Westen wordt niet door Russische verslagen aanval Onvoorwaardelijke „ontlmikking" k.yêk fTl j^a^cAii Lt generaal A Ier: Geef ons nieuwe jagers Bevredigende verklaring onmogelijk te geven CONFLICT SPECIALISTEN EN ZIEKENFONDSEN Buitenlandse notities i te Katholieke onderwijzers vragen Motie aan regering en parlement 1m Ridgway tot de pers Maar defensieve inspanning is verre van bevredigend Gevechtswaarde luchtmacht verdubbeld Australië steunt missie-arbeid Attlee verdedigt Britse politiek voor ramp „Koningin Juliana" Overval mislukt öie weRelö Kt van ons DINSDAG o jiino/uu 1953 Pagina 5 ogen naar dia vorsten uit het het was trots en dat het 't Godde- met zijn kaars mocht beschlj- s was ondertus- kleiner gewor- hoe kleiner zjj te groter werden van ons engeltje, dat 't nu niet zou duren, of e zou met zijn de stal vertrek- kaars zou opra- vat moest het dan de kou? Het kon tere engelenvoet- meereizen met Ma- ozef en terug naar kon het ook niet. immers geen vleu- neer? engeltje piekerde ze dingen en het ln de kribbe zag Maar deze keer niet ongerust. Het lang, wat er zou Enwat was zekere dag, toen kaars nog maar klein stompje beurde er iets won- Je zou verwach- zo'n eindje kaars ote vlam meer kon naar dat was juist geval. Opeens r een groot helder het kleine kaarsje over ons engeltje t duurde niet lang, verblindende schijn- s weer verdwenen, iets was er van bleven. Dat was eer- en gouden stralen- en tweedens een vleugeltjespaar! dezelfde avond vloog eitje met zijn gloed- vleugeltjes terug hemel. Daar ver- et overgelukkig van elne Kindje ln de en van de mooie waarmee een won- gebeurd, na, gloria in excelsis zongen de engelen toen het verhaal uit één klapte er een oek met gouden let- :ht. Hij had onder sts opgeschreven en as: de geschiedenis et engeltje met de die lk jou nu ver- eb. eurs Rotterdam M, 5 Jan. Klei- x 35 mm opwaarts 12.50—14.50; Bint- Bevelanders 12; Alpha's 1011; 10.50—11; Furore iclen 35 mm op deling 9.50; Voran Industrie 8; Eigen den 3.50. Prijzen 100 kg en op de arden, vastgesteld op van consumptie- p wagon, schip of narkt Utrecht 5 Jan. Aange- rden. varieerden voor: van 900 tot 1100, van 750—1000, oude 625—875; paarden iar van 700—1000; ien 3 jaar van 500 van 275475; hit- 700. was redelijk. VYACANTIE J IT J .E. 5 J an ag zo hoog in dit e voet van Sierra het hoofd van de cantie van twee en land gegeven heeft eerlingen. Maar zii 3e zomer op school tiid in te halen. nsen," zei hij stom- voelsmensen. Jullie en. Ik waardeer dat, lijk zo snel als jullie voor elkaar hebben! Maar wij Nederlan- halve ons gevoel, ook spreken. Mijn doeh oen nuchter in deze den, is 't niet kindje? heb ik ooft leren sn jongeman met een sens. Deze jongeman Drbeeld prijs op eerst lan de handelsschool niet waar Theodoor? vaas, echt Frans, om te vluchtige ontmoe- irstellingen te gaan die alleen door de a het zonnige Frank- kunnen worden.... Kostelijk, kostelijk!" rde wel een minuut p ziin ogen dicht. Hii en dronken haven- ziin vrolijkheid uit- to register ton. monsieur Menda," zei né, „ik bedoel eigen onderstel. dat made- arence en monsieur kaar door en door at zii inderdaad voor enDus als als!!" schaterde de 'oed dan, als het zo hen natuurlijk a la i zegen geven. Dat vanzelf!" (Wordt vervolgd.) Plan de Gaulle Generaal de Gaulle is een bui tengewoon knap militair. Zowel theoreticus als practisch legeraanvoerder. Het eerste heeft hij bewezen in de dertiger jaren met zijn publicaties, toen hij de strijd aanbond voor de mechani sering van het Franse leger. Het stuitte evenwel af op vooroorde len en een gevestigde traditie. Het tweede maakte hij waar in Wereldoorlog II. Hij dankte er zijn naam van „nationale held" aan. De vroegere legeraanvoerder is nu politicus. En in deze hoe danigheid brengt hij het er min der af dan als militair. Zo nu en dan komt echter de „generaal" in de Gaulle boven. Hij heeft het bewijs één dezer dagen opnieuw geleverd. De Gaulle is een tegenstander van. de E.D.G. Hij acht de E.D.G. in militair opzicht niet bruikbaar. Op dit stuk van zaken heeft zijn mening gezag. Europa is opge bouwd uit nationaliteiten. Het is de werkelijkheid, zo redeneert hij. Er is meer kracht te verwachten van een optreden der gezamen lijke nationale legers dan van een instituut als de E.D.G. dat aan dit karakter afbreuk doet. De psychologische bezwaren zijn te groot. De Gaulle wil de na tionale legers handhaven en ook Duitsland daartoe de gelegenheid geven. De nationale staten wenst hij samen te voegen in een „Po litieke Unie van Europese staten" met een gezamenlijke buiten landse politiek. Duitsland moet daar ook aan meedoen. De visie van de Gaulle is niet van belang ontbloot. Er zijn heel wat moei lijkheden bij de opbouw van de E.D.G. aan de dag getreden. Men heeft zelfs gekibbeld over de bezetting van posten in het N.A.V.O.-verband. In 1952 kon den de Amerikanen en Britten het niet eens worden over de leiding van de vloot in de Mid dellandse Zee. Het is jammer, maar het moet gezegd worden, dat dit voor een deel berustte op nationale naijver. Het inzicht van de Gaulle wordt mede bepaald door de verhouding tot Duitsland. Duitsland zou in zijn plan niet meer divisies mogen hebben dan Frankrijk met uitzondering van de Franse troepen in de overzese gebiedsdelen. Het Plan de Gaulle wil de bestaande moeilijkheden doorbreken, want de vroegere generaal gelooft niet dat Parijs het E.D.G.-verdrag zal ratifice ren. Deze voorstellen komen echter rijkelijk laat. De Westerse verdediging is nu twee jaar in opbouw en het zou moeilijk gaan een nieuwe organisatie in het leven te roepen. Er is eenmaal een keuze gedaan en het beste wat men kan doen, is te probe ren de eerste moeilijkheden te overwinnen. Toch houdt het Plan de Gaulle uitstekende elementen in. Al was het alleen maar dat het voorziet in een soort van, tus senstadium naar een inniger mili taire en politieke samenwerking. Terwijl men thans vaak de in druk krijgt, dat er teveel hooi op de vork is genomen. Een doodvonnis In def dodencel van de Sing- Sing-gevangenis in Amerika wachten Julius en Ethel Ro senberg, het echtpaar, dat de atoomgeheimen van de V.S. aan de Russen uitleverde, op hun lot. Indien zij gratie aan de president vragen, zal automatisch uitstel worden verleend van hun 'exe cutie, die op 14 Januari was be paald. Wat Truman zal doen is nog niet bekend. Wordt de uit voering van het vonnis opge schort, dan zal waarschijnlijk Eisenhower een beslissing moeten nemen. Besluiten tot een dood vonnis van wie het ook betreft, is en blijft een moeilijke zaak. Men kan pleiten pro en contra. Dat deze mensen zich echter aan een misdrijf hebben schuldig ge maakt, staat boven alle twijfel. Men kent in de V.S. de dood straf. Dit is een feit. Nu is er overal in de wereld van commu nistische zijde protest tegen het vonnis uitgesproken. Men acht het onmenselijk, in strijd met de zeden en gewoonten in een be schaafd land. Waarom zijn der gelijke protesten niet gehoord, toen Kardinaal Mindszenty en zovele anderen in de landen ach ter het IJzeren Gordijn werden vervolgd? En waarom tekent men ook nu geen verzet aan tegen de honderden doodvonnissen, die in de communistische staten wor den voltrokken, met Rusland aan de top? De communisten zijn wel de laatsten, die het recht hebben om bezwaren te maken tegen het spionnageproces in de V.S. En zeker tegen een rechtsbeloop, dat heel wat menselijker is gevoerd dan ooit in Moskou, Praag of Budapest is gebeurd. <^=rr.; fvv k. Het was verboden foto's te nemen na de noodlanding van het K.L.M.-toestel in de woestijn in Saoedie Arabië. Eén der inzitten den, Mr. Leonard Kearsley, kwam op de gedachte, de si tuatie dan maar te tekenen, terwijl er werd gewacht op de toegezegde hulp. Rechts boven het hef schroef vliegtuig dat de dokter bracht, die niet no dig was, omdat er geen gewonden waren. De parachutisten, die door het Amerikaanse leger waren gezonden, ziet u op de grond bij het vliegtuig. De beide handtekeningen op de tekening zijn van de eerste en tweede piloot van het toestel. Het Verbondsbestuur van de Kath. Onderwijzersorganisatie heeft tijdens zijn te Utrecht gehouden vergadering een motie aan de regering en parlement gezonden over de onvoorwaardelijke ont- knikking der onderwijzerssalarissen, over de gemeenteclassificatie en over een verbetering van salarissen van onderwijzers en ambte naren, behorende tot de middengroepen. SHAPE, 5 Jan. Generaal i Toen de verslaggevers 'n po- Maithew Ridgway heeft vandaag j ging deden Ridgway aan 't pra- verklaard dat een Russische aan- ten te krijgen over de conlro- val in de komende twaalf of verse tussen hem en de NAVO- of achttien maanden een ern- raad van Ministers, antwoordde stige slag zou toebrengen aan hij dat het aan de politieke auto- de Westerse defensie, maar dat riteiten lag te beslissen of aan hij niet van mening was dat het j de militaire eisen voldaan kon Westen verslagen zou worden. Ondanks deze optimistische uiting verklaarde Ridgway te genover verslaggevers dat de de fensieve inspanning van 't Wes ten „verre van bevredigend" was wanneer men de gissingen van de vijandelijke sterkte in aan merking. nam Ridgway verklaarde: „De taak van SHAPE is niet veranderd. Wij moeten al onze volkeren verdedigen en alle landen. Het is de moeilijkheid dat we zoveel moeten verdedigen en dat maakt de opbouw van de defensie zo urgent en van zo vitaal belang. Bovendien heeft SHAPE nog een tweede taak: in de strijd die de NAVO voert om de vrede te handhaven met vreedzame mid delen is het van belang dat on ze politieke autoriteiten die de onderhandelingen met het Oos ten voeren, zich gesteund weten door een leger, de enige macht die door potentiële agressors wordt erkend". In antwoord op een vraag be treffende een Europees leger, verklaarde Ridigiway, dat West- Duitsland een zeer belangrijke militaire bijdrage zou kunnen le veren, maar dat de vraag in hoeverre de plannen uitgevoerd zullen worden slechts door de politieke autoriteiten kunnen worden beantwoord.. Het Europese leger zou wor den samengesteld uit troepen uit Nederland België, Luxemburg, Frankrijk en West-Duitsland. Tot nu toe echter is het plan nog worden zonder de economische belangen al te zeer te schaden. Hij wees er op dat de Minis ters slechts besluiten genomen hadden over het „Infrastruc tuur"-programma en dat zij over de rest pas bij de volgende ge legenheid zouden beslissen. Het Infrastructuur-programma houdt in de aanleg van vliegvelden, marinebases en wegen. De volgende NAVO-raadszit ting zal waarschijnlijk eind Maart of begin April gehouden worden. Ridgway drong tijdens de persconferentie herhaaldelijk aan op een betere training voor zijn troepen. „Het is mijn vaste overtuiging dat het aantal slachtoffers de slagvaardigheid van de strijd krachten altijd weerspiegelt. Het aantal slachtoffers is geheel af hankelijk van de training en hoe beter en deugdelijker de oplei ding. hoe minder slachtoffers, is mijn ervaring Het zijn altijd de minst geoefende troepen die 't eerst verloren gaan in 'n oorlog" Naar aanleiding van vragen hoe het bevel in de Middelland se Zee nu precies verdeeld was, antwoordde de generaal: „Dat zal nog uitgemaakt worden tij dens een reeks bijeenkomsten. In ieder geval zal het nieuwe commando voorlopig nog niet aan Mountbatten gegeven wor den. Eerst moeten Carney en Mount batten precies weten wat van hen verwacht wordt in geval van oorlog". .99 DEN HAAG. 5 Jan. In een jaaroverzicht zegt de chef lucht macht staf, It.gen. I. A. Aler, dat de luchtmacht in 1952 de ver plichtingen die onze regering in internationaal verband op zich nam, heeft kunnen nakomen, en dat de gevechtswaarde van het Nederlandse Lucht wapen dit jaar ruim is verdubbeld. Overigens wees hij er op, dat door geen van genoemde landen wij thans eerst halverwege zijn geratificeerd PORT MORESBY De Aus tralische regering heeft in een brief aan het onlangs te Moresby gehouden congres voor Christe lijke Missie, waaraan missio narissen van alle richtingen deel namen ,haar volle steun toege zegd aan de missie-arbeid der verschillende kerken. In dit schrijven, dat ondertekend is door Paul Halsluck, de Austra lische minister voor Nieuw- Guinea, wordt de nadruk gelegd op het zegenrijke werk der mis sionarissen, vooral in de Austra lische gebiedsdelen. Staat en Kerk zo zegt de Qiinister moeten bij hun moeizame pogingen ter bescha ving en culturele opheffing van de inlander ten nauwste samen werken. De regering erkent gaarne, dat de taak van de staat in de on ontwikkelde gebieden zonder de bemoeiingen van missie en zen ding aanmerkelijk verzwaard zou worden. In dit verband wees de minister erop, dat de Australische regering in de periode 1946/1953 een bedrag van tien millioen gulden beschikbaar heeft gesteld voor de missies in Noord-Aus- tralië en Nieuw-Guinea. tegen Mau-Mau NEW DELHI, 5 Jan. Cle ment Attlee, de Britse socialis tische ex-premier heeft vandaag krachtig de Britse politiek in Kenya verdedigd. Tijdens een persconferentie verklaarde hij: „Ik geloof dat bijna een ieder die tegenover de Mau Mau komt te staan, het zelfde zou doen". „Wanneer men eenmaal begint met het terrorisme te. verdedigen betekent dit het einde van de democratie" aldus verklaarde hij tegenover enkele vragenstellers die critiek op Engeland geleverd hadden. De feiten over de landkwestie in Kenya zijn grotelijks ver draaid. „Er schuilt geen zin in land dat voedsel voortbrengt over te dragen aan mensen die het niet weten te gebruiken". Attlee verdedigde eveneens de Britse politiek op Malakka, in Perzië en Zuid-Afrika en het africhten van de Ghurka's voor Malakka. In bed vermoord NAIROBI, Kenya Drie le den van de Kikuyu-stam wan delden een zaal van het rege ringsziekenhuis te Kiamou bij Nairboi binnen en schoten het Kikuyu-opperhoofd in zijn bed dood. Daarna wandelden ze weer naar buiten. Post voor militairen op weg naar Korea Post voor de militairen van het 15e aanvullingsdetachement Nederlands Detachement Ver enigde Naties (N.D.V.N.) dat op 3 Januari j.l. naar Korea is ver trokken, moet voor uitreiking in de tussenhavens uiterlijk op 8, 11 en 22 Januari en 1 Februari in Nederland ter post worden bezorgd. Het adres moet als volgt lui den: rang, naam en voorletters, legernummer, aanvullingsdetache ment N.D.V.N. op uitreis naar Korea, Amsterdam-Schiphol-mili- tair. De namen van het schip en de tussenhavens mogen niet worden vermeld. wat de operationele sterkte be treft en daarenboven zal de ge- oefen diheid nog met 50 pet moe ten worden opgevoerd. Wensen heeft hij nog vele. Zo ziet de luchtmacht, om maar 'n GESTOLEN PAPIEREN DREVEN IN ZEE Gisteren spoelde op het Sche- veningse strand een aantal papie ren aan, die een bewoner van een perceel aan de Zeekant als de zijne herkende. Zij waren n.l. tijdens zijn afwezigheid, tussen 31 December en 3 Januari, uit zijn huis gestolen, tezamen met een gouden ketting en juwelen. De dieven waren door 'n tuimelraam aan de achterzijde binnen geko men en hadden het gehele huis grondig dorzocht. De papieren hadden in een kistje gezeten, dat eveneens was verdwenen. Van de dader(s) ontbreekt tot dus verre elk spoor. „Algemeen Handelsblad" 125 jaar AMSTERDAM De wnd. di recteur-hoofdredacteur en de raad van Commissarissen van het „Algemeen Handelsblad" hebben gistermiddag vele honderden in de gelegenheid gesteld hun ge lukwensen aan te bieden bij ge legenheid van het 125-jarig be staan van dit blad. Burgemeester d'Ailly besloot zijn felicitatie met de medede ling, dat het H.M. de Koningin heeft behaagd, de directeur hoofdredacteur, mr. H. M. Plan ten, te bevorderen tot Officier in de Orde van Oranje Nassau. Onderscheidingen 's-GRAVENHAGE Bij Ko ninklijk Besluit is toegekend de aan de Orde van 'Oranje Nassau verbonden ere-medaille in zilver aan de heer L. E. W. van der Meulen, hoofdvertegenwoordiger bij Kluyver en Mook te Anjum, gemeente Oostdongeradeel, Even eens bij Koninklijk Besluit is aan H. Zijlstra, scheepstuiger in dienst van de firma D. van der Neut te Lemmer, gemeente Gaasterland, verleend de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oran je Nassau. Weg Oldeiizaal-Enscliede De K.N.A.C. bericht, dat waar schijnlijk dit jaar zal worden be gonnen met grondaankoop voor verbetering van het Noordelijke gedeelte van de weg Oldenzaal Enschede en dat zo mogelijk in 1954 een begin zal worden ge maakt met de verbetering daar van. voorbeeld te noemen, reikhal zend uit naar 'n nieuw type ja gers. „Wij weten" aldus de ge neraal. „dat zij komen, doch wij zouden zo gaarne de aanbouw op korte termijn een aanvang zien nemen. Al zijn wij ver heugd over de opdracht aan de regering aan de N.V. Kon. Ned. Vliegtuigen fabriek Fokker be treffende de bouw van een een eerste serie van 20 Fokker S-24 les'toestellen, de luchtmacht nu heeft vooral nieuwe dagjagers en all-weather-fighters nodig KERSTGAVE LONDEN, 5 Jan. Kanun nik Lewis J. Collins wapperde vandaag met een paar oude vieze sokken boven ziin ka theder in de Anglicaanse ka thedraal van St. Paul en deel de zijn toehoorders mee. dat dit het soort rommel is dat de Londenaars geven als kerstgeschenk voor de armen. Zii werden ongewassen in geleverd en zijn zo versleten en gestopt dat men er geen draadje wol meer in kan ste ken. Zii bevonden zich onder de gaven die de vorige maand aan de Kerstboom werden ge hangen. De tekst der motie luidt: Het Verbondsbestuur van het Kath. Onderwijzersverbond, in vergadering bijeen op Zaterdag 3 Januari 1953 in hotel „Noord- Brabant" te Utrecht, gehoord de beraadslagingen over de salaris sen der onderwijzers en over de financiële positie van de midden groepen in het algemeen, kennis genomen hebbende van de rap porten van de K.V.P.-commissie voor de middengroepen, inzon derheid van het derde dezer rap porten, dringt er bij de regering op aan: le dat zo spoedig mogelijk de commissie Wesselings bijeen ge roepen wordt om de algehele en onvoorwaardelijke ontknikking der onderwijzerssalarissen te be handelen; 2e. dat moet worden over gegaan tot ogenblikkelijke en volledige afschaffing der gemeen teclassificatie, zeker voor zover dit de onderwijzers en ambtena ren aangaat; 3e. dat technische herziening van het bezoldigingsbesluit Bur gerlijke Ambtenaren 1948, voor zover het de salarissen der on- DEN HAAG, 5 Jan. De Raad voor de luchtmacht heeft hedenmiddag uitspraak gedaan over het onderzoek, dat is inge steld naar aanleiding van de ramp met het KLM-toestel „Ko ningin Juliana", dat op 22 Maart 1952 bij Frankfort in Duitsland is verongelukt. De raad meent zich van elk oordeel omtrent de oorzaak van het ongeval te moeten onthou den. Het onderzoek ter openba re zitting heeft dus niet tot een andere slotsom geleid, dan het vooronderzoek door de Ameri kaanse en Nederlandse autori teiten en deskundigen. In de raad zijn wel verschillende mo- Priiises Margriet won prijs in ski wed strijd SANKT ANTON (Reuter) Prinses Margriet heeft Zondag met verscheidene andere kinde ren deelgenomen aan een ski wedstrijd. In het klassement plaatste zij zich als tiende. Prin ses Margriet ontving daarvoor een kleine prijs. Zaterdag heeft de Oostenrijkse kanselier Leopold Figl een be zoek gebracht aan Koningin Ju liana. Hare Majesteit bood een diner aan in het hotel, waar zij verblijft met de drie prinsessen. (Vervolg van pagina 1 De bezwaren van de uitgetre den specialisten betroffen voor namelijk de progressieve korting in het z.g. „plafond". De zieken fondsraad heeft het standpunt ingenomen dat als gevolg van het niet bereiken van overeen stemming de bij de N.V.V.S. aan gesloten specialisten van 1 Ja nuari 1953 af niet meer aan de algemene ziekenfondsen zijn ver bonden. Oordeel Ziekenfondsraad De Ziekenfondsraad is van oordeel dat de algemene zieken fondsen derhalve aan de be doelde specialisten geen betalin gen meer mogen doen voor na genoemde dalum door hen ver leende specialistische hulp. Binnenkort zullen aan de zie kenfondsen nadere mededelingen worden gedaan omtrent maatre gelen welke in verband met deze situatie zullen worden genomen. De Ziekenfondsraad gaat er mede accoord. dat in afwachting van bedoelde maatregelen, de algemene ziekenfondsen aan ver zekerden. die specialistische hulp ontvangen van niet aan de fond sen verbonden specialisten, vol ledig de door de verzekerden aan deze specialisten voor specialis tische hulp betaalde kosten ver goeden, mits daarvan een kwi tantie wordt overgelegd. Voor verzekerden blijft de bepaling van kracht dat zij allen aan spraak kunnen maken op specia listische hulp na verwijzing door de huisarts. Verwacht wordt, dat de specia listen in de andere hierboven ge noemde plaatsen het voorbeeld van hun Tilburgse collega's zul len volgen. Standpunt Ministerie De persdienst van het ministe rie van sociale zaken en volks gezondheid deelde ons het vol gende mede: De algemene ziekenfondsen hebben met de grote meerder heid der specialisten, verenigd i:i de landelijke specialisten ver eniging voorlopig overeenstem ming bereikt t.a.v. de na 1 Jan. 1953 geldende tarieven. Een klein deel der specialisten echter, die in het afgelopen iaar de lande- liike specialisten vereniging heb ben verlaten, brengt thans voor de behandeling van ziekenfonds patiënten een afwijkend en hoger tarief in rekening. De Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft hier van met grote bezorgdheid ken nis genomen, aangezien door dit optreden de belangen der ver zekerden bii de algemene zieken fondsen in ernstige mate zouden kunnen worden geschaad. Dit spreekt temeer, daar de algeme ne ziekenfondsen alles in het werk hebben gesteld teneinde ook met deze specialisten tot overeenstemming te komen en de regering van mening is. dat een herziening van het honorarium, zoals de betrokken specialisten wensen onder de bestaande om standigheden niet verantwoord zou zijn. Daar de regering. gezien ook de houding van de meerder heid der specialisten tot het laatste ogenblik mocht veronder stellen. dat alsnog overeenstem ming zou worden bereikt, zal zij in het belang van de volksge zondheid niet nalaten met grote spoed maatregelen voor te be reiden, welke nodig zullen ziin om aan de bestaande situatie het hoofd te bieden. Hierbij zal er naar worden gestreefd de belan gen der verzekerden veilig te stellen. Ook in Breda Het conflict tussen de Zieken fondsraad en de specialisten heeft zich Maandag uitgebreid tot Breda, waar alle specialisten weigerden op een verklaring van de huisarts ziekenfondspatiënten te helpen. Vandaar dat zich in het grootste ziekenhuis van de stad een tweetal vertegenwoordi gers ophield van de twee in Breda gevestigde ziekenfondsen, die hun elienten uit de brand hielpen, wanneer bleek dat de zen over te weinig contanten be schikten om de specialist te beta len. De moeilijkheden, zowel van de kant van de specialisten als van de kant van de .ziekenfond sen, werden op nog al gemoede lijke wijze voorlopig opgelost. igelijikiheden overwogen, die het ongeval -geheel of gedeeltelijk zouden kunnen verklaren, maar geen van deze mogelijkheden kon door voldoende stellige aan wijzingen worden bevestigd: Bij het onderzoek is niets ge bleken van eni-ge technische sto ring aan het vliegtuig of aan de onderdelen. Ook van ongeschikt heid of ongesteldheid van leden der bemanning is geen sprake -geweest. De verkeersleiding van het vliegveld heeft -geen fouten ge-maakt. De door het vliegtuig ontvangen weerberidhten heten een veilige landing toe. Het is dus niet mogelijk gebleken voor het ongeval een bevredigende verklaring te vinden Ontsnapte uit Breda de dader? RHENEN, 5 Jan. De 18- jange G. uit Veenendaal, die Vrijdagavond voor zijn werk gever, een winkelier uit Rhenen, per auto bestellingen rondbracht in het onder deze gemeente ge legen Achterberg, is daar door een man overvallen. Volgens G. was de overvaller de uit de Bre dase strafgevangenis ontsnapte oorlogsmisdadiger Polak. G. was met zijn auto o:p een binnenweg-je in de sneeuw vast geraakt. Uit het bos kwam een man, die he-m hulp aanbood. Toen zij er -getweeën bijna in geslaagd waren de auto 'vrij te krijgen, trachtte de man zich van het vpertuig meester te ma ken. G. wist zich echter zó goed te verweren, dat de overvaller op de vlucht sloeg. De jon-geman keerde daarna naar zijn werk gever in Rhenen terug om het gebeurde te vertellen, en ging vervolgens naar zijn wonin-g in Veen-enda-al. De rijkspolitie te Rhenen werd gealarmeerd en stelde ter plaatse een onderzoeik in. Maar inmid dels had de overvaller al ander half uur voorsprong. G. wist al leen dat hij in de richting Vee nendaal was vertrokken. De hele n-acht van Vrijdag op Zaterdag, zo deelde de rijkspolitie ons mee, is er naar sporen gezocht, echter vergeefs. Toen men G. foto's van de zeven uit Breda ontsnapten toonde, verklaarde hij dat Polak de overvaller moet zijn geweest. PRIKKELDRAADGRENS WORDT UITGEBREID BAD NEUSTADT, 5 Jan. De communistische politie is be zig de prikkeldraadversperringen aan de zonale grens tussen Oost en West Duitsland uit te breiden, aldus heeft vandaag de Beierse politie verklaard. Toen de communisten afgelo pen zomer hun „doodszöne" aan legden langs de grens, brachten zij prikkeldraadversperringen aan derwijzers betreft, aan de orde wordt gesteld, waarbij vooral de onderlinge verhouding dezer sa larissen en de verschillende mar ges moeten worden bezien; 4e. dat zij zich op korte termijn uitspreekt voor een spoedige realisering van de eisen, opge nomen in het derde K.V.P.-rap- port voor de middengroepen en onverwijld overgaat tot het tref fen van de voorbereidingen, no dig voor de in dit rapport nood zakelijk geachte verbetering van de salarissen van onderwijzers en ambtenaren, behorende tot deze middengroepen; 5e. dat de pensioenen van de oud-onderwijzers en zeker die van de voor 1947 gepensionneer- den, moeten worden aangepast aan het tegenwoordige indexcij fer en brengt deze motie ter ken nis van de regering en volksver tegenwoordiging en de pers. De administrateur, de heer E. J. Luijf, die per 1 Januari zijn dienst met pensioen verliet, werd door de vergadering gehuldigd. De voorzitter, de heer Derksen, prees hem als een harde werker, die met veel ijver, toewijding, opgewektheid en vriendelijkheid zijn taak verrichtte en aan wie het Katholiek Onderwijzersver bond grote dank verschuldigd is. Mevrouw Luijf, die mede aanwe zig was, werd in de hulde be trokken. Aan haar werden bloe men aangeboden en aan de heer Luijf als herinnering een gouden horloge. De adjunct-administrateur, de heer A. F. Rombout, werd tot administrateur bevorderd. De heren W. Wiltschut, H. Wij nen en H. Bezems werden res pectievelijk herkozen tot onder voorzitter, secretaris en penning meester. De heer de Boer werd herbenoemd tot redacteur-secre taris van het Katholieke School blad. Dodelijk ongeluk in kaarsenfabriek Ten gevolge van een ontplof fing in de vetzuur- en distillatie afdeling van de kaarsenfabriek te Gouda is gistermorgen de 57-ja- rige ongehuwde Goudse schilder W. van Gelderblom door een weg geslingerd deksel van een ketel getroffen en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd nadat hij in het Van Itterson-ziekenhuis was op genomen, is overleden. Een twee de schilder werd licht gewond. LONDEN. Tot de vele Britten die ter gelegenheid van Nieuwjaar onderscheiden werden, behoorden de test piloot Neville Duke en de ex- Norton-crack Geoffrey Duke. Zii zijn nu O.B.E.: Officer of the Britsh Empire. Commander in dezelfde orde werden o.a. Kathleen Ferrier, eens P.T.T.-telefo niste, thans een van de be kendste zangeressen ter we reld en overste Llewellyndie op „Foxhunter" bij de Olym pische Spelen de enige gouden medaille voor Engeland won. KAAPSTAD. Op 25 Januari 1852 verging op Dan ger Point bij Kaap Agulhas het Britse transportschip „Birkenhead" met 240.000 pond sterling in goud aan boord. 357 soldaten en 87 matrozen kwamen in de bran ding om en slechts vrouwen en kinderen konden zich met de twee beschikbare redding boten in veiligheid brengen. Eén van Engelands nieuw ste en grootste diepzee-ber gingsvaartuigen, de Twyford. is nu in Zuid-Afrika aange komen, om berging van 'de schatten te beproeven. En misschien wordt er ook ge zocht naar wat er over is van de Noorse tanker, het Britse Queen Anne en het langs beboste gedeelten die ge- i Amerikaanse Agimonte, die woonlijk gebruikt werden door hier in 1943 door Duitse on- „u srensoverschrijders. Maar i derzeeërs tot zinken werden nu breiden zijn die versper ringen uit tot het open veld.' De Beierse politie maakt er melding van werklieden bezig gezien te hebben die versperringen op richtten langs de grens tussen de Oost Duitse staat Thueringen en de West Duitse staat Beieren, bij de steden Weimarschmieden, Willars en Ermershausen. De Oost Duitse „Volkspolizei" bewaakt de arbeiders. NIEUWJAAR IN U.S.A. 548 DODEN NEW YORK. 5 Jan - In to taal zijn 548 Amerikanen het slachtoffer geworden van onge lukken tijdens de nieuwiaarspe- riode van vier dagen. Ten gevolge van auto ongeluk ken kwamen 379 mensen om, 'n record voor de nieuwiaarsperio- de. Door branden stierven 56 per sonen en door andere ongelukken 113. gebracht. PRETORIA. Aan de uni versiteit van Potchefstroom zaten op één dag vader (47) en zoon tegelijk m het zweet kamertje. Vader haalde er zijn doctorsgraad in de wijs begeerte, zoon zijn eerste exa men in de theologie. WENEN. Een boer in Zuid-Stiermarken heeft twee dagen lang een wolf in huis gehad en verzorgd. Hij dacht dat het een herdershond was. Het dier kwam uitgehongerd binnen, maar toen het een maal te eten had gehad, ge droeg het zich netjes en liep d° kamer rond met de kinde ren van de boer. Maar dat is nu afgelopen

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5