s Achter deze ontsnapping zaten hersens DE LEVENSLANG GESTRAFTEN FIETSTEN VRIJ OP STRAAT Delinquent ontsnapte kofferruimte van auto Kamer verwierp eis tot aftreden minister Dagblad voor r„ Alkmaar en omgeving ***Zorg van geestelijken Mr In 'f Veld verbaast zich over Duitse houding Veenhuizen: paradijs der politieke misdadigers wuivend naar politiewagen! Scheepsfootsing bij IJmuiden Kamper coaster gezonken Minister Donker beantwoordt interpellatie Gegevens werden gesmokkeld in code Hok van 4000,- voor 2 legerhonden Katwijkse treïler zwaar beschadigd beide bemanningen gered Hoestbui met kwade gevolgen Japanners ten strijde in Korea? Oranje met Willem Ruys in aanvaring NOORDHOLLANDS i Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f 0.48 per ÈSSi week inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50: in alle edities 26 et. per m.m., minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H. N. Smits. Bankrelatie: Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200; Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel. 459 K 2240. Buiten God is 't nergens veilig (Vondel) Woensdag 7 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12671 DIT GAAT NIET tenminste niet direct over geestelijke zorg, maar wel over geestelijken- zorg. De zorg, waarvan vele, zeer vele geestelijken in ons land zijn vervuld, vanwege de onvoldoen de geldelijke toestand, waarin zij verkeren. Onlangs heeft de „Volkskrant" op de nood van vele onzer pries ters gewezen. In hetzelfde vlak lag een beschouwing in het jong ste nummer van „De Linie" over de financiële nood van de Kerk. De „Gelderlander" nam als uit gangspunt voor een soortgelijke beschouwing het besluit in enige Noordbrabantse en Limburgse gemeenten, om subsidiëring van kerkbesturen voor de salariëring van pastoors en kapelaans moge lijk te maken. Het is de moeite waard, en ac tueel, aan dit probleem in wijder kring aandacht te schenken. Me nigeen zou nl., denkend aan het financiële probleem van de Mid dengroepen, denken, dat de pas toors en kapelaans, die immers voor een deel nog uit de „betere standen" voortkomen, ook onder die Middengroepen vallen. Maar dit is in genen dele het geval, temeer niet, als men let op de omschrijving van het begrip Middengroepen, welke in het be faamde rapport is gegeven! Hoe dan ook, een zeer groot deel van de dienstdoende paro chiepriesters behoort tot de sjo fele groepenDe geldelijke zorgen van de parochiegeestelijk heid zijn groot en zwaar. Men kan daar allerlei maat schappelijke en economische, ethi sche en culturele oorzaken voor zoeken. Het schijnt ons toe, dat er. speciaal in de kring van onze geloofsgenoten, eens ernstig over dit punt moet worden nagedacht en dat men naar een degelijke oplossing ter verbetering moet streven. Moet ook dit weer gevonden worden in meer en beter hulp van de Overheid, uit de kas van Rijk en Gemeenten? Zeker niet in de eerste plaats, hoewel het feit, dat de bijdragen van het Rijk in het levensonderhoud van de geestelijke bedienaren, niet is aangepast aan de verande ring in de levensstandaard sinds tientallen jaren, in dit opzicht toch wel iets zegt. Men staat in de bevoegde kerkelijke kringen blijkbaar en wij geloven te recht op het standpunt, dat het niet in de lijn van de Over heid ligt, de salariëring van geestelijken volledig voor haar rekening te nemen. Maar wan neer het Rijk in 1815 in de Grond wet heeft vastgelegd, dat van Overheidswege aan de priesters (en predikanten) een passend traktement moet worden betaald, dan kan het antwoord op de vraag, of de bestaande regeling aan dit begrip nog wel beant woordt, niet moeilijk zijn Er valt principieel wel iets te zeggen voor het betoog van de „Gelderlander", dat met alle waardering voor de houding van bepaalde gemeentebesturen in 't Zuiden des lands de nood zaak van overheidsingrijpen op dit gebied een bewijs is, dat de nood hoog gestegen is en de ge lovigen tekort schieten in hun primaire plicht, te zorgen, dat hij, die het altaar bedient, ook van het altaar kan leven; maar dat deze methode van gemeentelijke steun een gevoel van onbehagen schept. Intussen zijn de beweegrede nen van de betrokken gemeente besturen zeer gezond. Zij houden een erkenning in, dat het hier om een groot belang van de geestelijke volksgezondheid gaat! En zo zijn er wel voor minder- belangrijke zaken gemeentesub sidies verstrekt Maar het wil ons toch voorko men. dat de meest-gezonde weg toch is, dat tot het primaire uit gangspunt wordt teruggekeerd, hoezeer wat de Overheid doet (zeker. waar het de gemeente betreft) ook als aanvulling kan worden gewaardeerd en aan vaard. Dit uitgangspunt is. dat de ge lovigen. voor vandaag hier maar kort gezegd, zich beter doordrin gen van het besef, dat zii hier een taak en een plicht hebben, welke niet mag worden verwaar loosd In dit opzicht schiint ons ad rem de herinnering o.a. aan het Herderlijk Schrijven van Z. Em. Kardinaal de Jong. die. twee iaar geleden al. wees op de plichten van de Katholieken, waarbij hij er van uitging, dat ten onrechte de mening heerst, al zouden pastoors en kapelaans we! „van de Kerk leven." Dat is in genen dele het geval.. Boven dien is het vanzelfsprekend, zo. dat de kosten van 't levensonder houd zeer zijn gestegen (wie wee* daar niet van mee te pra ten!) terwijl de inkomsten van de geestelijkheid hoegenaamd niet evenredig zijn omhoog ge gaan. Hier bestaat voor de gelovigen een dringende plicht. De oudere generatie, zo stelde Kardinaal de Jong indertijd in het licht, stelde er een eer in. zelf rechtstreeks voor het nodige levensonderhoud van de priesters te zorgen, maar „het schijnt, dat de oudere gene ratie zich beter bewust is ge- r «if. 'Ui 1WÏN Het Deense koopvaardij-opleidingsschip Danmarkbracht een bezoek aan Curagao. Op Oudejaarsdag voer het de Annabaai binnen, de Nederlandse vlag hoog in de top van de voormast, de Deense vlag in de top van de achtermast. Links het fort „Waterfort", dat binnenkort zal worden verbouwd tot een toeristencentrum. (Van onze parlementaire redacteur) Voor de interpellatie die gistermiddag in de Eerste Ka mer gehouden werd over de ontvluchting van zeven oor logsmisdadigers uit de strafgevangenis te Breda bestond een enorme belangstelling. Zowel de gereserveerde als de publieke tribune was stampvol. Achter de regerings tafel zaten de minister van Justitie, Mr Donker en de twee ministers van Buitenlandse Zaken, Mr Beyen en Mr Luns. Ook verschillende Tweede Kamerleden woonden de interpellatie bij. De interpellant mr. in 't Veld (P.v.d.A) wees er op. dat er zel den een ontvluchting uit een Nederlandse gevangenis zoveel beroering onder ons volk zal hebben gewekt, als de ontvluch-^ ting van de zeven oorlogsmisda digers. Er is nu allerwege ver ontwaardiging en verontrusting. (Van een onzer redacteuren GRONINGEN Het is momenteel niet zo heel eenvou dig meer met een auto door Veenhuizen te rijden. Bij de hoofdwegen wordt men aangehouden door mannen van de Rijkspolitie die dezer dagen een versterking van 25 man kregen en met stenguns de wagens doorzoeken. Zelfs de bagageruimte ivordt niet gespaard. Daar is ook alle reden toe, want sinds de ontvluchting van de zeven politieke delinquenten uit de strafgevangenis van Breda is men ook in de strafgestichten van Veenhuizen op zijn hoede. fraude, welke gepleegd werd in de strafgevane mis te Leeuwar den. De vergrijpen waren even wel niet van dien aard, dat door de justitie maatregelen zijn ge nomen. Ook de ambtenaar, die gebruik had gemaakt van rijkshout, is thans nog in dienst. Wellicht heeft men ook andere activiteiten van V. bespeurd. Hii is toen cellulair opgesloten, ter wijl men nauwlettend ziin post naging. Dit was in een periode dat de Duitse delinquenten nog in Veen- huizen waren ondergebracht. Het is derhalve niet onmogelijk dat V in contact gestaan heeft met een organisatie, die de ont- Men weet, dat men te doen heeft met een vrij ruim vertakte organisatie, die haar steunpunten niet alleen in Duitsland, maar ook in Nederland, België, Zweden en Denemarken heeft. Daarnaast herbergt Veenhuizen nog vele zware jongens, die nog talrijke jaren voor hun politieke daden zullen moeten uitzitten. Ook intern zijn de bewakings maatregelen in Veenhuizen aan zienlijk verscherpt. De delinquen ten genieten slechts een beperkte vrijheid, terwijl men dezer da gen zal beginnen de terreinen rond de werkplaatsen af te ras teren met een meter hoge prik keldraadversperring. Men denkt hiervoor 20 km. prikkeldraad nodig te hebben. Enige tijd geleden werd voorts een politiek delinquent, een ze kere Vriens, cellulair opgesloten, omdat hij gegevens over het straf- gesticht en zijn ambtenaren heeft verzonden. Hetgeen voorts aan leiding was om onder de ambte naren een onderzoek in te stel len. Gebruik van code Reeds geruime tijd had V. kans gezien om bepaalde gegevens over gesticht en ambtenaren per post weg te zenden. Zijn brieven werden niet gecensureerd en ook werden hem door bezoekers brie ven in handen gespeeld. Waar heen hij deze gegevens heeft ge zonden is niet bekend. Wel zond hij materiaal over ambtenaren van de strafgestichtetn naar Den Haag. Hij constateerde, dat ambtena ren wel eens fouten maakten, die weliswaar niet veel om het lijf hadden, maar door V. toch nauw keurig werden opgetekend. Hij deed dit in code en men heeft een ambtenaar moeten belasten met de decodering van deze ge gevens. Zo wilde het wel eens gebeu ren, dat een ambtenaar materiaal van de magazijnen ten eigen bate gebruikte, waarin V. aanleiding zag, dit in Den Haag te rappor teren. Door een delinquent was voor een ambtenaar een ledikant gemaakt van hout, dat afkomstig was van het kamp Westerbork en dus eigendom van de Staat. Ook dit werd door V. gerapporteerd. Een en ander was aanleiding, dat twee rechercheurs vele amb tenaren aan een streng verhoor hebben onderworpen, waarbij, zo deelde men ons mede, ook de di recteur niet verd gespaard. Beide rechercheurs waren destijds ook belast met het onderzoek van de Ook werd van Duitse zii de bii de directie een schrijven ontvan gen. waarin werd med-gedeelcL dat wanneer men de Duitse de linquenten niet vrii liet. men zé zou komen halen. Wel: men heeft het gepoogd. Bteda is daarvan het bewijs, al hoewel men er niet in geslaagd is ook Duitsers mee te krijgen. De man waarom het te doen was in Breda, was dr. Harster. die destijds ook in Veenhuizen ver bleef. Of V. een rol heeft gespeeld in de voorbereidingen voor de ontsnapping van deze delin quent uit Veenhuizen. is niet be kend. Wel heeft Den Haag een spe ciale belangstelling voor deze man Met Kerstmis mocht hii nl. wel bezoek ontvangen, doch in biiziin van een ambtenaar van 't gesticht, terwijl het V. en ziin bezoek tevens verboden werd een zetting van de Duitse delinquen- vreemde taal te spreken, ten voorbereidde. (Vervolg pag. 3) De oude wonden gaan weer schrijnen, aldus de interpellant, wanneer men leest waarover het hier gaat. De ontvluchten ziin mensen die in de donkere jaren van de bezetting goede Neder landers ondragelijke kwellingen hebben laten ondergaan en die medewerkten aan silbertanne- noorden en executies Wij gunnen deze sadisten en landverraders niet. dat zii weer in vrijheid ver keren en dat hun zonden niet ten volle zouden worden geboet. Naast dit alles kunnen wij de indruk niet van ons afzetten, zo ging Mr. in 't Veld voort, dat achter de ontvluchting een goed georganiseerde organisatie schuil gaat en dat hieraan niet vol doende aandacht is geschonken De interpellant wees in dit ver band ook op actuele persberich ten. Ons volk wil zekerheid, dat ons geen herhaling van een en ander te wachten staat. De on rust is nog versterkt door de gemakkelijke wijze, waarop de ontvluchten de grens hebben kunnen overschrijden en ook dit schiint geen uitzondering te ziin De interpellant gaf uiting aan ziin bevreemding over de Duitse houding. Wii zouden niet gaarne zien dat de ontvluchting een nieuwe verwijdering zou schep pen tussen Nederland en Duits land. maar dan moet ons volk ook niet de indruk kriieen. dat oorlogsmisdadigers veilig ziin als zii er maar in slagen om de Duit se grens te bereiken. De interpellant stelde tenslotte een aantal vragen. Minister Donker gaf in ant woord op de gestelde vragen eerst een relaas van het feitelijk gebeuren. Op de avond van de Tweede Kerstdag ontvluchtten zeven oorlogsmisdadigers. Drie hunner deden dienst als stoker, hetgeen hen een zekere vrijheid van beweging gaf. En als zoda nig hebben zij ook de gelegen heid gehad om de ontvluchting te organiseren. (Zie vervolg pag. 5) (Van onze parlementaire redacteur) Nu <Ie uiteeïiaeMiiig van de ministers in de Eerste Kamer verklaarde Mr In 't Veld zich gistermiddag in tweede instantie in hoofdzaak voldaan. Zijn conclusie was, dat voortaan naast een humane behandeling een scherper toezicht zal moeten staan. Als zodanig deed de interpel lant de suggestie om aan de directeur een politieman toe te voegen, speciaal belast met de zorg voor de bewaking. weest van deze plicht dan de jongere Hier is dus reden tot nieuwe bezinning. De klacht van de Kar dinaal. die niet alleen voor het Aartsbisdom bestemd was. moet. in het licht van de cijfers en ge gevens. welke thans <veer onder de aandacht worden gebracht, menigeen wel brengen tot her ziening van ziin standpunt, tot verbetering van zijn houding, die wel het gevolg zal ziin van de „nieuwe stijl" in het denken en handelen, die zeker niet 't beste product genoemd mag worden van de na-oorlogse „progressie ve" denkbeelden Ongelovige Kopenhagenaars hebben vandaag naarstig navraag gedaan naar een bericht dat het leger achtduizend kronen (ruim vierduizend gulden) heeft uitge geven voor de bouw van een hondenhok voor twee legerhon den. In het avondblad Extra-Bladet verklaart de architect dat het hok met voor minder geld ge bouwd kon worden, omdat het leger eiste dat er voor iedere hond een aparte kamer moest ziin. benevens een grote betegel de ren. Verder moest er een hoge muur gebouwd worden aan de ene kant. om de dieren tegen de Noordenwind te beschermen. Verschillende andere snufjes op het gebied van de woninginrich ting voor honden, moesten het l comfort verhogen. De Katwijkse treiler Kw 766 „Excelsior 3", eigendom van de Visserij-Maatschappij Kennemerland is gistermid dag op de Noordzee, zeven mijl buiten IJmuiden, in aan varing gekomen met de coaster „Frederik" van reder eigenaar G. Reumer uit Kampen. De coaster is gezonken. bemanning van de „Frederik" hier aan boord gegaan, totdat de „Libelle" kwam opdagen. Begeleid door een sleepboot en de „Neeltje Jacoba" zette de „Ex celsior" daarna langzaam koers naar IJmuiden, waar het schip tegen 7 uur in zinkende toestand arriveerde. Schipper C. Plug van -de „Ex celsior", die zeer overstuur was, weigerde iets over de oorzaak van de aanvaring te vertellen. Hij had ook zijn bemanning een spreekverbod opgelegd en zelfs de bemanning van de redding boot heeft niets te horen gekre gen. De „Frederik", die 520 ton meet, was met een lading graan op weg van Denemarken naar Antwerpen. Er was een beman ning van 7 koppen aan boord, afkomstig uit verschillende Ne derlandse plaatsen; kapitein was de Belg Timmerman uit Tami- neau. Naar tegen middernacht werd medegedeeld, was de gehele be manning gered en aan boord van de Duitse kustvaarder „Libelle" op weg naar Rotterdam. Van de „Excelsior III" werden gistermiddag te 17.17 noodseinen ontvangen, volgens welke ook dit schip, dat juist ter visvangst was uitgevaren, in zinkende toestand verkeerde. Onmiddellijk voer de „Neeltje Jacoba" van IJmuiden uit, terwijl ook de reddingboot „President Steyn" uit Egmond aan Zee te hulp snelde. De „Ex celsior III", die 9 koppen aan boord had, maakte toen reeds veel water. Bovendien was de OOK AANVARING BIJ TERNEUZEN Dinsdagmiddag omstreeks half vijf zijn op het kanaal Terneuzen Gent bij Terneuzen het Noorse stoomschip „Royal", metende 2.051 ton en het naar Gent opva rende Deense stoomschip „Betty Maersk", metende 6361 ton, met elkaar in aanvaring gekomen. De „Betty Maersk" liep in de voor steven een gat boven de waterlijn op. Van de „Royal" werd de Gistermidag werd op de Sta- dionweg te Rotterdam een auto mobilist door een hoestbui over vallen, waardoor zijn auto op 't fietspad terecht kwam. Een daar rijdende 33-jarige kantoorbe diende werd opeens „geschept" en belandde met zijn fiets op de motorkap. De fiets gleed er met een weer af en twintig meter verder kwam ook de bediende weer op de weg terecht. De echtgenote van de bestuur der, die naast haar man zat, ver loor haar tegenwoordigheid van geest niet, duwde haar man's voet van het gaspedaal en remde, zodat de Zowel hij als mr. Wendelaar wilden niet opzij gaan voor ho gere kosten, die meer effectieve maatregelen met zich zouden brengen. Mr. In 't Veld noemde zulks de consequentie van het gratiebeleid. Vertrouwensposten wilde mr. Wendelaar niet meer aan misdadigers als deze zien toe bedeeld, waartegenover minister Donker opmerkte, dat de gevan genis te Breda uitsluitend zware gevallen herbergt. MOTIES De heer Brandenburg (comm.) diende tenslotte twee moties in. In de eerste werden onmiddellijk afdoende maatregelen gevraagd en in de tweede werd er van uit gegaan, dat het „in het belang van het land en de werkende be volking" zou zijn, dat de be windsman onmiddellijk aftrad. Beide moties werden met 28 te gen 2 stemmen verworpen. En hiermede eindigde deze in terpellatie, waardoor het gebeur de in elk geval duidelijker is ge- Worden, hoewel geenszins volle dig verklaarbaar. Maar de ge maakte fouten werden dan ook geenszins door minister Donker verdoezeld, en ook de interpel lant onderstreepte deze nog eens in zijn slotwoord. Na de waar schuwing van de bgwaker had men direct appèl moeten houden en niet tijdens de filmvoorstel ling. En voorts heeft het ook daarna allemaal verschrikkelijk lang geduurd. 50.000 man getraind in de Sovjet-Unie TAIPEN, 6 Jan. Het Natio nalistische Chinese nieuwsagent schap Ta Tao, heeft vandaag be kend gemaakt dat 50,000 in de Sowjet-Unie getrainde Japanners in Mandsjoerije klaar stonden om ingeschakeld te worden in de strijd in Korea. De Japanners waren voorma lige krijgsgevangenen die na een opleiding van anderhalf iaar in de Sowiet Unie naar Noord- Oost-Mandsioeriie ziin overge bracht. Voorts voorspelde het agent schap een zeer onverwachte ge beurtenis op het eiland Hokkai do Vermoedelijk wordt hier ge wagen tot stilstand kwam. Het slachtoffer is met in- voorsteven gedeukt en een anker I wendige kneuzingen in een zie- doeld op een invasie op dit noor- beschadigd. I kenhuis opgenomen. delijke eiland van Japan. Toen de minister arriveerde moest hij nog zelf last geven om een beloning uit te loven, de po litie te - waarschuwen en om de ontvluchting door de radio om te roepen. En daarnaast bleken ook bij andere diensten tekortko mingen. De verantwoordelijke man van de identificatiedienst was niet te bereiken, het Ministerie van Jus titie was Kerstzaterdag potdicht en bij de landsdrukkerij kon die dag geen extra opsporingsblad gedrukt worden. Gebeurt dat bij Defensie ook zo? had de heer Wendelaar tij dens het debat wat sarcastisch gevraagd. En hij voegde daar een geluk wens aan het Nederlandse volk aan toe, dat het desondanks de Kerstdagen zonder ongelukken was doorgekomen. Er hadden ook wel ongemerkt een paar tanks over de grens kunnen komen Vrij ernstige schade AMSTERDAM. 6 Januari De motorschepen „Oranje" van de N.V. Stoomvaartmaatschappij „Nederland" en de „Willem Ruys" van de Koninklijke Rotterdam- sche Lloyd N.V. zijn hedennacht in de Rode Zee tér hoogte van Port Soedan met elkaar m aan varing geweest. Beide schepen hebben vrij ernstige schade opge lopen. De „Oranje" was onderweg naar Indonesië, de „Willem Ruys" naar Nederland. Persoonlijke ongelukken heb ben zich niet voorgedaan. Zowel de „Oranje" als de „Willem Ruys" vervolgen met verminderde vaart hun reis. De Ruys wordt Donderdag 4 u. in Suez verwacht. Het voorschip werd boven de waterlijn aan stuurboordzijde aanzienlijk gehavend. Twee rui men maken enig water, dat ech ter door de pompen gemakkelijk kar worden bijgehouden. Een eventuele noodrenaratie zal waarschiinliik in Port Said geschieden. De Ruvs heeft 600 passagiers aan boord. RUS PISSAREV BLIJFT IN HECHTENIS Na de verdachte te hebben ge hoord. heeft de Haagse Recht bank gisteren in de Raadkamer gevangenhouding van de Rus sische journalist Pissarev voor de tiid van 30 dagen bevolen. Deze dertig dagen gaan in na afloop van het thans lopende, door de Rechter-Commissaris ge geven bevel tot bewaring. 7

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1