Oost-Duitse communisten krijgen hun Slansky-proces Hevige botsingen in Perzië Engeland geeft meer uit voor defensie Koningin-moeder van Denemarken beg raven Dagblad voor en omgeving Bikker was toch Bikker Firma iebr. de Vries iical Players 3 iiiimmiiimiimii GEVESTIGD - Alkmaar i L V E R E N Venhuizen baller Slachtoffers zijn Joden Ook te Norg extra bewaking Rustige Zondag in Korea Scheepsramp bij Philippijnen 68 DODEN Eden over N.A.T.O.-bijeenkomst De Franse crisis Baby in woon wagen verbrand Mgr Alfrink naar Rome Piek-up voor 98 centen Communisten raken slaags met leden godsdienstig genootschap Koningin ontving kennissen Tienduizenden in felle koude brachten Vorstin laatste eer Munitie ontploft in Venetië Duitse trawler vergaan Auto te water De Kromstafactie e grote steden, in Nederland. ectro Techn. Wikkel en Rep.-inrichting tordam 2 - Tel. 2161 Alkmaar ikkelen en repareren in Electromotoren Ie typen ventilatoren Dynamo's Stofzuigers Draaiwerk en alle onderdelen Prima garantie IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU; AARSBAL I. Waard Noord 17 I4UARI bij Bleeker Entree f 1.3 end P. BLEEKER S HiiiiiiiiiiiiiiiiiNL: HANDEL 256, Amsterdam, 3 lanuari 1953 op de ALKMAAR, een 3 sveren van« Ortho- 3 istledematen. beu- ten, rechthouders, 3 zolen naar gips- 3 ziekenverplegings- 3 Telef. 5892 lllllllllllllllllllllr. generaties N.R.S. 1114 kg.; 2de lijst g. Dag opbrengst de 2de lijst moet moet 2 voldoen. AARSEN Maart/ I.eisen. Opgaven Telef. K 2284-337 llllllllllllllllllllll- lenlkend. ,???P versöhrilckelijike telen. We wilden g zien te komen, werk is S^weest kom ik in uk gehad, Piet", me juist aan de 1 gerold. Je ben; a, misschien doet ji'tlevering, maar i eerst maar een* zullen goed v00r wetter had daar- op zieikenbezoejj ten kwamen ?an brachten ze NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week, inclusiei incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 et. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59, tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, teL 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Sctaagen. Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Alkmaar Maandag.5 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12669 A.P. berichtte gisteren uit Berlijn, dat de Oost-Duitse communistische partij een resolutie heeft aangenomen, waarin het voormalige lid van het Politbureau Paul Merker en de West-Duitse communist Kurt Mueller worden beschuldigd van anti-communistische handelin gen. De naam van Merker is na het proces-Slansky in Praag, verschillende malen in de Oost-Duitse pers ge noemd. Merker werd twee jaar geleden uit de partij ge stoten. Alles wiist erop. dat in Oost- Duitsland een zelfde zuiverings proces wordt voorbereid als in Praag heeft plaats gevonden. Men neemt aan. dat Merker zich reeds geruime tijd in arrest be vindt. Mueller was lid van het parlement van Bonn. Toen hii een bezoek bracht aan de Russi sche zóne is hij blijkbaar weg gevoerd, want sedertdien heeft men niets meer van hem verno men. In de bovengenoemde re solutie wordt herinnerd aan Slansky. Ook Merker wordt er van beschuldigd betrekkingen te hebben onderhouden met „Ame- rixaans-Joods financiële krin gen". Mueller wordt verweten, een actie te hebben gevoerd te gen Max Reimann. Merker wordt zijn „jood zijn" kwalijk genomen. Mueller wordt afgeschilderd als een „Brits geheim agent". De resolutie geeft duidelijk te kennen, dat Oost-Duitsland niet voornemens is. enige schadeloos stelling uit te keren noch aan Israël, noch aan individuele jo den Mueller was ondervoorzitter van de Westduitse communisti sche partij. Zijn zetel in het Westduitse parlement is nog steeds vacant, daar de regering te Bonn weigert haar aan een andere communist te geven, daar Mueller „niet vrijwillig is afge treden". Maandenlang heeft men in West-Duitsland een officieel onderzoek gedaan naar de ver dwijning van Mueller. Mueller's vrienden zijn overtuigd, dat de ontvoering on touw is gezet door Max Reimann, doch enig bewijs daarvoor heeft men tot nu toe nier kunnen vinden. De Oostdnitse regering heeft indertijd enkele dagen na Muel ler's „aftreden" bekend gemaakt, dat hii was gearresteerd „als agent van een buitenlandse mo- IJSTOESTAND OP IJSELMEER Naar de Rijkswaterstaat het A.N.P. mededeelt, was de ijs toestand op het IJselmeer gis termorgen 12 uur als volgt: Tussen Enkhuizen en Lemmer bevindt zich licht drijfijs en op enkele plaatsen nog oud drijfijs. Voor Lemmer ligt vast ijs. Van het zuidelijk ge deelte beneden de lijn Elburg- Lelystad-Marken wordt licht vast ijs gemeld. gendheid". Doch hii heeft nog steeds niet terecht gestaan. De resolutie van de Oostduitse communistische partij spreekt voorts van „saboteurs" in het kolengebied van Zwickau en Seelow. in de Sowjet-zöne. Men krijgt de indruk dat daar op grote schaal arrestaties zullen plaats vinden. bij strafgestichten (Van onze verslaggever) ASSEN De bewaking bij de strafgestichten te Norg zal wor den uitgebreid met een detache ment van de Rijkspolitie, ter sterkte van 24 man. Deze maat regel schijnt verband te houden met de sensationele ontvluchting van zeven oorlogsmisdadigers uit de gevangenis te Breda. De ver sterkte bewaking moet niet worden beschouwd als 'n machts middel tegen te vrezen onlusten, want bij de gevangenen te Norg is op het ogenblik geen spoor van onrust waar te nemen. Sneeuwval in Frankrijk MARSEILLE, 4 Jan. (AP) Op vele plaatsen in Zd. Frank rijk heeft het vandaag ongeveer 6 uren lang gesneeuwd. Te Mar seille viel 10 cm sneeuw. Ook te Toulon, Toulouse en Aox-en-Pro. vence was de sneeuwval aanzien. li,jk. De luchthaven van Marseille was gesloten en alle vliegtuigen werden naar Nice gedirigeerd. Overstroming vliegveld Rome ROME, 4 Jan. (A.P.) Ten gevolge van de overstroming van de rivier de Tiber is het vlieg veld Urbe bij Rome onder water gelopen. De vliegtuigen van de Italiaanse luchtvaartmaatschap- EÜ die het vliegyeld in gebruik eeft. zullen voorlopig op Ciam- pino ten zuiden van de stad lan den en opstijgen. SEOEL, 4 Jan. (Reuter) Aan het front in Korea was het Zon dag, behoudens kleine botsingen tussen patrouilles, rustig. Zater dagavond sloegen geallieerde sol daten aan het centrale front twee kleine aanvallen op de zuidelijke hellingen van de „Jane Russel"- heuvel af. Amerikaanse „Sabre"- straaljagers hebben Zaterdag bo ven Noord-Korea zes communis tische „Migs" beschadigd. FORTUIN IN EEN SCHELP Een lichtrose parel, zo groot als een kleine gla zen knikker en naar schatting enkele tiendui zenden guldens waard, is door een inwoner van Cradock bij Jeffreysbaai in Zuid-Afrika in een oesterschelp gevonden. De gelukkige, de heer H. van Zijl, een amateur- schelpenverzamelaar, vond de oesterschelp onder een rots. De parel is naar Jo hannesburg gestuurd, voor nader onderzoek. Hoewel oesters veel voorkomen aan de Zuidafrikaanse kust zijn pareloesters er hoogst zeldzaam. MANILLA, 4 Jan. (A.P.) Het Philippjjnse persbureau heeft Zondag bekendgemaakt, dat tus sen de eilanden Cebu en Leyte een schip van de dienst op de verschilende eilanden der Phi- lippijnse Archipel is vergaan. Bij deze ramp, die tijdens een vliegende storm plaats had, zijn 68 personen om het leven geko men. Volgens de autoriteiten in Cebu City hebben slechts 12 personen de ramp overleefd. LONDEN, 3 Jan. (A.P.) Groot Brittannië heeft in een witboek meegedeeld, dat Groot Brittannië en de overige N.A.T.O.-landen in het komende jaar meer - niet minder - aan de defensie zullen besteden, omdat Rusland nog steeds in staat is tot „plotselinge agressie". In het Witboek brengt minister van Buitenlandse Zaken Anthony Eden het parlement verslag uit over de bijeenkomst van de At lantische raad, die van 15 tot 18 Deiember in Parijs heeft plaats gevonden. De mededeling, dat Groot Brit tannië in 1953 meer voor de de fensie zal uitgeven dan in 1952 8 DODEN BIJ NEERSTORTEN VAN ROTS ANKARA 4 Jan. (AFP) Bij het neerstorten van een rots bij het stadje Urgup in de Turkse landstreek Anatolie zijn tenmins te 8 personen om het leven ge komen. -vj-yy ln Venetië heeft op plechtige wijze de ter aardebestel- ling plaats gehad van Mgr. Agostini, in leven Patriarch van Venetië. De overbrenging van het stoffelijk overschot geschiedde per gondel. De begrafenisstoet op het Canal Oranda. werd in sommige Britse kringen met verwondering ontvangen. Churchill zelf heeft 4 Decem ber in het Lagerhuis verklaard, dat er op de Britse militaire krachtsinspanning bezuinigd moet worden om inflatie te voorkomen. Churchill heeft echter niet ge zegd, hoe groot de besnoeiing zou zijn. Inplaats daarvan legde hij er de nadruk op, dat de Britse herbewapening gestroomlijnd zou moeten worden In sommige Britse bladen werd de verwachting uitgesproken, dat de bekendmaking van gisteren Churchil's positie, wanneer hij met de nieuwe president van Amerika in New-York bespre kingen voert over de problemen, samenhangend met de verdediging van het Westen, zal versterken. Churchill is op het ogenblik on derweg naar New-York, waar hij waarschijnlijk van 5 tot 8 Januari informele besprekingen met Eisenhower zal voeren. In het Britse Witboek werd ge zegd, dat de N.A.T.O. landen niet mogen verslappen. „Als de kans op een algemene oorlog ons vandaag minder groot toeschijnt dan in het verleden, komt dit, omdat de N.A.T.O.-lan den vastbesloten zijn agressie te gen te gaan door de militaire sterkte te combineren en op te voeren." PARIJS, 4 Jan. (A.P.) René Mayer heeft vandaag een onder houd gehad met de demissionaire minister van defensie, René Ple ven. Waarover de besprekingen gingen, is niet bekend. Morgen ontmoet Mayer waar schijnlijk de Franse ambassadeur in de Ver. Staten, Henri Bonnet, die vandaag te Parijs is aange komen en de Franse maarschalk Juin, die uit Baden Baden terug wordt verwacht. Verwacht wordt, dat de R.F.P., de partij van De Gaulle, morgen zal beslissen of zij een eventueel kabinet Mayer zal steunen. Zaterdagmiddag vervoegde zich een man bij de politie in de Duitse stad Hagen, die beweerde Bikker te zijn, de gevluchte Ne derlander uit Breda. De man werd later los gelaten, want hij bleek zich ten onrechte voor Bikker te hebben uitgegeven. Er werd vastgesteld, dat hij reeds voor Kerstmis in Wetter aan de Ruhr woonde. Waarom de man zich voor Bikker heeft uitgegeven, is nog een raadsel. De werkelijke Bikker bevindt zich nog steeds in arrest. Tragiek in Maassluis Gistermiddag is in het woon wagenkamp, gelegen in de Kapel polder te Maassluis, een woonwa gen in brand geraakt, waarbij een 11 maanden oude baby van de familie van Doorn jammerlijk in de vlammen is omgekomen. Twee andere kinderen van res pectievelijk 2 en 3 jaar moesten met ernstige brandwonden in het ziekenhuis te Vlaardingen wor den opgenomen. De kinderen be vonden zich in de wagen, terwijl de moeder (de vader was buiten de stad) in één der andere wa gens bij een zuster op visite was. De kleintjes hebben waarschijn lijk op bed met lucifers ge speeld. Toen de andere woonwa genbewoners bemerkten, dat de wagen van de familie van Doorn in brand stond, kon men nog met grote moeite twee van de drie kinderen redden. voor algeheel herstel ROME, 3 Jan, (K.N.P.) Mgr. Alfrink is Zondagmorgen per K. L. M. naar Italië vertrokken, om voor algeheel herstel enige va- cantie te nemen. Tot nadere aan kondiging zal Z. H. Excellentie geen audiëntie verlenen. De correspondent van K.N.P. in Rome meldt, dat de aartsbis schop-coadjutor zijn intrek heeft genomen in het Nederlands Col lege. De drie jongelui, die reeds vol verlangen voor etalages hadden staan kijken in Den Haag naar fraai uitgevoerde pick-ups, raak ten bepaald ontroerd, toen zij een dezer dagen in een etalage van V. en D. een pick-up zagen voor de lage prijs van 98 cent. De nacht voorafgaande aan de uit verkoop hielden ze trouw de wacht en waren de eersten die om de pick-up kwamen. Het bleek een vergissing te zijn, want de prijs was 98 gulden. De jongens hielden vol, dat ze het ding moes ten hebben voor 98 cent. Ten slotte kwam de directie er aan te pas. Deze wilde de jongens, die de gehele nacht de deuren had den geblokkeerd, niet teleurstel len en ze kregen de pick-up mee voor 98 cent. De nieuw gekozen president van de V.S., Dwight D. Eisenhower, bereidt thans zijn be wind voor. In Hotel Commodore te New- York heeft hij aan 'n lunch met de Republi keinse leiders bespro ken hoe hij het best met het Congres zal kunnen opschieten en over het program ten aanzien van de be langrijkste binnen- en buitenlandse vraag stukken. Van links naar rechts: Senator Loverett Saltenstall, Mass.; Herbert Brownell, toekomstig Atoorney-General; Senator Styles Bridges, New Hampshire; Eisenhower; Senator Robert Taft, Ohio; Gouverneur Sherman Adams, New Hampshire; Senator Milton R. Young, Nrd. Dakota en Tom Stevens, een assistent van Eisenhower's staf. TEHERAN, 4 Jan. (A.F.P.) Zaterdag hebben zich te Koem, 140 km ten Zuiden van Teheran, hevige botsin gen voorgedaan tussen aanhangers van de Toedeh-partij en leden van godsdienstige genootschappen. Zondag ochtend duurden de incidenten voort. Tot dusver zijn naar schatting een honderdtal personen gewond, van wie drie ernstig. Aanleiding tot de ongeregeld heden. tijdens welke winkels werden genlunderd en de Dolitie van haar wapens gebruik moest maken, was de terugkeer van een religieuze afgevaardigde naar het Vredescongres te Wenen. Leden van de Toedeh-partij wilden een betoging houden doch ondervon den verzet van „niet-orogres- sieve" religieuze elementen. Win- Ondanks de minder goede weersomstandigheden weinig zon, veel sneeuwval en koude gaan de skitochten van H.M. de Koningin, de Prinsessen en het overige reisgezelschap regelmatig door. Prinses Irene, geheel her steld van haar verkoudheid, neemt daaraan ook weer deel. Gister middag heeft de Koningin een achttal oude vrienden, die een deel van het jaar in Sankt Anton wonen en bij wie zij dezer dagen een bezoek had afgelegd, een thee aangeboden. De ontvangst werd gehouden in de Koninklijke trein, die in Sankt Anton gesta- tionneerd is. Gisteravond hebben de Koningin, de Prinsessen en het overige reisgezelschap, teza men met de andere hotelgasten in de bierkelder van hotel Post een voorstelling van een gooche laar bijgewoond. KOPENHAGEN 4 Jan. (D.P.A). De Koningen van Denemarken, Noorwegen en Zweden en leden van vele Europese vorstenhuizen hebben Zondag de plechtigheid, verbonden aan de uitvaart van de Deense Koningin-moeder Alexandrine, in de slotkerk van Kopenhagen, bijgewoond. Tienduizenden stonden in de koude en besneeuwde straten Kopenhagen om de overleden Koningin de laatste eer te bewij zen. De kist werd door de bin nenstad naar het station gereden om naar Roskilde gebracht te worden, de rustplaats van de Deense vorsten, waar het stoffe lijk overschot is bijgezet'. Tevoren was in de hall van Amaliënibong, waar het stoffe lijk overschot sinds Zondag lag opgebaard, een korte plechtig heid gehouden, die werd bijge woond door leden van de Ko ninklijke familie en de naaste vrienden van de overledene. Op verzoek van de overledene bracht 't Koninklijke strijkorkest onder leiding van Koning Frederik „Lentetijd" van Grieig ten ge hore. De mannelijke leden van de Koninklijke familie, geleid door de Koning en diens broeder Knud. waren aanvankelijk van plan geweest de baar te voet naar Christiansbong te volgen, doch tengevolge van de hoge sneeuw moesten zij de tocht per auto maken. Vele Denen brach ten de overledene langs de route die de stoet volgde een laatste groet. 2 Arbeiders gedood Te Venetië heeft zich een zwa re ontploffing voorgedaan op een lichter, die geladen werd met kisten met handgranaten. Twee arbeiders zijn om het leven ge komen en drie werden ernstig gewond. De boot zonk in enkele seconden. Men neemt aan, dat een kist, die in de boot getakeld werd, omlaag is g&tort en de ontploffing heeft veroorzaakt. De slag werd door de gehele stad gehoord. De lichter lag voor een ammunitiefabriek. (Reuter). kels van zakenlieden, die van re ligieuze lauwheid verdacht wor den of niet Mohammedaan ziin. ziin vernield. De politie heeft talrijke ar restaties verricht. Zondagochtend hebben een duizendtal studenten in de buurt van de Universiteit van Teheran een betoging gehouden, als uiting van solidariteit met collega's van de technische faculteit, die onte vreden ziin over de invoering van een numerus clausus. De be togers werden door de politie verdreven. De studenten hebben besloten Maandag een algemene staking te beginnen. Rumoer in de Kamer. De Perzische Tweede Kamer is Zondag onder groot rumoer uiteengegaan. nadat DOgingen waren gedaan om een motie te bespreken, volgens welke nre- mier Mossadeq. op grond van de Wet op buitengewone bevoegd heden. geen wet zal goedkeuren, die de sluiting van de huidige Kamer tot gevolg zou hebben. Er kon niet over de motie, die door 15 afgevaardigden was inge diend. gestemd worden, daar er geen quorum aanwezig was. om- dar enkele afgevaardigden de vergadering verlaten hadden. Naar West-Berlijn gevlucht BERLIJN. 3 Jan. (A.P.). Het Westberlijnse Verbond van vrije juristen heeft Zaterdag avond vernomen, dat de echtge note van de voormalige Oost duitse minister van bevoorrading Karl Hamann naar West-Berlijn gevlucht is. Frau Helene Hamann was ver gezeld van haar zoon en drie dochters Karl Hamann. oud-lid van de liberale democratische Dartii in de Russische zóne. werd in De cember wegens tekortkomingen var zijn ministerie door de com munistische regering ontslagen. Waar Hamann thans verblijft is onbekend. ROENNE, 4 Dec. (A.P.) De Oostduitse trawler Friedland uit Sassnitz is vandaag op de Oos telijke rotsachtige kust van Born- holm vergaan en gezonken. Alle vijf opvarenden kwamen om het leven. Tot nu toe zijn de lijken van drie slachtoffers geborgen. Een dode Door verdrinking is de 47-jari- ge mevr. W. Oostwaard-van de Berg uit Portenge om het leven gekomen en haar 56-jarige schoon zuster A. Oostwaard-Sweeserijn in zeer ernstige toestand naar het St. Antonius Ziekenhuis te Ut recht vervoerd, nadat een perso nenauto Zondagmorgen om kwart voor acht bij Portenge (gem. Ruwiel) in de provincie Utrecht tengevolge van de gladheid was geslipt en het water van de Nieu- wedijk in gereden. De bestuur der, de 42-jarige N. Oostwaard, en zijn 50-jarige broer C„ die eveneens voor in de wagen zat, konden zich ternauwernood uit de snel zinkende wagen redden. Zware regenval in Perzië TEHERAN. 4 Januari (A.P.). Ten gevolge van een langdu rige regenval. die 96 uur aan hield ziin in de stad Dizful in Zuid-westelijk Iran. drie oerso- ner. in instortende huizen om het leven gekomen. Tien andere Der- sonen liepen zware verwondin gen op. St Oedenrode neemt vlag van Texel over De actie onder de parochies voor het feestgeschenk aan de bisschoppen ter gelegenheid van het eeuwfeest der hiërarchie, heeft de erevlag doen verhuizen van Texel in het Noorden van Nederland naar de parochie van de H. Martinus te St. Oedenrode in het Zuiden. Met een bedrag van f 1953.- heeft deze parochie de nationale vlag wel verdiend. In het Bisdom Roermond behaal de het rectoraat St. Joost te Maastricht de diocesane vlag met een bedrag van f 710.70. Uit het aartsbisdom Utrecht en uit de bisdommen Haarlem en Breda zijn bij de K.R.O. geen opgaven binnengekomen. De opbrengst van de collecte bedroeg deze week f 2768.47 Het totale resultaat is tot dusver f 9933.19, ongeveer cent per hoofd der katholieke bevolking Marty nit communistische partij gestoten PARIJS, 4 Jan. (AFP-Reuter) André Marty, de voormalige com. munistische leider, is uit de Fran, se communistische partij gesto ten. De communistische federatie van het departement Seine heeft bekend gemaakt, dat zij het be sluit van het comité van Marty's partijafdeling in Parijs om hem uit de partij te stoten, had goed gekeurd. Broer Japanse keizer gestorven TOKIO 4 Jan. (Reuter) Prins Tsjitsjiboe. de oudste broe der van de Japanse Keizer is Zaterdagochtend vroeg op vijf tigjarige leeftijd aan geelzuch' overleden. Hij stond bekend als 'n vriend van Engeland. In de tweede we reldoorlog was zijn positie hier door moeilijik en volgens sommi ge berichten stond hii in de laat ste twee jaren van de oorlog onder huisarrest. KARDINAAL STEPINAC GEOPEREERD? BELGRADO. Kardinaal Stepinac is 11 dagen geleden ge opereerd wegens trombose. Zijn toestand gaat goed vooruit aldus is Vrijdag uit gewoonlijk be trouwbare bron te Zagreb ver nomen, Uitwijzing Vreemdelingen op Philippijnen MANILLA, 4 Jan. (AFP). 2500 vreemdelingen merendeels Chinezen, die na het verlopen van hun tijdelijke verblijfsver gunning op de Philippijnen ziin gebleven, zullen het land uitgezet worden. UIT SLAAPKAMERRAAM GEWANDELD Van onze correspondent) BEERTA Het 12-jarig zoon tje van de heer M„ wonende aan de Hoofdstraat alhier, dat aan slaapwandelen lijdt, had het ongeluk uit het slaapkamerraam te vallen .De jongen liep naast vele verwondingen een schedel- basisfractuur op en is naar het ziekenhuis te Winschoten over gebracht.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1