Mr. Wytema optimistischer dan vorig jaar STEGEMAN atheïstisch rusland F 8.2 millioen geraamd voor kapitaalsuitgaven operatie afscheid" laatste oefening B.K.L. Agenda NIEUWJAARSREDE BURGEMEESTER Activiteit in bouwnijverheid Holland - Kaas - Alkmaar Ooggetuige-verslag als een waarschuwing voor de jeugd INSCHRIJVING beginners balf-gevorderden I'agiun 2 ALKMAAR In de hedenmiddag gehouden raadsver gadering hield inr. H. J. Wytema zijn gebruikelijke nieuwjaarsrede. Allereerst herinnerde burgemeester Wytema aan het officieel bezoek van Hare Majesteit Ko ningin Juliana en Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Bernhard, welk bezoek grote blijdschap in onze stad verwekte. Na herinnerd te hebben aan de ingebruikstel ling van de nieuwe Friesebrug door minister Wemmers en aan de eerste Alkinaarse Braderie, herdacht de burge meester het overlijden van prof. mr. Adriaan Koelma, die gedurende 25 jaar, eerst van uit de stilte van zijn werkkamer, maar later voor het voetlicht der openbaar heid, zijn beste krachten aan de bloei van deze stad heeft gegeven. Een zwarte dag was ook de 28e Februari, toen bij de brand in Westerlicht twee der bejaarde be woners in de vlammen moesten omkomen, mevrouw Blom en de heer Kwantes. In dienst der ge meente overleden vijf gewaar deerde leden van het gemeente- personeel, de heer A. van Bom mel, meteropnemer-geldophaler bij de lichtbedrijven, de heer P. D. Boot, onderwijzer aan de ULO en leraar aan de Handelsavond school, de heer K. Human, hoofd commies en waarnemend gemeen te-ontvanger, de heer J. Th. Sieu- werts, voorman-vakman aan de gasfabriek en de heer G. van der Vegt. opzichter 2e klasse bij het electriciteitsbedrijf, terwijl in de laatste dagen van het jaar de heer A. M. Middelhoff, die belast was met de leiding van het Bu reau Bevolkingsonderzoek op tu berculose, plotseling overleed. Ook herdacht spr. de heer Bandsma, directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau, die ook in verscheidene commissies van de gemeente zitting had. Zij allen rusten in vrede. De Raad hoorde deze woorden van herdenking staande aan. Na de mutaties in de Raad te hebben gereleveerd, bracht spr. dank aan het gemeentepersoneel voor wat het in het afgelopen jaar heeft verricht. Hij verzocht Mr. Veendorp, die zelf zo'n uitmun tend voorbeeld geeft aan al zijn ondergeschikten, deze lof en dank daar over te brengen, waar zij behoren. Cijfers. Vervolgens noemde de burge meester enkele cijfers. Was de gemeente in 1951 met niet meer dan 78 inwoners toe genomen, voor 1952 is de bevol king in 11 maanden vermeerderd met 368 zielen, waarmede nu het totaal van 40.516 is bereikt. Toch was er in 1952 een vertrekover- schot, zulks in tegenstelling met het ietwat optimistische geluid, dat spr. bij de behandeling van het uitbreidingsplan liet horen. De juiste cijfers zijn: geboren 765, overleden 295, zodat het ge boorte-overschot 470 bedraagt. Vertrokken 2346, gevestigd 2244, vertrekoverschot 102. Totaal be volkingsvermeerdering 368. Maar al is er dan nog een ver trekoverschot: toch is er een dui delijke kentering ten opzichte van het vorig jaar. Niet alleen omdat 368 meer is dan 78, maar vooral omdat van 1 Januari tot 1 Decem ber 325 personen naar het buiten land vertrokken zijn, terwijl in dit tijdvak 74 personen uit het buitenland inkwamen, zodat er dus wel een buitenlandse vertrek overschot is van 251 maar een binnenlands vestigingsoverschot van 149. Stelt men dit binnen landse vertrekoverschot van 149 tegenover het binnenlandse ver trekoverschot van 210 van verle den jaar, dan is er wel degelijk reden tot gematigd optimisme. Want de emigratie is een alge meen landelijk yerschijnsel en het is geenszins verontrustend dat ook Alkmaar daaraan zijn tol heeft betaald. Opmerking verdient nog, dat het aantal huwelijken een dalen de lijn vertoont. Werden in 1950 332 huwelijken voltrokken, in 1951 daalde dit getal tot 288 en in 1952 tot 262. Maar ook het aan tal ingeschreven echtscheidingen is verminderd van 32 in 1950 tot 24 in 1951 en 15 in 1952. Het zou wel eens kunnen wezen, dat in deze cijfers de zich voor de ge zinnen toenemende economische moeilijkheden openbaren. Werkloosheid neemt toe. De moeilijkheden met betrek king tot de werkgelegenheid in 1952 in Alkmaar zijn toegenomen. Het gemiddeld aantal werklozen nam toe van 339 in 1951 <2.9 pet. van de mannelijke beroepsbevol king) tot 578 <4.9 pet.) in 1952. Landelijk waren deze percen tages resp. 2.8 pet. en 4.2 pet. Het werkloosheidspeil is te Alk maar dus in relatief sterkere mate gestegen dan in het land. Min of meer parallel met deze cijfers lo pen die van de Gemeentelijke In stelling voor Maatschappelijk Hulpbetoon; gedurende 1952 kwam helaas geen einde aan deze stijgende tend enz. In de zomer maanden werd het topcijfer van 583 bereikt; in het midden van December 1952 waren nog 563 ge zinnen en alleenstaande personen bij de instelling in steun, tegen 549 in December 1951. Van die 563 ondersteunden waren er ruim 50 pet., namelijk 280, 65 jaar en ouder. Het aantal echtparen en onge- huwden, dat een uitkering ont vangt op grond van de Noodwet Ouderdomsvoorziening is toegeno men tot 1578 tegen 1442 over 1951. Het gemiddelde uitkeringsbedrag steeg van f 566.15 tot f 589.58 per jaar. Toch was spr. ten aanzien van de toekomst niet pessimis tisch gestemd. In 1952 kon in zoverre weer van een herstel worden gespro ken, dat gaandeweg de behoefte voorziening haar normaal beloop hernam. Duidelijk treedt deze te rugkeer naar normalere omstan digheden aan het licht door de afschaffing onlangs van de inves teringsbeperkingen. Ook de financieringsmoeilijkhe den zijn grotendeels tot het ver leden gaan behoren. De gemeen ten mogen weer voor in uitvoe ring komende werken kortlopen de gelden aantrekken tot een to taal van een kwart van haar to taal lopende schuld, een volkomen normale verhouding derhalve. Dat de gemeente Alkmaar van de in vesteringsbeperkingen en finan ciële moeilijkheden bij de wo ningbouw geen ernstige moeilijk heden heeft ondervonden, is in hoofdzaak te danken aan het in vorige jaren gevoerde degelijke financiële beleid, dat hierin be stond, dat zodra mogelijk na het gereedkomen van kapitaalwerken de vlottende schuld werd omgezet in vaste schuld, zodat geen enkel gevaar ten aanzien van de schuld positie der gemeente bestond. Woningbouw-activiteit. Dit is wel een van de belang rijkste factoren geweest, waardoor de activiteit op het terrein van de woningbouw in 1952 nogal gun stige resultaten heeft opgeleverd. Het aantal gereedgekomen wonin gen was in 1952 voor het eerst boven de 20, terwijl nog 232 wo ningen op dit ogenblik in uitvoe ring zijn. Helaas bedroeg het aan tal ingeschreven woongelegen- heidbehoevenden op 15 December nog steeds meer dan 1000, n.l. 1018, al is dat dan ook 22 minder dan op 15 December van het vo rige jaar. Zolang er niet belangrijk meer woningen gereedkomen, dan jon gelieden in het huwelijk treden, zal de druk op de woningmarkt blijven bestaan. Spr. releveerde voorts de resul taten van de activiteit in andere sectoren van de bouwnijverheid. In uitvoering is o.a. de uit breiding van de Ambachtsschool. In de semi-technische sector noemde spr. de aanleg van de aardebaan voor het spooraccor- dement voor het industrieterrein, de verbetering van het kruispunt KennemersingelVarnebroek, de verbetering van de Nieuwe Scher- merweg en het bouwrijpmaken van vele terreinen voor scholen bouw en woningbouw. In aanleg zijn thans sportvelden aan de Hoeverweg en eindelijk is de ver betering van de Westerweg tussen de begraafplaats en de Kalkovens- weg ter hand genomen kunnen worden. Spr. herinnerde voorts aan de totstandkoming van een fabriek met kantoor aan het Kwakelpad voor de inmiddels gefailleerde Nemogra, van een kantoorge bouw voor het Ziekenfonds aan de Emmastraat, van de grote machinehal voor de Ned. Machine fabriek „Alkmaar", en van de herbouw van Huize Westerlicht, om te concluderen, dat op bouw- gebied een bevredigende activi teit viel waar te nemen. Spr. hoopte echter, dat Alk maar gespaard mocht blijven voor financiële tuimelingen van jonge bedrijven, als de Nemogra en het Papiervernietigingsbedrijf van Emil de Raay. Zij doen de naam van Alkmaar als vesti gingsplaats voor bedrijven geen goed, evenmin als vage en bit tere ontboezemingen van een fabrieksdirecteur over vermeend onvoldoende begrip van het ge meentebestuur voor de bedrijfs belangen der industrie. De mede werking, waartoe de raad be sloot, aan de uitbreiding van de Alkmaarse Machinefabriek, toont andere gezindheid. Deze fabriek moet zich nog veel meer uitbrei den om alle bij haar binnenko mende orders van ver buiten onze grenzen naar behoren te kunnen verwerken. Handel Wat de handel betreft, is het voor de kleinere bedrijven moei lijker dan voor de grotere en financieel krachtiger winkelzaken om het hoofd boven water te houden. Toch steeg het aantal in Burgemeester Wytema het Handelsregister ingeschreven zaken voor de gemeente Alkmaar van 1956 tot 1982. Van de Bra derie hebben de kleinere win kels het meest geprofiteerd, meer dan de grotere bedrijven, die hun grotere keus nu eenmaal niet op straat konden uitstallen. Toch was deze Braderie met haar tref fende eendrachtigheid een klin kend getuigenis van de onder nemingsgeest der Alkmaarse mid denstanders. Het aantal interna tionale uitgaande telefoongesprek ken steeg van 9272 in 1949 tot 22.540 in 1952; het aantal ver zonden telegrammen liep in deze jaren met nog geen 1000 terug, namelijk van 28735 tot 27901. Duidt dit op intensivering van buitenlandse relaties? De Alkmaarse Exportveiling had een behoorlijk jaar. De om zet bedroeg met een toeneming van f 63.000 bijna f IV2 millioen. De gasproductie overschreed 12 millioen kubieke meter. De aan gekochte electriciteit bereikte het topcijfer van 12.233.000 kWh. Ook het Gemeentelijk Slachthuis flo reerde in 1952. Het aantal slach tingen steeg van 30.806 tot 34.402, terwijl de ijsverkoop in staven toenam van 33.000 tot bijna 47.000, daarmede het topjaar 1948 benaderend. De invoer van vlees nam met 17.13 pet. af. De aan voer van vee op de jaarmarkt herstelde zich gedeeltelijk van de zware inzinking van 1951; de aanvoer op de weekmarkten over 1952 kwam op een iets lager peil dan die van 1951, t.w. 25156 te genover 25821 stuks, maar deze vermindering komt geheel op rekening van de varkens en de Directeur van het Marktwezen vermeldt dat dit een landelijk verschijnsel is. De goederenmarkt bracht met ruim f 5000.13 pet. meer op dan verleden jaar. De aanvoer op de kaasmarkt echter liep terug, vermoedelijk omdat niet over de volle zes maanden kaasmarkt in de open lucht gehouden is. Vreemdelingenverkeer Het vreemdelingenverkeer was wederom zeer belangrijk. Alcma- ria V.V.V. registreerde 13.683 torenbeklimmers en 10.594 over nachtingen, tegen 13.400 en 9.076 het vorig jaar. Het percentage buitenlanders bleef ongeveer 33 pet. Het na-seizoen was slechter dan dat van 1951. De kaasmarkt, attractie num mer één in Noord-Holland, bui ten Marken en Volendam, is in het afgelopen jaar meer dan eens zorgenkind geweest, omdat de zuivelwereld toch blijkbaar nog niet voldoende doordrongen is van het belang van de instand houding van dit unieke reclame middel voor de Nederlandse kaas. In weerwil van de krachtige pro testen uit Noord-Holland werd het totale voor de aanvoer beschik bare bedrag van f 30.000.ver minderd tot f 25.000.Aange zien hieruit betaald moesten wor den de kosten die de aanvoer ders moeten maken om hun kaas ter markt te brengen, is het dui delijk, dat bij een dergelijke drastische verlaging de hoeveel heid aangevoerde kaas moest af nemen. De aanvoer per marktdag bleef nagenoeg constant, de verminde ring is te zien in vermindering van het aantal gehouden open- luchtmarkten. Spr. vond het on begrijpelijk en verbazingwekkend te moeten constateren, dat er nog steeds mensen zijn, die menen dat de Alkmaarse kaasmarkt een plaatselijk onder-onsje is, dat alleen maar voordeel voor de stad Alkmaar oplevert. Bij zijn bezoek aan Frankrijk in September j.l. was de burge meester duidelijk gebleken, dat er een bepaalde gedachten-asso ciatie is: Alkmaar - kaas - Hol land. Niet alleen de bezoekers van de Alkmaarse kaasmarkt, voor zover zij van over de grens komen, verbreiden de faam van deze oud-Hollandse instelling. Deze faam gaat veel verder en het hoeft waarlijk niet zo lang meer te duren, totdat men aan de begrippen-paren „Holland en kaas", „kaas en Alkmaar" een gelijke waarde toekent. Dat is de beste reclame. Voor de Neder landse Spoorwegen was het affi che met de kleurige plaat van de Alkmaarse kaasmarkt een van de meest dankbare reclame-objecten over de hele wereld. Dat is niet reclame voor ALKMAAR, dat is reclame voor NEDERLAND. Spr. herinnerde in dit verband aan de door Alcmaria V.V.V. ge organiseerde en welgeslaagde journalistieke prijsvraag. Volksgezondheid Sprekend over de gezondheids toestand in Alkmaar merkte de burgemeester op, dat deze over 1952 in het algemeen goed was. Jammer genoeg vond de kinder verlamming ook in Alkmaar 3 patiënten. Het merendeel van deze patiënten is zonder grove resttoestanden genezen, doch in één geval bestaat nog ernstig letsel. Overigens hebben zich geen epidemieën van betekenis voor gedaan. Het bevolkingsonderzoek op tuberculose verloopt bevredi gend en de voorlopige resultaten zijn zeker niet ongunstig te noe men. In het Centraal Ziekenhuis werden tot 22 December opgeno men 4973 patiënten met een to taal aantal verpleegdagen van 103.000. Over het hele jaar zal dit aantal vermoedelijk ruim 105.000 bedragen. Daarbij komen dan nog ongeveer 10.500 verpleegdagen in de Zweedse paviljoens, zodat het personeel van het Centraal Zie kenhuis ongeveer 115.000 ver pleegdagen verzorgde. Voor het St. Elisabeth Ziekenhuis zijn de cijfers: 5825 opgenomen patiënten, 121.500 verpleegdagen. Brandweer Onder het vrijwillige brand weerpersoneel ontstond enig ver schil van mening over een voor dracht tot benoeming van een lid van het college van Hoofdlieden. Daar hierover in het openbaar meer gezegd is dan voor deze zaak goed was, wilde spr. er thans verder maar het zwijgen toe doen. Politie De politie was in 1952 wederom zeer actief. Opgemaakt werden 377 processen-verbaal wegens ge pleegde misdrijven tegen 389 in het vorige jaar. Bekeuringen we gens overtredingen werden ge maakt tot een aantal van 2374, waarvan 1673 overtredingen van de Wegenverkeerswet en het Wegenverkeersreglement, tegen over resp. 2182 en 1509 in het vorig jaar. Het aantal verkeers ongevallen bleef vrijwel constant, te weten 426 in ll'/s maand van dit jaar tegen 436 in 1951 en 429 in 1950. Dodelijke afloop hadden slechts 2 verkeersongevallen. Cultuur en sport Op het Sportpark was het be zoek minder dan verleden jaar. Het aantal betalende bezoekers wordt geschat op 97.500 tegen 111.500 in het vorige jaar. De directie rept van minder goede weersomstandigheden, maar ook van slechts 8 draverijen tegen 13 in het vorige jaar. Ongelukken van betekenis kwamen gelukkig niet voor. Het bioscoopbezoek nam af, maar het verheugde spr., dat het aantal concertbezoekers van 7000 tot over de 11.000 ge stegen is, terwijl ook de toneel voorstellingen meer bezoekers trokken dan in 1951. Het aantal gebruikte toegangsbewijzen steeg van bijna 15.000 tot bijna 18.000. De belangstelling voor tentoon stellingen in 't Stedelijk Museum is nog niet wat zij wezen moet. De werkelijke cijfers zijn 6205 (over 10 maanden' in 1952) tegen 8324 in 1951. Burgemeester Wyte ma sprak de wens uit, dat ALLE klassen van ALLE scholen voor voortgezet onderwijs ALLE ten toonstellingen in Museum bezoch ten. Tenslotte nog enkele gegevens betreffende de Spaarbank. Spr. noemde het verheugend, dat in 1952 meer aan spaargeld werd ingelegd dan terugbetaald, name lijk tot een bedrag van ruim f 300.000.bij de Nutsspaarbank, terwijl verleden jaar bijna f 600.000.— meer werd opgevraagd dan ingelegd. Bij de Rijkspost spaarbank was de ontsparing nog steeds niet tot staan gebracht. Daar werd voor f 158.000.meer teruggevraagd dan ingelegd. Burgemeester Wytema besloot zijn rede met de wens uit te spreken, dat alle raadsleden in het voor ons liggende jaar hun beste krachten zouden inspannen, tot heil van de gemeente, die, aldus burgemeester Wytema, „onder Gods hoede aan uw zor gen is toevertrouwd". ALKMAAR Op gecombi neerde vergadering van ae L.T.J. en de L.T.B. van welke ver gadering de L.T.J.-voorzitter, Theo Blom hoopte, dat zij een stimulans zou zijn tot hechtere samenwerking tussen de jongere en oudere boeren en tuinders,, heeft de bekende publicist, de heer A. C. Conijn, een dikke twee uur lang een goedgevulde bovenzaal van het „Wapen van Heemskerk" bezig gehouden met een boeiend relaas over een reis, die hij vlak voor het uitbreken van dé tweede wereldoorlog naar Rusland maakte. Hij leidde zijn causerie in met een korte beschouwing over de vrede, die op aarde slechts dan als de ware vrede heersen kan, wanneer het mensdom eerst zover is gekomen om God die eer te betuigen die Hem toekomt. Voor de Christelijke vrede moet worden gevochten, zoals St. Stephanus dat deed, niet echter zoals het Communisme strijdt voor een vrede, die niet de vrucht is van de onderwerping aan God. De gelijkheid die de communisten willen, is er louter een van de materie, waaruit geen ware broederschap kan ontstaan. De communisten scheppen een eigen godsdienst, met Stalin als de grote leraar, waarachter de monische machten schuil gaan. Daartegenover staat de Katho lieke leer, die, mits getrouw na gevolgd, automatisch de sociale rechtvaardigheid en vrede doet bloeien. Vervolgens gaf de heer Conijn een humoristische en interessan te beschrijving van een reis zoals dat ging vóór de oorlog. Hij schilderde niet effectvolle woorden de toestanden in ver schillende steden, als Leningrad, Moskou en Kief en ging na, hoe door het duivelse systeem van Stalin en consorten de Katho lieke Kerk in Rusland wordt uit geroeid, de priesters worden ver moord of in concentratiekampen en gevangenissen opgesloten, dit telkens illustrerend met spreken de voorbeelden uit zijn eigen, rijke ervaring, waardoor zijn toe hoorders uit slechts een klein aantal concrete feiten, toch het wezenlijke van de Russische toe standen konden aanvoelen. Het is waar, dat voor de ar beiders in het algemeen behoor lijke sociale wetten zijn inge steld, maar nimmer zijn, zoals André Gide heeft geschreven, hun hoofden zo diep gebogen ge weest, omdat zij het bezit van de vrijheid verloren hebben. Het (Advertentie) ALKMAAR. Voor ruim acht millioen is er aan kapitaalsuitga ven geraamd op de gemeentebe groting en de bedrijfsbegrotingen voor het jaar 1953; om precies te zijn, voor f 8.204.427. Hoewel al deze werken en bouwplannen in de begroting ge noemd worden, is het echter nog niet zeker, dat zij allen ook in dit jaar zullen worden uitgevoerd. Wij laten hieronder de voor naamste objecten volgen: Woningbouw (voorschotten) 1.O62.0UU, Bouwrijp maken terrein tussen Anna vaii Burenstraat en verbin- dingsgracht, met bijkomende wer ken 1.169.000.—. Aanleg Willem de Zwijgerlaan 595.500,—. Woningbouw (complex van 84 woningen voor gerepatriëerden (gedeeltelijke kosten) 500.000, Bouwrijp maken gedeelte Indu strieterrein-Noord 421.500, Bouwrijp maken gedeelte ter rein tussen Heiloërdijk en verbin dingsgracht 272.200, Stichting twee kleuterscholen 256.000,—. Bijdrage stichting R.K. School voor b.l.o. 256.000, Bouw derde Christelijke lagere school 254.447.—. Stichting R.K. Jongensschool in Overdie 250.000, Stichting openbare school in Overdie f 272.300, Bouw brug voor verbinding Ju liana van StolberglaanWillem de Zwiigerlaan f 194.500, Verbouwing Bureau Openbare Werken f 156.300,—. Bouw twee gymnastieklokalen bij Handelsschool 156.000, Demping Afgesneden Kanaal vak 150.000, Bouwrijp maken terrein tussen Bergerweg en v. d. Lijnstraat 143.700,— Bijdrage stichting Christelijke b.l.o.-school 120.000, Bouw Districtsconsultatiebureau 110.000,—. Uitbreiding buizennet gasbe drijf 96.500,—. Uitbreiding kabelnet Electrici teitsbedrijf 93.600, Aanleg betonschoeïing Schelp- hoek 80.000, Uitbreiding gebouwen Reini ging f 80.000, Vernieuwing schoeiïns Afge sneden Kanaalvak 76.000, Verbouwing Bureau Sociale Za ken 71.974,— Aanleg huisaansluiting Electr. bedrijf 64.000, Aanleg huisaansluiting Gasbe drijf 56.060, Verbetering Sportvelden Over die ƒ47.000.—. Aanschaffing materiaal Be scherming Burgerbevolking 61.600,—. Aanleg Vondelstraat 45.600, Aanschaffing transportmiddelen Reiniging 44.000, Aankoop meters Gasbedrijf ƒ43.440 Uitbreiding Straatverlichting 43.000,—. Aanles sportveld naast Zwem bad ƒ30.000,—. Bouw droogtoren Brandweer kazerne f 26.845. Verbouwing tijdelijk schoolge bouw Ruvsdaelkade f 25.000, Voorziening brandveiligheid Waaggebouw 21.600. Aanleg spooracordement Indu strieterrein ƒ21.000. Verbetering snoeltafel Waagto- rencarillon 7.500. Aanleg trottoir tussen Bokke- brue en Kooltuinbrug f 6.000. Aanleg sportvelden Hoeverweg 63.400.—. Voorts ziin nog tal van andere bedrasen geraamd voor investe ringen in de verschillende bedrij ven. is waar ,dat het communisme in sociaal-hygiënisch opzicht en in vele andere sectoren van de maatschappelijke bedrijvigheid vele verbeteringen heeft aange bracht, maar daar staat tegen over, dat het tracht het ateïsme te verbreiden met alle mogelijke misdadigheid, waartegen het wereldgeweten in opstand moet komen. De heer Conijn besloot zijn door luid applaus beloonde rede, met de leden van L.T.J. en L.T.B. op te wekken tot het be oefenen van de naastenliefde en het in practijk brengen van de sociale rechtvaardigheid. De avond werd bijgewoond door de G.A. pater J. Buijs O.P. De voorzitter vestigde nog de aandacht op de retraites, die bin nenkort voor de land- en tuin- bouwjongeren zullen aanvangen. alle DONDERDAG 8 JANUARI Bioscopen: REX: Anna, 18 jaar VICTORIA: Limelight, leeftijden HARMONIE: „Een onverge telijke melodie" CINÉMA AMERICAIN A. en C. in Alaska, a. lfd Voorstellingen 8 uur. Apotheken- Van hedenavond 6 uur af voor spoedgevallen bereikbaar Apo theek Wanna, Mient C 13: Apotheker: Mei. F Schui- tema. GULDEN VLIES: 8 uur: Concert H.O.V. Solist de Mexicaanse tenor Carlos Puig (4.15 u. Jeugdconcert) WAPEN VAN HEEMSKERK 8 uur: Muziekavond leer lingen school Sambeek en Sparrevue 1953. Vrijdag: Hoog water 0.10 en 13.00 u. Laag water 6.55 en 18.55 u. IF eersrorirarhtina medegedeeld door het KNMI te De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond. VANNACHT MATIGE VORST Vannacht: weinig bewolking en weinig wind met op vele plaatsen matige vorst. Morgen overdag: toenemende bewol king met later in het Noorden en Westen van het land enige sneeuw. Tot matig of vrij krachtig toenemende wind tus sen Zuid en Zuidwest. Lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Wie raadt de uitslag? Het ziet er naar uit, dat er komende Zondag opnieuw niet veel van het voetbalprogramma terecht zal komen. Wij zullen daarom onze prijsvraag nog maar enige rust gunnen. Bouwwerk gegund ALKMAAR. Na gehouden aanbesteding is de bouw van het tehuis voor bejaarden aan de Paul Krugerstraat voor de Ver eniging voor Volkshuisvesting gegund aan de laagste inschrijf- ster, de firma J. Boekei en Zn. alhier. Acht kinderen naar Bio-vacantieoord ALKMAAR Ieder, die de bioscoop bezoekt, zal getroffen zijn door de filmpjes van het Bio-Vacantieoord, dat tweemaal per jaar in de Nederlandse bios cooptheaters ten behoeve van 't zwakke Nederlandse kind collec teert. Ook het bioscoopbezoekend publiek in onze gemeente is steeds gaarne bereid voor het goed doel een steentje bij te dragen. De Stichting „Bio-Vacantie oord" zendt zwakke behoeftige kinderen uit geheel Nederland in de leeftijd van 614 jaar naar het Bio-Vacantieoord „Russen duin' te Bergen aan Zee, onge acht religieuze of politieke ge zindheid der ouders of verzor gers. Op Donderdag 15 Jan. a.s. vertrekken uit onze gemeente 8 kinderen voor een verblijf van zes weken naar dit ideale vacan- tieoord. Wij twijfelen er niet aan of ook deze kinderen zullen t.z.t. gesterkt en vol nieuwe energie terugkeren. ALKMAAR. Het aangekon digd vertrek van het opleidings depot B.K.L. van Alkmaar naar Schoonhoven, waarmee 14 Janu ari a.s, zal worden begonnen, be gint zijn schaduwen reeds voor uit te werpen. Nadat afgelopen Maandag een spectaculaire avondoefening werd gehouden, die als „laatste" in Alkmaar was aangekondigd, heeft het bestuur van het Katholiek Militair Te huis gisteravond de soldaten van het garnizoen een avond aangeboden, waarbij wederzijds officieel afscheid werd genomen. Medewerking verleende het cabaret-gezelschap „De Lachspie gel" uit Alkmaar, dat ondanks de beperkte toneel-accommodatie er in slaagde de verschillende nummers in een vlot tempo af te werken. Het beroep op de cle mentie van het overigens gulle publiek, bleek dan ook overbodig te zijn geweest. De zaal was overbezet en wan neer het in de bedoeling van dc organisatoren mag hebben ge legen 't afscheid met deze avond wat. minder zwaar te maken, dan ziin zij in die opzet beslist niet geslaagd. Gelukkig hebben de militairen tot 14 Januari de tijd om de banden met het K.M.T. voorzich tig los te weken, hoewel wij er bij voorbaat van overtuigd zijn. dat het ook dan nog een pijn lijke operatie zal blijven. Intussen vernemen wij nog. dat direct na de overplaatsing, in Alkmaar alleen zal achterblijven de staf met het daaraan toege voegde bureaupersoneel. Het achterblijvend meubilair is echter op ongeveer honderd man berekend, omdat men in April Kinderen van ons volk" BERGEN Dit bekende to neelstuk van Antoon Coolen zal door de toneelver. St. Jan op 15 Jan. worden opgevoerd. Dit prach tige stuk, waarin zijn verwerkt Coolen's romans „Kinderen van ons volk" en „De Schone Volein ding" speelt zich af in de Bra bantse Peel. Het stuk, rijk van inhoud, is „St. Jan" zekér toe vertrouwd. Er kan al gereden worden BERGEN Aangezien de Ber ger ijsbaan alleen voor kinderen, en dan nog slechts gedeeltelijk is opengesteld, gaan de gedachten uit om elders een geschikte plaats te zoeken waar de zo geliefde win tersport beoefend kan worden. Hiervoor is gelegenheid op de Bergervaart, die vanaf de Piet Boendermakerweg tot aan de be kende kruising van 2 sloten, ge heel betrouwbaar is. Het ijs is hier ook behoudens enkele ge deelten, zeer goed berijdbaar. Vanaf het bovengenoemde gedeel te tot aan de gasfabriek is het ijs echter nog NIET BETROUW BAAR. Ook het ijs achter café „Rust- wat" aan de Bergerweg is in goe de conditie en mooi glad. Hoewel de ijsbaan door zijn beschutte lig ging dus nog niet kan worden ge opend kan men toch naar harte lust rijden BurciPT'iPPslier v. cl. Heuvel HFRBENOFMD AKERSLOOT Bij Koninkl. besluit van 17 Dec. 1952 is op nieuw herbenoemd m.i.v. 20 Jan. a.s. tot burgemeester van Aker sloot de heer G J. J. van den Heuvel. Op 20 Jan. 1923 werd hij tot burgemeester benoemd. een aanvullend bewakingsgarni zoen verwacht, dat momenteel in Amsterdam gelegerd is. Hoeveel manschappen dit precies zal om vatten is echter nog niet bekend. Vermoedelijk blijft het voorlopig beperkt tot ongeveer zestig man, waarbij men rekening houdt met een mogelijke uitbreiding. Het is niet uitgesloten, dat 'een gedeelte daarvan in andere plaat sen, b.v. in de Wieringermeer, zal worden ondergebracht. EXPOSITIE AFFICHES BIJ K.C.B. BERGEN. Voor de variatie zal de eerstvolgende week-end- expositie van het Kunstenaars Centrum Bergen, gewijd ziin aan de affiche-kunst. De ten toon te steken biljetten ziin welwillend afgestaan door mevrouw M. Boendermaker-Schoenmaker, ere lid van het Centrum, die deze tentonostelling tevens zal inlei den op Zaterdag 10 Januari a.s. om vier uur in de Kunstzaal. Voorts wordt geëxposeerd een keuze uit de reclame-biljetten, die de deelneemsters aan de ten tentoonstelling tevens zal inlei- deze zomer hebben vervaardigd. Er zullen te zien zijn affiches van Toulouse Lautrec, Hordijk, Dick Elfers. Jan Peters, Leo Ges tel Matthieu Wiegman. Jan Sluvters. Monnickendam en vele anderen. Ook deze expositie zal gedurende drie achtereenvolgen de week-ends des middags ge opend zijn. 0AN5SCHOOL ....n klasse beter! (Uitsl. R.K. Instituut) Voorjaarsclubs en Aanvang einde Januari Kenn.str.weg 101 Telefoon 3375 Naar Korea AKERSLOOT Zaterdag 3 Januari is onze plaatsgenoot, de heer S. P. Lejjen met de „Water man' naar Korea vertrokken. Wij wensen hem behouden vaart en goede wacht. Burgerlijke stand AKERSLOOT Geboren: Ja cob C. z.v. C. Spaan en G. de Ridder; Catharina C M. d.v. N. J. Molenaar en C. C. Dekker; Petrus C. z.v. N. Broersen en H. M. Berkhout. Overleden: Cornelis Vader 46 j echtgenoot van Marg. Bloedjes; Maartje Goet 76 j. weduwe van. A. de Groot. Gehuwd: Peke Beenhakker en Leonie V. Drigny. Burgerlijke Stand GRAFT. Overleden Anna Maria Bosch. 65 jaar, echtg van A L. Makenbach: Geertje Olij. 58 jaar. echtg. van J. Moerbeek. Ingekomen personen: Hendrik J Straatman, van Steenderen (D.) naar Oost-Graftdiik 33. Vertrokken personen: Hendri- kua J. Mul. van Graftermeer 11 naar De Rijp Franciska P Kop pen. van Oost-Graftdijk 16 naar Amsterdam: Margaretha van der Gragt. van Graft 42 naar Koog aan de Zaan: Maria T. Plukker, van Graft 65 naar Tilburg.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 2