Minister Donker bespreekt het gebeurde te Breda Eis van twee maanden tegen ex-reclamechef Wat is een bromfiets en wat een Uitspraak tegen daders Britse Nobelprijswinnaar mag niet naar Duitsland die weRelö Buitenlandse notities Over ontvluchting vernam hij nieuws van buitenstaander.... Geen Indonesische communisten NAAR NEDERLAND Peter, de clowns en de jenever Naar wij vernemen Men is het er nog altijd niet over eens De aanslag op overste Harjono Onmiddellijk in vrijheid om er wetenschappelijke lezingen te houden Stagnatie overleg met de West van ons WOENSL». l'ajiina a Churchill in de V.S. Tussen Churchill en Eisenho wer heeft in New York een ontmoeting plaats gehad. Over hetgeen besproken is, is weinig bekend geworden. Uit de aard van de zaak te begrijpen. Immers, een contact op hoog niveau tus sen beide landen kan weinig po sitiefs opleveren. De huidige re gering in Washington loopt op de laatste benen en kan moeilijk beloften doen, of richtlijnen uit stippelen. Terwijl Eisenhower en zijn team zich nog minder kun nen binden aan concrete toezeg gingen. Het onderhoud tussen de beide oorlogsveteranen mag men hoogstens bestempelen als een „terrein verkennen". Toch heeft het zijn waarde. Want het is een uitgangspunt voor de komende officiële bijeenkomst, welke in Maart of April zal worden ge houden. Men kan dus over het recente onderhoud slechts gissen. Het staat echter boven alle twij fel verheven, dat aandacht is ge schonken aan de economische be trekkingen der beide landen. En met name aan het dollartekort. Churchill heeft onomwonden te kennen gegeven, hoe hij deze ver houding wil zien. Niet in de vorm van een hulpverlening, maar als een gezonde handelsovereen komst. Waarbij de V.S. de deuren open houden voor de stroom van Britse producten. Wanneer dit niet mogelijk is, aldus Churchill, „dan is het voor mij moeilijk in te zien, hoe een bevredigende toestand kan worden geschapen." Een gezond standpunt. En onge twijfeld zal de Britse premier de aandacht van Eisenhower hebben gevraagd voor de besluiten van de jongste Gemenebest-conferen tie. Het wachten is op de Ame rikaanse reacties. In het bijzon der van het bedrijfsleven, waar zekere protectionistische neigin gen nogal eens opgang maken. Het is te hopen, dat op dit stuk van zaken beide landen tot een overeenstemming geraken, want de gehele stabiliteit der Westerse Wereld hangt er grotendeels van af. Zonder kleerscheuren zal men het niet kunnen bereiken. Teke nend is een commentaar van de „New York Daily News" op het bezoek van Churchill. Het blad verzoekt Eisenhower er rekening mee te houden, dat de „Britse minister-president in de eerste en laatste plaats zal werken ter be vordering van de Britse belan gen." Het is een uiting van ach terdocht en een bewijs, evenals de klare taal van Churchill zelf, dat de opvattingen over de finan- cieel-economische betrekkingen aan beide zijden der Atlantische Oceaan allesbehalve eensluidend zijn. Klaarheid en, open kaart spe len zullen op de komende confe rentie in het voorjaar van het hoogste belang zijn. Niet Azië, maar Europa Churchill heeft op de perscon ferentie aan boord van de „Queen Mary" als zijn oordeel te kennen gegeven, dat niet in Azië, maar in Europa, langs het IJze ren Gordijn het zwaartepunt is gelegen van ,,'s werelds moeiliik- heden". Hij wilde voor alles een uit breiding van de Koreaanse oor log voorkomen en zag geen nut in een avontuur in het „onmete lijke China". Men kan van Eisen hower moeilijk verwachten, dat hi' geen open oog zou hebben voor de kwetsbare positie van West-Europa. Churchill zal met deze opmerking een bepaalde be doeling gehad hebben. Hier sprak üe Europeaan, die met zijn ove rige kennis van de situaties bui ten Europa, de Amerikanen nog eens nadrukkelijk wilde zeggen, dat de dreiging van een Sowiet- agressie in West-Europa aller minst is geweket> Steeds meer heef* in de V.S. de opvatting vele1 gewonnen, om aan Azië de voorkeur te geven boven Europa bii het nemen der veiligheids maatregelen. Speciaal in de krin gen van de republikeinen. Zon de1' twijfel hebben de Russen het oog gericht op Azië. Maar één van hun doelstellingen is ook de onderwerping van West-Euro pa De V.S. kunnen daar moeilijk onverschillig tegenover staan. Want het betekent het pistool op de borst van Amerika. De Britse staatsman zal bii het afleggen van zijn verklaring wel licht eerder gedacht hebben aan senator Taft dry tan Eisenhower. De zienswijze van Churchill houdt enigermate een richtlijn in voor hen. die straks na 20 Janua ri geroepen zullen zijn de grote liinen uit te stippelen der Ame rikaanse buitenlandse politiek. Churchill heeft Eisenhower een ruggesteun tie willen geven, want de nieuwe president zal onge twijfeld nogwel een appeltje te schillen krijgen met de fractie leider Taft van de republikeinse partij. Dezelfde partij, die Eisen hower op het Witte Huis bracht. DE KARDINAALS BENOEMINGEN VATICAANSTAD, 5 Jan 1953 (KNP) De Osservatore Roma no van Maandag 5 Januari publi ceert het decreet, behelzende de Intimatio, de officiële uitno diging aan de leden van het H. College voor het Geheim Consi-, storie op Maandag 12 Januari te houden. Het decreet is getekend door Mgr. Enrico Dante, in zijn hoedanigheid van prefect van het College der Pauselijke Cere moniemeesters. Zoals men weet, worden op dit consistorie de nieuwe kardinalen door de H. Vader gecreëerd. In de beide Amerika's heerst grote vreugde over de kardi naalsbenoemingen. De regering van Columbia heeft 12 Januari, de dag waarop de aartsbisschop: van Bogota, Mgr. Crisanto Luke,| tot kardinaal wordt gecreëerd, tot nationale feestdag uitgeroe- j pen. De Canadese minister-president I alsmede de oppositieleider in het parlement hebben beiden aan de H. Stoel hun erkentelijkheid be tuigd voor de uitverkiezing van de aartsbisschop van Montreal, de 48-jarige Mgr. P. E. Léger. (Vervolg van pag. 1) Met het in de stookgelegenheid aanwezige materiaal kon o.a. een slot worden verbroken. Voor de arnvang van de filmvoorstelling begaven de drie stokers zich naar de verwarmingskelder. Dit is niet opgemerkt, maar zou ook geen argwaan hebben gewekt, wanneer zulks wel het geval was geweest De vier anderen heb ben zich eveneens ongemerkt bij hen gevoegd. Op dat moment be gaven zich tien man met stoelen naar de recreatiezaal. In de ver warmingskelder waren twee lad ders aanwezig, die met touw aan elkaar werden verbonden. Het touw dient in de verwarmings kelder voor verpakkingsmate riaal De auto's waarin de ont- viuchten wegreden, werden op gemerkt door de operateur, die de films vertoonde. Los hiervan deelde een bewa ker bij de aanvang van de film voorstelling aan zijn superieuren mede. dat waarschijnlijk een ontsnapping zou worden be proefd. Er werd daarna een bui tenbewaking opgesteld, maar on derwijl moeten de ontvluchten reeds weg ziin geweest. Op dat moment stond zulks intussen nog niet vast. Om geen opschudding te verwekken is tijdens de film voorstelling gen extra pauze in gelast en -wel om half negen. Om acht uur had de ontvluchting echter al plaats gehad. Ook Minister Donker bleek overtuigd te zijn, dat de ontsnap ping van buiten is voorbereid. Leden van het personeel ziin er echter niet bij betrokken ge weest. De ontvluchten moeten via Groesbeek de Duitse grens zijn gepasseerd. Het buitengewoon opsporings blad kon eerst Zaterdagavond om elf uur bij de post worden bezorgd. Het moest bij een an dere drukkerij worden gedrukt, omdat de handelsdrukkerij Za terdag na Kerstmis gesloten was. De minister hoorde van de ont vluchting van een buitenstaander Hij heeft zich toen naar Breda begeven en heeft daar verschil lende maatregelen, o.a. het uit loven van een beloning geregeld. In Kleef hebben de ontvluch ten de boete kunnen voldoen in Nederlands geld. De chef van de grenspolitie, die de ontvluchten op Duits grondgebied aanhield, is een oud-s.s.'er. De Minister heeft inmiddels opdracht gegeven om voorlopig maatregelen te ne men, teneinde verdere ontvluch tingspogingen te kunnen verhin deren. De bewakende rijkspolitie is ook in het bezit van traangas granaten. Met een grondige voor ziening zouden echter grote kos ten gemoeid zijn. Teruggaande op de gang van zaken wilde de Minister de directeur, die een van onze beste directeuren is. niet al te hard vallen. Na de tip van de bewaker had men andere maatregelen kunnen treffen, maar het was een moeilijke si tuatie. De buitenlandse politie is volgens de Minister te laat ge waarschuwd. Verschillende faciliteiten als Vragen parlementslid DJAKARTA. 6 Jan. In ant woord op vragen van het com munistisch parlementslid Peris Pardede over de houding van de Indonesische regering ten aan.- zien van het niet-toelaten van de vertegenwoordigers van de Par- tai Kommunis Indonesië in Ne derland voor het bijwonen van het C.P.N.-congres (de heren Aidit en Njoto) met name of de regering het niet eens is met vragensteller dat de door de Ne derlandse regering genomen maatregelen een belediging zou den zijn jegens de Indonesische staatsburgers en de regering In donesia, zegt de Indonesische re gering o.a., dat zij de maatrege len van de Nederlandse regering niet als een belediging voor de republiek Indonesia kan beschou wen. Dat zou alleen mogelijk zijn, indien de betrokkenen de repu bliek Indonesië in het buitenland zouden vertegenwoordigen en wanneer er maatregelen genomen zouden zijn tegen personen van Indonesische nationaliteit als zo danig of tegen een groot deel van hen. De regering is het ook niet eens met de vragensteller, dat deze maatregelen een over treding betekenen van de Neder landse grondwet en van de over eenkomsten met Indonesië. Ieder lard heeft het recht het binnen komen van vreemdelingen te weigeren. De regering is voorts van oor deel, dat de maatregelen geen overtreding zijn van de over eenkomsten met Indonesië, die op dit gebied in wezen niet be staan. De regering voegt hier aan toe, dat de zaakgelastigde van Indonesië in Den Haag stappen ondernomen heeft om aan beide Indonesiërs een bijzondere ver gunning te verlenen. Dit ver zoek is afgewezen Het protest, waarom vragensteller vroeg kan niet zonder meer worden inge diend. men kan het recht van een staat om de toegang tot zijn grondgebied door vreemdelin gen te weigeren niet bestrijden, aangezien de Indonesische rege ring in het belang van de staat dit recht eveneens r.iet wenst te verliezen. Tenslotte wordt in het regeringsantwoord verklaard dat de regering bezig is alle inlich tingen te verkrijgen inzake de door de Nederlandse regering genomen maatregelen. De Indo. nesische regering overweegt zo dra volledige inlichtingen zijn ontvangen maatregelen te ne men die mogelijk gebaseerd kunnen zijn op he principe van reciprociteit. de stokers hadden, lijken voor een gevangenis als deze niet ge wenst. Filmvertoningen bieden eveneens speciale mogelijkheden en voorts dient in gevallen als deze de bezoekregeling opnieuw te worden herzien. De drie helpers van de ont snapten zijn bekend voor een geval als dit kunnen zij niet in hechtenis worden gehouden, maar de Minister hoopt, dat de berechting spoedig zai kunnen geschieden. Hiermede is echter niet alles gezegd. Achter deze ontsnapping hebben hersens ge zeten, die noch de ontvluchten noch de helpers bezitten. De Mi nister wilde dan ook geenszins de gedachte verwerpen, dat er nog een organisatie is op hoger niveau. Organisaties van oud N. S. B'ers hebben zijn speciale aan dacht. Sensationele publicaties zoals die o.m. hedenmorgen in de „Volkskrant" verschenen zijn, achtte hij echter niet geloofwaar dig. Door het gebeurde is in de strafgevangenis te Breda een ge spannen situatie ontstaan. Ver spreiding van de daar verblijven de gestraften is niet mogelijk, omdat elke gevangenis haar eigen regiem heeft. Een absolute ga rantie tegen ontvluchting is niet te geven Overwogen wordt om op de muren van de gevangenis te Breda posten met mitrailleurs te plaatsen, maar zulks zou. zo als gezegd, veel geld kosten en dan nog kan niet gesproken worden van een waterdicht sy steem. De berichten over ontvluchtin gen in het verleden noemde de Minister overdreven. Sinds '45, toen er nog vele kampen waren, zijn er 202 gevangenen ontvlucht. In de laatste twee jaar echter slechts zeven, plus de zeven van nu De Minister kantte zich tegen het streven om in het gebeurde het nieuwe gevangeniswezen aan te tasten. Na het antwoord van de Mi nister van Justitie waren er voor de Minister van Buitenland- sche Zaken, mr. Beyen, nog slechts enkele vragen over. Deze bewindsman bevestigde, dat de bezettingsautoriteiten in Duitsland nog een taak hebben ten aanzien van de veiligheid. Dit zou een aanknopingspunt kun nen zijn om ook van die zijde medewerking te vragen, maar vooralsnog is zulks niet geschied. De besprekingen met de Bonds republiek hebben namelijk tot gevolg gehad, dat een bevel tot opsporing en inhechtenisneming is uitgevaardigd. De Westduitse regering is voornemens het pro bleem door middel van uitwij zing op te lossen. Vader van 14 kinderen draagt eerste plechtige H. Mis op DUBUQUE, 6-1 (K.N.P.) - Een 69-jar. neomist, father Patrick J. Norton, die 20 December te Rome priester is gewijd, keert binnen kort naar zijn vaderland Amerika terug, waar hij eind Mei in zijn vroegere woonplaats zijn eerste plechtige H. Mis zal opdragen, al dus berichten intieme vrienden der nieuwe priester. Patrick J. Norton, is de vader van 14 kinderen, van wieer 12 bij de plechtigheden in Mei aan wezig hopen te zijn, evenals zijn 16 kleinkinderen. Bij deze eerste plechtige Mis assisteert als diaken zijn oudste zoon father Claude Norton, priesterstudent aan het Dominicaner college te River Fo rest; Subdiaken is diens broeder Charles. De neomist is de vroegere eige naar en directeur van een pers bureau te Dubuque. Gedurende de laatste 28 maanden studeerde hij aan het Pauselijk College van de H. Beda, een seminarie voor late kloosterroepingen te Rome. is Jhr. W. van Andringa de Kempenaer, directeur van Joh. Enschede te Haarlem benoemd lot voorzitter van het Genoot schap voor Reclame als opvolger van de heer H. G. D. Coppens; brandde gisteren in Haarlem een bovenverdieping uit waarbij de slaapkamerinboedel verloren ging. Kort tevoren had een 5- jarig jongetje gespeeld op een kamer waar een petroleumtoestel brandde; voerde de K.R.O. Maandag voor de Noordwestduitse televi siezender een sprookjesopera van Gian Carlo Menotti op in het Nederlands, onder regie van Jan Castelijns; is een blinde in Rotterdam door inbrekers zijn enig vertier ontstolen; een koffer met 35 gra- mofoonplaten,, die hij met veel moeite had verzameld; werd de 68-jarige G. J. Hogt bij het bomenrooien op een land goed in Lonneker door de tak van een vallende boom zo aan het hoofd getroffen, dat hij ter plaatse stierf; Een grote paal, een in het oog lopend bord, waarop met grote letters is geschreven „Verboden fietsen te plaatsen", en daaromheen, keurig in de rekken van de openluchtrijwielstal ling, fietsen, fietsen en nog eens fietsen! Dat de baas van de rijwielstalling een man met durf is, geven wij graag toe. Het lijkt ons, dat hij zijn brood verdient op de hellingen van een werkende vulkaan. Vandaag of morgen volgt er een uitbar sting en dan zal er toch wel iets moeten verdwijnen: het bord of de fietsen! ROTTERDAM Deze zomer voertuig een snelbrommer noemt, waarvan een vijftal soorten is. Hij merkte op, dat volgens de A.N.W.B. de gewone bromfietsen met rijwielen gelijk gesteld moe ten worden: het aanzien, ir. Kuyster sprak van „het visuele aspect" is gelijk aan dat van een rijwiel en de kruissnelheid van de klassieke bromfiets ver schilt te. veel van die van het normale snelverkeer. De deskun dige zeide verder, dat bij deze snelbrommer de „zit" van de be stuurder geheel anders is dan bij de gewone bromfiets. Ook het visuele aspect is verschillend. De kruissnelheid van het voertuig is 45 km per uur, de maximumsnel heid bedraagt 60 km per uur. Op een vraag van de president, mr. F. P. E. Bloemarts, of dit AMSTERDAM, 6 Jan. Wc- hadden ontvangen, werd ter zit- werd de 20-jarige zeeman C. H de Graaf uit Rotterdam bekeurd, omdat hij zonder rij- of kente kenbewijs op een motor had ge reden. De zeeman stelde zich echter op het standpunt, dat de ze papieren niet vereist waren, omdat het voertuig volgens hem als een rijwiel met hulpmotor te beschouwen was. De kantonrech ter veroordeelde hem toen tot een geldboete van zes gulden, subsidiair twee dagen hechtenis. De zaak, die een principieel karakter droeg, was hiermee niet ten einde, want de Verkeerska- mer van de Rotterdamse recht bank kreeg toen de kwestie te behandelen, doch het geding werd aangehouden, om de getui- ge-deskundige, ir. C. A. Kuyster, chef van de verkeersafdeling van de A.N.W.B., hierover te horen. Vanochtend is de behandeling gens verduistering van een be drag van enkele honderden gul dens heeft de procureur-generaal bij het Amsterdamse Gerechts hof, mr. J. Kist, vanochtend een gevangenisstraf voor de tijd van twee maanden geëist tegen de 36-jarige waterbouwkundige P. G. K. uit Utrecht, die. in eerste instantie door de politierechter te Utrecht was vrijgesproken. Tegert deze vrijspraak tekende de Officier van Justitie, die een maand voorwaardelijk had ge- eist, hoger beroep aan. Reeds op 25 November behan delde het Hof deze appèl-zaak, doch toen werd de zaak aange houden, opdat enkele nieuwe ge tuigen zouden kunnen worden gehoord. De verdachte was in 1951 als reclame- en perschef bij het circus Jos Mullens in dienst ge weest. Uit de verklaringen, van: morgen ter zitting, bleek, dat hij in de zomer van 1951, toen het circus in Rotterdam optrad, een contact met een jeneverstokerij aldaar had gemaakt, waarbij werd overeengekomen, dat twee clowns van het circus tijdens hun optreden reclame zouden maken voor bedoelde firma. Hier voor betaalde deze firma f 30. per dag. Aanvankelijk meende de di recteur van het circus, de heer J. K. M. Mullens, dat de belo ning voor de gemaakte reclame slechts uit enkele flessen jene ver bestond. Dit verklaarde hij althans als getuige. Toen hem later bleek, dat er veel geld aan verdiend werd, eiste hij zijn eigen deel op. Na het optreden in Rotterdam verhuisde het circus naar Am sterdam. Daar ontstond over fi nanciële aangelegenheden on enigheid tussen de reclamechef K. en de directeur. Dit leidde tot het ontslag van de eerste. Aangezien het steeds de reclame chef was geweest, die met de firma's contracten voor het ma ken van reclame tijdens de voor stelling afsloot, achtte hij zich gerechtigd ook het geld bij deze firma's te innen. Ter zitting vani vanochtend verklaarden de vroe-l gere administrateur van 't circus en een der beide clowns, 'n Belg, die speciaal uit Brussel voor deze zitting was overgekomen, dat het inderdaad de taak van verdachte was geld te innen. De clowns ontvingen van hem hun deel. Dat deze zaak tenslotte in handen van de Justitie werd ge steld, vond zijn oorzaak in het feit, dat verdachte daags na zijn ontslag bij de jeneverfirma toch nog f 300 aan reclamegeld had geïnd. In tegenstelling tot de procu reur achtte de verdediger, mr. F. van Ravenswaay zijn cliënt on schuldig. De directeur, zo zeide hij, had van de f 540.die in Amsterdam aan reclame waren verdiend, f 210 ontvangen, een deel waarop hij aanspraak had gemaakt. Hoe kon nu verduis tering ten nadele van de direc- Van de andere hem ten laste teur ten laste worden gelegd? Of gelegde feiten werd hij vrijge- ting niet helemaai duidelijk. De voortgezet. De verdachte was niet heer van Ravenswaay vroeg vrij-' spraak. Het Hof zal op 20 Januari uit spraak doen. verschenen en ook was er geen raadsman. De gqtuige-deskundige wees er o.m. op, dat de A.N.W.B. dit 330 schakels vormen tezamen de reusachtige ankerkettingen van de „Queen Elizabeth", die momenteel in het droogdok George V" te Southampton ligt, voor de jaarlijkse controle. Iedere schakel wordt apart zorgvuldig gecontroleerd, want wanneer er maar één niet deugt, is de ketting niets waard. 's-GRAVENHAGE 6 Jan.— De Arrondissementsrechtbank in Den Haag heeft hedenmor gen uitspraak gedaan inzake de op Hemelvaartsdag 1952 op de Indonesische Militaire Attaché Luitenant-Kolonel Harjono gepleegde aanslag. De verdachte M. P. werd we gens mishandeling veroordeeld tot een jaar met aftrek en we gens overtreding van de vuur- wapenwet tot een week hechte nis. Bovendien werd ziin onmid dellijke invriiheidsstellins gelast. F. A. C. werd wegens overtre ding van de vuurwapenwet ver oordeeld tot een week hechtenis de clowns hun volle aandeel ook Hoeveel radioluisteraars? 's GRAVENHAGE, 6 Jan. Het aantal aangegeven radio ontvangtoestellen in Nederland bedroeg per 1 Januari 1953 1.727.845 tegen 1.719.435 op 1 December 1952. Op 1 December waren er 487.135 aangeslotenen op het rijksradiodistributienet tegen 485.875 op 1 November 1952. sproken. Ook Colson werd on middellijk in vrijheid gesteld. Zowel tegen M. P. als tegen C. had de Officier van Justitie ne gen jaar gevangenisstraf geeist. C. A van D. kreeg wegens overtreding van de vuurwapen- wet. twee maal gepleegd, twee maal f 25.boete, of twee maal tien dagen hechtenis. De recht bank achtte ziin medeplichtig heid aan de aanslag niet bewe zen W. J. S. kreeg wegens over treding van de vuurwapenwet f 50.boete of twintig dagen hechtenis. Ook zijn medeplich tigheid werd niet bewezen ge acht. Tenslotte achtte de rechtbank zich onbevoegd kennis te nemen van de aan L. J. A. ten laste gelegde overtreding van de vuur wapenwet. De Officier had tegen van D. een iaar met aftrek ge ëist. twee maanden hechtenis wegens overtreding van de vuur wapenwet en voorwaardelijke terbeschikkingstelling van de re gering. Tegen S. acht maanden waarvan drie voorwaardelijk en twee maanden hechtenis we gens overtreding van de vuur wapenwet en tegen A. een jaar waarvan vier maanden voor waardelijk en twee maanden wegens overtreding van de vuur wapenwet Bovendien gelastte de rechtbank dat pistolen en muni tie vernietigd moesten worden. De rechtbank achtte geen ter men aanwezig om de verdachte M. P. de rest van de gevangenis straf waartoe hij veroordeeld is. onmiddellijk te doen uitzitten. Een woordvoerder van het In donesische hoge commissariaat in Den Haag heeft hedenmorgen officieel verklaard, dat men „zeer teleurgesteld" is over de uitspraak van de arrondisse mentsrechtbank in Den Haag van hedenmorgen inzake de op over ste Harniono gepleegde aanslag. voertuig als een rijwiel met hulp motor te beschouwen is, merkte ir. Kuyster op, dat als fietsers op een snelbrommer met een snelheid van 45 km per uur en hoger rijden, zij „rijp voor de snijtafel zijn". Hij wees verder op de door de conventie van Ge- nève aangehouden voorwaarden voor bromfietsen, nl. een cilin derinhoud van 50 cc en het uiter lijk gelijk aan een rijwiel. Hjj meende te weten, dat de minis ter beide eisen zal hanteren. Op de onderhavige snelbrommer staat als cylinderinhoud 51 cc ver meld, doch volgens ir. Kuyster is de werkelijke inhoud 49,9 cc. Ten slotte verklaarde hij nog, dat het niets zegt, dat deze snelbrommer trappers heeft, omdat dit ook voorkomt bij motorrijtuigen van 98 cc. De officier van justitie zeide, dat de moeilijkheid van de ge hele materie is, dat de wet toe gepast moet worden. In de eer ste plaats moet aan het begrip rijwiel worden vastgehouden, waarop hij dan ook de nadruk wilde leggen, en dan pas komt de hulpmotor. Hij zeide, dat de gedachte van de A.N.W.B. is, de ze voertuigen niet meer als rijwiel met hulpmotor te beschouwen en de officier vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter. Uitsprak over veertien dagen. BRISTOL, 6 Jan. Cecil Frank Powell, de Britse Nobelprijswinnaar voor natuur kunde voor 1950, heeft hier van daag meegedeeld, dat het Foreign Office plotseling om politieke re denen zijn voorgestelde reis naar West Duitsland om lezingen te houden, heeft afgelast. Powell, die lezingen zou hou den over atoompljysica en cos- mische straling op verschillende universiteiten, heeft gezegd dat het afgelasten van zijn reis ver band houdt met zijn relatie met de linkse Britse vredesbeweging". Powell werd gisteravond aan de vooravond van zijn vertrek in ziin huis in Bristol van de be slissing van het Foreign Office in kennis gesteld. Hij zou 15 spreekbeurten vervullen. Powell is hoofd van de natuur kundige faculteit aan de Univer siteit van Bristol. De reden voor de plotselinge weigering was volgens de autori teiten dat er geen lezingen met een politieke achtergrond gehou den mogen worden in West Duitsland door Britse onderda nen en dat wegens mijn betrek kingen tot de Britse vredesbe weging mijn bezoek een politiek tintie zou krijgen. De hele kwestie is belachelijk. Het is onnodig te zeggen dat wanneer ik uitgenodigd word om een aantal lezingen over bepaal de onderwerpen in het buiten land te houden, ik me strikt aan die onderwerpen houd, zeker in in het onderhavige geval", ver klaarde Dr. Powell. In de verklaring van het mi nisterie werd gezegd dat Dr. Po well enkele weken geleden door enige Duitse universiteiten uit genodigd werd lezingen te hou den over academische onder werpen Deze uitnodiging be reikte Powell via het ministerie van buitenlandse zaken. De verklaring besluit met een Professor verontschuldiging voor de on aangename ervaring die in dit geval Professor Powell niet be spaard kon blijven. De minister van Overzeese Rijks delen heeft aan de landsregering van Suriname en de Ned. An tillen medegedeeld, dat in ver band met het gerezen misver stand omtrent de interpretatie van het zelfbeschikkingsrecht, niet kan worden vastgehouden aan de in New York overeenge komen streefdatum in deze maand voor de hervatting van de besprekingen over de nieuwe rechtsorde in het Koninkrijk. De conferentie NederlandSu rinameNed. Antillen besloot in Maart van het vorige jaar tot in stelling van een commissie voor deke besprekingen, welk overleg in de Ned. Antillen zou worden gehouden. BONN Bondskanselier Adenauer vierde Maandag zijn 77ste verjaardag. Om 9 uur des morgens stond er al een knapenkoor op de stoep var de Kanselarij, waar het vijf van Adenauer's meest ge liefde volksliedjes ten gehore bracht. WENEN Intussen is Hit ler's voornaamste beul thans door een communistisch blad ontdekt als croupier in een speelzaal te Velden aan de Wórther See, waar hij onder een andere naam zou leven. Hij zou 70 doodvonnissen heb ber voltrokken. NEW-YORK Een ander baantje wacht ook Edgar Hoover, het beroemde hoofd van de Federale recherche: directeur van de Internatio- t ile Boksclub met een con tract van 10 jaar en een jaar salaris van 100.000 dollar. KOPENHAGEN Alle Deense soldaten hebben Maandag in de kazerne een bondig telegram van de gene rale staf horen voorlezen, waarin hen wordt opgedragen „voortdurend uit te zien naar vreemde verschijnselen in het luchtruim". ADEN Vele technici en arbeiders zijn thans bij Aden bezig aan de bouw van „Klein Abadan", een nieuwe raffina derij van de Anglo Iranian, die in 1955 gereed moet zijn e- een kwart van de produc tie van Abadan kan halen. Kosten: 50 mïllioen pond ster ling. MILAAN Te Ponte San Pedro ontdekte een politie man een bijeenkomst van de „Mau Mau van San Pedro": tien jongens beneden 9 jaar. Een nieuw lid was juist bezig de eed af te leggen, waarbij hij beloofde zoveel mogelijk ruiten te breken.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 5