groepjes werklieden, die een on gekend enthousiasme aan de dag leggen voor hun vreemde „be roep". Het hele jaar door bren gen zij nieuwe „valsheidjes" aan. fiull-dozers zijn hun lievelings gereedschap. Niet lang geleden bleef 'n ge neraal, die een „inspectietochtje" maakte met zijn jeep in 'n mod derpoel steken. Te voet moest hij acht km. ver, terugkomen. Toen hij op het hoofdkwartier arriveerde, wenste hij de ser geant van de „straat-makers" ge luk met hun schepping. „Ons devies is: „hoe slechter de wegen, des te beter straks de wagens", lachte de man. ATTLEE NAAR AZIë LONDEN, 2 Jan. Voormalig premier Clement Attiee, is van daag vroeg per Cornet naar het verre oosten vertrokken De leider van de Labour-partij zal in Karatsji de gast zijn van gouverneur-generaal Ghylam Mo hammed en in India van premier Nehroe. Daarna zal hij naar Rangoon gaan voor de Aziatische socialistische conferentie. Attlee keert 16 Januari in Engeland terug. EN ER WAS VOOR HEN GEEN PLAATS MEER De Westberlijnse dienst die be last is met de zorg voor uit het Oosten komende vluchtelingen heeft medegedeeld dat hij niet meer in staat is nieuwe vluchte lingen behoorlijk onderdak te verschaffen. De 69 vluchtelingen kampen en noodkampen zijn vol. Nieuwe vluchtelingen kan in het vervolg niet dan op zeer pri mitieve wijze onderdak worden verschaft. Het koude weer in Japan brengt zowel voor de mensen als voor de planten grote problemen met zich mee, die op onge veer gelijke manier worden opgelost. De Japanse boer rede neert namelijk: wanneer ik het koud heb, dan stop ik me lekker warm in met shawls en doeken. Waarom zou ik m'n planten, die niet bestand zijn tegen de koude, niet precies zo verzorgen? De Italiaanse Kamer van Af gevaardigden heeft Zaterdag- ochtenvroeg met 312 tegen 180 stemmen een door een Christen democratische vertegenwoordiger ingediende motie goedgekeurd, waarin wordt verklaard, dat het ontwerp-kieswet niet in strijd is met de Italiaanse grondwet. Deze motie was de eerste van nog vele andere, waarover de Kamer zich moet uitspreken, alvorens 't ontwerp zelf in stemming komt. Zoals bekend wordt thans In de Italiaanse Tweede Kamer een verbitterde strijd gevoerd over een door de regering ingediend wetsontwerp, dat voorziet in een 'hervorming in het bestaande kiesstelsel in die zin. dat de par tijen, die bij de voor Mei a.s. uitgeschreven algemene verkie zingen tenminste de helft van 't aantal uitgebrachte stemmen op zich verenigen, twee derde ge deelte van het aantal zetels toe gewezen krijgen. Het doel van het ontwerp is de regeringspartijen een meer- NEW YORK, 2 Jan. (A.P.) De secretaris-generaal der Ver. Naties, Trygve Lie heeft vandaag een commu niqué gepubliceerd, waarin hij fel van leer trekt tegen het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken, dat gefaald zou hebben het bewijsmateriaal te verstrek ken voor de verwijdering van Amerikaanse communisten uit de organisatie der Ver. Volkeren. In het communique, dat opge steld werd door Byron Price, plaatsverv. secretaris-generaal belast met personeelszaken, werd o.m. verklaard: VEEKOOPMAN VERMIST Een veekoopman uit Haastrecht, de 22-jarige P. H. van Dijk, wordt sinds gistermorgen ver mist. Donderdag is hij naar Ach terveld bij Amersfoort vertrok ken om zijn verloofde te bezoe ken. Uit Achterveld is hij gister morgen om acht uur per bus naar Amersfoort vertrokken, om van daar per trein naar Z-wolle te gaan, waar hij de veemarkt wilde bezoeken. In de bus is hij nog gezien. Sindsdien ontbreekt ieder spoor. Waarschijnlijk had van Dijk vrij veel geld op zak. Ook schijnt hij de laatste tijd met moeilijkheden te kampen te heb ben gehad. De groepscommandant der Rijkspolitie te Haastrecht (Tel. K 1821-260) heeft om in lichtingen verzocht. (Advertentie) WINTER HANDEN? WASHINGTON (Reuter). Het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging heeft een over zicht uitgegeven van de in de Koreaanse oorlog geleden weder zijdse verliezen, waaruit blijkt dat deze aan communistische zijde tienmaal zo hoog zijn geweest als bij de verbondenen. De Amerikanen verloren tussen Juni 1950 en 26 December 1952 126.845 man aan gesneuvelden, gewonden, vermisten en krijgs gevangenen. De communisten ver loren tot 1 December 1952 1.299.961 man. De verliezen der Amerikaanse luchtmacht waren tweemaal zo hoog als die der communisten. Van de zijde van de directie van de „Ommelanden" te Gro ningen wordt ons het volgende medegedeeld: Zoais bekend, heeft de advo caat van de Coop. Condensfabriek „Friesland" te Leeuwarden in Door vuurwerk gedood In Lünen (Westfalen) is een moeder met haar zoon om het leven gekomen ten gevolge van een ontploffing; moeder en zoon I het geding van deze fabriek te waren in de keuken bezig vuur- gen de heer Vooistra in verband werk te maken voor Oudejaars- met een vermeende overtreding avond van een concurrentiebeding, aan de rechtbank gevraagd lijfsdwang op te leggen, hetgeen door de rechter is toegelaten verklaard. Naar aanleiding van deze wel zeer drastische maatregelen van de directie van de Condensfa briek, is onder het leidingge vend personeel grote onrust ont staan. Een en ander heeft tot gevolg gehad dat nu reeds twee leiding gevende functionarissen van de Condensfabriek aan de directie ontslag hebben gevraagd, als pro test tegen het vragen van lijfs dwang ten aanzien van de heer Vooistra. Beide bedoelde functio narissen hebben hun diensten aangeboden aan de directie van de Coop. Melkproductenfabriek „De Ommelanden" te Groningen. Zou de Condensfabriek inderdaad overgaan tot het toepassen van lijfsdwang ten aanzien van de heer Vooistra, dan zal de directie nog meerdere ontslagaanvragen van leidinggevend personeel te gemoet kunnen zien, aldus „De Ommelanden". Over een en ander is ons daarentegen door de heer A. A. DOOR HET VENSTER... Een van de beste oefenin gen om het geestelijk leven op peil te houden is het da gelijks gewetensonderzoek. Men moet dit goed ver staan. Het is niet een opsom men van de kleine foutjes en onvolmaaktheden, die we steeds weer opnieuw ontdek ken. maar een eerlijk ant woord op de vraag: Heb ik deze dag in Gods tegenwoor digheid geleefd? Het is im mers een bekend feit, dat de mens. die zijn dag doorbrengt in de schaduw van God, ge lukkig en tevreden is en zich geheel naar God schikt. Der halve ligt de zwakheid niet in de afzonderlijke foutjes, maar in de oorzaak daarvan het niet leven in Gods te genwoordigheid. Als het ge wetensonderzoek dit open baart en weer opnieuw dui delijk voorhoudt zal de mens steeds weer nieuwe krachten putten voor zijn verbetering. SACERDOS. Bouwers, commercieel directeur van de Coöperatieve Condens fabriek „Friesland" medegedeeld, dat men naar aanleiding van de uitspraak in kort geding tegen de heer Vooistra geen enkele on rust onder het personeel heeft bespeurd. Integendeel: het alge mene oordeel is, dat hier zeer te recht is opgetreden. Inderdaad hebben Vrijdagmor gen twee onderchefs van de melksuikerafdeling hun ontslag gevraagd, omdat zij in dienst zullen treden bij de „Ommelan den", maar zij hebben als motief aangevoerd, dat zij daar meer kunnen verdienen en zij hebben met geen woord er van gerept, dat dit een protest zou zijn tegen de maatregelen tegen de heer V. Wel zijn beide heren vrienden van de heer V. Dat er meer ontslagaanvragen zouden komen, wanneer lijfs dwang tegen de heer V. zou wor den toegepast, noemde hij volko men uit de lucht gegrepen. Aan een van de leidinggevende func tionarissen van de condensfabriek is door de Ommelanden een goe de positie aangeboden, maar hij heeft pertinent geweigerd. Ten slotte deelde de heer Bouwers ons desgevraagd mede, dat in de beide nieuwe gevallen het con currentiebeding niet in zo sterke mate geldt als in het geval- Voolstra. De directie zal haar standpunt in deze echter nog na der moeten bepalen. Dit komt in hoofdzaak omdat de Amerikaanse oorlogsvliegtuigen onophoudelijk bolwerken dér communisten, die krachtig door luchtdoel-artillerie worden be schermd, bombarderen. Er ging slechts een gering aantal Ame rikaanse vliegtuigen in luchtge vechten verloren. De F 86 Sabre straaljager be wees zijn meerderheid boven de in Rusland vervaardigde Mig 15; op elke omlaag geschoten A Sabre gingen negen Mig's verloren. In totaal gingen tot 31 Decem ber 1952 683 geallieerde oorlogs vliegtuigen verloren, namelijk 95 in luchtgevechten, 485 tengevolge van vuur der luchtdoelartillerie en 103 door andere oorzaken. 700 vliegtuigen der communis ten, waaronder 543 Mig's, werden zeker en 125 waarschijnlijk ver nietigd, terwijl 789 toestellen der noordelijken werden beschadigd. Tussen Juni 1950 en 1 Decem ber 1952 gingen 1016 geallieerde marinevliegtuigen verloren, name lijk 464 bij aanvallen op vijan delijke doelen en 552 door andere oorzaken. De marinevliegtuigen hebben na-ar schatting 92 toe stellen der communisten vernie tigd. Weer meer ruimte Het bestuur van de Westfriese Flora kan er op rekenen, dat de Vereniging van importeurs van landbouw-machines haar leden zal aansporen, aan de expositie in Fe bruari a.s. mee te doen. Dit is een verheugend bericht, omdat de be tekenis der tentoonstelling des te groter zal worden, ook in de kringen der technici de Westfriese Flora blijkbaar als zeer belang rijk wordt beschouwd. Immers, de Vereniging van importeurs heeft onlangs een sanering doorgevoerd die tot doel had de deelneming aan tentoonstellingen te beper ken tot de voornaamsten van het land. Hiertoe wordt dus ook de Flora te Bovenkarspel gerekend. Dank zij de medewèrking van Sinds 1948 hebben de Ver. Naties in ongeveer 2.000 gevallen inlichtingen van het departement van buitenlandse zaken gevraagd. In 1946 kreeg Lie van de toen malige minister van buitenland se zaken James Byrnes te horen, dat de Amerikaanse regering de Amerikanen, die bij de 'Ver. naties werkten of daar te werk- gesteld wensten te worden, niet officieel wilde steunen of een bewijs van goed gedrag ver strekken. In 1946 en 1947 hebben Lie en zijn medewerkers de Ver. Staten in vele gevallen informeel om inlichtingen verzocht met betrek king tot Amerikanen iri de Ver. Naties. Een eerste lijst met de namen van 377 Amerikaanse werkne mers werd voor de verkrijging van paspoortinlichtingen op 16 Augustus 1948 aan de Ameri kaanse missie bij de ver. naties voorgelegd. Die lijst bevatte de namen van 18 Amerikanen, die later door de sub-oommissie uit de senaat ondervraagd werden. Van die 18 het bestuur der bloembollenvei ling, kan de tentoonstellingsruim te met 500 m2 extra, worden uit gebreid. De totale oppervlakte wordt nu op 5500 a 6000 m2 ge schat. Vorig iaar was de ruimte minder dan 5000 m2. Uitslag aanbesteding TUITJENHORN Aanbesteed werd de bouw van een V.G.L.O. school. De hoogste inschrijver was de fa. Kardinaal, Noord- Scharwoude f 98.000; en de laag ste G. Kuipers, Hoogwoud f 74.890. KAPITALE OMZET NOORD-SCHARWOUDE De omzet aan de veiling „De Noor- dermarktbond" bedroeg over het kalenderjaar 1952 de kapitale som van f 7.790.000. Jaarverslag 1952 RETRAITEHUIS BERGEN (N.H.) BERGEN Uit het jaarver slag 1952 van het Retraitehuis St. Petrus Canisius te Bergen nemen wij het volgende over: Bij het begin van 1953 komen wij u alleen een Zalig Nieuwjaar toewensen. Met een grenzenloos vertrouwen op de goede God en de Allerheiligste Maagd gaat gij de toekomst in, zeker als gij zijt, dat Zij u zullen zegenen in tijde lijke en geestelijke zaken. Voor hen die God beminnen werkt alles mede ten goede! Wij hopen hetzelfde voor ons en het retraitewerk. Wij hebben redenen om dankbaar te zijn, omdat God ons werk in liet Jubeljaar gezegend heeft, nu er bijna 4800 retraitanten ons huis bezocht hebben in 1952. Het retraitehuis mocht voor de dui zenden weer eens een Licht- en Krachtcentrale wezen, want het Licht van Licht en de Kracht van de Allerhoogste deden hun kostelijke gaven in die vele zie len néérdalen. En ons hart jubelt het Te Deum en Magnificat uit. Onze dank gaat ook uit naar de Eerw. Zusters Ursulinen. die zo machtig veel werk ter liefde Gods hebben verzet in haar ideaal van naastenliefde en Apostolaat. Ook de parochiegeestelijken van ons district, de z.e. heren pastoors en kapelaans, die ons of liever hun werk zo degelijk pro pageerden, vooral hen, die hele clubs uit hun parochie ter retrai te zonden; 'dan ook niet te ver geten rectoren, adviseurs, aal moezeniers van de Arbeid e.a. die het werk van de retraite in de kring van de hun toevertrouw den bevorderen. In dit nieuwe jaar hopen wij de gelegenheid te krijgen, in vele kerken van ons district te mogen preken over 't retraitewerk. Gaarne stellen wij ons ook beschikbaar voor propa- gandapreken in de verschillende organisatie's. Hulde ook aan alle dames en heren propagandisten, waarvan niet weinigen een heel jaar zorg den voor het spaarsysteem en daarvoor tientallen, sommigen wel 40, 50 tot 60 of meer perso nen, ter retraite leidden. Moge de Goede God hen allen er rijke lijk voor belonen. Tevens willen wij niet verge ten alle persoonlijke of schrifte lijke gelukwensen en gaven, die ons toekwamen bij gelegenheid van ons 25-jarig Jubelfeest, waarvoor wij nog eens hartelijk dank zeggen. hebben 14 geweigerd bepaalde vragen te beantwoorden. Lie heeft de Amerikaanse auto riteiten vele malen onomwonden te kennen gegeven, dat hij geen Amerikanen bij de Ver. Naties te werk gesteld wenst te zien tegen wie omvangrijk bewijsmateriaal wegens subversieve arbeid aan gevoerd is. Er zijn gevallen van „lang durige uitstel" geweest bij het verkrijgen van de antwoorden van het departement van buiten landse zaken over aan het de partement voorgelegde namen. ^n vier gevallen heeft het departement van buitenlandse zaken eerst afgelegde ongunstige verklaringen „volledig ingetrok ken". Lie heeft om een afschrift van het recente verhoor van een NewYorkse grand jury gevraagd. Dit afschrift is hem geweigerd. Op 2 December gaf deze grand jury een verklaring af, welke, aldus het qommunique, de nei ging had de. gehele staf van de ver. naties, waar bij ruim 2000 Amerikanen tewerkgesteld zijn, in discrediet te brengen. Verlaging richtprijs baconvarkens De reeds aangekondigde prijs verlaging van de geïmporteerde voedergranen zal tot gevolg heb ben, dat de kostprijs van de ba convarkens zal dalen met een be drag, dat volgens de berekenin gen van het Landbouw Econo misch Instituut, neerkomt op on geveer 9 cent per kg koud ge slacht gewicht. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft in overleg met de Stichting voor de Landbouw besloten de richtprijs voor de baconvarkens van f 2.57 per kg koud geslacht gewicht aan te passen aan de verlaagde kostprijs en met ingang van 5 Januari 1953 te brengen op f 2.48 per kg. De overnameprijs van de naar Engeland te exporteren bacon, welke sedert 8 December 1952 was gebaseerd op eerstgenoemde richtprijs van f 2.57 verminderd met 10 cent, zal dienovereenkom stig worden verlaagd tot f 2.38 per kg koud geslacht gewicht. denheid in het parlement te ver zekeren. en zetels, welke anders door vertegenwoordigers van uiterst-rechtse en linkse partijen zouden worden bezet, door re- gerinigsaanihangers te doen ver werven De afgevaardigden der uiterst rechtse en linkse Italiaanse par tijen verzetten zich hevig tegen dit ontwerp, zo heftig, dat op een gegeven ogenblik de com munistische afgevaardigde Amen- dola van zijn stoel opsprong en zijn collega Lombardo, een ge wezen volgeling der z.g. (zeer linkse) Nenni-socialisen, die thans deel uitmaakt van de rechtervleugel der Italiaanse so cialistische partij, een klap in 't gezicht gaf. Amendola kreeg een berisping van de voorzitter. Bovendien werd hem het recht ontzegd de vergaderingen van de Kamer van Vrijdagavond en Zaterdag bij te wonen. BELANGRIJKE POOTAARD APPEL- DAGEN LANGEDIJK De Ver. van Oudleerlingen van de Rijkstuin- bouwsohool te Hoorn heeft, in samenwerking met de Veilings verenigingen; de L.G.C. te Broek op Langedijk, de N.M.B. te Noord Seharwoude, Warmenhuizen te Warmenhuizen, de Tuinbouw te Grootebroek, de Eendracht te Hoogkarspel, de Zuiderkogge te Hem en Medemblik en Omstre ken te Medemblik, voor de Poot- aaardappeltelers in Noordholland een tweetal belangrijke middagen georganiseerd. Enkele vooraanstaande perso nen uit de Footaardappelwereld zullen de verschillende proble men rond deze cultuur nader be lichten. Het zijn de heren, J. M. Glotzbach, P. Band en N. J. Blom. In telerskringen bestaat natuurlijk grote belangstelling voor de afzet problemen en vra gen op dit gebied zullen op uiterst deskundige wijze beant woord kunnen worden. Bij de selectie is het o.m. het zgn.' ,af- kapsysteem" dat veler aandacht zal trekken. De inleider voor dit onderwerp is zeer bekwaam. Voor het bewaren van het pootgoed zal ook de nodige aandacht verwacht kunnen worden. Wij raden dan ook alle poot- aardappeltelers aan, de adverten tie in ons blad met de grootste aandacht te lezen en in groten getale deze belangrijke vergade ringen te bezoeken. B. LOERAKKER f In de Mariastichting te Haar lem is in de afgelopen nacht op 73-jarige leeftijd overleden de heer Ben Loerakker uit Hille- goim, die .gedurende vele jaren landelijk voorzitter was van de R.K. Landarbeiderabond St. Deusdedit. Hij was o.a. 35 jaar lid van de Hilleigomse gemeenteraad. J.l. Maandagavond woonde hij noig een raadsvergadering bij. De be grafenis zal a.s. Maandag plaats hebben De burgemeester van Finsterwolde De communist Haken, lid van de Tweede Kamer, heeft de minister van Binnenlandse Za ken schriftelijke vragen gesteld over het gebeurde te Finster- wolde op 20 December i.l. Met name wordt gesuggereerd, dat de burgemeester van Finster- wolde zich schuldig zou hebben gemaakt aan mishandelingen. (Advertentie) Dames! Vooral na Hamea-Gelei voor Uw handen 99 Er zijn een paar verrassingen op de nieuwe tournee, die Bal lets Jooss in Nederland gaan ma ken. Een klein, licht en lichtelijk satyrisch ballet zal gebracht worden, te weten „Nachttrein". In een derde klas coupé komen verschillende helemaal niet bij elkaar behorende personen sa men, een jong meisje dat door haar geliefde wordt weggebracht, een kleine zakenmannetie. Kun- chen, die naar het theater is ge weest en enkele anderen. Zij dommelen wat; in die dommel beginnen zij te dromen en dat voert tot allerlei komische en vreemde verwikkelingen. De Chi leense danser Alfonso Unanue is er Kunchen en Ulla Söderbaum het meisje. De zeer realistische muziek is van Alexandre Tans man en de beweeglijke en ook bewegende, lichte decors zijn van Robert Pudlich. De Groene Tafel is er natuurlijk weer en de weg in de mist. Kurt Jooss vertelde, dat men in Duitsland beide balletten op elkaar vond lijken, maar dat men het eerste strijdbaarder achtte. De Groene Tafel, vond hij, mocht satyrischer zijn, maar van zijn strijdbaarheid is geen sprake. Kunst is niet strijdbaar, .kunst toont hoe het is. niet hoe het moet zijn. Een van de mooiste balletten die Jooss ooit maakte, de beval lige pavane, staat ook na lange tijd weer op het programma. De Franse danseres Marcelle Madel treedt erin op. Het zal een pret tige hernieuwde kennismaking zijn. En verder is er Zulligs Fan tasie en Le Bosquet en van Jooss weer de Colombinade en Bal in Oud Wenen. Het za! voor lange tijd een afscheid worden, wanl voorlopig keren Ballets Jooss 22. hier niet terug. Wie ze dus nog of weer zien wil, moet van de gelegenheid gebruik maken. WARMENHUIZEN, 3 Jan. 1200 kg Uien 24.1024.80; grove 20.40—24.60; driel. 26.20; stek 8.40; 600 kg peen 9.90; 45000 kg rode kool 712.50; 5000 kg gele kool 6.509.10; 24000 kg witte kool 6.20—7.70. ZWAAG, 2 Jan. Aardappelen 88.60; Uien 515; Bieten 5.10 8.50; Gele bew. kool 6.509.80 Groene kool 8.5010.80; Rode kool 756: Boerenkool 626; Spruit- kool 55; Witlof 2564; Breekpeen 911.90: Andijvie 95; Cox Orange 872: Glorie van Holland 421; Golden Delicious 939; Goudrei- nette 827; Jonathan 9-31; Lax- ton Superbe 919; Lemoenappel 1422: Present van Engeland 7 27; Present van Holland 722; Conference 643: Doyenne du cornice 4557: Gieser wildeman 11—23 Alkmaarse Exportveiling ALKMAAR, 2 Jan. Witlof 3964: rode kool 6.50—12; sa- voye kool 6.508: groene kool 714: soruitkool 3870; boeren kool 15.5031: sla 2—4.50; an- dijvie 40111; bieten 614; win terpeen 6-12: waspeen 930' uien 624; prei 1124: soep groenten 1123.50 knolsoep 15 24; Jonathan 11:24; Goudreinet- te 1127; Present van Engeland 9—22; St. Rémy 6—10 HEILOO, 2 Jan. Spruifkoo' 4980: boerenkool 917; rode kool 710; groene kool 917; andijvie 6588: prei 2130- wortelen 8—13: bnolselderie 16 'f

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7