CfflH Inwoners van dorp Orgosolo zweren bloedwraak af VREDE OF OORLOG" Consultatiebureau annex badhuis werd geopend Ex-koningin schrijft historie Senaat wil onze officieren Koreaanse oorlog inzenden Bandieten i de bergen moeten terreur opgeven Humanisme niet gelijk aan kerkgenootschap VZZLE andaag Sardinië passeert een mijlpaal Den Burg vierde feest Witte Kruis is een kostbaar bezit rijker geworden Belangwekkend en actueel boek van generaal Kruis Publicatie Marie José van Italië over het Huis van Savoy e Rivaliteit in Benelux Dinsdag 13 Januari 1953 Pagina 7 53 'j H *~W ip- 4* jmimg (Fr.) ut erktuig lel krijk icht et hoofd tie 'eluwe tgezonderd rgaan en vis n g :ruiswoord 153 2. er: 4. li; 7. bas; 12. delen; 14. de: m; 19. Groningen; 27. mare; 28. ster; t: 34. ko; 35. ode: 39. rr. rank: 2. eb: 3. ra- ik; 6. roem; 8. se: 13 lui: 14. den: teint: 20. nee: 21. 3. derde: 24. rok: dek; 27. mond: ie; 33. ej: 35. om: d. Via bepaalde es kan het voor (der voordelig zijn. verkopen, Een en =rdaad aanbod tot j het kunstzij de- nhem circa drie en op 151 be- 'hilips ontmoetten loral laatstgenoem ds dezelfde koper ilipshoek aandelen ,waairbij de koers drie punten steeg liever circa twee Kon, Olie was onveranderd op toen het bericht bekend werd, dat Vmerika tegen vijf irns waarschijnlijk zal vinden, trok Dt 310^. talingen en aflos- heeft een zeer gemaakt. Vandaag Indonesische ge- i weer een tot inten hogere prij- doeh meestal bleef terlngen. Ook de bleef niet achter e markt-stemming één tot drie pun- ivaartafdeling pro ms van de grotere die publiek en be- ui de dag legden, de koersen zich ;en hoger niveau, :n van twee pun- :aamheid waren, ngen hier en daar ier, doch dit was lg van weinig acti» t er veel aanbod rikanen uitermate iderd. jek zag hij op als zenhoog blok gra- j had zijn woord nevrouw Legrande, cht zijn oude leraar llende en vertwü- ren, Zelf had hij Verenigde Schouw- pt. De man was jgefleurd en begon sven omdat hij nu ile zorgen meer -erd voor deze man vernietigd. Hij was 1 leeftijd en zou de die de jonkheer had, niet meer te lelde zich klein en dig. De oude leraar c op zijn legerstede de kracht hebben and ten groet naar uit te strekken, at dan ook op slag leed, toen hij van E. De man zat in energiek achter •eau en correspon- hij zijn brief uit et ontvangen heb- chte, dat hij in dit raar de catastrofe needelen, verlamde ode zijn mond om maar als een veer 'ieht overeind. Wordt vervolgd.) ORGOSOLO, Sardinië, 12 Jan. De spijkerharde man netjesputters van deze gemeente, die generaties lang de wet met het „oog om oog en tand om tand" in toepassing hebben gebracht, hebben thans op het kruis gezworen afstand te doen van de bloedwraak. Hun eed kan de bete kenis van een radicale verandering hebben voor het eiland, waar de „Vendetta" deel uitmaakt van de diep geivortelde traditie van het volk. De „Vendetta" is de primitieve wet. volgens welke een onrecht, een lid vah een familie aange daan, moet worden gewroken door het vergieten van bloed. De bloedwraak is een „ereplicht" die evenals het bezit van een gezin van vader op zoon over gaat. Het was niet gemakkelijk, de bewoners van Sardinië er toe te brengen, op te geven wat zij beschouwen als een heilige plicht. Die moeilijke taak is onderno men door de welbespraakte en zeer geliefde dokter van de ge meente, Leonardo Manni. Hij sprak met elke familie in de plaats en wees dit trotse volk er op, dat de laatste paar maan den van 1952 16 personen zijn vermoord en dat. indien de ke ten van de bloedwraak niet werd verbroken, dit jaar nog 33 bur gers in hun graf zullen afdalen. In April 1950 was op de muren van de kerk van de gemeente een „dodenlijst" van 40 namen gekalkt. Naast elke naam stond „spion" of „verrader geschre ven. Kort nadat de gemeente-secre taris de lijst met witkalk had la ten bedekken, werd hij vermoord en sindsdien zijn zeven personen wier namen op de lijst voorkwa men, hem gevolgd. Er werden geen belangrijke arrestaties verricht en ondanks het feit, dat de Italiaanse rege ring generaal Ugo Luca. de ban- dietenvijand no. 1, uitzond om een einde te maken aan de moor den. en het banditisme uit te roeien, gingen de moorden voort en bleven de bandieten de wegen onveilig maken en reizigers over vallen en beroven, Verzegelde lippen. Aangezien alle lippen op het eiland zijn verzegeld door „Omer- ta" kreeg de politie weinig in lichtingen. „Omerta" betekent ongeveer: .Zie geen kwaad, hoor geen kwaad en spreek geen kwaad", m.a.w.: „Wees geen verklikker." De monden zijn verzegeld, om dat men door te spreken zijn eigen bloed op het spel zet. Wie „doorslaat" kan vermoord wor den of ontvoerd om slechts tegen losgeld te worden vrijgelaten. De greep van „Omerta" is zo vast op het eiland, dat de journalisten niet over het banditisme willen schrijven. Dr. Monni wist, dat veel van de bandieten leden waren van gezinnen waar hij placht te ko men. Daar waren b.v. de weduwe Maddalena Masuri. wier echt genoot in Sept. 1950 werd ver moord en het echtpaar Taras, welks drie zoons een jaar ge leden door moordenaarshand zijn gevallen, Toen deze neiging vertoonden om aan het vredesvoorstel van de dokter gevolg te geven, volg den anderen hun voorbeeld. Dr. Monni wist de hoofden van 50 van de meest invloedrijke fami lies te Orgosolo er toe te be wegen de leiding te nemen van de beweging tot afschaffing van de grootste Diagen van het eiland het banditisme en de bloedwraak. Familiehoofden vormden een vredescommissie. Vele oudere mannen pronkten met lange snorren en droegen „Stilettl" (scherpe dolken) in hun gordels in overeenstemming met de oude traditie, dat geen man ooit mag worden aangetroffen zonder een wapen om zijn eer te verdedigen. Deze mannen besloten een eed op het kruis af te leggen, dat zij de wraak zouden opgeven en besloten tevens met de bandie ten, die zich schuil houden in de bergstreken te spreken en te trachten hen er. toe te brengen, hun schrikbewind te beëindigen. Op 3 Januari marcheerden de ze Sardiniërs, die zich voeden met de melk en het vlees van schapen en hun vachten als jas sen dragen met wollen broeken zoals de cowboys in een geslo ten groep op naar het voornaam ste plein van de gemeente. De grijzende, taankleurige man nen en hun welgedane vrouwen droegen voor de grote gebeurte nis hun Paasbeste kleding. De mannen kwamen in fluwe len paken. met hun glimmend gepoetste Zondagse iaar?en, met schone witte hemden en met mutsen op het hoofd: de vrouwen in zwarte tot de enkels reikende japonnen met grote zwarte om slagdoeken over haar hoofden. Het grootste gedeelte van de 3000 inwoners van de gemeente verdrong zich op het plein. De commissie maakte bekend dat de bandieten hadden beloofd persoonlijke veten opzij te zet ten en niet langer naar wraak te zullen streven, De eed. dragen door de aartsbisschop van Nuoro mgr. Guiseppe Meles, leg den de hoofden van de voorpaam. ste familie van Qpgpgoio de eed af. Een voor een, met strakke ge zichten naderden de mannen langzaam een tafel in de roid- denbeuk van de kerk. Op deze tafel, die was overdekt met een rijk met goud geborduurd zwart kleed, had de aartsbisschop een kruis geplaatst. Iedere man raak te het kruis met zijn rechterhand aan en legde de eed af, terwijl de aartsbisschop zijn zegen gaf. Na afloop van de plechtigheid noodde de vredescommissie allen die de grote gebeurtenis hadden bijgewoond aan een maaltijd, In een naburige straat hadden 20 vrouwen in grote bronzen potten maccaroni gekookt en een ande re groep vrouwen had op ge- improviseerde houten tafels hef vlees van 100 gebraden lamme ren gereed gezet. BERDOS STERKER I DAN BERGEN BURGEN De beide Bergense voetbalverenigingen Berdos en Bergen speelden Zondag j.l. een vriendschappelijke wedstrijd te gen elkaar, ten bate van het Rode Kruis en het muziekcorps. Het was een aantrekkelijke en sportieve strijd die door Berdos verdiend werd gewonnen. Na 20 minuten maakte Jb. Lijen van een keepersfout handig gebruik. 10. Bergen kon er niet inko men, zodat het niet geflatteerd was, dat Schotten Jr. 10 minuten later de stand op 20 bracht. Na de thee was Bergen aan vankelijk in de meerderheid en spoedig drukte het dit in een tegenpunt Uit. Nog geen minuut later echter was het alweer 3I door Schotten Jr. G. Groenewoud maakte er 41 van en Bergen kreeg tenslotte nog een tegen punt, doordat Schotten Sr. zo vriendelijk was, keibard in eigen doel te schieten. Eindstand dus 4—2. Rajnenfonds CASTRICUM. De verfraai ing van de St. Pancratiuskerk door het plaatsen van nieuwe gebrandschilderde ramen streelt het oog van de parochianen, voor al hen die "trouw aan de tot standkoming daarvan hebben mgdegewerkt. Een nieuwe actie is begonnen om de resterende oude ramen door nieuwe te laten vervangen, hetgeen de grote kerk een geheel fraai aanzien zal ge ven. Om tot dit prachtige doel te geraken is een verjaardag-aetie georganiseerd, d.w.z. dat iedere parochiaan, vanaf de leeftijd van 7 jaar op zijn verjaardag een gelukstelegram thuisbezorgcfkrijgt waarbij behalve 'n toepasselijk ge dichtje, ook een zakje is bijge voegd. Zeer vele medewerksters hebben zich reeds voor het goede doel aangemeld om de zak jes te doen afhalen. DEN BURG Vrolijk wapperden de vlaggen op de hui zen aan de Schoonoordweg, ten teken, dat er iets „gebeu ren" ging. Het was dan ook wel de moeite tvaard, die opening van het nieuwe consultatiebureau annex bad huis. Want daar ging het om stemde tot grote dankbaarheid dat wij in onze gemeente een dergelijk gebouw hebben. Hij dankte het bestuur voor het ge nomen initiatief en sprak de wens uit, dat de bevolking veel profijt zou mogen trekken van dit keurige gebouw. De heer Mulder feliciteerde namens het Witte Kruis en de N.V. TESO, Hij hoopte, dat er in de toekomst nog meerdere ge bouwen zullen verrijzen in het belang v. d. Volksgezondheid. Dr. de Vrede vond het spijtig dat de afd. TBC is achterwege gebleven maar hoopte dat deze spoedig zou volgen. Zij wenste het bestuur geluk en hoopt bin nen zeer korte tijd weer aanwe zig te mogen zijn bij de opening van de afd. TBC, (Pit zal vol gens de voorz. voorlopig een wens blijven, daar de vleugel welke hiervoor bestemd was, niet kon werden gebouwd van wege de financiën). Aangereden NRD.-SCHARWOUDE. De heer C, H. uit Oudkarspel, die Zondagavond vanuit Zuid-Schar- woude, waar hij 'n café had be zocht, in beschonken toestaand per fiets huiswaarts keerde, werd even voor de Mosiselbrug aange reden door 'n auto, bestuurd door de heer S. De autobestuurder had door krachtig remmen en ver uit wijken 'n aanrijding proberen te voorkomen. De heer H. liep 'n bloedende hoofdwond op, terwijl de auto enige materiële schade leed. Natuurlijk was de politie spoedig ter plaatse. Dr. de Wit verleende de eeTste hulp, terwijl ook pastoor Clarijs spoedig ter plaatse was. Na verbonden te te zijn werd de heer H. per auto thuis gebracht. Katholiek leven LANGEDIJK Maandagavond werd een vergadering gehouden waarop de evt, stichting van een katholiek tehuis voor ouden van Het Witte Kruis kan met recht trots zijn op dit nieuwe gebouw. Links van de entrée bevindt zich de wachtruimte voor baders, en 7 douchecellen met kuipbad. Rechts is de wachtkamer voor de moeders met hun baby's. Verder is er een kleedgelegenheid, een dokterskamer en een gele genheid voor behandeling van zieke kinderen. De officiële opening Om drie uur vond de opening plaats in de „Oranjeboom". Deze werd verricht door Mevr. Kunst, alg. Secr. van het Hoofdbestuur. Voorzitter J. C. Rab gaf eerst een kort overzicht vanaf de op richting af. Het Witte Kruis werd op 10 Mei 1906 opgericht. Het consultatiebureau werd op gericht in 1933, stond eerst on der leiding van Dr. ten Brugge Cate, later onder Dr. Visser. Toen de fusie „Witte Kruis en Wijkverpleging" in 1946 een feit werd, kwam er veel werk. Een gebouw te Oosterend werd aan gekocht als woning van de ver pleegster en als magazijnfijiaal. Door het beschikbaar stellen van f5000.— door N.V. TESO voor een te stichten badhuis werd ons bestuur wakker en zag een gelegenheid om de bouw hiervan te koppelen aan de bouw van een consultatiebureau. Spreker dankte allen die daaraan hebben medegewerkt. Op 3 Mei 1952 werd het gebouw aanbesteed, 14 Juni werd de eerste steen gelegd en vandaag is het dan de heuge lijke en vreugdevolle dag der opening. Spr. dankte Mevr. Kunst voor het vele werk wat zij in het belang der bouw heeft verricht en geeft haar het woord. Mevr. Kunst uitte de grote be wondering van het H.B. voor hetgeen de afd, Texel heeft tot stand weten te brengen. Ook voor hetgeen de Zrs. Meijer en Mulder als vroegere verpleeg sters hebben moeten ontberen in het belang der volksgezondheid. Zij dankte het Bestuur voor het geen het heeft kunnen volbren gen. Door saamhorigheid van bestuursleden en bevolking is hier iets tot stand gebracht waar vele grotere plaatsen een voor beeld aan kunnen nemen. .Namens het gemeentebestuur sprak wethouder de Waard. Het Verder werden nog felicitaties aangeboden door de Districtsvoor zitter v. d. Laan, de heer de Bie van afd. den Helder (welke zijn spijt uitdrukt dat den Helder nog niet in staat is geweest een dergelijke gelegenheid met bad huis te bouwen). Dr. Schalkwijk namens het Mij. Ziekenfonds Texei, Dr. Elias namens de medische sportkeu ring, de heer Gerritsma als vroe gere medewerker, Zr. Harinck namens de gez. verpleegsters. Zij had haar wens geheel op rijm. Voorz. dankte alle sprekers voor de woorden van gelukwens bij de opening gesproken. Aan nemer Drijver voor de aangebo den electr, klok. Besturen en corp. voor de cadeaux onder en veloppe, schenkers van bloe men. Voor Texel is weer een histo rische dag achter de rug. Velen zullen zeker de vruchten nog plukken van hetgeen hier is tot stgnd gebracht, Zilveren jubileum Bloembollencultuur Woensdag herdenkt de afdeling Bloembollencultuur Obdam en Omstreken haar 25-jarig bestaan, 's Morgens is in de Parochiekerk te 9 uur een Gezongen H. Mis uit dankbaarheid, 's avonds in café Dekker de feestvergadering. Zullen de Russen binnen afzienbare tijd de floret van het politieke steekspel verwisselen voor de knots van de oorlog, of zal Stalin liever dan een altijd riskante oorlog te foreeren, eerst proberen het Westen door bewape- ningskosten en een „koude-oorlog" strategie-Korea, Indo-China, Malakka economisch uit te hollen? Deze vraag en het antivoord er op, dat beslissend is voor het tempo van onze defensie-opbouw, hebben tijdens de laatste N.A.T.Q.-canferentie te Parijs aanleiding gegeven tot uitgebreide discussies. zouden zijn als de rest van de wereld, zouden de kansen van het Westen wel zeer twijfelach tig worden. Tegen deze reële achtergrond beziet generaal Kruis de defen sie-opbouw van de Natp-landen en de Westelijke wereld. Terecht naar onze mening komt hij tot de conclusie, dat iedere vermin dering van de defensie-uitgaven zeer gevaarlijk is, zolang de pa rate strijdkrachten van het Wes ten niet zodanig zijn geoefend en uitgerust, dat zij de Russen de weg naar grondstoffen en goed geschoolde arbeidskrachten kun nen versperren. De opbouw van deze strijdkrachten, die de dek king vormen, waarachter de mo bilisabele eenheden zich kunnen formeren, mag niet op de lange baan geschoven worden in de verwachting, dat de Russen eerst het resultaat van hun economisch uitputtingsspel willen afwachten. Overmacht aan parate strijdmid delen versohaft Stalin steeds de mogelijkheid eerder naar de wa pens te grijpen, indien hij b.v. door spanningen binnen Rusland gedwongen zou worden het risico te aanvaarden van een oorlog, waarop hij evenmin als Hitler in 1939 voor 100 pet. is voorbereid. Voor deze nimmer aflatende drei- De opvatting van de politieke leiding, dat een acuut gevaar op het ogenblik niet aanwezig is en dat daarom de defensie-opbouw ter vermijding van een uitput tingstoestand over een langere termijn moet worden uitgestre ken, maakt het onlangs uitgeko men boek „Vrede of Oorlog" van generaal mr. H. J. Kruis bijzon der actueel. De voormalige chef van de generale staf wijdt name lijk in zijn alle facetten van de moderne oorlogvoering omvat tend boek. dat door Prins Bern- hard van een aanbevelend voor woord is voorzien, een uitvoerige bespreking aan de gevaren, waarop het Westen bij het ba lanceren met militaire en econo mische factoren bedacht moet zün. Oost en West Nagenoeg alle verhandelingen over de militaire verhouding tus sen Oost en West en ook die van generaal Kruis, gaan van de vol gende gedachten uit: Rusland heeft op het ogenblik ten aan zien van zijn bewapening een be trekkelijke voorsprong op het Westen. Potentieel echter, d.w.z. wat zijn grondstoffenvoorziening aangaat, heeft het 'n achterstand die het risico om thans een oor log te beginnen vergroot. Aangezien Stalin wel bewezen heeft, dat hij veel te voorzichtig is om risico's te aanvaarden als hij zijp doel ook zonder risico's denkt te kunnen bereiken, is het te verwachten, dat de Russische agressiviteit zich voorlopig zal blijven uiten in kleinzielige pla gerijen en „koude oorlogen" door middel van daartoe geïnstrueer de satellieten. Zodra de Russen echter hun duikbootprogramma hebben af gewerkt, beschikken over een ab solute overmacht aan vliegtuigen en een voldoende voorraad atoombommen, moet met een verhoogde agressiviteit ernstig rekening worden gehouden. Elk Westers teken van zwakte zal de Russen dan lokken tot een greep naar de kolen en staal van het Ruhrgebied en de olievelden van het Midden-Oosten, Indien deze rijke gebieden in hun handen zouden komen, m.a.w. wanneer de Russen potentieel even sterk spreide ligging van de indus trieën in de Sovjet-Unie grotere terugwijkmogelijkheden hebben, van de andere kant zullen iuist in een dictatoriaal geregeerd land de nederlagen aan 't front van grotere invloed zijn op de stemming in het achterland dan de bombardementen van de stra tegische luchtmacht, waarvan generaal Kruis het meest ver wacht Men denke slechts aan de invloed van een zegevierende op mars op de satellieten van Mos kou. Bovendien bombardementen op Rusland, zullen door de Rus sen met gelijke munt worden terugbetaald en hef is de vraag of b.v. het Amerikaanse volk, dat nog nooit bombardementen uit de luCht heeft meegemaakt, genoegen zou nemen met een statische oorlogvoering, die de Russen in het ongestoorde bezit van hun vliegvelden laat. Verder mag toch niet vergeten worden, dat de luchtaanvallen op Duits land in de tweede wereldoorlog slechts een betrekkelijke invloed hebben gehad op het verloop van de krijgsverrichtingen. Naar onze mening zal in oen oorlog met Rusland wel degelijk een zeer belangrijke taak op de schouders van het leger worden gelogd- zij het ook niet in die zin, dat het kan denken aan een volledige verovering of bezetting van Rus land. De strategische luchtmacht zal. als het leger de hoofdweer stand gebroken heeft, de genade slag kunnen toebrengen, maar dan alleen nog. indien de aan valsmiddelen van het Westen in de lucht sterker zijn dan de luchtverdediging van de Russen en daarvan is op he,t ogenblik nog lang geen sprake. Enkele op vallende prestaties van de Engel se vliegtuigindustrie mogen in dit opzicht geen overdreven ver wachtingen wekken, want de Russen hebben zeer zeker ook troeven op luchtvaartgebied ach ter de hand. Defensie-comité van drie man Bii zijn bespreking van de coördinatie in vredestijd, de oor- logsvoering ter zee, het gebruik ging heeft generaal Ridgway na van de atoombom, de partisa- de Nato-conferentie van Parijs nenoorlog en het verzet, plaatst gewaarschuwd, tot dusverre zon- generaal Kruis verder nog ver der resultaat. Ook generaal Kruis sCheidene behartenswaardige op- NnnJÜ ibti xzmorlTrincnvi Unnnrnl TNV, nminZ heeft, toen hij nog in functie was weinig succes geboekt bij zijn ijveren voor meer parate troe pen. Integendeel. Zijn plan voor een parate divisie, heeft destijds mede invloed gehad op het on gevraagd ontslag als Chef van de generale staf. De Russische vlakte De nederlagen van Napoleon en Hitier hebben wel bewezen, dat Rusland en de Russische win ter moeilijke tegenstanders zijn. Generaal Kruis beschouwt ze als zulke struikelblokken, dat hij voor het landleger van het Wes ten in een eventueel conflict met Rusland slechts een zeer beschei den rol ziet weggelegd. Deze ver wachting kunnen wij niet geheel delen. Het mag dan zjjn, dat de Russische legers door de ver- merkingen. Hoewel zijn opvat tingen terzake in enkele ge vallen nog op politieke bezwaren zullen stuiten wij geloven b.v. niet. dat de NATO-landen thans reeds bereid zullen zijn al hun bevoegdheden over te dragen aan een defensie-comité van drie_ man, gepresideerd door de president der Verenigde Staten is het toch niet onmogelijk, dat de generaal bij een intensi vering van de „koude oorlog" zijn ideeën in vervulling zal zien gaan. Zij zijn het waard. In heel zijn boek toont de generaal dat hij de problemen van het ogen blik nuchter kan zien en niet alleen door de soms wat „bij ziende" militaire bril. Daarom zal zijn boek zeker verhelderend werken voor ieder, die wat meer weten wil van de factoren, welke het antwoord bepalen op de vraag „vrede of oorlog". Begnn van brand SIJBEKARSPEL Tengevol ge van kortsluiting ontstond in de woning van de heer A. Huisman aan de Wijzend een begin van bnand. De brandkraanbedieners in dit dorpsgedeelte waren spoe dig ter plaatse, evenals de brand weer, die na het loeien van de si rene uitrukte. Het vuur kon in de kiem worden gesmoord. De scha de was gering. Naar Nieuw-Zeeland OBDAM Met de Sibajak zijn naar Nieuw Zeeland vertrok ken J. Keuning, S. v. Duin en T. Bos. FAUZON VEILIG IN VLISSINGEN ROTTERDAM, 12 Jan. De sleepboten „Maas" en „Schelde" van Smit en Co.'s internationale sleepdienst hebben tezamen met dagen is besproken. Uit de aard het 4345 br, t. metende Franse s.s. „Fauzon' eigendom van de Cie. de Navigation d'Orbigny te Pa rijs, naar Vlissingen gesleept, De „Fauzon" is ter hoogte van de Goodwin-banken in aanvaring geweest. De boeg van het s.s. „Fauzon" is geheel ingedrukt en vertoont een enorme ravage, Het ligt in de bedoeling de lading, die uit cement bestaat, in Vlissingen zo veel als nodig te lossen teneinde het schip, dat van achteren ge heel omhoog ligt, weer geheel in evenwicht te krijgen. Daarna zal de boot naar Ant werpen worden gesleept. van de zaak waren deze bespre kingen van voorbereidende aard, Een commissie zal worden ge vormd waarin van iedere stands organisatie één afgevaardigde zal zitting nemen, terwijl hierin ook het R.K. Kerkbestuur en Arm bestuur vertegenwoordigd zullen zijn, „Honderd jaar Kromstaf" zal ook in onze parochie feestelijk worden herdacht. Er zal 'n huis aan-huis-collecte worden gehou den terwijl de heer Dominicus uit Alkmaar zal worden uitge nodigd om hier te komen spre ken om dit feit in haar volle be tekenis uiteen te zetten. (Van onze parlementaire redacteur) Vele Eerste Kamerleden hebben er bij minister Staf op aangedrongen, dat er naar zal worden gestreefd, zoveel mogelijk officieren in de gelegenheid te stellen in Korea oorlogservaring op te doen, opdat deze zo doeltreffend mogelijk worde aangewend. Zij achten dit van groot be lang, met name voor ivat betreft de strijd in groot ver bami en met zware wapenen. Verschillende andere Kamer leden wijzen er de minister op, dat het officierenkorps te zwak blijft, wat getal en bekwaamheid betreft. Een zorgwekkend verschijnsel vinden zij het verder, dat een belangrijk deel der officieren op middelbare leeftijd, of reeds eer der, op een punt komt, waarop zij beter de dienst zouden kunnen verlaten. Het ig hun echter fi nancieel niet mogelijk heen te gaan. Het bedrijfsleven is weinig geneigd een oud-officier in dienst te nemen in een functie van enige betekenis, Men aoht het daarom gewenst, dat de gehele positie en opleiding van de be roepsofficier nader zouden wor den bezien, Ook de ontslag- en de promQtiepolitiek zouden moe ten worden herzien. De bevorde ring gaat te veel „volgens het boekje". In de Eerste Kamer gaan ver der stemmen op, qm het bedrag van f 1500 millioen per jaar, dat jaarlijks voor de defensie wordt uitgegeven, te verhogen. Men meent nl. dat dit bedrag niet vol doende is om de verplichtingen, die zijn aangegaan, na te komen. Bovendien moet uit dit bedrag de burgerlijke verdediging bekos tigd worden. Overigens acht men het noodzakelijk, dat wordt vast gesteld tot wélk bedrag die kos ten ten laste van de f 1500 mil lioen mogen komen. De meerder heid van de Eerste Kamer echter voelt er weinig voor om het „de fensie-plafond" te doorbreken. Dit zal ook voorlopig niet nodig zijn, Of er met de beschikbare gel den wel de nodige zuinigheid wordt betracht, betwijfelen enige leden. Zij meenden verder ook, dat de maatregelen, die genomen zijn ter bestraffing en ter voor koming van onregelmatigheden niet ver genoeg gaan. Zij vragen zelfs, of die maatregelen wel ge nomen zijn zonder aanzien des persoons. Ofschoon met het nieuwe Jeger- plan in grote trekken wel in stemming wordt betuigd, vraagt men toeh zeer nadrukkelijk naar de voornaamste reden voor de voorgenomen wijziging van het stelsel van legervorming. Verschillende Kamerleden zijn getroffen door het feit, dat ér van een militaire samenwerking in Benelux-verband niets blijkt, Integendeel: er schijnt zich zélfs een zekere rivaliteit te ontwikke len, Er moet daarom met ernst gestreefd worden naar een mili taire integratie tussen de Bene- lux-landen. In het leger mag een Huma nistische organisatie, zo merken verscheidene leden op, niet op een lijn gesteld worden met een christelijk kerkgenootschap. De Humanistische organisatie is ook niet het aangewezen orgaan voor de geestelijke verzorging van de buitenkerkelijken. Dit zou een miskenning zijn van de apostoli sche taak der Kerk. Een compro mis op dit stuk van zaken acht ten zij niet mogelijk. Men stemt gaarne in met de vragen, die Kater Stokman aan de minister eeft gesteld. Over het al of niet aanstellen van een staatssecretaris voor dé Luchtmacht zijn de meningen ook hier verdeeld, Dat Nederland waar veel mist heerst en én kele maanden weinig daglicht heerst nog steeds geen nacht jagers heeft, wordt betreurd, Tenslotte wenst men een „ja" of „neen" op de vraag, of op de vliegvelden, die worden aange- lega in het kader van de infra structuur atoombommenwerpers komen. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 12 Jan. Aange voerd: 425 paarden. De prijzen varieerden voor: luxe paarden van 900 tot 1100; werkpaarden van 700 tot 1050; oude paarden van 675 tot 875; paarden boven 3 jaar van 700 tot 1000; paarden beneden 3 jaar van 625 tot 675; veulens van 3Q0 tot 475; hitten van 40Ö tot 700. De handel was redelijk. PARIJS, December 1952 Streng incognito vertoefde dezer dagen in Parijs een hoge gast. Het was ex-koningin Marie-José van Italië, de koningin van de 26 dagen, zoals zij wel wordt genoemd. Op terugreis van Montpellier, waar onlangs ex-koningin Helena van Italië werd begra ven, deed de echtgenote van ex-koning Umberto Parijs aan om in Frankrijks bibliotheek te zoeken naar docu menten betreffende de geschiedenis van het huis van Savoye, het Italiaanse vorstenhuis. In het komende voorjaar zal abdicatie van haar schoonvader, bij Albin Michel te Parijs een boek over de geschiedenis van het Huis van Savoye het licht zi.en Ex-koningin Marie-José is bezig dit boek te schrijven. Voor al het leven van de eerste ko- nigin van dit vorstenhuis zal er in beschreven worden. Marie- José draagt het werk op aan haar zoon, prins Victor Emmanuel, van wie zij hoopt, dat hij nog eens de Italiaanse koningskroon, zal dragen. Door voor hem de geschiedenis van het geslacht te beschrijven wil de ex-koningin haar zoon vertrouwen geven in de toekomst. Italië's laatste ko ningin is thans een eenzame vrouw. Slechts enkele jaren heeft zij geluk gekend in baar leven. De politieke spanningen, waar van Italië onder Mussolini het slachtoffer werd, waren haar een voortdurende ergernis. Van het begin af aan was Marie-Jo sé één van de felste tegenstan ders van de duce. Zij kon het niet verkroppen, dat haar schoon vader. konmg Victor Emmanuel, zich door Mussolini de wet liet voorschrijven. Zij omgaf zich met overtuigde anti-fascisten en meermalen nam zij scherp stel ling tegen de koning. Nadat Victor Emmanuel zijn schoondochter uit Rome naar het noorden van Italië had laten overbrengen, week zij in 1943 met haar kinderen uit naar Zwitserland. Eerst twee jaar la. ter keerde zij naar Rome terug om in Mei van dat jaar. na de Als we horen, dat ook in ons vaderland de afval onder de katholieken schrikbarende vormen gaat aannemen, dan schrikken wij een ogenblik, maar even daarna gaan we weer ongestoord met ons werk verder. Maar wanneer je de resultaten in kaart gebracht ziet in het katholiek sociogra fisch instituut te Amsterdam, dan kan je piet meer onver schillig aan het feit voorbij gaan: de ernstige oproep van de bisschoppen om alle krach ten te mobiliseren voor het behoud van het geloof in ons vaderland moet indruk op al len maken en iedereen moet op zijn manier door gebed en offer meewerken aan de her kerstening van ons vaderland. SACERDOS, met Umberto de troon te be stijgen, 26 dagen duurde dit ko ningschap. Het Italiaanse volk stelde geen prijs meer op de monarchie en op 6 Juni verliet de koninklijke familie het land en begaf zich aan boord van een oorlogsschip. Sedert 1948 leeft Marie-José als Comtesse des Sarre met haar zoon aan het meer van Genève. Daar zoekt deze dochter van koning Albert van België ver getelheid in haar gezin, in haar liefhebberijen, de philosophie. de poezië en de muziek, en in het schrijven van de geschiedenis van het vorstenhuis, waartoe zij door haar huwelijk met Umber to behoort. MARKTBERICHT NOORD-SCHARWOUDE 13-l-'53 4500 kg. Peen b 10—12.80; Idem C 10.30—10.70; Idem d 8.50; 5100 kg. Kroten a 8.20—12.40; Wem b 5,10—10; Modjo 5.70; 40.000 kg Uien 27.80—29.80; Idem grove 25.20—27.40; Idem Driel. 3133; Idem Nep 2331; 55.000 kg. Rode kool 7—13; 38.000 kg. Gele kool 6.50—7.90; 2500 kg. Groene kool a 9—13.50; 130.000 kg. Deense witte kool 67.70. LANGÉDIJK, - 4000 kg rode kool (1) 37.10; II 7—10,20; 57.000 kg gele kool I 6.50—8.80; II 6.50— 6.70; 15.000 kg groene kool a 15.4019.30; 110.000 kg Deense witte kool 6—7.70; 20,000 kg uien 28.6030; grove 24.9026.70; drielingen 2830.10; 5000 kg peen b 12.20—12.90; c 10.80—11.90; 3500 kg bieten a 12,70—13,30; b 11.20 12.10; 2500 kg witlof 1 B 38—42; II B 2032; 1200 kg spruiten A 26-40, BEEMSTER 12 Jan Beve landers, Middel 13; Witlof 34— 58; Rode kool 13; Witte kool 76; Groene kool 10—15; Spruitkool 2054; Boerekool 1024; Andii- vie 3478; Rode Bieten 4^—12; Gare Bieten 1619; Bosneen 21; Winterpeen 8—13; Waspeen 10— 26; Uien 18—27.70; Prei 10—24; Appels: Brabantse Bellefleur 4— 12: Bramley Seedling 46; Goud- reinette 826; Jacques Lebel 3 8; Jonathan 433; Laxton Su perbe 1643; Notaris-appel 16 24; Present van Engeland 830; Zoete Campagner 918; Peren: Comtesse de Paris 616; Confé rence 6—17: Doyenné du Cornice 3138; Gieser Wildeman 624: Kamperveen 10: Winterjan 4—14; Zwijndreehtse Wijnpeer 3—8. i

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 7