NAZI-ORGANISATIES WROETEN OOK IN NOORDEN DES LANDS De koperen schaal der Bisschoppelijke Noden Vroegere SS'ers doen dienst als geheime contactpersonen Dagblad voor Alkmaar en omgeving Men spaart voor procedure fret* Onderhandelingen over Ned. Missie aangekondigd De kerkenbouw in het Bisdom Haarlem „Wiking Ruf9 Soekarno opent parlement NOG GEEN OPVOLGER Ned. kustvaarder in nood Debat in Straatsburg Broekman en van der Voort eersten TE HAMAR DE WEST Mayer begint kabinetsformatie Zuiveringsgolf in Oost-Duitsland V.S.-vliegtuig wordt vermist Buiten God is ,t nergens veilig (Vondel) Woensdag 7 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12671 (Speciale berichtgeving GRONINGEN *- Ook in Nederland en zoals wij thans kunnen constateren met name in de Noordelijke hoofdstad, zijn de laatste tijd activiteiten te bespeuren van organisaties die illegaal werken. Het betreft hier in de eerste plaats de organisatie- Ramcke die ook in Groningen haar contacten heeft onder oud-SS'ers, van wie de meesten aan het Oostfront gestreden hebben. Het schriftelijk contact wordt onder houden door het „lijfblad" van de oud-SS'ers Wiking-Rufdat door Herbert O. Gille te Hannover uitgegeven wordt en een verheerlijking bevat van de SS-ideologie. Een afdruk van de voorpagina met kop van de „Wiking-Ruf', het orgaan van de organi- satie-Ramcke, welk blad onder het mom van mededelingenblad voor de Europese soldaten nazi-propaganda bedrijft. Deze nazi-propaganda geschiedt onder het mom van „Mededelingen blad voor de Europese soldaten" terwijl men tevens in het blad nasporingen doet naar vermiste kameraden teneinde de organisatie zo hecht en solide mogelijk te maken. Daarnaast kent Groningen ook haarden van oud-nazifiguren die in het geheim samenkomen. Men onderscheidt hier een groep die er zuiver op uit is om actie te voeren zonder politiek en een groep die de politiek als hoofdmotief gebruikt en tenslotte de zgn. NEJO-groep (Nationale Europese jonge ren-Orde) onder leiding van een zekere Pollman, die zich journalist noemt en oud-N.S.B.-er is. Het meer spectaculair naar bui ten treden van de organisatie- Ramcke vond plaats eind October in de Duitse garnizoensstad Ver den. Hier kon men de kameraden uit alle landen maar toch vooral uit Duitsland, bijeen zien. Uit de redevoeringen en discussies bleek overduidelijk dat de nazi-geest nog steeds levendig gehouden wordt. Sindsdien heeft de organ isatie- Ramoke niet stilgezeten. Ook in Groningen zoekt zij haar contact punten onder de oud-S.S.-ers die thans alweer op vrije voeten rond lopen, nadat ze hun straf hebben uitgezeten. De bijzondere recherche te Gro ningen is thans ook op de hoogte gesteld van het doen en laten van verschillende van deze figuren. Het organisatieblad bestemd voor een der Groninger S.S.-ers kon worden onderschept. De figuren die in aanmerking komen als con tactpunten in deze organisatie worden thans nauwlettend in het oog gehouden. Bepaald moeilijk wordt het voor de Ramcke-organisatie om be- dense regering ongeldig te doen verklaren. Hiervoor heeft men veel geld nodig omdat hen op een proce dure rekent van meer dan twee jaar. Alle oud-N.S.B.-ers worden thans bewerkt om dit geld bijeen te brengen door een maandelijkse donatie. De NEJO-organisatie die ook in Groningen regelmatig bijeenkom sten organiseert, bevat oud-N.S.B.- ers die zowaar bij toetreding tot de organisatie, zij het dan in on schuldige bewoordingen, een eed moeten afleggen. Hierin wordt be loofd gehoorzaamheid aan de wet-' ten, strijden voor Europa en bou wen aan de eigen persoon ten dienste van de vrede. Ook de indeling van de NEJO- organisatie is geheel op nationaal- socialistische leest geschoeid. Er wordt gesproken van een „trek", een „wacht", een „schaar" etc. Men heeft ook hoofddeksels. Zwarte mutsen waarin het runen teken van de S.S. listig is ver werkt. Tenslotte zijn ook de activitei ten van het oud-lid van de Gro ninger balie mr. Wolthuis bekend. Hij werd destijds vanwege zijn N.S.B.-activiteiten van de balie verwijderd en ijvert thans onder het mom van legaliteit voor de stichting 194550, welke stichting nog niet zo lang geleden een pro- fr' i flfr 111 unsr uns&ra fiefixnrajene/n i f Eén van de schreeuwende koppen in het nazi-propaganda- orgaan „Wiking-Ruf". richten en gegevens naar de straf- gestichten te Veenhuizen te krij gen, nu men daar bijzondere voorzorgsmaatregelen heeft ge troffen. Andere nazi-activiteiten. Enige tijd terug organiseerde men in het café de Beurs te Gro ningen een strikt besloten ver gadering, waarin oud N.S.B.-ers bijeen kwamen en daar, zonder direct op de politiek in te gaan, luisterden naar een figuur die zich ten doel stelt met behulp van de knapste advocaten in Ne derland de besluiten van de Lon- ces voerde tegen de stichting 40 45, de bekende stichting voor steun aan nagelaten betrekkingen van illegale werkers. „Gebt uns unsere Gefangene frei Het Wiking-Ruf orgaan bevat naast talrijke loftuitingen over prestaties van oud-S.S.-ers en hun commandanten ook de nodige critiek over het feit dat men nog steeds S.S.-ers en Duitsers ge vangen houdt. Onder de sensationele kop „Gebt uns unsere Gefangene frei...." wordt door Ramcke c.s. DJAKARTA, 8 Jan. (A.P.) President Soekarno heeft van daag de eerste zitting van het parlement in 1953 geopend met een rede, waarin hij de vorde ringen. die Indonesië gemaakt had op het gebied van de betrek kingen met het buitenland prees, doch waarin hij er daarnaast veelbetekenend op wees, dat in het komende jaar op de begro ting wederom voorrang moet worden verleend aan „de hand having van de binnenlandse vei ligheid. Soekarno maakte geen melding van de besprekingen, die op het ogenblik gevoerd worden om uit de impasse waarin de betrekkin gen tussen de regering en de legerleiding geraakt zijn te komen. Over de gebeurtenissen op 17 October zei hij, dat de regering zich genoodzaakt voelde, uitdruk king te geven aan haar overtui ging, dat de 17 October affaire op zo goed mogelijke wijze gere geld zou worden. Het zwaartepunt van de rede vormden de betrekkingen met het buitenland. Soekarno maakte voor de eerste maal officieel be kend dat: 1. er ..een overeenkomst is ge sloten tot het openen van onder handelingen over de Nederlandse militaire missie voor het einde van de maand Maart": 2. dat het „tussen Indonesië en de V.S. tot een accoord is geko men om ..wijzigingen" aan te brengen in de M.S.A.-overeen komst van 1952." De aanwezigheid van de Ne derlandse missie is een bittere twistappel en een van de rede nen van het aftreden van de mi nister van Defensie Hamengkoe Boewono. De M.S.A.-overeenkomst voor een bedrag van acht millioen dollar per jaar, welke 5 Januari 1952 ondertekend werd, heeft op 23 Februari de val veroorzaakt van de regering Soeki-man. Alle partijen verwierpen de overeen komst toen. als een teken van buitenlandse invloed. De nieuwe overeenkomst om vat geen militaire hulp en zal naar verwacht wordt ongeveer 3.4 millioen dollar per jaar be dragen. geëist dat deze oorlogsmisdadigers naar hun Heimat terugkeren. Want, zo staat er: „Wir haben be wiesen dasz wir diszipliniert sind und diese disziplin werden wir auch heute und morgen bewah- ren" (Wij hebben bewezen dat wij gedisciplineerd zijn en deze discipline zullen wij ook vandaag en morgen demonstreren). In het blad wordt opgemerkt dat „dae furohtbare Wort Kriegs- verbrecher niemals für die ehe- maligen Soldaten der Waffen S.S. zutreffen kann" (dat het vrese lijke woord „oorlogsmisdadiger" nooit van toepassing kan zijn op de voormalige soldaten der Waf fen S.S.). Het wordt de hoogste tijd dat krachtdadig opgetreden wordt te gen deze stimulering van S.S.- en N.S.B.-activiteiten. Door tijdig deze organisatie altliams in ons land de kop in te drukken voor komt men excessen als in Breda. Het aftreden van Sultan Hamengku DJAKARTA, 7 Jan. (I. Aneta). De politieke correspondent van Aneta meldt, dat men in rege ringskringen heeft verklaard, dat het kabinet tot dusver nog niet heeft overwogen, wie er candi- daat zal worden gesteld voor de functie van minister van Defen sie. In politieke kringen acht men het niet waarschijnlijk, dat deze post aan een politieke partijman zal worden gegeven. Sifltan Ha mengku Bowono was geen partij man en derhalve zullen de par tijen, die in de regering zijn ver tegenwoordigd, bezwaren hebben tegen de benoeming van een par tijman, zo zei men. bij kust van Bretagne De Rotterdamse kustvaarder R.P.S., met 10 man aan boord van Spanje op weg naar Rotterdam, is gisteren in de buurt van het meest vooruitstekende gedeelte van de Bretonse kust in zinkende toestand geraakt. Het schip zond ogenblikkelijk noodsignalen uit. En de bemanning stapte over in boten. Twee Franse sleepboten begaven zich ogenblikkelijk naar de plaats van het ongeval, Omstreeks kwart over een werd geseind, dat de gehele bemanning van de „R.P.S." is gered door de Franse treiler „Brittia", die op weg is naar de Franse haven Lo- rient. Allen zijn gezond, de R.P.S. is gezonken. over Europese Grondwet STRAATSBURG 87 Europese politici zijn gisteren in Straats burg in beraad geweest over een Europese grondwet. Zij zagen zich geplaatst tegen een enorme ach tergrond van moeilijkheden, w.o. de E.D.G. De Belg Spaak liet zich verontschuldigen wegens rheuma, nadat hij de bijeenkomst had ge opend. De Duitse afgevaardigde Becker deed een scherpe aanval op het statuut, waarin volgens hem een te grote invloed was toegekend aan de raad der natio nale ministers. Hij vroeg aan de vergadering niet meer en niet minder dan deze raad uit het ont werp te schrappen. Hij wilde het zwaartepunt verleggen naar de raad van uitvoering. Een tweede aanval kwam van de Gaullist de Bré, die pleitte voor een Unie van de nationale staten, o.l.v. een politieke raad, die uit de minister-presidenten van de verschillende staten zou moeten bestaan. Een denkbeeld zoals de Gaulle heeft voorgesteld dezer dagen. De Nederlander mr. v. d. Goes van Naters wilde geen veranderingen. Voor alles wenste hij een binding tussen Engeland en het vasteland van Europa. Bij deze eerste schermutselingen over het ontwerp bleef het gisteren. MitteiSanashla» der europSissfeè» Soldaten der eb ent. Wafers-SS Itir Verat«8(c«-Sswfa- u. fcWitsdiefcsi N ai »i e r 13 Hannover N ti in l» o r i i* 2 DE ONMOGELIJKHEID om de voor de zielzorg nood zakelijke kerken te bouwen noopte Zijn Hoogwaardige Excellentie de Bisschop van Haarlem op de derde kerken- bouw-Zondag de noodtoestand voor Zijn Bisdom af te kondigen. Het Herderlijk schrijven, bij deze gelegenheid in alle kerken afgekondigd en de uitstekende artikelen in de katholieke pers zijn Goddank door zeer velen begrepen. Gedurende de maanden Sep tember, October en November bedroegen de extra-giften van particulieren, van kerkbesturen en gestichten een zesvoud van hetgeen een jaar tevoren, gedu rende deze zelfde periode recht streeks aan de Bisschop of aan het Fonds van Kerkenbouw werd opgezonden. Gebruik werd ge maakt van de mogelijkheid om bij notariële akte zich te belas ten met een periodieke uitkering, welke ten volle op het belast baar inkomen in mindering kan worden gebracht. Hierbij dient echter in aanmerking te worden genomen, dat de rechtstreekse giften, indien deze blijven toe vloeien in gelijke mate, slechts 5% bereiken van het kapitaal, hetwelk dit jaar nodig is. Ook de Zeereerw. Heren Bouw pastoors hebben door hun predi katies de inkomsten aanzienlijk verhoogd. Het meest verheugend echter was de stijging der opbrengsten der wekelijkse koperen schaal der Bisschoppelijke Noden met ongeveer 25%. Talrijke binnengekomen brie ven bewezen eveneens dat vele katholieken doordrongen zijn ge worden van de ernst van dit kerkenprobleem. Gewezen werd hierin op de mogelijkheid van allerlei buitenkerkelijke acties, zoals het propageren van auto matische giro-afschrijvingen, het oprichten van comite's in de pa rochies, het verkopen van daar toe geëigende voorwerpen enz. Nu echter de Bisschop van Haarlem bij de vaststelling van het tienjarenplan besloten heeft tot de wekelijkse collecte met de koperen schaal voor de Bisschop pelijke Noden, verdient het alle aanbeveling dit eenmaal vastge stelde middel zo krachtdadig mo gelijk te benutten en deze mo gelijkheid van officiële zijde niet door allerlei nevenacties te ver zwakken. Zeker zijn en blijven extra giften zeer nodig en daarom bij zonder welkom, maar de nieuwe kerken, dringend noodzakelijk voor de zielzorg, kunnen alleen tot stand worden gebracht door de elke Zondag terugkerende of- ferbereide medewerking van alle gelovigen. Om nog duidelijker te spreken: daartoe zal nodig zijn dat de 'col lecte in 1953 minstens het dub bele opbrengt als in 1952. De ergste noodtoestand kan dus alleen worden opgeheven, indien de kerkbezoekers hun wekelijkse bijdrage verdubbelen. De reeds waar te nemen stij ging moge zeer spoedig de 100% bereiken. Indien de wekelijkse cent wordt gebracht op 2 cent, de stuiver op een dubbeltje, het dubbeltje op 20 of 25 cent,, enz., enz., dan wordt het doel bereikt.) Waar mensen komen huizen, zijn ook Godshuizen nodig om de aarde bewoonbaar te maken. Moge dit groot idiëel belang gedurende dit pas begonnen jaar worden bereikt, dank zij de mas sale inspanning van alle katho lieken. i H. v. H. HAMAR, 7 Jan. Het vroor niet minder dan 13 graden, toen Woensdagavond op de baan te Hamar het eerste gedeelte van de wedstrijd NederlandHamar werd gereden, waarbij van beide ploegen de prestaties van de vier beste rijders voor het klassement golden. De ploeg van Hamar werd ste vig geslagen. Na de eerste wed- striidavond heeft Nederland de leiding met 190.534 punten tegen Hamar 195.200 punten. Eerst de volgende week zal het tweede nummer van deze wedstrijd worden gereden De uitslag luidt: 1. Kees Broekman en Wim van der Voort beiden 2 min. 20.6 sec.: 3. Ivar Martinsen 2 min. 22.4 sec.: 4. Anton Huiskes 2 min. 24.3 sec.: 5. Gerard Maarse 2 min. 26.1 sec.: 6. Sornbroem 2 min. 26.3 sec.: 7. Jan Charisius 2 min. 27.8 sec.; 8. Overfoy 2 min. 28.3 sec.; 9. Sandvik 2 min. 28.6 sec.; 10. Franig 2 min. 28.9 sec.; 11. Van 't Oever 2 min. 29.3 sec.: 12. De Graaf 2 min. 30.4 sec. Als 14e eindigde Henk Schuier in de tijd van 2 min. 32.4 sec. Eerste Kamer wenst weldra een debat (Van onze parlementaire redactie). De Eerste Kamer heeft de re gering medegedeeld het wenselijk te achten, dat ook in deze Kamer op korte termijn aandacht zal worden gewijd aan de staatsrech telijke betrekkingen tussen Neder land. Suriname en de Nederlandse Antillen. De Kamerleden behou den zich daarom voor, bij de aan staande beraadslaging over de algemene politieke beschouwingen over de rijksbegroting 1953 het regeringsbeleid in deze kwestie ter sprake te brengen. GEZINSRAAD SPOEDIG TE VERWACHTEN (Van onze parlementaire redactie). In de Memorie van Antwoord op de Rijksbegroting deelt de re gering aan de Eerste Kamer mede, dat de minister van Maatschappe lijk Werk een spoedige instelling van de Gezinsraad zal bevorde ren. De minister wacht nog op voorstellen van de nationale con tactcommissie voor gezinsbelan- gen. PARIJS, 8 Jan. (A.P.). René Mayer is gisteren begonnen met de vorming van het achttiende na-oorlogse kabinet gesteund door een grotere meerderheid dan de premiers die hem hierbij vooraf gingen. Het was niet onmiddellijk be kend of hij volgelingen van gene raal Charles de Gaulle in zijn mi nisterie zal opnemen. Na verschil lende jaren in de oppositie te zijn geweest hebben de Gaullisten hem vanmorgen 84 stemmen ge geven. Daar geen enkele partij in Frankrijk sterk genoeg is om alleen Frankrijk te regeren, moet Mayer een nieuwe coalitie samen stellen. Maar hierbij heeft hij de zekerheid van de steun van alle centrum-partijen plus de Gaul listen, die er voor zorgden dat hij bij de stemming voor premier een meerderheid van 389205 ver kreeg. Het gevolg zal zijn een rege ring die meer naar rechts ge schoven is dan enige regering die Frankrijk ooit onder de vierde republiek heeft gehad. Als for mele oppositie blijven alleen nog over: socialisten, communisten en hun geestverwanten. BERLIJN, 7 Jan. (Reuter). Volgens in West-Berlijn aangeko men Oost-Duitse vluchtelingen heeft de zuiveringsgolf, waardoor aanvankelijk hoofdzakelijk com munisten werden getroffen, zich thans ook uitgebreid tot leden van andere politieke partijen in Oost- Duitsland. SALT LAKKE CITY, 7 Jan. (A.F.P.-Reuter). Een tweemo- torig Amerikaans transportvlieg tuig van het type C-46 wordt in het Zuiden van de Amerikaanse staat Idaho vermist. Er bevinden zich 41 personen aan boord. Een woordvoerder van de bur gerlijke luchtvaart verklaarde: „Wij vermoeden dat het toestel is neergestort". De C-46 vervoerde 37 soldaten, die Dinsdag uit Korea en Japan in de Verenigde Staten waren aangekomen. Het toestel was op weg van Seattle naar Jackson. De route liep over de afgelegen bergen van Zuid-Oost-Idoha en West-Wyoomng. Nederlander gedood in Duitsland bij auto-ongeval AUMUEHLE, Duitsland, 8 Jan. (A.P.). Bij een auto-ongeluk is de Nederlandse zakenman Jan Antony Achterberg uit Hilversum om het leven gekomen. De andere Nederlandse inzittende de heer A. van der Heuvel uit Santpoort liep ernstige brandwonden op, door dat de auto nadat een band ge sprongen was van de weg stortte en in brand vloog. Churchill naar Washington WASHINGTON, 8 Jan. (A.P.). Churchill zal vandaag om 18.30 uur Ned. tijd met het toestel van de president, de „Independence", in Washington aankomen, waar hij om 22 uur op het Witte Huis door president Truman ontvangen zal worden. Bij dit onderhoud zullen Dean Acheson, de minister van Buiten landse Zaken en John W. Snyder, de minister van Financiën aan wezig zijn. Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.07 per maand, f0.48 per week. inclusief incasso. Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m., minimum f 2.50; in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting. Directeur; E. J. M. Stumpei. Hoofdredacteur; H. N. Smits. Bankrelatie; Ned. Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel. 4243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290; Alkmaar, Ritsevoort 52. tel. 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89, tel. 2800 K 2230: Schagen, Ged. Gracht 39, tel. 459 K 2240.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1