r k C.N.V. stelt arbitrage voor in het Ommelanden-conflict I BRIGADIER PIET en de wondervoetballer de spinselmot en de bastaard satijnvlinder? yjdohv™ l Kabii onder Zaan - Londen Lijn CLASS VIRGINIA CIGARETTES Wat is en hoè bestrijdt men Wekelijkse afvaarten Event, ook direct van Alkmaar tehuis v. meisje &SB&C Wa? «sep.' PHILIPS ja# ■nfraphil een ploeg metselaars woon- en winkel huis Bureau Contact stamb.zeugen %ÜU> U ■tóu w ZUNI MM DE EPEJL5TE TABAKKEN EM DA.N V/OOR' x 4-5000 gulden handelsgeld CIRCUS STRASSBURGER OPERA CARMEN Reisbur. „de Magneet" Onpartijdige instantie moet worden benoemd uiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiimmmiimiiiiimiiii"iiimmmm|llllillllilllll,llllllti| „Tussei verkiezi Mr. Kro] conti Partij v. d. Pagina 8 Dinsdag 13 Januari 1953 Het zal de lezers wel opgeval len zijn, dat enige malen door de radio een bericht is doorgeko men over de bestrijding van de bastaardsatijnvlinder. Hoewel de ze vlinder in onze omgeving ge lukkig geen plaag betekent, wil len we de lezers het berieht van de Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen toch niet onthou den, dat een dezer dagen is toe gezonden aan de grote pers. De inhoud daarvan is als volgt: „Tot de regelmatig terugkeren de plagen in loofbomen en boom gaarden in bepaalde delen van ons land behoren de rupsen van de bastaardsatijnvlinder. Deze rupsen zijn verenigd in zgn. rup sennesten, die zich kunnen be vinden in laanbomen, heggen, houtwallen, duindoorns en ook in boomgaarden. Ze komen thans in belangrijke aantallen voor in en kele zuidelijke delen van Lim burg en Noord-Brabant en in de gehele duinstreek. Elders in het land is de plaag vrijwel onbe kend. De rupsen kunnen grote scha de veroorzaken aan de bomen, die soms geheel kaalgevreten worden. De rondzwevende brand- haren der rupsen veroorzaken bij gevoelige mensen sterk jeukende huidaandoeningen, terwijl zij soms de oorzaak kunnen zijn van oogontstekingen. In boomgaarden kunnen de jonge rupsen in het vroege voor jaar de bloemknoppen binnen dringen en deze uitvreten. Ook omspinnen zij de knoppen, zodat uitlopend blad en bloemen ten gevolge van het hen omgevend taaie spinsel kunnen worden mis vormd en bovendien aangevre ten worden. De aandacht van alle belang hebbenden o.a. van fruittelers en van gemeentediensten en andere bestuurslichamen, die de zorg voor wegbeplantingen dragen, wordt er daarom op gevestigd, dat door uitknippen en verbran den van de winternesten veel hinder en schade kan worden voorkomen. Het is thans de tijd daarvoor, benut dien. Ook boomgaarden en aangren zende heggen en beplantingen make men vrij van rupsennesten, terwijl zulks ook in de omgeving van huizen dient te worden ge daan. In boomgaarden is het mo gelijk (ongeveer begin Mei) een bestrijding uit te voeren met DDT-houdende middelen. Deze %estrijding is evenwel minder ef fectief en komt duurder uit." Ze heeft echter zin in die gevallen, waarin de winternesten door de hoogte der bomen practisch on bereikbaar zijn. Voor nadere inlichtingen wen de men zich tot de Plantenziek tenkundige Dienst te Wagenin gen. Spinselmotten en hun bestrijding Omdat het bovenstaande be richt over een rups gaat in een nest van spinsels, wil ik, om een misverstand te voorkomen, even de aandacht vestigen op de Spin- selmottenfamilie, wier rupsen vaak in heggen voorkomen, als deze nog maar kort in hun blad staan. Onwillekeurig zou men daaruit opmaken 'met dezelfde parasiet te doen te hebben. Niets is minder waar. De spinselmot- nesten treffen we pas aan in de maand Mei. De overwintering van deze spinselmotten is heel eigenaardig. Ze zitten verborgen onder stevig waterdichte schild jes in groepjes van twintig. Ze ,.ziin uit de eitjes gekomen, die de •^vlindertjes in het hartje van de zomer (Juli) in groepjes van 20 -100 op de schors van dunnere takken hebben gelegd. Deze eier- pakjes worden zorgvuldig afge dekt met een hardwordende kle verige substantie. De eieren ko men in de nazomer uit, zodat men gedurende de winter bij goed zoeken schildjes met daar onder rupsjes kan aantreffen. U moet maar eens zoeken in heg gen, die deze zomer door rupsen van deze familie zijn kaalgevre ten. Het is een interessant ge zicht de diertjes in hun winter- kwartiertje aan te treffen. Bestrijding De bestrijding is hoogst een voudig, als men maar op tijd in grijpt. Zodra de rupsjes in het voorjaar verschijnen, spuit men met loodarsenaat (3 ons op 100 1. water) of met een DDT product, waarvoor men een handelaar in bestrijdingsmiddelen in de arm moet nemen. Het gaat erom op tijd te spuiten en niet te wachten tot de rupsjes de boel kaal heb ben gevreten. Bezitters van heg gen bij hun huizen doen verstan dig in Mei hun heggen te inspec teren en tijdig te spuiten. We zullen tegen die tijd nog wel eens een seintje geven. Bewaart U dit artikel, dan kunt U het raadplegen als de nood aan de man is. Zo nodig zijn we bereid U van dienst te zijn. DROST LOTING VOOR DE VIERDE CUP-RONDE De loting voor de vierde ron de van de F.A.-Cup, welke Za terdag 31 Januari wordt gespeeld had het volgende resultaat: Preston Nordt End-Tottenham Hotspur; Blackpool-Huddersfield Town; Aston Villa-Brentford; Manchester United-Walthamstow Avenue; Everton-Notts Forest; Derby County of Chelsea-West Bromwich Albion; Halifax Town- Stoke City; Bolton Wanderers of Fulham-Notts County; Sheffield United-Birmingham City; Hull City-Gateshead; Newcastle Uni ted of Swansea Town- Rother- ham United of Colchester United; Arsenal-Bury; Plymouth Argyle. Barnsley; Shrewsbury Town- Lincoln City of Southampton; Portsmouth of Burnley-Sunder- land of Scunthorpe United; Man chester City-Luton Town. VOORDELIGE VRACHTTARIEVEN tussen ZAANDAM en LONDEN v.v. Elke Zaterdag van Zaandam Elke Dinsdag van Londen Voor verdere inlichtingen: AMONS Co, Hogedijk 28, Zaandam Tel. 3841 L. DENS Co., Ltd., Londen. Tel. Royal 3783/6 LAAT UW VEE BETER GROEIEN AANGEBODEN: in R.K. gezin met 4 kinderen te Alkmaar. een goed boven 20jr., die zelfst. kan werken. Br. onder no 5444 ,bur. v. d. blad B. z. a. R.K. JONGE MAN voor tuin- of land bouwbedrijf. Woning moet disp. zijn. Br. o. no. 5443. bur. van dit blad. Gebruik Philips Rode „In- fraphil" ook tegen: Spil, huidontstekingen, steenpuisten, e.cf., napijn door het trekken van kie zen en tanden, slechthe lende wondenbrandwon den, kneuzingen, verstui kingen, gesprongen huid, stijve spieren, spierkramp. f 37,50 Hel kwelduivehje ven de spierpijn verdwijn! doe» bestraling met Philips Rode „Inlraphil". Ook ver koudheid, winterhanden en -voeten genezen snel door de heilzame warmte van Philips Rode „In lraphil". Dwars door de opperhuid, diep in het daaronder liggende weefsel dringen de infrarode stralen van de enig juiste golflengte door. De bloedvaten worden verwijd, waardoor meer ge neeskrachtig bloed wordt toegevoerd. Pijnen ver dwijnen en de genezing wordt aanzienlijk versneld. Raadpleeg Uw huisarts. B. z. a. SLAGERSBE- DIENDE, R.K., 24 jaar. Liefst Hoorn, Alkmaar of omg. Nibbixwoud 30 Gevraagd: met opperlui voor het metselwerk ten behoeve van een te bouwen R.K. Kerk te Zwaagdijk. - Aanbiedingen of corres pondentie aan POSTMA RUYTER. Zwaagdijk Oost. Te koop een in centrum Heerhugo- waard. Dir. te aanv. Te bevr. G. MOLENAAR, Makelaarskantoor, Mid denweg 511, Heerhugo- waard. Tel. K 2264—332. Overtoom 118 1, A'dam Telefoon 86357 f 10.000.prima en mod. ingerichte groen ten- en fruitzaak, met flinke woning en pracht inventaris. Rijk bestaan verzekerd. Controle toe gestaan. Te koop: 1ste klas hoog- drachtige gedekte en jonge zeug jes. Keuze uit pl.m. 40 stuks, uit wit bedrijf en gespoten tegen pest, hij PIET LAAN, Lagehoek T 2. Opmeer. Tel. 379— K 2263 Gevraagd in gezin met 2 kinderen meisje voor dag en nacht. Pret tige werkkring. Loman- laan 1, Bussum. tel. 7586 Wie kan jong zakenman (met bloeiende zaak) helpen aan tegen overeen te komen rente en aflossing. Is genegen flinke rente te betalen. Br. no 5442, bur. van dit blad. a.s. ZATERDAG wederom naar Jniek circus program ma, vanaf f 4.25 p. p. Alles inbegr. DINSDAG 27 JAN. naar Reeds vanaf f 3.85 Alles inbegr. HOORN. tel. 4009 ALKMAAR, tel. 4839 UTRECHT, 12 Jan. Het bestuur van het Christelijk Nationaal Vakverbond heeft ons het volgende medege deeld „Reeds meer dan vier maanden duurt het conflict van „De Ommelanden" voort. Naar het oordeel van de Christelijke vakbeweging zijn zowel door de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond als door de leiding van „De Ommelanden" ernstige fouten begaan, niet al leen vóór het uitbreken van het conflict, maar ook tijdens de duur ervan. Het bestuur van het C.N.V. is van oordeel, dat het uiterste moet worden gedaan om dit conflict tot oplossing te brengen. Het C.N.V.-bestuur is dan ook bereid, daartoe het zijne bij te dragen. Blijkens de verkregen ervarin gen zal in dit conflict de normale weg van onderhandeling waar schijnlijk niet tot voor een van beide partijen bevredigend resul taat leiden. Ook de bemiddeling van derden is een- en andermaal mislukt. Onder deze omstandig heden blijft er, naar het oordeel van het C.N.V.-bestuur, slechts één weg over: arbitrage. Het be stuur van het C.N.V. is van oor deel, dat deze weg thans moet worden bewandeld en wel op grond van de volgende overwe gingen: Staking en uitsluiting zijn machtsmiddelen. Machtsmiddelen moeten-soms gehanteerd worden, maar zij geven nimmer de ga rantie, dat het gebruik ervan zal leiden tot een rechtvaardig resul taat. Alle verloren stakingen wa ren niet ongerechtvaardigd en alle gewonnen stakingen waren niet gerechtvaardigd. Arbitrage, dat wil zeggen de uitspraak van een onpartijdige instantie, biedt een grotere waarborg, dat het recht wordt betracht dan het proclameren of het doen voort duren van een conflict. Op grond van deze beweeg redenen doet het bestuur van het C.N.V. een beroep op de strij dende partijen, het geschil te onderwerpen aan de uitspraak van een onpartijdige instantie, Het C.N.V.-bestuur is bereid, het nodige te verrichten tot de be noeming van deze boven de par tijen staande instantie. In afwachting van de beslissing der beide partijen zal het C.N.V.- bestuur zich op het ogenblik ont houden van het geven van een advies over de vraag, of het al dan niet gewenst is dat de leden der christelijke vakbeweging bij „De Ommelanden" gaan werken. Commentaar stakingsleiding Naar aanleiding van deze ver klaring van het C.N.V. deelde de stakingsleiding ons bij monde van de heer Sake van der Ploeg mede, dat men reeds op de hoogte was van het feit, dat het C.N.V. zich met het conflict bezig hield. De stakingsleiding wenst zich voor lopig van elk commentaar te ont houden, daar het door het C.N.V. voorgestelde eerst in het hoofd bestuur van de A.N.A.B. bespro ken zal worden en daarna a.s. Ma^n da gmor^an in een bespre king tussen de dagelijkse bestu ren van de A.N.A.B. en het N.V.V. Commentaar Ommelanden De directeur van de Ommelan den, de heer F. de Boer, deelde ons vannacht mede, dat hij op het arbitragevoorstel van het C.N.V. geen commentaar wenste te leveren, omdat dit een be- stuursaangelegenheid is. Vanmor gen zal het bestuur bijeen komen en dan ook dit C.N.V.-voorstel in behandeling nemen. Het hoofdbestuurslid van het C.N.V., de heer H. de Groot te Groningen, heeft gisteravond laat nog een onderhoud met de direc teur van de Ommelanden gehad. De heer de Groot deelde mede, dat dit een informatief gesprek was ter voorbereiding van de arbitrage. Slachtveemarkt Alkmaar ALKMAAR 12 Jan. 8 Paar den per stuk 450800; 138 koei en 6001125; le kwaliteit p. kg. 2.70—2.80; 2e kwaliteit 2.60—2.70 overige soorten 2.402.60; 45 nuchtere kalveren 4090; 27 vette schapen 90130; 399 var kens: vleesvarkens p. kg 1.78 1.82; spekvarkens 1.701.80; lich te varkens 1.601.70; zeugen 1.54 —1.60. Er was een ruim aanbod van koeien, waarvoor veel animo bestond. De handel in het begin afwachtend is dan ook verder goed geweest. Als gevolg van de grote aanvoer zijn de prijzen even gedaald. Het kwantum varkens was groot, doch bleek toch niet te veel te zijn, wamt bij een zeer vlotte handel zijn alle dieren verkocht. Duidelijk merkbaar was echter de mindere interesse voor de zware varkens. Niet alleen dat spek in de winkels moeilijk verkoopbaar is, ook het plaatsen van dit artikel bij de groothan del geschiedt niet zo vlot. Hierin ligt de reden van het opgetre den prijsverschil tussen de vlees- en de zware varkens Voor alle soorten varkens waren de no teringen vandaag lager dan we tot heden gewend zijn. De schapen zijn duur. Zij ko men geslacht op f 2.30 per kg, vandaar dan ook de trage han del op de markt. De kalveren bleken onverkoopbaar te zijn we gens de hoge prijzen, waarbij nu tevens nog kwam het ruime var kensaanbod, dat een geringe be langstelling voor de kalveren zeer bevorderde. ALKMAAR 12 Jan. Witlof 2750; rode kool 712; savoye kool 6.50-7.50; groene kool 6.50 20; spruitkool 1543; boeren kool 16.5022.50; sla 2.50; an dijvie 8087; bieten 58; win terpeen 613; waspeen 1324; uien 628; prei 1835; soep groenten 1316 p. bos; knolsoep 620.50; goudireinette 1020; present van Engeland 1526; winter jan 15. AMSTERDAM. 12 Jan. Bin nenlandse granen (boerennote- ringen): rode tarwe 25.0025.90, witte tarwe 25.0026.00, rogge 26.0027.00. zomergerst 34.00 34.50, wintergerst 30.0031.50. haver 25.00—26.00. groene erw ten 50.0052.00, capuciiners 40.00 43.00. bruine bonen 60.00 67.50, paardebonen 35.0036.00. karwiizaad 55.0057.00, blauw maanzaad 100.00110.00. Alles per 100 kg. Marktbericht Texel 6 Koeien 700850; 12 lamme ren 6575; 4 rammen 85120; 10 biggen 4060; 15 nuchtere kalveren 3565. 164. De binnenkomst van Carel Cnotsy trok beslist niet veel aandacht in het peerd van Oome Loeks. Men was er daar im mers al lang aan gewend, dat er regelmatig vreemdelingen kwamen om de wondervoetballer Wubbo te aanschouwen en te verheerlijken, iets waar Wubbo zelf overigens helemaal niet zo op gesteld is. Wubbo speelde dus rustig zijn serie van 891 uit en liep toen op Carel Cnotsy af. „Ga zitt'n, mijnheer Cnotsy", zei hij, „wat kan ik voor u doen? Kan ik u dienen met een bakkie slurp of zo iets?" „Een bakje wat?" vroeg Carel. „Een bakkie slurp", verduidelijkte Wubbo. „Een bakkie pruttel, een bakkie leut, een bakkie troost" „O.een kopje koffie", zei Carel. „Ja graag". „Twee slurp, Atze", zei Wubbo tegen de herbergier, die er bij was komen staan. Even later stonden er al twee verrukkelijke kopjes koffie met dikke room, zo vers van het beroemde Noordelijke vee. „Zull'n we dan maar meteen tot zaak'n koom'n?" vroeg Wubbo. „U komt zeker hier om mij te overreed'n te gaan speel'n hè? Nouas je het mij vraagt, ik wil heus graag speel'n hoor, maar beslist niet meer op de buit'nplaats". „Dan zijn we daarover gauw uitgepraat, Wub bo",, lachte Carel Cnotsy vriendelijk. „Ik weet niet of je het al gehoord hebt, maar de heren Verzeth, Bongers ennou ja, iedereen is boos uit de keuzecommissie weggelopen, omdat Sjarl Koopman jou ook het liefst als binnenspeler zag. Dat von den ze blijkbaar erg gek. Ze konden zich niet voorstellen, dat onze beste binnenspeler ook op die plaats opgesteld behoort te worden". „Zo, zo, benn'n ze allemaal uit de commissie wegge- loop'n?" vroeg Wubbo. „Da's wel jammer hè, want nou benn'n ze meteen hun nette bezigheed'n kwijt." „Ach, dat valt wel mee", zei bondsvoorzitter Carel. „Muisje Verzeth bijvoorbeeld heeft al lang iets anders gevonden. Die gaat nou artikelen in de krant schrijven". „Kan die dan schrijv'n", gromde Wubbo. „Da's toch ook een vak, zou ik zo zegg'n. Of niet soms?" „Laten we daar maar over zwijgen", zei Carel. „In elk geval, Wubbo...., ik heb nu persoonlijk de leiding weer in handen genomen. Ik ga weer mijn beroemde donderspietsen houden" „Mooi zo, mooi zo, dat zal help'n", lachte Wubbo. „Juist", zei Carel, „ik spiets dus donder en jij speelt binnen en als we de zaak dan nog niet voor elkaar krijgen, dan weet ik het ook niet meer". „Top", zei Wubbo en hij schudde Carel hartelijk de handEn reeds de volgende ochtend las de radio-omroeper van het nieuws het bericht voor, dat Wubbo Hengstra en Carel Cnotsy ergens in het land een onderhoud hadden gehad. Hij zei, dat dit onderhoud in vriendschappelijke sfeer was gehouden en dat men elkaar wederzijds goed begrepen had. Het resultaat was geweest, dat V/ubbo Hengstra er in had toegestemd, weer als binnenspeler mee te doen in de wedstrijden van de nationale ploeg "iiiiiiiHiiHimiiiiiimiimnimmiiimiiirtmiiiiuiiiiiiiiiiiiiimmmiiiiinmmiiimiiiii (Van onze p< rpHart PROF. DUYNSTE Maasbode" drie ai ven onder de tit: verkiezingen". De; opmerkelijk, omd stee hierin tot de dat de K.V.P. w op vertrouwen. antwoord te vert geleidelijke groei aldus prof. Duyns partij in feite zal die gedragslijn ir politiek te volgen woordt aan het be kundige probleem tegenwoordige chr confronteerd." En gaande wil de sc van kort geleden opbrengen voor d om de critiek in d zoveel mogelijk t te matigen. Als van de principiëli ling scherp bev maakt, is inderdi hand werken van niet slechts schade zinloos". Het belan artikelen is intus Duynstee zijn bes< sluit met de cor komende gemeente gen onder de niei heden de politiel dachte in het ka deel en de princi zullen moeten vei Zijn stellige ove de K.N.P, ervan d in enigerlei genu eigen lijst voor de Er zit, naar ons 1 iets tragisch in he prof. Duynstee, d elfder ure" nog, d: te bezweren, die h geroepen. Toen aandacht vestigde die het totdantoe f inhield, was zulk: zeker nuttig en Principieel gaat 1 het handhaven v< Hike gedachten in Bij zijn critiek hee stee echter van i weinig bedacht, woorden uiterst zc de te kiezen, ten: rechts niet te w staan. Voor links moest ven, dat prof. Duj de groep-Steenber bedoelden, dat het leid in conserv; moest worden om creet gezegd, dat 1 ging, de levensvoo: de arbeidende klas teren of om aan d ciale voorzieningen En ter rechterzij d niet de mening do: dat de professor lieke Universiteit verzamelen blies v genbehartiging in Dit temeer, omdat lingen door de ter ciale gezindheid er tijden inmiddels scherpt en concrete kring van de mid: het bedrijfsleven moeilijk maakten o men van deze te grieven nog het b: gere belangen te z Links en rechts Duynstee echter wi en zulks lag vooral als gevolg van hel zelfs ging pleiten organiseerde recht: nen de K.V.P. De laten wij verder bi wing. Prof. Duyn: echter kunnen he ook in 1922 na het „de Nieuwe Kath ook in de toenmalig partij al eens de van z.g. „vrije lijs perd, waarbij mgr. kende dat zulks ne op „georganiseerde (Van onze par: redacteu Vrijwel het hele achter de regering algemene beschouwi teren in de Eerste 1 nen. De ontvangst, deel viel, was zekei dig. Mr. Kropman (KVJ dat zijn fractie ten het kabinet „in de ming verkeerde", m te hierbij de reserv: in de hand heeft of nog beter dan wel worden. En als zot direct veel af van 1 dat minister Staf z de vragen van Mag. zake de verleende fi

Noordhollands Dagblad : dagblad voor Alkmaar en omgeving | 1953 | | pagina 8