KLIPFONTEIN GEZONKEN In Aclitkarspelen bleef het ook gisteren roerig René Mayer presenteert nieuwe Franse regering END oper! Vijf scheepsrampen op Stille Oceaan Nederland wil meer economische eenheid Dagblad voor Alkmaar en omgeving De ondergang van de „RPS" fill m immiimiiiiiiiiiiiiiKj oetballer Europese grondwet Bij kust van Mozambiqueopvarenden gered De „Klipfontein" is op 5 mijl van Kaap Beira voor de kust van Mozambique gezonkenwaarschijnlijk als gevolg van het stoten op een gezonken schip. De „Klipfontein" raakte lek en verdween in zee. Er was voldoende tijd om de be manning en de passagiers aan boord te nemen van de Bloemfontein Castlevan de Union Castle Line. Hel ge zonken schip was op weg van Breinen naar Lorenzo Marques. BOOTDIENST GESTAAKT De staking bij de Ommelanden Thans rel in Z waag westeinde Nederlands seliip vraagt hulp k Schuman moet plaats maken voor partijgenoot Bidault Duitsers zijn teleurgesteld Schip iu uood op IJselmeer? De Europese Groiidwetsvergadering Roofoverval in Blaricum ts Wm 4 n gebruiken al Snel- :uwwit. U moet hun i zienze zijn op- maal! Waarom zou U rolgende keer niet spaart er geld mee. sneller mee. En Sneeuwwit is bet del dat met kwaliteits- it verkocht. Geld terug! end Leonis de brave men we nou zo lang-- ik zo'n idee, dat de s met je zal willen jo woest uit. „Schrijf dat ik niet speel, als 'nplaats zett'n. Ik wil tun jij als krant'nman wat zal Carel Cnotsy nis met een berispend ie zegt", zei Wubbo. dat ie me erg'ns in me spreek'n wil. en ir huis." En toen liep ;lag achter zich dicht- itomme verbazing ach- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIC NOORDHOlLANDSj Abonnementsprijs f 6.20 per kwartaal, 2.07 per maand, f 0.48 per week inctusiet incasso. Advertentie-tarief per editie 16 et. per m.m„ figsSF minimum f 2.50: ln alle edities 26 et. per m.m. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 et. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H N Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn. Draafsingel 59, tel 1243 en Grote Noord 77, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Bitsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged. Gracht 39. tel 459 K 2240 Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) STAD5SDIT1£ Vrijdag 9 Januari 1953 - 48e Jaargang - No. 12673 IN STRAATSBURG worden op het ogenblik besprekingen ge voerd over het ontwerp van de Europese Grondwet. Dat ontwerp komt uit de kringen van de lei ding van de Kolen- en Staalge meenschap. Die K.S.G. heeft een parle ment, een algemene vergadering, ook wel Assemblee genoemd. Uit die Assemblee was een kleine commissie gevormd, welke een ontwerp voor de Europese Grond wet zou maken. Daarover is die Algemene Vergadering nu aan het praten. Het is te vrezen, dat het tot veel meer dan praten wel niet zal komen. Er zit aan het for muleren van die Grondwet voor Europa nog wel wat meer vast, dan in deze drie dagen Straats burg kan bekeken worden! Het mag jammer zijn, dat het gezegd moet worden, maar de Europese idee, als wij het zo eens plechtig mogen noemen, leeft nog lang niet genoeg in de Europese volkeren. Het is zelfs de vraag, of ze voldoende levendig is in de harten en geesten van de leiders van die volken. Men weet uit de berichten van de laatste dagen, hoe het met de Europese Ver dedigingsgemeenschap dreigt te gaan, nu Frankrijk practisch een kabinet heeft, dat voor het Euro pese leger althans niet veel voelt en ook in Brussel wil men nog niet aan de goedkeuring van het reeds aanhangige E.V.G.-ver- drag Wij hebben het hier echter al leen over de Europese Grondwet. Er zi.in ook in Nederland, gelijk overal, harde federalisten, die haast willen maken; er zijn sterke voorstanders van één Europa in die zin, dat het één Europese staat zou worden; er zijn anderen, die lever een beetje „piano'an" willen doen, omdat de. gevolgen van een bepaalde stap zo maar niet overzien kunnen worden. Men zou daarover uitvoerig kunnen spreken en dat zou zelfs interessant kunnen zijn en be langrijk. Hoe moet die Grondwet er uit zien? Hoe zal het met de verkiezing van de Europese or ganen, vooral van het Parlement, gaan? Men wil hier en daar zelfs al Europese verkiezingen, met stemdistricten, waarvan de gren zen het ene en het andere land zouden kunnen overlappen. Wij kunnen ons vqprstellen, dat het bij het horen van dérge- lijke dingen, menigeen zal dui zelen, en die duizeling is zomaar niet overwonnen met het tover woord, dat wij toch in een pro gressieve tijd leven Maar de principiële richtlijnen zijn belangrijk. De ontworpen Grondwet bijv. spreekt van een Europese Politieke Gemeenschap, op basis van de Europese volke ren. D,e bepalingen inzake het in grijpen in de gang van zaken in de Staten gaan zéér ver. Hoofdzaak is dan echter nog, dat het onhoudbaar is, met een politieke gemeenschap te vol staan, indien daarnaast niet af doende en gezonde economi sche integratie (ineenvoeging dus) komt, terwijl toch ook in die politieke eenheid de mili taire samenwerking niet gemist kan worden Wij moeten ook niet naar een Europese eenheidsstaat, maar wel, in een of andere vorm, naar de Verenigde Staten van Europa. De „Klipfoiitein" is in 1939 iu de vaart gebracht en werd gebouwd Op de werf van P. Smit in Rotterdam. Het is een vrachtschip, groot 10.544- ton van de Hol- land-Oost-Afrika-Iijn en heeft passagiers accommodatie voor ongeveer 130 eer ste klasse passagiers en 70 in de toeristenklasse. Het aantal passagiei~s, dat zich op het tijdstip van de ramp aan boord bevond, was 30. De bemanning is ook gered en telt 117 koppen. 1 1 De „Klipfontein" heeft in - V - de oorlogsjaren in de Paci- 'v: ;,i fic gevaren. Van 1941 tot 1945 heeft het als troepen schip dienst gedaan. Na te rugkeer in Nederland is het geheel gereviseerd. Het schip werd 5 Maart in Amsterdam terugver wacht. Nader is bericht, dat een ontploffing ontstond. De passagiers moesten aantre den en zongen tot ze in de boten gingen. Een half uur later verscheen de „Bloem fontein Castle". SggPf - xvs (A.F.P.-Reuter). Op de Stille Oceaan zijn gisteren vijf schepen in nood komen te verkeren. Het 10.000 ton metende Zweedse vrachtschip „Avanti" is ten Zui den van Japan in tweeën gebro ken. Elf leden van de bemanning bevonden zich, althans voorlopig veilig, op het drijvende achter- Er zal sprake moeten zijn van federale, maar niet van unitaire opbouw. M.a.w. er moet een federatie komen, geen eenheidsworst. Stellig zal in Straatsburg blij ken, dat Nederland geen een heidsstaat wil, wel een federale opbouw van de Europese staten, mits daarbij ingesloten zijn de militaire en vooral de economi sche integratie, met douane-unie enz. Er is verder een nauw ver band tussen politieke, militaire en economische samenwerking, dat geen van de drie in dit sa menstel van dingen kan worden gemist. schip. Acht man bevonden zich op het losgeslagen voorschip en 21 man dreven in een sloep rond. De „Avanti" behoort aan de „Re- deri a/b Fraternitas" te Gothen burg. t zijn om tijdelijke voorzieningen aan het roer mogelijk te maken. Bij de kust van Oregon heeft de Amerikaanse schoener „Cyn thia Olson" zijn deklading hout verloren. Het schip is op weg naar San Francisco en heeft om assistentie gevraagd. ENKHUIZEN-STAVEREN Bij het eiland Ocean, 3200 kilo meter ten Noordoosten van Australië, is het Britse vracht schip „Kelvinbank" gestrand. Uit Brisbaane is per vliegtuig een deskundige vertrokken. Men zal trachten het schip op eigen kracht vlot te krijgen. De „Kelvinbank" was met een lading vet op weg naar Australië. Midden in de Stille Oceaan, 970 kilometer ten Noorden van Mid way, is het Panamese vrachtschip „Sandapesto" in zware storm on klaar geraakt. Het schip, dat 7.189 ton meet, was op weg van Japan naar Portland. Op 480 kilometer ten Noordoos ten van Honoloeloe drijft het Brit se schip „Ing Edgar" (7.074 ton) stuurloos rond. Het zal trachten Honoloeloe te bereiken als het weer voldoende opgeklaard zal Tengevolge van de ijsgang op het IJsselmeer wordt de boot- dienst van de Nederlandse Spoor wegen tussen Enkhuizen en Sta veren, ingaande Vrijdag 9 Ja nuari a.s. gestaakt tot nader order. Overal op het IJsselmeer is zwaar drijfijs. (Van een onzer redacteuren GRONINGEN Toen de districtscommandant van de Rijkspolitie, majoor Fochtelo, die met zijn mannen de „Ommelanden" bus iedere dag vanaf de Friese grens volgt, een Zwaagwesteinder bij de kraag pakte, om dat deze een steen tegen de Ommelandenbus had gegooid leek het er even op, dat een grote rel zou ontstaan. Het joelende publiek, dat haar ontstemming over de houding van de Friese werkwilligen nogal de monstratief uit, kwam de stenen gooier te hulp en wilde de majoor van politie te lijf. Inmiddels kwamen reeds enkele politiemannen toegesneld en kon de majoor uit zijn benarde en geenszins benijdenswaardige posi tie verlost worden. Men slaagde er in de rumoerige menigte tot beda ren te brengen hetgeen tenslotte met de nodige tact gelukte, doch niet voordat het publiek nog en kele stenen tegen de bus had ge smeten. Verhitte gemoederen. Dat de gemoederen bij stakers on werkwilligen danig verhit zijn bleek wel weer gisteren, toen het tot een handgemeen kwam tussen enkele stakers en werkwilligen. De directie van de„ „Ommelanden" verklaarde gisteren, dat twee werkwilligen waren achtervolgd door een auto met stakers. De auto had plotseling gestopt, waar door een der werkwilligen met zijn fiets tegen het autoportier was gebotst. Hij kwam hierdoor te vallen. Hij werd door een der stakers geslagen, waarop ook hij het er niet bij liet zitten. Men raakte slaags waarna de stakers tenslotte afdropen. Ook de A.N.A.B. heeft proces verbaal laten opmaken wegens handelingen van de werkwilligen. De chauffeur met enkele werk willigen, die in de Ommelanden- buzaten, hadden plotseling hun bus gestopt en waren op de volg- wagen van de A.N.A.B. toegeko men. Men wilde het uitvechten, maar de stakers voelden er niets voor en bleven in de auto zitten. Men trachtte de wagen op te tillen hetgeen niet gelukte. Ter wijl één der werkwilligen de aan dacht van de stakers afleidde za gen de anderen kans de voorband van de auto met een mes in te snijden, waarop de band leeg liep. De politie heeft ook deze zaak in onderzoek. De politie heeft handen vol werk om de rust in de Friese dor pen te bewaren wanneer 's bch- tends de „Ommelandenbus" weg rijdt en 's avonds weer binnen komt. Het hoofdbestuur van de Al gemene Agrarische Bedrijfsbond heeft zich in een schrijven tot de bevolking van de gemeente Acht- karspelen gericht, waarin deze organisatie constateert dat dank zij de standvastige en waardige houding, welke men in Achtkar- spelen tot nu heeft aangenomen, het aantal onderkruipers uit Fries land op dit ogenblik beperkt is tot vier personen. Momenteel is de situatie zo, aldus het 'schrijven, dat de „Ommelanden", die perso neel heeft aangenomen dat „van huis uit tegen de revolutie is" zelfbewust revolutie kweekt. Men doet vervolgens een be roep op de Friese bevolking zich kalm en waardig te gedragen. Men wordt erop gewezen om uit sluitend wettelijke en oirbare middelen te gebruiken om de werkwilligen ervan te weerhou den naar de „Ommelanden" te gaan. Een van de laatste foto's van de Heilige Vader; de foto werd genomen tijdens een audiëntie die Zijne Heiligheid toestond aan één der nieuw benoemde kardinalen. bij Kaap Finisterre Het Nederlandse schip „Eliza beth B" heeft gistermiddag om hulp verzocht. Het schip heeft even ten Noorden van Kaap Fi nisterre machineschade opgelopen. Drie schepen, waarvan 2 Britse, zijn op weg naar de „Elizabeth". Voor zover het oog reikt is de Gouwzee weer een ijsvlakte. Bij Monnikendam is men druk aan het ijszeilen, hoewel de tramboot naar Marken nog vaart. Een stemmingsbeeld, geno men bij Monnikendam. PARIJS, 8 Januari 1953 (A.P.) Mayer, radicaal- socialist, heeft eeu nieuwe Fr&ase regering gevormd. Het kabinet teil 23 ministers tegen 17 in het oude kabinet- Pinay. De partijverhouding is, 7 radicalen, 7 gematigd conservatieven, 6 M.R.P., 2 links radicalen en een dissi dent Gaullist. De vorige regering telde 6 gematigde con servatieven, 5 radicalen, 4 M.R.P. en 2 links radicalen. René Plevèn is als minister van Defensie gehandhaafd. Charles Brune aan Binnenlandse Zaken. Henri Queuille blijft vice-pre mier. Robert Schuman is vervan gen door zijn partijgenoot George Bidault. Volgens de Franse bladen kon Schuman zich niet met Mayer verenigen met de aan de Gaullis ten gedane toezeggingen betref fende de wijzigingen van de plan nen voor de Europese Defensie- Gemeenschap. Schuman zou blijk baar zelf hebben aangeboden om plaats te maken voor zijn partij genoot Bidault, die voor de Gaul listen meer aanvaardbaar zou zijn. Toen verslaggevers hem vroegen over het aftreden van Schuman, zei hij tot hen niets over deze kwestie. Alleen slechts de woor den „De regering en het parle ment, ja.... het gehele Franse SCHELLINGWOUDE, 8 Jan. De sleepboot „Dieuwcrtje" van de rederij Goedkoop heeft vanavond van zes tot elf uur op het IJssel meer tevergeefs gezocht naar het motorvrachtschip „Nijverheid 2", dat zich op het IJsselmeer in moeilijkheden zou bevinden. Het schip is gisteren van Urk naar Amsterdam vertrokken en men heeft sedertdien niets meer vernomen. In Uitdam werden wel fluitsignalen opgevangen en het vermoeden rees, dat deze van het vermiste vaartuig afkomstig zou den zijn- Het voornemen van de reder zou zijn om als het weer het mor gen zou toelaten, een vliegtuig een verkenningstocht boven het IJsselmeer te laten maken. Opvarenden aan land gezet LORIENT, 8 Jan. (A.F.P.-A.N.P.) De 10 opvarenden van de Neder landse kustvaarder „R.P.S." die voor de kust van Bretagne is ver gaan, zijn gistermorgen om tien minuten voor twaalf in de haven van Lorient binnengebracht door de „Brittia". De Nederlanders zijn begroet door de vice-consul van Nederland en een vertegenwoor diger van de Rotterdamse kust vaart centrale N.V. Vervolgens zijn zij naar het ziekenhuis ge bracht waar zij vier en twintig uur ter observatie zullen blijven. volk kan het nieuwe jaar vertrouwen tegemoet zien". met In Duitse regeringskringen heerst grote teleurstelling over het heengaan van Schuman. Poli tieke waarnemers nemen aan, dat de positie van Adenauer er door is verzwakt. Vele Franse politici zijn van oordeel dat Schuman te veel aan de leiband liep van de V.S. De linkse partijen verwijten hem zijn optreden tegen de natio nalisten in de overzeese gebieds delen in Afrika. Schuman heeft een grote rol gespeeld bij de plan nen tot vorming van de E.D.G. en zijn naam blijft verbonden aan het plan-Schuman. Van Bidault wordt verwacht, dat hij de politiek van Schuman zal voortzetten. Het feit, dat Ple vèn op zijn post gehandhaafd is, ondanks het verschil dat hij on langs had met Mayer over zijn plan de militaire credieten te laten bevriezen", duidt er vol gens waarnemers op, dat de Fran sen hun defensieve inspanningen zullen voortzetten. STRAATSBURG, 8 Jan. 1953. Het socialistische lid van het par lement van Saarland, Heinz Braunz, heeft de Europese grond wetsvergadering verzocht om Frankrijk en Duitsland te bewe gen, de onderhandelingen over het Saargebied te hervatten. De constitutionele commissie gaf een verklaring uit van de gemeen schappelijke economische doelen, opgesteld op aandrang van de Nederlandse delegatie. In deze verklaring wordt voor gesteld afschaffing van alle quota beperkingen tussen de leden-sta- ten, het voeren van een gemeen schappelijke tarievenpolitiek te- genover de andere staten en voortgaande eenmaking van het monetaire systeem onder de leden- staten en daaraan voorafgaande stabiliteit van de wisselkoersen. De Nederlander drs. Nederhorst legde er de klemtoon op, dat de Europese economie in een slechte conditie zou geraken, zodra de V.S. hulp ophield, tenzij het voor gestelde politieke gezagsorgaan de bevoegdheid zou krijgen de wer kelijkheden te handhaven op het huidige peil door het vormen van een gemeenschappelijke markt. Hij bepleitte het schrappen van de raad van ministers. Dr. Bruins Slot kantte zich tegen het plan om het federale Huis samen te stellen door middel van directe verkiezingen. Het plan voor een uit twee Kamers bestaand wet gevend lichaam achtte hij „onfor tuinlijk". Hij vroeg vooral aan dacht voor economische samen werking. Men staart zich teveel Spionnen ter dood gebracht ANKARA, 8 Jan. ,A.P.). Twee mannen, die beticht werden voor de communisten te spionneren, zijn vandaag door een militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Eén van hen heeft bekend voor Bulgarije gewerkt te hebben. blind op de militaire samenwer king, zoals de N.A.V.O. En die eigenlijk door de N.A.V.O. is op gelost. In de ad hoe commissie heeft de Duitse vertegenwoordiger von Brentano verzocht, om binnen 24 uur te beslissen over het tegen- vooristel, dat door de Gaullist Michel Debré was ingediend. Het Franse voorstel wil de confedera tie vervangen door een losse coa litie, die geleid wordt door een directoraat dat door de premiers van de Europese landen zal wor den gevormd. Kassier bedreigd en 17 ntille ontvreemd Gisteravond om kwart over ne- g< hebben twee mannen een roofoverval gepleegd op 'de Coö peratieve Boerenleenbank te Blari cum. De mannen kwamen het kantoor, dat ook in de avonduren voor het publiek is geopend, bin nen en een van hen hield de kas sier, de heer Beks, een revolver voor, waardoor deze geen gele genheid meer had de alarminstal latie in werking te stellen. De andere man drong het kan toor binnen en nam f 17.000 aan bankpapier mee. Merkwaardig is, dat hij een bedrag van f 20.000 onaangeroerd heeft gelaten. Het gehele voorval moet zich binnen enkele ogenblikken hebben afge speeld. De beide mannen verdwe nen even snel als zij verschenen waren. De kassier sloeg onmiddel lijk alarm, doch de daders waren inmiddels in de duisternis ver dwenen. Aangenomen wordt, dat zij een auto tot hun beschikking hebben gehad. De rijkspolitie uit Blaricum en het parket uit Am sterdam stellen op het ogenblik ter plaatse een onderzoek in.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1