Samenscholingsverbod in Achtkarspelen genegeerd Van Callantsoog tot de Cocksdorp is de zee in opmars HEID" .K.L. VEILING „ONS BELANG" TOT f750,- VEROORDEELD Verschilt Flora van Broersen1 sReus"? Duinafslag blijft er zorgwekkend; nieuwe tegenmaatregelen in studie Herstelwerk van na de oorlog weer goeddeels teniet gedaan Ditj jaar als maximum 65.000 woningen HRIJVING ginners evorderden Ommelandeniverkivilligen werden met gejoel ontvangen Veel politie op de been Ontploffing bij Shell in Texas Bij nieuwbouiv goedgekeurd bedrag aanmerkelijk overschreden EEN BLOEMKOOL-MYSTERIE Wageningen zegt neen, kwekers ja Regering antwoordt Eerste Kamer Duinen in asfalt bij Huisduinen? Korreltjes DONDERDAG 6 JANUARI 1953 Pagina 3 pncachtlng door het KNMI ldig van Donder - Vrijdagavond. MATIGE VORST zeinig bewolking ind met op vele ïge vorst. Morgen nemende bewol- >r in het Noorden an het land enige matig of vrij emende wind tus- Zuidwest. Lichte peraturen om het It de uitslag? naar uit, dat er adag opnieuw niet voetbalprogramma omen. Wij zullen prijsvraag nog ast gunnen. erk gegund Na gehouden s de bouw van het beiaarden aan de traat voor de Ver- Volkshuisvesting le laagste inschriif- J. Boekei en Zn. nderen naar cantieoord Ieder, die de ekt, zal getroffen filmpjes van het 3rd, dat tweemaal 3 Nederlandse bios- ten behoeve van 't landse kind oollec- bioscoopbezoekend onze gemeente is bereid voor het n steentje bij te ng „Bio-Vacantie- zwakke behoeftige »eheel Nederland in m 614 jaar naar antieoord „Russen- sn aan Zee, onge- e of politieke ge- ouders of verzor- derdag 15 Jan. a.s. t onze gemeente 8 r een verblijf van ar dit ideale vacan- wijfelen er niet aan inderen zullen t.z.t. vol nieuwe energie nd bewakingsgarni- t, dat momenteel in elegerd is. Hoeveel dit precies zal om- er nog niet bekend, blijft het voorlopig ngeveer zestig man, rekening houdt met uitbreiding, uitgesloten, dat 'een van in andere plaat- de Wieringermeer, mdergebracht. IE AFFICHES 1 K.C.B. Voor de variatie volgende week-end- het Kunstenaars gen. gewiid ziin aan nst. De ten toon te ten ziin welwillend oor mevrouw M. 3r-Schoenmaker, ere- Centrum. die deze g tevens zal inlei- ■dag 10 Januari a.s. in de Kunstzaal. ■dt geëxposeerd een e reclame-bilietten. emsters aan de ten- g tevens zal inlei- hebben vervaardigd, te zien ziin affiches 3 Lautrec, Hordiik, Tan Peters. Leo Ges- u Wiegman. Jan nnickendam en vele deze expositie zal rie achtereenvolgen- s des middags ge- n klasse beter! R.K. Instituut! rjaarsclubs en einde Januari i.str.weg 101 efoon 3375 ar Korea OT Zaterdag 3 nze plaatsgenoot, de :ijen met de „Water- orea vertrokken. Wij behouden vaart en rlijke stand OT Geboren: Ja- C. Spaan en G. de arina C M. d.v. N. en C. C. Dekker; N. Broersen en H. Cornelis Vader 46 j ran Marg. Bloedjes; t 76 j. weduwe van 'eke Beenhakker en rigny. rlijke Stand Overleden Anna 65 iaar. echtg van nbach; Geertie Olii. ;g. van J. Moerbeek. personen: Hendrik i. van Steenderen ost-Graftdiik 33. i personen: Hendri- van Graftermeer 11 3 Franciska P Kop- >st-Graftdiik 16 naar Margaretha van der Graft 42 naar Koog Maria T. Plukker. 5 naar Tilburg. (Van een onzer redacteuren) GRONINGEN Burgemeester H. van Ek van Achtkar spelen (Fr.) heeft gistermiddag op verzoek van de poli tie een samenscholingsverbod voor zijn gemeente afge kondigd, naar aanleiding van relletjes, welke een gevolg waren van het feit, dat arbeiders uit de plaatsen Kooten, Twijzel, Buitenpost en Harkema-Opeinde zijn gaan wer ken aan de Coöperatieve fabriek voor melkproducten de „Ommelanden". Het is thans ook in dit Friese gebied, waar de stakingsleiding van de algemene Nederlandse agrarische Bedrijfsbond opereert, om ten koste van alles tegen te gaan, dat het aantal arbeiders van de „Ommelanden" wordt uitgebreid, waardoor de „Omme landen" weer normaa' ?nu k ï- nen draaien en de staking ver geefs zou zijn "eweest. We meldden reeds, dat de di recteur van de „Ommelanden" de heer F. de Boer. erin geslaagd was in deze Friese gemeenten de beschikking te kr""en over een aantal arbeidskrachten. De werk willigen v .den met een spe ciaal daarvoor aangeschafte auto bus van huis gehaald en naar de fabriek vervoerd, terwijl men des avonds ook 7arbeiders weer thuis bracht. Relletjes bij vertrek en aankomst. Steeds deden zich de laatste dagen relletjes voor, wanneer de „Ommelanden"■'o, och tends verfnnv „r "vonds weer in de dorpen van de -emeente Achtkarspelen arriveerde. AARDSCHOK IN BELGIE GEVOELD BRUSSEL, 7 Jan. (Belga). Heden, Woensdagochtend, te 00.59 uur is in het gebied op ongeveer 25 kilometer ten Zuiden van Brus sel een aardschok waargenomen welke op sommige plaatsen mu ren en vensters deed trillen en meubelen in beweging bracht, aldus meldt het observatorium te Ukkel. In Midden-Italië werd een aard schok geregistreerd op 70 km af stand, waarschijnlijk zal het die in België geweest zijn. M.s. „ORINDA" ZAT AAN DE GROND ROTTERDAM, 7 Jan. Het 298 brt metende Nederlandse mo torkustvaartuig „Dorinda" van de heer van Doorninck, kapitein eigenaar, onderweg van Amster dam naar Graasten in Denemar ken, is in de nacht van Maandag op Dinsdag bij de ingang van de Deense haven Egernsund aan de grond gelopen. Blijkens een heden door de car gadoor te Rotterdam ontvangen telegram is het schip inmiddels vlotgekomen en in Graasten ge arriveerd. SHERIDAN (Texas), 7 Jan. (Reuter). In een olieraffina derij van de Shell nabij Sheridan in de Amerikaanse staat Texas heeft zich Woensdag een zware ontploffing voorgedaan, waardoor brand uitbrak. Vier personen zijn om het leven gekomen en vier personen worden vermist. De kracht van de ontploffing was tot op 30 kilometer afstand merkbaar en te Rock Island, 20 kilometer ten Oosten van Sheri dan, werden mensen door de luchtdruk omver geworpen. We gens het gevaar van nieuwe ont ploffingen is het gehele gebied afgezet. Op de raffinaderij werk ten 2000 mensen. Het was op het laatst zo era dat ruim 50 personen 's avonds de bus stond op te wachten en dan de werkwilligen uitscholden en hen bedreigden. Ook werd de bus achtervolgd, terwijl men voor de huizen van de werkwilligen ging posten. Een en ander had tot gevolg, dat het aantal arbeiders dat naar Groningen "in" te werken, af nam, maar nog steeds worden er ongeveer tien arbeiders iedere morgen opgehaald. (Vervolg op pagina 5) 75-JARIG JUBILEUM ST. GREGORIUS- VERENIGING in Bisdom Haarlem HEEMSTEDE. Gedurende de Paasweek zal te Amsterdam op grootse wijze het 75-iarig jubileum der Nederlandse Sint Gregorius Vereniging worden ge vierd. Voor de kerkkoren belegt het feestcomité een contactmid dag. tijdens welke men naast de gewone belangen van de kerk- muzikale beweging ook de orga nisatie van het jubileum zal be spreken. Voor een goed verloop der feestelijkheden is het noodzake lijk. dat alle kerkkoren van het bisdom Haarlem afgevaardigden sturen naar deze contactmiddag. Voor Noordholland wordt deze gehouden op Zondag 8 Februari te Haarlem (H.K.B.-Gebouw. Tempelierstraat), voor Zuidhol land en Zeeland op Zondag 25 Januari te Delft (Stads-Doe- len) Verwersdijk) om half drie. Opgave van deelneming, waar bij ook de plaats van deelneming dient te worden aangegevep. ge lieve men te richten aan het secretariaat der Sint Gregorius Vereniging. Seminarie Hageveld te Heemstede. vereniging werd als verweer aan gevoerd. dat de opgegeven cijfers bij het Ministerie waren geba seerd op een aanvrage van een goed te keuren bouwbedrag van f 90 000. waarmee men 't oor spronkelijk gedachte bouwbedrag had willen verhogen. Tot een hernieuwde aanvrage was het echter op advies van het gemeentebestuur van Castri- cum niet gekomen. Tenslotte werd de vereniging veroordeeld tot het betalen van een boete van f 750. S« werd veroordeeld tot een boete van f 200 subs. 30 dagen, C. tot f 300 subs. 30 da gen en K. tot f 150, subs 30 dagen. CASTRICUM Gistermiddag moest de Coöp. Tuinbouwver- eniging „Ons Belang" voor de Alkmaarse Economische Politie rechter, Mr. J. Markus verschij nen terzake van een overtre ding van de Wederopbouwwet. Tevens kregen zich hiervoor te verantwoorden de veilingmeester- administrateur, J S. de aannemer A. C. en de tekenaar J. K. te Arnhem. Voor de bouw, die van I April tot ongeveer 1 October duurde, was door het Ministerie van Wederopbouw goedkeuring verleend tot een bedrag van f 85.000. De werkelijke bouw kosten overschreden dit bedrag aanmerkelijk tot een bedrag van ongeveer f 113.300. De rechtibanik is met deze zaak ongeveer anderhalf uur bezig ge weest. De ten-laste-legging als zodanig werd niet ontkend, doch er bestond nog enig menings verschil over de kwestie, welke posten wel en welke niet bij de werkelijke bouwkosten belkoor den. Ai nam men een nog zo ruim standpunt in. aldus de Offi cier van Justitie, Mr. J. Vellin- ga, dan nóig was het goedge keurde bedrag aanmerkelijk overschreden. De Officier van Justitie had de indruk gekregen, dat men bij het pogen om de goedkeuring te verkrijgen niet helemaal recht door zee is gegaan. Allereerst was hij van mening, dat men met de bouw van de nieuwe vei ling nog wel enige tijd had kun nen wachten en dat de econo mische noodzaak tot de bouw niet zo- sterk had behoeven te worden opgeschroefd, als door de Vereniging is gedaan. Was men helemaal eerlijk geweest met de cijfers, dan zou dé goed keuring wellicht niet eens zijn gegeven. ALOM SCHAATS WEDSTRIJDEN IN NOORDHÓLLAND Terwijl Friesland en Gronin gen reeds enkele dagen op de schaats staan, zijn we in Noord holland tot nu toe van schaats wedstrijden verstoken gebleven. Maar nu begint men allerwege toch ook wedstrijden uit te schrijven. Vrijdag opent Beemster de rij met de Noordhollandse kampioenschappen schoonriiden voor paren, die verreden zullen worden op de banen van de iis- ciufc Bamestra. Zaterdag vinden er op diezelf de baan hardriiwedstriiden plaats over afstanden van 500. 1500 en 300C meter. Op diezelfde dag worden in Sint Pancras de provin ciale kampioenschappen van Noordholland op de lange baan gehouden. Dat kan dus ook zeer interessant worden. Voor Zondag staat Wierin- g e n op het programma met pro vinciale kampioenschappen, n.l. op de korte baan voor heren. De dames strijden op diezelfde korte baan om de Noordholland se titels te Purmerend. De vier snelste dames zullen hier worden afgevaardigd naar de nationale kampioenschappen Bedriegelijke koehandel PURMEREND. De Alk maarse economische oplitierech- ter heeft gistermiddag de Friese veehandelaar Tj. H. uit Schraard veroordeeld tot een boete van 125 gulden sub. 30 dagen, omdat hii op de Purmerender markt een koe had verkocht, zonder een geldige verklaring te hebben overgelegd, dat het dier t.b.c.- vrii was. terwijl hii met een v/aardeloos papier trachtte de in druk te vestigen, alsof dit wèl zo was. De officier van justitie had een boete van 200 gulden of 2 maanden geëist. GOUWZEE WEER EEN IJSVLAKTE PURMEREND. De Gouwzee tussen Monnikendam en Marken is. voor zover het oog reikt, weer één ijsvlakte. De tramboot vaart neg. maar verwacht wordt dat de verbinding met de vaste wal spoedig zal worden verbroken. Bij Monnikendam is men druk aan het ijszeilen. De kleine boot ies hebben Dinsdag al proef tochten gemaakt, hoewel het eiland Marken nog niet kon wor den bereikt Er zijn reeds voorbereidingen getroffen Zaterdag een Dorpen- tocht in Waterland te houden. Daar het ijs nog niet overal be trouwbaar is. konden nog geen definitieve besluiten worden ge nomen. ALKMAAR. De Alkmaarse Politierechter, mr. Markus, heeft er zich bij het gebruik van bloemkool nooit het hoofd over gebroken, of hij nu een „Flora Blanca" of „Broersens Reus" consumeerde. Sinds gistermiddag is dat allemaal anders geworden, want het al of niet aanwezig zijn van verschil tussen beide soorten is inzet geworden van een zaak, waarin de kweker P. B. uit Harenkarspel en de Rotter damse zaadkweker R. Zaan de hoofdfiguren vormden. In het najaar van 1951 was het de heer Zwaan opgevallen, dat in De Streek en het Westland bloemkolen gekweekt werden, die een opvallende gelijkenis ver toonden met zijn eigen, wettelijk beschermde product. Bij informatie werd hem echter medegedeeld, dat het hier bloem kolen betrof, waarvan de zaden geleverd waren door de heer B„ en geen „Flora Blanca". De heer Zwaan nam daar echter geen ge noegen mee en mengde de recher che in de zaak. Er werd een uit gebreid en deskundig onderzoek ingesteld, waaraan zelfs Wage ningen te pas kwam. Men pootte de zaden van beide soorten naast elkaar in proefbakken uit en be studeerde de plant in verschil lende ontwikkelingsstadia, om tenslotte tot de conclusie te ko men, dat er van een principieel verschil geen sprake was, waaruit dus zou moeten blijken, dat hier van dezelfde zaden was gebruik gemaakt. Daar de „Flora Blanca" reeds lang bestaat, lag de slot conclusie ogenschijnlijk voor de hand, maar de verdediger, mr. Berkhouwer, was daarmee niet tevreden gesteld. Daarom had hij vier getuigen a décharge laten verschijnen, die stuk voor stuk verklaarden, dat er wel degelijk verschil bestond. Overeenkomsten merkwaardig Bij de teelt in de Wageningse proefbak deed zich een opvallend verschijnsel voor. Toen er name lijk onder de verschillende uitge zette bloemkoolplanten een ziekte uitbrak, bleken zowel de „Reus" als de „Flora Blanca" daarvoor bijzonder vatbaar te zijn, méér dan de andere soorten. Dit wees wederom op een overeenkomst, zo niet op een volkomen identi teit. Vier getuigen, allen deskundi gen, waaronder één Wageningse stuk voor stuk, dat er tussen beide producten geen principiële ver schillen aanwijsbaar waren. Op de vraag van mr. Berkhouwer, of zij de bloemkolen geoogst en vergeleken hadden, moesten zij echter ontkennend antwoorden. En dat was juist het punt, waarop de verdediging van mr. Berkhouwer voor een belangrijk deel rustte. Daarbij zou namelijk moeten blijken, dat de „Reus" hoger op de steel staat dan de „Flora Blanca". De getuigen a décharge kenden overigens méér verschillen, voornamelijk in de bladvorm, die de andere deskun digen echter niet waren opgeval len. Op de vraag van de Officier van Justitie, mr. Vellinga, of het mogelijk was, dat uit verschil lende zaden een nagenoeg gelijk soortig product te voorschijn komt, antwoordde de Wageningse deskundige, dat dit vrijwel uit gesloten is. Hij noemde boven dien de door de verdediging aan gehaalde verschillen „zacht uit gedrukt overdreven" en meende dat zélfs al zouden die verschil len bestaan, op grond daarvan de zaden niet als „nieuw" erkend zouden worden. En daarmee geraakte men op net punt, waarop mr. Markus moest erkennen, dat de materie hem boven het hoofd groeide. Nog vóór mr. Vellinga tot een eis kon komen, verwees hij de zaak naar de Meervoudige Kamer. DERDE PONTVEER OVER HET IJ B. en W. van Amsterdam heb ben de gemeenteraad een voor ste! doen toekomen om voor een derde pontverbindina tussen de Distelweg en de Tasmanstraat te deen aanschaffen vier diesel- electrische ponten, elk met een dek-oppervlakte van 582 m2 en daarvoor beschikbaar te stellen ingenieur, verklaarden ter zitting een bedrag van 13.679.200.—. (Van onze redacteur) Hij wilde niet zover gaan als een ambtgenoot van hem, om i DEN HELDER Men maakte zich de laatse jaren grote sloping van het nieuwe veiling- %Qrg dp afhrokkeUng van strand en duinen tussen Callantsoog en de Cocksdorp op Texel. Zo erg zelfsdat de deskundigen met alle beschikbare kennis zich op nieuwe plannen hebben geworpen, die aan de minister ter nadere beoordeling zijn voorgelegd. De eeuwen door is de strijd tegen de zee één van de sterke zijden van Nederland geweest en dit geldt heden ten dage niet in het minst. Is men reeds begonnen de verzilting van de Nederlandse grond tegen te gaan, ook de duinafslag langs de kust en in het bijzonder die van Callantsoog tot de Eierlandse vuurtoren vraagt alle aandacht en kost de Staat jaarlijks schatten geld. Die aandacht is noodzake lijk, want bij enige verwaarlozing zou het onheil voor de kustgebieden niet te overzien zijn. Vandaar, dat men spreekt van een zorgelijke toestand door de duinafslag. gebouw te gelasten, maar wél zag hij zich genoodzaakt, om hoge boeten te vragen. Tegen de Vereniging vorderde hij 'n boete van f 750: tegen de veilingmees ter-administrateur f 250 subs. 2 maanden, tegen de aannemer f 500 subs. 3 maanden en tegen de ontwerper van de tekeningen een boete van eveneens f 500. subs. 3 maanden. Van de zijde van de Tuinbouw- GROTE BRAND OP PHILIPPIJNEN MANILLA, de Philippijnen, 7 Jan. (A.P.). Gisteren is een grote woonwijk van de havenstad Cebu afgebrand. Ongeveer 10.000 van de 180.000 inwoners van de stad zijn dakloos geworden. Vol gens officieuze ramingen bedraagt de schade 150.000 dollar. (Van onze parlementaire redactie). De regering heeft aan de Eerste Kamer medegedeeld, dat zij thans spoedig zal hebben te beslissen over het complex van maatrege len, dat genomen moet worden in verband met de aanstaande huur verhoging. Daarbij zal o.a. ook aan de orde komen in hoeverre door belastingverlaging compensa tie kan worden geboden. In de Memorie van Antwoord op de rijksbegroting wordt verder medegedeeld, dat het maximum aantal woningen, dat in 1953 ge bouwd kan worden, 65.000 is. Deze uitbreiding van het woningbouw programma staat in verband met de werkgelegenheidspolitiek. Zo als bekend bedraagt het minimum aantal te bouwen woningen 55.000. Naar aanleiding van wat er in het voorlopig verslag over de ka binetsformatie is gezegd, merkt dr. Drees op, dat er in het kabi net inderdaad geen eenheid is in beginsel. Het zal soms moeilijk genoeg kunnen blijken om een heid te verkrijgen in het practi- sche beleid. Overigens zal het ka binet zich houden aan de gestelde richtlijnen, hoe zeer ook de ver schillende fracties menen, dat zij niet gebonden zijn aan hun ver tegenwoordigers in het kabinet. Over de samenwerking in Be- neluxverband zegt de regering, dat het resultaat van de poging om de industrieën tot elkaar te brengen, tot nu toe bevredigend is te noemen. Over het Nederlands —Belgisch waterwegenprobleem kan de regering geen nadere me dedelingen doen hangende de on derhandelingen tussen de heren Steenberghe en van Cauwelaert. De toestand van duinen en strandhoofden tussen Huisduinen en Duinoord laat nog steeds te wensen over. In de oorlog, toen de normale werkzaamheden van de Rijkswaterstaat niet werden uitgevoerd, is er grote schade aan onze kust toegebracht. Reeds was bekend, dat deze schade niet binnen enige jaren hersteld zou ziin. doch de steeds wisselende invloeden van de zee maken het er niet beter op.. Thans veroor zaken de nieuwe stromingen, die ontstaan ziin door de aanleg van de nieuwe haven bii Den Helder, de technici weer veel last. En dan te bedenken, dat de toegang tot de nieuwe haven nog niet geheel is uitgebaggerd. Is dit straks wel het geval, dan zullen ongetwijfeld andere stromingen hun invloed doen gelden. Zoals de zaken nu staan, heeft onze kust jaarlijks een zeer groot verlies aan duinzand en strand. Toen tegen het einde van 1951 enkele strandhoofden geheel her steld waren en bovendien nieuwe helmstruiken waren aangebracht, meende men het grootste gevaar te hebben afgewend. Nu weer 'n iaar is verstreken, blijkt dat dit niet het geval is. Niet alleen ziin de helmaanplantingen geheel weggevaagd. doch bovendien heeft de zee grote hoeveelheden zand van onze duinen afge knaagd. Als men thans een kijkje neemt in de duinen bii Huisdui nen. kan men duidelijk de grote schade zien, welke de stormen hebben aangebracht. Van een be hoorlijke duinvoet is niéts te zien. Steil steken de duinen af tegen de hemel en als stormen aan onze kust woeden, ende onderste lagen worden weggevre ten. zal veel neervallend zand weggespoeld worden. De Rijkswaterstaat heeft vele plannen uitgewerkt om paal en perk te stellen aan de vernieti gende invloeden, die van de zee uitgaan. Het aanbrengen van nieuwe strandhoofden alleen, zal hoogstwaarschijnlijk niet af doende blijken. Bovendien doet zich het verschijnsel voor. dat de nieren, die bii de algehele her stelwerkzaamheden aan de voet van de duinen waren aangelegd, thans op een afstand van drie tot viif meter vanaf de duinen lig gen. Onderzoek. Rijkswaterstaat heeft nu een begin gemaakt met boringen om de bodemgesteldheid te onder zoeken. Blijkt de aanwezige klei laag dik genoeg, dan kan direct een aanvang worden gemaakt met het storten van keileem en basaltblokken en kan het aan brengen van kostbare zinkstuk- ken achterwege gelaten worden. Dit brengt, behalve een bespa ring op de toch al hoge financiële uitgaven, ook een belangrijke tijdsbesparing met zich mede. En het is wel duidelijk, dat hier de meest mogelijke spoed betracht moet worden, om te voorkomen dat de hele duinenrij door de zee wordt weggevreten. Want dan zouden kostbare en lang durige werkzaamheden moeten worden uitgevoerd voor de aan leg van dijken. Ook wordt de mogelijkheid on der ogen gezien, om de duinen in hun geheel te asfalteren, wat naar de mening van de deskun digen een afdoende maatregel zou ziin. Deze maatregel heeft echter ook ziin keerzijde, want niet alleen zou dit ten koste van het strand gaan, wat overigens niet te donker ingezien moet worden, aangezien de mogelijk heden. die het Huisduiner strand biedt, zeer gering zijn, maar ook zal dit financieel zeer grote be zwaren opleveren. Hoe dc situatie zich verder zal ontwikkelen is natuurlijk moei lijk te beoordelen, maar de tech nici van de Rijkswaterstaat hou den niet alleen rekening met het allerergste, maar hebben reeds voorbereidingen getroffen in tijd van nood direct in te grijpen. Op Texel. Tussen Den Helder en Texel wringt zich door het Marsdiep een waterhoeveelheid van 900 millioen kub. meter, gepaard met velerlei stromingen. Uiteraard brengen deze stromingen, die zich voortdurend verplaatsen, ook aan de kustlijn veranderin gen teweeg, maar vooral op het eiland Texel is deze verandering nu en dan zorgwekkend. Zo zorgwekkend zelfs, dat men overweegt ook hier strandhoof den aan te leggen. In het Noorden bii de Eier landse vuurtoren, die enige jaren geleden opnieuw in gebruik werd genomen, is de afbrokkeling van strand en duinen wel zeer sterk. De zee is thans nauwelijks nog enkele honderden meters verwij derd van de nieuwe vuurtoren. Maar bij de opening vertelde de Directeur-Generaal van het Loodswezen, dat de plannen zorgvuldig waren opgesteld, re kening houdend met de vreemde wendingen van de zee. vooral op dit Noordelijk eilandenpunt. Bii Rijkswaterstaat liggen ook al jaren plannen klaar om Texel door middel van een dijk met Vlieland te verbinden, zodat de zee op deze wijze wellicht sterk zal kunnen worden bedwongen Verwoestingen. Dezelfde zorg heerst er ook voor strand en duinen bii 't Horntje en achter de Mok. ten Zuiden van Texel. langs het Marsdiep. Ook daar worden jaar lijks ontstellende verwoestingen aangericht en moeten alle krach ten worden ingespannen om de roof van de zee te kunnen keren. Bij de Cocksdorp is verder een basaltdiik in aanleg, om op deze wijze de afbrokkeling tegen te gaan. maar voortdurend blijkt dat de zee sterker is en steeds weer nieuwe aanvallen met suc ces weet te bekronen. Het is dan ook geen wonder, dat telkens weer nieuwe plannen worden uitgedacht, om het gevaar te ke ren Op het ogenblik zijn op het Ministerie van Waterstaat nieuwe plannen in studie, met het doel het verwoestende werk van de zee vóór te zijn. Gebeurt dit niet, dar zal binnen afzienbare tijd tussen Callantsoog en de Cocks dorp een zorgwekkende toestand ontstaan, ook al blijven optimis ten steeds weer beweren. dat zoiets zich telkens weer herhaalt en dat strand en duinen toch als vanzelf weer aangroeien. Dat ook de deskundigen dit betwijfe len blijkt uit hun plannen en de zorg. waarmede de kustlijn wordt omringd, dagelijks weer. Breda I De algemene indruk van de interpellatie in de Eerste Kamer, over het geval-Breda, is zeker niet vol komen bevredigend. Wij val len er de minister niet hard om. Hij is niet de directeur van die gevangenis. Wel be vreemdt het ons, dat mr. Donker de directeur nogal de hand boven het hoofd hield. Hij zei niettemin, dat die di recteur een onjuiste conclusie had getrokken uit de eerste tekenen van de ontvluchting. Daar is de ellende mee be gonnen. Er was wel een ge detineerde, die gezegd had, dat er iets op til was, maar „er wordt in de gevangenis zoveel van dat soort gepraat". Dit punt is een van de meest- onbevredigende van het de bat. Een motie, om het aftre den van de minister te eisen, was onzinnig. Zij kwam dus van de communisten. Maar moet niet in een andere rich ting aftreden (of overplaat sing) overwogen worden? De minister moet eens nadenken, welke juiste conclusie hier te trekken valt Breda II Een ander punt. Is er nou een organisatie ja of neen? Het schijnt er veel op te lijken van wel. De minister heeft de mogelijk heid althans zeer wel openge houden. Dus moet hier zeer streng en zeer ernstig en kloekmoedig op gelet worden. De mogelijkheid van een or ganisatie bestaat, ook van contact met het buitenland. De grenscommissaris is een gewezen S.S.'er!S.S. en S.D. 'zei mr. In 't Veld, de inter- pellant, zijn in ons land nog zeer actief. Activiteit „in deze richting" is helaas nog altijd mogelijk. Er is dus reden voor grote onrust. Er zijn nog meer zware jongens in verschillen de gevangenissen en onze ont hullingen over wat in Veen- huizen kan gebeuren, wijzen ook niet op strenge bewaking e.d. Maar de hoofdzaak lijkt ons, dat op de meest krach tige wijze zekerheid moet ko men te bestaan over het ge vaar van in ons land wer kende organisaties op dit punt. Om meer zekerheid te hebben, dat herhalingen van dit schandaal uitgesloten zijn! Breda lil Ook niet afdoende was het verweer van minis ter Donker, dunkt ons, dat afdoende beveiliging van d-~ gevangenissen zoveel geld kost. Dat is natuurlijk een argument, dat in dit geval ze ker niet aanvaard kan wor den. Wij zullen wél op de kleintjes moeten passen. Maar wat een lugubere beeldspraak is dit in dit gevalWij moeten, helaas, op deze gro ten passen Dat soort mag niet vrij rondlopen, is er in d- Senaat gezegd. Natuurlijk niet. Het raakt hier een kwes tie van de veiligheid van de Staat en van de bevolking. B.B.. weet u wel is goed en, ook al helaas, nodig, en de 1500 millioen voor de militai re defensie moeten er zijn, al bloedt ons hart. Maar vol doende geld voor afdoende bewaking van opgesloten oorlogsmisdadigers is even zeer onvoorwaardelijk nood zakelijk! Hier knabbelt de zee dag aan dag brokken en brokjes van het duin. Wanneer de herfst- en wintefitormen achter de rug zijn, zal weer met man en macht aan het herstel van de duinvoet moeten worden gewerkt. Hevige brand in kamp nabij Djakarta DJAKARTA, 7 Jan. (P. I. Ane- ta). 200 huizen en gebouwen, waaronder een aantal toko's en een volksbioscoop, zijn in de as gelegd bij een hevige brand, die Dinsdag de kampong Galur bij Tanah Tinggi aan de rand van Djakarta heeft geteisterd. Een vrouw kwam om het leven. De schade wordt op een half millioen rupiahs geschat. H. VADER ONTVING Mgr ODDI ROME, 7 Jan. (A.P.). Z. H. de Paus heeft vandaag een spe ciale audiëntie toegestaan aan mgr. Silvio Oddi, de zaakgelastig de van de apostolische nunciatuur in Belgrado, die na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen gedwongen werd Joegoslavië te verlaten. Mgr. Oddi werd verge zeld door de secretaris van de nunciatuur, mgr. Cesare Zacchi. Jongen kreeg zware hersenschudding BERGEN Aan de Kruisweg ligt een heuvel van overtollig op geworpen zand. Het 10-jarig zoon tje van de heer Danenberg. Voert 3, probeerde over de met sneeuw bedekte heuvel heen te rijden, maar juist op het ogenblik dat hii bijna boven was, sloeg hij met zijn rijwiel achterover. Hij kwam op het hoofd te vallen en werd met een zware hersenschudding bi.i de heer P. N. Min binnenge bracht. Dr Poot. die eerste hulp verleende, achtte overbrenging van de jongen naar de ouderlijke woning per ziekenauto noodzake lijk.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 3