Eeuwige Stad in het teken van Geheim Consistorie Klaas Faber, leider van de „zeven" zit thans in gevangenis te Kleef Officiële bekendmaking namen der 24 nieuwe kardinalen Mgr. Stepinac opnieuiv in zijn vrijheid beknot Allernaar en omgeving Toespraak van Z.H. de Paus tot leden Heilig College Vrije markt voor steenkool Dinsdag 13 Januari 1953 48e Jaargang - No. 12676 OOK PRINS BERNHARD TERUG Weer conferentie over Oostenrijk? Ethiopisch vliegtuig verongelukt NOOIT ZAL IK BUIGEN ARBEIDER STORTTE DOOR DAK MAU-MAU BLIJFT ACTIEF OLIEPROCES VAN DE BAAN? ACHTTIEN DAGEN NA BREDA.... Tip van Nederlander bracht Duitse politie op zijn spoor „Ze leveren me toeli niet uit" Nieuwe Hoge Commissaris in West-Duitsland C.P.N.-RAADSLID TOEGANG ONTZEGD Beperkingen Duitse industrie blijven Weer crisis in Midden-Oosten IN 1953 MEER SLACHTVARKENS LEEDWEZEN STEINV OORTE LID VAN DE T.C.? In Achtkarspelen was het rustig NOORDHOLlANDSj Abonnementsprijs f6.20 per kwartaal, f2.01 per maand, f 0.48 per ÈÊfijg week inclusief incasso Advertentie-tarief per editie 16 ct. per m.m„ SjksG minimum f 2.50: in alle edities 26 ct. per m.m.. minimum f 4. familieberichten 20 ct., resp. 30 ct. per m.m. Bij contract belangrijke korting Directeur: E. J. M. Stumpel. Hoofdredacteur: H N Smits. Bankrelatie: Ned Credietbank. Kantoren: Hoorn, Draafsingel 59. tel 4243 en Grote Noord 71, tel. 4362 K 2290: Alkmaar, Ritsevoort 52, tel 2046 K 2200: Den Helder, Keizerstraat 89. tel. 2800 K 2230: Schagen. Ged Gracht 39. tel. 459 K 2240 HU Buiten God is 'f nergens veilig (Vondel) De Eeuwige Stad stond gisteren in het teken van het tweede Geheime Consistorie sedert het Pontificaat van Z.H. Paus Pius XII. De Heilige Vader begaf zich bij het aanbreken van de dag naar gewoonte naar Zijn particuliere kapel. Een uur later arri veerden de leden van het Geheim Consis torie; 22 kardinalen12 curie-kardinalen en 10 residerende kardinalen-aartsbis schoppen. Om tien minuten voor half tien (Ned. tijd) verliet de Heilige Vader de Pauselijke vertrekken en ging naar de Consistoriezaal. Hoge dignitarissen van het Vaticaan maakten in de historische zaal de Paus hun opwachting. Om half tien werden de zware deuren van de hoge mar meren zaal gesloten. Het historisch Con sistorie was begonnen. De officiële bekendmaking van de namen der 24 nieuwe kardinalen geschiedde door de Heilige Vader in de loop van Zijn allocutie (een rede tot de verzamelde leden van het H. College), in welke toe spraak, die in het Latijn werd gehouden, Paus Pius XII tevens gewag maakte van de redenen, waarom Hij tot de benoemingen was overgegaan. Om omstreeks 10 uur werd aan de ceremonie meester de order gegeven, dat deze de deuren van de Consistorie zaal weer kon openen en kon binnentreden. Het teken, om aan de order uitvoering te geven, geschiedde door Zijne Heiligheid door het luiden van een zilveren bel. Op dat moment behoorde het Geheim Consistorie tot de geschiedenis. Inmiddels wachtten 16 van de 24 nieuwe kardinalen in door geheel Rome verspreide semina ries en Pauselijke instituten op de officiële kennisgeving van hun verheffing, die hun onmiddellijk na het Geheim Consistorie door vier groepen in livrei geklede Pauselijke boodschappers werd gebracht. De eersten, die de mededeling ontvingen, waren de Franse kardinalen Mgr. Georges Grente, bisschop van Le Mans en Mgr. Maurice Feltin, aarts bisschop van Parijs. Sprekende in het Italiaans zeide de bood schapper tot de nieuwe Franse Prinsen der H. Kerk: „Wij zijn gezonden door het bureau van de staatssecretarie van Zijne Heilig heid in het Vaticaan". Daarop overhandigde hij de benoemings brieven aan de nieuwe kardina len, die de witte enveloppen openden en zwijgend lazen. Ver volgens overhandigde elk van hen de brief aan de hoogst ge plaatste persoon in het gezel schap, die de brief voorlas. In middels vonden overeenkomstige plechtigheden plaats in de semi naries en colleges, waar de ove rige nieuwe kardinalen verblijf hielden. Behalve Mgr. Stepinac en Mgr. Wyszynsky waren nog vijf an dere kardinalen niet aanwezig, n.l. drie Italianen, de apostolische nuntii in Spanje, Portugal en Frankrijk, die de kennisgeving zullen ontvangen in de landen, bij welke zij zijn geaccrediteerd en die later in deze week van de staatshoofden van die landen de rode hoed zullen ontvangen. Twee nieuwe Spaanse kardi nalen zullen hun rode hoeden van generalissimo Franco ontvangen en zijn niet naar Rome gekomen. De apostolische nuntius, die is geaccrediteerd bij Italië, zal zijn kennisgeving ontvangen op de apostolische nuntiatuur en zijn rode baret van de Italiaanse pre sident, Luigi Einaudi. Dit zal de eerste maal in de geschiedenis van Italië zijn dat zulks geschiedt. Rede Heilige Vader In zijn allocutie herinnerde de Paus er aan, dat zeven jaar zijn voorbijgegaan sinds het Consis torie van 1946, toen 32 nieuwe kardinalen waren benoemd het hoogste aantal, dat ooit gelijk tijdig tot het prinsdom der Kerk was verheven. „Sindsdien zo vervolgde de Heilige Vader was het Heilig College zwaar getroffen door het verlies van vele eminente man nen". De Paus verklaarde plechtig, dat Hij was bewogen tot het cre- eren van de nieuwe kardinalen niet alleen door de wens, het H. College op volle sterkte te brengen, maar eveneens door het verlangen hen te belonen, die zich hadden „onderscheiden in Onze ogen door hun werkzaam en voorzichtig gedrag en aan merkelijke diensten hadden be wezen aan de Christelijke Gods dienst". SOESTDIJK Prins Bernard is gistermiddag van zijn reis naar de Canarische eilanden terugge- gekeerd. Het toestel van de Prins landde te 17.21 uur op Soester- berg. „En het zou Ons zeer hebben verheugd dit wensen Wij in uwe tegenwoordigheid te verkla ren tot dezelfde waardigheid eveneens te verheffen anderen, die hetzij in Onze nabijheid Ons steunen met hun raad en hun werk, hetzij verre van Ons een bijzondere plaats innemen door hun volhardende arbeid en prij zenswaardige deugden en ver diensten". De Paus sprak op deze wijze in het bijzonder over zijn lang durige medewerkers, Mgr. Gio vanni Battista Montini en Mgr. Domenic Tardini, plaatsvervan gend pauselijke secretarissen. De Paus deelde mede, dat beide man nen, die lange tijd zijn genoemd als waarschijnlijke candidaten voor het kardinaalspurper, hem hadden verzocht hen niet te be noemen. „Hun namen waren de eersten die Wij hadden neergeschreven, toen Wij de lijst der toekomstige kardinalen opstelden" aldus Zijné Heiligheid. „Maar deze prelaten hebben Ons, het tastbaar bewijs leve rend van hun deugd, zo dringend verzocht hun toe te staan deze hoge eer af te wijzen, dat Wij het passend hebben geacht, aan hun meermalen uitgesproken wensen en herhaalde verzoeken gevolg te geven". De H. Kerk zorgde voor allen De Paus verklaarde verder, dat Hem bij de keuze van de nieuwe LONDEN Groot Brittannië heeft Dinsdag een beroep op Rusland gedaan om deel te ne men aan nieuwe besprekingen der vier mogendheden over een Oostenrijks Onafhankelijkheids verdrag, is vandaag te Londen officieel bekend gemaakt. In de Britse nota wordt voor gesteld spoedig een conferentie van de Russische, Amerikaanse, Britse en Franse plaatsvervan gende ministers van buitenlandse zaken te doen houden „met het doel een Oostenrijks verdrag te sluiten". kardinalen het doel voor ogen had gestaan, dc vertegenwoordi ging in het H. College uit te breiden tot de gehele wereld. Hij zeide: „Wij werden geleid door deze bedoeling, te weten, dat uw H. College, voor zover dit mogelijk was, als het ware het levende beeld zou zijn van de gehele H. Kerk, van welke het de verheven senaat is". „Want de Heilige Kerk zo voegde de Paus hieraan toe als welker middelpunt deze Aposto lische Stoel bij raadsbesluit van de Goddelijke Voorzienigheid is ingesteld, is geen land en geen volk vreemd, maar behoort aan allen en bemint allen met de zelfde liefde en dezelfde zorg". (Vervolg op pagina 3) Op 10 Februari a.s. STRAATSBURG. Jean Mon- net, president van het Hoge Ge zagsorgaan van het plan-Schu- man, heeft in de bijeenkomst van het „parlement" van de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap medegedeeld, dat op 10 Februari a.s. een gezamenlijke markt voor de zes deelnemende landen zal worden opengesteld voor steen- „O nee", schijnt deze 4 maan den oude Siamese poes te zeggen, „doe me dat alsje blieft niet aan! Ik lijk hele maal niet op m'n beroemde voorvader uit jullie verhaal tje, en ik wil er niet op lijken ookIk ben een tentoonstel lingspoes en terwijl ik al m'n best doe om zo mooi moge lijk voor de dag te komen, zetten jullie me in zo'n laars en schijnen jullie me met grote lichten in m'n ogen, zo dat ik ze wel moet dicht- k°ol, metaalschroot en ijzererts^nj?-pen Vooruit, het is nu en op 10 April a.s. voor staal. Hierdoor zal volgens Monnet aan de Europeanen een kans worden gegeven op het herove ren van hun plaats en voor het spelen van hun rol in de vrije wereld. Monnet deelde aan de vergadering mede, dat de open stelling van een gemeenschappe lijke markt zou betekenen, on middellijke opheffing van douane rechten, van in- en uitvoerquota en van de dubbele prijzen. mooi genoeg geweest! Laat me er uit of ik ga krabben!" TUNIS. Een Ethiopisch vlieg tuig is met zes passagiers aan boord neergestort in de bergen op 55 km van Tunis. Alle inzit tenden kwamen om het leven. KRASIC. Alojzyc, kardinaal Stepinac, heeft gisteren verklaard, dat de Katholieke Kerk zich nooit of te nimmer door de Joegosla vische communistische regering de wet zal laten voorschrijven. Hij betoogde dit op bittere en nadrukkelijke toon tijdens een vraaggesprek met de correspon dent van Associated Press, Alex Singleton. Deze laatste had slechts met grote moeite toestemming voor het interview kunnen ver krijgen. Stepinac ontving Singleton in de studeerkamer van zijn kleine pastorie in Krasic, nadat van te voren de communistische regering van Joego-Slavië gisteren kardi naal Stepinac geïsoleerd had van de buitenwereld door een nieuwe bepaling, dat hij slechts met offi ciële toestemming bezoekers mag ontvangen. Leden van de politie verijdel den daarvoor pogingen van an dere journalisten om de geeste lijke leider van de ongeveer 7 millioen katholieken in Joego- Slavië te interviewen op de dag, dat hij en nog 23 prelaten in Vaticaanstad tot kardinaal ver heven werden. HOENSBROEK De 29-ja- rige Poolse arbeider W. C. uit Kerkrade is gisteren te Hoens- broek dodelijk verongelukt, toen hij op de speelplaats van een school afbraakwerkzaamheden verrichtte aan het dak boven het overdekte gedeelte van deze speelplaats. Dit dak, dat uit beton bestond, was wankel geworden, met het gevolg, dat het onver hoeds instortte. De arbeider liep bij zijn val zulke ernstige kneu zingen op, dat hij even later over leed. C. was gehuwd en vader van een kind. De vroegere secretaris van kar dinaal Stepinac, pastoor Stephen Laskovic, heeft vandaag in Rome verteld, dat kardinaal Stepinac zich bezorgder maakt over de toekomst van de Kroatische kin deren, die onder het communis tische juk leven, dan over de toekomst van zichzelf. NAIROBI Twintig tot vijftig leden van de Mau-Mau hebben in de nacht van Zondag op Maan dag in het district Nyeri een uit Kikoejoe's bestaande burger wacht aangevallen. De aanval werd afgeslagen; de Mau-Mau verloor een dode en twee ge wonden. Vele inboorlingen hebben, na dat de Mau-Mau is begonnen ge welddaden te bedriiven. burger wachten gevormd, om hun woon plaatsen te beschermen. Honderden blanke boeren uit geheel Kenia zijn Maandag te Thomson Falls biieen gekomen. Zii besloten een ..Verenigde orga nisatie ter bescherming van Ke nia" te vormen WASHINGTON President Truman heeft opdracht gegeven, het onderzoek, dat reeds gerui me tijd gaande is naar de activi teit van vijf belangrijke olie maatschappijen te staken. Mits de oliemaatschappijen de gegevens verschaffen voor een burgerlijk rechtsgeding In een brief aan procureur-ge neraal James McGranerv ver klaarde Truman, dat zijn besluit het gevolg was „van factoren, die aan het licht zijn getreden nadat de grand iurv met het onderzoek naar de internationale activiteit van de oliemaatschappijen be gonnen was" EMMERIK In de Kassstrasze in Emmerik is Zondag avond omstreeks half twaalf de voortvluchtige oorlogs misdadiger Klaas Carel Faber, gearresteerd door de Duit se politie. Dit geschiedde op verzoek van de recherche in Arnhem, die wist dat Faber, die de leider van de zeven schijnt te zijn geweest, een verblijfplaats had gevonden. LEZEN OM EEN HOEKJE Ook Garry Moore, de man, die hier op bed ligt, vindt: vóór het I slapen gaan, eerst een uurtje lezen. En hij heeft hiervoor de ge ts makkelijkste manier I uitgezocht. Door een I bril op te zetten met I „prismaglazen" kan hij I „lezen om een hoekje" zodat hij geen last H meer zal hebben van een stijve nek, een slapende hand, een koude arm en meer van die ongemakken, waardoor de „pret" van het lezen in bed wordt vergald. Wij spraken vanavond met de man die Faber hielp, de 45-jarige Hubert Schragmann, die met zijn wat jongere zuster Maria, de weduwe Bruins, een „süsswaren- geschaeft" (snoepwinkel) heeft. De vader van Schragmann was goed bevriend met de familie Faber, al meer dan 20 jaar, en zelf werkte Schragmann in het begin van de dertiger jaren anderhalf jaar in Haarlem. „Ze leveren me toch niet uit" Faber, die evenals de andere ontvluchten zijn eigen weg zocht en over een eigen adres beschikte, was al vrij spoedig bij zijn gast heer. Faber heeft zich Zondagavond rustig laten arresteren, want, zo is zijn opvatting: „Uitleveren zul len ze me toch niet, krachtens de bepaling in de Duitse grondwet dat politieke vluchtelingen niet uitgeleverd worden". Hij wordt vanavond overgebracht naar Kleef in afwachting van de beslissing van het ministerie van Justitie te Bonn. „Het was mijn christenplicht", zegt Schragmann, die katholiek is, „hem te helpen. Het betreft NEW YORK. Generaal Eisen hower heeft James Bryant Co- nant, thans president van de Universiteit van Harvard, aan gewezen als de nieuwe hoge com missaris der Verenigde Staten in West-Duitsland. De vorige Amerikaanse hoge commissaris Donelly, een beroeps diplomaat, is in December 1952 afgetreden. hier geen misdadiger, maar een politieke vluchteling". Schrag mann zegt zelf geen lid van de partij geweest te zijn. In het begin hadden de nazi's zelfs de zaak van zijn vader willen slui ten. Kassstrasze 76 is thans een kleine ruïne: de zaak zelf werd door een bombardement geheel vernield. In dit noodvertrek hangt de was van Faber nog te drogen. „Verraderswerk, bah" „Ik zou wel eens willen weten", zegt Maria Bruins, „wie hem ver raden heeft" Zij denkt aan een bekende, een Duitser, die thans in Rotterdam werkt en die daar- STADSKANAAL. Het com munistisch raadslid van Onst- wedde, de heer Kuiper, heeft gisteravond de raadszaal moeten verlaten, nadat de raad in een motie hem de verdere aanwezig heid had ontzegd. De heer Kuiper wenste zich aan deze uitspraak niet te storen. Pas toen de politie in de zaal was verschenen, ging hij heen. gevolgd door zijn frac tiegenoten. BONN. De Westelijke geal lieerden hebben vandaag ver rassender wij ze bekend ge maakt, dat de huidige beperkin gen op de West-Duitse vredes- industrie zullen voortduren totdat de parlementen in Bonn en Pa rijs gestemd zullen hebben over de Duitse verdragen met het Westen. De drie bezettingsmogendheden hebben echter beloofd, dat zij soepel zullen zijn in het maken van uitzonderingen op deze be perkingen. vóór geregeld bij hen over de vloer kwam. Hij wist over Faber en hij wist ook, dat er een be loning van f 1000.was uitge schreven. „Verraderswerk, bah", zegt Schragmann. Het zou me niets verwonderen. Schragmann en zijn zuster hoorden het bericht van de ont snapping op Zaterdag de 27ste December in de uitzending van de Nederlandse radionieuwsdienst. Er wordt in Emmerik veel naar de Nederlandse radiostations ge luisterd. Schragmann had toen het bericht uit de luidspreker was gekomen tegen zijn zuster gezegd: „Het zou mij niets ver wonderen, wanneer Faber hier komt" en enkele dagen later, Schragmann wil niet zeggen wan neer precies, kwam zijn zuster hem waarschuwen: „Je hebt ge lijk gehad: Faber is hier". (Vervolg op pagina 3) LONDEN. Een plotselinge nieuwe crisis dook vandaag in het Midden-Oosten op over de Soedan en het Suezkanaal. Het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken werd vandaag verrast door een stap van de regering van Naguib, die een pro- Britse partij in de Soedan wist te bewegen zich aan de zijde van Egypte te scharen in de belang rijke grondwetskwestie. Hierdoor is de mogelijkheid groot, dat de Engels-Egyptische besprekingen over de toekomst van de Soedan zullen instorten, terwijl de ongeduldige Egyptische eisen, dat Engeland zijn bases in de zóne van het Suezkanaal ver laat, opnieuw urgent worden. AMERSFOORT. „In 1953 verwacht men in veehouderskrin gen een aanbod van slachtvar- kens, dat ongeveer 300.000 stuks hoger zal liggen dan in 1952. Dit verschijnsel is op zichzelf wel gunstig. Een omvangrijke var kenshouderij is een van de voor waarden voor een lonend bestaan van vele veehouders, met name die op de gemengde bedrijven op de zandgronden". HAMBURG - De liga van vervolgden onder het nazi dom heeft in Hamburg haar leedwezen bij de Ne derlandse regering uitge drukt „over de houding van een West-Duits lid van het parlement" door de ontsnapte oorlogsmisdadi ger te ontvangen. De liga deelt mee de West-Duitse bondsdag te zullen vragen het incident te onderzoeken. LEEUWARDEN Naar wij vernemen, zijn er drie candida ten, die in aanmerking komen voor de vervulling van de zesde plaats in de technische commis sie van de K.N.V.B., nl. de heren L. Steinvoorte te Leeuwarden, M. L. Wierema te üroningen en C. van Staveren te Assen. De heer Steinvoorte werd al eerder aangezocht, doch maakte toen bezwaren. Deze ziin inmid dels opgeheven en aangezien de beide andere candidaten ziin be noeming ook ten zeerste zouden toeiuichen. wiist alles er op. dat de man uit Leeuwarden zal wor den benoemd. GRONINGEN. Het was gis teravond ongekend rustig in de Friese dorpen van de gemeente Achtkarspelen en dit is stellig te danken aan het schrijven van burgemeester van Ek, waarin hij de bevolking tot rust maande en wanneer zulks niet geschiedde, dan zou, aldus de burgemeester, de politie van wapens gebruik maken. Ook een Ned. Herv. pre dikant heeft vanaf de kansel Zondag de Achtkarspelers tot rust gemaand. Temeer ook daar de Ommelanden-bus gisteravond een uur eerder in Achtkarspelen arri veerde was er weinig volk op straat. Er deden zich geen exces sen voor.

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 1